Naast bestaande kuip nieuw 25 meter bad? Subsidies woningverbetering en krotontruiming Sociale en fiscale maatregelen nog steeds onvoldoende Op Twenhaarsveld 10 procent in 1976 Verhoging huren en I subsidies sport en cultuur Vaststelling nieuwe huurgewenningsregeling Ruimtelijke ordening Rijksbijdrage gevraagd voor sanering in gereduceerd kompian Geldelijke steun bejaarden bij verhuizing Diverse beleidsvoornemens HOLTEN 10 OKT. 1975 PAGINA 5 In de begeleidingsbrief bij de gemeente- en bedrijfsbegro- 'tingen voor 1976, waarover we in ons vorige nummer reeds juitvoerig hebben bericht, heeft het college van burgemeester en wethouders een aantal beleidsvoornemens neergelegd. Zo stelt het college zich voor niet over te gaan tot de bouw van een instructiebad, maar om te komen tot uitbreiding van het bestaande openluchtzwembad „Twenhaarsveld" met een tweede bassin. Daarbij wil het uitgaan van een 25-meter bad, pan te leggen naast het reeds aanwezige bassin. Momenteel worden gegevens verzameld ter verkrijging van een inzicht in de verschillende mogelijkheden. Het hoopt de raad in een later stadium hieromtrent nader te informeren. In hun toelichting zeggen B. en W.: „Zoals u bekend, is bij de besteding van het subsidie van f 425.000,beschikbaar gesteld door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk [Werk in het kader van het Bijzon der Regionaal Welzijnsbeleid, in de eerste plaats uitgegaan van de te bouwen sporthal. Deze hal wordt evenwel thans gebouwd in het kader van de werkloosheids bestrijding. Dit houdt in, dat het hierboven vermelde subsidie voor een ander object kan worden aangewend. Overeenkomstig het door uw raad •in de vergadering van 9 septem ber 1974 genomen besluit, zijn als In de gemeenteraadsvergadering van maandagavond 13 oktober komt een voorstel van het dagelijks bestuur aan de orde om de huur van de gemeentelijke speel- en oefengele genheden en de subsidies daarin met ingang van 1 januari 1976 met 10% te verhogen. Na er op gewezen te hebben, dat het aanbeveling verdient de tarieven en bedragen aan te passen aan de ontwikkeling in de lonen en prijzen sedert 1 januari 1974, zeggen B. en W. in hun voorstel: „Het komt ons redelijk voor wanneer de tarieven voor gebruik van de diverse lokalen en het zwembad, alsmede de in de subsidieverordening genoemde bedragen met 10% wor- den verhoogd, zijnde het percentage dat normaliter wordt gehanteerd voor doorberekening van jaarlijkse kostenstijgin- Mgen. Weliswaar zijn de diverse tarieven en bedragen.al sedert twee jaar niet gewijzigd, doch een verhoging op dit moment ||van 2 x 10% lijkt ons niet wenselijk, niet in de laatste plaats Pi omdat deze tarieven en bedragen eerst in december 1974 werden vastgesteld en geacht kunnen worden te zijn bere kend naar de toestand per 1 januari 1975. A. Huurtaricven riè1' Gymnstieklokalen Tuinstraat, Haarstraat en Lageweg: per wekelijks klokuur per jaar' 242, incidenteel gebruik per klokuur 8,25 2". Voormalig gymnastieklokaal Dorpsstraat: j per klokuur per jaar 300. incidenteel gebruik per klokuur 7,70 3. Gemeentelijk openluchtzwembad: per wekelijks klokuur per seizoen 495 Tl incidenteel gebruik per klokuur 27^50 B. Subsidieverordening lïftët spreekt voor zich dat doorberekende kostenstijgingen in de huur- jg tarieven ook doorberekening in de diverse in de subsidieverordening "genoemde bedragen tot gevolg moet hebben. Onderstaand treft u daar- van .een volledige opgave aan: (alle genoemde bedragen op jaarbasis). Muziekverenigingen, uitkomende in 4e t.m. Ie afdeling 1100, Afd. uitmuntendheid t.m. superieur 1760, Per bespeeld instrument 22, 25°/o salariskosten dirigent |met een maximum van ƒ1100, Deelname aan concoursen 440, Tamboerkorpsen, uitkomende in Jeugdafd. 