UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Algemene beschouwingen over begroting 1976 Waardering Onprettige ervaring Jaarrekeningen Besteding meevaller 1974 Financiële verhouding Rijk - Gemeente Belastingen Onroerend goed- belasting Rioolheffing Woonforensen- C.D.A. belasting Toeristenbelasting V.V.D. P. v. d.A. Komplan Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Dijkerhoek Woningverbetering Exploitatierekening „De Haar Onderwijs Muziekschool Schoolbegeleidings dienst Paardrijden gehandicapten Openbare veiligheid Buitengebieden Aardgas Wegverharding HOLTEN 7 NOV. 1975 PAGINA 5 Als sluitstuk van de j.l. maandagavond gehouden raadsverga dering werden de in de gemeenteraad vertegenwoordigde fracties in de gelegenheid gesteld hun algemene beschouwin gen te geven op de ontwerp gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1976. Van dit jaarlijks terugkerende gebeuren plegen de diverse 'politieke partijen dankbaar ge bruik te maken om aan het college van B. en W. hun verlang lijstje voor het komende jaar te overhandigen. De raad had ruim een uur nodig om zijn wensen en opmerkingen aan het college kenbaar te maken. Unaniem spraken de fracties hun waardering uit aan het i adres van de samenstellers van de ontwerpbegrotingen. Met name bleek men verheugd over het feit dat deze begrotingen ruim een maand eerder aan de raad werden aangeboden dan vorig jaar het geval was. „De samenstellers hebben er blijk baar zó hard aan getrokken dat de nota van aanbieding geen gelijke tred kon houden met de aanbieding van de ontwerp begroting zelf", zei de heer J. Warrink (Gem.Bel.). PvdA-fractieleider, de heer H. Meerman, zei het al$' onprettig te i hebben ervaren dat zijn fractie pas in het bezit was gesteld van j de .nota van aanbieding, nadat hij I in Holtens Nieuwsblad reeds cita- ten en kanttekeningen daaruit had gglezen. „Was het niet mogelijk geweest de raadsleden de nota van aanbieding te doen toekomen op hetzelfde ogenblik dat de re- dactie van Holtens Nieuwsblad er I over beschikte?." vroeg hij. „Is het mogelijk te komen tot een po- 1 pulaire uitgave van onze gemeen tebegroting? Ons staat daarbij „het verhaal achter de cijfers" voor ogen en niet het cijfermate- j riaal zelf. Zouden B. en W. deze suggestie in overweging willen ne men? Daarbij zal uiteraard ook moeten worden bezien hoe een dergelijke uitgave het meest doel matig kan worden verspreid. Wij zouden de bevolking meer willen betrekken bij alles, wat onze ge zamenlijke gemeentelijke huishou ding aangaat. Hierom is ook in het verleden al eens door ons gevraagd. Wij dachten en denken nog steeds, dat de ingezetenen van Holten door deze populaii-e' gegevens een juis ter inzicht krijgen in de wijze, waarop de gemeente met de „cen ten" omspringt en waaraan hun belastinggelden worden besteed. Er -is in Holten weer een midden- standsbeurs geweest. Het lijkt onze fractie een goede zaak 'als onze gemeente daar ook met een voorlichtingsstand had gestaan. We vinden, dat wij als gemeente apparaat best wel op deze wijze „aan de weg kunnen timmeren" om de belangstelling van de Hol tenaren voor het reilen en zeilen van onze gemeente te bevorde ren", aldus de heer Meerman. VVD-fractieleidster mevrouw F. M. ter Doest-Bos sprak, ziende op 1975, van een goed jaai\ „Hoewel de Algemene Beschouwingen een visie op de toekomst dienen te geven, willen wij toch graag even memoreren dat wij als VVD- fractie met genoegen terugzien op een niet gemakkelijk maar zeker gedenkwaardig en in vele opzich ten plezierig vertoeven in .uw raad", zei ze. Naast genoemde loftuitingen be- i treurde men echter wel dat de jaarrekening over 1972 pas nu in I concept gereed is. „Hierdoor kan de thans voor ons liggende begro- i ting onvoldoende worden getoetst." was de klacht van de heer J. War- rink (Gem. Bel.). I