Naar wachtkamer, Graven kruimelwerk of naar het echt landbouwbeleid? verleden 2000 Badstoevedorpers kerkten samen in een tent Doelbewuste ook bij rassenkeuze, grassen Van het erf der kerk Gemeenten verloren de strijd Horlogerie, goud en zilver GARAGE te huur hulp in de huishouding Archeologie van WAAR GAAN WE HEEN? de lage landen van ijstijd tot middeleeuwen Naasl spoorboekje -busboekje Nieuwe „stand van zaken" „BE POPPE" BOUWHUIS Langer jong bij ln Ier-Rail Regionaal openbaar vervoer boek je is succes Gepremieerde dravers Fietsen verbuur op stations in de lift Magneettrein bereikt nieuw nelheidsrecord HOLTENS NIEUWSBLAD 18 JULI 1975 PAGINA 5 Het wordt zo langzamerhand een martelgang voor de boeren om hun moeilijkheden behoorlijk te slijten in ruil voor een aanvaardbaar inkomen waarmee ze kunnen leven en werken. Een jaar geleden liepen de gemoederen in boerenkringen hoog op. De explosie volgde op 10 augustus in het Utrechtse stadion „Galgenwaard". Het Nederlandse volk. compleet met regering, schudde wakker. Er was kennelijk iets gaande met de toch altijd brave rustige boer. Daar moest iets aan gedaan worden. Nu, na een jaar, maken we de balans op en zijn we niet verder dan de vraag: voert men voor de boer een wacht- kamerpolitiek, een kruimelpolitiek of een echt landbouw beleid? Op 18 augustus 1975 start Teleac met de cursus „Graven naar het verleden". Deze cursus (welke eerder werd uitgezonden in het voorjaar van 1972) is bedoeld voor allen, die zich onafhankelijk van hun opleiding interesseren voor het verleden van de mens in Nederland, België en Noord-Duitsland! Het doel van de cursus is bepaald niet dat ieder een gaat graven naar bodemvond sten uit het verleden... Vooral niet! Maar wel dat velen kennis ne men van dergelijke vondsten uit de bodem en van de herinneringen aan voorouders, die onder andere omstndigheden leefden, in 'n ander klimaat met een andere levensstijl en met een minder ver ontwikkel de technologie. Wat? De 18 televisielessen, die deze herinnering aan het verleden in de huiskamer brengen, zijn opgeno men in musea en in het veld jn oude woonplaatsen, ten dele tijdens opgravingen. Ze trachten een in druk te geven van de vele facetten van wetenschap waarmee de ar cheologie relatie heeft: geologie, biologie, historie, scheikunde en antropologie. Het gaat om de mens uit het verleden in relatie tot zijn milieu ook toen redes, vele dui zenden jaren geleden. Wie deze cursus heeft gevolgd, is daarmee geen archeoloog geworden, maar wel iemand die een beter inzicht heeft gekregen in de vele relaties tussen mens en omgeving en in de opvolging van de culturen. Hoe? In de televisielessen woi-dt steeds een cultuurperiode behandeld, daarnaast worden ook werk- of on derzoekmethoden behandeld. Zo komen de culturen van de steentijd of die van de bronstijd of vroegere ijzertijd aan de orde, alsook de ur nenveldenmensen, de Romeinse be zetting van onze landstreken, de middeleeuwén, kerken, kastelen en scheepsbouw uit het verleden. Elke uitzending is een op zich zelf staand geheel, maar toch deel van het totaal van de 18 televisie lessen. Er is geen presentator aan het woord, maar er zijn wel heel veel beelden van opgravingen en opgegraven bodemvondsten te zien, evenals woonsporen. Maar ook het hoe, waarom en wanneer is steeds aan de orde. Samenstelling van de cursus 18 televisielessen 9 een rijk geïllustreerde syllabus Q