aaroverzicht Ned. Unie an Schadeverzekeraars Bureau Rijvaardigheid (CBR) Nieuwe formulieren Centraal Praktische adviezen opbouw financiële reserve Toch mogelijkheden voor betere landbouwstructuur Het schadeverzekeringsbedrijf in 1974 Ondanks geldzorgen Zangavond Uitleningen bibliotheek boeken stegen met 25 pet Laatste iverk van Vestdijk AR-Kamer- en Statenleden bezoek op DAMES PRAAT U WEER MEE? Nieuwe pocketWikken en Wegen Snert-toernooi Tennisclub „Holten' Markt Rijssen HOLTEN 14 NOV.1975 PAGINA 11 T Garage Sclmppert presenteerde in de bedrijfssïiowroom de Simca's 1976. let aantal in Nederland geves- je en onder toezicht van de rzckcringskamer staande scha- (crzekeringsbedrijven neemt de Ü-ste jaren geleidelijk af. Op 31 lember bedroeg het aantal 485 an 335 Nederlandse onder- pingen en 150 buitenlandse on- •nemingen) tegen 413 op 31 de- iibcr 1974 (waarvan 256 Neder- ondcmemingen cn 157 bui- iandse ondernemingen), leze en andere informatie staat jlczcn in het jaaroverzicht 1974 de Nederlandse Unie van ladeverzekeraars. Ie onder toezicht van de Verze- ingskamer staande onderne men boekten in 1973 aan br.uto mie-inkomen 5.882 miljard den. waarvan 85,1 °/o voor re£ë- fe van de binnenlandse onder- pingen kwam en 14,9°» voor re ling van de buitenlandse onder- lingen. 582 miljard gulden premie- imen was als volgt over de nches verdeeld: brandverzeke- 1,148 miljard gulden; ziekte ongevallenverzekering 2,093 jard gulden; vartaverzékering arvan 70»/o motorrijtuigen zekering) 2,219 miljard gulden transport- en luchtvaartverze- ing 422 miljoen gulden. Resultaten binnenlandse ondernemingen |e Verzekeringskamer neemt in jaarlijks verslag geen gege- s op over de technische reser- van buitenlandse maatschap- n. Daarom hebben onderstaan- gegevens alleen betrekking op binnenlandse schadeverzeke- ;sbedrijf erelateerd aan het bruto pre- •inkomen luiden de resultaten het binnenlandse- schadever- jringsbedrijf, uitsluitenduit zekeringsaktiviteiten, als volgt: -0,3°/o1970: -1,8%; 1971: 1972: -2.6%1973: 0,2®/«, ie üikomsten uit overige aktivi- en van de binnenlandse onder- lingen in hoofdzaak beleg en bedroegen," uitgedrukt een percentage van het bruto mie-inkomen: 1969: 4,7®/#; 1970: 1971: 5,0%; 1972: 5,2%; et totale exploitatie-saldo be- zg over de afgelopen jaren: 1969: f 121.512.000 4,4% het bruto premie-inkomen 1970: f 99.559.000 3,1% van het bruto premie-inkomen 1971: f 97.430.000 2,6®/o van het bruto premie-inkomen 1972: f 122.552.009 2,6®/o 'van het bruto premie-inkomen 1973: f 223.288.000 4,4®/. van het bruto premie-inkomen Verzwaarde eisen 1973 zijn richtlijnen voor de ivezenlijking van de vrije vesti- van schadeverzekeraars bin- de E.E.G. tot stand gekomen. Europees regiem voor vrij- 1 van vestiging van schadever- eraars zal vanaf 1 februari '76 kracht zijn. De nu werkzame adeverzekeraars zullen op nd daarvan per 1 augustus 1978 duidelijk verzwaarde solvabi- tseisen moeten voldoen. Iet de realisering van de voor echte gemeenschappelijke zekèringsmarkt zeker zo be- ;rijke vrijheid, die van dienst- iening, is het minder rooskleu- gesteld. De filosofieën achter controlesystemen in de ver- illende landen zijn zo verschil- i dat coördinatie zeer lastig te meer 'omdat de bereidheid van nationale verworvenheden tand te doen bepaald niet groot Assurantiebemiddeling 1974 was het 20 jaar geleden de Wet Assurantiebemidde ling werd afgekondigd. Deze wet, die de regeling van het assurantie- bemiddelingsbedrijf beoogt, bevat o.m. bepalingen, inzake de ver plichte registratie, de bescher ming van de titel, de beloning en de rechtspositie van