Leren duurt een leven lang De Champagnestreek: Zomertijd Koken voor twee Drink er een glas op uw vakantie In Nederland de meeste bromfietsen, maar te weinig bromfietspaden Muskusratten- bestrijding Onderaards Zwerfkeien Kwart miljoen Dompteur HOLTENS NIEUWSBLAD 18 JULI 1975 PAGINA .9 het woord „champagne" denkt jwcl iedereen onmiddellijk aan sprankelende feestwijn van die im. Veel minder bekend is het bied „champagne" in het noord- jten van Frankrijk, waar deze jusserende wijn vandaan komt. Toch heeft deze streek een groot fital aanlokkelijke kanten. Gele- ft op een kleine 600 kilometer n het centrum van Nederland en 130 kilometer van Parijs leent j gebied zich bij uitstele voor een isenstop op weg naar de defi- ieve vakantiebestemming. Ook or een langer verblijf biedt de pmpagne-streek, waarin Reims I Epernay de belangrijkste ste- |i zijn, een rijke variatie aan Iristische attracties en beziens- lardigheden. Bepalend voor het aanzien van streek is de wijnbouw. De Dht glooiende, met wijnstokken groeide, hellingen geven het ge ld een vriendelijk karakter, iarbij de rijke schakei'ing van de ^schillende kleuren groen een Idaad voor het oog vormt. Door I gehele wijnbouwgebïed is een - iristische route uitgezet, dier- u- igs de mooiste ^anQrama's .en n groot aantal bezienswaardig- plen van de streek voert. Maar niet alleen op de wijnhel lingen is men bezig met het ver vaardigen van champagne; ook onder de grond is het een bedrij vigheid van belang. In de diep in de krijtrotsen uitgehouwen kelders die soms uit de Romeinse tijd dateren worden tal van bewer kingen uitgevoerd, die van de ge produceerde wijn uiteindelijk de champagne moeten maken. Veel champagneproducenten of „huizen" zoals zij worden ge noemd bieden bezoekers een gratis rondleiding door de wijn kelders aan. Vaak worden deze rondleidingen afgeslotenm.e.t. het drinken van een glas champagne. Een volledig overzicht van de adressen en bezoekuren van de champagnehüizen, alsmede een opgave van de talen waarin de gratis rondleidingen worden verzorgd kunt u aanvragen bij: Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne, Raamweg 43, Den I-Iaag. U ontvangt- dan tevens een brochure over de produktie van champagne. Bosrijk ln de Champagnestreek komen niet alleen de wijnliefhebbers aan hun trekken. Het gebied vormt een uitloper van de Ardennen en be hoort dan ook tot de meest bosrij ke gebieden van Frankrijk. Uniek voor de champagne zijn de „Faux", een aan de beuk verwan te boomsoort waarvan de stam metjes en takken zich grillig om hoogkronkelen. Ook op historisch gebied biedt de streek een keur aan beziens waardigheden. De „Slag aan de Maine" werd in de Eerste We reldoorlog gedeeltelijk hier gestre den, maar ook in een verder ver leden heeft de geschiedenis zijn sporen in .dit wijnbouwgebied ach tergelaten. Hoewel krijgsgeweld daarin meermalen een rol speel de, nodigen ook talloze andere vriendelijker monumenten uit tot een bezichtiging. Wereldbe roemd is de kathedraal van „No- tre-Dame" in Reims, met de bouw waarin in 1211 werd begonnen en waar een eeuw lang onafgebroken aan werd doorgewei'kt. In de kathedraal werden de Franse ko ningen gekroond en kreeg de god delijke opdracht van Jeanne d'Arc zijn hoogtepunt. De bezienswaardigheden van de streek en het unieke karakter dat de Champagne als wijnbouwge bied bezit, maken het de bezoe ker mogelijk om in een rustpauze tijdens zijn vakantiereis even op adem te komen: oog in oog met de eeuwen en met een sprankelend glas champagne in de hand. Elk jaar opnieuw, wordt een deel van de jeugd geplaagd door 't ver schijnsel „examenkoorts". De symp tomen er van? Trillende handen, een bleke gelaatskleur en het her