bij Raadsvergadering Afscheid meester Knijff Geen mini-provincie Vein we er met .1I.M.Y. werkt mee aan zangavond i Buurtvereniging organiseerde uitstapje voor bejaarden Meer verwantschap met de Achterhoek Vakbondsleden spraken over beleidspramma '76- 77 Op forumavond van drie vakcentrales Christelijk onderwijs in Holten 35 jaar met hart en ziel gediend Bejaarden- sociëteit B. W. aan Gedeputeerde Staten Pre-gewest Midden-IJssel uitbreiden met deel Gelderse Achterhoek V1 atten wogen 590 gram Voor het Prinses Beatrixfonds Landbouwschap schrijft: Extra bespreking minister en Landbouwschap over LEI-cijfers HOLTENS NIEUWSBLAD dvertentieprijs 20 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 3.50 per half jaar, f 17.- per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Vrijdag i oktober 197b 27e jaargang - no. 41 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers. Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 05483-2995, b.g.g. 1533 Zoals bekend heeft de regering haar plannen uit 1974, tot iet in stellen van 44 gewesten, laten varen en is zij gekomen net een plan tot instelling van 26 provincies nieuwe stijl, lit plan ligt besloten in het in juli van dit jaar verschenen Concept-Ontwerp van Wet Reorganisatie Binnenlands Be stuur. Holten zai dan worden ingedeeld in de provincie „Stedendriehoek", hoofdzakelijk bestaande uit het huidige pre-gewest „Midden-IJssel". ,De grenzen van de provincie lieuwe stijl „Stedendriehoek" ko nen overeen met die van het rayon Stedendriehoek, met dien verstan- dat de westgrens wordt ge vormd door de grenzen van de ge- neente Barneveld en Ede", aldus iet concept-wetsontwerp. De provincie zal als alles door- xat 17 gemeenten omvatten vv. Apeldoorn, Barneveld, Bath- nen, Brummen, Deventer, Diepen- 'een, Ede, Epe, Gorssel, Holten, jochem,, Olst, Raalte, Vorden Varnsveld en Zutphen. Met 507-966 inwoners heeft de irovincie nieuwe stijl voldoende Iraagvlak, naar de mening van de ninister van Binnenlandse Zaken. Gedeputeerde Staten van Over- jssel hebben de gemeentebesturen erzocht hun zienswijze over de tegrenzing provincies nieuwe stijl an hun college uit te brengen. ,S. moeten hun advies uitbrengen een maand later dan als oor- pronkelüke eis gesteld werd literlijk 15 december a.s. Het gemeentebestuur van Holten leeft spoedshalve zijn voorlopig dvies uitgebracht bij brief van 30 eptember j.l. B. en W. vragen nu an de raad om in de vergadering ■an 13 oktober a.s. zijn oordeel te over de in genoemde brief ntwikkelde voorlopige zienswijze. B. en W. schrijven in hun brief nder meer als hun voorlopig oor- eel: „De gemeente Holten is im- ler georiënteerd geweest op de tad Deventer. Uit dien hoofde is et juist, dat Holten en Deventear k dezelfde bestuurlijke eenheid |R «orden samengebracht. De affiniteit (verwantschap) met ^Rpeldoorn, Ede en Barneveld. be- Hnaat nauwelijks. De geaardheid de bevolking van het Veluwe- ^ebied vertoont weinig gemeen- ippelijks, zodat aanhechting van itg ed aan dat van het huidige re-gewest Midden-IJssel minder oor de hand ligt. Aanrakingspun- met gemeenten in dit gebied elegen, met name op bestuurlijk ociaal en sociaalgeografisch ter- achten wij nauwelijk aanwe- ig. al moet worden erkend, dar. de rbeidsmarkt in de stedendriehoek hi gemeenschappelijke is. De suggestie van de regering om et Veluwegebied Apeldoorn, Ede i Barneveld, met dat van het hui- ige pre-gewest Midden-IJssel in nieuwe provincie samen te rengen wordt dan ook door ons iet als een voor de hand liggende ^rvaren. Wij vragen ons voorts af, dSil een opdeling van de Veluwe over drie mini-provincies wel juist is. Het recreatiebeleid wordt o.a. ook door één recreatieschap behartigd, evenals de bosbrandweer. Wij zouden een vergroting van 't gebied van het gewest Midden-IJs sel dan ook anders wensen. In dit verband menen wij, dat een mini- provincie, waarvan de gemeenten thans behorende tot het pre-gewest Midden-IJssel, zouden kunnen wor den gevormd ten oosten van de IJs- sel. In deze gedachtengang zou het passen aan het