de assuran tietussenpersonen Sinds de inwerking-treding van de wet is het aantal ingeschreve nen in de registers A en B pro- centsgewijze aanzienlijk toegeno men. Aangezien de vakbekwaam heidseisen, die de wet stelt voor inschrijving in de registers A en B aanzienlijk zwaarder zijn dan die voor inschrijving in het register C, is de conclusie gewettigd dat de vakbekwaamheid van de tussen personen sinds 1954 aanmerkelijk is verbeterd. Op 31 december 1974 waren in de registers van de Sociaal Eco nomische Raad in totaal 32.997 tussenpersonen ingeschreven tegen 34.845 op 31 december 1973. Brandverzekering Het ziet er naar uit, dat de groei in aantal en in omvang van de brandschaden iets gaat afne men. In 1974 bedroeg de schade f 303.503.000,- tegen f 312.375.000,- in 1973. Als oorzaken worden gezien de vele aktiviteiten op het gebied van brandpreventie, in de eerste plaats van het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepre ventie (T.B.B.S.), maar niet min der van het Nationaal Brandpre ventie Instituut en de vele instel lingen en personen, die trachten het euvel van de brandschade te beperken. Ook de verbeteringen in organi satie, uitrusting en geoefendheid van de brandweer zullen ongetwij feld een gunstige invloed op de brandschadecijfers uitoefenen. Autoverzekering In 1974 constateerden autover zekeraars een stijging van de ge middelde cascoschade met 10®A> en van de gemiddelde w.a.-schade met 16®'o, een ontwikkeling, die zich in 1975 heeft voortgezet. Hoewel de resultaten over 1974 over het algemeen een wat beter beeld geven dan in voorgaande jaren, zijn de zorgen voor de toe komst allerminst weggenomen. Autoverzekeraars worden steeds meer geconfronteerd met, de in vloed van de inflatie op het. gere serveerde schadebedrag voor lang_ lopende letselschaden. Dit vraagt belangrijke extra voorzieningen. Een statistisch onderzoek heeft uitgewezen dat het gemiddelde be- In ,,De Boekenbus" van de RONO op zondag 16 november (19.05 tot 19.15 uur) bespreekt Ko Pop het boek „De Perskonferentie" van S. Vestdijk. Vestdijk was bezig aan dit boek, toen hij ziek werd. Hij heeft slechts zes dagen aan dit boek kunnen werken. Zijn vrouw, A. M. C. Vestdijk-Van der Hoe ven. heeft dit voltooide manu script klaar gemaakt voor uitga- Ze heeft daaraan een artikel toe gevoegd, waarin ze vertelt, hoe het met Vestdijk gesteld was, toen hij deze onvoltooide roman schreef. Achterin het boek staat 'n brief van Vestdijk aan zijn uitge ver, Geert Lubberhuizen van ,,De Bezige Bij", waarin hij niet zon der zelfspot vertelt over zijn ge zondheidstoestand en over zijn plannen. In ,,De Boekenbus" komt tevens de herdruk van Vestdijks ..Gestalten tegenover mij" aan de orde, een boek met persoonlijke herinneringen aan schrijvende vrienden. Dit is ook een uitgave van „De Bezige Bij". drag van een w.a.-schade voor' personenauto's zich in de loop der jaren, parallel ontwikkelt met de index van lonen en prijzen. Goederenveraekering Op 1 september 1974 werd een besluit van kracht inzake diefstal van vrachtauto's en lading in aan sprakelijkheidsverzekeringen van wegvervoerders. Door de invoe ring van dit besluit hebben verze keraars, getracht te voorkomen, dat het steeds toenemende euvel van, diefstallen van vrachtauto's en lading, niet alleen in Italië maar ook hier te lande en elders, ertoe zou leiden dat aansprake lijkheidsverzekeringen voor be- róëpsgóederenvervoerders vrijwel -niet-meer t e g en r-b eta al ba re pre-, mies zoMden kunnen worden aan vaard. Het besluit houdt in dat in alle verzekeringen met betrekking tot het beroepsgoederenveiwoer over de weg een clausule moet worden opgenomen, die de ver voerder een eigen risico oplegt van 10% (met een maximum van f 10.000,- bij C.M.R.