Les Gammas, een cursus Frans voor beginners Gooi vaker een visie uit naar vis De dubbele bodem van Montreal Computer helpt bij gehoorresearch desalmonel werkt snel. 1 Nieuw werk van Trinus Riemersma Oude banden Blijven studeren door schriftelijk en schriftelijk/mondeling onderwijs HOLTENS NIEUWSBLAD 25 JULI 1975 PAGINA 7 I, nauwkeurig en zeker van zijn jc, zo werkt de salmonellabacterie, jre zomer maakt deze serieuze ker weer duizenden slachtoffers, tot veertig uur na het eten van r deze bacterie besmet voedsel, t u uw buikgr/epje of zomerdiarree akken hebben, iral op warme dagen slaat de nonellabacterie toe. Hij verschuilt i in vlees, kip, vis, melk, ijs, rauwe jnte en water De salmonella- terie vermeerdert zich niet meer |°C en gaat bij 80°C dood. U kunt zelf afdoende beschermen door iolgende maatregelen: Twijfelt u in het buitenland aan de kwaliteit van het drinkwater, drink dan, net als uw gastheren, mineraal water (met of zonder prik). eten dat er goed uitziet, lekker ten uitstekend smaakt, kan net zijn met salmonellabacteriën, d daarom het besmettingsgevaar ;lein mogelijk door goede hygiëne. uw handen goed na gebruik van toilet, vóór u gaat koken en vóór lat eten. alle water is drinkwaterl In krijk bijvoorbeeld, staat nogal "eau non potable" op water pen of bij kranen, ook in hotels, water is géén drinkwater, dus ook geschikt voor het wassen van nte en fruit. Uw eten is betrouwbaar als u het snel aan de kook brengt (100°C) en een kwartier laat doorkoken. De salmo nellabacterie verdraagt n.l. geen temperatuur van 100°C of hoger. Eet daarom bij warm weer of in een warm klimaat geen rauwe groente en geen rauw of halfrauw vlees, dus geen tartaar of biefstuk. Onze Zuid- Europese buren doen dit van huis uit al niet! Proef ook geen rauw gehakt en zorg voor heel schone handen als u gehakt aanmaakt. Bewaar etensresten koel, want bac teriën vermeerderen zich bij lage temperaturen niet of nauwelijks. Kampeert u en heeft u geen koelkast, bewaar dan geen restjes. Een koeltas is géén koelkast en kan er beslist niet voor worden gebruikt. Neem geen vacuüm verpakt vlees of vleeswaar mee op reis Deze verpak king verlengt de houdbaarheid niet of weinig. Ongekoeld en in een wanne omgeving zijn vacuüm verpakte vleeswaren zelfs minder lang houd baar dan de datum op de verpakking aangeeft. Juist wanneer zij zich in een vacuüm bevinden, hebben de giftige salmonellabactenën bij hogere tem peratuur kans om zich te vermenig vuldigen omdat daarbij de "concurren tie" van andere bacteriën ontbreekt. Levensmiddelen in blik zijn wèl houd baar. Waarom eten we hooguit éénmaal per week vis en kunnen we wél dagen achtereen vlees eten? Aan de vis ligt het niet, want wat be treft voedingswaarde kan die vlees geheel vervangen. Vis is wat lichter verteerbaar dan vlees, u mag er ook wat meer van nemen. Voor de graten hoeft u niet bang te zijn, want overal is gefileerde vis te koop. Een portie van 200- 250 gr. vis met graat is gelijk aan 125-150 g gefileerde vis. Ook de bereiding is niet moeilijker dan die van vlees en toch springen we tamelijk fantasieloos om met vis, terwijl er zoveel mogelijkheden zijn. Behalve de diepvriesfilets zijn er vaak veel goedkope vissoorten te koop, zoals makreel, zeepaling, geep (in de maanden mei tot en met juli). Wat betreft de groente bij de vis, zijn er heel wat meer variatiemo gelijkheden dan de geijkte worte len en bieten. De menusuggesties bij de volgende recepten geven 'n aantal ideeën. Makreel in dragonsaus 750 gr verse makreel, zout, peper, 50 gr boter of margarine, sap van 1 citroen, 1 glas witte wijn, dra gon, peterselie, 1 eetlepel aard