erkerkelijk recreatiewerk sloten met kampdienst uwe poeket „Het Midden- en Kleinbedrijf" BOUWKUNDE iekhoorns niet ulke lieverdjes Augustus, maand Rode Bourgogne Discobal adverteren doet verkopen FA. J. HOSMAR Autobedrijf Dries Willems bv openhaard hout htig werk van jeugdteams ïige informatie bedrijfsvoering r TOEZEGGING VAN BEROEP VOSMAN/ CROTEBSER 054762361 Koop veilig een inruil-auto bij de DAF-dealer in Nijverdal Automobielbedrijf Aanmelding van nieuwe leerlingen Voordeel bij de echte warme bakker: FRANS PLUYGERS 113 a. EEN ENERGIEKE TWEEDE MONTEUR b. EEN ZELFSTANDIG WERKENDE AUTOPLAATWERKER HOLTEN 22 AUG. 1975 PAGINA 7 trkcrkelyk recreatiewerk il975 is zondagmorgen in op de Borkcld afgesloten (ruk bezochte kampdienst, je heer H. van Zwictcn uit borging. dienst werd medewerking door het Gereformeerd or. De voorzitter van de «ie, de heer J. II. van Eng- brak een woord van dank kn die hun medewerking jerleend aan wat hy noem- prachtige werk", in het aan de verschillende dankte hij de gebr. Aan- het beschikbaar stellen van een gedeelte van een perceel weidegrond voor het plaatsen van de tent. Het interkerkelijk recreatiewerk in Holten heeft een succesvol sei zoen achter de rug. Door het prachtige weer kon een deel van de evenementen in de buitenlucht plaatsvinden. Soms echter was de temperatuur zo hoog, dat de be langstelling er onder te lijden had. Namens de vakantiegangers sprak de heer J. G. van Linden- berg, exploitant van het vakantie- centrum De Lindenberg, 'n woord van dank tot de commissie voor het vele werk, dat door de gasten op hoge prijs is gesteld. - de ondernemer in het mid- j kleinbedrijf is het zaak, in mei veranderende maat- j op financieel gebied vol- p to date te blyven. Een gc- inzicht in zijn vakgebied en pmarkt is hiervoor niet wordt geconfronteerd met als: krijg ik de fiscus als mcdc- ncier? kc ondernemingsvorm is :my fiscaal het meest voor- P i moet ik weten over het lekcren van bedrijfsrisico's? i zit het met mijn financiële ïning? 1 zijn nu precies alle finan- Ingsvori.ien waarvan ge- Ik gemaakt kan worden? [antwoord op - deze en vele vragen heeft de AMRO e informatieve pocket ,,Het en Kleinbedrijf" uitgege- door haar behaalde winst, d.w.z. na aftrek van dit aan de direk- teur betaalde inkomen; deze vennootschapsbelasting be draagt momenteel minimaal 45 pel. en maximaal 48 pet. Door de afstopping van de pro gressie ontstaat al bij betrekkelijk lage winsten een in totaal lagere belastingdruk dan bij de éénmans zaak, waardoor een groter deel van de winst kan worden aange wend voor de interne financiering van de onderneming. Indien de winst van de B.V. na betaling van vennootschapsbelasting t.z.t. aan de aandeelhouder op enigerlei wijze b.v. als dividend wordt uit- De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft, in de vaca ture die is ontstaan wegens ver trek van ds. P. Lugtigheid naar Dordrecht, een toezegging van be roep uitgebracht op drs. A. W. Berkhof te Voorschoten. Drs. A. W. Berkhof is reeds twee jaar als kandidaat werk zaam geweest te Voorschoten, waar hij, naast de normale wijk- werkzaamheden, speciaal was be last met o.a. het jeugd- en bejaar- denwerk. Hij is 28 jaar, gehuwd en heeft drie kinderen, waaronder een tweeling. Kerkordelijk is voorgeschreven dat in gemeenten met drie predi kantsplaatsen enkel theologen mo gen worden beroepen met mini maal vier jaar praktijkervaring. Daar kandidaat