pre-gewest Midden- IJssel dat deel van de Gelderse Achterhoek toe te voegen, dat be noorden de Oude IJssel is gelegen. Eveneens zou het de overweging waard zijn om het pre-gewest Mid den-IJssel uit te breiden met net gewest Zwolle, minus de Noord westhoek. Gezien de affiniteit (ver wantschap) met de Gelderse Adh- terhoek, zouden wij willen opteren (kiezen) voor onze suggestie om gebiedsuitbreiding van het gewest Midden-IJssel te zoeken in zuide lijke richting, ten oosten van de IJssel. In ieder geval zien wij als de natuurlijke grens de IJssel. Een opdeling van de Veluwe over ver schillende provincies achten wij ook overigens een onnatuurlijke", aldus B. en W. in hun brief aan Ged. Staten over de begrenzing van de nieuwe mini-provincie. Overigens wensen B. en W. meer duidelijkheid over de werkelijke inhoud van de taken van de te vor men mini-provincies en welke ta ken nog aan de gemeenten worden gelaten. Zij menen, dat de regering te kort schiet wanneer zij de voor genomen bestuurlijke reorganisatie, op zo korte termijn en met zo wei nig gelegenheid tot gedegen be raad, wil effectueren. B. en W. Willen zich de vrijheid voorbehouden te gelegener tijd een meer weloverwogen oordeel uit te spreken omtrent de gebiedsinde ling. zoals deze de minister van Bin nenlandse Zaken, blijkens zijn voor ontwerp van wet voor ogen staat. De Holtense muziekvereni ging „H.M.V." zal zaterdag avond 11 oktober op uitnodi ging meewerken aan een zangavond die in „Open Hof" in Deventer wordt gehouden in verband met het 25-jarig bestaan van het Geref. Kerk koor te Deventer. Tijdens een drukbezochte forumavond in hotel Vosman, georganiseerd door de drie plaatselijke vakcentrales NVV, NKV, CNV is uit voerig gesproken over de huidige sociaal-economische De gemeenteraad komt op maandag 13 oktober, om 19.30 uur, in openbare vergadering ten ge meentehuize bijeen voor de be handeling van de volgende AGENDA 1. Notulen van de vergadering van 16 september 1975. 2. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. 3. Voorlopige zienswijze inzake be grenzing van de. provincies nieuwe stijl in verband met de reorganisatie van het binnen lands bestuur. 4. Voorstel tot het verhogen van de huurtarieven lokaliteiten en subsidiebedragen. 5. Voorstel tot wijziging van de re geling1 inzake het verstrekken van geldleningen aan ambte naren. 6. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. J. G. M. Veltkamp als ambtenaar van de burgerlijke stand. 7. Voorstel tot aanwijzen van leden van een in te stellen commissie adhoc inzake de huisnummering in het buitengebied. 8. Voorstel tot het vaststellen van de verordening geldelijke steun bij woningverbetering en krot opruiming 1975, de verordening geldelijke steun bejaarden bij verhuizing onder gelijktijdige intrekking van de thans ter zake bestaande verordeningen. 9. Beantwoording van eventueel in gekomen vragen. .De eerste bijeenkomst in dit sei- pen van de bejaardensociëteit Holten" worden gehouden op laandag 14 oktober in gebouw ene aan de Boschkampstraat. Be- ingstellenden zijn hartelijk wei- Aanvang half drie. Dc afd. Holten van de EHBO )od op de Middenstandsbeurs die •rige week werd gehouden in een ote tent in Kalfstermansweide de tzoekers de kans op het winnen an enkele prijzen door het juiste wicht te raden van een zak met atten. Het juiste gewicht (590 gr.) erd geraden door mevr. Bosman, urg. v. d. Borchstr. en de heer een Schuppert, Diessenplasstraat. ij de loting had mevr. Bosman /rouwe Fortuna" op haar hand. e tweede prijs was voor Schup- :rt en bij loting waren de '3e en prijs resp. voor Ennie Stokkers, ranjestr. 