Mevrouw Ter Doest (WD) vroeg j het college wat de wettelijke ter- mijn is voor 't gereed hebben van I de jaarrekeningen. Ook zij drong aan op een meer „bijlopen" van de jaarrekeningen. Namens de CHU en ARP zei de heer Westerik: „Wellicht kan naar een andere werkmethode gezocht worden, welke het gereedkomen van de jaarrekening bespoedigt. Te denken valt b.v. aan een half jaarlijkse afsluiting." In de aanbiedingsbrief deelt het college van B. en W. aan de raad mee dat in 1974 een aanvang is gemaakt met een fractiekosten- en loonsplitsingsadministratie. Na verwerking vanuit deze admini stratie voortvloeiende verrekenin gen resteert voor dit jaar een ba tig saldo, omdat het eigen perso neel meer uren heeft gewerkt aan de plantsoenenaanleg in de Haar dan aanvankelijk was geraamd. Naast enkele andere meevallers kan het voordelige saldo van deze dienst voorlopig worden geraamd rond f 185.000,—. B. en W. stellen voor deze meevaller aan te wen den voor extra afschrijvingen op in 1974 gedane investeringen. Bij monde van mevr. F. M. ter Doest vroeg de WD-fractie hier over:. „Gaarne zouden wij ook willen vernemen hoe het mogelijk is dat, nu er een fractiekosten- en loonsplitsingsadministratie tot stand is gekomen, hetgeen inhoudt dat de juiste uitgaven onderge bracht worden bij de juiste dienst er een voordelig saldo blijkt te zijn van f 185.000,—. Bij ons is nl. de vraag gerezen hoe dit voordelig saldo zich gemanifesteerd had als genoemde administratie er niet was geweest. In aansluting hierop wil onze fractie erop wijzen dat zij zich niet zonder meer achter uw voorstel stelt om dit bedrag als extra afschrijving voor 1974 te ge bruiken. Naar onze mening zou je voor dit bedrag prioriteiten kun nen stellen", een mening die ook werd gedeeld door de heer J. Warrink (Gem.Bel.), die tevens wilde weten hoever het" staat met de hele eindafrekening van het plan „De Haar". Met name de heer Warrink ging vervolgens nogal diep in op de steeds benauwder wordende finan ciële verhouding Rijk-Gemeente. Een vergelijking trekkend tussen de begroting 1971 en 1976 kwam hij aan de hand va"n cijfers tot de volgende conclusie: „Gemeenten zijn in overwegende mate afhan kelijk van het Rijk. Hoewel de regering vaak verweten kan wor den met geld te smijten is dit niet van toepassing op de financiële verhouding Rijk-Gemeente. Het is teleurstellend te moeten constate ren dat de doeluitkeringen het doel veelal missen, d.w.z. dat ze maar gedeeltelijk dekking geven aan de lasten. Onvoldoende wordt het kostenpeil gevolgd, laat staan dat er rekening wordt gehouden met nieuwe ontstane behoeften. De uitkeringen uit het gemeente fonds volgen eenzelfde teleurstel lende trend. Het betekent dat wij bij de besteding van ons budget duidelijk prioriteiten zullen moe ten stellen. Ook de efficiëntie van het totale pakket van werkzaamheden door het ambtelijk apparaat zal in dit verband doorlopend kritisch beke ken moeten worden. Deze beperk te middelen maken het voeren van \een beleid praktisch tot een on mogelijke zaak. Ter illustratie van dit geheel en tevens om enig in zicht te krijgen in de ontwikke ling zoals die zich de afgelopen vijf jaar heeft voorgedaan, heb ben wij enig rekenwerk verricht. Wij zijn namelijk eens gaan kijken wat er per inwoner uitgegeven wordt op de diverse onderdelen en hebben dit vergeleken met de cij fers zoals die voorkwamen in de begroting van 1971. En kwamen daarbij tot de volgende conclu sies: 1. Het dekkingspercentage is in de meeste gevallen gestegen, hoe wel onvoldoende. Bij het onderwijs is het dekkingspercentage echter teruggelopen. Kunt u ons zeggen waar hier de oorzaak ligt? 2. Sociale zorg en maatschappe lijk werk is sedert 1971 wat be treft de uitgaven per inwoner ge stegen met 490 procent. Het is een triest record, waar de slechte economische omstandigheden