Holten versloeg HODO met ruim verschil (0-5) Weinig verrassingen in tornooi tennisclub Holten' O.K.I.A. won beker Inhalig e muizen Majorettes rHMY. gaven show STERRENHEMEL IN SEPTEMBER Nationaal drumband- concours PROGRAMMA S.V. „HOLTEN" (SENIOREN) Uitslagen PROGRAMMA „BLAUW WIT" HET .ZESDE' VAN HOLTEN WON IN BORNERBROEK MET 5-2 V oetbalprogramma jeugd SV „Holten" (Zaterdag 30 aug.) HERVORMDE VROUWENGROEP HOLTEN G. Steunenberg bad snelste duif Anne Marie Vaste prik Postzegel verzamelaars opgelet Patatcrisis Heidewandeltocht oost HOLTEN 29 AUG. 1975 —PAGINA 3 Begunstigd door het goede weer werd het afgelopen weekeind vrij wel het gehele geplande program ma afgewerkt. 56 partijen werden verspeeld. In het heren enkel 1 maakten alle geplaatste spelers hun plaat sing waar. In de halve finales ko men zaterdag Martin Beekman uit tegen Rob van Iddekinge en Arjen Beekman tegen Dick Hovingh. In het dames enkel zal het, zo als verwacht, gaan tussen Monique Durieux en René Heyting, hoewel de laatste alleen na verwoede strijd met Violet Boer de finale wist te bereiken. In het gemengd dubbel worden ook zaterdag de halve finales ge speeld en wel tussen Ben J. Pfef- fer, L. en W. G. Glandemans, Ele- diger V. Boer en R. Heyting/Arjan Beekman. Vooral dit laatste paar heeft door zijn overwinning op de winnaar van het gemengd dubbel 2. T. Udema en H. ter Kampe la ten zien dat het hoge ogen gooit. De damesdubbel-finale zal gaan tussen M. Durieux/R. Heyting en T. Udema/V. Boer. Favoriet zijn M. Durieux en R. Heyting, wan neer zij zich tenminste niet laten verrassen door het vaste spelletje van met name V, Boer. De herendubbel-kampioenen Ru- die Berends en Henk Grobben van '1974 werden uitgeschakeld; in een niet al te beste partij moesten zij het onderspit delven tegen D. Ho vingh en C. van Geel, waarvan de eei-ste helft zich aan het niet goed Icon uitleven. Maar in de finale zullen zij een zeer zware dobber hebben aan het jeugdige dubbel Erik Lodiger en Robert van Idde kinge. Een favoriet is hier moeilijk aan te wijzen, zeker is het dat de scheidsrechter een moeilijk uur tje tegemoet gaat. Martin Heek is de kanshebber in het herenenkel.II, vooral nu hij J. Boèr in drie sets heeft uitgescha keld. UITSLAGEN Meisjes enkel: Christine van Idde- kinge-Marloes Witte 6-0, 6-0. Si- grid Hovingh-Ingria Witte 6-0, 6-0, H. Redeker-Ingrid Wille 6-0, 6-1, Linda' Kamperman-Marloes Witte 6-0, 6-1. Jongens enkel: Jan Heyting-Bert Fransen 6-2. 6-3, Dick Schimmel- Fred van Aken 2-6, 4-6, Johan Hu- zen-Frits Redeker 6-0. 6-1, Geröra Veneman-Pieter Keestra 6-1, 3-6, 6-4, Wim Tuller-Ewoud v.d. Sluis 6-0. 6-0, Jan Heyting-Johan Huzen 3-6, 7-6, 3-6. Jongens dubbel: Tod Abrahamsen/ Wouter D'hei-t-Jook Spijker/Ewoud van de Sluis 6-0, 6-3. Dames enkel 1: Voorronde: B. de Vries-J. v. Voorthuizen 6-4, 7-5; le ronde: P. Durieux-V. Boer 0-6, 0-6; R. Heyting-B. de Vries 6-0, 6-0; M. Durrieux-W. Redeker 6-2, 6-2; M. Rustenbiel-M. v. d. Meulen 1-6. 3-6. 2e ronde: R. Heyting-V. Boer 6-3, 7-6; M. v. d. Meulen-M. Du rieux 4-6. 