een cursusboek met zeer veel kaarten en foto's Q een serie van 28 dia's in kleur van opgravingen en objecten (een beschrijving hiervan staat in het cursusboék) de langspeelplaat „Virgin Sa crifice" met 'n selectie van 12 melodieën uit de door de Chris Hinze Combination uitgevoerde muziek, die Chris Hinze speci aal voor de 18 televisielessen schreef (deze plaat is faculta tief in het cursuspakket opge nomen; men kan dus ook alléén de syllabus, het cursusboek en de kleurendia's bestellen). Studiedagen Voor de cursisten bestaat de mo gelijkheid om aan het einde van de cursus deel te nemen aan de stu diedagen die op diverse plaatsen in Nederland zullen worden gehouden in musea. Daar kan men dan informatie verkrijgen over de verzamelingen die relatie hebben met de cursus- stof, alsook omtrent allerlei aspec ten van de archeologie. De kosten voor deze bijeenkomsten zijn niet in de cursusprijs inbegrepen. Meer informatie hierover ontvangt u in het studiepakket. Voorlichtingsles Om een duidelijk beeld te geven van de cursus zal 'n voorlichtings les worden uitgezonden op maan dag 15 juli, maandag 4 augustus en zaterdag 9 augustus 1975 van 18-15- 18.45 uur via Nederland 1. en zon dag 20 juli 1975 van 14.30-15 uur via Nederland 1. Uitzendtijden De cursus start op 18 augustus 1975. De uitzendingen vinden plaats op maandag van 18.15-18.45 uur via Nederland 1 en worden herhaald op zondag van 1 Otot 14.30 uur via Nederland 1. Na 1 oktober zullen de televisielessen op maandag via Nederland 2 worden uitgezonden. Cursusprijzen De cursusprijs bedraagt voor: a. cursuspakket, bestaande uit de syllabus, 28 kleurendia's, het cur susboek f 34.75. b. cursuspakket, bestaande uit syllabus, 28 kleurendia's, het cur susboek en de langspeelplaat „Vir gin Sacrifice" f 54,25. U kunt zich als cursist aanmel den door overschrijving van 't cur susgeld op postrekening 54 42.32 t.n.v. Teleac-Utrecht, onder vermel ding van „Graven naar het verle den". Produktie: Stichting Teleac. Samenstelling en redactie berus ten bij Gerrit van der Heide, adj.- directeur van het Rijksmuseum Zuiderzeemuseum te Enkhuizen. In wezen is sinds het Galgen waard-gebeuren niet veel veran derd voor de boer. De landbouw zat in het slop en wordt er ook nu niet uitgetrokken. Met veel heisa hebben de ministers in Brussel in het najaar een extra prijsverho ging vastgesteld. Een extra grati ficatie van 5% voor de boer. In februari van dit jaar leverde de Brusselse prijzenmarathon nog eens gemiddeld 9% aan prijsver hogingen op. Voor de niet-ingewij de lijkt de boer nu rijkelijk be deeld. De praktijk wijst op het te gendeel: de akkerbouwer ziet zijn graanprijzen eerder dalen dan stij gen. Van de melkprijs valt voor de melkveehouder nauwelijks iets te merken, terwijl toch de grootste melkplas in deze periode bijna achter de rug is. Hoewel de vlees- prijzen iets aantrekken, worden de kosten van de vleesproduktie nog lang niet gedekt. Alles bij elkaar genomen heeft het Brusselse „prij- zenorakel" weliswaar gesproken, maar worden de kosten van de boer nog maar voor ruim twee derde deel gedekt door de op brengsten. Marktbeleid faalt Dat het marktinstrument niet goed werkt, wordt bijv. geïllus treerd door de gang van zaken op de zuivel- en tarwemarkt. In de zuivelhoek zit men op dit ogen blik opgescheept met een flinke voorraad mager melkpoeder. De pakhuizen zijn tot de nok toé ge vuld; sommigen