AR-KAMERLEDEN OP WERKBEZOEK IN HOLTEN 1 RAADSVERGADERING Werk gelegenheid Wij komen terug Aankoop twee schoollokalen van Diepenveen Instandhouding o.l. school Espelo Vrijheid van s CJV ,De Vriendenschaar JJit de impasse o fl# 31 mmm Openbare vergadering Slicliling voor Sociaal en Cultureel- werk voor Hollen BEJAARDEN. SÖCIëTEIT Bestuurssamen stelling „De Diessenplas" Beroep Hërv. Kerkeraad opvang Surinamers CONTROLE VERLICHTING OLTENS NIEUWSBLAD dvertenfieprijs 20 cent per mm, (bij contract lager) Abonnementsprijs 8.50 per half jaar, f 17.- per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Vrijdag 21 november 1975 27ste jaargang - no. 47 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers. Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijcrs, Iiolterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 05483-2995, b.g.g. 1533 In het kader van „Wij komen terug" bracht vrijdag een lantal leden van de Tweede Kamer van de ARP en de Chr. )em. Fraktie in de Provinciale Staten van Overijssel een werkbezoek aan Overijssel. Dergelijke bezoeken worden vrij wel maandelijks gebracht, telkens aan een ander landsdeel. 1975 werden in een eerder stadium achtereenvolgens werkbezoeken gebracht aan de Betuwe, de Drechtsteden en e_Zuidhollandse eilanden, Friesland, de Haarlemmermeer, )renthe enz. De delegatie bracht deze keer een bezoek aan )verijssel waarvan de ene groep een bezoek bracht aan [olten. Ontvangst door B. en W. Het gezelschap dat bestond uit e kamerleden mr, M. W. Schakel n drs. M. Beinema, J. van Leeu- n, lid van de Prov. Staten en J. Middendorp, lid van de Sta- mcentrale Zwolle, de raadsleden Nijkamp en J. Wiggers en heer H. Rietman, bestuurslid an de plaatselijke A.R. Kiesver- üging, werd om kwart over tien in gemeentehuize ontvangen door uu HPlk; tv EN is in ons land een wat ïgenuanceerde discussie op mg gekomen over de vrij- eid van. onderwijs, veran- erd in artikel 208 van de rond wet. Die vrijheid zou, Dor de plannen van minister an Kemenade van. Onder- ijs en Wetenschappen, wor- in aangetast, et doet ons daarom deugd, it het Tweede-Kamerlid :s. M. Beinema van de ARP de vrijdagavond in Hotel osman gehouden openbare >rgadering van de Anti- svolutionaire Kiesverenging ch de vraag gesteld heeft of minister „wel de grote >osdoener is", zoals wel ordt verondersteld. „Hij igt zelf, aldus het kamerlid, it hij een hoeder is van de 'ijh«id van onderwijs en zo- hij het tegendeel niet wijst moet men dat gëlo- Hij vond dat men in- het onderwijs „moet ggaan naar de basis (de iderwijspacificatie,-w.b.) en :aar moet steunen bij het men zoeken naar de goede en daarbij uitgaan van ;t evangelie". duidelijk, de ARP Sist eerlijk spel. In de veede Kamer heeft mevr. in Leeuwen (ARP) de f me ivoorzitter van dc CHU, de er Kruisinga, reeds schaak- at gezet, toen deze kritiek tte op de plannen van de nister. e kunnen ons dan ook nau- alijks voorstellen, dat de lalist Van Kemenade de doeling zou hebben de vrij- van onderwijs aan te i. Het socialistisché :sdeel, hoewel persoonlijk wijls voorstander van de enbare school, heeft zich, naf de totstandkoming irvan, steeds op het stand- nt van de onder wij spacifi- tie gesteld. onze eigen plaats is in de >p der jaren een goede ver- indhouding gegroeid tussen openbaar en bijzonder iristelijk) onderwijs. Het i jammer zijn als deze si- atie ondermijnd zou wor- over de mogelijke toe- istige ontwikkeling van onderwijs meer zou wil- weten, zouden we willen iraden bij de Staatsuitge- rij de nota „Contouren van toekomstig onderwijs- itel", populair gezegd de ontourennota", te bestel- Er is op het gebied van onderwijs momenteel ds veel aan de hand. (w.b.) burgemeester mr. W. H. Enklaar, de wethouders J. Rietberg en L. Kaan en gemeentesecretaris G. J. Langenbarg. Burgemeester Enklaar zei in zijn welkomstwoord blij te zijn met het bezoek aan het