-vervoer, resp. f 5.000,- bij A.V.C.-vervoer) in het geval van diefstal of ver-duistering van de gehele lading. Indien ech ter het voertuig was uitgerust met een deugdelijk beveiligingssy steem, bedraagt het eigen risico slechts 5®/o, met een maximum van f 5.000,- resp. f 2.500,-. Vrijwillige sociale verzekering Op een van de laatste dagen van 1974 werd een ontwerp van Wet voor een Algemene Arbeidsonge schiktheid bij de Tweede Kamer ingediend, waardoor naast de loon- trekkenden ook de zelfstandigen en vroeg-gehandicapten een ver zekeringsdekking krijgen. Verzekeraars hebben hun ziens wijze op het wetsontwerp begin 1975 bij de Vaste Commissie voor Sociale Zaken uit de Tweede Ka mer kenbaar gemaakt. Sprekend vanuit een twintigjari ge praktijkervaring waarschuw den verzekeraars o.a. voor de te verwachte^ groei van de uitke ringslasten en de te verstrekken voorzieningen, juist omdat ook economische, psychologische en algemeen maatschappelijke aspek- ten een rol spelen bij de arbeids ongeschiktheid. Partikuliere verzekeraars heb ben er opnieuw voor gepleit de uitvoering, voorzover- het de niet- loontrekkenden betreft, op te dra gen aan het partikuliere bedrijf. De problemen en de zorgen die de boeren hebben, zijn bijzonder ingewikkeld. Het lijkt er af en toe op, dat de boer zich tegen alles en nog wat afzet. De inkomenspositie is beroerd, het markt- en prijsbeleid functioneert niet, de belas tingen en de sociale verzekeringswetten stellen hem achter, de maatregelen voor een betere landbouwstructuur schieten tekort enz. Inderdaad heeft de landbouw veel op zijn kerfstok en is het het allemaal veel ingewikkelder dan bij de werk nemer die voornamelijk zijn geïndexeerd loon of salaris op de voet volgt. Op vrijdag 14 november (heden) brengen de A.R. kameraden drs. M. Beinema en mr. M. W. Scha kel, burgemeester van de gemeen te Noordeloos en enkele leden van de Chr. Dem. Fractie in de Prov. Staten van Overijssèl een werk bezoek aan Holten. Het gezelschap werd hedenmorgen om 10.00 uur ten gemeentehuize door B. en W. ontvangen. Na een gesprek met het college o.a. over bestemmings plannen, de moeilijke planologi sche arbeid en het Ontwerp van wet regionaal binnenlands bestuur werd een bezoek gebracht aan de Machinefabriek „Universal". Van avond is door de plaatselijke A.R. Kiesvereniging een openbare ver gadering belegd in zaal „Vosman" waar zullen spreken de A.R.-Ka- merleden mr. G. C. van Dam en mr. M. Beinema. De toegang is vrij en er is gelegenheid tot het stellen van vragen en debat. Op initiatief van „Holtens Ge mengd Koor" (HGK) zal vrijdag avond 21 november in zaal „Ami- citia" een zangavond worden ge houden waaraan naast „H.G.K." medewerking zal worden verleend door het Jongerenkoor „Helicon" te Holten, een Gemengd Koor uit Gelselaar (G) en Warnsvcld's Mannenkoor. Het programma dat zal worden uitgevoerd is afwisseiend en ver diend de belangstelling van zeer velen. „H.G.K." zal o.a. uitvoe ren de beide concoursnummers die zeer hoog werden gewaardeerd op 't Nationaal Zangconcours van de A.V.R.O. waaraan door het koor dit voorjaar werd deelgenomen en het' prachtige werk „Land of hope and glory". De zangavond begint om 8 uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijg baar. Na afloop van de uitvoering kan er worden gedanst o.l.v. het „Salland Combo". De werkgroep van de Politieke Scholingscursus voor vrouwen ts Holten vraagt uw aandacht voor de nieuwe cursus, welke gehouden zal