li Meer kopers onder sociale loongrens Uit de bundel van Ooievaar LANDBOUW rijetijdsbesteding voor jeugd Ruim helft alle zelfstandigen arbeidsongeschiktheid niet verzekerd van inkomen bi.j Meer mensen wensen een koopwoning Een verstandig advies AAW UITGESTELD TOT OKTOBER 1976 Dierentuin geen pretpark Het woningbeleid Hij was van Lotje getikt Had hij een afspraak? CL. O s onderstrepen opnieuw wensen Landbouwschap 21 september Ook deze jaar 1975intrede van de herfst getijde kan haar bekoring hebben BERELEEÜ BOUWFONDS-HUIZEN HOLTEN 26 SEPT, 1975 PAGINA 11 Veel zelfstandigen betalen als zij ziek zijn een hoge prijs Ivoor hun vrijheid. Liefst 60% van alle Nederlanders die niet in loondienst zijn, is in zo'n periode aangewezen op eigen financiële reserves, omdat zij geen verzekering hebben die de gevolgen van hun arbeidsongeschiktheid dekt. Anders dan [iemand in loondienst krijgen zij geen cent doorbetaald. Zij Tnoeten zich redden met eigen middelen. Als die zijn uitgeput, svacht een gang naar de Bijstand. In deze onhoudbare situatie zal de AAW, de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet, verandering gaan brengen. Oor spronkelijk al per 1 juli van het volgend jaar. Maar omdat Invoering van de Wet nogal wat voeten in de aarde heeft, wordt de startdatum waarschijnlijk verschoven naar 1 okto ber 1976. AAW ontoereikend kans is groot- dat een zieke kelfstandige ook nog na 1 oktober B976 zal moeten interen op zijn re serves. De wettelijke uitkering zal namelijk voor velen te laag zijn de daaraan verbonden wacht- (tijd te lang. De uitkering gaat pas n na een aaneengesloten periode wan 12 maanden. Een vol jaar ponder inkomsten is ook voor een zelfstandige vaak moeilijk te over bruggen. De ervaring leert, dat een gezin pis regel 80% van het belastbare inkomen nodig heeft voor huishou ding en vaste lasten. Nu is de uit kering van de AAW niet gebas eerd op dat netto inkomen, maar het minimumloon.. Voor de kelfstandige die meer verdient dan let minimumloon, is het aller minst gemakkelijk om uit de uit kering de lopende vaste lasten en Ie stijgende kosten van levenson derhoud te financieren. Extra verzekering noodzakelijk Een aparte arbeidsongeschikt- eidsverzekering ter aanvulling an de AAW is dan ook geen over- odige luxe. Zo'n verzekering verbrugt allereerst de wettelijke pachttijd van 12 maanden. Boven dien kan het verschil tussen de AAW-uitkering en het normale net to inkomen worden aangezuiverd. Dat klinkt mooi allemaal. Toch biedt lang niet elke arbeidsonge schiktheidsverzekering een water dichte oplossing. Het probleem schuilt in de geldontwaarding die al jaar in jaar uit hoger ligt dan 10%. Door die inflatoire ontwikke ling wordt een verzekerde uitke ring binnen een paar jaar ontoe reikend. Wie de uitkering wil aan passen aan het gestegen prijspeil, wordt geconfronteerd met tijdro vende medische herkeuringen. Bo vendien loopt hij het risico niet goedgekeurd te worden. Het kan ook anders. Er bestaan geïndexeerde arbeidsongeschikt heidsverzekeringen. Daarbij klim men premie en uitkering, mee met het loonpeil. Anders gezegd: gaan de lonen omhoog, dan gaan pre mie en uitkering automatisch mee. Herkeuringen zijn in dat geval niet nodig. Omdat niemand kan voorspellen hoe de lonen zich in een uitkeringsperiode zullen ont wikkelen. is er geen enkele maat schappij die ook gedurende de ar beidsongeschiktheid de uitkering verder laat stijgen volgens de in dex. Wel is een vaste stijging mo gelijk van 4% per jaar. Dat is ook al een hele zekerheid extra. Voor inlichtingen over zo'n verzekering die onder meer door De Amers- foortse Verzekeringsmaatschappij wordt gevoerd, kunt u terecht bij uw assurantie-adviseur. Premie fiscaal aftrekbaar De komst van de AAW onder streept nog eens in het bijzonder de noodzaak van een verzekering tegen arbeidsongeschiktheid. Voor al nu de AAW nog op zich laat wachten, is zo'n verzekering voor zelfstandigen onontbeerlijk. Ook na de invoering van de AAW kan een arbeidsongeschiktheidsverze kering nauwelijks worden gemist, omdat de AAW pas na een vol jaar