verwachten dat dé melkpoedervoorraad tot 900.000 ton zal oplopen. Van boerenzijdë is steeds gepleit voor een regelmatig voedselprogramma voor ontwikke lingslanden. Zelfs in tijden van zeer krappe voedselvoorraden in het Westen is dat beginsel uitge sproken. Nu is mager melkpoeder een geschikt artikel voor voedsel hulp. Toch kunneir de enorme voorraden niet het land uit. want de middelen zowel van Nederland als van de E.G. zijn niet toerei kend. De tarweboeren krijgen fan- cy-prijzen voor hun produkt. Er ligt nog meer dan V» van de totale oogst 1974 opgeslagen; ruim 270.(JU0 ton tarwe heeft nog geen bestem ming. Aardig perspectief voor de tarweboer, die de maaidorser klaar heeft staan om de nieuwe oogst aan te pakken. Deze marktmisère ontneemt de boer eJk geloof in Brusselse prij zen. Het zijn" inderdaad papieren- prijzen die fnuikend werken bij de buitenwacht en de sympathie voor de boer niet vergroten. Dat is be grijpelijk, want dezelfde buiten wacht leest elke dag de krant die bol staat van prijsverhogingen voor brood. melk. groenten en andere nuttige zaken van boerenafkomst. Kruidenierspolitiek Het boerengeloof in Brussel is wat afgenomen De boer heeft hel afgelopen jaar zijn heil gezocht bij de nationale overheid: dat paste ook, want de regering gaat er prat op voor de laagste inkomensgroe pen te vechten Via de boerenorga- msaties - onder aanvoering van het Landbouwschap - heeft de land en tuinbouw het gehele jaar door- gedramd over fiscale en sociale eisen Het belabberde boereninko- men is op te vijzelen zodra de re gering een fiscaal en sociaal re giem voert dat de ondernemers- functie intact laat. Tot nu toe heeft de regering weinig oor voor de boereneisen. Zij stuurt ze de wachtkamer is totdat het Prinsjes dag is. In de nieuwe Rijksbegro ting zullen wel enkele snoepjes voor de boer zitten. Overigens beroept deze regering zich op het feit, dal zij meer voor de zelfstandige ondernemers heeft gedaan dan welke voorgaande ka binetten ook. Zij kan het bewijzen met allerlei regelingen die, elk af zonderlijk gezien, dan alleen een druppel op die gloeiende boeren plaat zijn. Het kruimelwerk levert nu eens een paar tientjes voor deze boer, dan weer een goede honderd gulden voor zijn buurman op. In feite zet deze kruimelpolitiek geen zoden aan de dijk. De hamvraag van. de boer blijft bestaan: wan neer is men in ons land bereid een eëhte samenhangende landbouw politiek tc voeren Dat gewenste landbouwbeleid zal dan waar schijnlijk voor een belangrijk deel uit fiscale en sociale bestanddelen opgebouwd zijn. Voor dc boer is dat. «een probleem: hij wil graag ondernemer zijn, hij wil graag hard werken, liij wil zelfs de no dige marktrisico's dragen, maar dan wel in een klimaat dat hem voldoende speelruimte laat. Zelfs een jaar na het Galgen- Hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken in Badhoeve dorp hebben op Eerste Pinksterdag niet een eigen zondagochtenddienst bijgewoond, maar samen in een tent het pinksterfeest gevierd. Deze geloofsmanifestatie trok meer dan 2000 kerktentgangers. Voor de gemeenschappelijke pinksterdienst was op een plein 'n grote tent opgericht, versierd met kindertekeningen. Na een openings woord bij het thema „Samen op weg" werd een pinksterspel „Ge sproken onder een tentdak" opge voerd. Uit de drie kerken werkten zes voorgangers mee als liturg, in leider en predikator. In de dienst werd toegewerkt