RAAD VERWERPT VOORSTEL je wetje, laat je iticten Overdekt bad wenselijk Uitbreiding Haarkleuterschool Meerderheid wenst uitvoering door Holtense aannemer indien financieel verantwoord Pré-advies Verbazing Kam Aantijg Motie Weinig vertrouwen Werkhonger Algemeen oordeel tijdens begrotings-beschouwing Eensgezindheid Geen kens Holtense aannemers stemming Subsidie rieten daken Energiebedrijven Riolering Plantsoenen '2e sportvelden- Zwembad complex Sporthal Bad- en zwemgelden Subsidiebeleid Mini-provincies Overige verlangens HOLTEN 7 NOV. 1975 PAGINA 7 Tijdens de j.I. maandagavond gehouden raadsvergadering zag het college van B. en W. zijn voorstel om f 230.000,- 'beschikbaar te stellen voor de bouw van twee lokalen, in de vorm van zgn. containerlokalen, met zeven tegen zes stemmen afgewezen. In het pré-advies op dit aanvul lende agendapunt overwoog het college onder meer het volgende: „Op 1 november 1973 is in „de Haar" een nieuwe 4-klassige open bare lagere school en een 3-klas- sige kleuterschool in gebruik ge nomen. Deze z.g. K.B.O.-school is in 1974 uitgebreid met 2 lokalen t.b.v. de lagere school. Op grond van het gemiddeld aan tal kleuters over 1975 van de openbare Haarkleuterschool kan met ingang van 1 januari 1976 een 4e leidster worden benoemd. Er zijn echter maar 3 lokalen be schikbaar. Het leerlingenaantal van de lage re school stijgt echter ook zoda nig, dat naar het zich laat aanzien met ingang van 1 augustus 1976 (en dan met toepassing van arti kel 56, lid 2 van de Lager-Onder- wijswet 1920) een extra (7e) leer kracht kan worden benoemd. Voorzover thans is te bezien zal bovendien op 1 augustus 1978 of 1 januari 1979 de 8e leerkracht kun nen worden benoemd en in 1980 zelfs een 9e leerkracht. Indien in de komende jaren nog een verde re verlaging van de leerlingen- schaal zal plaatsvinden is het mo gelijk dat de 8e leerkracht reeds op 1 augustus 1977 of 1 januari '78 benoemd zal worden. Gelet op het vorenstaande heeft derhalve de o.l. school in de ko mende jaren, voorzover thans valt te bezien, 3 lokalen nodig en wel te beginnen met 1 lokaal per 1 augustus ,1976. De kleuterschool heeft echter op 1 januari 1976 al 1 lokaal nodig. Het is helqas niet mogelijk dit lokalentekort op te lossen door bij de bestaande school enkele lokalen bij te bouwen met de nodige voorzieningen, aange zien er ter plaatse geen mogelijk heden meer zijn om te bouwen. Omtrent het vorenstaande is uit voerig gesproken met de hoofden van scholen, de hoofdleidster van de openbare Haarkleuterschool, de Inspecteur van het Lager onder wijs en de Inspectrice van het Kleuteronderwijs. Hierbij is in de eerste plaats onder ogen gezien in hoeverre 't verleggen van school- grenzen een aanvaardbare oplos sing zou kunnen bieden. Hiermede kan echter geen aanvaardbare op lossing worden verkregen. Nadat tevens de onderwijscommissie en de gemeenschappelijke schoolraad terzake om advies is gevraagd, hebben wij uiteindelijk gekozen voor de bouw van een nieuwe kleuterschool op het terrein bij de dependance van de bijzondere kleuterschool aan de Klompsteeg. Indien echter een 4- of 5-klassige school gebouwd zou worden komen er in het huidige schoolgebouw enkele lokalen leeg te staan, wat weer financiële consequenties met zich meebrengt. In verband hier mede stellen wij u voor op boven genoemd terrein in eerste instan tie 2 zg. containerlokalen te bou wen. In deze lokalen kunnen dan de jongste kleuters worden onder gebracht. De oudste kleuters blij ven in de 2 lokalen van de be staande kleuterschool. Tot 1 aug. 1976 kan dan het speellokaal van de bestaande school weer als zo