wachttijd begint met uitke ring van het minimumloon. Overi gens is en blijft de premie voor 'n particuliere arbeidsongeschikt heidsverzekering aftrekbaar voor de bèlasting. „Wie naar één van de Neder landse dierentuinen gaat, met het voorop gezette doel daar de sfeer van een pretpark aan te treffen, komt bedrogen uit". Dat benadrukt de directie van Ouwehands Dierenpark t-e Rhe- nen, die eraan toevoegt, dat het zeer waarschijnlijk mok nooit de bedoeling zal worden van de die rentuindirecties in ons land om in de toekomst naar het pretpark idee, een soort van kermisver maak, te gaan toewerken. Weliswaar hebben bijna alle die. rentuinen een speeltuin, maar dat heeft niets met het pretparkidee uit te staan. Die speeltuinen zijn aangelegd opdat kinderen hun energie kwijt kunnen. ,,De jeugd rent bij binnenkomst van de dierentuin van het ene nieuwtje naar het andere. Je kunt het vergelijken met de (minder goede) manier van het eten van een boterham. Hap, hap, hap en de koek is "op. Dan moet er een alternatief ko men. En daarvoor zijn die speeltuinen", aldus Ouwehands directie. ,,Maar daar zijn geen schiettenten of acht banen te vinden. Zoiets hoort naar onze smaak niet in een dierenpark thuis. Wij hebben een recreatie park en zo zal het blijven". In de dager», dat .^Ooievaar" nog op hef stationN.SgUn Dijker-" roek woonde -T- ruim 24 jaar geleden opgeheven-^li de" catie van het baanvak wandelde "hij bij helder maanlicht ia.igs de Deventerweg in de omgeving van de Rinkelaar. In de verte naderden, uit de richting Deventer, twee lichtjes. Het waren twee Holtense onderwijzeresjes, die op de fiets van de schouw burg kwamen. De ontmoeting veroorzaakte bij de dames, al fietsende, nogal wat commentaren, waarop zij de volgende dag op een briefkaart de volgende reacties, met enkele steekjes onder water, ontvingen: De maan goot haar zilveren stralen Over bossen en velden en wei. Ze trapten heel vlug hun pedalen, Ze waren zo jong nog en vrij. Het waren twee lieflijke schoonen. Met oogen zoo rein als de dauw, Ze waren gelijk annemoonen, Maar ze hadden de tong van een vrouw. De maan lachte.stil in zich zeiven, De guit hield heel veel van een grap. Het klokje dat liep al naar elven, Hij was nog met dames op stap. Bijna ter bestemming gekoomen, Daar deden ze erg verschrikt, Aan de weg stond een droomer te droomen, Die was er „van Lotje getikt". Het gaf nogal stof tot discussie. Die droomer zoo laat aan de weg. Het had tot gevolg transfusie. Van gemengde gevoelens-in pecht. Er was zeer nabij een harem Met bloemen van Iiollandsche pracht. Die droomer had zeker een afspraak. Zoo laat nog, zoo net voor de nacht. 30 september 1925 OOIEVAAR ,,'t Oldersheem", tuinbouwinternaat voor meisjes van goeden huize van de familie Boissevain. (Red.) Zeventig procent van de stem gerechtigde Nederlanders is niet van plan binnen drie jaar te ver huizen. Dit resultaat blijkt uit een enquete die het Bouwfonds Neder landse Gemeenten heeft laten in stellen dor het bureau Lagendijk in Apeldoorn. Dit onderzoek vond plaats onder zeshonderd mensen, die represen tatief kunnen worden geacht voor het Nederlandse kiezerspubliek. 72% van de ondervraagden wil ook in de toekomst in de huidige gemeente blijven wonen. Zo men wil verhuizen uit de hui dige woonplaats denkt 40% aan het verkassen naar een kleinere gemeente. Slechts 19% wil naar een grotere gemeente. Thans woont ruim een kwart van de Ne derlandse bevolking in steden met lOO.Oofeinwoners en meer. Dit zou .