Berkhof deze er varing mist heeft de kerkeraad, hangende ontheffing van het bi-eed moderamen der generale synode, een toezegging van beroep uitge bracht. gekeerd, dan wordt bij deze aan deelhouders wederom inkomsten belasting geheven. Door de winst niet uit te keren en binnen de B.V. te houden wordt een uitstel van belastingbetaling bereikt. Voor de goede orde wordt erop gewezen dat terzake van de ondernemingsvorm niet alleen fis cale overwegingen een rol mogen spelen. Ook de juridische, sociale en continuïteitsaspekten zijn van belang. Een deskundig advies dat op alle aspekten uitvoering ingaat, zal voor het nemen van een ge fundeerde beslissing met betrek king tot de ondernemingsvorm van een bedrijf noodzakelijk zijn. Deze financiële adviseur in boek vorm, die tevens praktijkvoorbeel den van financiering in de detail handel, horeca, industrie, het am bacht en de agrarische sector geeft, is kosteloos verkrijgbaar by de AMRO bank. Blaak 40, Rotter dam, tel. 010-30-57 03 en bij het kantoor te Holten, tel. 2365. oekje illustreert de rol van hk als financieel adviseur eze bedrijfssector, ressant is onder meer het jukje „Lagere belastingdruk lloten Vennootschap" waarin gesteld dat na omzetting in V. een gesplitste belasting- ontstaat, nl.: feressieve inkomstenbelasting eens het schijventarief, ver- juldigd door de ex-onderne- r (thans direkteur geheten) Ir het door hem anders als ideelhouder van de B.V". ont- gen inkomen, nootschapsbelasting, ver- uldigd door de B.V. over de De ontwikkelingen in de bouw kunde zijn misschien minder spectaculair verlopen dan die op andere terreinen van de tech niek. Toch worden er tegenwoor dig methodes en systemen toege past die vroeger ondenkbaar wa ren. Door de situatie van na de Tweede Wereldoorlog namen de burgerlijke en utiliteitsbouw een grote vlucht. Met toepassing van nieuwe technieken werd er snel en redelijk gevarieerd gebouwd: kantoren, scholen en huizen voor beter werken en wonen. Door de ze ontwikkelingen zijn in de bouwkunde vele verschillende beroepsgroepen en specialisaties ontstaan. j i,jj Echicn kent u eekhoorns al- j|g (als die watervlugge, rood- ill je diertjes die altyd net aan pil Ihterkant van een boomstam jgpj lyncn als u ze eens goed had Sp! n bekijken: of iéts minder ilig. bijvoorbeeld uit het Kra- jggjj 1 Bos of Clingeldael in Den waar hun hoop dat u iets t|S! elijks te bieden hebt het van voorzichtigheid wint. Bchal- jjjgH [ze inheemse soort telt de we ll echter nog heel wat meer die- flie als „eekhoorns" te bock gï Er zijn naast grondeck- is (de alpenmarmot en de «-Amerikaanse prairiehond- Éi ijvoorbccld) ook (zwecf)-vlic- Éi? e eekhoorns en dan natuurlijk [eekhoorns, zoals de onze er zullen ons hier tot de laatst- imde groep beperken, want jaar leden daarvan maken luit van de bevolking van Blij- Boomeekhoorns zijn dagdie- |ln de regel hebben ze een lichaam en een lange, dicht ak ruig behaarde staart, die lalanceerorgaan dienst doet. •p zijn zowel hun nagels als gezicht, de eei'ste voor hou- het tweede omdat je daar crobaat niet buiten kunt. oonlijk eten ze plantenkast; pen, vruchten, zaden, padde- m en dergelijke, al lusten ihillande soorten (onze eigen oom niet in de laaatste ts.) ook best' een insekt, ei of vogeltje, (voorbeelden daar- zijn in onze eigen omgeving 'lijk aanwezig. Red. H.N.). hun beitelvormige tanden en ze zoiets onappetijtelijks leen denneappel even gemak- Ie