I Holte use Boeren dansers erg populair in Duitsland Geldzorgen landbouwbeleid niet afschuiven op producenten JI.C.II." trakteert Holtense iejaarden en invaliden op een gratis voorstelling Zonneclips Over landbouw praten is schuld geven, hebben en krijgen rayon Deventer stijgt nog steeds Deventer heeft haast met de OBD Landbouwschap wenst soepeler regeling Hollandse avond Druk programma DE VRAAG DAALT De werkloosheid in Wijnfeest PY ,De Bergvliegers' LANDBOUWERS: NU DENKEN AAN BEMESTING Kamperen bij boer HOLTEN 12 SEPT. 1975 PAGINA 9 De folkloristische boerendansgroep „De Holtense Boeren- larisers" kan terug zien op een enorm geslaagde buitenlandse xip, waarin zij de gemeente Holten goed vertegenwoordigd leeft. Zaterdagmorgen 6 september jl. om 5 uur vertrok de AD-bus met een lid van de boerendansers Henk Kluyn aan tót stuur richting Hostenbach Duitsland. .Onderweg ging heter al gezellig be "in de bus, conferencier Gait jan lan Achteren had voor deze gele- isnheid zijn naam veranderd in [err Gait jan von Hinten aus Hol- »n en hij probeerde onderweg zijn )uitse repertoire uit op de Holten- e dansers wat al enorm insloeg. 1 Voorzitter Jan Mossink zette on- erweg nog de laatste puntjes op e „I", hij wees de dansers op de oed verzorgde kleding, de hagel witte klompen etc., zodat wij een ;oede indruk achterlaten, zei Mos- ink. Zaterdagmiddag om 14.30 uur ar- iveerden de dansers in Hosten- >ach waar zij door de voorzitter jan de in Holten ook reeds beken- Ie Duitse dansgroep ,,Volksbühne tosselthal", de heer Alfred Hauer, welkom geheten werden, terwijl de wee jongste leden van de dans- jroep uit Duitsland de Holtense (ansers tulpen aanboden, zongen e andere leden van. de Duitse [roep ..Tulpen aus Amsterdam". In zijn welkomstrede prees de jeer Hauer de Holtense dansgroep n het speet hem bijzonder dat ,jn hun keurig verzorgde kleding iurgemeester mr. Enklaar, niet heegekomen was, zodat er nu riog liets aan de samenwerking tussen kolten en Wadgassen gedaan kon [orden. j De burgemeester van Wadgassen (rukte Jan Mossink op het hart, lat hij er wel voor moest zorgen lat burgemeester Enklaar volgend aar september wel mee komt naar Vadgassen als de gemeente haar 50-jarig bestaan viert, waar hij te- 'ens de Holtense Boerendansers loor uitnodigde. Burgemeester dr. jloutty bedankte tevens nog de loltense boerendansers voor het jeschenk dat zij de Duitse groep heegegeven hadden bij hun bezoek jan Holten. 's Avonds werd er gezamenlijk pgetreden met de Duitse dans- roep in VÖlklingen waar deHol- ense boerendansers onder een norm gejüich, gezang en gestamp grwelkomd werden, maar Küppers 'anske wist- het - juisteantwoord - iierop,. hijpakte meteen zijn ac-, jordeon èrf samen met zijn "collega fan Aaltink maakten zij er in een immezien een deinende massa van n het werd helemaal compleet oen Gaitjan von Hinten er zich tog mee ging bemoeien en met zijn juitse moppen en zijn fantastische hondorgel soli maakten zij er sa- jien een bonte Hollandse avond lan wat doorging totdat de haan morgens de dansers er op attent haakte dat ze nu wel aan hun Welverdiende nachtrust toe waren. sloeg, want van alle kanten wer den de Holtense dansers toege juicht, zij stonden al weer volop in de belangstelling. In de feesttent werden enkele oud-Hollandse dan sen gedemonstreerd o.a. de Drikus- man, Hoaksebargen, Waardenbor- cherwals etc. en Gaitjan von Hin ten maakte ook weer van deze feesttent een enorm gezellige boel. Na afloop bedankte het Weinfeest- comité de Holtense dansgroep en zij vroegen meteen of de Holtense Boerendansers het volgend jaar weer willen komen. Jan