naar een open avondmaalsviering, waarbij omstreeks zestig ambtsdra gers brood en wijn gaven aan al len die naar voren kwamen.' De bijeenkomst werd besloten met hel zingen van psalm 150. In de nabijgelegen hervormde kerk was een opvang voor jonge kinderen (omstreeks honderd) in gericht. De tent werd 's middags benut voor een poppenkastvoor stelling, waarnaar pl.m. 400 kinde ren kwamen kijken en 's avonds voor een gevarieerd programma. Er is in Badhoevedorp intensief gewerkt aan de voorbereidingen voor dit gemeenschappelijk gebeu ren. Er werd voortgebouwd op de ervaringen met de pinksterviering 1974. onder meer wat het „tech nische gedeelte" betreft. Voor de liturgie is gegrepen naar de re sultaten, bereikt bij „interkerkelij ke huwelijkssluitingen". Een ver warrende vermenging van eucha ristie en avondmaal werd niet wen selijk geacht. Voor de goede gang van zaken en verstandhouding in bredere kring werd besloten tot 'n open avondmaalsviering, waarbij ook rooms-katholieken welkom zouden zijn als gast van de her vormden plus gereformeerden. Uitgangspunt was de wens: „De verbondenheid met de Heer en met elkaar dringt ons tot onder dank zeggen (samen) breken van het brood". (Hervormd Persbureau) Initiatiefnemers tevreden ,,Tot nu toe zijn.we over het v.er. loop van „Praat eens met iemand, die luistert", echt tevreden. On danks het feit dat er nog weinig concrete gegevens op tafel liggen". Dit zegt de hervormde predikant D. A. Cazemier, een van de drij vende krachten achter deze inter kerkelijke actie voor de Haagse binnenstad. De r.-k. parochie, her vormde wijkgemeenten en geref. kerken werken sarpen in de actie, die op zondag 9 maart jl. begon, om de individuele kerkleden zich (meer) bewust te maken van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van hun buurtgenoten, en de laat- sten de mogelijkheid te wijzen met bun probleem bij kerkmensen aan le kloppen. De nu opgemaakte tussentijdse balans wordt niet ongunstig ge acht. Vijftig vrijwilligers hebben hun huis opengesteld als met stic kers herkenbare „luisterpost". Het liep bij hen niet direct storm. Dat werd ook niet verwacht. Maar het kerkelijk initiatief om de kerk- (mensen) bereikbaar te maken voor mensen met noden en zorgen lijkt als begin van een proces op langere termijn verantwoord. De actie raakt bekend. Met gerichte publikaties. huis aan huis-folders in een gedeelte van de Schilders- buurt enz. zal dat nog worden be vorderd. (Hervormd Persbureau) waard-gebeuren ziet de balans er droevig uit. De boer is op zijn weg naar een redelijk inkomen helaas niet verder gekomen dan de drie sprong, waar een levensgroot bord de weg wijst naar de wachtkamer, het kruimelland of het land waar het boerenleven goed is. B. Schouwing (Nadruk verboden) Naast de NS-Dienstregeling die 1 juni is ingegaan, is nu voor de vijfde maal achtereen een bus boekje verschenen, samengesteld door de Ned. Spoorwegen. Het vermeldt met welke onderne ming en met welke buslijn te rei zen, geeft de over het uur ver deelde vertrektijden en de reis- duur aan en laat bovendien de vertrektijd van de laatste rit van het aansluitstation weten. Ook staat aangegeven hoe een groot aantal attractiepunten per bus bereikbaar is. Overzichtskaar ten van de verschillende streek- vervoersnetten completeren de in formatie. Voor twee gulden komt u bij sta tionsloket of kiosk aan een exem plaar. Van de bekende folder „Stand van Zaken bij de sociale verzeke ringen en voorzieningen" is. op nieuw een herdruk verschenen. Deze gezamenlijke uitgave van de Ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Milieuhy giëne, alsmede het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering geeft als vanouds een duidelijk overzicht alles bijgewerkt per 1 juli 1975, zodat ril en er voorlopig weer mee vooruit kan. De folder heeft, behoudens ac tualisering, geen wijziging onder gaan. De folder is te bestellen bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, Am sterdam. Alleen bij wat grotere aantallen- wurdfc-de. kostprijs in re kening gebracht. EDB-theatcr, Smedenstraat 10, tel. 13615. Weekfilm do. t.m. wo. 23 juli Je leeft maar twee maal, 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 18, za. 19 juli 23.30 uur: Held onder de helden in Honkong, 18 jr. Matinee za. 19, zo. 20 juli 14 uur: Zo gaat het in Texas, a.l. Aanvangstijd, weekfilm: week dagen 20 u„ vr. 21 u„ za. 18.30 en 21 u„ zo. 16, 18.30 en 21 u. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. Weekfilm do. 17 t.m. wo. 23 juli: Luchthaven in alarm. 14 j. Nachtvoorstelling vr. 18. za. 19 juli 24 u. De ongenaakbaren. 18 jr. Ma tinee dag. 14 u.:. Sjors en Sjimmie en de gorilla, a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u., za. 18.15 en 21.15 u„ zo. 16. 18.45 en 21.15 u. a.l. Luxor Theater, Brink 20, tel. 18662. Weekfilm do. 17 t.m. wo. 12 juli: Als Tirolers stoeien gaan de Alpen gloeien. 2e week, 18 jr. Nachtvoor stelling vr. 18 juli 23 u.: Girls are for loving, 18 jr. Matinee zo. 20. wo. 23 juli 14 u.: Winnetou en Old Surehand, a.l. Aanvangstijden v.-eekfilm: werkd. 20 u„ za. 18.30 en 21 u„ zo. 16. 18.30 en 21 u. Dinsdag 22 juli VEF- jeugdtoemooi voetbal. Goetiek de Rozijnenkorf. Grote Poot 19, tel. 11848. Geopend ma. t.m. za. 14-18 u.. vr. 19-21 u. Tot 7 aug.: Henk Visser - beeldhouwwerk en terracotta. De Kunstpoot. adres en openings tijden als Rozijnenkorf, tot 4 aug. David Rakio - schilderijen, mono prints. Kunst Rondom, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 13506, tot 3 aug. ge sloten. Galerij Lenten. Kletterstraat 25-27, Epse, tgl. 21815. Permanent: gra fiek. schilderijen, keramiek, beeld houwkunst 1850-heden. Geopend: di. t.m. za. 10-18 u., zo. 14-17 u. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675. Permanente expositie over leven en werk v. A. Schweit- zei\ Geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-17 u„ za. 13-16. Museum De Waag, Brink 56, telef. 45656. Antieke fietsen, zilver, aar dewerk, keukens. Geopend di. t.m. za. 10-12.30 u. en 14-17 u., zo. 14-17 u. Museum De Drie Haringen. Brink 55, tel. 14556. Aankleedpoppen uit 1360-1910. Geopend als De Waag. Museum voor Mechanisch Speel goed. Noordenbergstr. 9, tel. 19739. Geopend als De Waag. Stadsbibliotheek, Klooster 3, telef. 16512. Verborgen Vrouwenleven - De vrouw in het klooster. Geopend ma. t.m. vr. 10-12 en 13-17 u„ wo. ook 18-20.45 u. De Ervaring, Kleine Overstraat 85, Tentoonstelling van zelfportretten door diverse kunstenaars. Gopend wo. t.m. zo. 13-18 u. Galerij Bado, Koekendijk 12. Balh- men. tel. 05704-1218. Keramiek van Babs van Elsaingen, Pam Wiek- hart. Hans Boer. Geopend di. t.m. za. 13.30-18 u., vr. ook 19-20 u„ za. ook 9-12 u, rigter, L. M. Kolen brander. Jeukdvakantieactiviteiten: inlicht. De overname van de gemeente lijke watergangen in beheer