3-6. Heren enkel 1, Voorronde: B. Pfef- fer- H. Wardekker 6-7, 3-6; C. v. d. Mey-F. Redeker 3-6, 1-6. le ronde R. Berends-E. Ladiger 6-1, 6-2, C- van Geel-G. van Loenen 6-1, 4-6, 6-3. M. Beekman-H. Kempers 6-3, 6-3, R. van Iddikinge-G. Kraay 6-1, 6-3, A. Beekman-H. Wardekker 6-4, 6-3, D. Hovingh-T. Keestra 6-3, 6-2, H. Grobben-F. Redeker 6-4, 6-2, J. H. ten Kampe-P. Naayer 6-3. 7-5. 2e ronde: M. Beekman-C. van Geel 6-1, 6-2. R. v. Iddekinge- R. Berends 6-2, 7-6. D. Hovingh- H. Grobben 6-2, 6-3. J. H. ten Kam- pe-H. Beekman 1-6, 1-6. Dames-dubbel 1: voorronde: G. KI. Velderman/A. Voerman-W. Re- deker/J. v. Iddekinge 2-6. 0-6, V. Boer/T. Udema-B. Kraay-D. Kra mer 6-0, 6-0, M. Rustebiel/M. Bon- tje-D. v. Loenen/C. Hulshof 6-0, 6-0. le ronde: M. Durieux/R. Hay- ting-W. Redeker/J. v. Iddekinge 6-1, 6-0, T. Udema/V. Boer- M. Rustebiel/ M. Bontje 6-2, 6-3. Heren-dubbel 1: le ronde: R. Be- rends/H. Grobben-M. Beekman/J. Boer 7-5, 6-7, 6-3. C. v. Geel/D. Hóvingh-T. Keestra/F. Redeker 6-0, 6-3, E. Ladiges/R. v. Iddekinge- H. Kempers/H. Wardekker 6-1, 6-3, G. v. Loenen/C. Kraay-J. PI. ten Kempe/P. Naayer 4-6, 6-4, 6-8. C. van Geel/D. Hovingh-R. Be- rends/H. Grobben 6-3, 6-4, E. La diges/R. v. Iddekinge-J. H. ten Kampe/P. Naayer 6-1, 6-4. MD 1: le ronde: M. Beekman/ V. Hovingh-B. en J. Pfeller 2-6. 6-7, L. en W. Glandemans-B. en G. Kraay 5-7, 6-4. 6-1. E. Ladiges/V. Boer-H. Kempers/ M. v. d.Meu len 5-7, 6-2. 6-3, A. Beekman/R. Heyting-T. Udema/H. ten Kampe 6-2, 6-1. HE 1: voorronde: J. Groothuis- D. Houwen 5-7, 6-1. 1-6, B. Voer- man-J. Willemsen 7-6, 2-6, 1-6, J. Raket-J. Timmer 0-6, 1-6. le ronde J. Witte-J. Willemsen 2-6, 3-6, J. Boer-J. Timmer 6-7, 6-11, 6-3, J. Nieuwenhuis-M. Heek 3-(7, 0-6, 2e ronde J. Boer-M. Pleck 1-6, 7-5, 5-6. MD 2: A. en B. Voerman-J. Voorthuizen/J. Boer 2-6, 3-6, A. en B. Voerman-L. Kamperman/G. ten Kampe 4-6. 3-6, A. en B. Voerman- T. Udema/H. ten Kampe 0-6, 0-6, J. Voorthuizen/J. Boer- C. Kam perman/G. ten Kampe 7-5, 4-6. 0-6, J. Voorthuizen/J. Boer-T. Udema/ H. ten Kampe 6-7, 4-6. L. Kamper man/G. ten Kampe-T. Udema/H. ten Kampe 2-6, 4-6. le prijs: T. Udema/H. ten Kampe. 2e prijs: L. Kamperman/G. ten Kampe. HD 2: J. Nieuwenhuis/C. v. d. Mey-J. Raket/P. Turin 6-4. 7-6. J. Langendoen/A. Groot-B. Voerman /J. Groothuis 7-6. 6-3, J. Timmer/ J. Willemsen-D. Houwen/R. Kuiper 7-6, 2-6, 4-6. Hel toernooi wordt zaterdag voort gezet met halve finales en een verliezersronde. De finales zijn ko mende zondag als volgt gepland: 9.30 u. HE 2, jongensenkel; 11 u. DE 1. HD 2 en meisjesenkcl; 13.30 u. HE 1, DD 1, meisjesdubbel; 15 u. HD 1 en GD 1. Wanneer alle bekenden, verwan ten en relaties hun favorieten ko men aanmoedigen kan het op het tennispark weer net zo gezellig worden als het afgelopen weekend, temeer daar er spannende en spec taculaire wedstrijden te verwach ten zijn. Halve finale toernooi SV Haarle Vrijdag 29 augustus. 18.30 uur: Bomerbroek 2-Holten 2, vertrek 17.45 uur. 18.30 uur: Nieuw Heeten 3-Holten 5, vertrek 18 uur. Zondag 31 augustus Holten 1-ONA '53 1. 