ze ker hun bijdrage aan leveren. Wat ons echter- opvalt is dat openbare werken in het spoor van deze stij gingen meeloopt, namelijk met. een stijging van 138 procent. Kunt u .ons hiervoor een verklaring ge ven? 3. Cultuur en recreatie behoort met een uitgavenstijging van 76 procent tot een van de langzaamst stijgende takken binnen de ge meente. Volksgezondheid, waartoe ook de zwemmerij behoort, is het minst gestegen, namelijk 65 pro cent. Het is dacht ik goed dit hier in deze kring nog eens vast te stellen, omdat we af en toe men sen ontmoeten, die hier een an dere mening over hebben", zei hij. Opvallend was dat alle raads fracties zich vrij positief opstel- ren ten aanzien van de belasting voorstellen van het college. Hoewel PvdA-woord voerder, de heer H. Meerman wel liet weten dat zijn fractie altijd op haar hoede is als het om belastingverhogingen gaat en als bekend veronderstelde dat zijn fraktie voor een lastenverde ling naar draagkracht was en, in dat licht, de verhogingen ook zeer kritisch zou herzien, was zijn fractie reëel genoeg om te we ten dat aan bepaalde verhogingen niet- valt te ontkamen. De heer Warrink (Gem. Bel.) be perkte zich tot de opmerking: „Wat de belasting betreft kun nen wij ons verenigen met de door u gedane voorstellen. Wan neer men enigszins een beleid wil voeren dan moet er minimaal voor worden gezorgd dat de dek kingspercentages niet verder gaan zakken, een terminologie die ook bij CDA-woordvoerder, de heer H. J. Westerik te beluisteren viel. Hoewel mevr. F. M. ter Doest verklaarde dat de stijging van de belastingen de WD-fractie zorgen baart, zag men ook van die zijde de noodzaak van een kosten dekkende exploitatie in. Ingaande op de diverse belasting soorten werden verder nog de volgende geluiden gehoord. Vry algemeen achtte men de tijd te kort om reeds per 1 ja nuari 1977 de onroerend goedbelas- ting in Holten te kunnen invoeren omdat een raadsbesluit daartoe vóór 1 januari 1976 genomen moet worden, zoals wettelijk is voor geschreven. De heer Meerman (PvdA) drong er met klem op aan om zo snel mogelijk alle informatie aan de raadsleden te verstrekken, welke nodig is om gefundeerd te kunnen beslissen over deze moeilijke ma terie en vroeg de raadsleden vol doende tijd te geven om zich op deze belastingsoort te kunnen in leven. Ook de heren H. J. Westerik (CDA) en J. Warrink (G.B.) vroe gen om spoedige informatie. De heer Warrink waarschuwde hier voor nog met de opmerking: „We hebben nl. slechte ervaringen met 't nemen van overhaaste beslissin gen." Mevrouw F. M. ter Doest (VVD) sprak zich uit voor heffing naar economische waarden en niet naar oppervlakte. „Dit lijkt ons het meest billijk, aangezien de wer kelijke waarde dan als norm geldt" merkte zij op. Zoals be kend zal de onroerend goedbelas- ting de bestaande straat-, grond en personele belasting gaan ver vangen. De rioolheffing, welke de plaats heeft ingenomen van de bestaande rioolbelasting, bracht mevr. F. M. ter Doest tot de volgende op merking: „Deze geven ons aanleiding te stellen dat wij het een goede zaak vinden, dat aan de Schipbeek door het Zuiveringsschap voor Holten en Markelo een waterzuiverings installatie wordt gebouwd. Milieu verbetering juichen wij zeer toe in een tijd waarin de natuur zo wordt aangetast." De WD-fractie liet ten aan zien van woonforensenbclasiïcg nogmaals weten de grondslag van heffing niet juist te vinden. „Ten aanzien van bovengenoemde be lasting komen wij er opnieuw op terug dat de basis hiervan volgens onze fractie niet juist is, omdat de verzekerde waarde voor brand beslist niet altijd de werkelijke waarde van het pand aangeeft, aangezien dit aan de willeuker van de eigenaar wordt overgela ten. Vandaar ons voorstel om voor 1976 deze onjuiste benadering nog maar te laten gelden, maar voor 1977 de norm van de onroerend