Nieuwe lijmsoort PL-400 van B. F. Goodrich Moeilijke stoelgang Motorsportiieïhebbers bezochten Francorchamps Vaste bijdragers gevraagd Story zet campinggasten in kleur op de omslag Vakantiespreiding op langere termijn De vloeibare mens Fotopret op onze campings Van hel erf der kerk 1975/1976 Veelzijdig bevestigingsmiddel voor bouw- en constructiematerialen Indeling zondag- amateursvoetbal HOLTEN 11 JULI 197-5 PAGINA 5 Teneinde te voorkomen, dat een school in een bepaalde regio de vakantie steeds in dezelfde perio de zou moeten vaststellen, advi seerde de Coördinatie commissie tot vaststelling" van een roulc- ringsschema over de jaren 1976 tot en met 1980 voor die regio's. De begindata zyn altijd vrijdagen. Omdat het ook voor de werkne mers van belang is om niet altijd in dezelfde periode met vakantie te hoeven gaan, sluit het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich voor wat zijn aanbevelingen voor de spreidings van de bedrijfs- vakantie betreft bij deze roulering aan. Het Stichtingsbestuur moest er verder rekening mee houden, dat partijen bij de bouw-cao waren overeengekomen om met ingang van 1976 voor het bouwbedrijf een aangesloten zomervakantie van drie weken vast te stellen. Pogin gen om een driedelige of zelfs een tweedelige regionale spreiding van de bouwvakvakantie tot stand te brengen bleken niet te verwe zenlijken. Dit betekent, dat door de werkne mers in het bouwbedrijf een gxo- ter beslag dan in het verleden op het zomerseizoen wordt gelegd, wat uiteraard gevolgen heeft voor de vakantiespreidingsmogelijkhe- den voor de overige werknemers. Het Stichtingsbestuur constateert, dat, nu er geen mogelijkheid tot (gedeeltelijke) spreiding van de bouwvakantie blijkt te bestaan, deze vakantie altijd binnen de voor de drie regio's vastgestelde schoolvakantieperiode zal moeten vallen en wel in het midden van de achtweekse periode. Het Stichtingsbestuur meent dat het uit een oogpunt van vakantie- spreiding aanbeveling verdient, dat de niet aan de bouwvakvakan tie gebonden vakantiegangers de ze periode zoveel mogelijk vermij den. Dit geldt ook voor de onder nemingen in andere bedrijfstak- B. F. Goodrich brengt onder de naam (Plastikon) PL-200 en PL-400 een geheel nieuwe lijmsoort op de Europese markt. PL-400 is een kleefstof op rubber basis die met een simpel spuitapparaat handig en snel is aan te brengen. Deze nieuwe lijm verbindt de meeste bouw- en constructiematerialen zoals hout, multiplex, fiberboard, hardboard, metalen, beton en metselwerk. Ook rubber, leer, papier, kurk, aluminium enz. kunnen met PL-400 worden gelijmd. In zijn advies over de bedrijfsvakantiespreiding in 1976, dat dezer dagen aan de minister van Sociale Zaken is uit gebracht, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid aan de ene kant rekening gehouden met het advies van de Coördinatiecommissie Vakantiespreiding Bedrijfsleven en Onderwijs over het rouleringsschema voor de zomervakantie bij het kleuter- en basisonderwijs, en aan de andere kant met het besluit van de partijen bij de bouw-cao om de bouw vakantie voor 1976 voor het gehele land vast te stellen van maandag 5 juli tot en met vrijdag 23 juli. Plet advies, dat de C.V.B. en O. aan de minister van Onder wijs en Wetenschappen heeft uitgebracht, houdt in dat met behoud van de zesweekse vakantieperiode van het basis- en kleuteronderwijs het totale vakantietijdvak op acht weken gesteld wordt en dat het land in drie geografische regio's wordt ingedeeld, waarvan de begindata van de zesweekse schoolvakantie per regio verschillen. De drie regio's zijn: A Noord-Holland en