De vrouw en het interieur De NOS 0|) Sterio Hifi 75 Mensen in Nood/Caritas gaf in 1974 voor 10 miijoen hulp ZAKELIJK OKTOBER WIJNMAAND £M i Help ze 'n handje Doktersassistente JEUGD EN FIETS Op de fiets naar school Va kan tie-na betrach ting Bijgeloof Blesbokkig Bordeux werd weer betaalbaar STRIKT IEÏ1I HOLTEN 5 SEPT. 1975 PAGINA .7 Nu op het rijtje van „interesses van de vrouw" het interieur bo venaan staat en we bovendien le ven in het jaar van de vrouw, lijkt ons het navolgende initiatief een schot in de roos. In het artiestenplaatsjc Bergen, Noord-Holland, nam een aantal ar- chitekten, binnenhuis architekten en bouwkundigen het initiatief tot de oprichting van een unieke schriftelijke cursus voor de vrouw Daartoe gebracht dcor het regel matige contact dat de binnenhuis- architekt bij het bouwen en inrich ten van een woning meestal met de vrouw des huizes heeft. Binnen- huisarchitekt Michel Smit en ar- chitekt Fred Balm, beiden jong, dy namisch en met succes werkend, zeggen het als volgt: „Bij het uitkiezen van materia len, kleuren, meubels, kortom alles dat nodig is om van een huis een home te maken heb je altijd weer met de vrouw te doén. Steeds blijkt dan met hoeveel enthousiasme en intuïtief inzicht een vrouw te werk gaat Even dikwijls ontstaat er na die periode van bezigzijn voor veel vrouwen een tijd die ze als een leegte ervai-en. Bijna onverander lijk volgt de vraag, waar kunnen we nu wat meer leren over bin- nenhuisarchitektuur, zonder direkt binnenhuisarchitekte te worden," aldus „Mik" Smit. Om aan die duidelijk gesigna leerde behoefte tegemoet te komen is men toen, nu anderhalf jaar ge leden, begonnen met het samen stellen van zo'n schriftelijke cur sus en een makkelijke weg was het zeker niet. Fred Balm: „in overleg met mensen die er iets van weten bleek de cursus niet langer te moeten worden dan 20 lessen Zelf vonden wij dat we geen taaie technische affaire moesten brengen, want daarvoor leent het onderwerp zich niet. Toch ontkomt men niet aan het geven van een beetje basisken nis op dit gebied, wil je de dames 'in 6 maanden ook werklijk iets bijbrengen. We hebben toen onder meer de hulp ingeroepen van een kunsthistoricus, een antropoloog, een fysiotherapeut, een modelbou wer en een tuinarchitekt, die in de opbouw van de cursus allen hun bijdrage hebben gegeven." Het geheel heeft geresulteerd in een boeiende, zeer gezellig ge schreven cursus binnenhuisarchi- tektuur voor de vrouw, waarin door lezen, plakken, knippen en knutselen elke vrouw haar eigen adviseur kan worden. Het leuke van de cursus is dat men in de grijze oudheid begint bij de eerste hutten en beschrijft hoe de gezinnen daarin leefden. Men geeft met de eerste lessen een kijkje in het huisgezin van de Romeinen, de Batavieren, om via de Middeleeuwen en onze groot ouders terecht te komen bij het wonen nu. Steeds staat daarbij de mens cen traal. „Wonen moet men zelf doen," lezen we onder meer in de derde les. Dit gegeven loopt als een gouden draad door de gehele cursus. Er wordt geen kaleidoscoop van ideetjes gegeven maar een zeer doordacht, zeer gezellige cur sus, waardoor men leert te wonen en daarvoor een optimale omge ving leert te creëren. Een cursus bovendien die er zeer verzorgd uitziet, met kostbaar drukwerk en originele illustraties. Als men dan nog in aanmerking neemt dat de samenstellers ervan een complete cursus handtekenen hebben bijgevoegd, waarmee zelfs de minst getalenteerde redelijk leert schetsen en deze hele