Bouwf onds-Inf otel ef oon hielp 9000 vragenstellers VEILIG IN VIJF SECONDEN Nationale inzameling bij 25 jaar Stöppeliiaene Schuimaarde als kalkmeststof RECEPTEN Teveel onzekerheid en onduidelijkheid wmm- In landschapsnota s Graan doet leven als U wilt geven LANDBOUW HOLTENS NIEUWSBLAD 4 JULI 1975 PAGINA .7 Wie woont heeft van tijd tot tijd een probleem. Daarbij doet het er niet toe of men een huis huurt of er zelf een bezit. Die problemen hoeven ook niet altijd omvangrijk te zijn. Toch kan de oplossing ervan wat hoofdbre kens kosten. Bij welke deskundige kan men er dan mee aankloppen? Welke instantie geeft snel het juiste antwoord? Om problemen en pro bleempjes uit het uitgebreide terrein van bouwen en wonen te helpen op lossen, stichtte de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ruim een jaar geleden de Infotelefoon een vraagbaak waarop iedereen gratis een be roep kan doen. Directeur mr. B. P. L. Stal: ,,ln zijn bijna 30-jarig bestaan heeft het Bouw fonds veel kennis op het gebied van bouwen en wonen opgedaan. Die Ken nis ètellen wij gratis beschikbaar aan iedereen die daar om vraagt. Het Bouwfonds is een instelling van da Nederlandse Gemeenten. Daaruit vloeit automatisch voort dat het dienstbaar moet zijn aan alle inwo- 'ners van die gemeenten, niet alleen met het bouwen van huizen en het verstrekken van hypotheken, maar ook met het oplossen van hun alle daagse problemen betreflende bouw en woonzaken". Het initiatief bleek een schot in de voos. Vrijwel onmiddellijk na de start barstte de vragenbui los. Aan gespoord door perspublicaties en ad vertenties draaiden per maand bijna 800 mensen het „alles-weet-telefoon- lummer" 034954114. De vier dames van het informatieteam kregen.in het eerste jaar niet minder dan 8664 vragen te beantwoorden. „Ik ga een schoorsteen buiten langs het huis bouwen. Is daar vergunning voor nodig?" Ja. „Mijn ketel van de centrale ver warming staat nu in de keuken. Maakt het voor de brandverzekering iets uit als de ketel naar de zolder wordt verplaatst?" Neen. ,,Ik heb advies gevraagd aan een advocaat en nu krijk ik een nota van dertig gulden. Is dat in orde?" Vol komen. Ik ga een huis met 4i verbüjfs- eenheden kopen voor f 70.450. Hoe veel subsidie krijg ik?". „Wat is erfpacht nou precies?". „Als ik mijn huis ga isoleren, krijg ik dan subsidie?". .Ik heb last van kakkerlakken. Ze zitten zelfs in mijn bad. Wat kan ik er tegen doen?". Informatrice Elly Roodenburg: „Wij hebben* dit jaar honderden soor ten vragen gekregen. Maar hoe on verwacht ook, wij stellen er een eer De opblaasbare reddingsglijbaan van B F. Goodrich, ontworpen voor pas sagiersvliegtuigen, is een ideale ont snappingsweg voor verzorgingste huizen. Dit. is onlangs bewezen tijdens een geslaagde proefneming te Leeuwar den in het verzorgingstehuis „Bornia- State" dat als één van de eerste ge bouwen ter wereld is beveiligd met dit unieke redmiddel. Aan weerskan ten van het gebouw is een container met opgevouweh glijbaan en een fles samengeperst gas gemonteerd aan een deur in de buitenmuur (foto 1). In enkele seconden Na het sein „brand" wordt de deur geopend waardoor de container wordt ontgrendeld en de glijbaan zich ont vouwt v Het gas (stikstof) uit de drukfles blaast de glijbaan in en kele sekonden op tot de vereiste vorm Een moment later glijden de bewo ners snel en veilig naar beneden De glijbaan is aan het eind voorzien van een speciale bekleding die de vaart van de ontsnapten afremt. Veiligste manier Deze B.F. Goodrich glijbaan is de snelste en veiligste manier om men sen 'in veiligheid te brengen, zeker als deze gehandicapt, gewond of be wusteloos zijn. Het enige wat men moet doen, is ze op de glijbaan plaatsen. Enkele sekonden later ar riveren ze ongedeerd op de begane grond. Het gaat veel sneller dan het afdalen langs een konventionele brandtrap, 50 tot 60 mensen per mi nuut. Bovendien is het ook veel