goed-belasting (economische waarde) te hanteren. Dit is o.i. veel juister," merkte zij op. Ten aanzien van de toeristen belasting zyn het afgelopen jaar door alle raadsfracties nogal wat wensen naar voren gebracht. Als redactie menen w(j er daarom goed aan te doen de passages hierover, van elk der raadsfrac ties, in extenso te laten volgen: „Wij willen onze dank uitspre ken voor de aandacht die deze aangelegenheid van het college heeft gekregen en vinden ook ze ker een compliment voor de aan pak, het inschakelen van het VW, op z'n plaats. Het resultaat is ui teraard een compromis geworden, waar wij tevreden mee zijn, zij het ook dat wij nog enige kriti sche kanttekeningen zouden wil len plaatsen betreffende details die ons onjuist voorkomen. Dit lijkt ons echter een zaak om bij een kommissievergadering aan de orde te stellen. Wij willen er overigens op aandringen dat de opbrengst van de toeristenbelas ting volledig voor toeristische voorzieningen wordt aangewend." „Het heeft onze instemming wanneer in goed overleg oneffen heden in de tariefstelling worden weggenomen. Wij zijn van oordeel, dat ook voor deze belasting een trendmatige verhoging wenselijk is. Ook is, naar onze mening, te weinig rekening gehouden met de herfst-, kerst- en paasvakanties. De bezettingsgraad in deze perio de stijgt met het jaar. Omtrent de opbrengst van zowel de Toeristen als de Woonforensenbelasting zijn wij van mening dat deze wat con creter bestemd dienen te worden, namelijk voor hst doel waarvoor ze geheven worden. De uitbrei ding van het zwembad zou voor een deel mede gefinancierd kun nen worden uit deze opbrengst. Ook wandelpaden, het plaatsen van banken, evenals de bijdrage aan het VVV zouden hieruit moe ten komen." „Onze fractie is er zeer be nieuwd naar wat deze belasting, sedert we dit vraagstuk in onze vorige algemene beschouwingen aanroerden, „in het laatje" heeft gebracht. Verder zien we met grote belangstelling de voorstellen tegemoet tot een meer billijke verdeling van deze belasting, om dat het nu meer dan ooit nood zakelijk is, dat de man met de smalste beurs het minst wordt be last, zodat ook hij van recreatie mogelijkheden kan genieten. Het verheugt ons dat ons Inmiddels een voorstel heeft bereikt, waarin een verdeling van de toeristenbe lasting wordt voorgesteld, welke veel meer gaat in de richting, die onze fractie voorstaat. Hisrbij verwijzen wij ook nog even naar de door ons in de raadsvergade ring van 12 augustus 1975 gestelde vragen." Ook het al jaren slepende vraag stuk betreffende het „Komplan" kreeg ruime aandacht van alle raadsfracties. Namens het CDA zei de. heer Westerik hierover: „Het Komplan is al enige jaren in behandeling. Naar onze mening dient, in nauw overleg met be trokkenen, spoed het devies te zijn. Ook de middenstand gaat meer regionaal .denken. Holten moet mogelijkheden hebben om de ont wikkeling in de detailhandel te kunnen volgen. Verwezenlijking van het komplan is daarbij van het grootste belang." De heer J. Warrink (Gem. Bel.) merkte op dat in de begroting 1976 f 100.000,- wordt uitgetrok ken voor een eerste aanzet van het komplan. „Welke eerste aan zet wordt hier bedoeld," wilde hij weten, omdat hij het geen goede zaak vond om gelden ongebruikt te blokkeren in een tijd waarin teveel zaken om financiële rede nen achterwege moeten blijven. De heer Meerman (PvdA) wilde weten wanneer het pand Binnen straat 1 (waarvoor reeds gerui me tijd gelsden de krotontrui- mingspremie werd uitgekeerd) wordt afgebroken. „De aldus vrij gekomen ruimte zou dan soulaas kunnen bieden aan het ter plaat se steeds nijpender wordende parkeerprobleem. In de tweede plaats vragen wij aandacht voor de bijzonder slechte situatie voor het verkeer op het kruispunt Smidsplein/Dorpsstraat: de rijweg is daar zeer smal; pal op de hoek is een bushalte