Klein als u en ik een pruim anaan. het om hun pels gaat zijn eek- ns vaak niet afkerig van een ndig kleurtje. Dat is al zo bij inheemse soort, maar 'in Blij- kunt u zien dat ook elders in de wereld fleurige bontjassen ge dragen worden. Terzijde van de mensapenrotonde huizen een paar driekleurige of Prevost's eekhoorns (Callosciurus prevostii), die van boven zwart, opzij wit en aan de onderkant warm bruinrood gekleurd zijn. Zo ongeveer de kleuren van een vroe gere Duitse vlag, zodat ze bij onze Oosterburen dan ook wel „vlag- hoorntjes" genoemd wei'den. Cal losciurus betekent „fraaie scha- duwstaart", waarmee niet alleen gezegd wordt dat het mooie beest jes zijn, maar ook dat men vroe ger dacht dat eekhoorns hun ei gen staart als parasol zouden ge bruiken. De klipdassen in het gebouw voor kleine apen hebben inwoning van enkele tweekleurige of reuzeneek- hoorns (Ratufa bicolor), met een heldergele, levendig met' hun groengrijze 'bovenkant contraste rende buik. Beide soorten zijn Oost-Aziaten. De eerste komt uit het Achter-In- disch/Maleise gebied, de tweede uit Indonesië, waar hij als Djela- rang bekend staat. Allebei zijn ze nogal eens in koffie-, kokos- en andere plantages te vinden: voor eekhoorns zijn dat supermarkten. Dat de Djelarang in het Neder lands ,,reuzen"-eekhoorn heet is niet overdreven. Hij kan wel een halve meter lang worden zo groot als een kleine kat dus! Reuzen- eekhoorns zijn uilgesproken leven dige, speelse dieren, die met een onvoorstelbaar gemak door hun klimboom wervelen, waarbij ze van tijd tot tijd alleen aan hun achterpoten in de lucht gaan han gen. Ze kunnen wel een jaar of vijftien oud worden, maar zullen hopelijk als soort tezamen met hun familieleden nog heel wat lan ger 's werelds bossen verlevendi gen. Behalve die van Australië en Madagasker dan, want daar leven geen eekhooi-ns. De Bourgogne is een wijn gebied dat zich kenmerkt door een grote gastvrijheid, een kostelijke keuken en voortreffelijke wijnen. De streek werd tot 1477 auto noom geregeerd door de her togen van Bourgogne, maar dit heeft nauwelijks een rem betekend op de goede naam van deze wijn. Want toen de Bourgognes eenmaal buiten het hertogdom en ook buiten Frankrijk verkrijgbaar wer den, raakten velen erdoor ge charmeerd. En dat is geen wonder: 'n goede rode Bour gogne is een uiterst uitbun dige wijn. Zijn bouquet komt je al van ver tegemoet, zijn kleur fonkelt van plezier en de smaak is overrompelend lekker. Het is een wijn die net zo vriendelijk, joviaal en levensblij is als zijn makers; een genot om te drinken. Het heilige der heilige van de rode Bourgognes is ongetwijfeld de Cöte d'Or, de gouden helling die zo heet omdat de vergeelde blade ren der druivestokken hem in de najaarszon een gouden gloed geven. Hier, in de Cöte d'Or, liggen de noordelijkste wijngaarden in Euro pa die rode kwaliteitswijn produ ceren. En niet zozeer vanwege een speciaal klimaat, maar vooral van wege een unieke, gecompliceerde bodemsamenstelling die de wijnen hun frappante parfum en fluwelen smaak geeft. De Cöte d'Or is 45 kilometer lang en begint vlak onder Dijon. Het centrum van dit wijndistrict wordt gevormd door Beaune, een schilderachtig stadje met 'n prach tige oude kern. Hier bevindt zich het beroemde ziekenhuis Hospices de Beaune dat geheel bekostigd wordt door de opbrengst van de eigen wijnen die jaarlijks worden geveild. Ten noorden en zuiden van Beaune