„Teun de zwarte van Meerraanskamp" achtste prins der „Fienpreuvers" I Uit bundel van Ooievaar Ouderavond van de o.l Haar schoot Over een herberg en een postkoets Een boek over bestuurszorg SAUNA OP Z'N BEST Uitbreiding cursus oorbereidend tennis* Hoezeede beker is aan H.V.C. Stichting Sociaal en Cultureel werk HOLTEN 21 NOV. 1975 PAGINA 5 Zaterdagavond werd in de A. Akkermans de aanwezi- fantastisch mooi versierde residentie „Amicitia" het tra ditionele Elfde van de Elfde- feest gehouden. Rond negen uur verwelkomde voorzitter gen bij de officiële opening van het achtste seizoen van de eerste, enige en echte car navalsvereniging „De Fien- preuvers". Prins „Teun cle Zwarte van Meermanskamp" 'Het orkest de Brihado's zorgde met goede muziek voor de juiste stemming. Om tien uur was voor prins Gert van Gunder het moei lijke moment van scheiden aange broken. Hij 'kon terugzien op een geslaagde regeringsperiode en in zijn afscheidsrede dankte hij de hele Fienpreuversfamilie voor de ondervonden steun en medewer king. Met een schitterend gedicht besloot hij definitief zijn ambts periode, en ondersteund door de ere-prins „Waterjan" en „den Ontvanger" strompelde hij de zaal uit. Tegen de klok van ëlf steeg de spanning tot een hoogtepunt. Ademloze stilte! Wie zou de nieu we prins wörden? In zijn inleiding maakte de voor zitter enkele bijzonderheden be kend van de opvolger van Gert van Gunder. Hij aanschouwde 28 jaar geleden in Holten het levens licht, gehuwd, actief voetballer en Fienpreuver van het eerste uur. Om precies elf minuten over elf trad Anne Janen (van Siene) ge tooid met een prachtige sjerp bin nen. I-Iij werd bijzonder enthou siast onthaald. Na de huldeblijken dankte de voorzitter iedereen voor de ontvangst van adjudant Anne. Onder tromgeroffel spoorde Anne in cle zaal de nieuwe prins op en het bleek „Teun de Zwarte van de Meermanskamp". Prins Teun is verkoper-medewerker bij Vaessen- Schoemaker en Co. Kunststofem- ballage B.V. te Holten en penning meester van de cantinecommissie clubhuis op „Meermanskamp" en bestuurslid van de S.V. „Holten". De nieuwe prins hield na zijn in stallatie een bijzonder geestige inleidingsrede waarbij verschil lende leden van de 'Fienpreuvers' onder de loupe werden genomen. Tenslotte verklaarde hij dat het hem moeite had gekost om het verantwoordelijke ambt te aan vaarden maar met steun van de Fienpreuvers zal het wel lukken. De president van de vereniging Eddy Vincent overhandigde na mens de afgetreden prins, de nieuwe leider de versierselen van de „Orde der Fienpreuvers". De dames van de komende en gaande prins werden in de bloe metjes gezet, als dank en blijk van waardering voor de vele uren dat zij hun man afstaan aan de Fienpreuvers. Al met ai een ge slaagde start van het achtste Hol- tense carnavalsseizoen. Ze hebben gevoetbald, gezwoegd en gezweet, Het eerste elftal, als één man gereed. Ze hebben als één man voor de overmacht gestaan. Maar, ze hebben als één man ook hun plicht gedaan. Ze hebben gewerkt van 't begin tot het end, Ze hebben geen bangheid of moeheid gekend. Ze hebben gespeeld vol vuur en vol gloed, Want een schitterende beker gaf hun de moed. Ze droegen de eer van hun club in het hart, Ze hadden zoonodig de duivel getart. Maar ze hebben het doel van hun streven bereikt, Nu de beker in 't kastje bij Holterman prijkt. Ze hadden te kampen in een zeer zwaren strijd, Maar ze hielden voor oogen steeds sportiviteit. Gaat zoo voort H.V.C.'ers, al lukt het soms eens slecht, De toekomst is voor jullie in het wiegje gelegd. Houdt hoog steeds de eer van je club en je vlag, Dan wacht je nog menigen roemrijken dag. Holten 24 augustus 1925 OOIEVAAR H.V.C.. de tegenwqordige S.V. „Holten", werd opgericht 8 februari 