Puzzel mee voor hun vakantie!! llit de bundel van Ooievaar Lieve Willemien Hockeynieuws De mij ter van speculaas Plaatwerkerü-spuitern Dries Willems b.v. ZIEKTEWET Gezellige wijnen voor de feestdagen Blauw Wit-kaartavond HEBT U SCHADE AAH UW AUIO? Bergrui ter- nieuws Van het erf der kerk VOOR DE KLEINTJES Kanselboodschap van de raad van kerk in Nederland over vergadering Wereldraad in Nairobi Meer zonwaarts, richting Provence Nieuw werk B. Sijtsema voor Rono Niet beknibbelen Voor de vijfde keer „Solidaridad" Wij hebben een moderne schade- reparatie-inrichting met deskundig personeel om dit te herstellen. HOLTEN 5 DEC. 1975 PAGINA 5 Langdurig ziek of gehandicapt zijn betekent niet of slechts moeizaam kunnen deelnemen aan al die dingen die gezonde mensen wel kunnen doen. Dat houdt in: gebonden zijn aan een beperkte omgeving (die vaak uitsluitend gevormd wordt door een kamer of een huis), weinig nieuwe gezichten zien, er niet op uit kunnen gaan. Niet met vakantie kunnen gaan, zoals gezonde mensen dat tegenwoordig steeds vaker doen. Het Nederlandse Rode Kruis tracht voor zoveel mogelijk chronisch zieken en gehandicapten een vakantie te organiseren in speciaal aan gepaste tehuizen en op het hospitaalschip de J. Henry Dunant. Dat kost natuurlijk geld, veel geld. Is het dan niet vanzelfsprekend dat het Rode Kruis daarvoor een beroep doet op de medemens? Om het helpen steunen van die vakantieprojecten een aantrekke lijker karakter te geven, zullen in dit blad en 90 soortgelijke nieuws- en andere bladen kruiswoordpuz zels verschijnen, die om de twee weken gepubliceerd zullen wor den. De puzzels zijn niet zo heel moeilijk, zodat vrijwel iedereen de juiste oplossing kan vinden, ge woon door te puzzelen. Juiste op lossingen dingen mee naar fan tastische prijzen zoals een sta caravan ter waarde van bijna X 12.000,een orgel, dertien kleu rentelevisies, een complete linnen- uitzet, naaimachines, foto- en filmapparatuur, hifi-installaties en ga zo maar oor. Voorlopig heeft ga zo maar door. Voorlopig heeft ongeveer f 125.000,maar dat bedrag kan nog aanzienlijk oplo pen als u elke week meepuzzelt. Dat betekent dus dat er via dit blad de komende wintermaanden gepuzzeld kan worden, voor die geweldige prijzen, maar natuur lijk vooral ook voor de vakantie van chronisch zieke en gehandi capte medemensen. Via het Ne derlandse Rode' Kruis, dat in de tehuizen IJsselvliedt en de Val kenberg en op het schip de J. Henry Dunant tussen maart en november in totaal honderd va kantieweken verzorgt. Huize IJs selvliedt «ligt in het Gelderse dorp Wezep bij Zwolle in een ongekend mooi natuurgebied, waar alle mo gelijkheden zijn voor een plezie rige vakantie. Ook huize De Val kenberg in De Steeg bij Arnhem ligt in zo'n prachtige omgeving, waar elk jaargetijde zijn bekoor lijkheden heeft. Door Rode Kruis-vrijwilligers wordt ervoor gezorgd dat de gas ten zoveel mogelijk van de mooie omgeving kunnen genieten. Er worden wandelingen gemaakt, al dan niet per rolstoel, eri beide huizen beschikken over eigen, aangepaste busjes waarmee rond ritten gemaakt worden. Bovendien liggen de twee tehuizen vlakbij een grote stad, zodat er ook naar hartelust gewinkeld kan worden. Veel gezonde mensen zjtfn bijna jaloers op de gasten aan boord van de J. Henry Dunant, die we kelijks de Nederlandse wateren doorkruist. Een bootreisje staat tenslotte op het verlanglijstje van menigeen. Elke dag een ander stukje Nederland aan je voorbij zien trekken, trewyl agn boord tal van mensen voor je klaar staan, betekent waarlijk