Zuid-Holland, B Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, C Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht en de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Dooi- zijn veelzijdige kleefwer- king, zelfs bij hogere temperatu ren (tot 82" C) en bestandheid te gen vocht, is PL-400 geschikt voor toepassing binnen en buiten. Bij voorbeeld voor bevestiging van dakplaten, ondervloeren en vloe ren. traptreden, houtlijsten aan muren, tochtstrippen enz. De nieuwe lijm PL-400 is bijzon der effektief als oneffenheden overbrugd moeten worden. PL-400 overbrugt tussenruimten tot 3/8" en geeft een tijdspeling van 20 mi nuten om de te lijmen delen sa men te brengen. De sterkte van de bevestiging bedraagt bij een plaat van 120 x 240 cm ongeveer 85 ton! Besparing van 70 pet. In de praktijk is gebleken dat door toepassing van PL-400 het gebruik van spijkers en andere bevestigingsmiddelen tot ca. 70% is terug te brengen. In Zweden wordt dit nieuwe B.F. Goodrich produkt inmiddels op grote schaal met succes toegepast in de wo ning- en utiliteitsbouw. Een bekende architekt gebruikte Plastikon in een gebouw voor 15 verschillende doeleinden wat een verrassend beter eindresultaat op- levei'de. Behalve verbindingen die veel sterker zijn dan de gelijmde delen, noteerde men als voorde len: geen oneffen wand- en vloer beplating, geen zichtbare spijker koppen, geen door hamerslagen beschadigde oppervlakken, geen knerpende vloeren en traptreden, dankzij de 3/8" dikke „Üjmbrug" geen tochtkieren rond vensterra men enz. Minder horig Interessant bij de toepassing van PL-400 is de aanzienlijke reduktie van geluidstrillingen en vibraties. PL-200 en PL-400 is gedurende vijf jaar zowel in laboratoria als in de praktijk getest. De gebrui kers stelden vast dat de nieuwe lijmsoort van B.F. Goodrich wat kleefkracht betreft, alle andere door hen gebruikte lijmen over treft. ken. die zich genoopt zien hun be drijf in de vakantieperiode te slui ten. Concreet betekent dit dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid deze ondernemingen, voor zover zy gevestigd zyn in Gronin gen, Friesland, Drenthe, Overijs sel, Gelderland, Utrecht en Zui delijke IJsselmeerpolders (regio C), in overweging geeft bedryfs- vakanties in 1976 vast te stellen in de periode van 31 juli t/m 14 au gustus, in regio A van 24 juli t/m 7 augustus en in regio B van 19 juni t/m 3 juli. Opgemerkt moet worden, dat de Stichting van de Arbeid met haar advies op geen enkele wijze wil voorschrijven wanneer men met vakantie zou moeten gaan. Het advies is niet meer dan een aan beveling. bedoeld voor onderne mingen die in de vakantieperiode hun gehele bedrijf sluiten en voor werknemers met schoolgaande kinderen. Onderneming") O O Ons lichaam bestaat voor meer dan de helft uit water. Toch zijn we zo te zien geen vloeibare we zens, maar lopen we er vrij stevig bij. Wij zien water eigenlijk nooit als een belangrijke levensbron, toch is het een zeer belangrijke „voe dingsstof". De vloeistoffen in ons lichaam zorgen er nl. voor, dat het voedsel dat we eten in een opneem bare vorm op de juiste plaats komt. Water is het oplos- en transport middel in ons lichaam. Dagelijks verliezen we water, o.a. door trans piratie en met de urine. Dit verlies moet natuurlijk worden aangevuld, anders zouden we uitdrogen. De kans op uitdrogen is bij gezonde mensen niet zo groot. Als hun li chaam behoefte heeft aan vocht, worden ze gewaarschuwd door dorstgevoel. Hoeveel vocht nodig? Per dag heeft men 2 a 3 liter vocht nodig. Deze hoeveelheid wordt voor ongeveer de helft gele verd door thee, koffie, melk en an- dex-e dranken. De andere helft komt uit voedingsmiddelen die vochtrijk zijn. Groente