danig worden gebruikt. Wanneer de lagere school wederom een lo kaal nodig zal hebben kan 'n ver dere uitbreiding van de nieuwe kleuterschool aan de Klompsteeg plaatsvinden. Zoals hiervoor reeds vermeld stellen wij ons voor de betreffende uitbreiding te realise ren door plaatsing van twee zg. containerlokalen. Deze lokalen worden fabrieksmatig vervaardigd o.a. door de Groot's Houtbouw te Vroomshoop. In deze gemeente zijn reeds twee van dergelijke lokalen gebouwd, t.w. het negende lokaal van de o.l. Kolkschool aan de Slachthuis- straat en de dependance van de bijzondere kleuterschool aan de Klompsteeg, terwijl ook nog twee van deze lokalen in aanbouw zijn bij de Huishoudschool, alhier. Voorts heeft de bouw van contai ner lokalen het voordeel dat deze op de duur, wanneer daaraan be hoefte bestaat, vrij gemakkelijk kunnen worden verplaatst en dus elders in de gemeente kunnen wor den gebruikt. Ofschoon dergelijke containerscho- len, berustend op een door de bou. wer zelf ontwikkeld systeem door gespecialiseerde systeembouwers pleegt te worden gebouwd - in dit verband hebben wij dan ook offer- te gevraagd bij de Groot's Hout- J bouw te Vroomshoop - hebben wij I de Holtense Bouwpatroonsbond ter zake eveneens in kennis gesteld van dit bouwproject. Wij hebben hen medegedeeld dat wanneer zij geïnteresseerd zijn in het onderhavige project, wij gaar ne bereid waren een offerte van hun te ontvangen. Daarbij is ge steld dat de te bouwen lokalen uiterlijk per 1 januari 1976 betrok ken moeten kunnen worden, dat 't een gemakkelijk verplaatsbaar ge bouw moet zijn, waarbij wordt ge dacht aan een zg. containerschool, tenzij een ander systeem kan wor den geleverd waarvan de ver plaatsingskosten in geen geval ho ger zijn dan van een container- school. Naast de inschrijving van de Groot's Houtbouw heeft van de Holtense aannnemers ingeschre ven de fa. B. J. Vukkink en Zn. Uit deze inschrijving blijkt, dat de prijs van de Groot's Houtbouw hoger ligt dan de prijs van de fa. Vukkink, terwijl anderzijds de verplaatsingskosten van de Groot's Houtbouw lager zijn. Over deze aangelegenheid is het advies gevraagd van de commis sie gemeentewerken. De meningen in de commissie waren zodanig verdeeld, dat hierop bezwaarlijk een beslissing kon worden geba seerd. In verband hiermede hebben wij met de laagste inschrijver de fa. Vukkink een onderhoud gehad. Uit dit gesprek is gebleken dat a) de ze in geen geval kon voldoen aan de noodzakelijk te stellen opleve ringsdatum van uiterlijk 7 jan. '76 b) de verplaatsbaarheid van het geoffreerde systeem niet gelijk waardig geacht kan worden met het door ons voorgestane contai nersysteem. Naar aanleiding daarvan heeft deze laagste inschrijver ons bij brief van 30 oktober j.I. medege deeld, dat wanneer aan de gestel de voorwaarden inzake opleve ringsdatum en gemakkelijke ver plaatsbaarheid wordt vastgehou den, hij ons 'nietvan. dienst kan zijd. Wij 'zijn "vari 'oordeel; 'dat. deze voorwaarden in dit geval zodanig zijn dat deze moeten worden ge handhaafd. De datum van opleve ring houdt nl. ten nauwste ver band met de rijksvergoeding ter zake, terwijl wij bijzonder grote waarde hechten aan de gemakke lijke verplaatsbaarheid van de lo kalen zulks met het oog op de on zekere toekomstige omstandighe den omtrent de leerlingenbezettin gen van de scholen. Omdat voorts, zoals gezegd, al enkele container lokalen in deze gemeente in ge bruik zijn, is in de toekomst dus eventueel koppeling van de ver schillende lokalen mogelijk, het geen de nodige flexibiliteit geeft bij eventuele uitbreiding van scho len. Deze flexibiliteit achten wij van essentieel