schrif telijke cursus voor 300 gulden of 15 gulden per les, verkrijgbaar is, dan mag men aannemen dat met dit initiatief vele vrouwen een groot plezier is gedaan. Inlichtingen bij I.V.I., Natteweg 2, Bergen N.H., telefoon: 02208-5153. De NOS zal op de tentoonstelling van hifi-stereo apparatuur ..Stereo Hifi '75" (van 11 tot en met 15 sep tember in de Rijnhal in Arnhem en van 25 tot en met 29 september in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren) vertegenwoordigd zijn op een speciale stand, die voor een belangrijk deel in het teken zal staan van Hilversum 4, de nieuwe radiozender, die begin volgend jaar van start gaat. In de NOS-stand, die 25 meter lang en 4 meter diep wordt, zal voor het eerst apparatuur worden opgesteld, die straks wordt ge bruikt voor de opname, weergave en de montage van Hilversum 4- programma's. Deze zgn. registra tiekamer bevat twee magneto- foons, waarop de programma's op band worden gemonteerd, twee grammofoons en een acht-kanaals- regeltafel, die is voorzien van on der meer filters en een galminstal- latie. De apparatuur - uiteraard voor stereo geschikt - waarborgt wat de weergave van de serieuze muziekprogramma's betreft een hoog kwalitatief niveau. Nadere informatie over de appa- ratuur zullen de tentoonstellings bezoekers ter plaatse kunnen ont vangen van een deskundige van de Technische Dienst Radio van de NOS. Naast de registratiekamer voor De meese Nederlandse kinderen hebben een eigen fiets en gebrui ken die veelvuldig. Vanaf zijn pril ste jeugd is het kind in ons land vertrouwd met de fiets en de fiets is een van de eerste „grote" ca deaus die het kind krijgt. Heel veel kinderen gaan dagelijks op de fiets naar school. Vooral op het platte land, omdat de afstanden er groter zijn en frequent openbaar vervoer er nogal eens ontbreekt. Bovendien is de fiets zonder meer het goed koopste vervoermiddel. Leren fiet sen is meestal geen probleem, ze ker niet nu de kinder- en jeugd- fietsen zijn aangepast aan vrijwel alle denkbare lichaamsmaten. Vroeger werd een kinderfiets nog wel eens op maat gemaakt door blokken op de trappers te beves tigen of met crank-verkorters, maar die aanpassing is verleden tijd- Reeds in De Kampioen van 2 juli 1897 werd informatie gegeven over ..het rijwiel voor kinderen". Het gebruik van de fiets werd toen nuttig genoemd voor gezonde kin deren. De wedstrijdsport werd als schadelijk afgewezen en verder werd gesteld dat het kind niet eer der dan als op tienjarige leeftijd mocht 'gaan fietsen.''Die leeftijds grens van tien jaar wordt ook nu nog vaak genoemd, al is het. wel 'n beetje een slag in de lucht, omdat niet alle kinderen van tien jaar ge lijk zijn. Het ene kind heeft meer verantwoordelijkheid dan het an dere en het ene kind weet zich in het verkeer beter aan te passen dan het andere. In de Nederlandse verkeerswetgeving wordt dan ook ten aanzien van het mogen ge- i bruiken van de fiets geen leeftijds- I grens gesteld. Iedereen, van heel jong tot heel oud, mag per fiets aan het verkeer deelnemen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat wij ieder kind zonder meer op de fiets het verkeer in mogen sutren. Leren veilig fietsen Het kind moet veilig leren fiet sen. Dat is een zaak en taak van opvoeding en onderwijs. Als een kind van jongsafaan geleerd wordt hoe het zich in het verkeer moet gedragen, kan het zich spelender wijs de wettelijke gedragsregels eigen maken. Zoals bij de. gehele opvoeding staat het goede voor beeld daarbij