13.30 uur. Holten 3—ONA '53 3, 13.30 uur. Holten 2 eventueel naar finale in Haarle. Holten 5-GFC 4, 10 uur. Holten 6-GFC 5, 10 uur. VETERANEN Wilp-Holten 7, 10 uur, vertrek 8.45 uur. Heeten 6-Holten 9, aanvang? HODO 1 (H'veld)-Holten 1 0-5 HODO 2-Holten 2 0-1 Bomerbroek 2-Holten 3 0-3 De Zweef 3-Holten 4 8-4 Bornerbroek 4-Holten 6 2-5 GFC 4-Holten 7 3-2 GFC 6-Holten 8 2-7 ABS 6-Holten 9 1-2 Ter voorbereiding op het nieuwe competitie-programma van het seizoen 1975-1976 speelde hel eer ste elftal van Holten een nuttige oefenwedstrijd tegen de 4e klasse HODO in Hollandseveld. De opstelling voor deze wedstrijd was: Doel: Scheperman; achter: Udink, Oolbekkink, D. Dikkers, Schooien; midden: Paalman, Dek ker, Knapen; voor: J. Veneklaas, Bronsvoort en Harbers. In vergelijking met vorige oefen wedstrijden wer,d in deze ontmoe ting veel beter gespeeld en bleek, dat de ploeg in deze opstelling in zijn geheel beter voldeed. Hope lijk is bet geen eendagsvlieg" ge weest. Voor rust, was er van groot krachtsverschil geen sprake, doch de Holtenarën kregen meer kan sen dan de. thuisclub, waarvan er dan ook twee werden benul. Na ruim een half uur spelen, pro fiteerde midvoor Bronsvoort van een buitenkansje, toen hij zeer at tent reageerde op1 een foutiéve te rugspeelbal van. één der HODO backs. Hij deponeerde de bal laco niek langs de verblufte keeper (0-1). Op slag van rust vergrootte Hol ten de voorsprong, toen de gehele ploeg eindelijk haar te veel ver dedigende ho.uding verliet en mas saal in de aanval ging. Na goed aangeven van Paalman op de op rechts meegekomen Udink, welke geheel vrij kwam te staan, werd de bal op maat voorgezet op de meegekomen linksback Schooien, die de bal onhoudbaar in het doel kopte (0-2). Na de thee speelde Holten een be hoorlijke wedstrijd, waarbij vooral het^middenveld veel stuwend werk verrichtte en de druk op het HO DO doel steeds heftiger werd. Na 7 min. maakte één der achterhoe de-spelers van HODO onnodig hands en kreeg Holten op ca 18 m een vrije schop te nemen. Na enkele mooie schijnaanlopen van resp. Paalman en Veneklaas knalde Dekker de bal laag en zui ver langs de paal, waarbij de SELECTIE Zaterdag 30 aug. Blauw Wit 1— Omhoog 1, 11 uur, DES 3Blauw Wit 2, 2 uur. vertrek 1.15'uur, dinsdag 2 sept. Nijverdal 1Blauw Wit 1 18.30 uur, vertrek 17.45 uur. OFENENPROGRAMMA PUPILLEN 30 aug. RV El—Blauw Wit E2 11 uur, vertrek ,10.30 uur, Blauw Wit E3—Blauw Wit Fl 10 uur, RV F1 —Blauw Wit Fl 10.15 uur, vertrek 9.45 uur, RV F2Blauw Wit F3 9.30 uur, vertrek 9 uur. CÖMPETITIE JUNIOREN 30 aug. Blauw Wit AlHaarle Al 2.30 uur, DES A2Blauw Wit. A2 2.30 uur, vertrek 1.30 uur. Blauw Wit BI— Sp. Rijssen BI 2.30 uur, Blauw Cl—Holten C2 2.30 uur, SVZW Dl—Blauw Wit Dl 2 uur. vertrek 1.15 uur. PUPILLEN Blauw Wit F2—Holten F3.10 uur. 99 Op een propagandatoernooi van de Ned. Touwtrekkers Bond, dat ieder jaar wordt gehouden in Voorst, werd zondag fel gestre den om de eerste plaatsen, waar mooie bekers mee te verdienen waren. ,Dit toernooi, dat door dp VVV van Voorst, in samenwerking met de N.T.B. en de TTV „Busslo" werd georganiseerd, is weer een geweldig succes geworden, mede doordat de z.g. .wilde ploegen" (dit zijn teams die niet bij de N.T.B. zijn aangesloten) meede den. Door het talrijke publiek wer den ze enthousiast aangemoedigd. De ploeg van Coberco werd win- In 1925 verscheen in het Twents Zondagsblad thans zater dagbijvoegsel van het Dagblad van het Oosten het volgende bericht: „RIJSSEN. Bij de alleenwonende mej. B. te Rijssen is door de muizen