belang. Door de Groot's Houtbouw wordt genoemde uiterlijk opleveringsda tum wel gegarandeerd, terwijl voorts verplaatsing van de lokalen gemakkelijk is te realiseren, waar voor een vaste prijs wordt gere kend, zoals blijkt uit de overgeleg de stukken. Voorts willen wij u nog mededelen dat de voorbereiding van e.e.a. veel tijd voor overleg heeft ge vraagd, waardoor een eerdere aanbieding van dit voorstel niet mogelijk was. Een chronologisch overzicht van deze voorbereidings periode ligt ter inzage. Op grond van bovenstaande om standigheden zijn wij van mening, dat de opdracht tot de bouw van twee containerlokalen moet wor den verleend aan de Groot's Hout bouw. overeenkomstig de door dit bedrijf ingediende offerte. De kosten van uitbreiding be staande uit 2 speelwerklokalen worden geraamd op f 230.300,-, in clusief alle bijkomende kosten, doch exclusief de grondkosten. Op deze grondkosten zal nader wor den teruggekomen. I-Iet totale bedrag van de stich- tingskosten kan als volgt worden onderverdeeld: Bouwkosten f 166.222, Aansluitkosten f 14.700, gereed maken speelplaats f 24.000,-— inrichtingskosten (meubilair en leer en hulpmiddelen) f 25.330,— f 230.252,— (afgerond f 230.300,—) Over deze raming kan nog worden opgemerkt dat de te bouwen speel werklokalen met nevenruimten zijn ontworpen, rekening houdende met toekomstige uitbreiding, het geen uiteraard een kostenverho gende invloed heeft. Dit komt in de gehele opzet van de school tot uiting, o.a. is er meer circulatie- ruimte (gangen en hal) genomen, terwijl voorts de school van een c.v.-installatie wordt voorzien met een ruimte daarvoor. Voor een „normale" twee-klassige school zouden voor verwarming losse kachels genomen zijn. Resumerende stellen wij u voor een krediet van f 230.300,— be schikbaar te Stellen t.b.v. de uit breiding van de openbare Haar kleuterschool met 2 lokalen en de begroting voor het dienstjaar 1975 te wijzigen conform de overgeleg de wijziging". Namens de fractie van Gemeente belangen leverde de heer E. M. van Schooten in scherpe bewoor dingen felle kritiek op het college, met name voor wat de voorberei dingsprocedure betrof. „Met betrekking tot het voorstel van uw college tot uitbreiding van de openbare kleuterschool in de Haar heeft onze fractie grote be zwaren, met name wat de voor bereidingsprocedure aangaat om het voorstel van uw college te volgen. Wat is er namelijk ge beurd? 1. Als commissie Gemeentewer ken werden wij op 24 oktober j.I. geheeL onverwacht opgeroepen voor 'n spoedeisende vergadering. Nota bene binnen 2 x 24 uiir na de laatst gehouden commissie vergadering, teneinde de uitbrei ding van de openbare kleuter school te bespreken, waarvan bleek dat hierover al ruim een half jaar binnen het college is ge sproken. 2. Aan twee bouwbedrijven te weten De Groots Houtbouw te Vroomshoop en het plaatselijk bouwbedrijf Fa. Vukkink en Zn. is opgedragen prijsofferte in te dienen, op basis van een te bou wen school die gemakkelijk ver plaatsbaar moet zijn, bijv. een container- of daarmee te verge lijken systeem. Darhalve een ge makkelijk te verplaatsen gebouw. Hieraan konden beide uitgenodig de bouwbedrijven voldoen. Bij de aanbesteding bleek het Holtense bouwbedrijf f 6000,lager te heb ben geoffreerd dan de andere partij. Een niet onbeduidend ver schil. Kennelijk was deze uitkomst een duidelijke doom in het oog van het college en- meende het college naar middelen te moeten -zoeken.