oeristische rijkdom maar xh verrassend rustig BJLE, EEN IDEAAE OORD m GEZINSVAKANTIE k Jura met groene bossen en blauwe meren Fotografeer uw bloemen Stadsgids voor gehandicapten Historische boerderijen Int. Festival van Brussel „Kortparkeerders" 14 Fietsroutes in Overijssel Leren zweefvliegen Beautycorner Voorde man Geohmie Jeugdabonnement Alpenpassen Rustig Natuurschoon Bijzonderheden Saint Claude is befaamd om zijn pijpen. Ook de horloge-industrie heeft zich hier gevestigd. Met regeringssubsidie was Dort mund de eerste stad in West- Duitsland die een stadsgids voor gehandicapten heeft uitgegeven. Koblenz is nu de tweede stad ge worden met zo'n gids. In de gids werden de symbolen overgenomen van de „Berner Sladtführer für Behinderten", die waarschijnlijk binnenkort officieel zullen worden erkend. Gehandi capten, die van plan zijn naar Ko blenz te gaan, kunnen de gids aanvragen bij 54 Koblenz 1, Am Alten Hospital 3a (tel. 09-49261- 14447) tegen betaling van DM 2, Het Oostenrijkse openluchtmu seum in Stübing ten noordwesten van Graz is opnieuw uitgebreid. Er kan nu een kijkje worden ge nomen in 53 historische boerde rijen, die afkomstig zijn uit di verse streken van Oostenrijk en in eeuwleeftijd aanzienlijk ver schillen. Een nieuwe aanwinst is de zgn. „Dreikanthof" uit het gebied van de Arbesbach im Waldviertel, een boerderij uit het begin van de 18e eeuw voorzien van een rieten dak en bestaande uit een woonhuis, stal en schuur. De muren van de schuur zijn voor een deel opge trokken uit Waldviertel-graniet. Het woonhuis heeft een zgn. zon dagse kamer met open haard en schouw. In het openluchtmuseum van Stübing werd óók een plaatsje ge vonden voor een landelijke ha mersmederij uit Krakau-Hinter- mühlen bij Murau, een grote smid se compleet met een zgn. „Schwanzhammer", die door een waterrad wordt aangedreven. Alle historische bouwwerken in 't openluchtmuseum in Stübing ver keren in een goed onderhouden staat alsof de oorspronkelijke ei genaar er nog in woont. Wie met vakantie naar Oostenrijk gaat, moet een bezoek aan dit boeiende openluchtmuseum beslist niet ver geten. Het Internationale Festival van Brussel brengt een reeks van' eve nementen gedurende de zomer maanden. Klank- en Lichtspel op de Grote Markt van 21.30 uur tot 22.15 uur op woensdag, vrijdag, za terdag en zondag; speciale bezich tiging van het stadhuis in de week ends tot 31 augustus. Vanaf 1 juni een serie concerten en poëzie-voor drachten; bijna allemaal 's avonds en afwisselend op de Grote Markt of in de Gotische Zaal van het stadhuis. De Oostenrijkse hoofdstad We nen heeft een nieuw systeem inge voerd voor kortparkeerders, dat in ons land niet bestaat en daar om bekendheid verdient bij Ne derlanders die dit jaar tijdens hun vakantie Wenen willen bezoeken. In de Weense zones voor kort parkeerders staan géén parkeer- meters, maar men moet voor een half uur parkeren tóch wel Ös 2 (plm. 30 cent) betalen. Dat is mo gelijk via een zgn. parkeerkaart je. Ze bestaan in de kleuren rood (3*0 minuten), blauw (een uur) en groen (anderhalf uur). Bij het be gin van de parkeertijd moet de au tomobilist zelf de dag, maand en tijd aankruisen. De parkeerkaart jes zijn in Wenen bij de meeste banken en benzinestations te koop. Ook zijn ze te verkrijgen bij de kiosken van het gemeentelijk ver voerbedrijf en enige winkels. De verkooppunten zijn herkenbaar door een bord. Nadere inlichtingen: Oostenrijks Verkeersbureau. Singel 464, Am sterdam, tel. 020-255933. Het klimaat van de Jura kan hard zijn. De zomer en nazomer zijn er doorgaans mooi en warm. Mocht 't een dag regenen, dan zijn er