worden op maandagavond 12 januari, 9 februari, 8 maart en 26 apx-il 1976 in hotel Vosman. „Stadsvernieuwing" zal het on derwerp zijn op de eerste avond, daarna zullen volgen resp. ont wikkelingssamenwerking, nationa le landschapsparken en inkomens politiek. Mevr. E. Bevvoets-Wiers- ma uit Markelo zal weer als dis cussieleidster optreden. De kosten voor de 4 avonden blijven f 15.en alle dames kun nen meedoen! Opgave is nog mogelijk bij on derstaande dames: A. Dul-de Fockert, C. van Iperen-Esseboom, G. O. Koelemay-Abspoel, A. M. Ladiges-v.d. Linde, C. M. Sijtsema-Tesch C. de Wit-Dorr en F. R. v. d. Wijk-Oomkens. De regeringsplannen voor 1976 lo pen niet over van 'n hoera-stem- ming. Dat kan ook niet, want Ne derland maakt een bijna onge kende economische crisis mee. Alle optimistische aanpraterij naar een opleving ten spijt, blijft het voorlopig nog pompen of verzui pen. De boeren en tuinders heb ben het daarbij bijzonder moeilijk. Hun inkomens liggen al jaren achter bij de gemiddelde inko mens van alle Nederlanders. Hun prijzen hangen voor een belang rijk deel af van 't Brusselse doen en laten. Bovendien is het een be kend feit, dat de zelfstandigen in ons land (daartoe behoort ook de boer) op het terrein van de be lastingen en sociale voorzieningen achtergebleven zijn bij de loon- of salaristrekkenden. Aan de enorme zorg van de boe ren valt niets af te doen. Toch lijkt het er op dat de landbouw vooral de laatste tijd al zijn wa pens in de strijd gooit voor fiscale en sociale verbeteringen. Daar naast zoekt de boer de boosdoe ner in Brussel, want van alle mooie prijzen die in het vooruit zicht gesteld worden, komt bit ter weinig terecht. De jongste landbouwbegroting is door de boeren met veel argwaan ontvangen. Op fiscaal en sociaal terrein heeft de zelfstandige on dernemer wel iets ontvangen, maar lang niet het gevraagde. De Nederlandse minister van Landbouw kijkt wat het EG- markt- en prijsbeleid betreft, bij na lijdzaam toe. Hij schuift dit beleid door naar Brussel. Dan resteert er alleen nog het struc tuurbeleid. Dat is dan een politiek die moet zorgen voor een gezon de, moderne en goed werkende boerderij met aan- en afvoer. Mogelijkheden voor betere Zonder overdrijving mag gecon stateerd worden, dat dé minister van Landbouw op het terrein van een structuurverbetering de hand uitsteekt naar de boer. Het al en kele jaren toegepast rentesubsi- diebeleid wordt verbreed. Niet al leen de opperbeste, maar ook de middelmatige bedrijven die een toekomst hebben, kunnen in de rentesubsidieregeling stappen. Zij mogen dan investeren en hóeven slechts een lage rente te betalen, terwijl het andere rentedeel (dat tot het niveau van de normale marktrente reikt) voor overheids- rekening genomen wordt. De boe ren zijn de laatste jaren bijzonder in voor de zogenaamde particu liere cultuurtechnische werken. De overheid heeft daartoe al mo gelijkheden geboden door flinke subsidies te geven. Dat kost nu al enkele honderden miljoenen gul dens. Landbouwminister van der Stee reserveert op deze toch som bere landbouwbegroting 1976 nog eens 58 miljoen gulden voor deze cultuurtechnische werken en vrij willige onderlinge ruil van grond- kavels. Naaèt deze structuurverbeterin gen kunnen genoemd worden de gesubsidieerde boerderijverplaat- singen uit bebouwde kommen, de bedrijfsbeëindiging op termijn, meer overheidshulp aan zoge naamde bedrijfverzorgingsdien- sten. Dat zijn hulpdiensten die een opvang geven aan zieke on dernemers die hun bedrijf onbe heerd moeten laten. Alles bij al kaar genomen, kunnen de boeren niet zeggen dat de overheid hun op