1921 in de toenmalige bakkerij van Gebr. Wansink. In verband met de grote belang stelling voor deze cursus heeft het bestuur naar mogelijkheden ge zocht om de groep te splitsen. Het is haar gelukt op dinsdag van 17- 17.50 de gymnastiekzaal aan de Tuinstraat te huren. Hierdoor is 't niet alleen mogelijk om het aantal deelnemers te vergroten, maar voor de jongens en meisjes uit De Haar e.o. is het ook niet meer zo ver weg. Vanaf dinsdag 25 november zijn er dus twee cursussen: nl. voor de jongens en meisjes van De Kol e.o. van 16-16.50 uur in de gymnastiek zaal aan de Lageweg en voor de jongens en meisjes die in de buurt van de Larenseweg wonen, van 17- 17.50 uur in de Tuinstraatzaal. Voor beide groepen kunnen nog enkele jongens en meisjes worden opgegeven bij mevr. T. Udema, tel. 1880 of aan de zaal. Een racket hoeft nog niet te wor den aangeschaft, dat is pas nodig in het voorjaar, wanneer men in derdaad de tennissport wil gaan beoefenen. De kosten voor nieuwe lingen van de cursus bedragen f 17.50, zij kunnen nu nog tien lessen volgen. De 'n de week van 3 t/m 7 nov. gehouden huis-aan-huis collecte voor de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in onze gemeente heeft een bedrag opgebracht van f 2.273,51. Indien u tijdens deze collecte niet thuis was of niet door een onzer collectanten bezocht bent, hetgeen door het gebrek aan collectanten het geval kan zijn ge weest, en u toch nog uw steentje wilt bijdragen kunt u uw bijdrage alsnog overmaken naar gironum mer 875587 t.n.v. Rabobank te Holten t.g.v. rekeningnummer 32.85.59.024 t-n.v. Stichting Holten. In het in 1844 te Gorkum ver dienen aardrijkskundig woorden- loek der Nederlanden schrijft A. i. van der Aa, dat de huizen in lolten van weinig aanzien zijn en at zich daar bijzonder veel her- ergen bevinden. De namen van e herbergen in en rond net dorp lolten, welke ik in de loop der aren in allerlei documenten heb angetroffen, zijn in alfabetische olgorde de opsomming is niet olledig De Denneboom, Het lickershuis, De Kroon, De Lokin Grote en Klein), De Postwagen f Scholten en later ook wel het wolsche posthuis genoemd, De tinkelaar, De Ulft, Het Witte 'aard en De Zwaan. De Denneboom De vermelding in het werk van 'an' der Aa gaf mij aanleiding lij eens wat te verdiepen m de eschiedenis van de herberg De lenneboom. Dé omstreeks 1680 eboren Egbert Dikkers kocht eze pleisterplaats op 11 mei 1714 an Jan Denneboom en Susanna üisabelh Beumers. Huis en chuur met toebehoren stonden an „de gomeneweg in 't Noer- naast het mullershuys", .w.z.-aan de openbare weg, wel- e thans Dorpsstraat heet, dicht het spoorwegviaduct. In „Hol- m voor omstreeks honderd jaar" an A. J. Goldstein komt een te- ening van De Denneboom voor. De waard Egbert Dikkers was m zoon uit het huwelijk van tap ir Gerrit Dikkers, tevens pach- ir van de accijnzen op bier en ibak, en van Fenneken Egberts, gbert Dikkers was getrouwd iet een dochter van de molenaar an Tetfnissen en na het over- jden van Fijke Teunissen met endrina Harmelink, wier vader irgemeester van Rijssen was. Keurnoten - kornuiten Kastelein Egbert was van 1713 >t 1743 ook keurnoot; hij had dus in functie in de toenmalige rech- irlijke organisatie. De kornuiten, 'als de keurnoten ook wel wer ft genoemd, waren in Drenthe, verijssel en het graafschap Zul len de bijzitters, die de schouten jstand verleenden in de leiding in de rechtspraak. Jarenlang vamen het markebestuur en de imeenteraad van Holten (op 12 itober 1906 werd het huidige ge- eentehuis in gebruik genomen) de taveerne van Dikkers en ju opvolgers in vergadering fojj- n. Gebrek aan geschikte ruimte I hiervan ongetwijfeld de oor- iak zijn geweest. De huizen wa ll immers van weinig aanzien Op 25 juli 