Net als bij auto: periodieke controle van het lichaam BANK Indringend getuigenis van Indonesisdi predikant Ouderavond o.i. Kol se hooi Plattelandsvrouwen namen afscheid van mevr. Snater Bazaar geslaagd V NS. G. -gesondheidstest Padvinderij in Holten m trek Waardenborchgroep hield jaarlijkse speldag ÏUURTVER. „CHIJRCHILLSTR AAT/ VRIJHEIDSLAAN" HOUDT JAARVERGADERING BONDSSPAARBANK Achterhoekse vertellingen voor de RONG Markt Rijsssn HOLTEN 31 OKT. 1975 PAGINA J Er is een groeiende belangstelling voor periodieke gezond- ddscontrole. Dat is een verheugend teken. Bij vele grote drijven is de periodieke keuring reeds een gewone zaak. aar in werkelijkheid vormt het aantal volwassenen, dat op zondheid wordt gecontroleerd, slechts een gering percen- ge van de bevolking. In de wachtkamers van de huisartsen zitten dagelijks tien- lizenden mensen. Op een enkele uitzondering na zijn zij komen, omdat zij klachten hebben. Want wij hebben miers met de paplepel ingekregen: als je pijn hebt of je Bt lekker voelt, dan ga je naar de dokter en die maakt je jer beter. )e medische wereld is vooral (icht op genezing. De zorg voor genezen van de zieke mens idt ons zo bezig, dat aan het irkómen van, ziekten de pre- itieve gezondheidszorg te Inig wordt gedaan. Maar lang- nerhand komt er een kente- g: wij kennen reeds de be- ifskeuringen. We kennen ook de yolkingsonderzoeken naar tu- [culose, ziekten van hart en edvaten en andere deelonder- Iken, gericht op bepaalde orga- 1. Een duidelijke beperking dus. ak eenmalig en vaak alleen >r bepaalde groeperingen. Maar I is een begin. Er komt stellig is een tijd, dat iedereen perio- k een allround gezondheids- Jerzoek zal krijgen. Voorlopig iter moet men zelf het initia- t nemen. „Grote beurt" flet uw auto gebeurt het wél: een bepaalde periode volgt er 1 algehele controle men heeft arna het prettige gevoel in een to te rijden, die geheel is na teken. Öo'k al beseft men, dat it alle risico's zijn opgeheven, t de kans op een lekke band of dere pech blijft bestaan. Maar j kans op narigheid is belang- t .verkleind. Jet menselijk lichaam is on- tdig veel gecompliceerder dan auto. Reden te meer om van 1 tot tijd een .grote beurt" te iergaan. Het probleem is ech- dat het mechanisme zó inge- ïkeld is, dat er een zeer diep- and onderz.oek nodig is. De isarts kan veel onderzoeken, jar er zijn ook cardiologische röngenologische onderzoeken lig, die hij niet kan uitvoeren. voor een biologisch-chemisch bacteriologisch onderzoek is hij Én min ingericht. Hij moet dus n laboratorium en specialisten "jchakelen. Dat kan wel, maar t maakt zo'n keuring duur, zo t onbetaalbaar. is gelukkig een oplossing deze problemen gevonden, aantal huisartsen heeft in nenwerking met specialisten uitgebreid onderzoek ontwor- dat door de systematiek niet ;n aan hoge eisen voldoet, "iar ook wat kosten betreft bin- a bepaalde perken wordt, gehou- )eze artsen werken samen in NSG, de Nederlandse Stichting r Gezondheidsbewaking. leder- die dat wil, kan bij de NSG gezondheidstest aanvragen, door een van de 45 bij de :hting aangesloten artsen wordt gevoerd in samenwerking met het onderzoekcentrum, dat de NSG in Utrecht ten dienste staat. Grondig onderzoek De NSG-keuringsarts heeft al leen een controlerende functie. Hij is geen behandelend arts als er afwijkingen zijn meldt hij dat aan de huisarts van de betrokke ne. Zo'n NSG-test begint in het on- dei'zoekcentrum te Utrecht. Hier worden o.m. een elektro-cardio- gram en twee röntgenfoto's van de borstkas gemaakt (hart en longen), er volgt een longfunctie- onderzoek en er worden uitge breide proeven gedaan met bloed en urine. Bij dames wordt een uitstrijkje gemaakt. Het resultaat van het elektro-cardiogram (be oordeeld