een doos bankpapier voor een bedrag van f 6000, zodanig stukgeknaagd, dat de nummers onherkenbaar zijn en het geld dus waardeloos is geworden." „Ooievaar" maakte daar het volgende gedichtje van. Holten telde toen nog geen vijf banken, vandaar de „Boerenleen bank". Als je geld hebt te bewaren, Pot het niet in kous of kast, Maar breng het naar de boerenleenbank, Die er goed voor je op past. Laat het je niet overkomen, Als in 't bovenstaand bericht, Dat het verteren van je spaarduit, Door de muizen wordt verricht. 't Wordt misschien ook hier bewaarheid. Ieder muisje heeft z'n. staart, Want deze beessjes zijn a pari, Zoo zes roode ruggen waard. Als ze nu nog zijn te vangen, Vlug ze dan geopereerd. Want misschien staan dan in hun maagjes, De nummers nog gecopieerd. De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder, Wanneer de nummers zijn bekend, Al is 't ook uit een muizenmaagje, Alles tot den laatsten cent. Holten, januari 1925 OOIEVAAR De redactie van het Twents Zondagsblad, die het gedichtje plaatste, schreef er onder: „Van het bericht is niet veel waar, maar het gedichtje is toch aardig. 55 keeper clöor de eigen muur h-at uitzicht werd belemmerd (0-3). Hierna werd de wedstrijd ontsierd door te hard spel van beide ploe gen, heigeen ten koste van het tempo ging. In de 29e minuut moest back Udink uitvallen, wegens een been blessure, waarvoor Veneklaas Jr. inviel. In de 38e minuut zette J. Veneklaas de bal goed voor het doel, deze werd slecht wegge werkt, en de toesnellende Brons voort knalde de bal steenhard via de lat in het net (0-4). Vijf minu ten voor het eindsignaal was er 'n prachtige combinatie tussen Kna- pen-Harbers-Knapen, waarbij de laatste zijn schot tot hoekschop zag verwerkt. Uit de afgeslagen hoekschop, ontstond er na enig middenspel de mooiste aanval van de hele wedstrijd, toen uit een 1-2 combinatie tussen Vepeklaas en Dekker, laatstgenoemde Brons voort in vrije positie aanspeelde, en Henry de bal heel kalm langs dé keeper schoot, hierbij de eind stand-.op 0-5 brengend. De deze keer als 'fJriksbulfcfen fun gerende Jan Harbers speelde een nuttige wedstrijd, terwijl rechts back Udink, na een zwak begin, zich goed herstelde. In een leuke oefenwedstrijd heeft het nieuwe „zesde" zich gepre senteerd. Dit elftal bestaat uit ge routineerde, wat oudere spelers van het vierde elftal en aangevuld met voornamenlijk oud-spelers van het A2 elftal. Aanwinsten ble ken ook duidelijk de broers Van de Bos. Er- werd in deze wedstrijd leuk gecombineerd maar na een 0-0 pauzestand werd er in de twee de helft ook gedoelpunt. De gebr. v. d. Bos, Johan Schöppers en Parkiet 1 van Beek zorgden voor de rood-zwarte treffers. Doelman W. Tuitert had wat minder werk, maar werd toch tweemaal gepas seerd. De grootste moeilijkheid voor een tevreden coach G. Jan sen lijkt ons het voldoende spelers van zijn selectie van maar liefst zestien spelers. Holten Al—PI-I Al 2.30 uur, Haar le BI—Holten BI 2 uur, vertrek 1.15 uur, Haarle ClHolten Cl 2 uur, vertrek 1.15 uur, Haarle Dl Holten Cl 2 uur, vertrek 1.15 uur, Blauw Wit C2—Holten C2 2.30 uur, Blauw Wit F2—Holten F3 10 uur. 