een droomva kantie. Fraaie prezen voor u, een on vergetelijke vakantie voor hen. Dat alles is te bereiken door de komende maanden eenvoudige kruiswoordraadsels op te lossen. Het is echt niet zo moeilijk om iedereen gelukkig te maken! (Bij de afscheid door de ontroostbare vier) Nu je op 't punt van trouwen staat. En Markelo verlaten gaat. Luister nu nog even naar onze raad. Trouwen heeft z'n mooie zijde, De heerlijkheid, het levensblijde. Maar ook z'n donkere schaduwzij. Onenigheid en kibbelarij, Liefde is periodiek, bedenk dat wel, Z' is erg zoet, maar verandert snel. Als de wittebroodsweken, zijn verstreken. Dat is helaas te vaak gebleken, Is al het mooie reeds geweken. Dan zwoeg je onder slavernij, En zucht, och was ik nog maar vrij. Wat was het leven daar toch blij, In Markelo die negorij. Bedenk dus goed, of 't wel zoo moet, Of je geen domme dingen doet. Wij leden der vrijgezellenbond. Wij raden je nog in deze stond, Terug te keren op 't besluit, Dat voor jouw narigheid beduidt. Maar als j' ons toch wikt gaan verlaten. Veel heil dan op je levenspad. Gedenk de heerlijke oogenblikken, Die je in Markelo hebt gehad. Holten, maart 1925 OOIEVAAR Door de Land. Rijvereniging ..Bergruiters" zullen op zaterdag 13 december zaterdag 10 januari, woensdag 14 januari en zaterdag 25 januari in manege „Snorre- wind" wedstrijden worden georga niseerd waarvoor een aantal ver enigingen uit de omgeving zijn uit genodigd. De wedstrijden, die ge heel volgens de reglementen van de Kon. Fed. verreden zullen wor den, zijn in de eerste plaats be doeld als training voor het ko mende seizoen. Op bovengenoem de data zal 's morgens dressuur gereden worden terwijl 's avonds gesprongen zal worden. Programma 6-12-75 Jeugd jongens: Haacky BI— Holten BI. aanvang 12 uur. Meisjes: Holten BILochem BI. aanvang 12.30 uur, o.l.v. J. Nieu- wehuis - P. Hazewinkel. Sixes jongens: Haackey D2— Holten Dl, aanvang 12 uur. Meisjes: Holten DlHardenberg D2, aanvang 11 uur oj.v. J. Pfef- fer. Zondag 7-12-75: Lochem 1-Holten I, aanvang 2 uur, o.l.v. de heren Winkel en Lorist. Heren IIAvanti III, aanvang 12 uur, o.l.v. B. Pfeffer - J. Meer man. „De Valkenberg", de Steeg GldVakantiehuis van het Ned. Rode Kruis. „Het weer was guur, de wind was guur, 't was buiten bitter koud", zoals de dichter zegt, maar ik zat lekker binnen drukproeven te cor rigeren (een nieuwsblad journalist is- nóóit klaar), toen er werd ge beld. Mijn echtgenote en gade spoedde zich naar de deur, vastbe sloten om, nu ik eens een avond thuis was, ieder bezoek af te poeie ren. Maar toen ze terugkwam deel de zij mee: „Er is een man voor jou." „Wie?", vroeg ik. „Weet ik niet", zei ze, „maar hij moet jou hebben, 't Is maar een momentje, Nee, hij wou niet bin nenkomen", lichtte ze opgelucht toe; want het valt niet altijd mee, ze weer naar buiten te krijgen. Ik schoot in mijn slóffen en ging ter poorte. „Doe wat an!", riep ze nog, maar ik had het point-of-no- return reeds bereikt en, ,,'t was maar een momentje" nietwaar? Toch had ze gelijk, merkte ik, want een kouwlaag woei mij tegen. Voor de deur stond een man in 'n dikke duffelse jas en wollen das. „Kom d'r effe in", zei ik (wat iets anders is dan ,,Kom binnen' D'r effe in gaat niet verder dan de mat. „Nee, nee", zei hij beslist, ,,'t is maar een momentje. Me vrouw loopt al zachies-door Ik wilde even retireren om iets warmers aan te trekken, maar hij was al reeds gestart. „Het gaat over de put bij ons", zei hij. „Wie is ons?", vroeg ik. Hij zag mij overblft aan. „Nou, in de Kerkedwarsstraat. U