^tQfïni»4SU' dan een achtste kunnenA dalen: De middelgrote gemeenten zouden met enkele procenten kun nen groeien. De kleinere gemeen ten echter zouden - als iedereen zijn verlangens in daden kunnen omzetten - bijna de helft van de Nederlandse bevolking gaan her bergen (nu 36%). Dit zou bijzon der strijdig zijn met het huidige anti-sub-urbanisatiebeleid van de regering. Huren-kopcn Van alle ondervraagden verkiest 46% een huurhuis en 52% een koophuis. Het kopen van een wo ning is de laatste tijd aantrekke lijker geworden, aldus 42% van de ondervraagden. Van de PvdA-stemmers is 41% het hiermee eens. Bij de andere regeringspartijen ligt het percen tage op 39, terwijl 53% van de VVD-ers deze mening is toege daan. De voorstanders motiveren dit door o.a. te wijzen op de subsidies, de steeds stijgende huren, de geld ontwaarding, het gemak waarmee een hypotheek is te verkrijgen, de fiskale aftrekbaarheid van de rente en de bezitsvorming. Slechts 18% van de ondervraagden is het eens met de opmerking, dat het huren van een woning aantrekke lijker is geworden. Bij de, PvdA is 19% het hiermee erens-. De andere- regeringspartijen scoren 16%. Bij de VVD staat slechts 14% achter deze stelling. Is men positief dan voert men de volgende motieven aan: je hebt geen onderhoud, er bestaan gun stige subsidiemogelijkheden, koop huizen zijn duur en er is een toe genomen aanbod in huurwoningen. Zoals reeds eerder is bekend gemaakt 'is" 68% van de onder vraagden van mening dat de over heid er naar moet streven dat er zoveel mogelijk mensen in een koopwoning wonen; 25% zegt dat het huurhuis als bewoning te ver- renlang kunnen ze met koptele- op vertoeven in de grammo- ïplatenzaak, de jeugd verliefd le pop. The Birds, The Eagles, Led Zeppelin enz. zijn niet sn maar de namen van de be de groepen. Ze betekenen voor deel van de jeugd veel meer en :n de omzetcijfers is dit een i groep. in plaat is niet iets dat zo maar It gekocht. Je moet er de tijd nemen en vooral grote aan- it besteden aan de vraag of de uktie de kwaliteit heeft als de fabrikant wordt beweerd, wens, een miskoop kunnen jongeren zich niet veroorlo- want de prijs voor een be- lijke elpee is voor hun. draag- ht niet mis. n. tot een beslissing te komen it dikwijls samenspraak ge- gd. Dat is de aantrekkelijkheid de grammofoonplatenzaak in de loop van de jaren geworden. Jongens en meisjes treffen daar ge lijkgerichte medekopers. Niet zel den kwamen op die plaats nauwere contacten tot. stand; er. ontstonden zelfs platenclubs. Het is duidelijk dat de grammofoonplatenzaak er een dimensie bij heeft gekregen die echter verbonden is aan de faktor tijd. Immers op een door-de-weekse dag zal de scholier door zijn huis werk geen tijd vinden om uren door te brengen in een „platen zaak". Bovendien zal hij er zijn werkende vriend niet treffen. Bei den zijn dus aangewezen op de zaterdagmiddag en wanneer deze mogelijkheid zou wegvallen zou de jeugd ernstig gedupeerd worden in de beleving \»an een stuk vrijetijds besteding. Want voor hen betekent een discobar hetzelfde als voor een ander een bezoek aan de bioskoop of schouwburg. Bovendien geven zij er veel geld uit. De drie centrale landbouworga nisaties zijn op woensdag 17 sep tember 1975 in brede samenstelling bijeen geweest ter beoordeling van de beleidsplannen van de regering inzake land- en tuinbouw voor '7b'. De drie centrale landbouworgani saties staan achter het voorlopig commentaar van het Landbouw schap en maken daarbij, in afwach ting van een meer gedetailleerde beoordeling van de regcringsplan- ncn, de volgende aanvullende op merkingen. De drie centrale landbouworga nisaties menen met de minister van Landbouw, dat het EG-markt- en prijsbeleid het voornaamste instru. ment is ter ondersteuning van de inkomensvorming in de agrarische sector. Zij zijn van oordeel, dat de huidige slechte inkomensontwikke ling voor een belangrijk deel een gevolg is van een onvoldoend wer kend Europees beleid. Daarom valt het te betreuren, dat de minister van Landbouw aan zijn voorne mens ten aanzien van de aanpas sing van dit beleid in de Memorie van Toelichting zo weinig aandacht heeft besteed. De drie centrale landbouworga nisaties zijn zeer verontrust over het aangekondigde wetsontwerp in zake de onteigening van landbouw gronden op basis van de gebruiks waarde. Zij betreuren voorts ten zeerste, dat de uitzonderingspositie van de randstad met betrekking tot de vervroegde afschrijving op be drijfsgebouwen gehandhaafd blijft. De drie centrale landbouworga nisaties zijn verontrust over de langdurige periode die gemoeid is met de afwerking van de aanvra gen in het kader van de Bijdrage regeling voor