FIETSEN-DIEF IN RUSSEN GEPAKT Kinder vakantie week uitstekend van start MAAK EENS SATE SMAKELIJK ETEN Aardbeienkrans PROFOTO HOUDT „OPEN DAG" De vogel gevangen Feestmiddag voor de kinderen Elektrotechniek en elektronika Nieuwe radiovakaturebank van start Recreatiewerk Programma Interkerkelijk snel geblust Gezellige „Indianendag in de Holterberg Rijn in vlammen Vakantie lip voor binnen- en buitenland GOEDE BELANGSTELLING BIJ SPORTIEVE STRIJD HOLTENS NIEUWSBLAD 1 AUGUSTUS 1975 PAGINA 3 Naar wij hebben vernomen van professor Zwatjes, voorzitter van de vereniging „Vrienden van de vogel" is een Holtenaar er einde lijk in geslaagd de vreemde vogel, die al jaren in Holten werd gesig naleerd, te vangen. Van de vangst wordt officieel aan gifte gedaan op het gemeentehuis te Holten op 1-8-1975, 's middags om 2 uur. Volgens verklaringen van de professor blijkt het een „Stranger" te zijn, een snor-ach- tige vogel, die veelvuldig voor komt in de Schotse Hooglanden, maar in deze gebieden uiterst zeldzaam is. Professor Zwatjes deelde ons verder nog mee, dat de vogel, te bezichtigen is voor geno digden op vrijdagavond 1-8-1975, 's avonds na 8.00 uur in café-res taurant „De Poppe" te Markelo en voor belangstellenden op za terdag 2-8-1975, na 9 uur op Ver- zetstraat 75 in Holten. Professor Zwatjes, zal vrijdag avond de beloning, die voor deze vangst was uitgeloofd, in het bij zijn van de gehele professorale staf van „Vrienden van de Vogel" uitreiken aan de Holtenaar, wiens naam hij nog niet wilde noemen. „Vrienden van de vogel" Met een fiets die hij ..pikte" in de rijwielstalling bij het station, ging zaterdagmorgen de 35-jarige Zwollenaar U. de B. langs de plaat selijke fietsenmakers om het ge stolen karretje te ..verzilveren". Hij had. zo vertelde hij. de va kantie achter de rug en van fietsen kwam voorlopig toch niets meer en dan staat zo'n fiets je toch al tijd maar in de weg. Hij had bepaald pech toen fiet senmaker Jaap Kruk aan de La- renseweg aan de hand van het fra menummer constateerde dat de fiets onlangs was verkocht aan de heer Bos aan de Viancnweg op de Borkeld. en dat de dochter des hui zes zaterdagmorgen haar fiets bij het station had gestald. De plaatselijke politie door Kruk geïnformeerd trok onmid dellijk op onderzoek uit en greep de Zwollenaarin Rijssen in de kraag. ca vormen een zo uitgebreid ter rein, dat bijna niemand het geheel nog kan overzien. In de loop der tijden zijn dan ook zeer uiteenlopende beroepsgroepen en specialisaties ontstaan. In de verschillende toepassingsgebieden van de elektriciteit tref je tal van gespecialiseerde beroepen aan. B.v. bij de opwekking, transport en distributie van elektriciteit, bij de aanleg van licht- en krachtinstalla ties. bij de fabricage van industrië le machines en huishoudelijke ap paraten. bij de vervaardiging van communicatieve opparatuur zoals radio, telefoon en televisie, op het gebied van de computertechniek en bij meet- en regeltemperatuur. Ook voor onderhoud en reparatie zijn bekwame krachten nodig. Plaatsingmogelijkheden- zijn er bij de overheid, semi-overheidsinstel- lingen, industriële ondernemingen, winkelbedrijven en bij elektro technische bureaus. Voor de uitoefening van deze be roepen zijn nodig: aanleg voor wis- en natuui'kunde. zorgvuldigheid en praktisch inzicht. In sommige be drijfstakken wordt ook goede fee ling voor andere facetten van de techniek gevraagd. Het is een boeiend en steeds veranderend werkterrein, dat enorm veel mo gelijkheden biedt je verder te ont wikkelen. Vrijwel iedere tak van de elektrotechniek en de elektro nica kent diploma's die aansluiten op vervolgopleidingen, waardoor hogere functies mogelijk worden. De Vereniging tot Bevordering van Elektrotechnisch Vakonderwijs in Nederland 'VEV) en het Neder lands Elektronica- en Radiogenoot schap iNERG). houden zich