haaldelijk weigeren van aangebo den voedsel. In de scholen komen de magische bordjes „Stilte exa men" te hangen. Het medicijn heet 'diploma en zij die het behalen zijn onmiddellijk van hun kwaal genezen. De ongelukkige anderen houden er een kater van over. Maar of je nu gaat doorstuderen, werken, of dat je het nog een jaar over moet doen, in ieder geval be tekent het niet dat je de rest van" je leven geen studieboek meer zult aanraken. De maatschappij ontwikkelt zich zo snel, dat om bij te blijven, zowat niemand meer kan volstaan met ervaring alleen. En eenmaal ver worven kennis moet steeds worden aangevuld en vernieuwd. Stilstand in kennis is achteruitgang. Maar je kunt tegenwoordig wel studeren waar en wanneer je wilt. Waarom zou je? Om nog wat verder te le ren, om een vroeger afgebroken schoolopleiding alsnog te voltooi en, om je algemene ontwikkeling uit te breiden, om je te specialise ren in een bepaalde richting, om een zinvolle vrijetijdsbesteding te hebben. Daarvoor hoef je niet per sé terug naar de schoolbanken. Thuis, op kamers of in dienst kan het net zo goed. SCHRIFTELIJK EN SCHRIFTELIJK/MONDELING ONDERWIJS Het schriftelijk onderwijs is een van die buitenschoolse onderwijs vormen, die aan jongeren èn oude ren allerlei opleidingsmogelijkhe den biedt. Vanaf cursussen die voortbouwen op het lager onder wijs, tot opleidingen voor universi taire examens toe. De erkende instellingen voor schriftelijk onderwijs in ons land, verzorgen gezamenlijk ruim 1400 opleidingen. Om er een paar te noemen: staatsexamen mavo, havo, atheneum en gymnasium. Lagere, middelbare en hogere beroepsop leidingen op Vrijwel ieder vakge bied. Applicatiecursussen. LO- en MO-opleidingen, Vrijetijdsopleidin- gen en cursussen voor algemene ontwikkeling en persoonlijke vor ming. Een cursus kan enkele maan den duren, maar ook een paar jaar. Verschillende instellingen gebrui ken aanvullende mondelinge en praktische lessen en waar nodig audio-visuele middelen (grammo foonplaten, band- of cassetterecor der). NAAST DE DAGTAAK Voor elke studie is inspanning vereist, ook voor „schriftelijk" stu deren. Toch heeft deze studievorm een aantal voordelen: je kunt er op elk gewenst tijdstip in je leven mee beginnen, je kunt thuis (of waar dan ook) studeren, je leunt studeren volgens eigen tijdsinde ling en in een zelf gekozen studie tempo. Bovendien kan vaak de oplei ding worden aangepast aan al aan wezige voorkennis en aan het doel dat je met de studie beoogt. Hier door kun je de studie laten aan sluiten op je persoonlijke omstan digheden en mogelijkheden. Zo kan de studie heel goed gevolgd worden in de vrije tijd, naast de dagelijkse verplichtingen van be roep of huishouden. OOK VOOR SCHOOL VERLATERS Hoewel het schriftelijk onderwijs zich voornamelijk richt op volwas senen, is het ook heel geschikt voor verschillende groepen jonge ren. Bijvoorbeeld de groep die het vwo-diploma bezit, maar nog een jaar moet wachten om op de uni versiteit terecht te kunnen. Zij zou den dit jaar op een nuttige wijze kunnen overbruggen, door naast eventueel een tijdelijke, gedeelte lijke of gehele werkkring, 'n schrif telijke opleiding te volgen. Wil je in dienst studeren, dan kun je in aanmerking komen voor verschillende studiefaciliteiten, zo als reductie op het lesgeld. Je kunt ook een deel van een opleiding vol gen; zo kunnen mavo-ers en havo- ers hun vakkenpakket nog uit breiden door een of meer afzonder lijke vakken te volgen. Heb je algemeen vormend on derwijs gehad, dan kun je een ge richte beroepsopleiding gaan vol gen. Kom je uit het beroepsonder wijs, dan kun je eventueel na eerst praktijkervaring te hebben opgedaan een van de vele aan vullende, vakgerichte