Mossink bood namens de Holtense groep 'n foto aan. De pastoor van Saarburg bood de Holtense Boerendansers hierna nog een foto aan van zijn klooster en ook hij had enorm genoten van deze in Saarburg eerste Hollandse folklore-show. Het bestuur nam voor de thuis blijvers, mevr. Oolbekking i.v.m. ziekte en de secretaris, de heer H. Plekkenpol wegens gezinsuitbrei ding enkele flessen wijn mee, zo dat ook zij nog een klein beetje konden proeven van de feestelijk heden. Hierna werd de thuisreis aanvaard. Wat het nationale programma betreft zijn de dansers nog altijd bijzonder druk, zo moesten zij 19 september naar Havelte, 30 septem ber naar Doorn, 11 oktober naar de Poppe in Markelo, 17 oktober naar Almelo, 24 oktober naar Dor drecht, 7 november naar Wagenin- gen 14 november naar Hattum en 2 december naar Utrecht, zodat er veel animo is voor de Holtense dansgroep die ook een speciaal be jaardenprogramma ontworpen heeft, met zang, dans, muziek, con ference en mondorgel soli. 28 augustus was voor de dans groep ook nogal een hoogtepunt, zij waren nl. samen met de van de radio en t.v. zo bekende zanger Arne Jansen en Les Cigales en de Nederlandse kampioen onder de boerenkapellen uitgenodigd op de Latmer stichting in Wilp waar zij een hele dag en avond moesten - verzorgen t.g.v. het 25-jarig be staan van deze stichting. Dat is ook tot een enorm succes gewor den. Het lijkt dus dat er voor de Holtense Boerendansers een gou den toekomst is weggelegd. Nieuwe leden zijn altijd van harte welkom. Gelukkig is er geen armoede meer in het Drentse veen gebied en plaggehutten als deze kan men alleen nog vinden in het openluchtmuseum te Schoonoord. Het is een eenzijdige benadering en zelfs onjuist om een discussie over 't toekomstig EG-landbouw- feeieid alleen maar op te hangen aan de financiële lasten van dat beleid. De kosten van het Europees landbouwbeleid vormen slechts één facet van die beleid. Van groot belang blijft de vraag of en in hoe verre de andere doeleinden van 't landbouwbeleid (zoals een redelijk inkomen voor de producenten, de voedselvoorziening tegen redelijke consumptieprijzen) bereikt worden. Deze mening werd onderschre ven door het bestuur van 't Land bouwschap dat tijdens de openbare vergadering van woensdag 3 sep tember 1975 een uitvoerige discus sie wijdde aan het EG-landbouw- beleid. De aanleiding voor deze dis cussie is de Balans van het Ge- Er is weinig oplettendheid geboden om de enorme verwar ring te ontdekken rond het landbouwgebeuren en alles wat met boer en boerderij te maken heeft. Zelden is de kritiek van boer en burger uitgemond in de hutspot waar we nu mee zitten. Zowel in als buiten de landbouw hangt een sfeer waarin ieder vrijelijk de schuld geeft, heeft of krijgt, waar men verwijten als de gewoonste zaak van de wereld maakt en krijgt. Zelfs het onderscheid tussen verantwoordelijkheid en schuld lijkt zoek. Het zou een zegen zijn als het gecompli ceerde boerenvraagstuk allereerst met een flink stuk gezond boerenverstand benaderd werd. Dat voorkomt in elk geval het gooi- en smijtwerk met verwijten waar boer en burger aan meedoen. I Zondagmorgen om 12 uur werd r afscheid genomen van de Duit- b vrienden en vertrok de bus naar [aarburg waar zij de Weinfeesten hoesten opfleuren. Het Weinfest- lomité wachtte de bus aan de rand jan Saarburg al op, waarna zij Boor het muziekkorps vandaar in- jehaald werden. Om 14 uur begon de optocht door (aarburg waar verschillende dans- roepen en muziekverenigingen litgenodigd waren. Gerhard Plek- ïenpol had zijn „Goastok" met Iran je linten versierd en hij liep inkele meters voor de Holtense lansgroep uit wat bij het 100.000- allige publiek al weer enorm in- ,In het rayon Deventer is de toe name van werkloosheid onder de mannelijke beroepsbevolking in de afgelopen maand (1678 - 1813) ten dele het gevolg van de in schrijving van jonge mensen, die de school verlaten hebben en ten dele het gevolg van de snel slech ter wordende werkgelegenheids situatie in een aantal beryfsklas- sen als de metaal, textiel en con fectie, handel en kantoor ei) in de .sociale sector.'