-om ondanks allesr- hetrkar-" .,yfei,.aan de hoogst^;1(nj§t(,p[ql1tens bouwbedrijf) te guiihen. Groot is onze verbazing hoe die. middelen zijn gevonden. Aange zien het niet Holtense bouwbedrijf in haar vehkooppakket het begrip containerbouw hanteert, gaat het college eisen dat een systeem- school moet worden afgewezen en het begrip containerschool dient te worden geaccepteerd. Op deze wijze meent het college een mid del te hebben gevonden om de laagste inschrijver om de tuin te leiden. Het college is zelfs zover gegaan dat het het Holtense aan nemersbedrijf in de mond geeft om te bedanken, teneinde zich niet in een avontuur te storten. 3. Overigens is ons gebleken dat de duurzaamheid van het systeem door Vukkink uitgevoerd, duide lijk beter is dan het als container- bouw gepresenteerde. Deze handelwijze is voor onze fra~btie onmogelijk te verwerken." ©was?© Mevr. F. M. ter Doest verklaar de het op hoge prijs te hebben gesteld dat de heer Vukkink eer lijk had laten weten de bouw niet voor de gewenste datum (7 janu ari 1976) te kunnen voltooien. Zich richtend tot de heer H. J. Weste- rik zei mevr. Ter Doest er na een jaar raadservaring schoon ge noeg van te hebben dat de heer Westerik in de raad steeds kapit telt. „Ik vraag we mei -eens af wie hier eigenlijk de voorzitter is", zei ze. Hierop aansluitend diende mevr. F. M. ter Doest-Bos, namens de fracties van VVD en Gemeente belangen, een motie in, waarin werd verklaard dat genoemde raadsfracties het project door de laagste inschrijver (fa. Vukkink) wensten te laten uitvoeren, in plaats van door De Groots Hout bouwmaatschappij. In een nadere toelichting op deze motie verklaarde mevr. Ter Doest van mening te zijn dat hier grote beleidsfouten zijn gemaakt, met name wat de tijd betreft. „Teneinde de Holtense aannemers een reële kans te geven op het werk in te schrijven en het project op tijd gereed te hebbenj had de dienst gemeentewerken in juni al wel een tekening kunnen maken van het beoogde project. Wij ach ten gemeentewerken tot het pro duceren van zo'n tekening en be stek zeker in staat." De heer H. J. Westerik (CHU) verklaarde met spijt te moeten opmerken dat sommigen blijkbaar weinig vertrouwen stellen in het college. Hij vond dat aan een paar belangrijke zaken werd vooi-bij- gegaan, nl. de verplaatsbaarheid en de datum waarop deze school gereed moet zijn, 7 januari 1976. Wat de Holtense aannemers be treft is contact opgenomen met de patroonsbond. Ik maak hieruit op" dat alle Holtense aannemers ge legenheid hebben gehad om mee te doen. De heer H. Meerman (PvdA) vroeg zich af of de poleverings- termijn wel van 7 januari moest afhangen. Ook hij was van mé ning dat voor de schoolkinderen best zolang een noodoplossing kan worden gevonden. Wat. de werk honger van de Holtense aanne- mers betreft was het hem opge vallen dat slechts één aannemer had ingeschreven. De heer H. J. Robers (VVD) merkte op dat het pre-advies van het college sprak van verdeeld heid in de commissievergadering. „Hier was geen sprake van", zei hij. „De commissieleden waren het allemaal eens, alleen u niet", zei hij tegen burgemeester Enk laar, die deze commissievergade ring had voorgezeten. Zowel de heren Warrink, Van Schooten als de heer Robers maakten allen bezwaar dat de voorstellen vaak op een wijze en tijdstip in de commissievergade ring worden gebracht waarbij waarbij geen keus overblijft. De heer Robers zei zelfs dat commis sievergaderingen op deze wijze voor hem niet meer hoefden. „We staan met de rug tegen de muur", zei hij. Sprekend over de Holtense aan nemers riep de heer Robers hei collége toe: „U hebt met de raad steeds betoogd bezorgd te zijn over de werkgelegenheid in Hol ten en graag bereid te zijn de Holtense aannemers in te schake len waar dit mogelijk is. Laat u dit