1753 werd een akte opgemaakt krachtens welke Jan nis Dikkers, zoon van Egbert, en zijn vrouw Aaltje Landeweer De Denneboom hun eigendom konden noemen. Jannis overleed op 20 januari 1800. Zijn in 1774 geboren dochter Maria trouwde in 1802 te Markelo met Jan Vincen., zoon van Gerrit Vincent en Engele Meijers. In 1811 werd Jan Vincen'. maire van Holten, later weer als schout aangeduid. Als zodanig trad hij op tot juli 1818, toen hij het veld moest ruimen voor de schout van Bathmen. Tot 1 juni 1834 was hij secretaris van Holten en Bath men. Met ingang van laatstge noemde datum werd hij burge meester en secretaris van Holten. Deze gecombineerde functie heeft hij uitgeoefend tot 1 januari 1844. Jan Vincent en zijn vrouw zwaai den scepter in De Denneboom, waar tevens het „postkantoor" was gevestigd. Vincent wordt in sommige stukken brievengaarder genoemd en in het oudste bevol kingsregister van Holten zelfs paardenpostmeester. De postkoets en de „postpaarden" werden bij hem gestald, terwijl de passagiers die met de postkoets meekwamen, zich in de „wachtkamer" konden ophouden, totdat de koets weer uit Holten vertrok. Postwagen? De municipaliteit van Almelo heeft op 24 oktober 1795 een regie ment vastgesteld op het rijden van de postwagens van Almelo naar Deventer. Dank zij een pu- blikatie van R. Kampman in het jaarboek Twenthe 1975 ben ik in staat enkele bepalingen uit dat reglement hier te vermelden. 1. De postwagen rijdt het gehele jaar door, maandag- en donder dagmorgen om 9 uur, van Almelo naar Holten, waar passagiers en goederen worden overgegeven aan c.q. worden overgenomen van de van Deventer komende wagen. 2. Per persoon wordt betaa'd: 3'/: stuiver tot Wierden, 7 stuiver tot Rijssen, 13Vz stuiver tot Kel ten, 27 stuiver tot Deventer, en voorts van ieder uur 3' stuiver. 3. De wagen zal te Wierden en Rijssen zich zo kort mogelijk op houden en te Holten alleen spoed betrachten om terug te rijden. Commissaris van de postwagen Almelo-Iiolten was de Deventer Burger Hoevel. Op 17 januari 1828 kwam de postkoets van Enschede 's nachts om vier uur in Holten aan. De postillon Haardieck spande de paarden uit en gaf ze over aan Jan Willem Kappert, de knecht van Vincent, die ze even op stal zou brengen. Haardieck had be halve post ook nog twee „pasge ziers" meegebracht. Een yaj5.,;-<ler reizigers was de heer Braamburg, „opziender bij den waterstaat". Incident bij 't plaggenvuur De dienstbode van Vincent, die had gemerkt, dat er passagiers waren uitgestapt, legde het vuur aan. Dit was Braamburg en zijn reisgenoot zeer welkom, want in de januarinacht zullen zij het in de koets niet warm hebben gehad. Het dienstmeisje heeft naar de zin van de heren niet hard genoeg gestookt, want Braamburg voegde haar toe: „Meid, smijt nog wat plaggen aan!" De „meid" heeft zeker nog geaarzeld. Braamburg stond op, begaf zich naar de schuur, waar hij de stalknecht Kappert aantrof en deze liet we ten, dat hij turf voor het vuur wilde hebben. Kappert, „neet zo benöwd", zei tegen Braamburg: „Gij moet geen plaggen hebben. Zulke lieden als u moest men uit het huis jagen. Gij komt daar met zoo'n wind, dat binnen wij hier van zulke smeerlappen niet ge woon. Maakt dat gij mij onder de ogen heen komt." Braamburg liep op Kappert toe en vroeg: „Ben ik een smeerlap- pe?" Kappert zweeg. Hij sloeg er op los, doch de „opziender" ver weerde zich niet. Hij vroeg de stalknecht: „Waarom stoot gij mij?" Opnieuw geen reactie. Iiij greep toen Braamburg aan „voor de tweede reize en stortte hem van zig af, zoo, dat de'hoed van Braamburg onder de paarden was gevlogen." Haardieck was de stil le toeschouwer. Proces-verbaal Jan Vincent schreef over dit voorval in haast aan de heer en vriend Jan Pakkert in