oosten van het -land, dat nog wel eens ver geten wordt. De heren komen zich hier oriënteren en vinden over datgene wat ze hier horen en zien aanleiding om in Kamer en Staten er nog eens op terug te komen. Tijdens een prettig gesprek van plm. een uur kwamen verschil lende belangrijke zaken ter tafel, o.a. de moeilijke planologische arbeid (plan Bcuseberg), ontwerp van wet regionaal binnenlands bestuur (mini-provincies) en on derwijsbegeleidingsdienst. Wat de mini-provincies betreft liet mr. Enklaar weten dat de raad onlangs unaniem akkoord ging met een schrijven van B. en VV. aan Gcd. Staten, waarin werd gesteld dat als natuurlijke grens de IJssel zal moeten gelden. Bezoek aan „Universal" Na het onderhoud ten gemeen tehuize bracht het gezelschap een bezoek aan de Machinefabriek „Universal". In de directiekamer gaven de oprichter-directeur van het bedrijf Herman Klein Velder- man en1 de adjunct-directeuren H J. G. Brinks en Joh. Jansen aan de hand van foto's en maquettes een duidelijke toelichting op de ontwikkeling van het bedrijf waar voor Rijkswaterstaat, provincie en gemeenten gilad'heidsbestrijdings- middelen als sneeuwploegen, zout- strooiers enz. worden gemaakt. Na het gesprek ten kantore bracht het gezelschap een bezoek aan de fabriekshal waar de ka merleden door technici uitvoerig werden ingelicht over de moderne apparatuur die hier wordt ge maakt en die wat de gladheids- bestrijdingsmachines betreft wor den geëxporteerd naar België, Duitsland, Zweden, Finland en andere Europese landen. Bij het afscheid zei de Jheer Schakel: „Ik neem mijn pet af voor iemand die als smidsknecht begonnen in de loop der jaren een dergelijk modern bedrijf uit de grond heeft gestampt. Jammer dat we de laatste jaren in ons land weinig of geen sneeuw heb ben gehad." Openbare bijeenkomst In een openbare vergadering die 's avonds in zaal „Vosman" werd gehouden, kon de voorzitter van de plaatselijke afdeling ARP. de heer A. J. Nijkamp, plm. 50 be zoekers welkom heten. Hij richtte zich in het bijzonder tot de beide sprekers, de kamerleden mr. G. C. van Dam en drs. M. Beinema. Mr. Van Dam die eerst het woord voerde, noemde het van groot belang, dat kamerleden op geregelde tyden de provincie in trekken om in concreto te worden geconfronteerd met de problemen die er zyn, waarby het contact met de mensen zeer belangrijk is. In zijn betoog zei mr. Van Dam o.m. dat men van'het kabinet Den Uyl, dat inmiddels z'n derde jaar De kris van „De Vriendenschaarzit in de knoop Daarom houden zij een chocola leverkoop Zij wordl op 28 en 29 november gehouwen Om onze kas weer op te houwen Dit werk is niet overbodig Want de jeugd heeft het no li g Maak onze kas weer sterk En steun daarom ons jeuqdwck. Het werkbezoek be gon met een gezellig praatje bij den kopje koffie. V.l.n.r. de heren M. W. Schakel, J. van LeeuwenJ. Wiggers H. RietmanE. J. Mid dendorp, wethouder J. Rietberg en burge meester- Enklaar. is ingegaan, beslist niet mag zeg gen dat hetniet hard heeft ge werkt. In totaal zijn meer dan 30 nota's gepubliceerd over tal van hoogst belangrijke zaken. Van het 'meeste belang voor de naaste toe komst is de opstelling van het kabinet in kwesties als de grond- politiek en de democratisering van de onderneming. Over het tempo van de bezuinigingen die in verband met de huidige recessie nodig zijn, bestaat verschil van mening tussen CDA en PvdA. Spreker is van mening dat er van bezuinigen tot nog toe weinig is terecht gekomen. De regering zal de tering meer naar de nering moeten zetten. Tot nog toe staat de AR-fraktie op het standpunt dat ze dit kabi net moet blijven steunen. Het zou niet van belang voor het land zijn om deze regering op dit moment naar huis te sturen. Het vormen van het CDA is een moeilijke zaak. Het gaat hierbij om de betekenis van het evangelie in de praktisch politiek. Verschil van mening hoeft