. In c'e bouwnijver heid was-ecn zeer lichte daling te constateren 13). In de metaal was er een stijging met 54 man nen, terwijl de vraag vrywel tot nul gereduceerd is. Vooral in de metaalsector ziet het er, volgens het gewestelijk arbeidsbureau, in de komende maanden bijzonder slecht uit, ge zien de reeds, aangekondigde in krimpingen. Ook de bouwnijver heid verwacht ongunstige ontwik kelingen. De sector handel en kantoor en die van de sociale be roepen gaan ook steeds meer zor gen baren. De verwachting is dan ook, dat de geregistreerde ar beidsreserve de komende maan den de 8ruimschoots zal over schrijden. De directeur, de heer J. A. Leenhouts, denkt zelfs aan 10#/o. De vraag naar arbeidskrachten is gering. Momenteel bedraagt de openstaande vraag slechts 96 mannen waarvan 3 jonger dan 19 jaar. De enige sector waarin nog „iets" omgaat, is de bouw. Dat betekent 'echter niet dat de werk loosheid ih die. septor .met. aantal len van enige betekenis zal dalen. In vergelijking met het vorige jaar tekenen de huidige cijfers zich wel erg schril af. Een toe- name van de geregistreerde ar- beisreserve met ruim 100°/#, ter wijl de vraag nu nog slechts 20% is van die van vorig jaar. Vrouwen Ook onder de vrouwen nam de werkloosheid sterk toe, met name in de sociale sector, vooral een gevolg van de inschrijving van afgestudeerde jongelui. Daarbij moet worden bedacht, dat een groot aantal vrouwen, dat graag zou willen werken, zich niet eens laat inschrijven, omdat aan hun ."inschrijving vaak geen. uitkering ig verbonden. De vraag (37) is wèer iets gedaald, doch is prak tisch van geen betekenis meer. Nog steeds worden jonge men sen van de scholen ingeschreven en dat terwijl er nog een aantal van het vorige jaar staat inge schreven, omdat zij nog geen em plooi gevonden hebben. De kans dat dit aantal de komende maan den zal dalen is wel zeer gering, omdat er vrijwel geen enkele vraag meer is (3 mannen, 9 vrou wen). De geregistreerde arbeidsreser ve van mannen in absolute cijfers en in procenten van de manne lijke beroepsbevolking bedroeg per ultimo augustus verdeeld naar de gëmeeten in het rayon als volgt (tussen haakjes de cij fers van de maand juli)Bathmen 42 7,3°/o (41 71 °/oDeventer 1258 7,5% (1153 6,9%), Die penveen 102 6,2% (93 5,6), Holten 81 7,4% (72 6,5%), Olst 81 4,3% (74 3,9%) en Raalte 249 7,4% (245 7,3%). Voor de wedvlucht Strombeek (België) werden door de P.D.V. ,,De Bergvliegers" 227 jonge dui ven ingekorfd. Afstand 212 km. Lossing: 8.00 uur. Eerste duif geklokt: 10.32.46 uur. 1, 2, 6, 26, 27, 31, 33, 43 A. ten Dam (1); 3, 40 M. Lodeweges; 4, 5, 10, 20, 25, 28, 29, 32, 34, 35, 37, 39, 42 J. W. Willems; 7, 21, 24, 36, 38 A. ten Dam (2); 8, 9, 12, 14, 23, 30 G. J. Egberts; 11, 16, 18, 44 Comb. Jongman Meester 13, 22 H. van Beek; 15, 45 Jan Aaftink; 17, 19 G. Steunenberg. De trieste ellende op de Euro pese boerderij is niet weg te pra ten. De inkomens van heel veel boeren zijn op onaanvaardbaar lage niveau's gekomen. Over de oorzaken van het landbouwdrama is heel wat gepraat en geschre ven. De ene benadering is wat zakelijker en droog, de