en fruit bestaan voor ongeveer 90 pet. en aardappelen voor pl.m. 75 pet. uit water. Bij grote inspanning transpireert men. vooral in de zomer, aanzien lijk. Met het transpiratievocht gaat ook zout verloren. Zou men bij een zeer groot zoutverlies alleen maar water drinken, dan treedt snel ver moeidheid op. Het beste kan men in zo'n geval vetarme bouillon, ge kruid tomatensap e.d. gebruiken om het zout aan te vullen. Ernstig vochtverlies komt o.a. voor bij heftige diarree. Men moet dan tenminste 2% liter vocht ge bruiken om het tekort weer aan te vullen, bijvoorbeeld met rijstewa- Vroeger was ik vaak jaloers op die Hervormde collega's die elke week in die prachtige, statige kerken mochten preken. Vele van die ker ken zijn middeleeuwse kunststuk ken. waar je alleen maar met be wondering en ontzag tegen aan kunt kijken. Eerwaarde muren ma jestueuze orgels en preekstoelen! Monumenten van architectuur, meubelmakerskunst en beeldhouw werk. stuk voor stuk. Totdat je er op of beter ge zegd: er in staat, dan weet je wel beter. Nu we als Hervormden gn Gereformeerden wat liever tegen elkaar zijn geworden, heb ik al heel wat kei'en 't voorrecht gehad in een Hervormde kerk te mogen vooxgaan, en heus. ik bedoel het precies zoals ik het zeg: het is een voorrecht, dat na al die strijd en verbittering we nu in Gods Naam dichter bij elkaar mogen komen en eikaars ambtsdragers niet alleen ex'kennen. maar ook aanvaarden. Alleen die preekstoelen.... De uit drukking „houten broek" is vast van Hervormde afkomst en ik be grijp nu best wat ze er mee be doelen. Via de levensgevaarlijke tx-eden van antiek-wankele trapjes wurm je je door een opening (adem inhouden!) en 'trek je voor zichtig de deur achter je dicht, want er is in dat geval geen plaats voor jou èn de deur. In één van die schitterend besneden mu seumstukken is zelfs geen plaats voor een naar binnenslaande deur, zodat daar de koster achter je aan het trapje zeg maar gerust: trap! zo een 10 treden! opstommelt om het reeds tevoren open gezette deurtje achter je dicht te maken en je aldus veilig in je ruimte capsule te vergrendelen. Aan de binnenkant van datzelfde deurtje zit dan een keurig met oud leer bekleed luciferdoosje bestemd voor die eerwaarde zitvlakken die daarbp een rustpunt zouden willen zoeken. Het was het enige attri buut in die eerbiedwaardige kerk dat er nog nieuw uitzag. Inmiddels schrijdt de beschaving, ook in onze kerken voort en dat gaat vaak ten koste van allerlei behoudenswaardige instituties, in clusief onze preekstoelen. Mocht geachte lezer, koster zijn, lid van een commissie van beheer of bouwcommissie, wees dan zo goed aandachtig verder te lezen. Ande ren wil ik met dit beroepsmatig gekreun niet verder vermoeien. Om te beginnen behoor ik tot die grote groep van mensen die van mening zijn dat er tegenwoordig kazerne-achtige schuren gebouwd worden, die de elegantie van een loopstal of de chai'me van een hooischuur zelfs nog niet benade ren. Maar toch vormen deze ken tekenen van architectonische deca dentie slechts een kleine .minder- held. Over het algemeen worden er mooie kerken gebouwd, fraaie bedehuizen, die de vergelijking met het roemruchte verleden glans rijk kunnen doorstaan. Alleen die pi-eekstoeleii... (zoals ik al zei). Worden die nu echt al leen maar beschouwd als versie ring? Of als bijbehorend onderdeel van een meestal fraai litur gisch centrum, waar je nu eenmaal ter, bosbessensap of ongezoete thee, dranken die tevens stoppend wer ken. Het is verstandig om ook wat vetarme bouillon te gebruiken om dat er bij diarree ook zout verloren gaat. Vooral hoogbejaarde mensen en kleine kinderen kunnen snel „uitdrogen". Wanneer de diarx-ee zeer ernstig is kunnen zij het vochttekort n.L ïxiet snel genoeg aanvullen. Is een patiënt met ernstige diarree apa- tisch of suf, roep dan meteen èen arts. Kleine kinderen kunnen tijdens hun slaap of bij het spelen flink transpireren. Behalve vocht verlie zen ze daarbij ook zout. Hierdoor woi'den ze lusteloos en hebben bv. weinig trek in eten. Geef in zo'n ge vat wat pittige vetai'me bouillon. Oudex'e mensen moeten vaker 'n plasje doen; ze vinden dit meestal lastig en gaan soms daarom minder drinken. Ook dan bestaat er eerder kans op langzame uitdroging. Ou dex'e mensen hebben dikwijls ook minder dox'st, zodat ze zelf niet in de gaten hebben dat hun lichaam vocht nodig heeft. In het buitenland is niet alle wa ter drinkwater. In Frankrijk bv. staat nogal eens „eau non potable" op waterpompen of bij kx'anen ook in hotels. Dat water is géén dx'ink- water, dus ook niet geschikt voor het wassen van gi-oenten en fruit. Twijfelt u in het buitenland aan de kwaliteit van het dx'inkwater, kook het dan voor gebruik enkele minuten doox-, of drink net als uw gastheren, mineraalwater (met of zonder prik). Neemt u uw baby mee op reis naar het buitenland en -gebruikt u babyvoeding in poedex'vorm, maak deze voeding dan aan met mine raalwater zonder prik. De door MAC „de Holterberg" georganiseerde bustocht naar de G.P. wegraces van België had, evenals vorige jaren over belang stelling niet te klagen. Ruim 50 personen, voor het merendeel le den van de club,, vertrokken zon dag jl. 's morgens om 4 uur met een ÖAD touringcar richting Francorchamps. De reis verliep zeer voorspoedig en met de Asser T.T. nog vers in het geheugen was er onderweg voldoende stof om over te discus siëren. Om plm. 9 uur arriveerde men bij het prachtig 'gelegen cir cuit in de Ardennen, ruimschoots op tijd om een mooi plekje op te zoeken. De races, welke om 12 uur- een aanvang namen, hadden bijna allemaal een bijzonder spannend verloop met als topper de 250 cc klasse. In deze klasse nl. viel. na een rondenlang durend wiel aan wiel gevecht, de beslissing pas in de laatste bocht en wel in het voor deel van de 19 jarige Johny Ce- cotto. De 500 cc klasse kreeg door machinepech van de jn glanzende vorm stekende Barry Sheenè he laas een vroegtijdige ontknoping. Wel. had-hij voordieh hél róndé- record gebroken en gebracht op ruim 218 km per uur! Dat nien na zo'n prachtige race dag- nog weer vele uren door de enorme verkeex'sdrukte moet om thuis te komen is natuurlijk min der prettig. Het was dan ook ruim 1 uur toen men vermoeid maar zeer tevreden in Holten terug was. In verbahd met de jaarlijkse actie voor het Holtens Fonds voor In ternationale Hulpverlening, die vo- Holten zal hel komend seizoen uitkomen in de 4e klasse H,'met de volgende andere elftallen: Broek land, Heino x. Kampen, Lemeler- veld, Kaalte, Sp.cl. Overwetering, I'D, USV, Zutphen x en Zwolle, x is na toelating. Roda en Bx'oekland zijn door promotie etn degradatie uit deze klasse verdwenen. Nieuw in deze klasse zullen zijn: Heino, Zutphen en Zwolle. Andere 4e klassers in de buurt zijn in 4B: Almelo. ATC '65, BWO. Enter. GFC. Hectox-, Heracles. La Première, UW (W) x, SV Vasse, Wiei'den en Wilhelminaschool. x is na toelating. Heracles is dus ver huisd naar 4B. STORY ZET CAMPINGGASTEN IN KLEUR OP DE OMSLAG. Wie in de periode 4-7 t./fn 2-8 op één van onze campings is, kan daar een gratis kleurenfoto van zichzelf of de kinderen laten ma ken. Deze foto's worden zo ge maakt dat het lijkt alsof u op de omslag van dit weekblad staat af gebeeld. Dat gebeurt dan met een speciaal apparaat, waarop een di- rect-klaar camera is