Feestelijke intocht van Sinterklaas Ordening en inrichting leefruimte in Overijssel recepten mm bh Aanwijzing waardebonnen Winkelweek Ernstige vorm van dierenmishandeling HOCKEY- nieuvYs Paarden- keuringen in Zuidlaren Hengelaars Fons Tusvald INWONING Deze al gehoord Sint Nicolaas en Pieterbaas komen bij de Buurtvereniging Churchillstraat/ V rijheidslaan Brochure Schade Verkeersongevallen hint Nicolaas komt op bezoek bij Holten"-pupillen Ponyclub ,Bergruitertjes' KUIJPERS BV HOLTEN 28 NOV. 1975 PAGINA De eerste aanwijzing van waardebonnen van de Sint Nicolaas- actie van de Holtense Handelsvereniging heeft dinsdagavond plaats gehad in café ,,De Biester". De gelukkigen voor de hoofdprijzen waren: f 250,mevrouw H. Schoneveld-Bekkemens, Larenseweg f 100,— J. Klein Teeselink, Kozakkenstraat f 50,j. Megelink, Kozakkenstraat; A. G. Jansen, Churchill- straat; G. J. van Aefst, Gaardenstraat; mevrouw G. Brands, Pastoriestraat. Verder werden er acht personen f 25,— rijker en 25 Holtenaren hadden vrouwe Fortuna op hun hand bij het aanwijzen van de tientjes. Aangezien abusievelijk werd meegedeeld dat de eerste trekking pas op donderdag 27 november zou plaats hebben, waardoor een aantal mensen met inleveren geen haast maakten en hierdoor deze eerste trekking misten, werd er op donderdagavond door het bestuur van de H.H.V. een extra trekking gehouden. Voor het inleveren van de bonnen gewicht raden verwijzen we naar de Sinterklaas-advertentie die in dit blad staat op pagina 2 links onderaan. Sint Nicolaas is zaterdag middag door een zeer grote schare kinderen, vaders en moeders op spontane en har telijke wijze ontvangen op het Stationsplein, waar hij namens de Holtense Handels vereniging werd begroet door de heren J. Wissink en P. Brands. De grote kindervriend miste door onvoorziene omstandigheden de trein van 13.25 uur, zodat hij per taxi arriveerde aan het begin van het Beukenlaantje aan de overkant van het station vanwaar hij naar het Stationsplein wandelde, waar HMV, de drumband en het majo rettepeloton voor een door de hoge gast zeer gewaardeerde ontvangst zorgden. De vele honderden kinderen zwaai- ri-den met-leuke vlaggetjes die-door de Holtense Handelsvereniging be- j schikbaar waren gesteld. Sinterklaas die inmiddels had plaats genomen op de waranda van café De Biester, werd welkom ge heten door de heer J. Wissink. Hij sprak zijn grote vreugde uit over de komst van de Sint, 't zij met enkele minuten vertraging. Men schrok wel even toen de conduc teur meedeelde dat Sint niet was ingestapt in het voor hem en z'n zwarte knechten bestemde speciale rijtuig. Sinterklaas had het allemaal niet zo zwaar ingezien en zo'n kleine communicatiestoring vergeet je voor goed als je zoals hier in Hol ten door een zo grote menigte zo enthousiast wordt ontvangen. Na dat Helma Admiraal (7) uit de Schoutenstraat 5 op keurige wijze voor Sint het bekende Sinterklaas liedje „Zie ginds komt de stoom boot" had gezongen, maakte Sint op z'n prachtige witte schimmel, met HMV, de drumband en de ma jorettes in hun fleurige kostuum- _pjes voorop, een rtijtoer .daor een deel van het dorp. In de Stations straat - Dorpsstraat - Gaardenstr. - Schoolstraat - Rietmolenstraat - Oranjestraat - Noordenbergstraat - Kolweg en de Kerkstraat, ston den op de trottoirs de mensen rijen dik om Sint toe te zwaaien. Tij dens de rijtoer, die eindigde op Smidsbelt, strooiden de Pieten met gulle hand allerlei lekkers. S interklaas werd op het Stationsplein harte lijk ontvangen Uitslagen 22-ll-'75: sixes jongens