centraal. Het goede voorbeeld doet goed volgen, maar jammer genoeg wordt ook het ver keerde voorbeeld nagevolgd. Ouders en opvoeders moeten zich daarvan goed bewust zijn. Een kind veilig leren fietsen betekent dan ook: samen met het kind gaan fietsen. Het kind ziet dan hoe er in verschillende en wisselende si tuaties moet worden gereageerd en raakt al doende vertrouwd met het verkeer. Als kinderen op de fiets naar school gaan, dan moeten ze in het begin vele malen worden be geleid. Ze leren dan de weg goed kennen en kunnen worden geatten deerd op gevaarlijke punten in de route, zodat ze weten waar ze goed moeten uitkijken en waar ze voor al op moeten letten. Het is ook van het allergrootste belang een zo vei lig mogelijke route uit te stippelen. Die mag best iets langer zijn. als het een veiliger route is. Kies waar dat kan een route die overwegend of zoveel mogelijk over fietspaden loopt. Voorschriften Als een kind leert fietsen moet het ook de verkeersvoorschrïften le ren. Het moet weten wat de bete kenis is van de verkeersborden en welke regels in acht moeten wor den genomen. Dat kan het beste in de praktijk gebeuren, dus tij dens gezamenlijke fietstochten met de ouders of andere volwassenen. Wie wil weten wat dat verkeers gedrag voor fietsers precies in houdt," kan dat nalezen in het nut tige boekje Fiets-eiiquette waarin dit ales op overzichtelijke wijze, voorzien van praktische adviezen is samengevat. Door overmaking «an f 3.60 op postgirorekening no. 234567 kan dit boekje bij de stich ting' fiets! in Amsterdam wo>den aangevraagd. De taak van de school Niet alleen de ouders hebben een taak bij de verkeersopvoeding. Ook de school kan en moet hieraan een belangrijke bijdrage leveren. Wel iswaar besteden de meeste scholen wel aandacht aan het verkeer, maar in de praktijk wordt er nogal laat mee begonnen. Eigenlijk zou er in de eerste klassen van de ba sisschool al mee gestart moeten wordwen. Praktijk is hierbij be langrijker dan theorie. Daarom is het vreemd dat niet alle scholen in ons land meedoen aan het ver- keersexamen voor de hoogste klas sen van de basisschool. De school zou er voor moeten zorgen dat ge zamenlijk de verkeerssituatie in de directe omgeving van de school wordt verkend. Daarbij kan in de praktijk worden geoefend in het naleven van de verkeersvoorschrif- ten. Klassikale fietstochten behoren eveneens op het programma te staan. Die kunnen goed gecombi neerd worden met bijvoorbeeld be zoeken aan musea, langs histori sche plaatsen in de omgeving of aan natuurgebieden als onderdeel van de biologielessen. Zo'n geza menlijke onderneming is trouwens ook heel goed voor de sociale vor ming. Jammer genoeg wordt bij 't voortgezet onderwijs op de meeste scholen niets aan verkeersopvoe ding gedaan, terwijl uit de statis tieken blijkt dat met name ook in de groep van 12- tot 16-jarigen nog al wat brokkenmakers zitten. Onderhoud Het onderhoud van de fiets is, ook uit het oogpunt van verkeers veiligheid een belangrijke zaak. Steeds weer blijkt bij controle door de politie dat het met de fietsen van scholieren bitter slecht is ge steld. Vaak blijken bij controle 70 tot 90 pet. van de fietsen manke menten te vertonen. Vooral voor intensief gebruikte fietsen is het nuttig ze- periodiek te laten contro leren door een vakman. Ook zelf kan men heel wat doen, zoals het eens per maand goed schoonmaken van de fietsen, het controleren van de verlichting etc. Dat alles kan aan kinderen gemakkelijk geleerd