opleidingen gaan volgen. Daardoor kun je je specialiseren in een bepaalde rich ting van b.v. de techniek, economie of administratie. VROUWEN Bij sommige mensen bestaat he laas nog steeds de verouderde op vatting, dat meisjes na hun school tijd geen verdere opleiding nodig hebben. Maar getrouwd of niet ge trouwd, met een baan of in het huishouden, gebrek aan kennis be lemmert de mogelijkheden van iedere vrouw. Heel wat vrouwen weten dit uit eigen ondervinding: zij zien goede kansen voorbijgaan, die ze wel hadden kunnen benut ten als ze vroeger een betere op leiding hadden genoten. Daarom geldt voor alle vrouwen: ontwikkel je capaciteiten, studeer! om in vrij heid te kunnen kiezen. Aan dit on derwerp heeft een van de bekend ste instellingen voor schriftelijk en schriftelijk-mondeling onderwijs 'n speciale brochure gewijd „Bericht aan de vrouw" die kan worden aan gevraagd bij de Leidse Onderwijs- Met 43 brommers per vierkante silometer heeft ons land de groot ste bromfietsdichtheid van alle Westeuropese landen. Dit is byna driemaal zoveel als nummer twee op de ranglijst, Zwitserland. Daar na komen achtereenvolgens Bel gië, Frankrijk, Oostenrijk en West- Duitsland. Ondanks die grote dichtheid was de aandacht van de Nederlandse overheid voor (brom)fietspaden tot nu toe minimaal. Zoals in de Verkeersnota van de Partij van de Arbeid van 1974 wordt opge merkt, was er alleen sprake van papieren liefdesverklaringen aan het adres van de (brom)fiets. De minister heeft voor de aanleg van paden verwezen naar de gemeen ten, maar die hebben geen geld. In de rijksbegroting 1975 was slechts 3 miljoen gulden uitge trokken voor dit doel voldoende voor nog geen 12 kilometer pad.... De genogrnde .yerkeersnota, die als uitgangspünt heeft het bevor deren van de verkeersveiligheid, wjjt een zeer groot deel van alle ongevallen aan het bestaande we gensysteem en het onvoldoende aanpassingsvermogen van de ver keersdeelnemers. In het bijzonder is hiervoor het feit dat allerlei We zitten de laatste tijd een jetje te dubben met de zomer- tl, of dat nu wel of niet moet. I heb begi-epen dat de boeren in .eerderheid tegen zijn. De Spoor- êgen voelen er ook niet veel lor in verband met de internatio- (le treinverbindingen. En onze botste luchtvaartmaatschappij pt het ook maar liever afweten, ent dan moeten alle dienstrege- gen worden herzien en opnieuw drukt. En zoiets (verklaart de phtvaartmaatschappij) kost tijd j vooral veel geld. Kijk, en dit ktste begrijp ik nu net niet hele- aal. Immers, worden niet elke dag ons land een heleboel dingen jdaan die veel tijd en geld kos- n? Dingen herzien is ook niet Ipaald een begrip dat ons volko en vreemd is. En ach, wat dat ukken betreft: Sedert Coster (ze uitvinding heeft gedaan jrmt dat ook al geen technisch jobleem meer. De bewijzen daar- jor laat onze Holtense midden and ons wekelijks in de brieven- s stoppen Invoeren van de zomertijd zou Innen betekenen dat het nuttige et het aangename zou worden jrenigd. We zouden kostbare ergie besparen en ook een uur- t langer van hel' daglicht kunnen nieten. Twee dingen die, naar ik leen, alle twijfel over de vraag Ier nu wel of niet een zomertijd pet komen, onverbiddelijk zou- in moeten verdrijven. Maar ook dat geval ondervindt deze voor hand liggende oplossing blijk- lar het meeste wantrouwen (Vóór de oorlog waren we niet |n die enei'gieverslinders als le- Inwoordig. De door het mense- k lichaam opgewekte enex'gie irmde toen nog een bron van in- msten. Maar we tobden toen jet een crisis van geheel andex-e (rd, dat wel. Een probleem parvoor we tóen geen oplossing (sten. Maar toch hadden we in e dagen wél een zomertijd en |t kon ons geen barst