weet wel, waar vroeger de stal-, houderij van Hendriks was". Hij zag mijn vage blik. „Ach, u bent natuurlijk niet van het dorp. Nou, kijk, het zit zo: wij hebben daar geen riolering, want het bennen van die ouwe huissies..." Een nieuwe windvlaag deed me met wat meer aandrang het ver zoek „D'r effe in te komen" herha len. „Nee, nee", zei hij beslist, de straat afturend om in de verte de schim van zijn wederhelft te ont dekken, die al „zachies doorliep". „Nou ja, maar we zitten daar dus nog altijd met van die beerputten. Nou. zo'n punt raakt ook ééns vol.." „En dan moet ie geleegd wor den", bespoedigde ik, huiverend bij de gedachte èn van de kou. „Juist", riep hij uit, verrukt over zo snel begrip. „Maar nu gaat het er om, wie dat mot doen. Weet je? En nou wou ik dat u daar es in de krant over schreef!". „Nou ja", zei ik, „maar het is dan tóch niet beter „Nee, nee, ik heb geen tijd man! Me vrouw weet tóch al niet waar ik blijf. Nou zeg ik: De huisbaas mot het doen, maar dat is Van Hamsteren, de melkboer. Hij melkt ook huisies. Hahaha. En nou heb ik 'em geschreven. Wacht effe..." Hij dolf in het interieur van z'n jas en groef wat beduimeld papier op. „O", zei ik opgelucht, „geef maar, dan zal ik 'et bekijken en dan hoort u er nog wel van." Hij aarzelde, maar een blik op de straat overtuigde hem er blijkbaar van, dat zijn wederhelft al niet meer zintuigelijk waarneembaar was. „Ik kom van de week nog wel effe langs", zegde hij toe. En nou loop ik in de Ziektewet want, zoals wij allen weten, wordt deze bezigheid immer lopend ver richt. SAGITTARIUS December is niet alleen een hui selijke maand met sfeervolle avon den met pakjes, spelletjes en wat goede vrienden. December is óók een maand van vele gastronomi sche genoegens. Opeens wordt heel Nederland een tikkeltje Frans en ontdekt men weer hoe fijn het is om te genieten van een goed maal en een dito glas wijn. In dit artikel staan een aantal wijnen, die u de komende feest dagen zou kunnen schenken. In december is een hoofdrol weggelegd voor schotels met wild en gevogelte. Vooral haas, ko nijn, kalkoen, fazant en ree vor men bij heel wat feestmaaltijden het ,,pièce de resistance". Nu .kun je bijwild tal van'.yè;r-;;. schillende wijnèh schenken maar de Bourgogne is -toch wel num mer één. Deze volle, uitbundige wijn harmonieert namelijk per- fekt met de smaak van vrijwel alle soorten wild. Bovendien vindt iedereen Bourgogne lek ker: de wijn presenteert zich net zo hartelijk en joviaal als de mensen die 'm maken. Het beste Bourgogne-distrikt is de Cöte d'.Or, een heuvelrug waarlangs zich vele beroemde wijngemeen ten bevinden. De namen daar van kent men in de hele wereld: Gevrey-Chambertin, Chombolle- Musigny, Muits-St. Georges, Alo- xe-Corton, Savigny-les-Beaune, Be- aune Pommard, Volnay, Santenay en èr zijn er meer. Naast de wij nen van individuele wijngaarden en gemeenten bestaan er ook ge slaagde streekwijnen in de Cöte d'Or. Voorbeelden daarvan zijn wijnen die verkocht worden als Cótes de Beaune Villages; uw slij ter weet er méér van. Ten zuiden va nde Cöte d'Or lig gen een paar andere distrikten, die eveneens tot de Bourgogne be horen. Eén daarvan is de Macon- nais, waar gulle, zeer plezierige rode wijnen worden geproduceerd. Trouwens, in de Bourgogne han teert men ook enkele algemene herkomst-benamingen die gelden voor alle distrikten. Voorbeelden daarvan zijn Bourgogne (uiter aard), en Bourgogne Passetout- grains. Het verschil tussen beide soorten is dat Bourgogne alleen uit de nobele Pinot Noir gemaakt