en verkeer uit bei de richtingen is toegestaan. Deze toestand leidt meermalen tot ui termate gevaarlijke situaties, re den waarom wij het college met klem verzoeken te bezien welke verbeteringen hier op korte ter mijn aangebracht kunnen worden. Onze fractie (en ik denk, wij al lemaal) wil werkelijk ernstige on gelukken graag voorkomen", zei hij. Ook bij de WD-fractie bleken vragen aanwezig te zijn ten aan zien van de gedane voorstellen betreffende het Komplan. Mevr. Ter Doest zei hierover het vol gende: „De WD-fractie heeft ge constateerd dat er twee reserve fondsen zijn n.l. voor dorpsuitleg en voor toekomstige kostensane- ring dorpskern, waarin totaal f 1.400.000.- is gereserveerd. Wij stellen derhalve voor de voor dit doel benodigde f 100.000,- uit de gereserveerde fondsen te nemen. Uit de aanbiedingsnota wordt ons nl. niet duidelijk, waar u dit be drag vandaan denkt te halen. Voorts vragen wij ons af waarom u eerst op 21 aug. jl. een ver zoek om bijdrage hebt ingediend bij de Minister van Volkshuisves ting en R.O., terwijl het komplan reeds in april in de kommissie R.O. behandeld is." Verder wees zij op een nijpend parkeer probleem van de Raalterweg. De middenstanders aan de Raal terweg kampen met een tekor aan parkeerplaatsen voor hun klanten. Het is ons bekend, dat het uw standpunt is, dat de za kenmensen zelf voor parkeerruim te moeten zorgen. De WD-frac tie is het daar niet mee eens. Het is naar onze mening in het al gemeen zo. dat de gemeente tot taak heeft om in het belang van De vele belangstellenden die dinsdag tydens het „OPEN HUIS" een bezoek brachten aan Petit restau rant „de Molenbelt" in de Burg. van der Borchstraat waren zeer verrast door hetgeen tot stand is gebracht. Op bovenstaande foto de prachtige moderne bar in het restaurant. Aan uitbreiding en modernisering werd meegewerkt door de Holtense firma's: A. Vukkink en Zoon (tim merwerk), Jansen en Klein Velderman (metselwerk). Techn. Installatiebedrijf Klein Velderman, Gervedink Nijhuis (schilderwerk). Er werden de familie Steen ter gelegenheid van de heropening vele geschenken en bloemen aangeboden. de middenstand en de inwoners daar voor parkeergelegenheid te zorgen, waar de winkelbedrijven niet zelf over de nodige ruimte beschikken. Nu bovendien straks nog de parkeerplaats langs de op rit van de Holterberg, bovenaan het Sportdal gaat verdwijnen vra gen wij u dringend een andere mogelijkheid voor parkeerruimte aan te wijzen in het belang van de middenstand daar ter plaatse, die de paar parkeerplaatsen vóór hun zaken, die ze zelf konden la ten aanleggen, ook nog vaak in genomen zien door anderen dan hun klanten," aldus mevrouw Ter Doest. Ten aanzien van de volkshuisves ting en ruimtelijke ordening werd algemeen een klaagzang aangehe ven. De heer J. Warrink consta teerde dat de ruimtelijke ordening haar continuïteit heeft verloren. „Dit is een slechte zaak. Het be stemmingsplan Beuseberg leek aan vankelijk van start te kunnen gaan. De Inspecteur ruimtelijke ordening heeft ondanks de zeer ruime in spraakprocedure toch gemeend be zwaar te moeten indienen. Meer dan 500 bestemmingsplan nen zijn op deze manier terecht ge komen bij de Raad van State. Het is het recht van ons democratisch systeem. We vragen ons echter wel af waar we op deze manier terecht komen," zei hij. De heer H. J. Westerik (CDAj, die zich in gelijkluidende bewoor dingen uitliet, wilde van het col lege weten hoe het beleid ten aan zien van de Beuseberg zal zijn, ter wijl PvdA-woordvoerder Meerman dringend verzocht alles te doen om het dreigend onheil af te wenden. „Ook al ter bevordering van werk gelegenheid in de Holtense bouw nijverheid," zei hij. De heer Weste rik voegde hier nog aan toe dat Holten voor haar bereidheid om voor Deventer te bouwen, wel erg zwaar wordt gestraft. Nu het plan Beuseberg