schelen of ons omringende landen en die far nog weer achter lagen, nou él een zomertijd hadden of niet. !ant onze laagconjunctuur was nationaal bezit. We waren en nog baas in eigen huis De boeren waren tóen ook tegen, erhalve was het in de steden elke 'ond een uur langer licht dan op t platteland. Want toen de zo- ertijd werd ingevoerd (dat ge- fcurde officieel in een nacht van 'ee op drie uur), draaiden de teren zich nog eens lekker om lieten de wekker voor ,wat hij was. We hadden in Nedex'land ge woon twee tijden Voor de stedeling kon dat in be paalde gevallen zeer aantrekkelijk zijn. Als zij 's morgens om vier uur op de fiets stapten om te gaan hengelen, zaten zij, na een half uur driftig trappen, toch lekker om half vier bij hun stekkie. Maar daar stond wel tegenover dat, als zij om twaalf uur terug reden, ze om half twee pas thuis waren Boeren kwamen toen natuui'lijk ook wel in de stad. En, hoewel je daar je nek brak over de klokken, rammelden zij zeer omslachtig met de zware ketting waai-aan hun hoi-loge was bevestigd, trokken het uit hun vestzakje om er vervol gens aandachtig de tijd (hun tijd) van af te lezen We hadden toen grote zorgen, maar in tegenstelling tot nu wis ten we met de kleine zorgen wel raad. We leven in een land dat erom bekend staat dat het de klok niet terugzet. Maar ik vrees wel dat onze reputatie zal woi'den ge schaad als blijkt dat we hem ook niet vooruit kunnen zetten Nee, wat de invoering van de zomertijd betreft' zijn we, letter lijk, wel wat al te behoudend! D.J.M. In het jaar 1974 zijn in de pro vincie Overijssel 1295 muskusrat ten gevangen. Dit betekent ten aanzien van het voorgaande jaar een toename van 291 stuks. Even als in 1973 werd door het Water schap „Salland" de ambtenaar werkman H. Niezen bij de bestrij ding ingezet Er werden toen door hem 7 stuks gevangen In 1974 werd hij 63 dagen hiertoe ingezet. In 43 dagen werden door hem 63 stuks gevangen, terwijl in totaal binnen het waterschap „Salland" 128 stuks werden gevangen. Van de 63 zelf gevangen muskusratten werden 14 stuks gevangen in watergangen en 49 stixks in hoofdwaterkeringen (ook IJsseldijk). De indruk bestaat bij het waterschapsbestuur, dat er een toenemende druk van muskus ratten vanuit Gelderland ontstaat door penetratie via de IJssei. De meeste recepten woi'den ge schreven voor vier personen. Dat is wel eens lastig als je maar met z'n tweeën bent. Ook een aan tal verpakte levensmiddelen is af gestemd op vier, zodat er óf te veel is óf twee dagen hetzelfde gegeten moet worden. Sommige ingrediënten zijn moeilijk te delen, bijv. eieren. In dit bericht staan recepten voor 2 personen, tips en verder de hoeveelheden vlees, groente en aardappelen die gemiddeld per maaltijd nodig zijn. Ideeën voor broodmaaltijden en recepten voor verwerken van oud brood vindt u in de zojuist herziene uitgave „Rondom ons brood". Deze brochure kunt u bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772, Den Haag, met f 1-10 extra postzegels bijgeplakt aan de adreszijde. Ver geet niet te vermelden „Rondom ons brood". De hoeveelheid soep die nodig is voor 2 personen is ih 1. Behalve zelfgemaakte soep, zijn er soepen in blik en in poedervorm. Vaak zijn deze porties voor 4 personen. De soep zal dan dikwijls, twee da gen worden gegeten. Maak de tweede dag de soep juist iets an ders door een ingrediënt toe te voegen, b.v.: groentesoep met tomatenpuree tomatensoep met geraspte kaas kippesoep met gefruite ui en kerrie champignonsoep met kleinge sneden verse kervel aspergesoep met kleingehakt, hardgekookt ei goulashsoep met kleingesneden prei preisoep met extra kleingesne den prei en geraspte kaas minestronesoep met kleingesne