'Holten El toernooi PH aanvang 12 uur, vertrek 11 uur. Het A2 elftal is uit de competitie teruggetrok ken. Senioren vriendschappelijk Zaterdag 30 aug. Eversberg 1— Holten 2. aanvang 18 uur, vertrek 17.15 uur. naar in deze groep. In de 640 kg A-klasse was Bekveld oppermach tig gevolgd door Bathmen, derde werd Vorden en Eibergen sloot de rij. In de 640 kg B-klasse waren de Bisons uit Beltrum niet te ver slaan en kwamen daardoor in het bezit van de prachtige beker voor de eerste plaats. De Holtense jongens waren goed op dreef en behaalden de tweede plaats na een zeer fel duel met de pip eg uit Noordijk, die derde werd. Ook Holten en Noordyk ontvingen een beker. In de poule kwamen verder uit Oosterwijk, EHTC en DVO. De Hervormde Vrouwengroep gaat het - nieuwe winterseizoen starten met een fietstocht. Deze zal gehou den worden a.s. maandagmiddag (1 september). De bedoeling is naar Nieuw Heeten te fietsen, waar de R.-k. kerk bezichtigd zal worden. Deze kerk is dan ook nog prachtig versierd vanwege de „Stoppelhaene" in Raalte. Nieuw Heeten hoort n.l. gemeentelijk on der Raalte en deelt daarom ook in de feestvreugde mee. We vertrek ken om 1 uur vanaf „Irene" en ho pen tussen 5 uur en half zes weer thuis te zijn. Onderweg wordt ook nogergens aangelegd. Op 11 september is dan de eigen lijke officiële eerste avond van het winterseizoen. Dit zal een zgn. „eigen avond" worden. 18 september komt de, heer Stein uit Apeldoorn ons iets vertellen - (toegelicht met dia's) over bloem bollen in de tuin in de winter. De heer Stein is vorig jaar ook een avond bij ons geweest en we hopen dan ook dat dit wéér een leuke avond zal worden. De jaarlijkse ringavond wordt gehouden op donderdag 2 oktober. Pastoor Hunfeld komt dan met dia's ons in gedachten meenemen op één van de reizen van Paulus. Op dinsdag 11 oktober is de provinciale dag in Zwolle. Dit is ook elk jaar weer „een dag om niet te missen". Het morgenpro gramma is op dit ogenblik nog niet bekend, 's middags komt de heer Otto Stern, bekend negerdichter- acteur. We hopen dat velen "mee gaan naar Zwolle. Dit is dan het programma tot half oktober. We hopen dat u allen weer trouw zult komen en u weet 't: u mag altijd nieuwe leden meebrengen! Het bestuur. Voor de wedvlucht (jonge dui ven,' 's-Hertogenbosch werden door de p.d.v. De Bergvliegers 338 dui ven ingekorfd. Afstand 101 km. Ge lost om 7.00 uur. Eerste duif bin nen om 8.14.14 uur. 1. 12. 18. 43, 54 G. Steunenberg: 2. 14, 20, 41, 49. 57 G. J. Egberts; 3. 6. 7, 7a, 8, 9. 19, 22, 27, 22a, 29 36, 50, 58, 59. 63. 65, 66 J. W. Wil- lems; 4, 25. 47, 62 A. ten Dam (1); 5. 40 J. Aaftink; 10, 26, 30, 33, 37, 60 A. Aanstoot; 11, 15, 16, 21, 28, 32, 35. 38. 46, 48. 52, 53 A. ten Dam (2); 13, 17, 23 H. J. ten Velde; 31, 39, 56, 61 M. Lodeweges; 34. 51, 55, 64 H. van Beek; 42, 44, 45, 67, .68 W. Aaftink. De directie van Ouwehands Dierenpark te Rhenen zoekt het adres van Anne Marie, die er gens in ons land woont. Anne Marie schreef een leuke brief, waarin ze vertelt veel van die ren te houden en er zo graag „voor niets" mooie platen van wil hebben. Nou, en die mooie platen wil Ouwehands directie best „voor niets" aan Anne Ma de sturen. Maar helaas vergat het meiske haar achternaam en straat en huisnummer te ver melden. Als Anne Marie