worden, zoals ook het plakken van een band. Eigenlijk zou het onder houd van de fiets moeten worden opgenomen in de handenarbeidles- sen op de scholen. Wie zich over het juiste onderhoud van de fiets wil oriënteren kan door overma king van f 6.50 op postgirorekening nr. 234567 bij de stichting: fiets! in Amsterdam het boekje Fietsver- zorging aanvragen. Hierin staat letterlijk alles wat men zelf aan de fiets kan doen. Nog steeds worden door veel be zoekers van Ouwehands Dieren park geldstukken tussen de kroko dillen en kaaimannen geworpen. Meestal blijft het bij koperen cen ten, stuivers en dubbeltjes. De bo dem ligt er vol van, met zo hier en daar een kwartje tussen het over wegende koper. Men gelooft dat het geluk brengt als er zo'n geldstukje terecht komt- in een huidplooi van een krokodil. Maar het is uiteraard allemaal bij geloof. Zeker is in elk geval, dat er één instelling wel bij vaart. En dat is het Wereld Natuur Fonds, want de aan het eind van het sei zoen verzamelde geldstukken gaan naar dat fonds. Deze bikini van Lovable heeft verschuifbare cups en vervaar digd van antron lycra tricot. De ze moderne bedrukte moddelle- tjes zijn verkrijbaar in de kleuren rood, zwart en bleu. Twee blesbokvrouwtjes, afkom stig uit Zuid-Afrika, wonen bij Ouwehands Dierenpark in één stal. Het zijn moeder en dochter. Toen dochter-blesbok een baby ter we reld ging brengen werd de aan staande grootmoeder tijdelijk naar elders overgebracht. Dat viel haar dermate tegen, dat ze er een shock van overhield. Ze had er zo graag bij willen zijn. Pas na een etmaal was ze weer helemaal de ouwe. Het kind heeft recht op een fiets In een land als Nederland waar de fiets zo algemeen is en waar vrijwel iedereen een fiets heeft, Volgens het jaarverslag van de stichting Mensen in Nood/Caritas Nederland over 1974 heeft deze stichting in het verslagjaar voor meer dan f 10 miljoen hulp ver leend. i De grootste bedragen gingen naar het zwaar beproefde Bangladesh, nl. f 3.740.577,- voor aankoop van medicijnen, melkpoeder, babyvoe ding, groentezaden, voor werkge- legenheidsprojekten, alfabetisatie en preventieve gezondheidszorg. Aan het door droogte en hongers nood geteisterde Sahelgebied in Afrika werd f 1.277.294,- besteed voor de aankoop van melkpoeder en medicijnen, voor hulp aan een puttenprogramma en voor diverse landbouw- en streekontwikkelings- programma's. Overige bijdragen gingen naar Noord- en Zuid-Vietnam, Cambod ja, Peru en Columbia en naar 73 kleinere projekten in 26 landen. Uit het. sponsorprogramma „Neem een kind voor uw rekening", dat gebaseerd is op een bijdrage van heeft ook het kind recht op een eigen, maar vooral ook degelijke fiets. Geef uw kinderen daarom liever geen afdankertje, maar een betrouwbare fiets die in alle op zichten voldoet. Kies uit bij en laat adviseren door een vakman, die ook bereid en in staat is de nazorg op zich te nemen. Dat kost een beetje meer, maar is wel veiliger. Het kind heeft niet alleen recht op een juist gekozen en degelijke fiets, maar moet die ook op de juiste wijze leren gebruiken. Ouders en opvoeders moeten wat dit betreft er zich niet met een Jantje van Leiden afmaken. f 0,50 per dag voor kinderen in nood, kon in 1974 reeds ruim f 275.000,- worden uitgekeerd. Ruim f 3 miljoen werd besteed aan een aantal speciale voedsel- hulpprojekten voor ruim 80.000 mensen in 15 verschillende landen. «Hoewel de stichting Mensen in Nood dankbaar is voor de vele bij dragen die zij mocht ontvangen, is zij