3e en 2e divisie 330,— (nu 300,—/ le en eredivisie 660,— (nu 600,—) '3Per bespeeld instrument 16,50 (nu 15,—) rn25% salariskosten dirigent/instrukteur met een maximum van 550,— (nu 500.—) '^Deelname aan concoursen 440,— (nu 400,—) Zangverenigingen r510»/o van de contributie- en donatie-opbrengst, maximaal 165, 15°/o salariskosten dirigent, maximaal 275,— (nu 220,—) (nu 7,50) (nu 273,- (nu 7,- (nu 450, (nu 25, (nu 1000,—) (nu 1600,—) (nu 20, (nu 1000,—) (nu 400,—) (nu 150,—) (nu 150, (nu 10, (nu 150,—) - - - ---. (nu 250,—) 5.0% zaalhuur, maximaal 275,— (nu 250,—) Deelname aan concoursen 165,(nu 150, Jeugdverenigingen 110% van de contributie- en donatie-opbrengst, maximaal 165, Sportverenigingen 10% van de contributie- en donatie-opbrengst, maximaal 165,— Een bedrag per jeugdlid n, 50% huur, indien door de gemeente in ^rekening gebracht voor door de gemeente _Jbeschikbaar gestelde oefen- en/of ispeelgelegenheid Zie tarieven onder A I* Voor de gebruikers van Meermanskamp, z.v.v. Blauw-Wit en tennis club Holten) geldt thans 6,— per jeugdlid, derhalve te verhogen tot G.60. Het verdient o.i. echter aanbeveling dit bedrag te bepalen op 7,Hiermede blijft dit bedrag 4,— beneden .de subsidie per jeugd lid van de overige sportverenigingen, hetgeen te verkiezen is boven een steeds groter wordend verschil bij iedere procentuele verhoging. Het is op dit moment nog niet mogelijk om de gevolgen van boven staande wijzingen voor het totaal aan uit te keren subsidies, exact in een bedrag aan te geven. Zulks kan eerst - bij benadering - berekend worden, wanneer bekend is op welke bedragen de diverse verenigingen over het jaar 1975 recht hebben, hetgeen eerst over enkele maanden het :geval zal zijn. Zowel het totaal aan zaalhuur als de totale bruto-subsidie over 1975, zullen echter nauwelijks afwijken van deze bedragen over 1974, omdat immers in 1975 geen structurele wijzigingen zijn door gevoerd. Een eventuele verhoging van de totale bruto-subsidie over 1975 zal een gevolg zijn van met name een groeiend aantal jeugdleden binnen de diverse verenigingen. Uitgaande van de gegevens over 1974, kan het volgende overzicht verstrekt worden. Bruto-subsidie In mindering: Zaalhuur Rente en aflossing H.M.V. Üit te betalen hetto-subsidie Resumerend steil verwachting 16.000,- rarrnng (incl. 10% verh.) 29.000,— 18.000,— vervangende objecten voorgedra gen: 1. bouw van een instructiebad; 2. uitbreiding van het openlucht zwembad met een tweede bassin. Met betrekking tot het onder 1 vermelde object is het aanvanke lijk de bedoeling geweest om de bouw van een dergelijk bad te combineren met de bouw van een sporthal. De situering van de sporthal was destijds dan ook zo danig gepland, dat aanbouw nu of in de toekomst mogelijk zou zijn. Als gevolg van een gewijzigde situering van de uitbreiding van de scholengemeenschap is de sporthal thans zodanig gesitueerd, dat het niet meer mogelijk is om deze combinatie tot stand te bren gen. Afgezien van deze gewijzigde situatie rijst tevens de vraag, of het, bij nadere overweging, wel gewenst is tot het stichten van een dergelijke voorziening over te gaan. Naar onze mening moet deze vraag ontkennend worden beantwoord in verband met de beperkte gebruiksmogelijkheden van een dergelijk bad. Nadat de instructie is voltooid zal het na melijk in de periode, dat het open- luchtbad is gesloten (oktober tot en met mei) niet mogelijk zijn, om in deze gemeente verdere zwemsport te' beoefenen. Dit zou, slechts mogelijk zijn indien tevens gebruik zou kunnen worden ge maakt van een overdekt zwem bad. Volgens de