voorlopig geblokkeerd dreigt te worden zou het volgens hem het komende jaar punt van discussie moeten worden of Zuider- look niet met grotere voortvarend heid ontwikkeld dient te worden. De WD-fractie stelde de vraag hoeveel woningen op verantwoor de wijze gebouwd kunnen worden op het stuk grond dat straks vrij komt door de gewijzigde uitbrei ding van de Scholengemeenschap en het daaraan grenzende gebied dat thans de bestemming „bijzon dere bebouwing" heeft. Mevr. Ter Doest stelde voor om het bestem mingsplan ter plaatse partieel te herzien, zodat in 197 7en 1978 een aantal woningen gebouwd kunnen worden, in de verwachting dat in 1979 gestart kan worden in de Beu seberg. Zij drong er nogmaals bij het college op aan een onderzoek in te stellen naar de plaatselijke won in gbehoef ten Zowel de fracties van Gem. Be lang en CDA drongen, evenals vo rig jaar, aan op beperkte woning bouw in Dijkerhoek. „Voor behoud van landschap en milieu achten wij het van groot belang dat leefge meenschappen zoals Dijkerhoek, met behoud van eigen identiteit, te waarborgen. Binnen dit raam die nen aldaar mogelijkheden te wor den geschapen voor beperkte wo ningbouw, evenzeer als ontwikke ling van kleuter- en basisonder wijs", motiveerde de heer Westerik. Tenslotte vroegen zowel de frac ties van CDA als PvdA, in overleg met. de bewoners, mogelijkheden te onderzoeken om de vooroorlogse woningen aan de Burg, v.d. Borch straat te renoveren. Nu het bestemmingsplan de Haar vrijwel is voltooid werd algemeen de vraag gesteld hoe de financiële uitkomst van dit bestemmingsplan is uitgevallen. Ook werd gevraagd het industrieterrein aldaar beter te ontsluiten. Ten aanzien van het onderwijs constateerde de fractie Gem. Bel. spijt dat het schoolterrein van de Haarschool geen verdere uitbrei ding meer toelaat. „De planologie is hier duidelijk tekort geschoten. Dit is een bijzon der spijtige zaak. Niet alleen dat noodlokalen een kostbare oplossing zijn, maar bovendien wordt cp deze wijze het onderwijs weer uit elkaar getrokken," aldus Gemeente Be lang. Evenals de VVD toonde ook de CDA-fractie zich verheugd over de verhoging van de bedragen per leerling, terwijl men ook algemeen' was ingenomen met het voornemen de school in Espelo in stand te houden omdat deze school, naast 'n wetenschappelijk, ook een sociaal middelpunt in die gemeenschap is gebleken. Algemeen sprak men ver der waardering uit voor de al meer geuite wens om aan het kleuter onderwijs in Dijkerhoek wat meer financiële armslag te geven. De WD-fractie toonde zich op dit punt wel dankbaar maar niet ge heel voldaan omdat de ouders in Dijkerhoek toch zelf nog financieel moeten bijdragen. Wat de Scholengemeenschap be treft werd algemeen de wens uit gesproken dat in 1976 een aanvang kan worden gemaakt met de nieuwbouw. De PvdA-fractie vroeg of de aula van de Scholengemeen schap in de nabije toekomst te vens gaat fungeren als ontmoe tingscentrum voor de ingezetenen van Holten, hetgeen die fractie zeer op T>rijs zou stellen. Van diverse kanten werd de vraag gesteld wat de financiële consequenties zijn van de nog niet afgeschreven nood- lckalen. Hierbij werd de opmer king gemaakt dat het onelegant en onjuist is wanneer de financiële consequenties door de minister op een kleine gemeente als Holten worden afgewenteld. Met name van CDA- en VVD-zijde werd voldoe ning uitgesproken over de vele po sitieve geluiden die ten aanzien van het onderwijs aan de Scholen gemeenschap worden gehoord. Met name de goede contacten tussen ouders en school vond men ver heugend. Ten aanzien van 't gods dienstonderwijs constateerde de CDA-fractie: „Gezien de landelijk geldende normen blijkt de subsidi ering van het godsdienstonderwijs ver achter. Dat dit onderwijs onder verantwoordelijkheid van de Ne derlands Hervormde Kerk gegeven wordt hoeft niet