Bathmen. toen burgemeester van Holten en Bathmen. met verzoek de* gouver neur in Overijssel (de commissa ris des konings) van het gebeurde op de hoogte te stellen. Braam burg had namelijk tegen Vincent gezegd, dat hij nog dezelfde dag naar de gouverneur zou gaan om hem te vertellen „wat voor een posthuis het te Holten is, daar men vreezen moet als men in de schuure komt". Vincent wilde voorkomen, dat de gouverneur aan burgemeester Pakkert inlich tingen over het incident zou vra gen. De burgemeester maakte proces-verbaal op en bracht „de officier bij de regtbank te Deven ter" op de hoogte. Ongetwijfeld is Vincent ook naar Jan Willem Kappert gegaan „om hem de wach an te zeggen". Krachtens reglement moesten de postillons aan de passagiers alle mogelijke hulp bewijzen, hen vriendelijk be handelen en „zig wachten om niet onbekwaam te drinken, zullende zodra hier over klagten inkomen de overtreder na bevind van zaken gestraft worden". De conclusie is, dat Haardieck als stille toeschou wer niet vrijuit ging. Hilversum W. OTTEN Donderdagavond 13 november was de Crea van de Haarschool vrijwel volledig bezet met ouders en be langstellenden voor de zakelijke ouderavond. De voorzitster, mevr. Driessen, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak haar vreugde uit over de goede opkomst. De secretaresse, mevrouw Lan- gendoen, en de penningmeester, de heer Klaassen, brachten verslag uit betreffende de gepleegde activitei ten en de financiën. De kascontro le-commissie kon meedelen de be scheiden in orde te hebben bevon den. Hierna volgden de verkiezingen. De dames Driessen en Langendoen zullen wegens verhuizing uit de oudercommissie treden. Voorts was besloten de oudercommissie van 7 leden uit te breiden tot 9 leden. Als nieuwe leden werden gekozen de dames Aarsen, Christophersen en Koelemaay en de heer Dogterom. Daarna werd het woord aan het hoofd van de school, de heer Van 't Holt. Dit jaar is de school voor het eerst een volledige school met 6 leerjaren en 6 leerkrachten, aldus voornoemde spreker. Door de gro te toeloop van de eerste klas, 50 leerlingen, was het vormen van 'n aantal combinatieklassen onvermij delijk. Het ziet er naar uit, dat de eerstkomende jaren voor de eerste leerjaren een groot aantal leerlin gen zal blijven toestromen. Dit-'-is de algerpene tendens bij een groei ende schóól. Door één speciale in deling van het lesrooster kunnen de combinaties op verscheidene uren van de week worden opgehe ven en worden met name de zaak vakken, aardrijkskunde en geschie denis per leerjaar onderwezen. Verder gaf het hoofd van de school een overzicht van de verde ling van het aantal lesuren over de verschillende vakken. Ook kon hij de ouders mededelen, dat in de va cature voor de tweede klas met in gang van 1 januari 1976 is benoemd mej. C. Orledman, thans onderwij zeres te Alphen aan de Rijn. De heer Van 't Holt merkte ver volgens op, dat het onderwijs sterk in beweging is. Via de dagbladen, de radio en de televisie worden we regelmatig geconfronteerd met al lerlei ideeën op onderwijsgebied. Het is goed dat er belangstelling is voor het onderwijs met name van de kant van de ouders. We moeten er echter voor waken ons niet te laten overstromen door al lerlei vernieuwingsideeën. Het in voeren van vernieuwingen vraagt een grondige voorbereiding. Van iedere vernieuwing moet een ver betering voor het onderwijs uit gaan. Het hoofd van de school en de leerkrachten menen dat ze op moeten passen niet te gaan ver nieuwen, alleen om de vernieu wing, om modern te doen. Het be lang van de leerling en het onder wijs zal centraal moeten blijven staan. Onderwijzen is niet alleen maar lesgeven, het is ook opvoeden. De leerlingen worden voorbereid op een plaats