huidige opvattingen die, blijkens ontvangen informa ties door deskundigen worden be vestigd, verdient het dan ook geen aanbeveling om slechts een in structiebad te bouwen, maar dient in dit opzicht veeleer te worden gedacht aan de bouw van een overdekt zwembad. Omdat naar onze aanvankelijke mening de totstandkoming van een dergelijke kostbare voorzie ning voor een gemeente als Hol ten wellicht niet betaalbaar zal zijn, geven wij de voorkeur aan het tweede vervangende object, zijnde de uitbreiding van het be staande openluchtzwembad met een tweede bassin." Brandkranen Reeds enkele malen is, aldus het college van B. en W.. de vraag gesteld, of er_ in bepaalde gebie den van de 'gemeente wel vol doende brandkranen aanwezig zijn voor een effectieve brandbestrij ding. „Gebleken is dat op enkele pun ten de bestaande situatie voor verbetering vatbaar is. De hier aan verbonden kosten worden ge raamd op rond f 76.000, Er is een ministeriële regeling in het leven geroepen ten behoeve van bewoners bij woningverbete ring en krotontruiming. Bij ingrijpende woningverbetering wordt de bijdrage verstrekt in dien het verschil tussen de huur prijs van de woning voor de verbe tering en die van na de verbetering ten minste f 30.- per maand be draagt. Bij verbetering van wonin gen die in eigendom toebehoren aan anderen dan de gemeente of 'n woningbouwcorporatie, moet spra ke zijn van een door het rijk ge subsidieerde verbetering. Ook bij een door het rijk gesubsidieerde verbetering van een eigen woning kan een bijdrage worden verstrekt. In dat geval geldt als voorwaarde, dat de kosten van verbetering ten minste f 10.000 hebben bedragen. Met inachtneming van een aan de bijdrage gesteld maximum, vergoed het rijk de door de. gemeente ver strekte tegemoetkoming voor 100 Door dc aankoop van een nieu we brandweerauto zyn bedoelde verbeteringen evenwel minder urgent geworden, omdat deze nieuwe auto zodanige voorzienin gen heeft dat branden over gro tere afstanden kunnen worden be streden. In verband hiermee heb ben wy het verantwoord geacht om op het investeringsschema een bedrag van f 40.000,op te ne men, bedoeld als eerste fase van de uitbreiding van het aantal brandkranen, uit te voeren in 1977", aldus de aanbiedingsbrief. Ziekenvervoer In gewestverband ligt het in de bedoeling het ambulancevei-voer, overeenkomstig de overigens nog niet in werking getreden ambu- lancewet, onder te brengen in de Districtsgeneeskundige Dienst „Midden IJssel i.o." In overeen stemming met genoemde wet, waarbij waarborgen zijn gesteld voor het particulier ambulance vervoer, zijn besprekingen gaan de, teneinde overeenstemming te vinden, op grond waarvan de Stichting Ambulancevervoer Hol ten e.o. haar taak kan blijven voortzetten. Baarmoederhalskanker Aangezien nog verschillende or ganisatorische problemen moeten worden opgelost, is het nog niet zeker, dat het onderzoek hiernaar in 1976 in Holten zal kunnen plaatsvinden. B. en W. blijven evenwel streven naar uitvoering van dit onderzoek in het komende jaar, in verband waarmee een bedrag van f 17.000,op het in vesteringsschema is opgenomen. V leeskeuringsdienst B. en W. streven naar een struc turele wijziging van de tarieven van de vleeskeuringsdienst. Hier omtrent wordt overleg gepleegd met de gebruikers van de dienst. pet. De rijksbijdrage voor woning verbetering en krotontruiming be draagt maximaal f 3000.