appelmeel. Was de vis en snijd hem in moten van 6 cm. Bestrooi ze met zout en peper. Smelt de boter of mar garine. Doe het citroensap erbij en leg de vis erin. Stoof het geheel 10 minuten. Schenk de wijn er bij en stoof de vis gaar in 10 minuten. Snijd de dragon en pe terselie klein. Bind de saus met het aangemengd aardappelmeel. Maak het geheel op smaak met kleingesneden dragon en peterse lie, peper en zout. Geef er toma ten-komkommersalade er rijst bij. Makreel met bessensaus 750 gr makreel, 1 takje venkel- groen, zout, sap van 1 citroen, 1 bouilontablet, 1 doosje aalbessen, 1 dl water, 1 eetlepel aardappel meel, geraspte mierikswortel, 1 eetlepel suiker, zout, 1 citroen. Was de makrelen en snijd ze in moten van 6 cm. Leg ze in een „De Boekenbus" van de RONO zondag 27 juli (19.00-19.10) be- •eekt Ko Pop twee nieuwe boe van de Friese schrijver Rie- irsma. Het boek „Myksomato- bevat_^eri verhaal, dat door schrijver voortdurend wordt ■elativeerd. Hij vertelt de le- dat hij ermee bezig is, maar Ier het schrijven door vecht hi] waarde ervan aan. Telkens on- rbreekt hij zijn verhaal voor het hten van allerlei overwegingen t de bezigheid als schrijver en van gedachten over 's mensen rei. len en zeilen. Het tweede boek ,,Sjest yn 'e ar- dinnen", is een roman over twee niet meer zo jonge mensen, een man en een vrouw, die een week samen doorbrengen in de Arden nen en dan proberen elkaar na der te komen. Dat lukt, gezien de pessimistische levensbeschouwing van Riemersma, uiteraard niet. Beide boeken zijn uitgegeven dooi de Koperative Utjowerij, Leeuw arden. om kunnen kinderen hogere •en horen dan volwassenen? tarom neemt het vermogen om ïerp te horen af met het klim- n der jaren? Gemakkelijk ge lde vragen, die niet even ge- kkelyk zijn te beantwoorden, dat het menselijk gehoororgaan ar medisch onderzoek vrijwel on- gankelijk is. Bovendien is het delicaat van structuur, dat on stelbare beschadigingen kunnen reden bij de geringste aanra- >g- Sinds kort is het mogelijk maai er dit verborgen zintuig te we- le komen inel behulp van com- ters. Het Ear Research Institute Los Angeles heeft in samenwer- ag met dr. Alfred Inselberg van t wetenschappelijk centrum van M in dezelfde plaats, een aantal ■kundige modellen ontworpen, armee de ingewikkelde werking i het gehoororgaan wordt na- jootst. iet menselijk gehoororgaan be at uit drie hoofddelen: het bui- ïoor, het middenoor en het bin- Bnoor. Het buitenoor, bestaande t de oorschelp en de uitwendige Jhoorgang, komt uit bij het trom- "plvliès aan het begin van het Iddenoor. Het trommelvlies is 'n embraan, waaraan de drie be- inde beentjes: hamer, aambeeld i stijgbeugel zijn bevestigd. Dit fiddenoorgedeelte staat weer in rbindfng met hét eigenlijke ge- ororgaan in het binnenoor: het kkenhuis of cochlea. 3ij de mens bestaat dit spiraal- rmige en taps toelopende kanaal twee en driekwart windingen t een lengte van ongevear 35 llimeter. Iet slakkenhuis bestaat uit drie tners, die met vloeistof zijn ge ld. Verder is aan de cochlea nog evenwichtsorgaan bevestigd: 'n nderlijk mechanisme, dat de ins in staat stelt zijn lichaams wegingen te beheersen. Iet waarnemen van geluiden is resultaat van een mechanisch 'n elektronisch proces. Geluids- llingen bereiken via oorschelp gehooroorgang 't trommelvlies it met de geluidsgolven meetril- ide trommelvlies geeft de trillin door aan hamer, aambeeld en ijgbeugel die dan het slakkenhuis reiken waar zich het elektroni- ihe proces afspeelt om de geluids (formatie via zenuwen aan de trsenen te kunnen doorgeven. (De mechanische verwerking van Iuidssignalen is een door de me dische