ge noeg gezellige stadjes om voor af wisseling te zorgen. Morez bijvoorbeeld is Frankrijk's grootste brillencentrum en Saint- Claude is befaamd om zijn pijpen. Ook de horloge-industrie heeft zich hier gevestigd. Pasteur werd geboren in Dole, en daar zijn ze wat trots op. Er is een Pasteur museum gevestigd en een Hópital Pasteur, dat overigens ook interessant is als gebouw. An dere fraaie monumenten zijn de Notre-Dame kerk, het Collége de l'Arc en het Palais de Justice met zijn 'prachtige smeedijzeren hek. Lons-le-Saunier is bekend ge weest als kuuroord. Het stadje be vond zich bij een zoutput en de zoutwinning was in de tijd dat dit produkt schaars was, een rijke bron van inkomsten. Daarbij diende het zouthoudende water voor de gene zing van allerlei kwalen. Baume-Ies-Messieurs is interes sant vanwege de mooie kerk, ge bouwd bij een klooster uit de zesde eeuw. De massieve, sobere bouw is kenmerkend voor het karakter van de Jura. dat onstuimigheid paart aan romantische inkeer. Het altaar is gesierd met 'n groot retabel met prachtig houtwerk een herinne ring aan de tijd dat de Franche- Comté politieke banden met de Ne derlanden onderhield (1678: Ver drag van Nijmegen). Nadere inlichtingen verkrijgt men bij het Nationaal Frans Verkeers bureau, Prinsengracht 670, Amster dam-C. In Dóle werd Pasteur geboren en daar zijn ze trots op. Er zijn in teressante gebouwen o.a. de fraaie Notre Dame Kerk (foto), het College de l'Arc en het Palais de Justice. hoog is, doch een omtrek heeft van meer dan 4 meter! Weer een heel andere beziens waardigheid is de Cascade du He- risson, even ten zuiden van Cham- pagnole. Op het kruispunt van de D 75 en D 39 leidt een voetpad naar deze unieke waterval en ver volgens naar de Grand Saut en de Cascade de l'Eventail tot aan de Moulin Jacguand. Men bevindt zich hier in de zgn. „Région des Lacs" waar een snoer van meertjes het landschap siert. Bij Doucier ligt het Lac de Chalain, met even verder naar het zuiden de kleinere meer tjes van Chambly en Val. Erg mooi gelegen is het kleine Lac Genin (nabij Oyonnax) en de waterval boven het Lac de Sylans. Bij de cajnpings van Surchauffant en Trelachaume aan het Lac de Vouglans kan men resp. waterski en en zeilen. Het meer is nl. ten behoeve van de sportvisserij ge deeltelijk verboden voor scheep vaart met een snelheid van meer dan 10 km per uur. Overijssel telt vele honderden ki lometers fietspad, welke uitermate geschikt zijn voor toeristisch ge bruik. De belangstelling voor het fietsen neemt enorm toe, hetgeen ook blijkt uit de aanvragen bij VVV's naar fietsroutes. Veel plaatselijke VVV's kunnen de gasten aantrekkelijke fietsrou tes in en rond het eigen gebied aanbieden. Bovendien is een ge meenschappelijke uitgave van ANWB en Provinciale WV Over ijssel met 14 beschreven fietsroutes in deze provincie. Het boekwerkje is voor de prijs van f 2.75 zowel bij ANWB- als VWrkantoren in Overijssel verkrijgbaar. Oostenrijk heeft een nieuwe toe ristische attractie toegevoegd aan het vakantiepakket: leren zweef vliegen. Via een cursus van drie weken kan het zweefvliegbrevet' worden gehaald. Een pientere en geïnteresseerde leerling lukt dat zeker in drie weken en dat kost hem (of haar) dan rond f. 730,-. De cursus zweefvliegen kan wor den gecombineerd met een vakon- tiearrangement van ca. f. 235,-, f. 285,- per week, waarbij een rondvlucht is inbegrepen. Belangstellenden voor deze span nende vakantieattractie kunnen daarvoor terecht in het vakantie centrum Scharnstein in de Oosten rijkse provincie Oberösterreich, gelegen in het landschappelijk on geschonden Almtal, ten noorden