-. B. en W. stellen de raad voor de bij de stukken ter inzage gelegde concept „Verordening geldelijke steun bewoners bij woningverbete ring en krotontruiming 1975" vast te stellen. Burgemeester en wethouders schrij ven aan de raad, het wenselijk te achten, dat de voorbereiding van de straatnaamgeving in het kader van de wijziging van de huisnum mering in het buitengebied in han den wordt gelegd van een raads commissie ad hoc (tot die zaak be noemd). De voorbereiding van de straat naamgeving in het buitengebied verkeert thans in een zodanig sta dium, dat kan worden overgegaan „De ministeriële beschikking in dividuele huursubsidie is gewijzigd en aangevuld en er is een nieuwe huurgewenningsregeling tot stand gekomen", aldus blijkt uit 'n voor stel aan de raad, dat maandagavond in behandeling komt. Laatstgenoemde regeling beoogt gezinnen met relatief lage inkomens er voor te behoeden te moeten wo nen in omstandigheden die heden ten dage niet meer aanvaardbaar kunnen worden geacht. De toeken ning van huurgewenningsbijdragen kan diegenen, die wel beter zouden willen en kunnen wonen, maar die tegen de daarmee samenhangende plotselinge verhoging van huur op zien, helpen aan die hogere woon lasten te wennen. Op grond van de nieuwe regeling kan aan drie categorieën van huur ders rechtstreeks door het rijk een bijdrage inzake huurgewenning worden verstrekt en wel aan: a. De huurders, die een goedkope huurwoning verlaat en een andere huurwoning met een hogere huur prijs betrekt. (Doorstroming.) b. Degene, die huurder is van 'n woning waaraan ingrijpende ver beteringen worden aangebracht en wa? "van de huur deswege wordt verhoogd. (Woningverbetering.) c. De huurder van een krot, die het krot verlaat en een andere wo ning met een hogere huur betrekt. (Krotontruiming.) Om voor bovengenoemde bijdra gen in aanmerking te komen mag het inkomen van de huurder niet uitgaan boven de f 30.000.-. Bij doorstroming wordt de bij drage verstrekt ter tegemoetkoming in het verschil tussen de huurprijs van de woning die wordt verlaten en die van de te betrekken wo ning. De huurprijs van de woning die wordt verlaten mag niet meer bedragen dan f 250.- per maand. Het verschil in huurprijs moet ten minste 50 pet. van de huurprijs van de woning, die wordt verlaten, be dragen. Is het verschil echter f 75.- per maand, dan kan in ieder geval een bijdrage worden verstrekt. Bij ingrijpende woningverbete ring wordt de bijdrage verstrekt ter tegemoetkoming in het verschil tussen de huurprijs van de woning voor de verbetering en die van na de verbetering. Bij krotontruiming wordt de bij- 8.090,- B. en W. de raad voor de huur voor het gebruik van gemeentelijke oefen- en/of speelgelegenheden en de in de „Ver ordening regelende de subsidiëring van plaatselijke culturele-, jeugd- en In het kader van de Ruim telijke ordening schrijven burgemeester en wethouders over de verschillende be stemmingsplannen in de be geleidingsbrief bij de ge meente- en bedriifsbegrotin- gen als volgt: „Het is u bekend, dat voor de kom van het dorp Holten een bestemmingsplan is ont worpen. Meer dan bij de vo rige plannen valt bij dit ont werp de nadruk op recon structie en herinrichting met slechts een betrekkelijk be scheiden sanering. Het plan is zodanig ontworpen, dat een zeer geleidelijke uitvoe ring mogelijk zal zijn. Bij een vorige gelegenheid is u reeds meegedeeld, ddt ingevolge het bepaalde in artikel 8 van het Besluit op de Ruimtelijke Orde ning het ontwerp-bestemmings- plan is toegezonden aan de com missie gemeentelijke bestem mingsplannen en andere aange wezen instanties. Hoewel in het kompian de om vang van de sanering een betrek kelijk geringe rol speelt zal het niet mogelijk zijn het plan uit te voeren zonder een bijdrage van het rijk. In verband hiermee heb ben wij op 21 augustus j.l. bij de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een verzoek ingediend om een bijdrage te ver strekken in de