Droomexcursies door de Indonesische wateren Van ons suikerverbruik zit maar 10 pet in snoep tenties kunnen wij de meeste aandacht besteden 1.75 hectare naweide Aan vroegtijdig opgegeven adver- Tandbederf heeft vele oorzaken EIGEN GEMAAKTE BAR-DANCING „BGODE" BATHMEN THE MGGDCKERS Firma Gervedink Nijhuis THE FERRARI Bij uw eigen keurslager FRANS PLUYSERS MARKTMAZZEL Stierenraces op Madura Stenen tijdperk Spinnewebben Bali, de Apendans Fietsen langs de Franse water wegen HOLTENS NIEUWSBLAD 1 AUGUSTUS 1975 PAGINA 7 Van alle suiker die in Neder land geconsumeerd wordt, gaat slechts circa tien pro cent in snoep. In alle snoep en in alle koekjes samen gaat 18 procent van alle in Neder land verwerkte suiker. Dat wil zeggen dat de consument niet minder dan 82 procent van alle suiker in een andere vorm tot zich krijgt. De cijfers zijn afkomstig van bracheverenigingen, het stu diecentrum voor de zoetwa- renindustrie en een aantal industrieën op het gebied van de zoetwaren opgerichte stichting Voorlichtingsinsti tuut voor de Suikerverwer kende Industrie, de VISI, die daaraan haar conclusie ont leent dat het overdreven is te stellen dat alleen het eten van snoep leidt tot tandbe derf en daaraan toevoegt dat het niet eens zo is dat de con sumptie van suiker leidt tot cariës. E- zijn, aldus VISI, verschillen de oorzaken voor het optreden van tandbederf en zij noemt daar van als eerste de achteruitgang van de tandheelkundige verzorging in ons land. De Nederlandse tand artsen zijn kwalitatief zeer goed, maar hun aantal is te klein, waar door geen tijd overblijft voor pre ventie. Er zijn er 4000 in ons land en met dat aantal is Nederland één van de minstbedeelde in Eu ropa. Vervolgens constateert VISI dat de Nederlander zelf veel te weinig aandacht besteedt aan zijn mond en tanden. Hij en zij zijn slecht op de hoogte van midde len om tandbederf te voorkomen. Het lijkt er zelfs op alsof men voor een goede verzorging geen geld over heeft: de gemiddelde Neder lander verbruikt per jaar slechts drie tubes tandpasta en maar een halve(!) tandenborstel. Hieruit vloeit voor VISI de derde conclu sie voort dat er bij ons veel te weinig informatie gegeven wordt over mond- en tandverzorging. Dat moge anders lijken als men de tandpasta-reclame op de tv ziet, maar deze reclame leidt blij kens de hiervoor genoemde cij fers toch niet tot grote omzetten. De ideële propaganda is echter veel te gering, er zijn te weinig middelen voor beschikbaar en er is te weinig professionaliteit bij wat men nog doet. En tenslotte wijst de VISI er op dat er in ons land een te gering gebruik is van fluoride, terwijl dat een zeer ef fectief middel is tegen tandbederf. De stichting VISI heeft zich nu ten doel gesteld het onderzoek naar het ontstaan èn het voorko men van tandbederf te steunen, zowel op wetenschappelijk als op ander terrein. Ook zal zij voor lichting gaan geven over de me thoden en technieken van mond en tandhygiëne en steun verlenen aan organisaties voor zover daar interesse voor bestaat die al op dit terrein werkzaam zijn. Aan de andere kant zal zij ook zo objectief mogelijke informatie gaan geven over het gebruik van snoep en suiker en de maatschap pelijke rol die snoep in ons land vervult. De stichting is pas enkele maan den bezig met voorbereidend werk. Er is reeds veel materiaal vezameld, maar nog lang niet voldoende. In de komende maan den zullen meer gegevens worden gezocht, om te komen tot een goede databank en tot goede voor lichting. Op dit moment echter is het bureau van de stichting toch al in staat goede informatie te ge ven. Wie er meer van wil weten kan zich voor nadere inlichtingen wenden tot het bureau van de stichting, Wibautstraat 12 in Am sterdam, tel. 020-936033. hamburgers - gepaneerde schnitzels - zigeunerstokjes - boomstammetjes En bij besteding van 10.