door een hartspecialist), de röntgenfoto's (beoordeeld door een longarts) en het grote pakket uitslagen van het laboratorium onderzoek worden aan de keu ringsarts doorgegeven. Deze gege vens, gevoegd bij een door de betrokkene ingevulde vragenlijst omtrent gezondheid en levensge woonten (roken, alcohol, dieet, sport) stellen hem in staat een oordeel te vormen. De keurings arts betrekt in :het onderzoek het gehele lichaam. Alle informatie die uit de onderzoeken naar voren komt, staat ter beschikking van de betrokkene, i.e. diens huisarts. Genezen in beginstadium Voorkomen is beter dan gene zen. Op het ogenblik zjjn kanker en hart- en vaatziekten de sluip moordenaars van onze gezondheid. Wat kankej- betreft: er bestaat (nog) geen geneesmiddel. Maar als kanker in een vroegtydig sta dium wordt ontdekt kan deze ge vreesde ziekte in de meeste ge vallen een hait worden toegeroe pen! Een periodieke keuring heeft menigeen reeds het leven gered. Vergeet niet dat kanker op het moment voor 24 procent van alle sterfgevallen verantwoordelijk is. Circa 34 procent van alle sterf gevallen komt voor rekening van hart- en vaatziekten. Alweer een ziekteverschijnsel, dat zich aan kondigt lang vóór de patiënt klachten vertoont. Het systeem, dat voor de NSG- gezondheidstest is ontworpen, maakt het op zichzelf zeer kost bare pakket onderzoeken mogelijk voor een bedrag van f 218,Als men de diverse onderzoeken (bloedonderzoek, elektro-cardio gram, borstfoto's, advies hart specialist en longarts enz.) op eigen initiatief laat verrichten, kost dat honderden guldens meer! Aanmeldingsformulieren voor een NSG-gezondheidstest zijn te ver krijgen bij de Nederlandse Stich ting voor Gezondheidsbewaking NSG, Antwoordnummer 28, Vlaar- dingen. De bazaar die door de activiteiten commissie van de zaterdagvoetbal vereniging Blauw Wit '66 in feest zaal Vosman het afgelopen week end werd georganiseerd heeft' aan het beoogde doel beantwoord. Zowel vrijdag als zaterdagavond was er een goede belangstelling. Bij de jeugd bestond veel animo voor de grabbelton en het visspel en de ouderen toonden veel in teresse voor het rad van avontuur en de schietbanen. De naam van de prachtige pop werd door niemand geraden, zodat „Aukelien" bij het rad van avon tuur nog extra geld opbracht. De hoofdprijs, een personenweeg schaal, was bij het schieten op de geluksbaan met 290 punten voor de heer W. Schalk, Ab Jansenstraat 28, de heer B. Span uit de Gaarden- straat 23 zat er bij het raden van de bruine bonen slechts 8 naast (het juiste aantal was 777) en hij kreeg een grote rollade. De heer G. Kolkman. Beuseberg 58, „gokte" goed bij het raden naar het ge wicht van de 9 bestuursleden (733V» kg) en hij won de hoofd prijs, een prachtige draagbare ra dio. De netto-opbrengst (ruim twee duizend gulden) zal worden ge stort in het fonds voor het bouwen van een clubhuis op het nieuwe gemeentelijke sportpark aan de Larenseweg. Zaterdag 25 oktober j.l. hield Scouting Holten haar jaarlijkse speldag voor haar leden. Kabou ters, welpen, padvindsters en ver kenners kwamen vol verw.achting om half tien 's morgens met de leiding bijeen bij het clubhuis in de Beuseberg. Na het hijsen van de vlag werd begonnen met het grote spel: een speurtocht door Holten. Daarvoor werden de jon gens en meisjes verdeeld in groep jes van vijf en met tussenpauzes van vijf minuten ging het op pad. Het eerste gedeelte van de tocht was een kruispuntenroute. Aan de Larenseweg stond de eerste post waar de groepjes verschillende op drachten moeiten uitvoeren. Van daaruit ging het via de Vrijheids laan naar het V.V.V.