wetenschap doorgrond pro ces, maar over de elektronische werking van het gehoororgaan is slechts weinig bekend. De belang rijkste hindernissen voor het on derzoek aan het binnenoor zijn de zeer moeilijke bereikbaarheid en de tere structuur van dit orgaan. In 1895 reeds opperde de oorarts Hermann von Helmholtz het idee om de werking van het binnenoor te bestuderen met behulp van ma thematische modellen, waarin el kaar beïnvloedende wiskundige formules een zo goed mogelijke weergave van de werkelijkheid kunnen geven. Het idee van Von Helmholtz bleef schone theorie tot de komst van moderne computers, die nodig zijn om veel berekenin gen uit te voeren, om het wiskun dige model tot leven te brengen. Sinds enkele jaren zijn Inselberg en zijn naaste medewerker, dr. R. S. Chadwick van het Israel Institu te of Technology te Haifa, bezig het idee van Von Helmholtz uit te voeren. Tot nu toe zijn drie wis kundige modellen van het binnen oor ontwikkeld, die steeds ingewik kelder zijn geworden en de reali teit steeds dichter benaderen. Met behulp van een IBM Systeem 370 model 145 kunnen zij nu experi menteren met het binnenoor en zelfs allerlei veranderingen aan brengen, die in werkelijkheid niet mogelijk zijn. Verder krijgen zy aanwijzingen over de mogelijke oorzaken van bepaalde gehoorstoornissen. Zo schijnt de afnemende gchoorcapa- citeil bij oudere mensen in ver band te staan met de verharding van bepaalde, uit cellen opgebouw de membranen. De computer berekende ook, dat het in theorie mogelijk is de ver harding van membranen te com penseren met het dunner maken van de vloeistof in het slakken huis. waardoor ook oudere mensen hogere tonen zouden kunnen waar nemen. Het vermogen om zeer lage tonen waar te nemen, zo blykt uit de computersimulaties, staat los van de vloeistofhoedanigheden en hangt weer nauw samen met de omvang van het slakkenhuis en de membranen. Een ander experiment toonde aan dat de zogenaamde ziekte van Me niere, die wordt veroorzaakt door membraandeformatie in het bin nenoor. inderdaad tot gevolg heeft dal alleen lage tonen kunnen wor den waargenomen. Onlangs bracht een vooraan staand zakenman een bezoek aan Canada's metropool Montreal. Ty- dens zijn vierdaags verblijf had hij vier zakenlunches, acht andere zakelijke besprekingen in vijf ver schillende gebouwen, bezocht de sauna, zag een film, en dat alles zonder zich ook maar eens aan de buitenlucht bloot te stellen. Een vreemde vogel? Nauwelijks, het ondergrondse Montreal is zo uit gebreid en beschikt over zoveel faciliteiten, dat men wat dat be treft de buitenlucht niet hoeft in te gaan. Montreal, het francofiele cen trum van Noord-Amerika, groot ste stad van geheel Canada dankt zijn vermaardheid niet alleen aan wereldtentoonstelling ,,Expo '67" of de komende Olympische Spe len. En ook al oefent de soms bi zarre tegenstelling tussen fanta sievolle moderne hoogbouw en oud-Franse laagbouw veel aan trekkingskracht uit op de bezoe ker, op architectonisch gebied is toch de ondergrondse stad van Montreal het (vergeef de woord speling) hoogtepunt. Montreal doet denken aan een vulkaan; het van buiten zichtbare gedeelte is fraai, maar het eigenlijke leven speelt zich toch in het binnen ste af. Om de gehele stad ver spreid staan gebouwencomplexen, met aansluiting op het metronet en het ondergrondse stadscentrum. Het vele kilometers lange stel sel- van gangen, hallen en pleinen begint bij Wesmoint Square in het westen, zet zich (via de meti-o) voort aan beide zijden vari de sta tions van de benedenstad, zoals het Berri-de-Montigny Station in het oosten van de stad, dat over 25 winkels beschikt. Het