dan nu eens zien." De heer Warrink merkte aan vullend nog op: ,,U zet eerst de deur open voor de Holtense aan nemers door te spreken van een gemakkelijk verplaatsbare school. Op 10 juli neemt u ineens het woord containerschool in de mond en vanavond spreekt u van een „qoji^aiperschool en niets, anciers," Daarmee gooit u de deur geheel dicht." Het college van B. en W. ver klaarde dat de aantijging van de heer Van Schooten, als zou het college de Holtense aannemers om de tuin leiden, hen diep had ge griefd. ,,U doet het voorkomen alsof wij manipuleren. Wij belij den met de mond niets wat we niet wensen uit te voeren. Het ■woord manipuleren komt in ons woordenboek niet voor", verklaar de burgemeester Enklaar, die de heer Van Schooten vroeg deze op merking te willen terugnemen, waartoe deze echter niet bereid bleek. Desgevraagd door wethou der L. Kaan verklaarde de gehele fractie van Gemeentebelangen achter de opmerkingen van de heer Van Schooten te staan. Nadat van alle zijden nog op merkingen werden gemaakt en argumenten werden aangedragen, werd tenslotte gestemd. De inge diende motie van VVD en Gem. Bel. werd daarbij verworpen mej 8 tegen 5 stemmen. De twijfel over het financiële voordeel van de containerbouw en de zorg omtrent de werkgelegen heid van Holtense aannemers was voor de PvdA-fractie aanleiding om tegen het voorstel van B. en W. te stemmen, zodat óók het voorstel werd verworpen. Vóór het voorstel stemden de CHU en ARP-fracties en PvdA-wethouder L. Kaan, tegen stemden de frac ties van de VVD en Gem.Bel., als mede de overige raadsleden van de PvdA-fractie. Na de stemming kondigden B. en W. aan zich intern over deze kwestie te zullen beraden. mum» (Vervolg van pag. 5) Huisnummering Uit het voornemen van het col lege om de aan te stellen ambte naar van de afdeling Bevolking in 1976 voor 50% en in 1977 geheel ten laste van de huisnummering te brengen bracht de CDA-fractie tot de vraag of de huisnummering in het buitengebied niet voor 1977 rond zal zijn. Het komt deze frac tie voor dat 1 y2 jaar vrij ruim ge raamd is. De PvdA-fractie verzocht de op het zomerhuisjesterrein staande bordjes met huisnumme ring zo snel mogelijk weer leesbaar te maken. Ter instandhouding van 't land- schapsschoon vroeg de heer H. J. Westerik, namens de CDA-fractie, de mogelijkheden van een subsidie regeling voor onderhoud of ver nieuwing van rieten daken te on derzoeken, naast de reeds bestaan de, hetgeen ook in andere gemeen ten mogelijk is gebleken. Alle raadsfracties spraken zich uit tegen het afstoten van de ge meentelijke energiebedrijven. Mede ter voorkoming van arbeidsonrust werd voorgesteld dit onderwerp niet meer aan de orde te stellen. De VVD-fractie stelde zelfs voor de ingestelde commissie voor on derzoek naar de levensvatbaarheid van deze bedrijven op te heffen, terwijl ook de CDA-fractie een zelfde geluid liet horen. Beide fracties merkten bovendien op het niet juist te vinden dat het fonds onderhoud en verbetering van de netspanning wordt gebruikt voor andere doeleinden omdat zij het standpunt huldigen dat deze bedrij ven kostendekkend moeten zijn en geen winstobject behoren te wor den. In zijn algemeenheid werden de voorstellen tot uitbreiding van het rioolnet toegejuicht en onderschre ven. Zeker uit milieu-oogpunt be zien. Ten aanzien van het villater- rein"- ,;Dopk" maakten de" VVD en Gem. Bel. echter dezelfde beden kingen. De heer Warring merkte hierover op: „In principe vinden we de aanleg van riolering een nuttige zaak. Het beleid t.a.v. het villaterrein „Look" is ons echter niet geheel duidelijk. Het ontbre ken van riolering heeft