-kantoor, waar de tweede post stond opge steld. Hier werden de jongens en meisjes getest op hun vaardig heden in knopen aannaaien, spij kers slaan e.d. Met behulp van kaartjes in de etalages van de winkeliers aan de Dorpsstraat insdagavond had de jaarlijkse ienvergadering plaats van de artvereniging „Churchillstraat- jheidslaan". de opening door de voorzitter heer H. Ch. Vogely kreeg de retai^esse mevr. Langendoen woord voor lezing van de no- n. Zij gaf een verslag van de schillende activiteiten die er afgelopen jaar geweest waren bus- en fietstochten, palm- isoptocht, en de zeer geslaagde ei viering. De penningmeester, de heer Van dei' Weijden kon een gunstig financieel verslag geven. In de plaats van de heer Vogely werd de heer W. Bloemendal, Vrijheidslaan 20 in het bestuur ge kozen. Ook de secretaresse mevr. Langendoen was in verband met haar verhuizing afgetreden. In haar plaats werd mevr. Wiersma Churchillstraat 21 gekozen. Na de pauze werden er dia's vertoond van de verschillende activiteiten. De heer Bloemendal dankte een ieder voor de medewerking aan deze gezellige avond. kwam men bij de derde post op hei parkeerterrein voor Gemeente werken. Hier stond spel op het programma, zoals busgooien, meelhappen enz. Op Smidsbelt bevond zich de vierde post. Met behulp van kaartjes met letter grepen en getallen die in de etala ges van. de winkeliers rond het plein verstopt, waren, vond men een telefoonnummer. Door het bellen van dit nummer kreeg men via een antwoordapparaat de vol gende route-opdracht, die leidde naar de J»ekkenkamp aan de Pas toriestraat. Na het uitvoeren van enkele opdrachten op sportgebied, ging het. terug naar het clubhuis, waar iedereen tegen 1 uur 's mid dags weer aanwezig was. De jongens en meisjes lieten zich na deze tocht door een herfstig Holten de dampende snert met rookworst goed smaken. Na de maaltijd werden er enkele liede ren gezopgen, gevolgd door een filmvoorstelling met enkele teken filmpjes en de grote hoofdfilm van Blinker, de jeugdige uitvinder. Een spannende film waar iedereen van genoot. Tegen vier uur werd de dag besloten met het strijken van de vlag. Leden en leiding kon den terugzien op een zeer geslaag de en gezellige speldag. De Waardenborchgroep in Hol ten, die een dezer maanden 12Va jaar bestaat telt vier afdelingen voor jongens en meisjes in de leef tijd van 7 tot 16 jaar. Vooral de laatste maanden is het aantal le den tussen 7 en 11 jaar enorm toe genomen. De grote variatie in de programma's voor de jeugd, zoals wandel- en fietstochten, sport, spel, vaardigheden, creativiteit, groepswerk, en het hoogtepunt van elk jaar het zomerkamp, dragen er toe bij dat het Spel van Scouting zo aanspreekt bij de jeugd. De Waardenborchgroep telt thans meer dan 100 leden. De folkloristische boerendansgroep „De Holtense Boerehdansers" ging zaterdagavond op kraamvisite bij Dick en Maja Plekkenpol te Laren (G.). Voorzitter Jan Mossinlc bood namens de groep een grote fruitmand en een geschenk in couvert aan onder toezicht van conferencier Gait jan van Achteren". Na de officiële plechtigheid ten huize van secretaris Dick werd er éen gezellig feestje gebouwd in clubhuis „De Biestere". De Spöllemannen Kiippers Jenske en Jan Aaltink zorgden voor vlotte wijsjes en Gait jan oogstte veel bijval met een gezellig praatje en leuke mopjes. Als voorbereiding op de Najaars. zendingscollecte werd dinsdag avond in gebouw „Irene" een ge meenschappelijke Gereformeerd- Hervormde Zendingsavond gehou den, die werd geopend door ds G. W. H. Peddemors, geref. pred. Hij sprak een woord van welkom waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de spreker op deze avond ds Lukito Handojo en me vrouw Lukito. Ds Peddemors wees er op dat „Zending" een echt bij- belswoord is en dat „zending van God uitgaat". Christus is dé ge zondene des Vaders in deze wereld om aan deze