het gebied van dé structuur politiek in de steek laat. Gesld voor ruilverkaveling is er Heel belangrijk blijft nog steeds de landinrichting. Tot nu toe heeft daarbij het begrip ruilver kaveling voorop gestaan. De toe- Over niet té lange tijd zullen bij de examens nieuwe theorie-formulie ren worden gebruikt. Nieuw, zowel wat uiterlijk als inhoud betreft. Om met. dit laatste te beginnen: vooral de laatste tijd bleek, dat een deel van de kandidaten moeite had met de vraagstelling. Daardoor moesten deze kandidaten naast een proeve van rijvaardigheid als het ware ook een proeve van leesvaar digheid afleggen. "Weliswaar bereikten het CBR niet zoveel klachten hierover, maar het CBR kwam zelf tot het inzicht, dat zonder het theorie-examen in feite gemakkelijker te maken de kandi daat toch tegemoet getreden kan worden door een minder gecompli ceerde vraagstelling. Ook de tekeningen van de di verse verkeerssituaties konden overzichtelijker worden gemaakt, zodat de „leek" met één blik de situatie zou kunnen overzien en in zich opnemen. Van beide plaatsen wij op de bladzijde hiernaast een voorbeeld. Men ziet daaruit, dat aan de kan didaat in feite hetzelfde wordt ge vraagd. De lange volzin in de vraag zonder tekening is in drieën gesne den en daardoor begrijpelijker ge worden, zodat de kandidaat zich nu beter in de situatie kan inleven. De tekening is eveneens over zichtelijker geworden, ook omdat het verkeer, dat er voor de vraag niet toe doet, weggelaten is. Bo vendien is de tekening groter weer gegeven. De nieuwe examenformu lieren zelf zijn ook van groter for maat. waardoor ook een grotere en dus eveneens duidelijker letter kon worden gebruikt. De grootte van de formulieren zal namelijk precies dezelfde zijn als één bladzijde van CBR-informatie. Nodig om te slagen Om te slagen voor de theorie was en is het nodig, dat de kandidaat le. de theorie-avonden van zijn rijschool bezoekt; 2e. het CBR-leerboekjc „het rij examen" zeer goed bestu deert; 3e. oefent met het by het leer boekje behorende vragen- boekje. Dat boekje met vragen was geheel overeenkomstig de thans nog in gebruik zijnde examenformulieren. Met het ontwerpen van nieuwe examenformulieren was het lo gisch. dat ook dit oefensetje aange past zou dienen te worden aan deze nieuwe formulieren. Welnu, dat is dan ook gebeurd. Om de kandidaten niet met nieu we examenformulieren te overval len zonder dat zij gelegenheid heb ben gekregen zich hierop in te stel len. heeft het CBR besloten de nieuwe formulieren pas te gaan ge bruiken. nadat de kandidaat enige tijd deze gelegenheid is geboden. In deze overgangstijd is het dus niet te voorspellen of de kandi daat een gemoderniseerd dan wel 'n thans nog in gebruik zijnd theo- nemende angst van de boer voor niet-agrarische belangen. die meer zeggenschap wilen over cul tuurgrond, is duidehjk merkbaar. De landschapsparken en nationa le parken komen met dreiging op de boer af. Ook al heeft de over heid daar op dit ogenblik weinig of geen geld voor, toch wordt de angst en onzekerheid in bóeren- kringen met de dag groter. Gelukkig zet de overheid de ruil verkaveling niet op een laag pit je. Zij trekt daarvoor weliswaar enkele miljoenen guldens minder uit op de begroting, maar dat hoeft geen vertraging te beteke nen in de ruilverkavelingen. In de laatste jaren is het overheids budget voor ruilverkavelingen zelfs niet helemaal opgesoupeerd. Het tempo van de ruilverkavelin gen is gedaald, zowel bij de voor bereiding, besluitvorming als bij de uitvoering. De redenen hiervan liggen in een gewijzigde stem mingsprocedure (de doden hoeven niet