de mensen gedwongen voorzieningen te tref fen, ook de huizen die thans nog gebouwd moeten worden. De kans bestaat dat men op korte termijn deze investering via de aan te leg gen riolering moet wegspoelen. Wij vinden dit een bijzonder onbillijke zaak en verzoeken het college in verband hiermee de grootste zorg vuldigheid in acht te willen nemen. De PvdA-fractie wilde weten wanneer eindelijk wordt begonnen met de aanleg van het parkje te genover het bejaardencentrum „Diessenplas". Het wordt voor ons onderhand moeilijk om op de vra gen die ons over dit object berei ken nog een bevredigend antwoord te geven," zei de heer Meerman. De VVD-fractie verklaarde het nog steeds een goed idee te vinden dat het voormalige boerderijtje Deijk wordt opgeknapt. „Maar dan wel heel spoedig want anders raakt dit pand in een zodanig verwaarloosde staat, dat restauratie niet meer mo gelijk is." De fractie van Gem. Bel. merkte op dat het tuinonderhoud maar voor een gering deel is on dergebracht bij SOWECO en de rest in eigen beheer wordt gehou den. „Wij vinden dit een duidelijke beperking en vragen ons af wat de financiële consequenties hiervan zijn en in hoeverre de huurders en kopers het gelag moeten betalen," sprak de heer J. Warrink. uren zal hebben. Verder wilde hij weten of de sporthal ook voor an dere doeleinden gebruikt zal wor den, zoals familiefeesten. Hij ver klaarde dat zijn fractie beslist te gen een dergelijk gebruik is, ook al vanwege een eventuele concur rentie met plaatselijke horecabe drijven. Nu bekend is geworden dat de zandwinning voor de S 14 niet in het bestemmingsplan 2e sportvel- dencómplex langs de Aaltinksweg zal plaatsvinden, wilden de fracties van WD, PvdA en CDA weten of en in hoeverre de aanleg daardoor wordt vertraagd. „Het zeer inten sieve gebruik van Meermanskamp gaat op den duur kostenverhogend werken en de ontwikkeling van de hockeyclub en de voetbalver. „Blauw Wit" wordt door de hui dige mogelijkheden geremd," merk te de heer Westerik (CHU-ARP) op. Met genoegen werd algemeen ge constateerd dat de zo fel begeerde sporthal thans in aanbouw is. De heer H. J. Westerik (CDA) vroeg tijdig een gebruiksregeling te ont werpen. Ook de heer Meerman (PvdA) wilde weten wie het be heer en de verantwoordelijkheid voor deze sporthal buiten de school- Voor wat betreft de uitbreiding van het zwembad bleken de wen sen unaniem uit te gaan naar een overdekt bad, ware het niet dat de hoogte van de stichtings- en ex ploitatiekosten voor de fracties van de WD, PvdA en CDA een nog te onzekere factor vormen om thans een definitief oordeel te geven. Deze fracties spraken zich wel uit voor realisering van een overdekt bad mits de financiering een ver antwoorde uitgave zal blijken te zijn. De fractie van Gemeentebe langen stelde zich hier lijnrecht tegenover door te stellen dat niet de financiële consequenties de hoogste prioriteit horen te hebben, doch de wil om tot het beste doel te geraken. De heer Warrink som de daarbij de volgende punten van overweging op: „1. Er bestaat nu reeds een te kort aan zwemgelegenheid. De eer lijkheid gebiedt echter hieraan toe te voegen, indien het weer zomerse temperaturen bereikt. 2. Het zwemonderwijs heeft te weinig mogelijkheden. Het gevolg hiervan is dat nog steeds '/a van de schooljeugd de zwemkunst niet machtig is. Als we over school jeugd praten dan bedoelen we 1100 leerlingen van het lager onderwijs en 1000 leerlingen van het voortge zet onderwijs. Kijken we ook nog naar de toekomst dan zien we dat de plaatselijke kleuterscholen be volkt worden door 400 leerlingen. 