wordt, terwijl men voor Bourgog ne Passetoutgrains ten dele ook de Beaujolaisrdruif Gamay han teert. Met deze wat eenvoudiger In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 7 december (19.05-19.15 uur) bespreekt C. F. de Vries de verhalenbundel „Klein Vaderland" van Bernhard Sijtsma (De Bezige Bij, Amsterdam). Dit boek van Sijtsma draagt niet voor de grap als omslag een Friese vlag. De auteur, 1939 geboren in Amsterdam, bracht zijn jeugd in Drachten door. Enkele van de vijf verhalen in deze bundel hebben Friesland als achtergrond. In hetzelfde programma be- sp; "rt Ko Pop de roman „Onder P'Oi saoren" van W. F. Hermans (De bezige Bij, Amsterdam). Bourgognes is men al bij een zeer betaalbare kategorie wijnen aange land. Datzelfde geldt voor de gloed, volle wijnen uit Cótes du Rhöne als voor de majestueuze Chateau- neuf-du-Pape. Nóg meer zon waarts ligt de Provence, en wie eens kennis heeft gemaakt met de kruidige Provencaalse keuken zal ervan overtuigd zijn dat ook deze wijn béste maatjes is met alle soorten wild. Vooral de rode, maar ook de rosé's bezitten kracht ge noeg. Het komt. natuurlijk ook voor dat men op de feestdagen een 'göed'ystuk vlees"'Sébye|i-t: een .smeltende biefstuk, Meen mooie varkenshaas of fijn smakend kalfsvlees. In dat geval kan men ook een meer élegante wijn in de keus betrekken - en met name ro de Bordeaux. Het is een wijn met veel raffinement en finesse, die zich juist aan tafel het mooiste ontplooit. Er bestaan tal van ver schillende namen in Bordeaux. Naas vele distrikten (zoals Médoc, St. Emillion, Cótes de Bourg) telt het gebied zo'n 3.500 verschillende chateaux. Hieruit kiezen is niet zo eenvoudig, maar uw slijter zal u graag van advies dienen. Ook bij kalkoen, kip en eend wil Bordeaux heel best smaken - mits er geen te zware of pikante saus is ge bruikt. Tenslotte nog een wèlge- meend advies: beknibbel niet op de wijn, als u dat ook niet doet met het recept. Een schotel met -^kostelijke ingrediënten, waarop wellicht uren is geploeterd, ver dient. een waardige begeleider - en u geniet dan dubbelop. Eind november komt in Nairobi de vijfde Assemblee van de We reldraad bijeen: een unieke ge beurtenis in het kerkelijk leven, waar meer dan 260 kerken verte genwoordigd zullen zijn. Ook de Nederlandse kerken zullen er bij zijn, hetzij door officiële gedele geerden, hetzij door waarnemers. Zij zullen de eredienst en bijbel studie, discussie en besluitvorming bijna drie weken bijeen zijn. In de 25 jaar van zijn bestaan is de Wereldraad sterk veranderd, omdat steeds meer kerken en voor al die uit de derde wereld, er hun stem hebben kunnen laten horen: zo werd de roep om eenheid steeds sterker een roep tot eensgezind heid; de vraag naar recht over stemde steeds meer de oude vraag om hulp; en de roep om Christus te volgen werd steeds meer een zaak die alle levensterreinen om vat. Door deze veranderingen die wij als kerken niet alleen hebben ervaren, maar ook mee mogelijk gemaakt voelen sommigen zich M'n mijter is een misbaksel, mopperde Sinter klaas van Speculaas. Hij bekeek zich in het spie gelglas van de etalage. Het lijkt nergens op, sputterde hij. Nee, leek het maar ergens op, dat was nog beter. Nu is het net een slaapmuts. Het mankeert er nog maar aan dat de banketbakker ei- een kwastje aan heeft gemaakt. Waarom zien de anderen er zoveel beter uit? Die speculaas poppen, die vrijers en vrijsters mankeert niets aan. Toegegeven. De mijter die Sinterklaas van Speculaas op had, zag er inderdaad niiet uit zoals je dat gewend