den verse tomaten en peterselie juliennesoep met kleingesneden soepgroente kalfssoep met doperwten. De hoeveelheid vlees die bij de warme maaltijd moet worden ge- ï'ekend, is voor 2 personen: vlees zonder bot 150-200 g gehakt, verse woi-st enz. 200 g vlees met been 250 g kip 500 g visfilets 200-250 g vis, niet gefileerd 300-500 g De benodigde hoeveelheid groen te voor 2 personen is: bladgroente, zoals spinazie, andijvie, witlof, enz. 750 g-1 kg vaste groente, zoals wortelen, bieten, sperziebonen, doperwten, kool enz. 500 g rauwe groente 200 g Behalve verse groente wordt er ook groente uit blik of diepgevi'o- ren gi-oente in de handel gebracht. Vaak is deze gx'oente duurder dan de verse, maar de voordelen zijn, dat er geen afval is, dat de groen te in alle seizoenen verkrijgbaar is en panklaar is. Een groot blik groente is wat aan de x'oyale kant, tex-wijl een half blik te weinig voor zijn twee- en. Van diepvries is een pak van 300 a 400 g voldoende voor 2 per- De hoeveelheid aardappelen, die wordt gegeten door twee personen, kan uiteenlopen van 400-1000 g. Proberen dus, luidt de leus. Van gebakken aardappelen, porn- mes frites en rösli, allemaal voor bewerkt verkrijgbaar in diepvries, is een pak van plm. 500 g vol doende. Dit soort aardappelgerechten vi-aagt veel vet bij de bereiding, eet ze daarom liever niet meer dan een a twee maal per week. Heel snel klaar en erg gemakke lijk is de aardappelpuree in poe dervorm. Op de grote pakken staan de benodigde hoeveelheden per persoon vermeld. Van de toetjes kunnen de hoe veelheden erg verschillend zijn. De benodigde hoeveelheden voor 2 personen zijn: yoghurt en vla 3-5 dl pudding 2-3 dl pap 2-5 dl ijs 200 g Een goede dagelijkse hoeveel heid boter, margarine, olie of vet voor 2 personen is 100 g. U heeft op die manier voor 2 per sonen nog geen 3 pakjes boter of margarine a 250 g) per week nodig vor de brood- én of warme maaltijden. Enkele snelklai'e goede menu's zijn: nasi goreng komkommersla met kruiden, azijn en wat suiker beschuit met aardbeien en een toef Bulgaarse yoghurt paprika gevuld met tonijn doperwten (diepvries of blik) gekookte aardappelen meloen bouillon met kleingesneden ver se tuinkruiden Bretonse tomatensalade stokbrood biefstuk tartaar kropsla, gegarneerd met tomaat gebakken schijfjes aardappel (eventueel diepvries) vanillsvla gebakken schelvis (kant-en-klaar) wox-teltjes gekookt in bouillon met peterselie aardappelpuree chocoladevla heldere kippesoep macaroni met ham en kaas en gefruite soepgroente tomatensalade met bieslook varkensfricandeau (kant en klaar) Florentijnse spinazie gekookte aardappelen met klein gesneden peterselie aardbeien met zure room Recepten voor 2 personen Nasi-goreng 150 g droogkokende rijst, 150 g varkenspoelet, 1 ui, 1 teentje knof look. 1 theelepel sambal oelek, trassi, 1 kleine prei, selderieblad, 3 eetlepels olie, 2 eetlepels ketjap manis, 50 g ham. Kook de rijst gaar en droog in tweemaal zoveel water als rijst. Snipper de ui en had de knoflook fijn. Vermeng de kruiden met de sambal oelek en de trassi. Verhit de olie en fruit het kruidenmeng sel erin en bak het vlees mee bruin. Voeg de rijst bij gedeelten toe en schep het geheel goed door. Snijd de goed gewassen prei in heel smalle ringen. Schep ze door het rijstmengsel en warm het ge heel goed door. Schep vlak voor het opdoen veel kleingesneden sel derie en ketjap manis naar smaak door de nasi goreng. Gameer met reepjes ham. Paprika, gevuld met tonijn 2 grote paprika's, 3 sneden oud brood, 1 blikje tonijn met groente, peterselie, tabasco, 1 kleine ui, 1 blikje tomatènpuree. 