andere schildert de ellende in pakkende kleuren, een derde brult op super- demagogische wijze (en wellicht een flink tikkeltje overdreven) de boerenondergang van de daken. Niets afdoende aan de ingewik keldheid en de ernst van de agra rische problematiek constateren we in vele gevallen onzorgvuldig heid, onnauwkeurigheid, verwar ring en zelfs bewuste stemming makerij rond de benadering van de aard, omvang en eventueel op lossing van agrarische vraagstuk ken. Men geeft de ander al te gemakkelijk de schuld, men has pelt wezenlijk verschillende za ken door elkaar, men breekt al leen af zonder op te ruimen. Zo wel binnen de landbouw als daar buiten bezondigt men zich vaak aan deze laakbare praktijken. De voorbeelden waaruit dit blijkt lig gen in feite voor het rapen. Van mug tot olifant In de landbouw is de grens tus sen tekort en overschot bijzonder klein. Leeft men vandaag in een situatie met Europese tarwe-, bo ter-, appel- of wijnbergen, voor dat men er erg in heeft is deze balans omgeslagen in tekortsitua ties. De boer heeft de natuur niet helemaal in zijn macht, een mis oogst of een geweldig gunstig pro- dulctiejaar zijn juist factoren die de weegschaal van tekort en over schot in beweging zet. Als de landbouw moet zorgen voor een regelmatige en voldoen de stroom van voedingsmiddelen, mag er dus geen kilogram of liter te weinig geproduceerd worden. Er is vanuit die situatie gezien niet veel nodig om iets meer te produceren dan de behoefte. Een ervaringsfeit is echter dat het te veel, de „overproduktie", meteen als overschot aangemerkt wórdt, ongeacht of het nu om een beetje of een behoorlijke hoeveelheid aan .teveel gaat. Het begrip „over schot" is in de volksmond een geladen begrip geworden. Men hanteert vaak het woord berg (boter-, tarwe-, enz.), maar ver geet dat de voorraad dan zo be trekkelijk is dat men nauwelijks voor enkele weken de consumptie kan opvangen. Lasten» maar dan ook de lusten Vanuit de overschotsituaties wordt gemakkelijk geschermd met de financiële medeverantwoorde lijkheid van de boer die het te. veel-produkt voortbrengt. Men wil het onverkoopbare overschot af wentelen op de boerenbeurs, zo dat de totale produktie op de boer derij minder opbrengt. Op het eerste oog een aardige redenering, die zelfs door Euro-commissaris Lardinois gepropageerd wordt. De commissaris denkt op dit ogenblik aan de zuiveloverschot- ten (melkpoeder) en wil zich de kritiek rond de Russische boter, affaire niet opnieuw op de hals halen. Toch berust deze redene ring op een halve waarheid en is ze allerminst consequent. De boer is bereid financiële verantwoorde lijkheid te dragen, maar dan ook in tekortsituaties. De jongste historie heeft even zeer tekorten gekend; alleen hoor de men geen woord over verant woordelijkheid en het recht van de producent. Consequent redenerend zou de boer daarvan ook in de beurs iets mogen merken (zij het dan tot bepaalde grenzen omdat de consument ook bescherming verdient). Als men schermt met financiële medeverantwoordelijk, heid zal men in de Europese Ge meenschap fair.play moeten spe len. De spelregels zullen dan on. gewijzigd toegepast worden, los van het feit of er agrarische te korten of overschotten zijn. Koekje van eigen deeg In Nederland is het Europese tarwebeleid een heet hangijzer geworden. In Europa teelt men veel zgn. zachte tarwe die verge leken met Amerikaanse en Cana dese tarwerassen, minder ge schikt is voor broodbereiding en b-Jter voor veevoederdoeleinden gebruikt kan worden. Er is echter één gemeenschappelijk graanbe leid met zgn. richt- en interven tieprijzen. In de zuidelijke