in de maatschappij. Naast de opvoeding van de ouders. heeft ook de school een belangrijk aandeel in de vorming van 't kind. Het is daarom zo belangrijk dat er een goed contact is tussen ouders en leerkrachten. Het wederzijds vertrouwen van eikaars goede be doelingen is van groot belang voor een goede sfeer, waarin de onder wijsdoelstellingen tot hun recht kunnen, komen. Het hoofd van de school gaf ver volgens uitleg over twee onder wijsvormen, die deze cursus voor de Haarschool worden ingevoerd. In de eerste plaats het niveau le zen. Door middel van een test is de leesvaardigheid van iedere leer ling bepaald. De leerlingen zijn verdeeld in groepjes met een gelijk leesniveau. Tweemaal in de week wordt er een half uur in deze groe pen gelezen, de leerlingen krijgen op deze manier veel meer leer- beurten. De leesvaardigheid wordt op deze manier, vooral bij de wat zwakkere lezers, sterk bevorderd. In de tweede plaats wordt er vanaf de derde klas iedere week een middag besteed aan het maken van werkstukken met behulp van een volledig ingericht documenta tiecentrum. Tot slot maakte de heer Van 't Holt nog enkele opmerkingen over het gebruik van schooltassen, de schoolmelkvoorziening, een komen de voorlichtingsavond over 't ver volgonderwijs en deed hij op de ouders een dringend beroep zo min mogelijk vrij te vragen vóór de aanvang van de grote vakantie. De voorzitster dankte de heer Van 't Holt voor zijn uitvoerige uiteenzetting en vooral voor zijn bereidheid tot openheid betreffen de alle schoolzaken. Tijdens de rondvraag werd onder meer het punt schoolreisjes aan de orde gesteld. Ouders en leerkrach ten zijn van mening dat de school reisjes een niet te zware financiële belasting mogen worden. Eventueel zal er om financiële redenen in de toekomst naar een alternatief ge zocht dienen te worden. Verder informeerde één van de ouders naar de mogelijkheid een schoolfoto te laten maken. De heer Van 't Holt deelde mee dat de leerlingen aan het einde van ieder leerjaar uit de oud-pa- pierpot een klassefoto krijgen. In de pauze werden de ouders onthaald op een kop koffie met 'n snee krentenwegge. Na de pauze konden de aanwezi gen genieten van een zeer succes vol optreden van de Boerendansers. Vooral het actief betrekken van de ouders bij de verschillende dansen viel zeer in de smaak. De avond werd besloten met een afscheid van de dames Driessen en Langendoen. De vice-voorzitter, de heer Voortman, dankte beide da mes voor het werk dat ze ten gun ste van het onderwijs aan de Haar school hebben verricht en voor de prettige samenwerking in de ouder commissie. Hij bood de dames na mens de ouders ieder een artistiek bloemstuk je aan. Voor een omvangrijk lezers publiek verscheen bij de uitgeverij Vermande zonen b.v. te IJmuiden een nieuw boek getiteld Bestuurs zorg, waarin een aantal aspecten van het overheidsbestuur wordt behandeld. De auteurs van dit modem op gezette en vlot geschreven werk zijn: mr. F. J. Meijer Drees, chef afdeling milieuhygiëne provinciale griffie Noord-Holland; W. Otten, chef algemene en kabinetszaken secretarie Hilversum; II. W. Ra- dema, directeur raad voor maat schappelijk welzijn Haarlem; M. M. van Roosmalen, directeur Noordhollandse bestuursacademie; mr. W. Schroten, plv. chef afde ling onderwijs en cultuur secre tarie Hilversum; mr. J. de Vries, loco-secretaris van Haarlem. Een greep uit de rijke inhoud van dit boek: Hoofdstuk I Algemene begrip pen. De heer Van Roosmalen geeft een antwoord op de vragen: wat is bestuur, wat is bestuursrecht, waar vinden we het bestuursrecht en hoe is het bestuur in Nederland ingericht?, terwijl hij verder spreekt over de bestuurshandelin gen, de handhaving van het be- stuui-srecht en de rechtsbescher