onder grondse systeem gaat dan in zui delijke richting, buigt op zichzelf terug en loopt vervolgens weer naar het westen, naar Windsor Station. Stad-in-een-stad In dit ondergrondse stelsel be vinden zich o.a. vier hotels (met een totaal van 3200 kamers), kan. toorcomplexen en pleinen met 455 winkels en boetieks, zes biosco pen, 54 restaurants en bars, 2 spoorwegstations, een kerk, slij terijen en banken. Het is een stad-in-een-stad. Praktisch alles is hier te krygen. Men kan hier zyn testament la ten maken, naar de tandarts gaan, een visum voor Pakistan of Bra zilië krygen, de trein naar Van couver nemen, trouwen (in de St. Jacques kerk, naast de Berri-de- Montigay Station), brieven naar el ke bestemming in de wereld ver zenden. Slakken, sandalen en pizza's Als iets niet te koop is, dan is het waarschijnlijk ook nergens ter wereld te verkrijgen. In dit on dergrondse domein zijn zaken te koop als Indiase sandalen, Boli viaanse ponchos, slakken in wijn saus, puppies van Duitse herders honden, schapenvachten, nerts mantels, Afrikaans houtsnijwerk. ivoren schaakborden, koperen ke tels en gouden ringen. Men kan er een pizza kopen, een fornuis om deze warm te houden, mosterd uit Dijon, Griekse wijn, sigaren, boe ken, haarkrullers, teddyberen, 101 soorten worst en schoenen van krokodillenleer. Natuurlijk ontbre ken ook Nederlandse produkten zoals Friese klokken, Haagse hop jes, Delfts blauw, aardewerk en echte klompen niet in de onder grondse winkelgalerijen. Een groot deel van 't Montreal- se leven speelt zich hier, vele me ters onder de oppervlakte, af. Meer dan 150.000 mensen per dag bezoeken alleen al het onder grondse winkelcentrum van Place Ville Marie. Het denkbeeld van een beneden stad op verschillende niveaus is niet nieuw. Leonardo da Vinei maakte reeds plannen voor een stad, waarin het verkeer en de mensen zich op verschillende la gen voortbewogen. Maar zijn stad kwam nooit verder dan de teken tafel. Het weerbestendige ondergrond se Montreal werd ontworpen door enkele van de beste stadsplanners en -architecten ter wereld, zoals Ray Affleck en Vincent Pont, bei den uit Montreal. De stoot tot de ze ontwikkeling werd gegeven door de bouw van het centraal station van Canadian National, dat in 1943 werd geopend. Van hieruit werden enkele ondergrondse gan gen aangelegd om een verbinding met Dorchester Boulevard te ge ven. Place Ville Marie, aangelegd in 1962, werd de kern van Mon- treals ondergrondse centrum. Daarna volgden nog vele andere pleinen. En nog steeds breidt het onder grondse gedeelte zich uit. Het reusachtige Desjardins Plein, dat met zijn vele torengebouwen thans verrijst ten zuiden van de Place des Arts, en dat vóór de Olym pische Spelen wordt geopend, wordt op de metro aangesloten via een ondergrondse passage. Hetzelfde gebeurt met de nieu we, 13.000 studenten herbergende campus van de Universiteit van Quebec, die in de omgeving van het Berri station wordt gebouwd. Er bestaan plannen voor vele nieuwe hotel- en kantoorcom plexen, zoals bij Dorchester Boule vard, de Maison Neuve en St. Catherine Street. Volgens de gemeente kan de metro het hierdoor te verwachten nieuwe verkeer voorlopig heel goed verwerken. Indien de nood aan de man komt. kunnen er nieuwe lijnen, parallel aan de reeds bestaande worden bijge bouwd. De unieke ondergrondse stad van Montreal gaat nog een grote toekomst tegemoet. En zoals de in de aanhef van dit artikel ge noemde Nederlandse zakenman (en hy kan het weten), tijdens zyn vierdaags verblijf zonder ook maar een moment in de open lucht te zijn, zei: ,,Dit is de enige plaats waar ze niet op het weer kankeren, maar