Holten DlAvanti Dl 14-0, jeugd jongens Holten BISalland BI 5-1. Victorie voor onze jongens B die als een horde wilde zwijntjes de aan de kop lopende Sallanders met 5-1 terecht hebben gewezen. Jeugd meisjes Salland-Holten 2-1; 23-11- '75 Holten 1—Goor 0-2. Programma (29 nov.): jeugd jon- -gens DKS B2—Holten BI 12.45 u„ jeugd meisjes Holten BIBully B3 11.00 uur, o.l.v; J. Boode en I. Scheltens; sixes meisjes Goor Dl Holten Dl 13.00 uur, sixes jongens vrij. wel trainen om 10.00 uur. 30-11-75: heren Holten 1Mal burgen, aanvang 14.00 uur, Holten IIAvanti, aanvang 12.00 uur. Onlangs verkocht een Brabantse landbouwer een kalf op de vee markt te 's-Hertogenbosch, waar voor hij drie briefjes van elk hon derd gulden incasseerde. Na de bankbiljetten stuksgewijs secuur te hebben gevouwen stak hij ze los in zijn vestzakje. Thuis gekomen was het inmid dels hoog tijd om de varkens te voederen, dus begaf hij zich met een naar de stal. Tijdens het voe deren gleden genoemde briefjes uit het vestzakje en werden prompt door een varken naar binnen ge werkt. Onthutst vertelde onze boer het gebeurde aan zijn vrouw, die ech ter in het geheel niet onder de in druk raakte van het relaas. „Geef ons verken een borrel en slao hem daomaor flink op z'n achterste, dan spuugt 'ie ze meteen wel uit", zei ze met grote stelligheid. Maar ach, juist op dit fatale mo ment had onze landbouwer geen druppeltje thuis! Dus werd het var ken uit de stal gehaald en meege nomen naar de dichtst bijzijnde herberg, waar onze boer vlug een borrel bestelde. Nadat hij deze in de bek van het varken had ge werkt gaf hij het dier een flinke mep op zijn achterste, waarop orompt het eerste briefje van hon derd de bek van het varken uit- floepte, tot grote verbazing van de kastelein die meteen te kennen gaf het dier te willen kopen. Deze kruiden zijn weliswaar kant- en-klaar te koop, maar u kunt ze zeer gemakkelijk zelf samenstellen uit de volgende kruiden: 10 gram peper, 20 gram gemalen nootmuskaat, 20 gram gemalen kruidnagel, 60 gram kaneel, 10 gram gemalen anijs. In een goed afsluitbaar busje be waren Als u alle kruiden niet ïn één keer verbruikt raden wij u aan, de anijs weg te laten en vlak voor het gebruik van gemalen anijs (in noodgevallen: fijngestampte anijsblokjes) toe te voegen. Pepernoten 100 gram boter, 150 gram zelfrij zend bakmeel, 75 gram bruine bas terdsuiker, 3 theelepels speculaas kruiden, 2 eetlepels melk of water. Alle ingrediënten in een kom doen en tot een soepel deeg kne den. Balletjes ter grootte van een knikker maken en deze pl.m. 15 minuten in een matig hete oven bakken. De niet-ingevette bakplaat in het midden van de over plaat sen. Dikke speculaas 225 gram bloem, 175 gram boter, 125 gram bruine basterdsuiker, 2.5 theelepel bakpoeder, 10 gram spe culaaskruiden, sunifje zout, enkele amandelen als decoratie, eventueel amandelsnippers als vulling. Kneed de ingrediënten tot een soepel deeg. Bestuif een speculaas plank met rijstblpem (of aardap pelmeel), rol het deeg hierop uit. Met een scherp mes het overtollig deeg wegsnijden en de vorm op 'n bakplaats loskloppen. Amandelen in het deeg drukken. Schuif de plaat in de oven, thermostaat op 3 en pl.m. 20 minuten bakken. Op 'n taartrooster of de aanrecht laten afkoelen. Als u niet in het bezit bent van een speculaasplank kunt u het deeg ook uitrollen tot een lap van 0.5 cm dik en hier eventu eel een vorm van snijden. In hun vergadering van 27 november 1974 hebben Provinciale Staten van Overijssel de nota van Ged. Staten inzake de „Beleidsvoornemens