tevens met grote zorg vervuld omdat steeds meer hulp gevraagd wordt voor de enorme hongersnood in grote delen van de wereld. Een bedrag van ruim f 20 miljoen was aan het einde van het verslagjaar tekort dm te kunnen voldoen aan 16 projekten voor voedselhulp aan 200.000 mensen in 14 landen. Omdat de stichting Mensen in Nood als de Nederlandse tak van Caritas Internationalis verbonden is met de caritas-afdelingen in 102 landen, kan zij snel en efficiënt hulp bieden en blijft er nauwelijks De wijnen van Bordeaux zijn al tijd al favoriet geweest in Neder land. Deze speciale voorkeur stemt uit de tijd dat ons land de grootste vloot ter wereld had, wel 15.000 schepen groot. De Engelsen hadden er toen maar 3.000 en de Fransen niet meer dan 500. De Hollanders waren een eeuw of vier geleden de koopvaarders van de wereld: ze haalden alles van ovex-- al en brachten dat naar elke be stemming. Zo waren zij het ook die de wijnen van Bordeaux haal den in het Franse land. Vaak ging de lading naar Nederland zelf, vaak ook naar een ander land. Als ze de wijn gingen halen, waren de Hollanders zo slim om geen dode ballast aan boord te nemen, maar verhandelbare waar. En dat was kaas. Scheepsladingen kaas wer den zodoende verkocht in Bor deaux, en vandaag de dag heeft men in Bordeaux nog een speciale voorkeur voor de kazen uit ons land. Heel wat Bordelais eten elke avond 'n stukje Nederlandse kaas bij hun laatste glaasje wijn. Rode Bordeaux en Hollandse kaas gaan dus perfekt samen! Oneindig veel keus Nu bestaan er heel wat verschil lende sooi-ten Bordeaux. Het wijn gebied is voor kwaliteitswijn het grootste van Frankrijk en telt tal van distrikten, gemeenten en indi viduele chateaux. Het is dus een iets aan de strijkstok hangen, zo als blijkt uit een recent evaluatie rapport van mevr. Marita van As- seldonk-Mutsaerts. De stichting hoopt dat velen door een regelmatige bijdrage op giro 1111 222 t.n.v. Mensen in Nood, Den Bosch, het werk blijven steu nen. streek waarin je een oneindige variatie aan kleuren, geuren en smaken ontmoet. Geen Bordeaux is gelijk; elke fles vormt 'n nieuw avontuur. Om u wat wegwijs te maken: de beroemdste distrikten zijn de Médoc, de Graves, St. Emilion en Pomerol. Daar vind je de fameuze „grandscrus" en an dere roemruchte chateaux. Niet alle wijnen echter zijn even be kend: zelfs in de Médoc bestaan nog heel wat kleine, onbekende wijngaarden die erg leuke wijnen leveren. Het is volstrekt ondoen lijk om ze allemaal te kennen - vertrouw daarom op het advies van uw wijnhandelaar. Hij im mers kent de weg tussen al die chateaux. Naast de bekende dis trikten bestaan er minder befaam de. Ook daar valt veel lekkere wijn te vinden. Enkele namen zijn Cótes de Bourg en Fronsac. Trou wens, de wijnen met de eenvoudi ge herkomstbenaming „Bordeaux" of 'Bordeaux Supérieur' zijn vaak óók niet te versmaden. Voor nog geen tientje De rode wijnen uit Bordeaux hebben alle een elegante persoon lijkheid. In het begin doen ze even wat gereserveerd aan, maar na enkele minuten en een paar slok jes bieden ze tal van fijne schake ringen in smaak en geur. Ze ko men vooral aan tafel tot hun recht, bij voorkeur bij een goed stuk vlees. Omdat rode Bordeaux een unieke wijn is, hebben grote concerns en speculanten de prijzen in de afge lopen jaar tot rekordhoogte opge vijzeld. Maar dat is nu voorbij, want zelfs de Amerikanen werd 't een beetje te gortig. Bordeaux, koi-tom, is weer betaalbaar en voor nog geen tientje bestaat er al vol