van het Totengebirge. Nadere inlichtingen en aanmel dingen: Fremdenverkehrsverband. A-4644, Scharnstein in Almtal, tel. 09-437615-340. Het Oostenrijks Ver keersbureau in Amsterdam (Sin gel 464) kan ook nadere infbrma- ties verstrekken. Jongeren van 13 tot 21 jaar kun nen dit jaar voor half geld ge bruik maken van de Zwitserse Spoorwegen. Het jeugdabonnement is een maand geldig en kost 25 Zwitserse francs. Tegen inleve ring van een pasfoto is het abon nement op elk groot station :n Zwitserland verkrijgbaar. Inclu sief het abonnement is het gratis gebruik van een fiets gedurende één dag. De vrouw die zich met Juvena verzorgt is onderhand een begrip geworden. Spoedig zal ook de door Juvena verzorgde man een begrip zijn, want Juvena brengt een uitge breide heren-lijn onder de naam „Juvena Men". Het bijzondere ken merk van deze produkten is de geur een mengsel uit exotische vruchten en kruiden, kostbare hout soorten en mossen. Een heel speci fieke geur voor mannen, die ver zorgend werkt maar niet opdringe rig is. De internationale inflatie gaat niet voorbij aan de tolgelden, die toeristen moeten betalen als ze één van de snelle of mooie Oostenrijk se Alpenpassen willen passeren. Een enkele reis over de prachtige Gross-glocknerstrasse en de Fel- bertauernstrasse kost voor een au to met inzittenden dit jaar Ös 180 (ca f. 27.-) en een retourtje Ös 310 (ca 1". 46,-). Een personenauto met caravan kost Ös 270 (ca f. 40,-), resp. Ös 460 (ca f. 68,-). Alleen voor de Telbertauern- strasse is een bijzonder voordeli ge maandkaart verkrijgbaar. De ze kost slechts Ös 400 (ca f. 60,-), een zeer voordelige verbinding om een paar maal heen en weer te gaan naar Oost-Tirol. Typerend voor het landschap van de Jura-Franche-Comté zijn de zg. „Reculées", hoge rotsmassa's die bijna loodrecht omhoog stijgen uit een smalle vallei en hier en daar half rond lopen om een keteldal te vormen. Deze merkwaardige for maties treft men o.a. bij Champag- nole, Poligny en het Girgue de Baume. Een andere, maar moeilijker te vinden bijzonderheid is wat men ter plaatse de „trous de moutons' noemt In de driehoek tussen Mont- Fleur, Saint-Juline en Arinthod be vinden zich tussen het struikgewas soms gaten, kleiner dan een *'uist, maar zo diep, dat wanneer men er een steentje ingooit het einde van de val niet te horen is. De, oorzaak van deze geologische curiositeit is onbekend en er staan ook geen bordjes die er heen verwijzen. Echte grotten heeft de Jura ook. Met name bij Baume-les-Messieurs Arbois, bij Besongon en bij Ornans. In deze omgeving ontspringen bo vendien tal van beken en rivieren, waaronder de Ain, de Loue, de Li- son en de Doubs. Verder naar het zuiden loopt de Valserine, een water dat even mooi is als zijn naam. Door het dal van deze rivier is een prachtige tocht te maken vanuit Bellegarde langs Chezevy, het Défilé de Sous-Baume en Mijoux, met aan het eind het Foret de la Frasse, dat aan de wes telijke zijde begrensd wordt dooi de mooie weg van Combe du Lac. Deze zet zich naar het noorden voort tot Les Rousses, waar een toeristische import trekpleister te vinden is, nl. een rendieren-reser vaat. De uit Lapland afkomstige éénhoevige zoogdieren, compleet met gewei, leven er 's zomers in 'n grote mate van vrijheid en trekken "s winters de vermoeide skiërs voort op Lapse sleden. Wie is er niet trots op het resultaat van zijn tuinarbeid? Waneer de bloemen zich dan eindelijk in volle pracht to nen, zouden we dit in foto's willen bewaren: Maar hoe leggen we dit netjes vast? Hierbij een paar nuttige aan wijzingen. Voor de zeer laag bij de grond bloeiende bloemen kan