er iets aan doen". pan en schenk er zoveel water op dat de vis juist onderstaat. Doe de venkel, citroensap en bouillon tablet erbij. Breng het geheel aan de kook en laat de vis op een klein vuur gaar worden in 15 minu ten. Maak intussen de saus door de gewassen aalbessen op te zetten met het water. Kook ze tot moes en bind de saus met aangemengd aardappelmeel. Maak hem op smaak met geraspte mierikswor tel, suiker en zout. Dien de vis op met schijfjes citroen en venkel groen en geef de saus erbij. Geef bij de makreel met bessen- saus, tuinbonen of doperwten en gebakken aardappelen. Poon in papillotten 4 kleine ponen a 150 gr, 2 eetle pels bloem, zout, 1 ui, 150 gr champignons, 4 tomaten, peper, zout, dille, aluminiumfolie. Was de ponen. Vermeng de bloem met zout en haal de vis erdoor. Leg ze elk op een stuk aluminium folie. Snijd de schoongemaakte ui klein, evenals de champignons. Verdeel ze over de ponen. Snijd de tomaten in plakken en leg die ook in de pakketjes. Bestrooi het geheel met peper en zout en leg hier en daar een takje dille. Vouw de pakketjes dicht en schuif ze op een rooster in een warme oven (175° C) of leg ze op de bar becue. Laat de vis gaar worden in 35 minuten. Dien de vis in ge sloten pakketjes op. Geef de pak ketjes poon met sperziebonen en gepofte aardappelen. Scholfilets Valencia 600 gr scholfilets, zout, sap van V» citroen, Va blaadje laurier. Voor de saus: 25 gr boter of mar garine, 25 gr bloem, 2 dl visbouil lon, 1 dl witte wijn, 2 schijven ananas, 50 gr geraspte belegen kaas, peterselie, bieslook, peper, zout. Was de scholfilets en rol ze op. Steek ze vast met houten prikkers. Zet ze in de pan, bestrooi ze met zout en besprenkel ze met citroen sap. Schenk er zoveel water op dat de vis juist onderstaat. Breng het geheel met het laurierblad aan de kook en laat ze op een heel klein vuur gaar worden in 10 minuten. Laat de vis uitlekken en houd de rolletjes warm. Maak daarna een saus door de boter of margariene te laten smelten. Roei de bloem erdoor. Schenk de bouil lon en witte wijn in gedeelten bij het mengsel en breng de saus steeds roerend aan de kook. Snijd de ananas in stukjes en roer ze erdoor. Roer de kaas erdoor en laat die smelten. Maak de saus op smaak met kleingesneden peterselie en bieslook, peper en zout. Geef de scholfilets bij kropsla en macaroni. Zeepaling van Poseidon 600 gr schoongemaakte zeepaling, 1 groene paprika, 4 tomaten, 1 ui, zout, oregano, peper, peterselie, 1 eetlepel boter of margarine. Snijd de gewassen zeepaling in moten van 5 cm. Zet ze tegen elkaar in een vuurvaste schotel. Leg erop en er om h-een ringen paprika en schijven tomaat, klein gesneden ui en bestrooi het ge heel met oregano, zout, peper en kleingesneden peterselie. Verdeel de boter óf margarine erover en schuif de schotel met deksel in 'n warme oven (175° C). Laat de vis gaar worden in 30 minuten. Geef er snijbonen bij en gekookte aardappelen. Ang sio hie 600 gr kabeljouwfilets, 150 gr bloem, water, zout, olie. Voor de saus: 250 gr suiker, 2V: dl azijn, l'/t dl water, 3 eetlepels to matenketchup, zout, 4 worteltjes, 1 kleine prei, 'It komkommer, aardappelmeel, 2 eetlepels mixed ginger of gember op siroop (mixed ginger is te koop in Chi nees Indische winkels). Was de kabeljouwfilets en verdeel ze in vier porties. Droog ze. Maak een glad papje van de bloem, zout en water. Haal de vis erdoor en bak ze bruin in de hete olie. Maak de saus als volgt: Brand de suiker tot caramel. Blus hem met de azijn en bet water. Laat de caramel oplossen in dit vocht. Roer de tomatenketchup erdoor. Snijd de mixed ginger en de wor teltjes in