voor de ordening en de inrichting van de leefruimte van Overijssel" grotendeels aanvaard. Een voorbehoud is toen namelijk gemaakt ten aanzien van het hoofdstuk „Wonen" en de in dat hoofdstuk geformuleerde beleidsvoornemens. Dit is geschied in verband met het te verrichten onderzoek omtrent de kleine kernen. Nu dat onderzoek is afgerond (zie elders in dit nummer) stellen G.S. de Staten voor in te stemmen met het gewijzigde hoofdstuk „Wonen" en het hoofdstuk „Verzorging", dat aangepast moest worden en de daaraan verbonden beleidsvoornemens. Die beleidsvoornemens hebben G.S. als volgt geformuleerd: Zij zullen suburbanisatie alleen toelaten voor zover deze een bij drage kan leveren tot het sprei dingspatroon dat bij de gebun delde deconcentratie hoort. Uitgangspunt voor het beleid ten aanzien van de plattelandskernen zal voor ons de leefbaarheid van het platteland zijn. Het principe van de rangorde van kernen speelt daarbij een ondersteunende rol. Bepaalde kernen zullen dus in hun groei worden gestimuleerd, andere gematigd. Bovendien zijn zij voornemens om aantasting van de politie van de huidige grotere kernen te voorkomen. Zij zullen ten aanzien van de woningbouw in de kleine (platte lands) kernen een gedifferentieerd beleid voeren. In beginsel dient de omvang van de woningbouw bepaald te worden door de lokale behoeften. Deze lokale behoeften moeten echter worden afgewogen tegen de in het voorgaande aan de orde gestelde bovenlokale be.an- gen. In een kleine kern waarvan de verhoging van het verzorgingsniveau kan leiden tot een duidelijke verbetering van de regionale verzorgingsstructuur en die niveauverhoging geen sterke bevolkingsgroei vereist of waarvan de omvang van de bevolking nu reeds zodanig is dat het primaire niveau vrij gemak kelijk bereikt kan worden waarvoor geen duidelijke be zwaren van de kant van natuur en landschap gelden en die gelegen is in een vol doende ontsloten deelgebied (ont sloten t.o.v. de grotere centra van werkgelegenheid en verzorging) mag men bouwen voor de natuur lijke aanwas van kern en om geving. Dit betreft de a-krnen uit de nota" kleine kernen Over ijssel. In een kleine kern waarvan de verhoging van het verzorgingsniveau kan leiden tot een duidelijke verbetering van de regionale verzorgingsstructuur, maar waarvan een dergelijke ni veauverhoging gezien het huidige geringe draagvlak een sterke be volkingsgroei vereist, die slechts met een grote intocht van mensen van elders mogelijk is. of die zo dicht bij een grotere kern ligt, dat stijging van het verzorgingsniveau geen duidelijke verbetering in de regionale ver zorgingsstructuur teweeg kan brengen en die bovendien thans een te gering draagvlak heeft om een dergelijke niveauverhoging gemakkelijk te bereiken of waarvoor van de kant van natuur en landschap bezwaren kunnen worden ingebracht tegen een wat sterkere bevolkingsgroei en/of waarvan de ontsluiting duidelijk te wensen overlaat mag men bouwen voor een deel van de natuurlijke aanwas van kei-n en naaste omgeving. Dit be treft de b-kemen uit de nota klei ne kernen Overijssel. In een kleine kern die een zeer gering inwonertal heeft en/of in een gebied met hoge natuurlijkheidsgraad (waardevol landschap) gelegen is. en in de nabijheid van een gro tere kern ligt of juist in een slecht ontsloten deelgebied is gelegen mag slechts in beperkte mate wo ningbouw plaats vinden (voor per sonen die in de kern of de naaste omgeving him werk vinden, voor uittredende agrariërs en bejaar den uit kern en naaste omgeving). Zij