10 en de heer Markvoort, spelo 35. Beiden waren er met 17 gram heel dicht bij. In de grote hal van „De Schakel" aan de Schoolstraat heeft meester C. Knijff vrijdagavond wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het chris telijk onderwijs, dat hij eenenveertig jaar met grote liefde en toewijding heeft gediend. De voorzitter van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel te Holten, de heer A. J. Nijkamp, noemde in zijn openings woord dit afscheid een feest van dankbaar te herdenken. Meester Knijff kwam in 1940, na zes jaar kwekeling met akte te zijn geweest in Den Haag, naar Holten waar aan 'de chr. school meester P. Kenemans nog de scepter zwaaide. Het was in de tijd dat wijlen prof. Jan Watcrink zijn hoek schreef onder de titel „Bij ons in het land der Saksers". Meester Knijff moest zich aanpassen bij de Saksers met hun hebbe lijkheden en onhebbelijkheden. Zo kon het gebeuren dat zo'n Sakser tegen de meester zei: „Meister, veur de gimmestiek veul ik neet, waant de boer möt krom weez'n". Toen u in Holten kwam stond 't ambt van „Meister" nog in hoge ere. al was u dan geen koster of voorzanger, meer toch de „meister" had gezag, de „meister" wist alles en wat de „meister" zei was waar. Veel van dat oude is in de loop der jaren veranderd. U zag gene ralies komen en gaan, u kreeg kinds-kinderen in de klas. Zo werd u „meester Knijff" in de loop der jaren in Holten. Wij willen u deze avond hartelijk danken voor de. manier waarop u met ons en met onze kinderen bent omgegaan, voor uw plaats tussen de collega's, voor uw teamgeest voor het „Knijff-onderwijzer" zijn. Wat ons steeds weer in 't bijzonder heeft getx-offen was dat u in al die 35 jaar steeds weer liet blijken dat u een christen onderwijzer was, en dat u vanuit die pei'soonlijke beleving gestalte gaf aan de bijbel vertelling. U hebt gezaaid, wij we ten niet hoe het zaad gevallen is, dat laten wij aan de Hemelse land man ovex\ maar u mag en wij mo gen met u met dankbaarheid te rugzien op de 35-jarige periode die nu achter u ligt, zo besloot voor zitter Nijkamp, die aan mevr. K. Knijff-Deklcer bloemen offreerde. De rij van sprekers werd geopend door het ohofd der school, de heer H. C. Vogely. Er groeide in korter of langer tijd vriendschap, maar in ieder geval vriendschap voor heel' lang. Dat op een enkele uitzonde ring na alle oud-collega's op deze afscheidsavond aanwezig zijn, spreekt duidelijke taal. Het meest treffend is dat we vriendschap heb ben mogen beleven van een broe- Namens de leerlingenoud- leerlingen, leden van de schoolverenigingcollega's en oud-collega's werd als af scheidsgeschenk 'n reis naar Israël aangeboden. Het was voor het echtpaar Knijff-Dekker een gewéldige verrassing waarmee 'n reeds lang gekoesterde wens in ver vulling gaat. Op de achtergrond het grote spandoek waarop o.a. de vliegroute stond aangegeven. der in Christus en vriend, zo zei de heer Vogely. De heer Y.Rienstra, inspecteur L.O. in de inspectie Deventer, te Schalkhaar, noemde het een groot voorrrecht dat men zoals de heer Knijff de gehele loopbaan tot z'n 65e kon volmaken. Hoeveel uren u in de 35 jaar aan de school in Hol ten heeft gewerkt is moeilijk na te gaan maar het zou voor de leerlin gen een intei'essante opdracht zijn om het zo ongeveer eens uit te rekenen. De contacten die ik met de heer Knijff had, zo besloot de heèr Rienstra, waren niet zo fre quent maar die er wel zijn geweest waren vanprettige aard. Door de heer G. W. Rietman, oud voorzitter van de Schoolvereniging werd de heer Knijff welkom ge heten in de club van AOW-ers, waarvan hij het jongste lid is. Men kan zich moeilijk de School met de Bijbel in Holten voorstellen zonder meesier Knijff. Ruim 35 jaar (hij is recordhouder) heefl hij onder wijs gegeven met de volle liefde van zijn hart en alle mogelijkheden aangegrepen om op school, o.a. door boeiende bijbelvertellingen, aan de kinderen het evangelie te verkondigen. Namens de oud-be stuursleden bood de heer' Rietman een geschenk in couvert aan. De heer G. Kenemans te Den Haag (zijn vader wijlen P. Kene mans was hoofd van de school van 1910-1942) sprak namens de schoon familie waarvan sommigen van heel ver zijn gekomen. Het voordeel van pensionering, zo zei hij tot z'n zwa ger, is dat je je eigen tempo kan bepalen. Hij offreerde 'n geschenk bon. Een broer, ds. M. H. Knijff, em. predikant te Arnhem, bood 'n vie wer aan waardoor z'n broer zich nog meer kan uitleven in z'n hob by: het maken van films. Verder werd nog het woord ge- voerd door de oud-onderwijzers, de heren E. de Jong te Laren (N.