bezig met de vakopleidingen en examens op dit gebied. Voor het met succes afleggen van die examens is be halve theoretische kennis, ook een zekere praktijkervaring vereist. Voor beroepen in de elektro techniek en elektronica bestaan behalve mondelingen, ook schrifte lijke opleidingsmogelijkheden. Zo verzorgen de Leidse Onderwijsin stellingen <LOI) opleidingen voor onder meer elektrotechnisch op zichter/tekenaar. middelbaar in stallatietechnicus 'VEV», elektro- De Holtense brandweer werd don derdagavond rond half acht ge alarmeerd voor een brandje bij de, fam. Middelink aan de Larensëweg. waar daar oververhitting van fri tuurvet in de keuken brand was ontstaan. Door resoluut optreden van de familie M. en de buren .vist men de vlammen snel te doven en bleef de schade beperkt tot een ge blakerd plafond en schroeisc'nade. De brandweer kwam niet in actie, weer goud VOOR nicus. eerste monteur 'VEV), elek- tronicamonteur en middelbaar clek- tronicatechnicus (NERGi. Je kunt bij verschillende van deze opleidingen goede aanslui- tmgsmogelijkheden vinden als je al elektronisch c.q. elektrotechnisch onderwijs hebt gehad; maar ook als je algemeen vormende of een voorbereidend wetenschappelijke opleiding hebt. Voor meer dan tweehonderd kin deren, waaronder een groot aantal dat met vakantie in Holten of om geving zijn, was het woensdagmid dag in liet kader van de braderie- week feest in gebouw Irene. De braderiecommissie had met het laten optreden van goochelaar Thoraldo in de roos geschoten want de kinderen hebben ruim lVa uur geweldig genoten. Het speciale van mister Thoraldo's programma is wel. dat dit geheel afgestemd is op de kinderen. Hij liet namelijk de kinderen (Karin Jansen en Wil- De Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) start in samenwer king met het ministerie van So ciale Zaken een radiovakature- bank. De eerste uitzending is maandag 4 augustus a.s. van 18.27 tot 18.30 uur. Elke werkdag zullen op dat tijd stip tien tot vijftien banen worden bekendgemaakt. Net als bij de landelijke radiovakaturebank van de NOS kan de volgende werkdag bij het betrokken arbeidsbureau meer informatie over de baan wor den verkregen. Wie een herhaling wenst of hulp nodig heeft bij het vinden van het arbeidsbureau kan tot een uur na de uitzending de RONO opbellen, telef. 050-133441. Het programma wordt gepresen teerd door Simon Reker. De RO NO gaat ook op andere terreinen met het Ministerie van Sociale Zaken samenwerken: De bedoeling is in september te beginnen met het uitzenden van spots (korte informaties) van het ministerie op het gebied van de arbeidsvoorziening. In het najaar begint de RONO een 14-daags programma (plm. 15 minuten) over arbeidsmarktza ken in de vijf provincies die de RONO bestx-ijkt: Groningen, Fries land, Drenthe, Ovei'ijssel en Gel derland. De RONO zendt uit op de mid dengolf, t.w. 188,2 meter (zender Hoogezand) en 33T,1 meter (zen- 1y ter Hax-msel) zelf mee goocheleix en leex't u ze dan ook, hoe een goocheltruc uitgevoerd moet wor den. Ook in het poppenspel „Joceo lost een raadsel op" liet hij de kin deren meespelen. Al met al was 't voor de kinderen en de vaders en moeders een heerlijke middag. Thoraldo geniet een grote interna tionale bekendheid. Hij trad o.a. op aan het hof van Thailand en verzorgde aldaar ook een voorstel ling voor 750 gehandicapte kinde ren. der Hengelo). Via FM wordt uit gezonden op 97,50 mHz (kanaal 35, zender Hoogezand). 