verwervingskosten als bedoeld in artikel 3 van het Besluit Bijdragen Reconstructie- en Saneringsplannen. Wij hopen, dat het geopende vooroverleg gunstig zal verlopen en dat het mogelijk zal zijn u het kompian in de loop van 1976 ter vaststelling aan te bieden. Teneinde de mogelijkheid van een eerste aanzet open te houden, is op het investeringsschema voor dit doel een bedrag van f 100.000,- voor het jaar 1976 opgenomen. Bestemmingsplan 2e sportveldencomplex Het is u voorts bekend, dat een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor een tweede sportvelden complex aan de Aaltinksweg. Een concept-bestemmingsplan is in middels gereedgekomen. Dit con cept-plan zal eerstdaags worden behandeld in de commissie voor de ruimtelijke ordening. Wanneer de commissie met betrekking tot dit plan een gunstig advies uit brengt, kan het wettelijk voorge schreven overleg worden geopend. De verwachting bestaat, dat het concept-plan, u in dc loop van 1976 ter vaststelling kan worden aan geboden. Bestemmingsplan Zuiderlook Een bodemkundig onderzoek is gereed gekomen. Momenteel is overleg gaande met de stedebouw- kundige over een programmering voor het verder ontwerpen van een bestemmingsplan voor dit nieuwe woongebied. Bestemmingsplan »,De Beuseberg" Het is u bekend, dat gedepu teerde staten goedkeuring hebbën gehecht aan uw besluit tot vast stelling van het bestemmingsplan „De Beuseberg". Voor zover ons bekend is van de gelegenheid om tegen het goedgekeurde plan in beroep te komen door de heer Inspecteur van de Ruimtelijke Ordening in Overijssel en Gelder land gebruik gemaakt. Bestemmingsplan „De Haar" In het bestemmingsplan „De Haar" is aan een aantal boerde rijen, die in de afgelopen jaren zijn gekocht, nog geen definitieve bes|omm'.r.g gegeven. Tn afwach ting van deze bestemming zijn de navolgende opstallen tot op heden verhuurd, te weten: 1 boerderij Holterbroek 3: D. J. Tiekink, 2 boerderij Holterbroek 7: mevrouw J. Vincent-Heerschap, 3 boerderij Holterbroek 8: C. Stoop, 4 boerderij Holterbroek 10: J. ten Wolthuis jr., 5 boerderij Klomps- steeg 1: G. Broekmaat, 6 boerderij Vrijheidslaan 3: M. Lopez Nunez. In verband met het onderhoud van deze voormalige boerderyen, dat byzonder hoog zal zyn, heb ben wij ons afgevraagd of de ver huur dient te worden gecontinu eerd. of dat moet worden gedacht aan het afstoten van deze panden. Voor zover thans valt te bezien zouden in elk geval twee van deze boerderyen voor handhaving in aanmerking kunnen komen, t.w. Ivlompssteeg 1 en Vryheidslaan 1. Deze percelen zouden eventueel ook kunnen worden verkocht. De huurders van deze percelen zijn inmiddels van dit voornemen in kennis gesteld, waarby hen in overweging is gegeven uit te zien naar andere woonruimte en zich in verband hiermee te laten in schrijven als woningzoekende. Voor de panden Holterbroek 7 en 10 kan de verhuur, in afwach ting van nadere ontwikkelingen van het industrieterrein De Haar, voorlopig worden gecontinueerd. De boerderij Holterbroek 8 blijft voor afbraak bestemd. Het on derhoud azl derhalve zolang de verhuur voortduurt tot het mini mum beperkt blijven. Tenslotte zal het al of niet hand haven van de boerderij Holter broek 3 afhankelijk zijn van de realisering van het bouwplan van de Stichting voor Sociaal Cultu reel Werk alhier. Op dit moment kan hieromtrent nog geen zeker- hei dworden verschaft. Ten aanzien van het vorenstaan de merken wij nog op dat hand having van enkele voormalige boerderijtjes nog planologisch moet worden verwerkt." drage verstrekt ter tegemoetkoming in het verschil tussen de huurprijs van het krot en die van de te be trekken woning. Het verschil in huurprijs dient in alle drie gevallen ten minste f 30.