-H.) en C. A. de Walle te Uithoorn- Beiden zien nog steeds met veel plezier op hun Holtense jaren te rug en het is fijn om op een avond als 'deze oud-collega's te ontmoeten. De heer De Walle had, evenals verschillende andere sprekers, zijn toespraak rijk gekruid met humor. Hij herinnerde aan de oorlogsjaren toen men, om 's middags iets in de linkei'hand te hebben, in de omge ving van „De Boschrand" wel es wat deed wat „strik (t)" genomen niet door de jagersbeugel kon. Nadat alle sprekers hun zegje hadden gedaan begaven de aanwe zigen zich naar de hal van 't nieu we gedeelte van de school waar o.a. in tegenwoordigheid van de eerste leerlingen van meester Knijff he afscheidsgeschenk werd aange boden van de leerlingen, oud-leer lingen. leden van de schoolvereni ging, personeel, collega's en oud collega's. "Voordat het geschenk een reis naar Israël voor twee personen keurig op kaart gebracht, werd „onthuld", declameerden Loes Lin deboom en Christina Zandberg, beiden uit de klas van meester Knijff, de volgende rijmpjes: Nu met zeeën van vrije tijd Kunt u reizen wijd en zijd Waar u ook bent, dat kan niet schelen U zult zich nergens vervelen. U heeft al heel wat landen gezien Maar dit nog niet misschien Om dit land te bezoeken, hebben we veel geld vergaart Wij wensen u 'n behouden vaart Door de vijfdeklassers werden o.l.v. meester Werner enkele Is raëlische liederen gezongen w.o. 't bekende Sjaloom. Voor de woorden van dank en waardering en de geschenken werd door meester Knijff, mede namens zijn vrouw en kinderen, met en kele woorden dank gezegd. Met de reis naar Israël gaat een hartewens ïn vervulling. Dat dit nu al gaat gebeuren is een complete verras sing. situatie en het verlangen van de vakbeweging, dat rege ring en parlement in de res terende jaren van deze rege ringsperiode veranderingen in onze samenleving tot stand brengen, langs de grote lijnen va,n het beeld zoals de vak beweging dat voor 1976 en 1977 wenst. Als forumleden traden op de dis trictsbestuurders van de drie vak centrales in Overijssel, t.w. de he ren J. Groenen (NKV), J. Barkhuis (CNV) en J. Moolekamp (NW), waarbij eerstgenoemde als voorzit ter fungeerde. De bijeenkomst werd met een kort woord geopend door de voorzitter van de afdeling van het CNV in Holten, de heer H. Riet man. Voordat men tot een discussie met de forumleden kwam, hield de heer Moolekamp een inleiding aan de hand van het „Beleidsprograma '76- '77 van de drie vakcentrales, waar bij hii de huidige situatie verge leek met een schip in de stroom versnelling, waarbij de verschillen de groepen in onze samenleving elk een andere kant op willen. Bijna alle groepen vinden onvoldoende aan bod te komen. Met haar be- leidsprogram wil de vakbeweging proberen daar richting aan te ge ven. Bij de verlangens op tal van gebieden zijn er veel die geen geld kosten. Hij acht het btv. onaan vaardbaar, dat met de botte bijl in de overheidsuitgaven wordt ge snoeid. De huidige kapitaalsstroom is nog voor een belangrijk deel vrij. Daarom moet de overheid een belangrijke greep krijgen op de geldstromen, de produktie, met o.a. cont role door de werknemers, deels met de overheid. Gevraagd wordt aan de overheid: Hoe kan op korte termijn de werkgelegen heid v/orden gestimuleerd o.a. door geld van de overheid jen aanvullen de werkgelegenheid. Op lange ter mijn is er nog geen duidelijk be leid. Het wachten is in dit verband op een nota van minister Lubbers over het economisch beleid op lan ge termijn. De heer Moolekamp gaf een uitvoe rige opsomming van de maatrege len, die volgens 't beleidsprogram '76-'77 zouden moeten worden ge nomen. Tijdens de discussie die op deze inleiding volgde werden tal van punten naar voren gebracht, die enkele malen tot een vrij heftig woordenspel leidden. Werk voor de overheid na»r het buitenland, be zuinigingen op CRM, werkloosheid door dc automatisering, de omzet ting van de NV's in BV's