- één zegel voor uw poster De hele week 500 gram KLAPSTUK voor 410 één hele kilo KLAPSTUK 7SS VERVEN en LAKKEN haalt men bij Schildersbedrijf - Spuitinrichting DORPSSTRAAT 43 TELEFOON 1480 Het adres voor doe-het-zelvers 9 PRESENTEERT ZONDAG A.S. GROTE ZAAL: 4 bars - o.a. „Boerendèle" en ,,'t Keldertje" VOORZAAL: Tot ziens in Boode ten die behalve het vervoer van en naar Singapore en de cruise met de „Prinsendam" ook een ver blijf van enkele dagen in Singa pore of Bangkok, op Java of op Bali omvatten. De prijzen voor een 20-daagse all-in arrangement, be staande uit de cruise van 14 dagen, de vliegreis en een verblijf in Sin gapore of Bangkok variëren van f 5.280,- tot f 7.960,-. Het nieuwe schip „Prinsendam"' is een ideaal schip voor het crui sen in de Indonesische wateren. Slechts 350 passagiers gaan per cruise mee, het schip is volledig airconditioned en beschikt over alle denkbare comfort. De hutten, over zes passagiersdekken ver spreid. zijn goed ingericht, er is een grote lounge, waar onder meer floorshows worden gegeven en 's avonds wordt gedanst, een schouwburg, tax free boetiek, bar, twee restaurants, enz. De „Prinsendam" vertrekt elke tweede maandag van de maand uit Singapore, van november tot april. De overige maanden van het jaar wordt zij ingezet voor een serie achtdaagse cruises van Vancouver naar Alaska. Op 11 november 1975 wordt weer begonnen met de In donesische cruises. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot Zeetours B.V., Wilhelminakade 86, Rotterdam, tel. 010-85 86 30. De Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling «Holten-Markelo" heeft bij inschrijving te koop: gelegen in Espelo. Briefjes inleveren vóór woensdag 6 augustus bij het Bureau van Uitvoering, Borkeldweg, Markelo waar te vens inlichtingen zijn te verkrijgen. TEL. 1366 TEL. 1372 Voordeel bij de echte warme bakker: NIET VERGETEN: DINSDAG: BROODJESDAG WOENSDAG: KRENTENBOLLENDAG Bij besteding van 5,— een Voordeelkaart VOORDEELKAART NO. 9 5 abrikozenblokjes van 3.25 nu2-40 1 pakje krentenwegge van 1.75 nu 1-30 Holterbergkoek vroeger koningspaleis te Gianyar. De flikkerende kaarsen en wal mende lampen met kokosnotenolie vormen de enige verlichting voor dit boeiende kijk- en luisterspel, waar het gehele dóro bij wordt uitgenodigd. Ook de kinderen, die dit spektakel in diepe stilte en met wijdopen ogen ondergaan, hoewel zij de dans reeds vele keren ge zien moeten heben. Op het excursieprogramma staan ook bezoeken aan Jakarta, hoofd stad en tevens grootste stad van Indonesië, en aan Sur a ba ja. Hier is de komodo draak te zien, de enig overlevende van de reuzehagadis- sen uit prehistorische tijden, en kan een opvoering bijgewoond worden van de Oostjavaanse kuda kepang - de paardendans. 's Middags kan er met de veer boot overgestoken worden naar 't eiland Madura, waar de unieke karapan sapi (stierenraces) worden gehouden. Een andere groep pas sagiers kan kiezen voor een ..bus? tocht naar Borobudur. De Batakse dame, die in het be gin van dit artikel aan u werd voorgesteld, werd ontmoet op een eiland midden in het Toba Meer op Noord-Sumatra, tijdens een driedaagse bustocht dwars door Su matra, van Belawan naar Sibolga. Naar keuze kan men deze tocht meemaken of aan boord blijven van de „Prinsendam", die in die tijd dan de noordelijke punt van Sumatra rondt. De bustocht gaat eerst naar de hoofdstad Medan en eindigt de eerste dag aan het Toba Meer, vier maal zo groot als het meer van Genève, 1000 meter boven de zee spiegel gelegen en, volgens geolo gen, een vroegere krater. Midden in deze imposante, door ruige ber gen omzoomde watervlakte ligt het eiland Samosir. Hier werd de vol gende dag naar toe gevaren voor een bezoek aan Batakstam, een Behalve enkele zendelingen en beoefenaars van de wetenschap waren er nog nooit westerlingen op het eiland Nias in de Indische Oceaan geweest voordat de Prin sendamer haar gasten liet ge nieten van de natuur en kleurrij ke bevolking. De foto toont de oorlogsdans, opgevoerd door de (overigens zeer vredelievende) bewoners van Nias. ander hoogtepunt van de reis. In Sibolga werd tenslotte weer aan boord gegaan van de hier in middels gearriveerde „Prinsen dam" en werd naar het eiland Nias gevaren. De inboorlingen van dit eiland hadden, voor de „Prinsendam" zijn cruises begon (in januari 1974), behalve een Duitse dokter, nog nooit een westerling gezien. Nu zoeken eens in de veertien dagen open trucks kreunend hun weg door de jungle, om verbaasde toe risten af te zetten in een dorp uit het Stenen Tijdperk, dat plot- seling in. de 20ste eeuw is gedepo neerd. Met