en onderhoud door het Waterschap „Salland" te Olst kwam in 1974 tot stand. In het verslagjaar werd ten slotte deze zeer tijdrovende aange legenheid afgerond. Nadat alle be letselen waren weggenomen kon den Ged. Staten van Overijssel op 26 maart 1974 de desbetreffende gemeentelijke watergangen in be heer en onderhoud overbrengen naar de provincie. Bij hetzelfde besluit werden dc watergangen vervolgens in beheer en onderhoud gegeven aan Salland." aldus hel jaarverslag 1974 van genoemd wa terschap. Het verslag vermeldt verder, dat de betreffende gemeenten per 1 augustus d.a.v. afkoopsommen voor bevrijding van de onderhoudsver plichtingen dienden te voldoen via de provincie, hetzij een bedrag in eens, hetzij gedurende 30 jaren een jaarlijks bedrag. Slechts de gemeente Hellen- doorn gaf de voorkeur aan een bedrag ineens: f 2.229,38. De ove rige gemeenten, te weten Diepen veen, Holten, Olst en Raalte, be taalden de jaai'lijkse bijdragen, resp. f 46.399,-, f 12.524,-, f 9.527,- en f 7.280,-. (Voor wat de gemeente Holten betreft, heeft deze jaarlijkse bij drage van f 12.542,- betrekking op waterleidingen in het gebied van het Neerdorp, Espelo en Dijker- hoek, die altijd in beheer en onder houd zijn geweest van de gemeen te. Toen het Waterschap „Salland". nu meer dan 10 jaar geleden dit beheer en onderhoud overnam, wilde het daarvoor een bijdrage van de gemeente ontvangen. Het gemeentebestuur stelde zich, met andere gemeenten, op het stand punt, dat de^gemeenten dit beheer en onderhoud altijd verzorgd had den voor degenen, die thans onder de jurisdictie vielen van het wa terschap en dat zij derhalve niet tot betaling van een afkoopsom verplicht waren. In een jarenlange juridische strijd hebben Ged. Sta ten, met goedkeuring van de Pro vinciale Staten, het pleit in het nadeel van de gemeenten beslecht, red. H.N.) Café-Restaurant voor receptie, bruiloft, etentjes en feestavond Prima keuken. Max. 250 personen. Telefoon 05476-1200 ORANJESTRAAT 29 TELEFOON 1210 in de Ha ar straat. L. C. v. d. BOVENKAMP Neerdorp 7, telefoon 1231 Mevrouw Sandmann vraagt voor twee halve dagen per week. Vixseboxsestraat 10 telefoon 2800 Jeugd- en Sportdienst. Papenstraal 24. lel. 72121, tst 241. Speelkar: do. Lodeizengaarde, Winkelc. Borgele, Boerderij Oostrik: vr. Haringvliet- straat, wezenland. Arendshorst; ma. v. Vlotenlaan, speeltuin De Ussel. Kannenburg; di. Boerderij Oostrik. K. Kareliaan, v. Vloteniaan; wo. Deltaplein, Bekkumerstraat, Werk- luststraat. Sportmobiel. do. speel tuin Kindervreugd, vr. Speeltuin De Driehoek; ma. Speeltuin De Zandweerd: di. Speeltuin Tuindorp; wo. Speeltuin Hoornwerk. Natuur- zwerftocht do. 9.30 zie Dev. Post. Natuurtocht di. Oude Plantsoen. Nw. Plantsoen. Wezenland. Wijten- horst. Busreisje Borgele: di. vertrek 9 u. Rederij Scheers w.s. Eureka. Worp tel. 15914 en 13254. Elke dag behal ve zaterdag gelegenheid tot het ma ken van een boottocht op dc IJs- sel. Vraagt vaarschema bij VW of bij Rederij Scheers. VVV Deventer, Stationsplein 2, tel. 16200. Woensdag 14.30 u.: wande ling door het Bergkwartier onder deskundige leiding. Deelname: vol wassenen f 1.25. kinderen tot 12 jr. f 0.75. Maximaal 25, minimaal 12 deelnemers. Deventer ren- en toeristcnvcrenig. De Zwaluwen, inl. W. Bekking. Am- sfcllaan 20, tel. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht. start 3.30 u. vanaf clubhuis DKC Hellas, Sportcom plex Rielerenk. Deelname koste loos. Lebuinustoeren, Grote Kerkhof. Opengesteld voor beklmmingen ma. t.m. vr. 10-12 en 14-16 u„ za. 10-12 u. Toegangsprijzen volwasse nen f 1.25, kind. f 0.60. Rielerbad, Rielerweg. tel. 23407: 16 en 17 juli polokoekstadtoernooi zwemclub De IJssel. 125 jaar hotel Boodc. Brink 10, Bathmen. tel. 05704-1218. Tot okto ber dagelijks behalve woensdags: jubileum-wandeltocht. Elke in schrijver kans op leuke prijs: elke deelnemer bon voor pannekoek te gen sterk gereduceerde prijs. Weekenddienst tandartsen 19 en 20 juli: A. F. Lintner. Zandpoort 10a. telef. 13005. ALMELO Varossieau: Donderdag en vrij dag 14.30 en 20.00 u: James Bond, je leeft maar twee keer 14 jr. Za terdag 18.45 en 21.00 u: James Bond, je leeft maar twee keer 14 jr. Zaterdag 23.15 u: Wat zien ik 18 jr. Zondag 14.30 u: Jakhalzen van het wilde westen 14 jr. Zon dag 16.45, 18.45 en 21.00 u: James Bond, je leeft maar twee keer 14 jr. Maandag, dinsdag, woensdag 14.30 en 20.00 u: James Bond, je leeft maar twee keer 14 .ir. Palace: Filmprogramma van don derdag 17 juli t.m. woensdag 23 juli 1975. Alle dagen (ook zondag) Robin Hood 14.30, 18.45 en 21.00 u. Vanaf 1 januari 1976 zullen jon geren tot 23 jaar gebruik kunnen maken vari de Inler-Railkaart. De leeftijdsgrens is thans' nog 21. De Inter-Railkaart biedt jonge ren de mogelijkheid voor een be trekkelijk gering bedrag 'n maand lang door 20 Europese landen en Marokko te reizen. In het land waar de kaart wordt gekocht kan men voor half geld reizen. Boven dien geven talrijke veer- en boot diensten belangrijke reducties op de vaarprijs. De Inter-Rail kost f 312.- waar van f 12.- „statiegeld". Vorig jaar reisden 140.000 jongeren op zo'n kaart, waaronder 9000 Nederlan ders. In juni 1975 is gestart met de uit gave van een Regionaal Openbaar Vervoerboekje Midden en Zuid Limburg. Hierin staan de dienst regelingen van alle in deze regio operende streekbusdiensten en van NS. Hiermee zijn de dienstrege- lingenboekjes die de busmaat schappijen afzonderlijk uitgaven, vervallen. De belangstelling voor het OV- boekje blijkt zeer bevredigend te zijn. Voor 1976 bestaan plannen voor nog vier van dergelijke boek. jes, te weten: Friesland, Gronin gen, Drente en West en Oost Bra bant. In totaal wordt gestreefd naar 12 regionale en 3 stedelijke boekjes. Bij de keuring van het Arabisch Paarden Stamboek op 9 juli j.] te Hengelo (Gld.) werden beid getoonde nakomelingen van a Arabische Volbloedhengst ARAX SAH1B gepremieerd. Het hengstveulen ARGO behaal de een eerste premie en nam dee aan de Kampioenskeuring waarb: dit veulen van 4 weken uit 5 deelnemers waaronder pony's va een jaar en ouder als 5e werd ge plaatst. Het mcrrieveulen Sahre behaalde in haar klasse een 2 premie. Zowel de veulens als d volbloed hengst, die op het dek station van de heer Brinkman t Twello staat, zijn eigendom van d heer Borstlap te Holten die teven de fokker is van beide prachtig' Arabische veulens. Tevens werd bij de inzendin; van éénjarige merries Prinse Dunja eigendom van de heer G Paalman te Holten eveneens me een tweede premie geprimeerd Ook deze merrie werd gefokt doo de heer Borstlap. Bij de veulen hengsten werd Robin H. gefok door de heer G. J. Bosschers Holten met een tweede premie ge primeerd terwijl eveneens de mer i ie Bilanda van de heer Bosscher: een tweede premie toegewezer kreeg. De belangstelling voor het hurei van fietsen bij