op keus. In de maand september geven de gezamenlijke slijters extra aandacht aan deze fraaie wijn die ons zo na ligt. Want dan is Boi'deaux wijn-van-de-maand. Doe er uw voordeel mee! kleding Ik heb een huis met grote kamers En zeven luie stoelen Maar 'k moet kamperen in een tent Als ik me fit wil voelen 't Lig wakker in mijn luxe bed Slapeloosheid is een straf Maar als ik in mijn slaapzak kruip Weet ik zeker dat ik maf Fietsen of lopen doe ik nooit, Waarom? - 'k heb toch mijn slee Maar als op een camping ben Trim ik met d'anderen mee! 'k Voel me zo gammel het hele jaar Temidden van alle gerief. Wanneer ik echt relaxen wil, Moet 'k leven - primitief Daarom ben ik in oktober al Weer aan vakantie toe. De diagnose stel 'k dan zelf; De welvaart maakt me moe HUISVROUW Bekijk akelijk smaakvol Presenteer u zelf in een perfekt pas send kostuum met lot dessin Goed gekleed is strikt zakelijk bezien een belangrijke persoonlijke zaak UechtUxjrhcht I KLEDINGHUI3 Hilversum 4-programma's be staat de NOS-stand uit een luister balie. waaraan het tentoonstel- lingspubliek via een aantal hoofd telefoons serieuze muziek zal kun nen beluisteren, zoals die straks door Hilversum 4 zal worden uit gezonden. Ook in dit geval wordt de nadruk gelegd op de technische hoogstaande kwaliteit. Verder wordt in de NOS-stand al gemene informatie verstrekt door de NOS en de PTT. De NOS zal bovendien folders beschikbaar hebben over de komst van Hilver sum 4 en de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO). De PTT zal het publiek nader informeren over onder meer de ontvangstmo gelijkheden van radioprogram ma's. Ten behoeve van de standhouders van „Stereo Hifi *75" verzorgt de NOS een muziekprogramma, dat in stereo wordt uitgezonden via een speciaal toegewezen frequen tie. In Arnhem is dat 90.00 mHz en in Zuidlaren 90.80 mHz. De RONO brengt enkele keren een uitzending rechtstreeks van de tentoonstelling. Donderdag 12 september is dat het Gelders Pro gramma van de RONO, dat van 19.00 tot 19.30 uur rechtstreeks vanaf de tentoonstelling in Arn hem wordt uitgezonden. Presenta tie: Wim Gerritsen. Het Drents Programma van de RONO komt donderdag 25 september van 19.00 tot 19.30 uur rechtstreeks vanaf de tentoonstelling in Zuidlaren. Presentatie: Geesje Been. In het kader van een landelijke actie in de maanden september en oktober ter bevordering van de veiligheid van het kind op de weg, heeft Veilig Verkeer Nederland alle gemeentebesturen in ons land in een brief dringend gevraagd zich extra in te spannen om met nog meer spoed op grotere schaal dan nu reeds het geval is voorrang te geven aan maatregelen die de vei ligheid van het kind kunnen ver groten. In de brief onderstreept WN dat niet alleen een gedegen verkeers opvoeding door de ouders en goed verkeersonderwijs op school be langrijk bijdragen tot de veiligheid van het kind op de weg, maar dat ook planologische en technische voorzieningen daarbij niet gemist kunnen worden. Hoewel definitieve cijfers nog ontbreken mag worden aangeno men dat ook vorig jaar de meeste jeugdige slachtoffers zijn gevallen onder de voetgangers en fietsers. Dit verzoek aan de gemeente is een onderdeel van de te voeren campagne, die onder het motto: „Help ze 'n handje" ook op de ge motoriseerde weggebruikers een beroep doet het kind in het ver keer daadwerkelijk de behulpzame hand toe te steken door onder an dere met lage snelheid te rijden op plaatsen waar kinderen verwacht kunnen worden. Ouders, automobilisten, motorrij