vei liger dan springen. Voordelen Andere voordelen van de B.F. Good rich glijbaan boven een permanente brandtrap zijn, dat insluipen onmoge lijk 'is, elk onderhoud vervalt, de ar- chitekt geen rekening behoeft te houden met een storende konstruktie, past in iedere verbouwing. Het begin De geslaagde toepassing te Leeuwar den is ongetwijfeld het begin voor dit nieuwe type nooduitgang als men denkt aan de verhoogde veiligheid van ziekenhuizen, scholen, hotels, schepen, openbare gebouwen etc. De opblaasbare reddingsglijbaan (voorlopig ontwikkeld \*oor een max. lengte van 25 meter) die na gebruik opnieuw kan worden opgevouwen wordt in Europa op de markt ge bracht door B.F. Goodrich Aero Products te Heveadorp en in Neder land door De Boer b v./Ajax brand beveiliging. De produktie geschiedt in Amerika, maar het is niet uitge sloten dat deze in de naaste toekomst ook in Nederland kan plaatsvinden. Het team van de Infotelefoon: v.l.n.r. Marian Boode, Lia Jan sen, Elly Roodenburg en Rika Zaal. in ze zo snel mogelijk te beantwoor den. Daar zijn wij voor opgeleid. Voor ingewikkelde problemen kunnen wij onmiddellijk een beroep doen op een van de specialisten op dat ge bied van onze instelling. Weten die niet een-twee-drie het antwoord, dar. worden de inlichtingenvragers terug gebeld of zij krijgen schrifteijlk ant woord". Gebleken is, dat veel mensen met gelijksoortige problemen zitten. Aan- en verkoop van een huis, de subsidie regelingen, het eigen huis en de be lastingen, thermische en geluidsiso latie, de functie van de makelaar cn verbouwingen zijn de tophits. „Uit efficiency-overwegingcn hebben wij de antwoorden op dc incest voor komende vragen onderwerpsgewijs op papier gezet. Als iemand iets wil weten over bijvoorbeeld warmte-iso- latie, dan heeft hij de volgende dag een hele reeks gegevens over dat on derwerp in huis. Hij kan die rustig doornemen en desgewenst bewaren. Blijken er daarna toch nog vragen te zijn, dan kan er rustig worden terug gebeld". Kwaliteit Het Bouwfonds is er gelukkig mee dat het publiek in dit eerste jaar zo druk van deze unieke dienstverlening gebruik heeft gemaakt. Wat vinden de mensen er zelf van? Om dat te weten, is er een schriftelijke enquete gehouden onder vragenstellers en -stelsters. Daaruit bleek dat ruim 80 procent van hen de Infotelefoon toe juicht. „Een lofwaardig initiatief, ga zo door", schreef iemand spontaan. Bijna 75 procent zegt, dat de verkre gen informatie geheel of ten dele bij gedragen heeft tot de oplossing van het probleem waarvoor men belde. Dat is voor een nog jonge service- dienst een opmerkelijk hoog percen tage. De wijze waarop informatie wordt gegeven, vindt veel waarde ring. „Beleefd", vindt 97 procent, „begrijpend" zegt 80 procent, „be hulpzaam" meent 91 procent en erg „snel" schrijft 90 procent. Ook de kwaliteit van de informatie vindt ge nade in ogen van de raadvragers: „voldoende" zegt 68 procent, „duide lijk" vindt 80 procent en „objectief" meent eveneens 80 procent. Meer doen De waarde van de Infotelefoon wordt beïnvloed door de technische mogelijkheden en beperkingen van de telefoon. „De informatie was beperkt maar daar heb ik begrip voor" zo schrijft een van de geënqueteerde vragenstellers. „De infotelefoon voor ziet niet in alle behoeften. Zij is nut tig voor snelle ad hoe informatie, maar zij kan moeilijk oplossingen ge ven voor het gehele probleem van huizen kopen", zegt een ander. De heer Stal: „Wij zouden graag nog wat meer willen doen voor huurders en voor toekomstige kopers van een huis. Gelukkig bespeuren wij een kentering in die richting. Wij hebben ook ontdekt, dat sommigen een kran tenartikel over of een advertentie van ons aan de binnenkant van een kast deur plakken. Zodra het nodig is heb ben zij dan ons telefoonnummer (4114 in Hoevelaken) direct bij de hand". Na bestudering van. de drie landschapsnota's nationale parken, natio nale landschapsparken