3. In toenemende mate komt er behoefte aan ruimte voor het me disch zwemmen. De opkomst van de physiotherapie vormt daarvoor een basis. 4. We leven in een tijd waar voor al de sportieve recreatie wordt ge propageerd. Als individuele sport is juist het zwemmen daarvoor uitermate geschikt. Vooral op oude re leeftijd is het zwemmen uit een oogpunt van volksgezondheid sterk aan te bevelen. 5. Ervaring heeft geleerd dat juist een overdekte zwemruimté sneller en meer uitnodigend werkt tot het beoefenen van deze sport. Juist bij wat oudere mensen speelt dit in belangrijke mate. 6. De zwemsport als sportbeoefe ning krijgt door een overdekte ruimte veel meer mogelijkheden. 7. Samenvattend moeten we' tot de conclusie komen dat de uitbrei ding gestalte moet krijgen in de bouw van een overdekte ruimte. Deze conclusie vindt u nog eens bevestigd in het rapport van de V.N.G., uitgebracht in 1972;" Tegen de voorgestelde trendma tige verhoging van de bad- en zwemgelden verklaarde de CDA- fractie geen bezwaar te hebben. Omtrent het begrip „gezinsabonne ment" zóu deze fractie, samen met de VVD, graag nadere voorstellen tegemoet zien. Zowel PvdA als CDA bleken voorstander te zijn van voorverkoop van gezinsabonnemen ten in een vroeger stadium, zodat deze verkoop door het badperso- neel zou kunnen worden verzorgd. Mat name de PvdA-fractie bepleit te een scherpe controle op de toe gangskaarten, omdat dit naar him mening in het verleden te wensen heeft overgelaten. Ten aanzien van het subsidiebe leid inzake culturele-, jeugd- en sportverenigingen verklaarde de heer H. J. Westerik, namens de CDA-fractie, voornemens te zijn een initiatiefvoorstel van wijziging aan het college te willen aanbieden teneinde de thans aanwezige onef fenheden glad te strijken. Ook de PvdA-fractie verklaarde van me ning te zijn dat de bestaande rege ling nog dient te worden bijge schaafd. De VVD-fractie vroeg óók de padvinderij een bedrag per jeugdlid toe te kennen. Bovendien vond deze fractie het niet juist dat de padvinderij toeristenbelasting moet betalen, omdat zij hun club huis aan andere groepen verhuurt. „Dit is onjuist omdat deze verhuur niet uit winstbejag plaatsvindt, maar om de kosten te dekken," zei mevr. F. M. ter Doest. Me betrekking tot de voorgeno men reorganisatie binnenlands be stuur door de huidige regering ble ken de fracties van de WD en Gem. Bel. zich uiterst kritisch op te stellen, zeker nu gebleken is dat de meningen van de verschil lende gemeenten, die eventueel met Holten zullen worden onderge bracht in een mini-provincie, zeer verdeeld blijken te zijn. „Geweste lijke taken als voorbereiding Dis trictsgezondheidsdienst, bevorde- ring regionale samenwerking brandbestrijding en brandpreven tie, ruimtelijke ordening zoals Streekplan IJsselvallei, achten wij zeker van groot belang, zodat het juist is om door te gaan op de in geslagen weg. Overigens is het hier de plaats om vast te stellen dat wij het van het grootste belang achten om de ambulance in Holten gesta tioneerd te houden," was de mening van de VVD en CDA. In tegen stelling tot de andere partijen bleek de PvdA-fractie juist ingenomen met de reorganisatieplannen van de minister en motiveerde dit als volgt: „Met betrekking tot het hui dige Gewest Deventer is onze frac tie van oordeel dat dit optimaal moet kunnen blijven functioneren totdat voornoemde reorganisatie een feit geworden is, maar dit zal nog wel enige jaren op zich laten wachten. Het werk van het Ge west Deventer moet dus voors hands normaal doorgaan. Het an dere onderdeel van dit punt is de reorganisatie binnenlands bestuur en daarover wil onze fractie graag de visie van de PvdA en