alle merkwaardige ge volgen van dien. Dit zijn slechts enkele indruk ken van een onvergetelijke, unieke veertiendaagse cruise, die onge twijfeld tot de beste en meest ori ginele vakantiemogelijkheden ter wereld behoort. Hij begint en ein digt wat de „Prinsendam" betreft in Singapore. De aanloophavens zijn Penang, Sibolga, Nias, Jakar ta, Bali en Surabaja. De prijs voor een 15-daags ar rangement, inclusief een verblijf van enkele dagen op Bali, is mini maal f 4.730,-. In deze prijs is be grepen het KLM retour naar Sin gapore, overnachting aldaar, vol ledige verzorging aan boord van de „Prinsendam" en een driedaags verblijf op Bali. Voor degenen die langer dan twee weken in het Verre Oosten willen verblijven zijn ér diverse all-in arrangemen- De in Ouwehands Dierenpark in Rhenen nieuw opgezette speeltuin, die voldoet aan de strengste eisen van veiligheid, heeft er een nieu we attractie bij in de vorm van grote spinnewebben, die ver vaardigd van geknoopte touwen werden bevestigd tussen een zes tal glijbanen. De jeugd kan er naar hartelust in klimmen en ra votten, zonder dat de ouders be vreesd behoeven te zijn voor on gelukken. Want er kan niets mis gaan in deze kunstmatige webben. Kunstmatig, dat wel, maar dan toch in de omgeving ingepast, ge dachtig aan dat kleine diertje, de spin. Ook iets voor onze speeltui nen? Je kunt op reis merkwaardi ge mensen ontmoeten. Zoals bijv. die oude dame met een mond, roodgeverfd door het kauwen op een betelnoot, die een ooggetuigeverslag gaf van een kannibalenfeest, dat zij indertijd had meege maakt. Gelukkig voor de gemoeds rust van de reiziger bleek dit al lang geleden - in 1914 - te hebben plaatsgevonden. De oude dame in kwestie was een Batakse, die ontmoet werd tijdens een excursie inaar het Toba Meer in Noord-Sumatra, één van de avontuurlijke tochten die je als deelnemer aan de cruises van het m.s. „Prinsendam" door de Indonesische wate ren kunt meemaken. Zo zijn er ook excursies in Pe nang, Maleisië, vanuit Belawan op [Noord-Sumatra, door en rond Ja karta, het eiland Nias met de ma gische lclank, op het onvergetelijke eiland Bali, en naar Surabaja en 'omgeving, de op één na grootste jstad van Indonesië. Het zijn o.a. ideze excursiemogelijkheden die (deze cruise zo onvergetelijk ma- [ken. Een van de meest interessante excursies is de trip naar Bali. [Bijna de gehele Balinese bevolking (2,3 miljoen zielen) is Hindoe; hiervan getuigen ook de duizenden tempels, die dit droomeiland een aparte bekoring geven. Een hoogtepunt van deze excur sie is ongetwijfeld het bijwonen van de opwindende Ketchak (apen)dans. Nog geen halve eeuw 'geleden was het ondenkbaar, dat een vreemdeling deze religieus- mystieke dans kon bijwonen. Dit wordt 's avonds opgevoerd in een In Frankrijk is onlangs een spectaculair project aangekon digd om een ongeveer vijfduizend kilometer lang net van smalle we gen langs de rijkskanalen voor fiet^toerisme geschikt te maken. Het idee is afkomstig van de staatssecretaris van Jeugd en Sportzaken, die zelf een enthou siast fietser is en hier een moge lijkheid ziet om het fietstoerisme te bevorderen. De jaagpaden waar hét hier om gaat, kunnen naar zijn mening ge makkelijk tot fietspaden worden gemaakt. De paden zijn breed en zijn of waren veelal voorzien van spoorrails, waarover locomotief jes reden die de motorloze sche pen voorttrokken. De kanalen be vinden zich vaak in een fraaie, rustige omgeving en maken het mogelijk van stad tot stad te rij den. De technische en juridische problemen die met een dergelijke verandering van bestemming ge paard gaan, lijken reeds te zijn opgelost. Wellicht komen in een later stadium ook de talrijke ri vieren en schilderachtige beken in aanmerking om voorzien te wor den van dergelijke parallel-fiets paden ten behoeve van de milieu vriendelijke toerist. Een aparte noot hij de iiachtkle- dingserie Meran van Schiesser vormt de dessincombinatie van noppen, bloemranken, kant en borduursel, waardoor de nacht hemden evengoed buiten de slaap kamer als jurkje gedragen kun nen worden. Het materiaal van de drie nachthemden is zachte Dacron/katoen batist in de tinten wit/rood en wit/blauw.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7