de zogenaamde par ticuliere cultuurtechnische werken. Zij menen bovendien, dat de schor sing van de aanvraagmogelijkheid in het kader van deze regeling zo spoedig mogelijk moet worden op geheven. Wat de glastuinbouw betreft, on derstrepen de centrale landbouw organisaties nog eens het standpunt van het Landbouwschap inzake het energiebeleid. Zij betreuren het ernstig, dat er geen enkele maat regel is aangekondigd ter compen satie van de uitzonderlijke kosten stijging die zich in deze sector voordoet. Gegeven de algemene inkomens ontwikkeling in land- en tuinbouw in het voorbije jaar en de voor ver schillende sectoren «sombere inko mensverwachting voor het lopende jaar, doen de centrale landbouw organisaties een dringend beroep op het parlement om te bevorde ren dat de wensen van het georga niseerd bedrijfsleven geheel in te willigen. kiezen is; terwijl 8% geen mening heeft. Van de PvdA-kiezers is 64% voorstander van 'n koopwoningen- beleid. De andere regeringspartij en- scoren een procent hoger, de VVD aanhangers maar liefst negen procent. 84% van de in de steekproef ge- interviewden zegt wel eens te heb ben gehoord van individuele huur subsidie. Bij doorvragen blijkt ech ter slechts één procent van de on dervraagden enige kennis van deze materie te hebben. 16% van de ge- enqueteerden denkt in de nabije of iets verdere tokomst gebruik te maken van de individuele huur subsidie. Dit komt neer op ruim 660.000 hoofdbewoners. Bij een jaarlijkse huursubsidie van 1.000,per eenheid zou dit een totaal bedrag van ruim 660 miljoen gulden per jaar betekenen. Met is praktisch onmogelijk in gevangenschap Maleise beren te fokken. In Ouwehands Dierenpark te Rheenen heeft men nu in een paar jaar tijds twee jongen ge had. Maar helaas, in beide geval len heeft ma-beer de kleintjes na goed drie dagen dood gebeten en verorberd. In elk geval is het bewijs ge leverd. dal het beren-echtpaar, af komstig uit Londen, vruchtbaar is en - als grote uitzondering op de regel - in gevangenschap iels aan de voortplanting wil doen. Een Maleise berin draagt hon derd dagen. Als ze opnieuw in verwachting is en het kleintje op de berenrots staat, zal het onmid dellijk van de moeder worden af gehaald en met de fles worden grootgebracht. De laatste jaren passen steeds meer boeren het principe toe dat de basisbemesting met fosforzuur en kali in de herfst op het land komt. De stikstofuitstrooi komt dan in het voorjaar aan de beurt. Deze werkwijze is sterk aan te bevelen, omdat zy verschillende voordelen heeft. Gelet op de arbeidsverdeling op het bedryf *s er nu-meer tyd be schikbaar dan in het drukke voor jaar, waanneer al het werk tege lijkertijd moet worden uitgevoerd. Meststoffen die bij uitstek ge schikt zijn voor toediening in de herfst zijn slakkënmeel en de chloorhoudende kalizouten. Fos- fofzuür spoelt niet uit en de mest stof kan bij een vroege toediening intensief door de grond worden ge mengd. Het gelijktijdig onderbrengen van slakkenmeel en de stoppel- resten komt de werking van het fosforzuur zeer ten goede. De kalk in deze meststof bevordert boven dien de vertering van de stoppel- resten. Een belangrijk voordeel van de herfstbemesting is wel de gunstige invloed op de bodem structuur. Immers des te minder er in het voorjaar over het. land wordt gereden des te beter is dit voor de structuur. Bovendien komt het nogal eens voor dat men in het voorjaar pas laat op het land kan komen wegens de natte toe stand der percelen. Met een basisbemesting in de herfst voorkomt men tevens de zoutschade die kan ontstaan in dien men in het. voorjaar alle meststoffen inééns moet toedienen. Een belangrijke reden die' ook geldt voor de herfstuitstrooi is dat de meststoffen in de herfst goed koper zijn dan in het voorjaar. Daarom nü het slakkenmeel en de kali en straks in het voorjaar de stikstof. De inspanningen van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten om de eigen woning meer binnen het bereik te brengen èn te houden van mensen met een bescheiden in komen. hebben er toe geleid, dat circa 25 procent van de