en relatie tussen landbouw en natuur- en land schapsbehoud is het Landbouwschap tot de volgende, zij het voorlopige conclusies gekomen: de relatienota moet gezien worden als een constructief beginpunt voor het tot stand brengen van een betere grondslag voor het samengaan van de landbouw met natuur- en landschapsbescherming omtrent de nota nationale landschapsparken bestaan nog grote bezwa ren, die door de vele vraagtekens en onzekerheden versterkt worden de nota nationale parken roept als voornaamste bezwaar op, dat enkele met name genoemde landbouwgebieden erin .worden opgenomen. Deze conclusies staan 'in een bief d;e het Landbouwschap gezonden heeft aan de Bijzondere Commissie uit c'e Tweede Kamer, die de gelegenheid heeft geboden vóór 20 mei schrifte lijke meningen te geven over de drie landschapsnota's. Het concept van de brief aan de Bijzondere Commissie 'is besproken in de openbare bestuurs vergadering van het Landbouwschap op woensdag 7 mei. Het Landbouwschap schrijft o.a„ dat de eerste indruk van de nota's in belangrijke mate wordt bepaald door de te geringe waardering voor de moderne., bedrijfsmatige landbouw, die zeer wel gecombineerd kan wor den met een goede vormgeving en een passend beheer van het land schap. In de nota's wordt dit onvol doende erkend. Ook wordt het agra risch belang voor de voedselproduk- tie, voor de nationale economie en voor de werkgelegenheid onderschat. Gesteld wordt dat de toegenomen be langstelling voor natuur en landschap een werkelijkheid is, die duidelijk in vloed heeft op dc land- cn tuinbouw. Daarom'acht het Landbouwschap het een goede zaak oni te proberen een en ander beter op elkaar af te stem men. Evenwel, alleen door een duide lijke erkenning van de betekenis van het moderne landbouwbedrijf kan het no'dige evenwicht in de verhouding tussen landbouw en landschap worden gewaarborgd. Ten aanzien van de uitvoering van het beleid wijst het Landbouwschap erop, dat de aan de landbouw opge legde beperkingen zodanig moeten worden gecompenseerd, dat de be drijven de werkgelegenheid cr niet nadelig door beïnvloed worden. De overheid zal-vergoeding en/of onder vanging van schade onomwonden moeten garanderen. Het Landbouwschap 'is van mening dat vergoedingen voor beheer en on derhoud, als beloning voor aan het natuur- en landschapsbehoud bewe zen diensten, de mogelijkheid openen voor bijzonder landschapsbeheer. Vergoeding van dc schade die agra rische ondernemers, werknemers en landeigenaren werkelijk lijden, dient als minimum te worden gegaran deerd. Opgemerkt wordt daarbij, dat de hoogte van de uit te keren ver goedingen in overleg met de regio dient ie worden bepaald. Het recht om te worden uitgekocht tegen volle dige schadevergoeding wordt door het Landbouwschap als sluitstuk noodza kelijk geacht. Toeleverende, dienst verlenende cn verwerkende bedrij ven. die direct van de landbouwbe drijven afhankelijk zijn. behoren de zelfde rechten te hebben als de agra riërs. Dc extra kosten voor natuur- en landschapsbehoud bij ruilverkave lingen of waterschapswcrkcn behoren eveneens vergoed te worden. Het Landbouwschap wijst in zijn brief aan de Bijzondere Commissie ook op de Wet op de ruimtelijke or dening. In landbouvvkringen bestaat de sterke vrees, dat de overheid zal doorgaan met het opleggen van zwa re beperkingen aan de landbouw door middel van bestemmingsplannen, zonder dat er sprake 'is van schade vergoeding. In de relatienota wordt zulk een vergoeding ook niet in het vooruitzicht gesteld. Het Landbouw schap wijst daarom op de noodzaak van een wettelijke regeling, die aan belanghebbenden bij bijzondere pla nologische beperkingen ten bethoeve van natuur er. landschap een récht geeft op toepassen van een bijzonder beheersregime. Voorts zou er een be tere beleidscoördinatie moeten komen waarbij de minister van Landbouw bij de voorbereiding van koninklijke be sluiten betreffende