meer op te staan om ja te gen de ruilverkaveling te zeggen) en natuurwetenschappelijk en landschappelijke studies. De herinrichting van gronden hoeft niet te stranden op over heidsgelden. Het is alleen zaak om elders de wrijvings- of knel punten by ruilverkavelingen weg te nemen. De gemeenten zouden byvoorbeeld de onhebbelijkheid moeten laten varen om ruilverka velingsplannen op te hangen aan bestemmingsplannen. Meestal leidt deze politiek tot uitstel van cultuurtechnische ver- beteroingen. Vele ruilverkavelingen worden bo vendien vertraagd door een su per-democratische aanpak. Met erkenning van het inspraakbegin- sel moet toch ook vastgesteld worden dat uitgebreide inspraak procedures meestal ontaarden in een toneel van zoveel hoofden zo veel zinnen. Soms weet men zelfs tijdens de voorbereidingsfase niet meer of het om 'n ideale inspraak of om een goede ruilverkaveling gaat. Als de betrokkenena in een gepland ruilverkavelingsgebied wat reëler en slagvaardiger te werk kunnen gaan, behoeft het uitvoeringsprogramma voor de komende jaren (160.000 ha voor 3 jaren) niet in de war geschopt te worden. Ondanks het fraaie zomerweer ste gen de uitleningen van de biblio theken van de PBC West-Overijssel in het derde kwartaal van 576.726 in 1974 tot 719.184 in 1975, een voor uitgang van bijna 25 pet. Deze uit- zonderlyk hoge stijging werd ver oorzaakt door de in werkingtreding van de wet op het bibliotheekwerk op 1 juli j.l. en de uit deze wet voortvloeiende bepaling dat vanaf deze datum de jeugd tot 18 jaar vrijgesteld is van het betalen van contributie. In de periode 1 januari tot 30 sep tember van dy;, jaar werden totaal, 2.362.118 boeken uitgeleend tegen totaal 1 999.208?m dezelfde periode van 1974, een vooruitgang met ruim 18 pet. De sterkste stijging uitgedrukt in procenten, vond plaats in Haarle (40), gevolgd door Westerhaar (39), Zwartsluis (34), Den Ham (33), Blokzijl (31), Oldemarkt (29), Daar- lerveen. Kloosterhaar en Nijverdal (26), Dedemsvaart (25), Harden - berg (24), Kerkbuurt en Vriezen- veen (23), Dalfsen, Enter en Nieuw- lesen (22), Wijhe (20), Hasselt en Wierden (19). Lemele, Rijssen, Steenwijk, Vollenhove en Wanne- perveen (18), Balkbrug, Heller.- doom en Ommen (17), Diepenheim en Giethoorn (16), Rouveen en Slagharen (14). Heeten, Heino en Vroomshoop (13), Luttenberg en Mariënberg (12), Holten, Lemeler- veld, Lutten en Raalte (11), Gene- muiden en Sint Jansklooster (10). Door de sterke styging van de uitleencyfers heerst in veel biblio theken een tekort aan personeel, terwijl ook het boekenbezit extra? uitbreiding vraagt. Een groot pro-: bleem vormt de toenemende ach terstand in het repareren van stuk-' gegane boeken. In de bibliot'neek- ïn Nijverdal'Is'een gemechaniseerd de uitlëen administratie in gebruik; genomen. De uitbreiding van de gebouwen in Diepenheim, in Om men en in Wanneperveen werden* voltooid en in gebruik gesteld. De nieuwbouw in Oudleusen werd7 gegund aan de aannemer J. Dun- nink te Staphorst. Voor de uitbreid, ding van het gebouw in Kerkbuurt met 169 m2 werd een ACW-subsidie toegezegd zodat de aanbesteding opj korte termyn kan plaats vinden. Vergelykende cyfers over de pe-*' riode 1 januari-30 september: 1794 1975? HOLTEN 61014 69955" rie-formulier voorgelegd krijgt. Het is dus bijzonder aan te bevelen in deze periode zowel met het oude model als met het nieuwe te oefe nen. Dat kan de'theorie-kennis ten slotte alleen maar vergroten. Bij de rijschool kan men thans een nieuw CBR-oefenboek met 240 vragen betrekken. Deze 240 vragen en overigens ook de indeling van alle bladzijden zien er precies