dit leest moet ze maar snel schrij ven ,dan zal haar wens vlug in vervulling gaan. De herten in Ouwehands Die renpark te Rhenen hebben niet onder willen doen voor de reeën. Kregen die een tweeling, bij de damherten kwamen er drie jon kies ter wereld. Bij de buren, de Nillgau-antilopen, bracht de ooievaar ook een tweeling. Maar bij die snelheidsduivels is dat elk jaar vaste prik te Rhenen. De Holtense Postzegelclub „HPC" houdt maandagavond 8 september in hotel „Vosman" de eerste ruil- avond in dit seizoen. Er zijn in Holten nog een groot aantal ver zamelaars die nog geen lid zijn van de H.P.C. Zij en andere be langstellenden zijn hartelijk wel kom op de a.s. ruilavond. De majorettes van de Holtense muziekvereniging „H.M.V.", die zaterdagavond 23 augustus in Bor ne met succes meewerkten aan dc grote taptoe „Bandstad '75", hebben dinsdagavond op het plein bij de gebr. Wansink in Holten hun eerste show gepresenteerd, waaraan evenals in Borne werd meegewerkt door „H.M.V." cn de drumband. Het peloton van 18 jonge meis jes in fleurige gele jui-kjes en leuk sportief donkerblauw hoedje voerde op muziek van „H.M.V." (dir. Henny J. Fransen) en drum band (tamboer-maitre Lieuwe Meinsma) onder leiding van Eg- bert Voordes enkele nummers uit waarvan de vele honderden zeer hebben genoten. De meisjes kre gen vele malen een spontaan en welverdiend applaus. In Ouwehands Dierenpark te Rhenen is de patat op de terug weg. Dat zit zo. Voor scholen heeft de directie een totaal pak ket. Dat bestaat uit: entree tot het park, een rit in de Western- trein, een beker vol limonade, een ijsje, een sticker en een zak patat. Nu zijn er scholen waarvan de onderwijzers de kinderen het nuttigen van patat hebben ver boden. In dat geval krijgen de leerlingen in plaats van de zak f riten honderd dierenplaatjes. Tot nu toe toonde de jeugd voor twee derde belangstelling voor patat en een derde voor de plaatjes. Intussen echter is er iets wonderlijks gebeurd. De dierenplaatjes worden sinds kort uitgegeven op een enorme grote poster, zéér kleurrijk en zó mas saal, dat de patatplaatjes ver houding finaal is omgedraaid. Slechts een derde van de kinde ren prefereert nu patat, twee derde geeft de voorkeur aan de dierenplaatjesposter! Zaterdagavond 30 augustus gaan de majorettes met „H.M.V." en drumband naar Schoonebeek (DR) waar wordt deelgenomen aan de jaarlijkse Taptoe „Schoonebeek 1975". De Wandclsportvereniging ,,WSV" organiseert zaterdag 30 aug. de bekende „Heidewandeltocht" rond Holten. De afstanden voor de ver schillende groepen zyn 5-10-15 en 20 kilometer. Er kan zowel in dividueel als in groepsverband worden deelgenomen. Het startbureau is gevestigd In gebouw „Irene" aan de Bosch- kampsstraat waar individuelen en groepen zonder beoordeling kun nen starten vanaf 11.00- tot 14.00 uur. Groepen die door de N.U.W.