bent. Het was niet zo'n mooie rode punthoed, versierd met goud. Maar aan de andere kant was dat ook het enige, want het hoofddeksel was wel prachtig versierd met een rand van ge glazuurde suiker. En Sints ogen, die zouden best kunnen glanzen als hij niet zo boos keek. Dan zou hij zichzelf waarschijnlijk met andere ogen zien. Want zijn tabberd was van prachtige rode marse pein, met een rand hagelslag en geconfijte vrucht jes. En het paard waarop hij zat, nee, het zag er niet nog mooier uit, maar het scheelde niet veel! De leidsels waren van opgespoten schuim, het zadel van rozijnen. De staart was versierd met een prachtige strik, de achterkant was hele maal ingelegd, met ronde gekleurde snoepjes. De benen van het paard waren met kleurige zuurtjes bedekt en dan was er hier en daar nog een hard suikeren bloempje. Sinterklaas van Speculaas was toch wel verbaasd, toen hij zichzelf geprijsd zag. Dat was niet mis. Hij was'bijna het duurst. Duurder dan de specu laaspoppen. Dat gaf toch wel te denken. Al vond hij het maar niets dat mensenkinderen zoveel moesten betalen voor een Sint, uitgedost met zo'n malle muts! Zijn aandacht werd afgeleid, toen hij merkte dat er over hem werd gepraat. Mooi hè? Ja, die is heel mooi. Ziet er ook lekker uit. Jammer dat ie zo duur is. Zullen we dan maar een speculaaspop nemen? „Ben ik nog te duur ook, mopperde hij. Dat is helemaal het toppunt!" Het was hem opgevallen, dat er al een paar keer een jongen voor de etalage was blijven stilstaan. Hij verbeeldde het zich niet. Die jongen had heel' lang naar hem gekeken. Misschien koopt hij mij wel en bij de gedachte alleen al kreeg hij blosjes op zijn roze suikerwangen waardoor zijn gezicht er meteen veel vrolijker uitzag. De jongen stond er weer. Hij haalde een porte- monnaie te voorschijn en begon het geld te tellen. Niet genoeg constateerde Sinterklaas van Specu laas, die had meegeteld. Jammer. Toch kwam de jongen de winkel binnen. „Als hij nu ook maar niet een speculaasvrijer koopt", dacht Sint. „Hebt u ook al gebroken speculaaspoppen?" vroeg de jongen toen hij aan de beurt was. Ach, begreep Sint van Speculaas, hij heeft dus erg weinig geld. Anders vraag je zoiets niet, want gebroken poppen, al is er maar een hand, een voet of een muts af zijn dan veel goedkoper. „Als ik zelf eens", dacht hij en de Sint was een •man van de daad. Hij wierp zijn hoofd, met een ruk achterover en zijn mijter, als je het zo mocht noemen, viel af. „Hè, dat komt zeker door het zware verkeer, dat ze zo staan te trillen," veronderstelde de bakker. „Nou joh, je boft. Die Sinterklaas is kapot getrild. Hij heeft zijn muts verloren. Nou, altijd nog beter dan zijn hele hoofd. Zelfs voor een heiligman", lachte de bakker. „Hoeveel kost ie dan nu?" vroeg de jongen. „Nou", antwoordde de bakker, „ik doe er drie kwartjes af. En de muts, die mag je er bij heb ben. Nee, dat is de moeite niet, die is helemaal verkruimeld. Nou vooruit, voor een gulden min der mag je 'm meenemen." Sinterklaas van Speculaas had het allemaal in spanning gevolgd. In ieder geval ben ik van de nare slaapmuts af. O zo. Hij werd netjes ingepakt en eenmaal bij de jongen thuis wachtte hem een verrassing. Die knipte van rood papier een prach tige mijter, die precies paste. Zo was iedereen blij en tevreden. door het werk van de Wereldraad geïrriteerd en bedreigd, terwijl an deren er hun diepste verlangen naar de vernieuwing van de kerk in ervaren. De Assemblee van de Wereld raad is ónze zaak. Dat geldt niet alleen omdat onze gedelegeerden en waarnemers