96,20 mHz (kanaal 31, zender Markelo) en 88.60 mHz (kanaal 5, zender Irn- sum). Het ministerie gaat na of een soortgelijke samenwerking mogelijk is met de Regionale Om roep Zuid. Op 9 augustus a.s. zal de Rijn weer „in vlammen" staan en wel tussen Braubach en Koblenz, een grandioos schouwspel, dat jaar lijks hondei'dduizenden bezoekers aantrekt. Vanaf 21 uur ontvlam men na elkaar de fakkels aan de 17 km lange route, gelijktijdig vertrekt de vloot van verlichte schepen. Feestelijk verlicht zullen ook de Marksburcht in Bx-aubach, Buxcht Lahneck. Slot Stolzenfels. de vesting Ehrenbreitstein en het Deutsches Eek zijn. Rond 22.30 uur wordt vanaf de vesting Ehrenbi-eitstein een groot vuui'wei-k afgestoken. Aansluitend tot 4 uur in de ochtend heerst er een Rijnlandse vrolijkheid met wijn en muziek. Wie een plaatsje op een van de vei'lichte schepen wil veroveren, kan bij onder-staand adres de na men van de verschillende rede rijen opvragen: Fremdenvei'kehrs- verband Rheinland'Pfalz, D 54 Koblenz, Postfach 1420. Nog even, en we zitten er weer. Met de gekookte kreeft op ons bord in de haven van St. Malo. Met de paella marinera op een terrasje in Padamós. Met een bokaal zoete bosaardbeitjes in het Toscaanse land. Of met een kruidig laxns- vlces-spiesjc in de buurt van Split. Nog nxaar weinig Nederlandei-s ne men de doppertjes en gehaktbal- len-in-blik uit eigen land mee naar ,.den vreemde" omdat ze al dat „rare eteix" verafschuwen. Achter de horizon lokt het avontuur, niet alleen op do weg, maar ook in de keuken. De ossclappen van moeder worden even vergeten, door restau rant-bezoekers. maar ook door bun galowbewoners en kampcer-lief- hebbers, die zelf moeten koken op butagas of houtskoolvuur. Toch slipt er bij de doe-het-zel- vers af eix toe nog wel een hapje- van-thuis tussendoor. Maar dan wel een lekker hapje, met een exo tische smaak die de hele buurt 't water in de mond doet lopeix. En dat is saté. Indonesisch van oor- spi-ong maar nu net zo „Hollands" als een loempia, als nasi-goreng en bami. Saté is niet alleen een lekker gerecht, smakelijk bij de hoofd maaltijd of zomaar bij het pilsje, het is bovendien op een gezellige manier klaar te maken. Vai'kensvlees kunt u in de mees te vakantielanden gemakkelijk krijgen: lukt het niet, dan is kip een goede vervahger. Wat de ove rige ingiediënten betreft: de kant en-klare kx-uidenmengsels en saus- mixen van rijsttafelspecialist Coni- mex zijn in de hele EEG te koop (en in meer dan 30 landen daar buiten), maar als u nu net in een dorpje zit. waar ze die spullen niet verkopen, dan is het beter een en Benodigdheden: Voor de krans: 1' dl. water, 75 gr bloem, 65 gr boter, 3 kleine eieren, wat zout. Voor de vulling van de krans: 1 stijfgeslagen room of '/i 1 dikke vanille-vla. Voor de vulling van de holte in de krans: 1 of 2 doos jes aardbeien. Bereidingswijze: Het water met de boter en het zout aan de kook brengen, alle bloem tegelijk toe voegen en op het vuur flink roe ren tot het deeg gelijkmatig en soepel is, loslaat van de pan en als één geheel samenhangt. Van het vuur af één voor één de eie- ren toevoegen en telkens het deeg gelijkmatig roeren. Het deeg moet zo dik zijn, dat het nog juist als ander voor de zekerheid van uw eigen kruidenier of toko mee te nemen. Die heeft trouwens nog veel meer oosterse lekkernijen van Co- nimex in huis. U heeft nodig een flesje ketjap, een flesje boemboe sesaté (saté kruiden voor de marinade), een zakje oosterse mix voor klapper- saus (santan) en een paar zakjes pinda- of ketjapsatésaus (waarmee vermengd met kokend water in 15 lallen een fantastsiche saus te ma ken is). Neem ook een pakje of twee saté-stokjes mee. Zout en sui ker heeft u sowieso in de koffei\ Hief volgt in het kort het re cept. Maak in de koekepan een marinade voor het vlees, door 1 dessertlepel boemboe sesaté te fruiten in wat olie of margarinè, er 1 kopje santen aan toe te voe gen en het even te laten doorko ken. Zout. suiker en ketjap naar smaak toevoegen en laten afkoe len. Als de marinade koud is. snijdt u het vlees (500 gram voor vier personen) aan dobbelsteentjes en laat het minstens een uur op een koele plaats in de marinade staan. Ondertussen legt u de stokjes in een beetje water, zodat