helft van de Gemeenschap blijkt de tar- weteelt beter te gedijen dan in onze streken. Zelfs de zachte tar we (bijvoorbeeld Franse tarwe) is een gewild produkt bij onze maal- industrie. Nu Brussel met 'n wij ziging in het graanprijsbeleid dreigt, worden vele Nederlandse tarwetelers witheet. De Neder landse tarweprijs zal een flinke deuk krijgen, dat betekent een be hoorlijke inkomensderving. Nu is de prijsvorming van tarwe bijzon der ingewikkeld - (zelfs monetaire factoren spelen een rol), maar - in- wezen produceren wij in ons land tarwe die minder gevraagd wordt dan buitenlandse (Franse) tarwe. Volgens het specialisatiebeginsel (een der grondprincipes van de EG) zou de Newderlandse tarwe- teler er dus goed aan doen min der of geen tarwe te telen en die activiteit over te laten aan zijn collega in het buitenland die het kennelijk beter doet. Het protest van de Nederlandse tarwetelers is wel begrijpelijk, want Brussel pleegt een aanval op hun inkomen. In wezen gaat het dan niet meer over het tarwe- vraagstuk, maar over de inko mensvorming. Het genoemde pro test moet dan ook in een juist dag licht geplaatst worden. B. Schouwink meenschappelijk Landbouwbeleid en de bijzondere aandacht die Brussel schenkt aan de financiële lasten van het landbouwbeleid. Het Landbouwschap erkent dat elk beleid, dus ook het EG-land- bouwbeleid, geld vraagt. Het is ech ter onjuist om het beleid alleen te beoordelen naar de financiële con sequenties. In dat verband mag men niet ontkennen dat het land bouwbeleid zeer positief gewerkt heeft. De voedselvoorziening is niet alleen veilig gesteld, ook is er spra ke van een evenwichtige ontwik keling van de consumptieprijzen. Dat laatste spreekt te meer nu de prijsontwikkeling op de wereld markt de laatste jaren sterke schommelingen vertoond heeft. In de Brusselse gedachtengang is thans sprake van fundamentele marktverstoringen en voor wat be treft bepaalde sectoren van over schotten. De overschotten in de zuivelsector zijn volgens het Land bouwschap eerder een gevolg van een stagnerende afzet dan van een onverantwoorde produktieuitbrei- ding. Het Landbouwschap wijst dan ook de Brusselse gedachte af om aan de producenten financiële me de verantwoordelijkheid te geven voor overschotten. De producenten hebben ook in het verleden altijd al een marktrisico voor hun reke ning genomen. Naast de financiële medeverantwoordelijkheid wijst 't Landbouwschap ook een produktie- contingentering en verdere mati ging van het EG-prijsbeleid af. Het Landbouwschap is bereid tot een kritische, maar wel zinnige, discussie over het EG-landbouw- beleid. Daarbij dient het beleid niet alleen uit een financieel oog punt, maar juist vanuit een bre der kader benaderd te worden. Het Landbouwschap vindt het onaan vaardbaar, dat extra financiële of fers voor het wegwerken van over schotten afgewenteld worden op de schouders van de producenten. Ter gelegenheid van zijn 30-jarig bestaan biedt „Ontspanningsclub Jolten" de plaatselijke bejaarden ien gratis voorstelling aan. Eigen- ijk is deze geste een gevolg van Iwee jubilea. Niet alleen O.C.H. |ubileert namelijk, ook het be jaardencentrum. „Diesscnplas" piert binnenkort z'n tweede ver- aardag. [Twee vliegen in één klap", aldus Ie heer J. Oosterkamp, voorzit- fer van de bekende ontspannings- fclub. „Op dinsdag 23 september reden wij om half acht in ge bouw „Irene" geheel belangeloos poor alle invaliden en bejaarden ban Holten op. Niet alleen de be woners van de „Diessenplas" zijn Uitgenodigd, ook de leden van de iejaardensociëteit en bij deze alle bverige 65+-ers en invaliden". Dosterkamp