- per maand te bedragen. Het subsidie is voor alle drie gevallen in totaal gelijk aan 1.5 maal het hiervoren aangegeven ver schil in huurprijs op jaarbasis. Het wordt voor drie achtereenvolgende jaren als volgt verstrekt: In het eerste jaar 75 pet. van het verschil, in het tweede jaar 50 pet. van het verschil en in het derde jaar 25 pet. van het verschil. De bijdragen zullen moeten wor den aangevraagd op door het rijk ter beschikking te stellen bij de gemeente te verkrijgen aanvraag- formulieren door tussenkomst van de gemeente. Het toekennen van 'n bijdrage geschiedt rechtstreeks door het rijk aan de aanvrager. Het sub sidie komt volledig voor rekening van het rijk. B. en W. stellen de raad voor de oude verordening in te trekken en een nieuwe vast te stellen overeen komstig een ter visie liggend con cept. tot het instellen van bedoelde com missie. Door gemeentewerken is een we geninventarisatie met bijbehorende kaart opgemaakt, aan de hand waarvan een plan tot straatnaam geving kan worden ontworpen. Het college stelt voor in de verga dering van maandagavond tot Aan wijzing van de leden dezer com missie over te gaan. Bij vaststelling van de „Woning- financieringsregeling gemeenteper- soneel" in de vergadering van» 16 september j.l. is het ontwerp aan gevuld met een amendement (^er- betering), inhoudende, dat de geld lening onmiddellijk opeisbaar is, indien de ambtenaar heeft opge houden ambtenaar te zijn anders dan door ziekte of pensionering,' of andere gevallen ter beoordeÖng van burgemeester en wethouders. Bij de behandeling is eventvel onvoldoende stilgestaan bij het feit, dat burgemeester en wethouders op grond van artikel 3 van de veror dening nadere voorwaarden voor 't verstrekken van geldleningen die nen vast te stellen. Naderhand is n.l. gebleken, dat het ontwerp van deze nadere voorwaarden o.a. -de bepaling bevat, die bij amende ment aan de verordening is toege voegd. De nadere voorwaarden zijn uit gebreider dan opgenomen in het amendement, reden waarom 't col lege voorstelt het amendement.-in te trekken en de verordening jn zijn oorspronkelijk ontv/erp vastjte stellen. In verband met het voorgenomen huwelijk en dientengevolge vertrek uit de gemeente van mej. J. G. M. Veltkamp, ambtenaar ter secretarie, stellen B. en W. voor met ingang van 1 november a.s. eervol ontslag te willen verlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand dezer ge meente. De minister van Volkshuisvesting n Ruimtelijke Ordening heeft naast een algemene regeling voor liuur- gewenningsbydragen, twee regelin gen voor verhuis- en herinrich- tingskosten in het leven geroepen, te weten een regeling ten behoeve van bewoners bij woningverbete ring en krotontruiming en een re geling ten behoeve van bejaarden, die naar een duurdere of kleinere woning verhuizen. Op grond van deze nieuwe regeling die kan worden aangeduid als „Verordening geldelijke steun be jaarden bij verhuizing 1975", kan een tegemoetkoming worden ver strekt aan bejaarde huurders, die van een goedkope naar een duur dere of kleinere woning dan wel naar woonruimte, niet zijnde een zelfstandige woning, verhuizen. Voor de toepassing van deze ver ordening wordt onder een bejaar de verstaan een huurder die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Voorts bevat de regeling een be paling, die er in voorziet in bijzon dere gevallen het toekennen van 'n bijdrage mogelijk te maken indien een huurder deze leeftijd nog niet bereikt heeft. Daarbij wordt onder meer gedacht aan bejaarde huur ders die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, doch die als gevolg van hun lichamelijke