gemonteerd, waar de foto afgedx'ukt en al uit komt. Al met al, een leuk idee, dat de vakantiepret best kan ver hogen, lijkt ons. Deze actie vaxx story (het groot ste weekblad van Nederland) woi'dt in de zomermaanden ge voerd in i'uim 150 campings in Ne- derland. Als u binnenkort een paar charmante dames de camping op ziet stappen weet u dus dat u gra tis op uw „eigen" Story-omslag kunt stralen. Als u in de buurt mocht zijn gaat u er dan gerust eens langs. Let vooral op de vliegtuigjes die de dag ervoor over de campings en directe omgeving vliegen. ping Het fototeam bezoekt de cam- juli. ,De Prins" in Holten op 12 rig -jaar f 6000 - opbracht en die dit jaar van 17-31 augustus gehouden zal worden is aan de vele vaste bijdragers van dit fonds gevraagd om hun bijdrage over 1975 vóór 27 juli a.s. over te maken op de reke ning van het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening bij de Rabo-bank te Holten (girobank 875587). De vaste bijdragen varië ren van f 5.- tot f 200.- per jaar. Tevens worden allen, die nog geen. vaste bijdrager zijn opgeroepen dit nü te worden en vóór 20 juli a.s. hun bijdrage over te maken op bo vengenoemde rekening met ver melding: „Vaste bijdrage". De eer ste f 400.- voor 1975 is i'eeds bin nen. De opbrengst van deze actie voor het Holtens Fonds voor Inter nationale Hulpverlening, dié van 17-31 augustus langs de huizen ge houden zal worden, zal dit jaar grotendeels bestemd zijn voor twee agrarische projecten in Ghana, nl. in de eerste plaatseen project van landbouwverbetermg, dal reeds door opleiding van Ghanezen in Nederland geheel door Ghanezen gerund wordt /en in de tweede plaats het project dat aan wil to nen dat geiten in Ghana een veel groter nut kunnen hebben dan men claar altijd gedacht heeft. Hiertoe is de heer Spee, een geitenboer uit Brummen met twee helpers en 20 drachtige geiten naar Ghana ver trokken, Het is de bedoeling dat door kruising een sterk sooit geit wordt gefokt, als leverancier' van vlees en melk. Dat is van grote be tekenis voor een land als Ghana, waar de helft -van de kinderen sterft voor het vierde levensjaar, want geitemelk is vier maal zo licht verteerbaar als koemelk en kan dus voor baby^s zo nodig de moedermelk vervangen. Geef het werelddiakonaat rugge- graat door uw daad: Wordt vaste bijdrager. niet onderuit kunt? Is het nu wer kelijk te veel gevraagd om preek stoelen te bouwen die praktisch bruikbaar ziin. waarop je je Bijbel, liedboek en prekenboek kwijt kunt, waarop ook een glas water ge plaatst kan word.en dat zonder - halsbrekende toeren aan de mond gebracht kan worden cn waarop een fatsoenlijke stoel of zitplaat; kan wórden aangebracht? .Nu moet ik oppassen dat ik nief generaliseer, want er zijn ook zeer fraaie èn bruikbare 'preekstoelen verschenen, die zonder meer een aanwinst, zelfs een verbetering zyn van het reeds bestaande op dit ge bied. Maar wat zie je dan weer vaak? Dat die preekstoel alleen maar gebruikt mag worden voor de preek en dat de predikant zich verder maar moet zien te tredden achtèr de z.g. liturgische tafel afschuwelijk v/anprodukt van onze mets-begrijpende eeuw. Soms staat er een mini-microfoontje op ge- plaatsf dat voor de klanken van een voorovergebogen dienaar nog redelijk ontvankelijk is, maar vaak word je aan een halsband gelegd, waarbij het geluid inderdaad vol doende versterkt wordt, maar waarbij de predikant voortdurend ziin aandacht bij het verlengsnoer moet hebben, wil hij er niet op stappen en gewurgd worden, wan neer hij als een tam konijn van tafel naar preekstoel en vice versa huppelt. Voeg daarbij het pro bleem dat slechts een enkele pre dikant voldoende vérziend