vervolgt: „Juist deze jategorie van plaatsgenoten heeft Boor z'n trouw bezoek eraan mee gewerkt dat het onze amateurver- bniging gedurende de afgelopen flertig jaar voor de wind is ge gaan". Vlet betrekking tot het op te voe- en blijspel „Donder dagen" 'ermelden wij nog dat het in de 'ërte een vervolg is op het ander- ïalf jaar geleden gespeelde „Ma- lame de Boerin", Dezelfde per sonen - nu jaren nadien - zien we terug. Overigens is dit door me vrouw HemminkKamp geschre ven blijspel geheel op zich zelf staand. Uit dc inhoud van „Don der dagen" verklappen we dat het op drie achtereenvolgende donderdagen ook werkelijk van alle kanten dondert. De humor flitst uit alle richtingen door het blijspel heen. Zo gaat zoonlief z'n oude vader bestelen met een oude nylonkous' over z'n hoofd, waarbij hij vergeet dat iedereen hem di- rekt herkent aan dat stomme hoedje op z'n kop; En opa lijkt verliefd te worden als z'n jeugd vriendin plotseling uit Amerika opduikt. Ook voor de mensen die bij een vorige gelegenheid opa's bedstee- capriolen niet hebben kunnen aan schouwen. lijkt ons „Donder dagen" zeker de moeite waard. Mochten er bij de plaatselijke in validen en/of bejaarden vervoers problemen bestaan, dan kunnen zij telefonisch contact met de heer Oosterkamp (tel. 2330) opne men. „Voor vervoer wordt ge zorgd", verzekerde déze ons. „Donder dagen" wordt ge speeld op dinsdag 23 september in gebouw „Irene", aanvang half acht. De zonsverduistering in januari 1925 inspireerde vaar" tot de volgende ontboezeming: De kranten schreven er was wat gaande, Er zou weer iets bijzonders zijn, Ja, de maan verdonkeremaande. Weer een beetje zonneschijn. Maar we hadden niets te vreezen, 't Zou niet zo heel erg zijn, Vanaf drie uur zou 't maar wezen, Dat de zon er niet zou zijn. Aan de westelijke hemel, Kon je 't zien, als je het zag. Sommige pessimisten zeiden, Dat is de tweede kortste dag. Voor veel minnende paartjes, Was zoo'n lange avond fijn, Want die dachten veele uurtjes Mag de zon verduisterd zijn. De astronomen hadden, Weer een reuzen zware taak. Ze hebben weer met spek geschoten, Maar 't was deze keer niet raak. Want vanmorgen bij het opstaan, Scheen de zon met frissche kracht. Over al die geleerde praatjes, Heeft ze vast niet lang gedacht. 25 januari 1925 Ooievaar De onderwijs begeleidingsdienst (OBD) staat momenteel in 't cen trum van de belangstelling. Het ge meentebestuur van Deventer gaat de omliggende gemeenten, die in de voorbereiding zijn betrokken, opporren om nu eindelijk eens wat haast te maken met de behandeling in de gemeenteraad van het voor stel tot instelling van zo'n dienst. (Zie het voorstel van de gemeente Holten elders in dit nummer.) De enige gemeente die tot nu toe duidelijk heeft gezegd niet mee te willen doen is Bathmen. De Deventer wethouder van on derwijs, B. J. M. Duimel, heeft in de raadscommissie gezegd, dit te betreuren, maar anderzijds vond hij het ook geen ramp, gezien het geringe aantal inwoners van deze plaats. In verschillende gemeenten waren de reacties positief, ver klaarde de wethouder. Holten en Voorst moeten zich evenals Die penveen, nog buigen over het voor stel. Wat Holten betreft bespeurde de wethouder zelfs enige onwil om het voorstel in behandeling te ne men. (Die uitspraak is dus nu ach terhaald, red. H.N.) „De hele raadscommissie van De venter was nijdig op de buurge meenten, die de behandeling steeds maar uitstellen. De commissie be sliste dan ook op voorstel van de wethouder om- die gemeenten per brief nog eens aan te sporen tot een snelle behandeling. Alleen het lid M. C. van Dijk (CDA) zag