zo uit. als de over enige tijd in ge bruik te nemen nieuwe examen formulieren. In de toëkomst zal dit nieuwe oefenboek uitsluitend bij het CBR- leerboekje „het rijexamen" worden bijgeleverd. De oude oefensetjes zullen dan verdwijnen. Het CBR meent, dat met het in gebruiknemen van de nieuwe exa menformulieren een belangrijke stap is gezet in het streven naar modernisering van het theorie-exa men zonder dat de kandidaat met minder kennis over deze theorie toe kan. „Praat met iemand over „beleg gen" en u gaat ten onder in een wirwar van argumenten pro en contra de geijkte beleggingsmoge lijkheden. van inflatie-beschouwin gen. van teleurstellingen en koffie- dik-kükerij". Aldus het voorwoord van de AMRO-uitgave „Wikken en We gen", die op 6 oktober a.s. ver- schynt en die wil voorkomen dat de lezer niet meer weet op welke wijze hij heden ten dage een finan ciële reserve kan opbouwen. De auteur, FEM-redacteur Hans Pot, heeft in samenwerking met 'n aantal AMRO-deskundigen de ver schillende traditionele beleggings- mogelijkheden eerst uitgebreid met wat zy noemen enkele „onortho doxe" middelen tot opbouw van 'n financiële reserve zoals de levens verzekeringen, het eigen huis en geldleningen. Vervolgens maken zij de vele beleggingsmogelijkheden via een vaste indeling, die zij „cri- terialadder" noemen, onderling ver gelijkbaar en benadrukken zij dat een verstandige opbouw van een financiële reserve begint met goede basisvoorzieningen, wil de (aspi rant) belegger niet voor problemen komen te staan. Aan de hand van een aantal praktyk-situaties worden alterna tieven voor de opbouw van een ap peltje voor de dorst aangegeven, terwyl mede dankzij de hulp van een losse by lage de lezer een prak tische leidraad wordt gegeven de eigen financiële situatie nu en - in de toekomst te beoordelen en te verbeteren. „Wikken en Wegen" is bepaald een verrassend werkje, enerzijds doordat het inderdaad orde schept in de voor- en nadelen van de be leggingsmogelijkheden en prakti sche wenken geeft, anderzijds door de manier waarop de niet zo een voudige materie wordt gepresen teerd. Daarbij komt nog dat het boekje overwegend vanuit een nuchtere en objectieve kijk op de beleggingsgedachte is geschreven en niet vry is van kritiek op hoog gespannen verwachtingen by in de wandeling wat „overbelichte" be leggingsmogelijkheden. De pocket „Wikken en Wegen" is voor f 1.50 verkrijgbaar bij alle AMRO-kantoren. Het mooie herfstweer heeft de Technische Commissie van de Ten nisclub er toe gebracht a.s. zater dag 15 november een- onderling toernooi voor alle leden te organi seren. Zaterdagochtend beslist de wed strijdleiding of het toernooi, dat volgens een handicapformule ver speeld wordt, doorgaat Maar alle belangstellende leden worden op gewekt. wanneer het niet stormt of stortregent zich zaterdagochtend tussen half tien en half elf by de wedstrijdleiding in het clubhuis (verwarmd!) aan te melden. Wanneer het toernooi doorgaat en tot op heden is er nog eljc weekend gespeeld dan zal de barcommissie voor een grote pan snert zorgen, zodat een gang naar de tennisbanen ook voor niet-deeï- nemers de moeite waard zal zijn. Entreegeld wordt niet gevraagd. Door de handicap (15 of 30-0 ach terstand in elke game) kunnen ook sterkere en zwakkere spelers te gen elkaar uitkomen. Alle leden, die weer eens een partij willen slaan, moeten zich dus zaterdag ochtend naar het tennispark spoe den. Aangevoerd: 135 biggen. Prijzen: 135 biggen van f 120 tot f 128. Algemeen overzicht handel: han del vlot en prijzen op hoog niveau.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 11