wereld Gods liefde te openbaren. Op grond van Christus komen in deze wereld, wordt zijn gemeente ook in deze wereld uit- gezonden om aan deze wereld Gods liefde te verkondigen. Daar om werden vroeger zendelingen alléén uitgezonden uit het zoge naamde christelijke westen naar de ontwikkelingslanden. Nu is het echter geen - éénrichting verkeer meer, maar worden-ook zendelin gen uit de jonge kerken der ont wikkelingslanden uitgezonden naar het ontkerstende West-Europa en Amerika. Daarom is ds Lukito vanavond in Holten. Nadat ds Peddemors was voorgegaan in ge bed, werd bet woord gegeven aan ds Lukito Handojo, die wel duide lijk het gevoel gehad moet hebben in een zendingssituatie te spreken, want de overgrote meerderheid van wat men „het kerkvolk" pleegt te noemen gaf door afwe zigheid blijk zo ongeveer in de waanwijsheid der Atheners uit Paulus dagen te leven van ..Wat zou toch die betweter willen bewe ren" (Handelingen 17 18c). Niet temin legde ds Handojo, gesproten uit een gezin dat door de Geref. Zending tot het christelijk geloof kwam en later voorzitter van de synode der kerk, die door de Herv. Zending geboren werd, in zijn toespraak de vinger bij de wonde plekken in ons kerkelijk leven. Ze ker hij deed dit in alle pastorale voorzichtigheid en ootmoed, niet oordelend maar belijdend „wij zouden in uw situatie mogelijk .tot hetzelfde gekomen zijn" maar hij wéés ze aan in een uitvoerig be toog, waarmee hij meer dan een half uur zijn gehoor intens boeide. Doordat velen in West-Europa en Amerika" traditioneel tot de kerk behoren" hebben de kerken die zending bedrijven in de ontwikke lingslanden, in eigen land veel van hun wervende kracht verloren. Het geloof is een particuliere aangelegenheid geworden, waar over men niet spreekt. Het gaat er om dat wij vernieuwd worden tot een persoonlijk geloof, een per soonlijke verbondenheid met Je zus Christus, waarvoor wij ons li HANDIGE De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen Effekten Beleggingen Leningen Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld Kluisloketten Beisverzekeringen Alle soorten spaarvormen is altijd dicht in de buurt. Met alle diensten. Oe Bondsspaarbank is altijd bereikbaar-voor u. Jent schap: Makelaardij Vincent, Dorpsstraat 33, Holten, Telefoon 05483-1964 VOOR MIOOEN EN OOST NEOERLANO 'de bank voor deze generatie niet schamen, maar dat ons open ogen geeft voor de noden van me demensen, nabij en in de verte, zodat wij in die situaties tot daden van hulp en troost komen, waar Gods liefde tot deze wereld door heen straalt. Als voorbeeld noem de ds Lukito hier de hulp en be moediging die de kerken in Indo nesië niet alléén aan christenen, maar ook aan niet christenen bie den, die als communist gevangen' zitten. Hoewel hij historisch de ge scheidenheid der kerken heel goed begrijpen kon liet ds Lukito toch duidelijk uitkomen dat ook de ver deeldheid der kerken een zeer droevig feit is, dat de wervende kracht van het evangelie afremt. Niet alléén over heel de wereld zijn wij partners in verantwoorde lijkheid maar ook landelijk en plaatselijk. De zelfstandige kerken moeten van elkaar afhankelijk willen zijn. Zoals in Indonesië veelal reeds het geval is moeten ook in Nederland do kerken samen de taak en roeping der kerk ten opzichte van de wereld vervullen. Dit zijn slechts enkele dingen, die in het gehouden referaat cn de daarop volgende geanimeerde dis cussie naar voren kwamen. Om omstreeks half elf dankte ds Ad- dink zijn Indonesische collega hartelijk, wenste hem en zijn vrouw goede thuisreis en sprak de hoop uit dat de aanwezigen hun ervaringen bij deze vruchtbare ontmoeting in de eigen omgeving zouden uitdragen. Hierna sloot hij de vergadering met dankgebed. In