geen reden te zijn om met een lijst uit te komen bij de verkiezingen in 1977. Ver schillen in denken zijn njet in een jaar te overbruggen. Onderwijsnota Door de heer Beinema werd uit voerig aandacht geschonken aan de onderwijsnota van minister Van Kemenade. Spreker vroeg zich af of deze minister,' die be kend staat als een harde werker, wel de grote boosdoener is. Hij weet wat hij wil en hij zal tegen spel-moeten hebben. Men moet inzake het onderwijs teruggaan naar dc basis en elkaar steunen bij hot samen zoeken naar een oplossing, naar de goede weg en daarbij uitgaan van het evan gelie. De christelijke school is de school van de ouders die hun in breng moeten hebben op het ge bied van het onderwys. Op het terrein van de politiek zullen christenen dlkaar moeten vast houden om stand te kunnen hou den, zo besloot de heer Beinema. Na de pauze was er gelegenheid tol het stellen van vragen. Hier van werd druk gebruik gemaakt. Bij het beantwoorden kregen de beide sprekers gelegenheid om op verschillende problemen nog na der in te gaan. De avond werd, nadat voorzitter Nijkamp de beide kamerleden en" de vragenstellers had bedankt, door mr. Van Dam met dankge bed beëindigd. In de raadsvergadering van 3 november jl. werd zowel een motie van de VVD/Gemeentebelang als een voorstel van b. en w. met be trekking tot het aanschaffen van twee lokalen ten behoeve van de kleuterschool in „de Haar", ver worpen. In de daarop volgende ver gadering van 6 november deelde de burgemeester mede, dat zich een nieuwe ontwikkeling had aange diend, welke wellicht een oplossing zou betekenen om uit de impasse te geraken. De oplossing ontstond doordat de gemeente-architect van Diepenveen, naar aanleiding van een verslag in de regionale pers, twee' verplaats bare houten schoollokalen aanbood welke - na goedkeuring door de raad van Diepenveen - direct be schikbaar waren. Het betreft twee, vier jaar oude. lokalen van de N.V. Salon- en Wa- genbouw te Montfoort, welke De gemeenteraad komt maan dag, 24 november 1975, om 19.30 uur in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen voor de be handeling van de volgende agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verkoop van bouw terrein in villaterrein Look aan de heren: a. A. J. J. Crans, Houweg la, b. H. Reinders, Winkelbergweg 21, c. E. W. Vincent, Molenbelterw. 13 d. P. M. S. Visser, Looikolkstr. 2. 3. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de heer H. Vos Larensweg 87 Holten. 4. Voorstel tot het huren van loka liteiten in gebouw „Irene" ten be hoeve van de openbare scholenge meenschap. 5. Voorstel tot wijziging van de al gemene politieverordening (ont steken vuurwerk en plaatsen huis vuil aan de weg). 6. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan: a. gymnastiekvereniging „Vlug en Lenig" te Oklcenbroek. b. streek-VVV, „Overijsselse Heu velrug en Salland". 7. Voorstel tot het vorderen van de instandhouding van de openba re lagere school Espelo (voor de jaren 1976 t/m 1978). 8. Voorstel tot aankoop van 2 schoollokalen ten behoeve van de openbare kleuterschool 'De Haar' 9. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1975 (kredieten voor inrichten van speeltuin „De Kol", aanleg keerwand zand/zout- berging gemeentewerken en offset- apparatuur ten behoeve van de openbare scholengemeenschap. 