ze straks bij het ï-oosteren niet kunnen ver branden. Dat roosteren zelf op de barbeque of boven de gasvlam kost verder weinig moeite: u rijgt drie of vier stukjes vlees aan een stokje, en u legt de stokjes op een rooster boven het vuur. Pinda- of ketjapsaus er bij. een stukje brood eventueel, en smul len maar! Onnodig te zeggen, dat zo'n sateetje ook de vakantievier- der in eigen land uitstekend sma ken zal. een bal van de lepel kan vallen. Het deeg iix een krans op een vet gemaakte bakplaat leggen. De soezenkrans in een goed voorver warmde oven (200° C) met veel onderwax-mte gaar en goudbruin bakken in een half uur. Het eer ste kwartier de oven goed geslo ten houden. Als de krans gaar is, voelt deze heel licht aan. De krans af laten koelen, opensnijden en vullen met de room of vanille-vla. De holte in de krans opvullen met de ge wassen en goed uitgelekte aard beien en het geheel bestrooien met poedci'suiker. N.B. Ook andere vruchten, zo als bessen, fx-ambozen e.d.. zijn als vulling zeer geschikt. De komende (voorlaatste) week zal het Interkerkelijk Recrea tiewerk in de tent aan de Box-keldweg te Holten onder leiding staan van het team Yolande v. d. Made, Alie Jansen, Wilma Vloedgx-aven en Inene Vukkink. Het programma luidt als volgt: 20.00 uur Introduktie-avond met o.a. liedjes, sketches,spelletjes enz. 10.00 uur Kampdienst ds. L. de Vrijer. Me dewerking zanggroep uit Nieuw Heeten 10.00 - 12-00 uur Kindermorgen 14.00 uur Levend ganzebord Pick-nick (brood meenemen, voor dx-inken wordt gezorgd) 10.30 - 13.00 uur. Vertrek van de tent. Dropping om 20.30 uur opgeven vertrek 21.00 uur 10.00 - 12.00 uur Kindermorgen. 21.00 uur Dierengeluidenspel Donderdag 7 aug.: 10.00 - 12.00 uur kindermorgen, 14.00 uur vossenjacht 10.00 - 12.00 uur kindermorgen; 19.00 uur barbecue en daarna volksdansen o.l.v. Ton van Bremen 15.00 uur sprookjestoer, 20.00 uur alterna tieve misverkiezing De kiosk is van maandag t.m. vrijdag geopend van. 9.30 - 10.30 uur. Zie voor nadere informatie de raambiljetten bij d*> verschillende winkeliers. Wij wensen u veel plezier. U komt toch? Groetjes van Yolande, Alie, Wilma en Ineke. Zaterdag 2 aug Zondag 3 aug.: Maandag 4 aug.: Dinsdag 5 aug.: Woensdag 6 aug.: Vrijdag 8 aug.: Zatel'dag 9 aug.: De fotohobby klub „Profoto" houdt op 9 en 10 augustus „open dag". Gedurende deze dagen is iedex-een van harte welkom om eens kennis te maken met de ple- zierige kanten van de fotografie. Immers de lol houdt niet op wan neer u dat knopje van uw fototoe stel hebt ingedrukt tijdens een van die leuke momenten in de vakan tie. De fotohobbyclub wil u graag laten zien wat er gebeurd nadat u een volle film uit uw toestel hebt gehaald, want dan wordt zicht baar gemaakt wat er gebeurde op dat moment toen u die knop in drukte. In feite begint dan pas de pret want u kunt er dan zelf alles aan doen om juist dat te krijgen zoajs u bet zich herinnert. Heeft u uw filmpje al wegge- bracht? Dat is helemaal niet erg want dan neemt u gewoon uw zwart/wit negatieven mee en dan kunt u zien hoe van dat vreemde strookje een plaatje gemaakt wordt, dat adres weer net zo in herinnering brengt zodat u zich weer met vakantie waant. Kom eens kijken in de donkere kamers van Profoto en misschien gaat u een licht op voor een fas- cinerende hobby. U houdt er in ieder geval een ver groting aan over. En heeft u vra gen over dat ene knopje van uw fototoestel waar dat voor dient kom gex-ust langs of wilt u meer weten over het spelen met licht in het donker, kom ook op 9 of 10 augustus even naar het 'Paalhuus' aan de Beusebex-gerweg B63. Wij zijn er in ieder geval van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Tot ziens en hou defce dag open. „Profoto". De kindervakantieweek, die tot en met vrijdag 1 augustus duurt, is maandagmorgen gestart met een poppenkast in het Kolnös aan de Hoffesstraat en een zeepkistenrace voor kinderen van 6-10 jaar. De race waarvoor 45 „coureurtjes" hadden ingeschreven, werd gehoxi- den in de omgeving van het Paal huus in de Beuseberg. De le. 2e. 3e en 4e prijs waren resp. voor Diederik Vincent. Henk Bos. Henk Vukkink en Herman Vcenstra. Er werd sportief en met gewel dige inzet om de prijzen gestre den. De race met snelheidsproef en behendigheidsbaan trok flinke belangstelling. 