zijn van oordeel dat, als aan getoond kan worden dat de leef baarheid van zo'n kleine kern al te zeer wordt aangetast, enige verruiming van de woningbouw in overweging genomen moet wor den. Dit betreft de c-kernen uit de nota kleine kernen Overijssel (b.v. Dijkerhoek). Zij zulen de woningbouw in de grote plattelandskernen in het algemeen gesproken slechts toelaten voor de opvang van de natuurlijke aanwas. Op deze alge meen geformuleerde regel kunnen uitzonderingen wenselijk blijken met het oog op de nagestreefde m ilieudifferentiatie. Het instrument dat G.S. voor dit beleid ter beschikking staat is het goedkeuringsbeleid ten aanzien van bestemmingsplannen. Fase ring in de uitvoering van bestem mingsplannen is een door de wet mogelijk gemaakt middel. Woningbouw voor natuurlijke aanwas wil zeggen woningbouw in een hoeveelheid, voldoende om de woningbehoefte voortvloeiend uit natuurlijke aanwas (het saldo van geboorte en sterfte) op te vangen. Dit betekent niet, dat geen andere lokale woningbehoefe opgevangen kan worden. Een deel van de natuurlijke- aanwas zal naar el ders afvloeien (emigratie). Een ander deel zal in bestaande wo ningen huisvesting kunnen en/of willen vinden. Van het secretariaat van Sint Nicolaas vernemen wü, dat Sint Nicolaas op donderdag 4 december, 's avonds bü de kinderen van de buurtvereniging op bezoek komt. Sint en Piet zullen on bepaalde adressen in de Churchillstraat de kinderen de hand drukken en pre sentjes uitdelen. De contactpersonen van de buurtvereniging zullen de ouders laten weten waar zij Sint en Piet kunnen ontmoeten. „Nog een borrel", beval de boer, en ook deze volgde dezelfde weg als de vorige met hetzelfde resul taat. „Ik bied u vijfduizend", riep de kastelijn dol enthousiast, doch onze landbouwer bestelde nogmaals een borrel. Nadat deze het derde briefje van honderd had opgeleverd zei de boer: „Ge kunt het verken hebben maar veur gin cent minder dan tienduzend gulden". De koop werd gesloten!!! De volgende morgen las de boer in zijn ochtendblad een bericht on der de kop „Ernstige vorm van dierenmishandeling", waarin stond vermeld: „In een hevige vlaag van woede heeft kastelijn A. te X. gisteravond zijn varken dood getrapt". D. J. M Voor trekpaarden- en Haflinger- fokkers en liefhebbers belooft woensdag 3 december aanstaande een belangrijke dag te worden. Op die dag zal namelijk in de onvol prezen Prins Bernhardlial te Zuid laren een keuring worden gehou den van jonge paarden (veulens, enters en twenters). De beste jonge dieren uit Fries land, Groningen, Drenthe, Overijs sel en de IJsselmeerpolders zullen daar worden getoond. Een nuttige en plezierige reünie van fokkers uit voormelde streken met htm paarden en voor de liefhebbers een pracht gelegenheid om zich in een prettige omgeving op de hoogte te stellen van de stand der fokkerij in voormelde rassen. En dat deze stand een behoor lijke hoogte heeft bereikt bewijst de grote belangstelling uit andere delen van Nederlanad voor dit jaarlijks terugkerend evenement. Er zal dus veel te genieten zijn in de Prins Bernhardhal op 3 de cember. Voor eventuele gegadigden die van plan zijn zich een jong paard, trekpaard of Haflinger, aan te schaffen, ligt het in de bedoeling na afloop van de keuring een vei ling te houden, mits hiervoor vol doende belangstelling bestaat bij de inzenders. Aanvang keuring 10 uur. Aanvang veiling 2.15 uur. De jongelui van de Bergruiter ponyclub waren door manege „Snorrewind" uitgenodigd voor 'een springles-en een onderling spring- wedstrijdje