en het ontbreken van controle daarop, de catastrofe met Coöp. Nederland, de renovatie van woningen en de vak bekwaamheid waren o.m. onder werpen waar uitvoerig over gespro ken word en waar de forumleden over het algemeen wel een verhel derend antwoord op gaven. Met een dankwoord aan de dis trictsbestuurders werd de goed be zochte bijeenkomst besloten. Ook dit jaar werd in Holten weer de jaarlijkse collecte gehouden voor het Prinses Beatrixfonds ten bate van lichamelijk gehandicapten. Dank zij de enthousiaste medewer king van zeer velen werd een prachtig resultaat bereikt. De op brengst bedroeg f 3369.47 (vorig jaar f 3067,44). Hei plaatselijk comi té dankt heel hartelijk allen dié hun medewerking verleenden. Evenals in het voorjaar organi seerde het bestuur van de buurt vereniging Churchillstraat'Vrij- heidslaan een uitstapje voor de be woners van de bejaardenwoningen en van bejaardencentrum „Wies- senplas". De tocht vond plaats op dinsdag 7 oktober j.l. Evenals de vorige keren stond de reis weer onder leiding van dhr. H. Schmets. De tocht voerde dit keer door het prachtige bosrijke gebied van .Twente en de Achterhoek. Plaats jes als Gorssel, Almen en Vorden werden erg bewonderd om hun natuurschoon en de erbij gelegen kastelen.. Via Ruurloo en Groenlo ging het naaf het doel van de reis, de boerderij „Erve Kots" in Lievelde. Allereerst werd een rondgang door het openlucht museum gemaakt. Voor velen gin gen vroeger tijden weer herleven. Vervolgens werd bij het behaag lijk warme openhaardvuur een kop koffie met „pillewegge" ge serveerd. Allen lieten zich deze „Twentse" lekkernij (een grote snee krentenbrood met échte bo ter) bijzonder goed smaken. Na een babbeltje en nog een drankje werd 'tegen half vijf de terugtocht aanvaard. Via Borculo, Geesteren en Goor, waar nog even een rond je werd gereden om het monu ment van de oprichter van de Twentse Weefschool, Thomas Ains- worth, ging het richting Rijssen. Hier liep de route, via het zgn. .jSchwarzwald", een prachtig na tuurgebied, terug naar Holten. Het bestuur van de buurtvereni ging mag ook dit keer weer terug zien op een geslaagde middag voor haar oudere leden. Het Landbouwschap heeft op dins dag 7 oktober een extra bespre king met de minister van Land bouw gewijd aan de jongste LEI- cyfers over de bedi-ijfsuitkomsten in de land- en tuinbouw. Het be- trefl de door het Landbouw-Eco- nomische Instituut gegeven prog nose over de bedrijfsresultaten voor het lopende jaar in de land en tuinbouw. Het landbouwschap concludeert uit de LEI-cijfers, dat de algeme ne inkomenssituatie in de land- en tuinbouw nog steeds onbevredi gend is. In een aantal sectoren zijn de inkomens sinds vorig jaar toen het inkomensniveau als on- aaftvaai-dbaar laag werd aange merkt, nauwelijk» gestegen en soms gedaald. Volgens hef Land bouwschap is de inkomenspositie met name voor de kleinere bedrij ven in alle produktierichtingen 't meest zorgelijk. Het meent dat de LEI-cijfers voldoende aanleiding zijn om aanvullende maatregelen te treffen. De minister is van mening dat de algemene inkomenssituatie in de land- en tuinbouw weliswaar iets beter is geworden, maar toch on bevredigend blijft. De meest nij pende problemen doen zich voor bij de kleinere bedrijven. De heer Van der Stee wijst erop, dat een herhaling van de in 1974 getrof fen toeslagregeling in EG-verband thans onmogelijk is, omdat geen verband meer gelegd kan worden met de revaluatie 1973. Deze hin dernis geldt echter niet voor so ciale maatregelen ten gunste van de laagste inkomensgroepen in de land- en tuinbouw. Minister van der Stee zal zijn oor deel over de LEI-cijfers voorleg gen aan het kabinet, waar het be raad over eventuele te nemen maatregelen plaats zal vinden. De minister verwacht dat het kabinet zich nog deze of de volgende week zal beraden over de inkomenssitu atie in de land- en tuinbouw. Met het Landbouwschap zal dan zo spoedig mogelijk nader overlegd wórden over eventuele te treffen maatregelen.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 1