ming. Hoofdstuk II Openbare orde, zedelijkheid en veiligheid. Hierin besteedt de heer Otten. o.a. mede werker van Holtens Nieuwsblad, aandacht aan de politie-organi- satie, de bescherming van de per soonlijke levenssfeer, de wetge ving ten aanzien van druggebruik en de hulpverlening in geval van rampen. Hoofdstuk III Ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. De heer Van Roosmalen nam ook dit hoofdstuk voor zijn rekening. Be halve de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting komt ook de stadsvernieuwing aan de orde. I-Ioofdstuk IV Welzijnsbeleid. Dit hoofdstuk, geschreven door de heer Radema, is verdeeld in vier paragrafen, nl. inléiding, enkele sectoren, enkele ontwikkelingen, alsmede planning en wetgeving. Het memorandum en de knelpun tennota 1974 zijn in de bespreking betrokken. Hoofdstuk V Volksgevondheid. De schrijver van dit en het vol gende hoofdstuk is mr. Meijer Drees. Achtereenvolgens passeren de revue: de organisatie van de volksgezondheid, de gezondheids zorg en gezondheidsbescherming, de wetgeving en de nieuwe ont wikkelingen in de organisatie structuur van de gezondheidszorg. Hoofdstuk VI Milieuzorg. De auteur behandelt hier na de his torische ontwikkeling, de milieu hygiëne (lucht-, water- en bodem verontreiniging, lawaai), de mi lieuhygiëne op boven-nationaal niveau en de wetgeving. Hoofdstuk VII Maatschappelijke zorg. Mr. De Vries komt in dit hoofdstuk na een inleiding over het opschrift tot een systemati sche behandeling van de Algeme ne Bijstandswet en aanverwante wetten en de sociale verzekerin gen. Hoofdstuk VIII Onderwijs. Dit omvangrijke onderwerp werd ver zorgd door mr. Schroten, die na een inleiding successievelijk spreekt over de opbouw van het ondeiwijs, over de leerling, de onderwijsgevenden, het bestuur, de financiën, de randdiensten ten behoeve van het onderwijs en de ontwikkeling van nieuwe vormen van het onderwijs. Hoofdstuk IX Cultuur. Mr. De Vries houdt zich hierin bezig met de inhoud van het begrip cultuur, de rol van de overheid, literatuur en lectuurvoorziening, beeldende kunst, monumentenzorg, toneel én andere theatervormen en muziek. Wie vormen het brede lezers- publiek? Docenten en leerlingen van scho len voor heao en meao. Leden van gemeenteraden, van waterschaps besturen en van provinciale sta ten. Docenten en cursisten van o.a. de bestuursacademies en de politieopleidingsscholen. En verder? Allen die werkzaam zijn op het terrein van volksgezondheid en milieu. De instellingen voor maat schappelijk werk. De leden van schoolbesturen en de schooladmi nistraties. De bibliotheken. Het verenigingsleven. Last but not least De belangstellende burger. „Be stuurszorg" beoogt de zelfwerk zaamheid, want dat is het beste waartoe een boek de lezer kan brengen. Het is met zorg en in spanning geschreven en alleen al daarom waard met genoegen te worden gelezen. De auteurs heb ben met het schrijven van dit boek ertoe bijgedragen, dat de burger in staat wordt gesteld om het beleid waarvan hij het object is, beter te begrijpen. Het boek heeft een omvang van 253 pagina's. De prijs bedraagt f 38,50. Het is uitsluitend verkrijg baar via de boekhandel. LOCHEM „De mensen, die eenmaal van onze sauna gebruik hebben gemaakt, komen altijd weer. Drempelvrees blijkt meest al het grootste punt te zijn. Wel zijn er veel mensen, die inlichtin gen willen hebben over de sauna. Ze zijn de hele dag welkom, en we laten ze ook altijd alles van de sauna zien", vertelt Roel de Haan, die in de Lochemse Molen straat een sauna heeft, die met de dag drukker bezocht wordt. Het begrip sauna wordt nog vaak in verband gebracht met sex, iets wat Riel en Margriet de Haan nog regelmatig ervaren. „Veel men sen staan negatief