ge steldheid niet meer in het arbeids proces zijn opgenomen, aan gehan dicapten die verhuizen naar wo ningen waaraan in verband met de handicap ingrijpende voorzieningen zijn getroffen en aan huurders, niet invaliden zijnde, die met een inva lide huisgenoot in een aangepaste woning woonden, die woning als gevolg van vertrek van de invalide huisgenoot verlaten. Op grond van de tot dusver gel dende regeling werd door 't rijk, met inachtneming van een aan de bijdrage gesteld maximum, 80 pet. van de door de gemeente verstrek te tegemoetkoming vergoed. Op grond van de nieuwe regeling zal in het vervolg, wederom met inachtneming van een aan de bij drage gesteld maximum, de door de gemeente verstrekte tegemoetko ming voor 100 pet. worden vergoed. Er zij op gewezen, dat de nieuwe regeling ook toepassing kan vinden bij verhuizing buiten de gemeente. Toekenning van de bijdrage dient in dit geval te geschieden door de gemeente waarin de woning is ge legen, die wordt verlaten. B. en W. stellen de raad voor een „Verordening geldelijke steun be jaarden bij verhuizing 1975", vol gens het ter inzage gelegde con cept, vast te stellen. De regering is aan een aantal fiscale en sociale wensen van het Landbouwschap in onvoldoende mate tegemoet gekomen. Daarom heeft het Landbouwschap, aan de vooravond van de Algemene Be schouwingen over de Rijksbegro ting 1976, een brief geschreven naar het parlement, waarin op nieuw de verlangens van land- en tuinbouw worden uiteengezet. De sociale positie van de zelf standigen met de laagste inko mens zal nauwelijks verbeteren door de maatregelen die de rege ring heeft voorgesteld. Zo zal vol gens het Landbouwschap de pre- mievrystellingsgrens voor de volksverzekeringen verhoogd moe ten worden tot het niveau van het netto minimumloon. De inkomens grens voor de toepassing van het Kinderbijslagwet Kleine Zelfstan digen moet op f 18.150,gebracht worden. Op fiscaal gebied constateert het Landbouwschap, dat de rege ring slechts ten dele tegemoet ge komen is aan de voorgestelde maatregelen, van het Landbouw schap. In de brief wordt aange drongen op een verhoging van de zelfstandigenaftrek tot ten minste f 3000,—. Voor de regeling betreffende de fiscale oudedagsreserve wenst het Landbouwschap een verhoging van het reserveringspercentage tot 15 en geen volledige invoering van het wettelijk maximaal te re serveren bedrag. Het Landbouwschap vindt het onbillijk, dat de vervroegde af schrijving op onroerende bedrijfs middelen niet geldt voor de agra rische sector in de Randstad. De landbouw in de Randstad en de industrieën, die de agrarische pro- dukten verwerken, zijn plaatsge bonden. Het niet toepassen van de vervroegde afschrijving voor deze sectoren wordt gezien als een discriminatie, die aan het doel van de maatregel voorbijschiet, namelijk een geringere concen tratie van industrie in de Rand stad. Verder wenst het Landbouw schap de investeringsaftrek te handhaven op het percentage van 12. De voorgestelde verhoging van de motorrijtuigenbelasting, waar bij de belastingdruk toeneemt met het gewicht van het voertuig, leidt volgens het Landbouwschap tot een onbillijke situatie. In de land en tuinbouw wordt meestal om bedrijfsredenen een zwaardere auto aangeschaft (bijvoorbeeld tuinders die zelf hun produkten naar de veiling vervoeren). Bo vendien geldt voor de gehele agrai rische sector dat het voorzienings niveau, onder meer ten aanzien van het openbaar vervoer, op he platteland meestal niet gelii waardig is aan dat in de st omdat én grotere afstanden rr ten worden overbrugd én n tijd aan een en ander moet a den besteed.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7