kopers van een Bouwfonds-woning in 1974 een inkomen had beneden de voor dat jaar geldende sociale loongrens van f 23.000.In het jaar er voor was dat 20 procent, bij een sociale loon grens van f 20.300. Van de mensen die in 1974 via het Bouwfonds in het bezit kwa men van een eigen woning was on geveer 80 procent jonger dan 40 jaar. In het jaarverslag over 1974, waar aan bovenstaande gegevens zijn ontleend, zegt de Raad van Be stuur van het Bouwfonds onier meer: „Het Bouwfonds blijft streven naar afremming van de kostenstij ging, door zich in te spannen voor goedkoper bouwmethoden, woning typen en verkavelingen. Het blijft verder bereid voor mensen met 'n inkomen beneden de sociale loon grens te werken tegen netto kos ten. Ook is het streven er op ge richt de voorwaarden van de Bouw fonds-hypotheken te verbeteren, teneinde een nog betere aanpassing te 'verkrijgen bij wensen en be hoeften van adspirant-eigen-wo- ning-bezitters". De ontwikkelingen in de maat schappij in het algemeen, en in de volkshuisvesting in het bijzonder, hebben bij het Bouwfonds geleid tot bezinning en heroriëntatie met betrekking tot zijn maatschappelij ke taak. Een en ander heeft zijn neerslag gevonden in de nota „Op maat van de mens". Kern van deze nota is de opvatting dat het Bouw fonds zich zoveel mogelijk dienst baar moet maken aan de mensen, als groep en als individuen, en in overleg met hen een optimale op lossing moet proberen te vinden voor hun algemene en specifieke woonbehoeften en woonwensen. Er wordt van uitgegaan dat het Bouwfonds de mensen in staat wil stellen zoveel mogelijk zélf hun woonomgeving te bepalen, opdat deze de best denkbare basis biedt voor menselijk welzijn, en mense lijke ontplooiing. Het de mensen maximale ruimte geven tot zelf kiezen van en be slissen over hun woonsituatie kreeg dan ook in heta verslagjaar bijzon dere aandacht. Er werd grote keu zevrijheid in woningtypen geboden en binen de woningen een grote vrijheid in indelingsvarianten en uitvoeringsvariaties. In vrijwel alle gereed gekomen woonbuurten zijn. zo staat in het jaarverslag, inmiddels bewoners commissies van de grond gekomen die de gezamenlijke woonbelangen ook na de bouw krijgen te behar tigen. In 1974 verleende het Bouwfonds de gunning voor de bouw van 2635 woningen (in 1973 2.169). Er wer den 2412 Bouwfonds-woningen en 594 andere nieuwbouwwoningen verkocht. In verband met de hoge stand van de hypotheekrente (in juli van het verslagjaar 12.2 pet.) heeft het Bouwfonds zich enige zelfbeper king opgelegd bij het aantrekken van financieringsmiddelen en, daarmee samenhangend, het aan bieden van hypothecaire leningen. Het aantal nieuwe hypotheken in 1974 (4267) bleef daardoor enigs zins achter bij dat van 1973 (4904). Met de produktie van nieuwe en aan aanvullende hypothecaire le ningen was in 1974 een bedrag ge moeid van f 313 miljoen (f 326 mil joen in 1973). De hypotheekporte feuille nam netto toe met f 211 miljoen en bedroeg eind 1974 bijna f 1.5 miljard (in 1973 bijna f 1.25 miljard). De totale baten bedroegen in 1974 bijna f 129 miljoen (in 1973 bijna f 107 miljoen); de totale lasten bij na f 126 miljoen (f 102 miljoen in 1973). Het netto bedrijfsresultaat benaderde de f 1.6 miljoen (was ruim f 2.5 miljoen in 1973). Het Bouwfonds is, zo blijkt uit het jaarverslag, niet ontevreden over de resultaten in 1974 en ondanks de moeilijke situatie in de vader landse bouwwereld niet pessimis tisch voor 1975. Volgens de Raad van Bestuur mag worden verwacht dat het Bouwfonds in 1975 zeker evenveel, zo niet meer woningen zal helpen realiseren dan in het voorafgaande jaar. Op het gebied van de stadsver nieuwing wordt, naast advieswerk ten behoeve van gemeenten, ge start met de voorbereiding van "n aantal proefprojecten, die het ko men jaar aan realisatie toe zijn. Het rentepeil voor hypotheken gedurende de eerste drie maanden van 1975 heeft bovendien de ver wachting gewekt, dat dit jaar het aantal hypothecaire leningen be langrijk hoger zal zijn dan in het verslagjaar.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 11