's Middags ging het heel wat ï-us- tiger toe bij de viswedstrijd die gehouden werd tussen de Wipperts- brug en de Wippertsstuw. Het ging bij deze viswedstrijd onder supervisie van de voorzit ter van de hengelsportvereniging De Rietvoorn. Jan Wijnnobel om de meeste centimeters vis. Helaas toonden de voorns, de brasems enz. weinig interesse en in totaal wer den slechts 6 visjes gevangen. De attributen waarmee werd gevist, liepen nogal uiteen. Een van de jongelui die blijkbaar niet over 'n hengel beschikte had het snoer aan een bezemsteel geknoopt. De winnaax'S: Arend Jan ten Velde 35 cm. 2 Maxcel Kers 24 cm. 3 Roel Axendshorst 13 cm. Alle drie kregen een vaantje. Kookwedstrijd Veel belangstelling was er op deze eerste dag ook voor de kook wedstrijd in het Kolnös waar meer liefst 69 kinderen hun best deden om een heerlijke salade te maken. De jury die bestond uit Martin Brands. Fenny Ebrecht en Henny Keuterman had een moeilijke taak. De jongelui die het smakelijkste en mooist gevormde hapje hadden bereid, kregen een vaantje. Sport en spel Op de tweede dag was in de vorm van een levend Ganzenbord spel" veel ruimte gelaten voor sport en spel. De kinderen meer dan honderd waren in verschillende leeftijdsgroepen ingedeeld waarbij ze bij een groot aantal spelen zoals zaklopen. marathon, autopedrace. kegelen, koekhappen, balwerpen en blikgooien, punten konden ver zamelen die meetelden voor de hoofdprijzen. De vaantjes werden bij de „Koningssporters" gewonnen door Jaap Kruk (34,02 punten) en Eugeni Tieler (35.99 punten). „Keizersporters"Maart Kx-anen- De elektriciteit is misschien wel dc krachtigste impuls geweest voor dc onstuimige ontwikkelingen van de moderne techniek. De toepas singsmogelijkheden van elektrische energie nemen bij wijze van spre ken nog dagelijks toe. Nieuwe vin dingen volgen elkaar in snel tempo op en dragen bij tot vooruitgang in bijna elke sector van dc samenle ving. De verschillende takken van de elektrotechniek en de elektroni- burg 35.55 pt.. Diana Vincent 36.89 Pt- „Topsporters" Gerrit Jan Sche perman 41.02 pt„ Hettie Wevers 37.27 pt. „Admii-aalsporters". René v. a. Meer 25.31 pt.. Wilma ter Beest 26.20 pt. Indianendag Woensdag was het op de „India nendag" in de Holterberg heel ge zellig en zo af en toe erg spannend voor de meer dan honderd kinde- ren die met hun leiders het wel erg warm hadden tussen de den nen. Gelukkig dat er water en frisdrank in de buurt was. Voor de beide opperhoofden Rob Vogelzang en Peter Rozenberg en medicijnman Wim van den Berg moesten de kinderen om toegela ten te worden tot de Indianensiaip, bewijzen dat ze echte krijgers wa ren. Een hoogtepunt op de prachtig geslaagde dag was 't zoeken naai de gestolen strijdbijl. Een ruiter te paard kwam de diefstal melden. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen en in minder dan geen ti.id trokken op vijf speurtochten verschillende groepen het grote bos in op zoek naar het kostbare be zit dat na heel veel inspanning werd teruggevonden. Een van de spelletjes waar mee puntjes waren te ver dienen i ens geblinddoekt koekhappen. In de recreatietent op dc Borkeld te Holten namen woensdag avond meer dan 100 vakan tiegasten deel aan de Twentse koffietafel. De krenteweggi en de koffie werden geser veerd door het team van de week Femke Groen, Anke Breure en Rikie Brinkman.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3