dus haar visie weergeven. Onze partij maakt zich al jaren sterk voor de vorming van volwaardige, regionale bestu ren en decentralisatie van de macht van het rijk naar de basis. Het ver heugt ons dat er nu, na jaren al leen maar over praten, een beleids stuk van de regering op tafel ligt. Het is jammer, dat de uitwerking van deze uitermate ingewikkelde materie op verschillende punten vaag en vaak ronduit onvoldoende is. Wij hopen dat de regering het oor zal willen laten hangen naar de kritische geluiden, welke dit be leidsstuk opwerpt. Een aantal van die geluiden is, ook naar ons oor deel, gerechtvaardigd. Wij hopen, dat de regering als reactie daarop niet met het badwater het kind zal weggooien, want dat verdient het concept-ontwerp nu ook weer niet. In het bestek van deze algemene beschouwingen willen wij kort heidshalve alleen enkele, naar ons oordeel, positieve punten noemen: het feit dat de regering heeft ge kozen voor niet teveel provincies/ gewesten; de stelling dat de wezen lijke problemen in mindere mate op lokaal, maar in meerdere mate op regionaal niveau liggen; door het ontbreken van een sterk we zenlijk regionaal bestuur heeft de rijksoverheid steeds meer taken tot zich getrokken; de gemeenten heb- ben zich op hun beurt hiertegen geweerd door samenwerkingsver bonden te creëren en van deze ont wikkelingen zijn de kwalijke ge volgen genoegzaam bekend. Ge meenschappelijke regelingen ont trekken zich meestal aan de ver eiste democratische controle. Daar om achten wij het een goede zaak dat in het concept de noodzaak van een goed functionerend tus senbestuur (tussen rijk en gemeen te) wordt gevormd, waardoor de oneigenlijke rijkstaken weer naar het juiste niveau teruggebracht kunnen worden. Veelbelovend lij ken ons ook de plannen om het financiële regiem te decentralise ren. Thans heeft het rijk via de zgn. „koppelsubsidies" een te ster ke greep op de besteding van de gelden door de gemeenten. In het concept-ontwerp wordt nadrukke lijk aangekondigd dat deze koppel subsidies zoveel mogelijk zullen worden afgeschaft en de vrijko mende gelden zullen worden over geheveld naar de algemene uitke ringen voor de lagere overheden, die deze vrij moeten kunnen be steden. Hierdoor kan de zgn. „slui pende centralisatie" worden terug gedrongen. Onze kritiek met be trekking tot de reorganisatie bin nenlands bestuur hopen wij bij een andere gelegenheid naar voren te brengen." De CDA-fractie verklaarde van mening te zijn dat in het verleden meerdere keren de wenselijkheid van een Senioren Convent is ge bleken en zou derhalve een derge lijk Convent graag ingesteld zien. De VVD-fractie wilde weten hoe de stand van zaken is wat betreft de nieuwe accommodatie voor de „Stichting Sociaal- en Cultureel Werk", aan welke stichting groot lof werd toegezwaaid voor het vele en enthousiaste werk. Als belang rijkste wensen van de PvdA-frac tie vermelden wij nog een betere beveiliging van de spoorwegover gang- nabij „Meermanskamp", de uitgave van een nieuwe gemeente- gids voor Holten, de totstandko ming van OAD-bushalte nabij het bejaardencentrum „Diessenplas", 't aanbrengen van koffie- en soep automaten voor het gemeenteper- soneel, een meer regelmatig opha len van grof huisvuil, openbaar making van commissievergaderin gen en het instellen van een Nieuwjaarsreceptie door het ge meentebestuur. Ter verdere behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegroting 1976 kwam de raad jl. donderdag morgen weer in marathonzitting bijeen, waarover we in ons blad van volgende week nader zullen berichten.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7