10. Beantwoording van eventueel ingekomen schriftelijk vragen. f 50.000 moeten kosten en die door genoemd bedrijf verplaatst kunnen worden. Met noodzakelijk opknap- werk, grondwerk en dergelijke zul len de verplaatsingskosten der lo kalen f 51.000 bedragen. Bij even tuele verdere uitbreiding van de school zal de gemeente niet ge bonden zijn aan het bedrijf te Montfoort. De inspectrice van het kleuter onderwijs in de inspectie Deventer heeft reeds mondeling medegedeeld geen bezwaren te hebben tegen de uitbreiding op deze wijze. De totale stichtingskosten worden geraamd op: Aankoop twee lokalen van de gemeente Diepenveen f 50.000 Kosten verplaatsen en opknap pen i' 51.000 Aanstaande donderdagavond 27 november zal de Stichting voor sociaal en cultureel werk voor Holten haar jaarlijkse openbare vergadering houden. Op deze bij eenkomst, waarbij iedere inwoner van Holten welkom is, zal het be stuur van de stichting uitleg van zaken geven omtrent haar werk zaamheden inde afgelopen pe riode. Tevens zal men deze avond ingaan op de plannen die de stich ting koestert voor haar nieuw te bouwen gemeenschapscentrum. Hierbij wordt de noodzaak bespro ken en worden de eerste werkte keningen en het voorlopig ontwerp getoond. Deze vergadering begint om 8 uur en vindt plaats in de bovenzaal van hotel Vosman. Bijkomende- en aansluitkosten f 2.300 Inrichting speelplaats, buiten berging, betegeling, enz. f 24.000 Inrichtingskosten (meubilair, leer- en hulpmiddelen) f 25.330 Totaal f 152.630 De kosten van het aanvankelijke voorstel, op 3 november, waren geraamd op f 230.300, zodat met deze oplossing een belangrijke be sparing wordt verkregen. Het ge heel overziende zijn b. en w. van mening, dat er alle reden is ge bruik te maken van de aangebo den gelegenheid. Zij stellen de raad voor aldus te handelen. De maandelijkse bijeenkomst van de Bejaardensociëteit Holten zal dinsdag 25 nov. worden gehou den in gebouw „Irene". In deze bijeenkomst, die om half drie be gint, zal mevr. de Roos vertellen over de Plattelandsbibliotheek. Al le leden worden verwacht en gas ten zijn weer heel hartelijk wel kom. In de maandag gehouden algeme ne bestuursvergadering van het bejaardencentrum „De Diessen plas" zijn in verband met het af treden, volgens rooster, van de heer G. W. Knapen en wegens be danken van de heer J. Rietberg, tot nieuwe bestuursleden gekozen de heren J. Stegeman en A. Hui- ting. Het bestuur bestaat nu behalve uit twee laatstgenoemde personen uit de dames W. J. Veenstra-Keu- kenkamp en M. ter Borg en uit de 'heren H. D. Alink, H. Boode, J. A. Schuppert, H. W, Verveda en H. J. Westerik. De functies zullen in een volgende vergadering nader worden verdeeld. Aan de zitting hebben de advise rende leden, de heren, mr. W. H. Enklaar en E. K. Pronk, is toege voegd de heer J. Rietberg, die als bestuurslid bedankte, wegens zijn vele andere werkzaamheden. Met een kort briefje heeft de Kerkeraad van de Hervormde Ge meente het gemeentebestuur be richt het te zullen waarderen, wan eer een verzoek van de Rijksover heid tot huisvesting van Surina mers in onze gemeente positief zou worden beantwoord. De kerke- raadsleden willen zich niet uitspre ken over de ingewikkelde proble men van de zaak, maar gezien de nood van deze rijksgenoten hur zeer ter harte gaat, komen zij tot bovenstaande uitspraak. De komende maanden zal er een gerichtere controle wordén gehou den op de verlichtig. In het bij zonder wordt hierbij de school jeugd nogmaals gewaarschuwd de verlichting in orde te maken, daar in de toekomst tegen overtreders zeker proces-verbaal wordt opge maakt. Om de openbare lagere school in Espelo ondanks haar te geringe aantal leerlingen in stand te houden, moet de gemeenteraad deze instandhouding zogenaamd „vorderen". In januari 1973 is dat al gebeurd voor de jaren 1973 tot en met 1975. Wil mén het lager onderwijs daar handhaven, dan moet opnieuw een dergelijk besluit worden genomen. In artikel 19 der Lager-onder- wyswet 1920 is namelyk bepaald dat in elke gemeente v#ldoende la ger onderwys wordt gegeven in een genoegzaam aantal scholen, die voor alle kinderen, zonder on derscheid van godsdienstige ge zindheid, toegankelijk zijn. Het besluit van januari 1973 moest, op grond van artikel 22bis, eerste lid worden opgenomen, omdat het ge middeld aantal leerlingen van de school over 1972 49 2/3 bedroeg. In dit artikel is nl. bepaald, dat de