de „Boekenbus" van de RONO op zondag 2 november bespreekt prof. dr. H. Entjes de achter- hoekse verhalenbundel „Midde- winteraovend" van Hendrik Odink. Uitgeverij Witkam in Enschede verzorgde een heruitgave van de ze zorgvuldig geschreven verha len, verteld door de timmerman Hendrik Odink. De eerste druk is van 1943. Opvallend in het werk van deze schrijver is vooral zijn beschrijving van de natuur van de streek waar hij woonde. Toch gaan deze verhalen over achter- hoekse mensen, zoals zij leefden, werkten, dachten en geloofden in vroeger tijden. In hetzelfde programma spreekt Jan. F. de Zanger over de poëzie bundel „Hersenopgang" van Jac ques Hameldink, een uitgave van ,,De Bezige Bij" in Amsterdam. „Hersenopgang" is een boek met gesloten poëzie. Is er een sleutel op te vinden? Op maandag 27 oktober j.l- hield de o.l. „Kolschool" haar jaarlijkse ouderavond in de zaal van hotel Vosman. In zijn openingswoord kon de voorzitter van de ouder commissie, de heer G. J. Nikkels, een kleine honderd aanwezigen welkom heten. Hij memoreerde nog even hetgeen er op de vorige ouderavond bij de rondvraag naar voren was gebracht. Het hoofd der school, de heer H. Wilpshaar, deed hierover en kele nadere mededelingen. Zo had hij van enkele Kolwegbewoners de verzekering gekregen dat het ver keer op deze weg minder druk was geworden, sinds de verkeers drempel bij de Oranjestraat was aangebracht. „De grootste drukte bij school wordt veroorzaakt door auto's van de ouders die hun school gaande.- kinderen komen brengen en halen", betoogde de heer Wilpshaar. Hij deed een be roep op de ouders de route om de schooi (Holterenkstraat, Waarden- borchstraat, Kozakkenstraat. Kol- weg zoveel mogelijk te vermijden, maar op de terugweg één van de parallelwegen (bijv. Noordenberg- sti'aat of mr. Vixseboxsestraat) te benutten. Verder deelde hij mee dat de school zich in de nabije toekomst waarschijnlijk niet meer zal uitbreiden, zodat het aantal leerkrachten 9 ®n het aantal leer lingen 290 blijft. Doordat voor sommige ouders de gebruikelijke tien minuten spreektijd met het personeel over de vorderingen van hun kinderen te kort bleek te zijn, zal een proef worden genomen met een ander systeem. Hierbij zullen de ge sprekken hoofdzakelijk gevoerd worden in de weken .tussen de herfst- en de kerstvakantie1, zulks op uitnodiging van de leerkrach ten. Vervolgens dankte de voorzitter de moeders die assistentie hadden verleend bij het oversteken en bij de begeleiding naar het zwembad. Verkiezing Bij de verkiezing, voor een ..lid van de cuderc.ommissie werd in de plaats van de héér W. J. Es- huis, die niet herkiesbaar was, met meerderheid van stemmen gekozen, de heer F. Voskes. De voorzitter- bedankte de heer Gids huis voor al hetgeen hij voor de oudercommissie en de Kolschool had gedaan en overhandigde hem daarbij een geschenkbon. Mevr. J. Leppink-Breukink en de heer G. J. Nikkels werden zonder hoof delijke stemming herkozen. Daarna kwam het punt kascon trole aan de orde. Bij monde van In de woensdagavond in zaal Vos man gehouden vergadering van de afd. Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd afscheid genomen van de 2e secretaresse, mevr, A. Snater-Jonker. De presi dente, mevr. Vogt, bracht haar dank voor het werk voor de afde ling verricht en bood een fraai bloemstuk aan. Inplaats van mevr. Snater werd Aangevoerd; 39 biggen. Prijzen: 39 biggen van f 116.— tot f 123.