klein reepjes. Voeg ze toe aan de saus. Bind de saus met aangemengd aardappelmeel. Snijd de geschilde komkommer in smal le reepj-as en roer ze door de saus. Schenk de saus gedeeltelijk op de vis en garneer met ragfijn ge sneden prei. Geef de vis bij rijst en komkomersla. De heer Kuiper uit Nieuw-Zee- land is met vakantie in Neder land. De heer Kuiper is sinds vijf en twintig jaar directeur van de dierentuin in Wellington. Hij benut zijn vakantietrip naar ons land om de dierentuinen te bekijken. De eerste stap ging naar Ouwehands Dierenpark. Ooit had hij sterke banden met de oprichter van deze Rhenense dierentuin, de heer C. W. Ouwehand Azn, met wie hij na de tweede wereldoorlog in op dracht van het militair gezag naar West-Duitsland trok om te kijken of daar nog uit ons land afkom stige dieren konden worden gevon den en er dieren waren die cre peerden en in Nederlandse tuinen konden worden ondergebracht om ze van een wisse dood te redden. In de periode augustus 1975-juni 1976 zendt Teleac de nieuwe Fran se televisiecursus „Les Gammas" uit. 39 uitzendingen in kleur elk van een half uur bieden u onder meer het avontuurlijke verhaal van drie merkwaardige wezens die op een dag in Frankrijk landen in een houten kogel. In Bourgondië begint hun kennismaking met Frankrijk en met de Fransen, maar vooral met de Franse taal, die de Gammas vanaf de éérste letter greep moeten leren: zelf beschik ken zy slechts over drie letters: g-a-m om duidelijk te maken wat zij bedoelen. WAT? De cursus bestaat uit 39 televi- sielessen, die worden afgesloten met een test via het open net, een cursusboek in drie delen, 6 ge luidscassettes of 12 grammofoon platen. In Nederland worden tij dens de cursusperiode 16 studie bijeenkomsten georganiseerd in verschillende plaatsen, in samen werking met de Service Culturel de l'Ambassade de France, de Al liance Frangaise en de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten. Gedurende de aansluitende vakan tiemaanden (juli en augustus '76) worden in Frankrijk 14-daagse zo mercursussen gegeven die het ge heel afronden. De kosten van de studiebijeenkomsten en de zomer cursussen zijn niet in de cursus prijs inbegrepen. Meer informatie hierover ontvangt u in het studie pakket. INHOUD VAN DE TELEVISIELESSEX Elke televisieles bestaat uit drie delen van het vervolgverhaal van de Gammas. Tussen deze fragmen ten door geven een Franse presen tatrice en een Nederlandse pre sentator uitleg van de belangrijk ste zinsstructuren, woorden enz. Deze uitleg richt zich vooral op de verschillen tussen het Frans en het Nederlands. Behalve aan oefening wordt aandacht besteed aan be langrijke uitspraakverschijnselen. DOEL VAN DE CURSUS De belangstelling voor Frank rijk als vakantieland stijgt de laat ste jaren sterk. Omdat destijds in het traditionele onderwijs moderne vreemde talen voornamelijk wer den onderwezen met als doel lezen en schrijven, richt deze cursus „Les Gammas" zich vooral op het Frans leren verstaan en spreken, 1 lezen en in beperkte mate schrij ven. De nadruk wordt vooral ge legd op het verstaan en spreken van het „conversatie-Frans": met woorden, uitdrukkingen en zins structuren, die veel voorkomen in alledaagse situaties in Frankrijk. INHOUD VAN DE CURSUS De lesstof in de televisielessen en van het schriftelijk materiaal omvat de meest voorkomende woorden, uitdrukkingen en struc turen van het alledaagse gespro ken Frans. Het studiemateriaal, wat in drie leszendingen wordt toegezonden, bestaat uit: 3 boeken met elk 13 lessen; per les aansluitend bij elke televisieles en omvat: de dialoog van de televisieles met daarnaast de