gemeenteraad tot opheffing van een openbare school voor gewoon lager onderwys moet besluiten, in dien het gemiddeld aantal leerlin gen aan een school in een gemeen te met minder dan 25.000 inwoners, minder dan 50 bedraagt. In het tweede lid van artikel 22- bis is echter bepaald, dat het ge stelde in het eerste lid voor een termijn van drie jaren niet van toepassing is,-indien de gemeente raad vóór 1 februari van. het jaar volgende op dat waarin het gemid deld aantal leerlingen minder dan 50 bedraagt, besloten heeft, dat ingevolge artikel 19 de instandhou ding wbrdt gevorderd. Het aantal leerlingen, dat de school in 1975 bezocht op de telda ta 16 jan., 16 mei en 16 sept. be droeg resp. 35, 35 en 34, gemid deld alzo 34 2/3. Naar het zich thans laat aanzien zal het gemiddeld aantal leerlin gen over 1973 34 en"over 1977 32 2/3 bedragen. Het gemiddeld aantal over 1978 zal ongeveer 30 bedra gen. Gelet op deze prognose, achten B. De aanschaf van twee loka len voor de openbare kleuter school „De Haar" in de vorm van z.g. containerlokalen van De Groot's Houtbouw te Vroomshoop is door de ge meenteraad in zijn vergade ring van 3 november jl. afge wezen. De meerderheid van de raad (7 tegen 6) was van oordeel, dat de bouw van deze lokalen door een Hol- tense aannemer (s) moet ge schieden. Zoals elders in dit blad blijkt is thans een andere oplossing gevonden en zullen de plaat selijke aannemers er niet meer aan te pas komen. Dit geeft ons aanleiding onze plaatselijke aannemers te wijzen op een ander onder werp dat in deze vergadering aan de orde zal komen, nl. het voorstel om aan vier in gezetenen een kavel bouw terrein te verkopen in het villaterrein „Look", waarop binnen een jaar na de over dracht eengezinswoningen (bungalows) moeten worden gebouwd. Hier komt dus een stuk werkgelegenheid vrij. .Een goede gelegenheid dus voor de Holtense aannemers om als zulks nog niet is geschied er als de kippen bij te zijn om deze arbeid te verwerven. Nu schijnt het in het recente verleden voorgekomen te zijn dat in een - soortgelijk geval wel Markelose aannemers, maar geen Holtense bouw vakpatroons zich voor een dergelijk karwei hebben aan gemeld. Ingewijden hebben zich daarover verwonderd en zich de vraag gesteld: waar om kwamen Holtenaren niet om dat werk vragen. Dit wetende moet men er zich echter wel voor hoeden al te' kritisch te denken, want het is nu eenmaal niet de gewoonte van aannemers om om werk te komen vragen. Door de eeuwen heen ging de principaal naar de vakman toe om een karwei te laten opknappen en niet andersom. Het is. naar het ons voor komt, een „eergevoel" gewor den en men weet „eer is teer". Men moet daar dus niet te licht over denken. Niettemin hopen we, dat de vier karweien die hier be schikbaar komen, als de raad met de verkoop van de ka vels akkoord gaat, door Hol tense aannemers zullen wor den uitgevoerd en dat zij zich daarvoor de nodige moeite zullen getroosten, (w.b.) en W. het mogelijk, dat in de eerstkomende jaren de tweede leerkracht aan de school verbon den kan blijven. De teruggang van een kleine school naar de omvang van een eenmansschool (bij een gemiddeld aantal leerlingen van minder dan 26) wordt echter in het. algemeen als een kritiek mo ment beschouwd en beleefd, aan gezien van een leerkracht, die aan leerlingen van 6 opeenvolgende leerjaren onderwijs moet geven, erg veel gevraagd wordt. Gelet op het feit, dat het leer lingenaantal de komende drie jaar niet scherp zal dalen en de school nog een functie in de buurtschap vervult, zijn B. en VV. van me ning, dat de school voor de komen de drie jaren in stand gehouden dient te worden. Zowel de Onderwijscommissie als de Gemeenschappelijke School raad heeft het College geadviseerd de raad voor te stellen te beslui ten, dat de instandhouding wordt gevorderd.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 1