-jury beoordeeld willen worden kunnen starten vanaf 14.00 uur tot 14.30 uur. Er hebben voor deelname aan de tocht meer dan 1200 wan delaars ingeschreven. De Holtense Muziekvereniging HMV organiseert op zaterdag 13 september op het sportpark Meer manskamp onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie een nationaal drumbandconcours. Evenals twee jaar geleden be staat er bij de bands voor dit eve nement weer veel belangstelling. Vijftien bands hebben inmiddels reeds voor deelname ingeschreven doch dit aantal zal hoogst waar schijnlijk nog stijgen tot 18 a 20. We komen op het concours t.z.t. nog nader .terug. CASSIOPEIA F Deneb Algol-^ S PERSEUS \CEPI^US 1 ZWAAN Pleinidc Cape!la j VOERMAN HERCULES f Mara STIER i^GR.BEER TWEELINGEN/ Castor* 'm"\ west noord ANDROMEDA PEGAS ZWAAN VISSEN^—. I^Y'Jicpiter Altair WATERMAN WALVI <5 STEENBOK Fomalhaut oost Tijdens de septemberavonden na zonsondergang zullen als eerste drie bekende sterren van de zo merdriehoek, Deneb, Wega en Al tair uit de schemering tevoorschijn komen. Deneb en Wega bevinden zich nabij het Zenit (het punt aan de hemel recht boven uw hoofd) cn Altair meer naar het zuiden. De Grote Beer staat in het begin van de avond aan de noordweste lijke hemel en later rond midder nacht, in het noorden laag boven de horizon. Hoog aan de hemel, in het noord oosten vindt men later op de avond het sterrenbeeld Perseus. Een bij zonder object in dit sterrenbeeld is de ster Algol. Het is interessant om deze ster gedurende enkele ach tereenvolgende nachten te obser veren, daarbij vooral lettend op de helderheid. Men zal dan kunnen constateren dat deze ster niet steeds dezelfde helderheid heeft. Eenmaal in de 70 uren (2.867 dagen) neemt de helderheid gedurende een aantal zuid uren belangrijk af. De naam Algol komt uit het Arabisch en betekent „Duivelsster", hetgeen er op wijst dat de Arabieren in de oudheid reeds bekend waren met dit ver schijnsel. De periodieke helderheidsafna- men van Algol vinden hun oorzaak in het gegeven dat de ster Algol in feite uit twee componenten van gelijke afmetingen doch verschil lende lichtsterkten bestaat, die een maal in de 70 uur om elkaar heen- draaien, elkaar daarbij onderling bedekkend. Enkele tijdstippen waarop Algol minder helder is dan normaal, zijn: 4 september om 01.20 uur. 6 september om 22.10 uur. 24 september om 03.10 uur. 26 september om 23.50 uur. 29 september om 20.40 uur. De helderheidsafname begint on geveer 5 uur vóór de genoemde tijdstippen. Mercurius is deze maand niet zicht baar vanwege zijn. voor ons on gunstige, plaatsing t.o.v. de zon. west Venus daarentegen komt na half september als morgenster uit de ochtendschemering tevoorschijn en is kort voor zonsopkomst boven de oostelijke horizon te vinden. De rode planeet Mars bevindt zich in het sterrenbeeld Stier en is gedurende het grootste gedeelte van de nacht zichtbaar. Begin sep tember komt Mars rond tien uur 's avonds boven de horizon en daar na steeds vroeger. Jupiter, is evenals Mars nagenoeg de gehele nacht zichtbaar, de reu- zenplaneet bevindt zich in het ster renbeeld Vissen en is gemakkelijk te vinden, doordat hij het helderste object in deze hemelstreek is. Satumus. de planeet met de rin gen,, is alleen 's morgens voor zons opkomst aan de zuidoostelijke he mel op de grens van de sterren beelden Tweelingen en Kreeft zichtbaar. Schijngestalten Maan Nieuwe maan: 5 sept. 20.19 uur- Eerste kwartier: 12 sept.12.59-1 Volle maan: 20 sept. 12.50 uui Laatste kwartier: 28 sept. 12.46

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3