in te houden, dat de plaatselijke overheid ongelukkig met het godsdienstonderwijs als zo danig is. Het gebruik van aange paste leermethoden sluit goed aan bij het overige onderwijs. Dat ook het godsdienstonderwijs gegeven gaat worden door bij het onderwijs betrokken mensen, kan alleen maar goed zijn. Zowel het een als het ander werkt echter kostenver hogend en naar onze mening dient dit gehonoreerd te worden." De verhoging van de subsidie voor dit onderwijs had ook de instemming van de WD-fractie. Algemeen kon men ook instem men met de 50% bijdrage aan leer lingen van de Deventer muziek school. Met name CDA en PvdA vroegen het college besprekingen te openen en aansluiting te zoeken bij de muziekschool te Deventer omdat deze school meer mogelijk heden biedt dan de muziekschool te Rijssen. De WD-fractie vroeg de voorgestelde subsidieregeling wel van jaar tot jaar te bezien om precedenten te voorkomen PvdA-woordvoerder, de heer H. Meerman, wees nogmaals op de nuttige functie van een schoolbe geleidingsdienst. „Wij betreuren het nog steeds dat wij uitsluitend uit financiële onmacht enige tijd. ge leden deelname aan de Onderwijs begeleidingsdienst Midden-IJssel moesten afwijzen. Aangezien «laar. na door de minister is toegezegd voor deze dienst voor 1975 f 160.000 beschikbaar te stellen en voor 1976 f 250.000, terwijl er tevens van de provincie subsidie kan worden ver- kregen, vraagt onze fractie het col- lege thans of er misschien toch nog een mogelijkheid inzit ons aan te sluiten. Onze opvatting omtrent het nut en de noodzaak van bedoelde dienst is recht overeind gebleven," zei hij. Mevr. F. M. ter Doest (WD) vroeg in dit verband alles in het werk te stellen om spoedig tot aanstellen van een remedial teacher over te gaan, zeker nu de raad onlangs besloten heeft niet deel te nemen aan een schoolbege leidingsdienst. Unaniem toonde de raad zich verheugd met de subsidievoórstel- len ten aanzien van de Stichting paardrijden gehandicapte kinderen Holten. Echter, met name de frac ties van WD en PvdA hadden op dit punt nog wel enige wensen. In de voorstellen van het college is uitgegaan van 40 lesweken per jaar. Zij herinneren het college er aan dat het hier gaat om een the rapie welke ook tijdens de vakan ties doorgaat. Daarom vroegen deze fracties om herziening van dit subsidievoorstel op basis van 50 weken. Alle raadsfracties brachten de wens naar voren om het aantal brandkranen, met name in het bui tengebied, niet in 1977, maar moge lijk eerder uit te breiden. Van wege een vaak belemmerende pu blieke belangstelling bij branden verzocht de CDA-fractie mogelijk heden te onderzoeken van een zgn. „stille alarmering". Mede in verband met een recente brand in het bejaardencentrum „Diessenplas" sprak de CDA-fractie haar bezorgdheid uit over het in Holten ontbreken van apparatuur, om bij brand in dergelijke hoge gebouwen, snel en effectief hulp te kunnen verlenen. De getroffen re geling met Deventer heeft die be zorgdheid, vanwege de afstand, maar ten dele weggenomen. De WD-fractie vroeg het college des zomers zeer alert te zijn op bos brandgevaar. Het voorstel om in het buiten gebied eens per maand het huisvuil direct bij de bewoners op te halen werd met algemene instemming ontvangen. Ook al omdat de toe stand rondom de thans aanwezige verzamelplaatsen daar alle aanlei ding toe geeft. Het voornemen om het buitenge bied binnen een termijn van 3 jaar in fasen op het aardgasnet aan te sluiten werd algemeen als een goe de zaak gezien. De fractie van Gem. Bel. vroeg een inventarisatie te maken van buiten het ruilverkavelingsgebied gelegen onverharde wegen en deze voor verharding bestekklaar te maken. Deze werken kunnen dan voor DACW-subsidie worden aan gemeld, (Vervolg algemene beschouwing op pag. 7)

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5