ons vertegenwoor digen, maar ook en vooral omdat de aanbevelingen van de Wereld raad een belangrijk deel van ons kerkelijk huiswerk zullen uitma ken in de komende jaren. Daarom roepen wij u op in deze weken intens met 't gebeuren van Nairobi mee te leven: door geïn teresseerd en tegelijk kritisch ken nis te nemen van de informatie die u de nieuwsmedia zullen aanbie den, maar vooral door deze As semblee in uw gebed te betrekken. Laten wij God vragen om de wer king van Zijn Geest, opdat deze vergadering met haar thema „Je zus Christus bevrijdt en verenigt" voor al onze kerken een middel mag worden om Christus nieuw te aanvaarden en te volgen. In december wordt in een aan tal Nederlandse kerken voor de vijfde maal aandacht gevraagd voor de interkerkelijke actie voor La tijns Amerika „Solidaridad". Onder het motto „Aalmoezen? No! Ge rechtigheid? Si!" zal een campagne worden gevoerd voor projecten, die op het gebied van de bewustwor ding in Zuid-Amerika door latijns amerikanen zelf verwezenlijkt wor den. Door dit motto wil „Solidari dad" er op wijzen, dat men door „zomaar een gift" te doen, de men sen ginds tekort doet. „Het gaat er om dat wij ons door een gift wer kelijk verbonden weten met hen. die strijden voor gerechtigheid", aldus „Solidaridad". De actie was aanvankelijk de Nederlandse r.-k. bisschoppelijke advents-actie voor Latijns Ameri ka. Later gingen protestantse ker ken meedoen, gezien de omvang en de aard van de moeilijkheden voor grote delen van de Zuidame- rikaanse bevolking. In 1974 vroeg het hervormd werelddiakonaat in eigen kring (diakenen en corres pondenten) plaatselijk de mede werking voor de actie. Het resul taat was goed. Aanzienlijk meer gemeenten hebben de actie aan de orden gesteld en bijgedragen aan de opbrengst van in totaal f 1.7 miljoen. Dit keer schrijft ds. T. van Wee- lie, secretaris van het hervormd werelddiakonaat (de sectie inter nationale hulpverlening van de ge nerale diakonale raad, Utrecht): „Laten wij doorgaan in 1975! La tijns Amerika ligt ver weg en wij hebben er aanmerkelijk minder re laties mee dan met Azië en Afri ka. Dat wil echter niet zeggen dat er ftiet evenzeer miljoenen mensen zijn, die in hun broodmager be- staantje moeten worden bijge staan...." Om de solidariteit tussen Neder landers en Latijnsamerikanen te bevorderen organiseert de inter kerkelijke actie op zaterdag 22 no vember een landelijke werkdag. Daarbij is er o.a. gelegenheid tot gedachtenwisseling met inleiders die de situatie ginds uit eigen er varing kennen. De bijeenkomst is van 10-15.30 uur in wijkcentrum De Brug, Schuilenburgerweg 2 in Amersfoort. Deelnemersbijdrage f 3.-. Adres voor aanmelding en na dere inlichtingen: Solidaridad, Laan van Meerdervoort 148, Den Haag, tel. 070-65 52 07 of 33 35 22. (Hervormd Persbureau) Vrijdagavond 12 december a.s. organiseert de „Aktiegroep" van Blauw Wit, evenals voorgaande ja ren, een kaartavond in „de Zadel kamp" voor de senioren, leiders, trainers, A-junioren en uiteraard zijn ook de dames, die een kaartje willen leggen, van harte welkom. De aanvang is kwart voor acht. Het inleggeld bedraagt f 2,50 per persoon. Een aantal leuke prijzen is er te winnen, zodat deelnemen alleszins de moeite waard is. Blauwwitters bezoekt deze kaart avond. Vorig jaar was de deelna me vrij gering. Toon daarom thans dat aan kaartavonden wel degelijk behoefte bestaat (zoals geregeld wordt beweerd) en noteer deze da tum direkt in je agenda!! Keizersweg HBK 9a Telefoon 1900

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5