waarvoor enkele leuke prijsjes beschikbaar waren gesteld. De prijsjes werden gewonnen door: Cat. B: 1 Christien Zandberg m. Christoffel, 2 Gerda Zandberg m. Fury, 3 Thea Paalman m. Keneth. Cat. C: 1 Mariët Marissink met Fjoeri, 2 Peter van Heeren met Ramona, 3 Anton Muller met Dos- kamps Arora. Cat D: 1 Anke Thijssen m. Renzo, 2 Ria Veneklaas met Furie, 3 Pau- lien Wansink met Tannie, 4 Jerome Wolters met Chiefeola. Klasse L (alle categorieën): 1 Herm Jan Robers met Silvester, 2 Gerrie Meilink met Flury, 3 Jan Pieffers met Furiosa. 4 Riek Vene klaas met Patroeska. Na de parade die geleid werd door Jan Bronsvoort werden de prijzen uitgereikt door de schen kers, de heren De Graaf, Van Hee ren en manegehouder Joh. Brons voort. Dezer dagen is verschenen een herdruk van de brochure „Schade lijden en schade vergoeden bij ver keersongevallen", uitgegeven door de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren INWA), Groot Hertoginnelaan 8 in Den Haag. De brochure verscheen voor het eerst in januari 1973. De op lage van de uitgave 1976 bedraagt 500.000 stuks. In de brochure wordt uiteenge zet welke de rechten zijn van slachtoffers van verkeersongeval len en hoe deze rechten geldend kunnen worden gemaakt. Enkele onderwerpen, die worden behandeld, zijn: verhaal op de te genpartij: de raadsman; letselscha de; inkomstenderving; smartegeld; proces-verbaal; wettelijke rente In lichtingen- en Klachtenbureau voor Schadeverzekeringen en de Raad van Toezicht op het Schadeverze keringsbedrijf. De brochure is verkrijgbaar door bemiddeling van de verzekerings adviseurs of bij het Bureau Voor lichting Schadeverzekering, Post bus 990, 's-Gravenhage, telef. 070- 614731. 5? De jeugdcommissie heeft bericht ontvangen, dat Sint Nicolaas en Piet zaterdag 6 december a.s. des morgens van tien tot half twaalf een bezoek zullen brengen aan alle Holten pupillen in het ontmoetings centrum „Meermanskamp". Natuurlijk verwachten wij, dat alle jongens uit de elftallen El tot en met F5 met hun leider aanwe zig zullen zijn. geld te leen Wanneer u op korte termij'n geld nodig hebt voor privé-doeleinden, helpen wij u graag met een AMRO-lesiang. Bedrag en aflossing kunt u voor een belangrijk deel zelf bepalen. Vraag naar die folder met uitgebreide informatie bij AMRO-bank HOLTEN - DORPSSTRAAT 24e TELEFOON 2365 U bent altijd welkom bij het Chinees-Indisch Restaurant Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur Voor maaltijden afhalen zelfde uren. Vele Chinees-Indische specialiteiten Ook voor partijen en familiefeestjes. Gezellig en sfeervol. U kunt ook tafels bespreken. Holten, Dorpsstraat 68, Telefoon 05433-2899 Ommen, Brugstraat 28, Telefoon 05291-2393 Te koop: Kuilvoersnijders vanaf 2300,zand- afhalers 85,mest wagens met zjjafvoer; wagens met zijafvier; hydraulische kranen; biggenwagens; paarde- trailers; ondergronders; ploegen m. 1 en 2 scharen. KUIJPERS (Slootsmid) Zutphenseweg LAREN (GLD.) Telefoon 05738 - 227 Werpmolens Levendaashengels Telescoopinsteek Glashengels Vistassen Viskoffers Leefnetten Schepnetten Dierenspeciaalzaak Rttssen - 05180-2174 Steeds grote keuze in OLIE- EN KOLENHAARDEN plus bijzetkachels (Slootsmid) Zutphenseweg Laren (Gld.) Tel. 05738 - 227 TIPS OP DE VALREEP verrekijkers projectietafels pocketcamera's fototassen lijsten en albums fotoboeken elektronen flitsers VOOR EEN BETER ADVIES FOTO A.O.W.-er, ün bezit van auto, zoekt bij echtpaar of alleenstaande. Brieven onder no 2811 bureau van dit blad.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 9