de camera het best recht naar beneden ge richt gehouden worden voor een „vogelvlucht opname". Wanneer we een grote bloem tegen de ach tergrond van de lucht willen foto graferen houden we de camera zo laag mogelijk en richten hem naar boven. De achtergrond moet zo rustig mogelijk gehouden worden. We kunnen een beetje helpen door een groot vel blauw papier achter de bloesem te houden, waarmee we de lucht nabootsen. Het contrast van kleurrijke bloe men kan vergroot worden door ze te fotograferen tegen een donkere achtergrond van gebladerte of een boomstam. Wanneer de zon door de bloemen heen schijnt, tonen ze hun mooie structuur. We kunnen dc dauw nabootsen door de bloemen te bespuiten met een plantespuit. Een plaatselijke regenbui is snel gemaakt door iemand die een gieter boven de bloemen laat leeglopen, terwijl de foto gemaakt wordt. In veel opzichten zijn snijbloe men gemakkelijker te fotografe ren omdat zij tot boeketten kunnen worden samengevoegd en omdat zij niet aan één plaats gebonden zijn. Wanneer de automatische Ko dak Instamatic camera gebruikt wordt kunnen we zelfs lange be lichtingstijden maken. De camera past zichzelf bij het lichtniveau aan. In dat geval wordt de came ra op een statief geplaatst en met een draadontspanner bediend. Ook kan een zeer aantrekkelijke compositie gemaakt worden door het boeket in een vensteropening te plaatsen. Het binnenvallende licht zal de heldere kleuren van de bloemen verlichten. Wanneer we echter bloemen met pasteltinten fotograferen kunnen we de opna me beter in de schaduw maken of in een raam aan de noordzijde van het huis. Eventueel kunnen we de bloe menpracht vergroten door de bloe men voor een spiegel te fotografe ren. Om te voorkomen dat we ons zelf en de camera mee-fotografe- ren gaan we enigszins schuin voor de spiegel staan. Hl. halve die zeven donker- ïe ruggen heeft dit itige vakantiegebied in lijk Frankrijk nog ze- ig donkerblauwe meer- ontelbare watervallen beekjes, schilderachtige jes, vriendelijke stadjes, abdijen, kastelen en en vol zeldzame berg- gentianen, anemonen, orchideeën en cycla- die hier geringschat- .varkensbrood" worden emd, omdat de boeren J le Jura hun brave knor- jen geen groter genoe- kunnen doen dan hen KB met cyclamen gevulde ivoor te zetten tanks deze toeristische rijk- kvemelt het hier niet van de itiegangers en zeker in de na- f is het er verrassend rustig, hien komt dat omdat dit ge- kvat buiten de gebruikelijke I naar het zuiden ligt, mis- j ook omdat een mondain le- jr nagenoeg ontbreekt. I Jura-Franche-Comité is bij- jr aantrekkelijk voor de toe- Üie geen grote luxe verlangt. met genoegen intrek neemt p eenvoudig, landelijk hotel- bm vandaar uit wat te wan- i autotochtjes..te makenden !s is te genieten van een keuken ülesbehalve bescheiden is. pers, de vele snelle berg- mpjes ideaal voor vissers tien vol forel, rivierkreeft en 15 [baars. Vandaar dan ook gas- Omische visspecialiteiten. ast de visschotels is de streek- |Q j befaamd om zijn kikkerbille- gevogelte en morilles, die ere, fluweelzachte paddestoe- jedjes die zich voortreffelijk luzen laten verwerken. „vin jaune" uit de streek 45 bekend als uitzonderlijk kop- |Een oude volksspreuk zegt: 3 ik van Arbois maar één glas, I zelfs de meest ervaren wijn- Ier gaat door de' knieën na 'n 6 fles". Maar weer een ander g gde luidt: „Plus on boit de vin bois, plus on va droit" hoe 5 I Arbois wijn, hoe rechter het 0 De waarheid zal wel weer 8 et midden liggen, maar zeker at de rosé van Arbois beter is ide „jaune". c je de werkelijke genoegens van nn jaune wil leren kennen, g j eens 'n Chateau-Chalon