liggen de grote wijnge meenten. De dorpjes die de naam van hun befaamdste wijngaard aan hun eigen naam hebben gekoppeld, zo trots zijn zij er op. Vandaar dub bele gemeentenamen als Gevrey- Chambertin, Nuits-St. Georges Chambolle-Musigny en Aloxe-Cor- ton. Natuurlijk bestaan er even eens gewone dorpsnamen (als Pom- mard, Volnay en Santenay); ook daar worden heerlijke wijnen ge produceerd. Helaas is de wereldvraag naar de rode Bourgognes van de Cöte d'Or zo sterk toegenomen dat de prijzen enorme stijgingen hebben ondergaan: de meeste grote wijnen verdriedubbelden de afgelopen 10 a 12 jaar in prijs. Gelukkig echter, tekent zich een lichte daling af en mede hierom hebben de gezamen lijke slijters besloten om in augus tus rode Bourgogne tot wijn-van- de-maand te maken. Bovendien is het. zo dat niet alle rode Bourgogne persé uit de Cöte d'Or moet komen. Er bestaan nog andere districten waar men ook erg smakelijke wijnen vervaardigt die dikwijls erg vriendelijk zijn van prijs. Neem bijvoorbeeld de Ma- connais, een district dat genoemd is naar de grote stad Mècon. De streek ligt ten zuiden van de Cöte d'Or en staat bekend om zijn be trouwbare wijnen. Een rode Macon of Macon Supérieur (iets beter van kwaliteit en ook meer alcohol) is een wijn die fijn samengaat met vrijwel alle soorten vlees, van de woensdagse bal gehakt tot en met de biefstuk op zondag. Ook kun je de wijn prima combineren met wild, stoofpotten en belegen kaas. Net als de wijnen van de Cöte d'Or moet een rode Macon bij voor keur niet te warm gedronken wor den: liever iets onder kamertem peratuur dan daarop. Wat vragen die van hun beoe fenaars? Behalve uiteraard vak bekwaamheid, ruim praktisch inzicht en goed gevoel voor sa menwerking. Want alles in de bouw komttot stand door sa menwerking in teamverband. Zo onderhoudt b.v. de stedebouw- kunde nauw contact met de so ciale wetenschappen. De meeste bouwkundige projecten immers beïnvloeden direct of indirect het leefmilieu van de mens. Waar, hoe en wat er gebouwd gaat worden, dient zorgvuldig te worden gepland en de deelpro jecten moeten in nauwe samen hang- met elkaar tot stand ko men. Ook de landmeetkundigen dragen hier hun steentje bij, zij zetten de terreinen uit als de gronden voor de projecten be schikbaar zijn gekomen. De plan nen voor de te bouwen objecten zelf, worden opgesteld op archi tectenbureaus. Bouwkundige te kenaars werken die zodanig uit, dat tot in detail komt vast te staan hoe en met welke materia len gebouwd gaat worden. Na deze ontwerpfase begint pas de eigenlijke bouw, uitgevoerd door de aannemer. Deze geeft de da gelijkse leiding meestal in han den van zijn uitvoerders, die er voor zorgen dat precies volgens de tekeningen gebouwd wordt. Bovendien regelen en coördine ren de uitvoerders de werk zaamheden van de metselaars, timmerlui, dakbedekkers, beton werkers en vele andere gespecia liseerde vakmensen. De opdrachtgever kan zich la ten vertegenwoordigen door een opzichter, die dan een contro lerende functie heeft. Nadat het uiterlijk van het nieuwe gebouw stevig op zijn fundamenten staat, kan aan de afwerking ervan worden begonnen. Hiervoor zijn dan vaak binnenhuisarchitecten, interieurverzorgers en kleuren- deskundigen ingeschakeld. Voor een goede uitoefening van al deze verschillende beroe pen kan men op de technische scholen een goede basis leggen. Door middel van ervaring en verdere studie kan men zich