ders, bromfietsers en uiteraard de overheid moeten en kunnen geza menlijk meehelpen om het kind te beschermen. In de campagne wordt daar met name op gewezen. En dat dit nodig is blijkt uit de volgende cijfers: In 1974 werden 315 kinde ren in de leeftijd van 0-14 jaar in het verkeer gedood en 8633 gewond. Kwart voor drie. Het is niet druk en dat was de bedoeling. Niet om snel bij de dokter aan de beurt te zijn. Maar om een praatje te kun nen maken met Conny van der Swaan (20) over haar beroep: dok tersassistente. „Waarom ze juist dit beroep gekozen heeft luidt de gebruikelijke eerste vraag. Het antwoord komt vlot: „Ik heb een vriendin, die al doktersassistente was. Die vertelde zo wel eens over haar beroep. Het leek me erg boeiend en die verwachting is inderdaad uitgeko men. Het werk bleek in de praktijk" nog afwisselender dan ik me had voorgesteld. Behalve dat je telefoon aanneemt, afspraken re gelt, de administratie bijhoudt en dergelijke wordt ook in de medi sche sfeer assistentie van je verwacht. SPECIAAL ZAAK VOOR HEREN ENj JONGENS Ja, daarmee is de inhoud van dit beroep wel iets veranderd. Dat komt doordat de „gemiddelde" arts het de laatste jaren steeds drukker heeft gekregen. Omdat de belangen van de patiënten goed behartigd moeten blijven, doen assistentes tegenwoordig vaak werk, dat de arts niet per sé zelf hoeft te doen. Ja, de contacten in dit werk zijn zoals ik ze me ongeveer had voor gesteld." Diep nadenkend zegt ze ,,Je staat eigenlijk midden tussen de patiënt en de arts in, en van beide zijden wordt op je hulp ge rekend. De verhouding arts-pa tiënt wordt gekenmerkt door we derzijds vertrouwen en door dis cretie, vastgelegd in het beroeps geheim van de arts. Van jou wordt uiteraard verwacht dat je die relatie eerbiedigt. We leggen trouwens bij het examen ook een belofte tot geheimhouding af. Hoe je doktersassistente wordt? Er zijn verschillende instituten die opleidingen ervoor verzorgen. Ik zelf heb een schriftelijk/mon delinge opleiding gevolgd, die an derhalf jaar duurde. Daarbij had je op 15 zaterdagen mondeling/ praktische lessen. Als vooroplei ding heb fe ten minste mavo 4 nodig, of een vergelijkbare oplei ding. Of je speciale eigenschappen voor dit beiroep moet hebben? Ik vind van wel, omdat het voor namelijk met je karakter te ma ken heeft, of je al dan niet ge schikt bent voor dit beroep. Als eerste eigenschap zou ik „nauw keurigheid" willen noemen, want dat heb je beslist voor veel werk jes nodig. Daarnaast „geduld" in het omgaan met allerlei mensen. En dan moet je hoewel het geen eigenschap is zelf wel ge zond zijn. Nee, in een „roeping" geloof ik niet. Maar het idealisme van graag mensen willen helpen, dat moet je hebben om een goede doktersassistente te zijn." Voor het beroep doktersassis tente worden door de Leidse On derwijsinstellingen (LOI) twee examenopleidingen verzorgd: a. een schriftelijke opleiding me: mondeling/praktische lessen b. een mondelinge opleiding. Het examen wordt afgenomer onder toezicht van de Koninklijk< Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst. In Amsterdam verzorgt de ASOI een mondelinge opleiding. Door het NIOD woi'den monde linge avond- en part-time oplei dingen gegeven in Groningen. De NIPA geeft mondelinge avond opleidingen in Amsterdam, Ede Eindhoven, Den Haag, Utrecht e: een mondelinge dagcursus i Zwolle. „De Cloese" te Maarssen geel de opleiding in intemaatsverbaiK'

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7