NS-rijwielstallin gen is de afgelopen maanden fik: gestegen. In de maand mei wen zelfs een stijging van ruim 70 pd ten opzichte van mei 1974 geno teerd. Hierdoor konden sommigi stallinghouders niet steeds aan d< vraag voldoen. NS schrijft deze stijging toe aai het succes van de formule „Fietser met NS" waarbij reizigers in bezi van een treinkaartje, op het be stemmingsstation voor f 2.50 gedu lende de gehele dag een fiets tei beschikking krijgen. Daarbij wor den door stationsstallingen geleger in toeristisch aantrekkelijke gebie den aan de huurders gratis route beschrijvingen uitgereikt. In totaal zijn 87 stationsrijwiel stallingen bij deze regeling betrok' ken. Gezamenlijk beschikken zi. over 3000 huurfietsen, waarvar geen enkele ouder is dan 2 jaar Gezien de snel stijgende belang stelling wordt door NS overwoger het „fietsenpark" te vergroten. Voorlopig is het verstandig voor af een fiets te reserveren. Adres sen en telefoonnummers van fiet- senverhuurders op NS-stationf slaan vermeld in een folder die of de meeste stations voorradig is. S' Op een proefbaan in het Westduit- se Manchen bij Ingolstadt heeft een in een magneetveld zwevend voertuig een snelheid bereikt van 332 km/h. De door heetwaterra- .ketten aangedreven „Kornet" ver. beterde daarmee het rekord van 203 km/h dat in februari 1975 door de „Transrapid 04" op de 2,5 km lange proefbaan tussen München en Allach werd gevestigd. Lang zal dit rekord niet blijven bestaan. Nog dit jaar zal bij Man- ch«n naar verwachting de 400 km/ h worden bereikt en snelheden tot 500 km/h zullen niet tot de onmo gelijkheden behoren. De Westduitse Bondsregering heeft tot 1977 120 miljoen Mark ter be schikking gesteld om de magneet- zweeftechnïek verder te ontwikke len, waarmee zij hoopt de thans bereikte voorsprong op andere landen te behouden. Voor een akkerbouwer is het vanzelfsprekend dat hij voor de teelt van zijn gewassen doelbe wust het beste ras kiest. Bij de keuze van het betreffende gewas let hij op de eigenschappen die de rassen van dat gewas hebben. De veehouder die graszaad nodig heeft voor de in- of herinzaai van grasland, is in het algemeen niet of onvoldoende op de hoogte van de eigenschappen van de verschil lende rassen van de diverse gras soorten. Toch heeft hij dezelfde mogelijkheden als de akkerbouwer, want de raseigenschappen voor de verschillende grassoorten worden ook in de Rassenlijst voor land bouwgewassen vermeld. Het wordt dan ook tijd dat ook de veehouder gaat letten op de raseigenschappen van de diverse grassoorten. Hij zal dan tot de ont dekking komen dat de verschillen ir. opbrengst en kwaliteit tussen de rassen van een bepaalde gras soort zeer groot zijn. Veel rund veehouderijbedrijven zijn min of meer genoodzaakt de veestapel uit te breiden. Een doelbewuste ras senkeuze bij de aankoop van een grasmengsel voor de in- of herin- zaai van grasland kan er toe bij dragen de veebezetting per ha op te voeren. Momenteel zijn de BG-SUPER mengsels in opkomst. Dit zijn wei- demengsels die uitsluitend worden samengesteld met de hoogst ge klasseerde rassen uit de Neder landse rassenlijst. Uit onderzoek en praktijkproeven is gebleken dat de bereikte resultaten met deze BG-SUPER mengsels zeer gunstig zijn. Door een doelbewuste rassen- keuze bij grassen kan een belang rijk hogere opbrengst van 't graf- land worden verkregen.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5