daar geen licht in", aldus het Deventer Dagblad. De commissaris der koningin, mr. J. L. M. Niers, die bij de raad van Bathmen op bezoek was maandag j.l., liet blijken als provinciaal be stuurder 't raadsbesluit van Bath men, om niet mee te doen, te be treuren. Hij vond het feit, dat Bathmen een gemeentenaar gevon den had, die de functie van „reme dial teacher" (onderwijsbegeleider) gaat vervullen, geen werkelijke oplossing. Hij gaf de raad het ad vies ten aanzien van de onderwijs begeleidingsdienst alles nog eens op een rijtje te zetten. „Niettemin besloot de gemeente raad meteen maar met algemene stemmen een krediet van f 13.000.- beschikbaar te stellen voor aan stelling van mevrouw Van Berk als remidal teacher in de gemeen te Bathmen", aldus het D.D. Omdat de laatste jaren de bemes ting met organische middelen (stal mest, compost, enz.) sterk in de be langstelling staat, zou men de in druk kunnen krijgen dat kunst meststoffen overbodig zijn. Niets is echter minder waar. Een goede be mesting met in hoofdzaak stikstof, fosforzuur en kali is in de meeste gevallen onmisbaar. Wel komen in de toepassing van deze meststoffen veranderingen voor. Zo was het vóór de vijftiger jaren gebruikelijk, dat kali en fos faat in de herfst werden gestrooid. Na die tijd heeft men de gehele be mesting steeds meer verschoven naar het voorjaar. De laatste jaren is hierin echter weer een duidelijke wijziging ge komen. Vooral de kalimeststoffen v/orden thans weer veel in de herfstmaanden uitgebracht. Het voorjaar is dikwijls nat, waar door de mogelijkheid om op het land te werken vaak beperkt is. Bpvendien is het rijden over de zeer vochtige grond niet bevorder lijk voor de bodemstructuur. Dit laatste weegt in de herfst minder zwaar, omdat de grondbewerking dan nog moet plaats vinden. Een andere overweging bij de najaars bemesting is het feit, dat voor een goede kwaliteit van de produkten (aardappelen b.v.) grotere hoeveel heden kali nodig zijn, die in de bouwvoor moeten worden opgeno men. De verstandige telers zullen dus nu reeds overgaan tot het strooien van de geëigende meststof, gedach tig aan het sepreekwoord: Stel niet uit tot morgen, wat by heden doen kimt. In een brief aan de staatssecreta ris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk geeft het Landbouwschap op diens verzoek commentaar op het Voorontwerp Kampeerwet. Het Landbouwschap is van mening, dat de voorgestel de wet voor het kamperen by de boer té veel regelt en het doel weieens voorbij zou kunnen schie ten. Hoewel het Landbouwschap een duidelijke voorkeur heeft voor een algemene vrijstelling, waarbij iedere boer maximaal vijf tenten of caravans op zijn bedrijf zou kunnen toelaten, *kan een regeling via individuele vrijstelling aan vaard worden vanwege andere in het geding zijnde belangen. Grote bezwaren heeft het Land bouwschap evenwel tegen de voor gesteld „gebiedsregeling". Deze regeling betekent dat slechts vrij stelling voor kamperen bij de boer mag worden verleend in ge bieden die daarvoor speciaal zijn aangewezen, of wanneer een be stemmingsplan daarin uitdrukke lijk voorziet. Dit is in strijd met de opvatting, dat het plaatsen van tenten en dergelijke onder bepaalde voor waarden steeds mogelijk moet zijn. Een individuele beoordeling door de gemeenten acht het Land bouwschap meer op zijn plaats. Het vreest bovendien dat door de voorgestelde regeling kamperen bij de boer onmogelijk blijft in ge bieden met weinig recreatieve- ak- tiviteiten, maar waar uit planolo gische overwegingen de minste bezwaren bestaan.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 9