1 dl bouillon, peper, zout, 2 tomaten. Snijd de paprika's in de lengte door. Snijd het brood (zonder kor sten) in blokjes en vermeng het luchtig met de tonijn, kleingesne den peterselie, enkele druppels ta basco (pas op. dit is zeer heet!), kleingesneden ui, peper, zout en wat water. Vul hiermee de papri ka's en zet ze in een vuuxwaste schotel. Snijd de tomaten door en zet ze met de bolle kant naar boven op het tonijnmengsel. Verhit de bouil lon met de tomatenpuree en schenk de saus op de paprika's. Schuif de schotc-l in een warme oven (175° C) en laat het gerecht in 20 minuten gaar worden. Bretonse tomatensalade 1 blik witte bonen, V: dl azijn, 2 eetlepels olie, 1 ui, 1 teentje knoflook, 250 g tomaten, peper, zout, basilicuum, 1 paprika, pe terselie, 1 hardgekookt ei. Laat de witte bonen uitlekken. Maak een saus van de azijn, olie, kleingesneden ui, fijngehakte knof look, peper, zout en basilicum. Schep de saus door de bonen en laat de saus enige tijd intrek ken (zet het de avond tevoren in de koelkast). Snijd de tomaten in stukken en de paprika in reepjes. Vermeng de groente vlak voor het opdoen met de witte bonen en maak de salade af met kleinge sneden peterselie. Gameer de sa lade met partjes* hardgekookt ei. Florentijnse spinazie 750 g spinazie, 1 ui, 1 teentje knoflook, 2 eetlepels olie, zout, 1 eetlepel maïzena. Was de spinazie en laat de groen te goed uitlekken'. Snipper de ui en hak de knoflook fijn. Fruit de ui en knoflook lichtbruin in de he te olie. Doe de spinazie erbij en laat de groente onder regelmatig omscheppen slinken. Maak de groente, die eventueel iets is fijn gehakt op smaak af met zout. Bind het vocht licht met door wa ter aangemengde maïzena. instellingen (LOI), Leidsedreef, Leiderdorp. ERKENNING In 1973 werd de „Wet erkenning instellingen schriftelijk onderwijs" van kracht. Instellingen op dit ter rein die aan bepaalde voorwaarden voldoen, krijgen de status „erkend door de minister van onderwijs en wetenschappen". Zo'n erkenning houdt in, dat blijvend toezicht wordt uitgeoefend op de betrouw baarheid van de voorlichting, de bevoegdheid van docenten, de re delijkheid van de wederzijdse ver plichtingen. de deugdelijkheid van de studieleidingen en de waarde van de diploma's. Op dit moment, in de overgangs fase. berust het toezicht nog bij de Inspectie van het Schriftelijk On derwijs. die deze taak al sinds 1947 verricht. Wie een schriftelijke of schriftelijk-mondelinge opleiding wil gaan volgen, doet er daarom goed aan. even bij de inspectie te informeren of hij/zij wel met een erkende instelling te doen heeft. 'ISO, Achter de Dom 5, Utrecht.) soorten vervoermiddelen dezelfde weg gebruiken, verantwoordelijk. De opstellers van de nota menen, dat niet het menselijk gedrag, maar het verkeerssysteem dat zich heeft ontwikkeld om ons heen de ongevallen onvermijdelijk met zich brengt. Ten aanzien van de (brom)fiets stelt de nota: „Het ontwikkelen van een rijks- (brom)fietspadenplan verdient een zeer hoge prioriteit. Ook binnen de steden dienen autovrije en be schutte (brom)fietsrouters te ko men. Er zal een fijnmazig net van (brom)fietsroutes tussen de ver schillende woon-, werk- en winkel gebieden in de verschillende ste den moeten komen. De overheid zal voor dit doel extra gelden aan de gemeenten ter beschikking moeten stellen. Bij het ontwikke len van verkeerscirculatieplannen zal men rekening moeten houden met het plannen van "(brom)fiets- routes". In de. nQta wordt o.a. voor een behoorlijk net van (brom)fietspa den buiten dc bebouwde kom min stens 500 km nodig geacht. Men signaleert in dit opzicht vooral een ernstig tekort aan verbindin gen van de Randstad met de rest van het land. De grote man van het aquarium in Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen, de