Nederlandse ver taling een verklarend gedeelte, waar in bepaalde uitdrukkingen, zins constructies enz. worden uitgelegd schriftelijke oefeningen Q de teksten van de oefeningen die ook op de geluidscassette of de langspeelplaat staan een aantal veel voorkomende zinnen, die van dienst kunnen zijn in bepaalde gebruikssituaties VOOR WIE BESTEMD? Om de avonturen van de Gam mas te kunnen volgen is geen voor kennis van de Franse taal vereist Stapje voor stapje en door veeL herhaling in steeds wisselende si tuaties raakt men snel Oertrouwd met de voor de Nederlander dik wijls moeilijke Franse taal. Natuurlijk spreekt vanzelf dat oefening, thuis, met boek en ge luidscassette of langspeelplaat noodzakelijk is. De cursus is zeer geschikt voor mensen die: Q in Frankrijk hun vakantie wil len doorbrengen en in de meest voorkomende situaties het Frans willen verstaan en spreken g het geschreven Frans beheer sen, maar ook graag Frans willen spreken 0 na misschien twee jaar lagere school Frans nooit meer in de ge legenheid zijn geweest verder Frans te leren of g door een vroege keuze, die soms beperkt is, het Frans niet hebben kunnen opnemen in hun studiepakket Q die over veel tijd beschikken en zomaar vertrouwd of vertrouw;, der willen raken met een taal die haar charme niet gemakkelijk zal verliezen! KENNISMAKING MET HET LEVEN IN FRANKRIJK Veel methoden die worden ge bruikt bij de basisstudie Frans bie den weinig of geen luistermateri aal. De dialogen van „Les Gam mas" zijn door de selectie van de leefstof en de opbouw en herha ling zeer geschikt om als uitgangs punt te dienen voor het leren ver staan en spreken van het Frans op beginniveau. Temeer daar alle dia logen door het filmverhaal situa tioneel gebonden zijn en het grote voordeel bieden, dat zij visueel kunnen worden aangeboden en herhaald zo dikwijls men wil. Bo vendien bieden de avonturen van de Gammas levensechte situaties, waardoor deelnemers zich zeker aangesproken zullen voelen. Door dat de Gammas in Frankrijk in de meest uiteenlopende toestanden verzeild raken - in meer dan één landstreek - bieden de dialogen tevens de gelegenheid in aanraking te komen met de Franse cultuur, die in deze cursus nu eens niet vanuit de traditionele kant wordt benaderd. VOORLICHTINGSLES Om een duidelijk beeld te geven van de inhoud van de cursus zal een voorlichtingsles worden uitge zonden op: vrijdag 20 juni (Ned. 2), zaterdag 26 juli (Ned. 1), dins dag 5 augustus (Ned. 1) van 18.15- 18.45 uur en op zondag 10 augustus (Ned. 1) van 14.30-15.00 uur. een grammatica-overzicht met daarin een woordenlijst Frans- Nederlands 3 stripboeken in kleur 6 geluidscassettes of 12 langspeel platen in een opbergdoos UITZENDTIJDEN De cursus start op zondag 24 augustus a.s. De uitzendingen vin den plaats op zondag van 14.30- 15.00 uur via Nederland 1 en wor den herhaald op dinsdag van 18.15- 18.45 uur via Nederland 1. Na 1 oktober 1975 zullen de televisieles sen op dinsdag via Nederland 2 worden uitgezonden. De cursusprijs bedraagt voor: boeken en grammofoonplaten f135 (betaling in drie termijnen van f 55,-, f 45,- en f 35,- is mogelijk), boeken en geluidscassettes f 150,- (betaling in drie termijnen van f 60,-, f 50,- en f 40,- is mogelijk). U kunt zich als cursist aanmelden door overschrijving van het totale cursusbedrag of de Ie termijn daarvan (bij betaling in termijnen verbindt u zich bij overmaking van de le termijn tot afname van het totale cursuspakket) op postreke ningnummer 5442 32 t.n.v. Teleac. Utrecht, onder vermelding van „Frans". Stichting Teleac/Bayerischer Rundfunk

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7