gaan specialisei'en en hogerop komen. Maar ook vanuit het algemeen vormend en voorbereidend we tenschappelijk onderwijs, kan men zich door het volgen van gerichte opleidingen op bouw kundig beroepsterrein begeven. Door verschillende landelijke organisaties zijn voor de ver schillende takken van bouwkun de examens ingesteld. In veel gevallen moet naast of na de theoretische opleiding, praktijk ervaring worden opgedaan. Ook instellingen voor schriftelijk on derwijs verzorgen bouwkundige opleidingen. Zo hebben de Leid- se Onderwijsinstellingen (LOI) ondermeer opleidingen voor aan nemer, uitvoerder, opzichter/te kenaar, stedebouwkundig teke naar en een aantal opleidingen op het gebied van de landmeet kunde, kleurenkunde en de in terieurverzorging. uw kind, het kind van de rekening? riet klinkt onwaarschijnlijk, maar zelfs in eigen land zijn er genoeg kinderen, die misschien wel „het kind van de reke ning worden" Niet zoals vroeger, toen door gebrek aan geld vaak niet genoeg voedsel kon worden gekocht; nee, gewoon door téveel én verkeerd voedsel. waar het één zit, kan het andere niet zitten Een kindermaagje is meestal gauw gevuld 's Middags een ijsjes, om vijf uur een zakje patates frites mét en daar tussen door nog wat snoepies en een glas frisdrank, maken al gauw. dat er van eten aan tafel weinig meer terecht komt Kinderen die dikwijls zó hun maag mogen vullen, raken op den duur in feite „ondervoed" Van de gewone maaltijden eten ze te weinig, daardoor krijgen ze niet genoeg eiwitten, vitamines en mineralen binnen, allemaal stoffen die nodig zijn om te groeien en gezond te blijven Krijgen ze aan de ene kant te weinig, aan de andere kant krijgen ze dikwijis te veel Wat ze zo tussendoor „eten" is meestal arm aan „gezonde" stoffen, maar rijk aan vet en suiker (dus aan caloneen) en daar moet nu juist niet teveel van worden gegeten Het klinkt wellicht wat ouderwets, maar een goed samenge stelde voeding is nog steeds noodzakelijk voor een goede gezondheid. daar groeien ze „groot" van Kinderen van b.v. 7-14 |aar hebben om te groeien én gezond te blijven dagelijks het volgende nodig! leeftijd 7-9 9-14 melk, yoghurt 6'/2 dl 7'/2 dl of karnemelk aardappelen naar eetlust groente 2 3 eetl. 3 eetl. fruit tenminste 100 g per dag kaas 1 plak 2 plakken vlees en vleeswaren 65 g 75 g óf vis 125 g 150 g óf gare peulvruchten i: 250 g 250-300 g eieren 2 a 3 per week boter, margarine met mate bruinbrood, roggebrood naar eetlust of volkoren produkten Méér dan in bovenstaande lijst staat, hebben ze niet nodig. Suiker, snoep, frisdrank en hartige tussendoortjes zijn ge woon bijzaak Zoetigheid ruïneert bovendien elk gebit en met een slecht gebit kan een kind niet goed kauwen. goed eten aan tafel èn tussendoor Lijkt het u niet zo eenvoudig om de juiste dingen op het juiste moment te geven? Kijk dan eens naar het volgende voorbeeld van goed over de dag verdeelde maaltijden en tussendoortjes. Ontbijt: Neem samen met uw kind(eren) het ontbijt, dan ziet u wat ze eten Een goed ontbijt ie b.v een snee bruinbrood, dun besmeerd met boter of margarine en belegd met pinda kaas. en een snee roggebrood met smeerkaas, daarbij een glas melk of karnemelk. Kinderen, die 's morgens geen brood door hun keel kunnen krijgen, kunt u ook pap met weinig suiker geven. In de loop van de morgen: schoolmelk en als er geen schoolmelk is, geef dan een goed afsluitbare plastic beker met melk