heer L. Radema, is al zes keer op een buitenlandse reis ge weest om zijn licht op te steken in andere Europese dierentuinen op het gebied van aquaria. Hij wil indrukken opdoen om die wel of juist niet toe te passen in zijn nieuw te bouwen aquarium op de Grebbeberg, dat onderaards wordt aangelegd. De eerste fundamenten zitten al in de grond. In drie jaar tijds zal dat nieuwe aquarium ge realiseerd moeten worden. De heer Radema is nu tweeënzestig en hij wil persé, voordat hij met- pensioen gaat, zijn grote levens werk voor Ouwehand, een gran dioos aquarium, klaar' hebben. Waarom moet dat nieuwe aqua rium ondergronds worden aange legd, zult u zich misschiei) afvra gen. Het antwoord ligt voor de hand. Juist, vanwege het altijd nog bestaande ruimtegebrek daar op de berg in Rhenen. Het dieren park zit als het ware in een keurs lijf en dan zal er met elke vier kante centimeter grond gewoekerd moeten worden. Zoals gezegd, de grondslag is gelegd. Heel diep in de grond. Als het klaar is zal op het dak van het nieuwe aquarium, dat gelijkvloers komt te liggen, een gebouw wor den opgetrokken, waaraan ln het huidige stadium nog een bestem ming moet worden gegeven. Het oude aquarium komt dan vrij, zal worden afgebroken en ook daar vóór in "de plaats komt dan weer wat nieuws. Dat zijn dan drie vlie gen in één klap. Wie een beetje van historie af weet zal het bekend zijn dat de gletschers uit de ijstijd tot op de Grebbebex-g reikten. De diepe spo ren die zij achterlieten zijn er nog van terug te vinden in de zoge naamde „Zwitserse Vallei", aan de overkant van Ouwehands Die renpark. Gedachtig aan die ijstijd is men bij Ouwehand begonnen zwerfkeien, die met die gletschers zijn meegekomen, of liever gezegd voortgestuwd, te verzamelen en te gebruiken bij de versiering van de tuin. Men komt ze overal tegen. Er zijn kolossale kanjers bij. Ze zijn allemaal gevonden in een na bij gelegen zandafgraving. De keien vervullen inderdaad een functie. Waar soms een wat al te strakke lijn wordt aangetroffen worden'een paar van die keien lukraak neergegooid en plotseling ziet het er heel anders uit. Als je moe bent van het drentelen over het park kun je er ook nog op gaan zitten om uit te rusten. Zó groot zijn ze. Gerda van Tongeren uit het Utrechtse dorpje Eist verzorgt bij Ouwehands Dierenpark onder an dere de expeditie van al de nieuw tjes, die door de persdienst van het dierenpark wekelijks worden gelanceerd. Ze doet het nu drie jaar en heeft het is bijna niet te geloven in die korte tijd 225.000 verhaaltjes geadresseerd. Bijna een kwart miljoen! Geluk kig beschikt Gerda over een fran-' keermachine, anders zou ze geen tong meer over hebben gehad. ..Beste meneer Ouwehand, hoe gaat het met u. Met mij goed. „Boefje" heeft een paar maanden geleden een ongeluk gehad Gelukkig is zijn kop niet geraakt, maar wel onder het piepertje en zijn poot was zwaar gekneusd. Ik ben 18 maart dertien jaar geworden. Ik heb een fototoestel, een dierenat- las, een boek over een luipaard en een hondeboek gekregen. De par kieten hebben nog geen jongen. Mag ik in de vakantie bij u ko men? Dan wou ik graag de vogels en de vissen verzorgen. Dat schreef een veelbelovende knaap aan de directie van Ouwe hands Dierenpark op de Grebbe berg te Rhenen. Een jongen, die het nog wel eens tot dierenverzor ger of dompteur zal schoppen. Voorlopig kreeg hij een leuk brief je terug, waarin de heer Ouwe hand de hond „Boefje een spoedig herstel toewenst en de jonge brief schrijver helaas moest berichten, dat de arbeidsinspectie het niet goedkeurt, dat hij op dertienjarige leeftijd' als vakantiehulp naar de dierentuin komt.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 9