—. Algemeen overzicht handel: han del vlot en prijzen hoger. niet algemene stemmen als be stuurslid gekozen mevr. D. Scho- neveld-de Vries. Na afhandeling van de agenda werd het woord gegeven aan mevr. Otten van „Conimex", die aan de hand van dia's vertelde over de ar tikelen van Conimex en de berei ding er van. De heer De Waard van Heineken hield eveneens met dia's een cau serie over het brouwen en serve ren van bier. Na de pauze liét mevr. Otten de dames eigen gemaakte sausjes proeven en demonstreerde zij on der een gezellig babbeltje het ma ken van mihoen, een produkt van Conimex. De dames lieten zich het schaaltje mihoen goed smaken en genoten tevens van een kleintje Heineken. Mevr. Vogt sprak een woord van dank tot mevr. Otten en de heer De Waard. mevr. G. Lukkien-Hoekman werd meegedeeld dat kas en bescheiden in orde waren. De voorzitter dank te haar 'voor het verrichte werk. De nieuwe kascommissie bestaat nu uit de heer G. J. Kraaij en mevr. G. Zoetbrood-Klein. De penningmeesteresse, mevrouw K. Hase-de Hamer deelde mee dat er een klein batig saldo was. Vormen van onderwijs Na de gebruikelijke rondvraag en verloting kwamen respectieve lijk de heren C. J. W. van Geel, conrector van de scholengemeen schap te Holten, P. H. Camme- raat, directeur van de „Noorden- barg" te Holten, en F. Braak»- hekke, adjunct-directeur van de LTS in Rijssen, aan het woord, om.aan de aanwezigen iets.te ver- - t'éïfën öVér dé vormen van onder wijs aan hun scholen. De heer Van Geel merkte op, dat er op deze avond drie soorten ouders aanwe zig waren, nl- ouders voor wie de schoolkeuze pas over enkele jaren gaat spelen, ouders die zeer bin nenkort moeten kiezen en ouders die de eerste schoolkeuze voor het vervolgonderwijs reeds achter de rug hebben. Aan de hand van verschillende schema's liet de heer Van Geel zien, hoe de school is opgebouwd en welke de door stromingsmogelijkheden zijn. Hij wees er bij deze doorstroming op dat deze in theorie bestaat uit allerlei richtingen. „In de praktijk blijkt echter vaak. dat de door stroming alleen bestaat naar be neden. Verder moeten 14- a 15- jarigen vaak al definitief kiezen wat ze later willen worden, i.v.m. de keuze van de vakkenpakketten. Dit levert ook wel eens problemen op. De schooldekaan is degene die hierbij de ouders en de leerlingen advies geeft", zei hij. Meer dan huishoudschool De heer Cammeraat toonde ver volgens aan dat de Noordenbarg veel meer is dan een huishoud school. „Het „huisnoudonderwijs" is slechts één vorm van het lavo (lager algemeen voortgezet onder wijs) vandaar dat de naam school voor algemeen vormend en be roepsoriënterend onderwijs (avbo) beter zegt wat onze school is", aldus de heer Cammeraat. „De meisjes hebben meer mogelijkhe den om zich te ontwikkelen. De eerste twee jaren zijn meer ge richt op de algemene ontwikke ling, de laatste twee jaren op de beroepskeuze. Er zijn landelijke examens, met door de minister vastgestelde eisen. Men kan exa men doen op twee van de drie op elkaar volgende niveaus, waarbij A het laagste is. De kinderen die op dit niveau examen hebben ge daan kunnen naar het ito (jon gens) of het ihno (meisjes). De leerlingen die examen hebben af gelegd op een B-niveau kunnen naar de leerlingenstelsels en de genen die examen hebben gedaan op C-nivaeu kunnen dooi'stromen naar het middelbaar beroeps onderwijs", zo zei de heer Cam meraat. Vragen De heer Braakhekke ging ten slotte in op vragen die door de ouders werden gesteld. Verder lichtte hij nog even het ito (indi vidueel technisch onderwijs) toe. Dit is speciaal onderwijs aan minder- en zwakbegaafde leerlin gen. „De meeste moeilijkheden liggen hierbij op het vlak van de echte vakkennis en die vakken die speciaal zijn gericht op het beroep. De algemeen vormende vakken leveren meestal minder problemen op", aldus de heer Braakhekke. Tot slot dankte de voorzitter de inleiders en overhandigde hen een boekenbon. Zo kwam er om ruim half elf een einde aan een ge slaagde ouderavond.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5