of yoghurt mee en eventueel een sneetje bruin- brood of een appel. Geef bij de tweede broodmaaltijd weer bruinbrood of rogge brood en als beleg b.v leverworst, ham, rookvlees, kaas of een keertje vis (haring, sardines, makreel); denk ook eens aan plakjes tomaat, radijs of plakjes appel. Melk en yoghurt zijn goede dranken. Om een uur of vier lusten de meeste kinderen wel wat. Een snoepje of koekje is dan niet voldoende, bovendien i9 het slecht voor de tanden. Wat fruit en een boterham met b.v. pittige kwark (kwark met tuinkruiden of tomatenpuree en geraspte ui) gaat er om deze tijd best in. De warme maaltijd kan b.v. bestaan uit een balletje gehakt met tomatensaus, sperziebonen, aardappelen en yoghurt met stukjes banaan. niet noodzakelijke, wél dagelijkse kost Zoet broodbeleg, frisdrank, snoepjes en koekjes zijn in veel gezinnen dagelijkse kost. Ze zijn niet nodig om gezond te blijven, maar met mate gebruikt hoeven ze de gezondheid ook geen schade te doen. Verstandig met zoetigheid bent u: als u brood met zoet beleg geeft, voordat er hartig beleg wordt gegeten. Geef alleen slechte eters eerst een hartige boterham, en als ze nog trek hebben eentje met zoet. als u geen frisdrank geeft in plaats van melk. dagelijks één snoepmoment Instelt, b.v. om vier uur als kinderen uit school komen, dat is beter voor de tanden dan meer keren per dag snoepen. erop let dat nó de maaltijden en In Ieder geval 's avonds de tanden goed worden gepoetst. Tips voor verstandig snoepen staan in de snoeptabel. Meer informatie over goede voeding voor de schoolgaande jeugd, met menutips voor alle jaargetijden, vindt u In de gelijknamige brochure van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. U kunt deze uitgave bestellen per briefkaart, met 0,85 extra aan postzegels bijgeplakt aan de adreszijde, bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772 te Den Haag. Wilt u tegelijkertijd de snoeptabel bestellen, plak dan nog 0,10 extra aan postzegels erbij. Vergeet niet te vermelden welke brochure(s) u wilt hebben. Loonwerkers- bedrijf Roudaalterweg 14 Markelo Telefonisch aangesloten ZONDAG Café ,De Wippert' Aanvang 14.00 uur Te koop: (gezaagd) bij G. J, Boode Espelo 76 Holton Telefoon 05725-278 Heeft u pijnlijke voeten Belt u dan gedipl. PEDICURE Mevr. F. Joldersma Loolkolkstraat 1 HOLTEN - Tel. 2491 HET adres voor ALGEHELE Voetverzorging t/olvo Grand Luxe met overdrive 1972 schuitdak en leerbekleding DAF 33 de Luxe kleur groen 1973 DAF 44 de Luxe kleur tarana 1973 DAF 44 de Luxe met schuifdak 1972 DAF 44 de Luxe model 1972 (als nieuw) DAF 44 Comfort kleur groen 1970 DAF 55 Marathon met schuifdak 1973 4 DAF's 66 SL verw.a.ruit slaapstoelen 1973-1974 1 DAF 66 Stationcar 1973 Verder nog enkele goedkope DAF's 33 44 en 55 Grotestraat 111, tel. 05486-2471 Stichting Muziekschool Holten Rijssen op maandag 25 augustus 's avonds van 7 tot 8 uur in de hal van de school „De Schakel" Boschkampstraat. Les wordt gegeven in: Algemene muzikale vorming voor leerlingen van 2e klas lagere school, blokfluit, piano, orgel, gitaar en accordeon. NIET VERGETEN: DINSDAG: BROODJESDAG WOENSDAG: KRENTENBOLLENDAG Bij besteding van 5,een Voordeelkaart. VOORDEELKAART NO. 12 5 koffiebroodjes 17C van 225 voor lil# 1 tarwebrood voor MARKTMAZZEL: Holterbergkoek 220 In ons nieuwe bedrijf is plaats voor: Keizersweg HBK 9a, telefoon 1900

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7