pro- h sommigen beweren dat hij Q sherry lijkt, maar daarmee doet men deze gele, droge, nolige wijn heus tekort. Andere goede „jaune' zijn die van Pupillin, Ménétfu en Layigny. Nu we het toch over bijzondere dranken hebben, uit de gele gen tianen van de Jura, wordt 'n merk waardige likeur gestookt, die mis schien niet iedereen lekker zal vin den, maar die men uit curiositeit toch moet proeven. Er zijn mensen, die de Jura- Franche-Comité niet spectaculair vinden. Die weten er dan weinig van. want afgezien van het roman tische natuurschoon met sprookjes achtige wouden, is er aan toeris tische bezienswaardigheden geen gebrek. Zo bereiken de reuzen- sparren in het Foret de Joux een hoogte van 50 meter. De beroemd ste van deze sparren dragen de bijnaam „Spanjaarden", omdat zij geplant werden tijdens de Spaanse overheersing en dus thans de res- spectabele leeftijd van bijna 400 jaar hebben bereikt. Hun omtrek bedraagt zo'n 3 meter en hun eer ste takken bevinden zich op 30 me ter van de grond. Zij worden slechts overvleugeld door de „Sa- pin President", die (slechts) 48 m. chts weinig toeristencen- in Denemarken hebben (bezoekers zoveel attrac- voor een fijne gezins- antie te bieden als het 'nsenstadje Vejle, gelegen iet bosrijke merengebied midden-Jutland. Op een and van 20 - 30 km kan kiezen uit bezoeken aan wereldberoemde speel- dstadje Legoland in Bil- d, het Safaripark in Givs- 1, Billingland in Vejen en skelterbaan in Törring, maakcentra voor jong en gelegen in prachtige na- rgebieden. ijle is voorts start- en eind- van een aantrekkelijke 7- gse volledig verzorgde fiets- antie door midden-Jutland :ten plm. 400,- voor volwas- in en f 250,- voor kinderen) en goede pleisterplaats voor een tenningstochfc door het heuvel- tige midden-Jutland en daar- st biedt het veel mogelijkhe- tot avond en nachtvertier, egoland (ca 28 km van Vejle), speelgoedstadje opgebouwd de steentjes van het beroemde !0-speelgoed, geniet een inter- ionale faam. Oud en jong kun- zonder een moment verve- E een dag lang genieten van de vele bouwsels a la Madurodam en allerlei attracties, zoals een ver- keerstuin voor kinderen, een In dianendorp, kindertheater en rondvaarten in „eigen bootjes". Safaripark (ca 15 km v.an Vejle) in Givskud, waar leeuwen en an dere dieren vrij in de prachtige natuur rondlopen. Jelling-stenen: Komend van Givskud passeex-t men Jelling, de oude Deense koningsstad, waar Koning Gorm en Koningin Thyra liggen begraven bij de beroemde runenstenen, waarin Denemar- kens eerste geschiedenis werd ge- bij teld. Billingland:" Een nieuwe toeris tische attractie in een naluur.-.ark van 48.000 m2 gewijd aan de scheepvaart. Miniatuurkanalen (lengte 600 meter) verbinden 4 kleine meren met 5 havenplaat sen, waarop men kan spelevaren met op afstand bestuurde model schepen. Ook kan men spelen met radiobestuurde modelvliegtuigen en treintjes. Columbus' schip „Santa Maria" is op ware groot te nagebouwd. Skelterbaan in Torring (ca 22 km ten noorden van Vejle) biedt niet alleen de mogelijkheid tot skelteren, maar ook zijn er een mini-golfbaan en andere attrac ties voor de hele familie. Nadere inlichtingen over een ge zinsvakantie in Vejle bij: Vejle Turistbureau, DK 7100 Vejle, De nemarken. i er de stevige wande- (roor over heeft, kan bij r weer vanaf het ruim meter hoge Plateau de jd, even ten zuidoosten jlantua, de zeven lange iboste heuvelruggen van [ura-Franche-Comté in pogopslag overzien. De jen spreken van de S du Jura, een veel be- Denaming, want het zijn daad meer dan heuvels ch ook weer minder dan

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7