tegenover een sauna, omdat ze denken dat het iets met sex te maken heeft. An deren willen weer alleen komen, als het maar een sex-sauna is, dat blijkt uit de telefoontjes die we wel eens krijgen. Maar dat is iets wat wij nou juist niet willen. Een sauna bezoeken betekent ont spanning en gezondheid. Mensen die een sauna met een verkapt bordeel associëren, zijn bij ons aan 't verkeerde adres", aldus een lichtelijk opgewonden Roel de Haan. In de Lochemse sauna is het dan ook niet mogelijk om tijdens de openbare uren gemengd van de sauna gebruik te maken. Wel kun nen echtparen een cabine afhuren. Ze kunnen dan wel kennissen mee nemen. Wat overkomt nu eigenlijk iemand, die van een sauna ge bruik maakt? Allereerst gaat hij of zij dan onder de douche, voor namelijk vanuit hygiënisch oog punt. Daarna kan een voetenbad genomen worden, dit werkt stimu lerend voor de bloemsomloop. Dan de saunacabine in voor de tijd van acht tot vijftien minuten. Zo'n cabine heeft een tempera tuur van tachtig graden celcius. Nogal aan de hoge kant op het eerste gezicht, maar dat blijkt in de praktijk mee te vallen. Mar griet de Haan: „De warmte in zo'n cabine valt niet te vergelijken met de hitte van de zon. De vochtig heidsgraad in een saunacabine is namelijk bijzonder laag. Het is in het geheel geen afmattende hitte". Na de cabine gaan de gasten de buitenlucht achter de sauna in om af te koelen. (Roel de Haan: „Vooral 's winters is dat lekker"). Hierna kan een dompelbad of een douche worden genomen. Het bad heeft een temperatuur van onge veer acht graden, van de douches kan de temperatuur zelf geregeld worden. Dan wordt de relaxkamer bezocht, waar zich naast een kleurenteevee een bar bevindt, waaraan vruchtensap wordt ge schonken. Voor wie hier ongeveer een kwartier heeft doorgebracht, be gint het ritueel weer opnieuw, in totaal gebeurt dat drie keer. Zo'n saunabezoek neemt dan ruim twee uur in beslag. De sauna van Margriet en Roel de Haan heeft een capaciteit van vijfentwintig mensen per 2 uur tijdens de openbare uren. Gevraagd aan Roel, welke men sen nu eigenlijk het meest van zijn sauna gebruik maken, blijkt dat hierin geen onderscheid valt te maken. „Alle bevolkingsgroepen komen hier", vertelt hij, „het is met al leen weggelegd voor de beter ge situeerden. Daar is de prijs van een tientje ook niet naar. Verder komen hier niet alleen mensen uit Lochem. We hebben ook gasten uit Hengelo (O), Arnhem, Doetin- chem, Holten, Den Ham, ga zo maar door, tot in Nijverdal toe". Ook sportverenigingen en sport mensen maken van de sauna ge bruik. Ondermeer behoort de com plete schaatsselectieploeg van Gelderland tot de regelmatige gas. ten van Margriet en Roel de Haan. Verder komen er veel voetballers en trimmers. Roel heeft de sauna overigens met zijn eigen handen gebouwd. Vorig jaar juni was de sauna gereed. Burgemeester Beuke van Lochem was wel bereid de opening te ver richten. Bij de opening waren on- dermeed Eddie Achterberg en de heer De Jongste, de sportarts van Papendal, aanwezig. Na de ope ning hield het echtpaar De Haan twee dagen open huis, wat ruim zeshonderd belangstellenden trok. Veel mensen die toen de sauna kwamen bezichtigen zijn nu regel matige en enthousiaste saunagas- ten. Naast de sauna is er ook een sola rium aanwezig, dit bestaat uit een hoogtezon met een bestralingsap paraat. Verder is er nog een mas sage-inrichting. Roel de Haan is namelijk ook nog masseur en sportleraar. Roel de Haan: „Het bezoek aan een sauna is geestelijk en lichamelijk bijzonder ontspan nend. Je voelt je heel anders als je eruit komt. Er zijn steeds meer mensen die gaan inzien, dat een sauna broodnodig is voor een goe de gezondheid"

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5