is om in normale houding een op de ta fel liggend boek te lezen, dat de Schriftlezing van achter de tafel hoort plaats te vinden maar de tekstlezing vanaf de preekstoel dat je het lied dat je op de ene plaats opzoekt, natuurlijk niet van af de andere plaats kunt meezin gen, dat je als je uit de cate chismus preekt vaak weer terug naar de tafel moet (zoef heen, zoef terug) omdat de preekstoel de be lijdenisgeschriften heeft afgestoten en u kunt mischien begrijpen waar om heel wat prédikanten zich af vragen hoe lang we nog met der gelijke liturgische monstrosi- teiten behept zullen blijven. Maar d'r is nog meer. Afgezien van dc vraag of de predikant de hele dienst vanaf de preekstoel mag leiden, of een gedeelte als tafelheer moet dienst doen, ligt daar het probleem van de „voor zieningen". Zelf heb ik het voor recht in een kerk te staan -waarvan de koster elke week de preekstoel beklimt en niet alleen voor het verversen van het water!Met arendsoog vorst deze koster-uit-'n- kostersgeslacht rond om te zien óf alles er is wat er zijn moet en even belangrijk of er geen over bodige rommel ligt. Soms kom je in kerken die er keurig uitzien, maar waar het op de preekstoel 'n troep is. Vermoedelijk omdat dat ..toch uit het gezicht is". Zo zijn er kansels met iets dat nog voor kan selbijbel moet doorgaan, maar dat inmiddels tot een hoop oud papier gedevalueerd is. Zonder meer een aanfluiting van al wat heilig is. De ..normale" Bijbel, bestemd voor 't gebruik, is vaak slecht, heeft klei ne lettertjes en is ten enen male ongeschikt om op de kansel dienst te doen. Maar wil je als bezoekend predikant een lied opgeven, dan begint het probleem pas goed. Enige tellingen die ik de laatste tijd verricht heb. leren ons dat verschillende preekstoelen oudheid kundige bibliotheken zijn gewor den die 10 tot 15 verschillende boe ken bevatten, waarvan het meren deel oud. vies en onbruikbaar. Som mige 'preekstoelen worden ook ken nelijk als archiefruimte gebruikten bieden plaats aan ontelbare doop briefjes, -huwelijksaankondigingen, briefjes met diverse bekendma kingen en uitgescheurde of afge- vailèn biaadjes. De vanuit de kerk goed ogende preekstoel bevat dan verder nog een stoel waarvan de kapotte zitting met een eeuwenoud kussen bedekt is (wat het oog niet ziet...) óf een stoel met een houten zitting, die er verantwoordelijk voor is dat de plaatselijke predi kant met een gladde plek achter op zijn toga rondloopt. En dan heb ik het nog niet eens gehad over de gebrekkige verlich ting. krakende planken onder je voeten en losse roeden of spiegel gladde lopers op wankele trapjes. Maar ik houd er mee op. Als u mede verantwoordelijk bent voor één of meer van de genoemde euvels, dan vindt u mij misschien een lastig heerschap. Het zij zo. Ik ben echter van mening dat een kansel in de kerk tot de voomaam- sté attributen behoort en vóór al les een gebruiksvoorwerp moet zijn. Dat die kansel belangrijker is dan de rest van het liturgisch centrum en dat een gemeente, die van de predikant verwacht dat hij goed voorbereid op de kansel komt er voor moet zorgen dat er voor de predikant een goed voorbereide kansel is. Mag ik dan eindigen met mijn grote -.vaardering uit te spreken voor die gemeenten, commissies en kosters die er voor zorgen dat er wél goede preekstoelen zijn; want ik verzeker u dat het zondag aan zondag een vréugde is om in ge meenten voor te gaan, waarvan men duidelijk kan merken, dat er zorg, en liefde is besteed aan de voorbereiding van de eredienst. Die dienst is het toch zeker ook waard! Ommen Ds. F. de Vries Geref. Kerkbl. Dr. en Ov.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5