bepaalde bestem mingsplannen moet worden betrok ken. De nationale parken en de nationale landschapsparken worden door hel Landbouwschap beschouwd als bij zondere beheersgebieden. Het aanwij zen van deze gebieden via een plano logische procedure wordt dan ook als juist ervaren, mits de aanwijzing di rect en duidelijk gekoppeld is aan het te voeren bijzondere beheer. Bij de huidige regelingen is dat niet het geval. Het Landbouwschap pleit daarom voor een wettelijk geregeld wederzijds samenspel van bestem ming, beheer en Inrichting. Het Landbouwschap acht het ook noodzakelijk dat de voorgenomen proefnemingen ook feitelijk in vrij heid en tevens in een goede sfeer kunnen verlopen. Daarom is het no dig dat de regering planologische regelingen met beperkingen van meer dan normale zwaarte voorkomt of volledig compenseert. Het Landbouwschap is bereid zijn medewerking te verlenen aan proef nemingen, mits deze zich zullen af spelen in een sfeer van werkelijke vrijwilligheid en dat collectieve be heerscontracten dan wel convenanten daarbij bijzondere overweging ver dienen. Bewoners van de parkgebie- den ofwel hun organisaties zullen rechtstreeks moeten kunnen deelne men aan een nieuwe bestuursvorm in het desbetreffende gebied. Het Landbouwschap herhaalt in zijn brief nogmaals dat grotere duidelijk heid nodig is. Dat geldt ook ten aan zien van de inhoud van de wetswijzi gingen, die in dc landschapsnota's vermeld zijn. Pas als deze duidelijk heid verkregen is, hoopt het Land bouwschap tot een nadere standpunt bepaling te komen. Van 20 tot 26 augustus zal, ter gelegenheid van de 25ste Stöppelhaene te Raalte een nationale inzamelingsaktie wor den gehouden, waarvan de opbrengst wordt bestemd voor. een zaad verbeteringsproject in Gambia. Ruim 4000 „warme bakkers" zullen in deze periode zakjes met siermaiszaad verkopen en de opbrengst storten op rekening 65.19.60.800 van de Nederlandse Middenstandsbank. Ir. A. H. Boerma, directeur-generaal van de Wereld Voedsel Organisatie (F.A.O.), zal op donderdag 28 augustus, samen met de ambassadeur van Gambia te Brussel, de heer Ebou Momar Taal, naar Raalte komen om het voorlopige eind bedrag in ontvangst te nemen en de bestemming van het geld nog eens duidelijk toe te lichten, vooral in het kader van de problematiek rond de voedselvoorziening in de wereld. Sallands Oogstfeest Stöppelhaene Het steeds meer bekendheid krij gende oogstfeest Stöppelhaene stamt al van honderden jaren terug. In Salland (West-Overijssel) vierden de boeren aan het eind van de oogstperiode groot feest, dat al be gon als het laatste stukje rogge was gemaaid en de vrouwen met tinnen kannen genever het land op kwamen. De maaiers mochten dan naar hartelust drinken, terwijl er voor de bindsters iets „zeutigs' was. Wat vroeger vooral individu eel op de boerderij werd gevierd is men sinds 1951 gezamenlijk gaan vieren. Behalve een groot aantal festiviteiten, is een van de onder delen van het oogstfeest het aan bieden van een symbolische oogst- gave aan de geestelijkheid. Juist deze traditionele oogstgave is voor de organisatoren van Stöp pelhaene aanleiding geweest de 25e viering van dit oogstfeest aan te grijpen om voortaan dit gebeuren toe te spitsen op een bezinning op het belangrijke vraagstuk van de Wereld voorziening. Zaadontwikkelings- projéct In overleg met ir. Boerma werd besloten tot financiering van een project, dat de problematiek van de voedselvoorziening bij de basis kan helpen oplossen, namelijk het verbeteren van de kwaliteit van zaad, dat juist in landen van de Derde Wereld de oplossing van het voedselvraagstuk moet geven. Gambia De nog jonge, dit jaar tien jaar onafhankelijke staat The Gambia, één van de Sahel-landen, is te vin den in het westen van Afrika, waar het een enclave vormt in het land Senegal. Gambia, een democratisch bestuurde republiek met ongeveer 500.000 inwoners is voor wat zijn middelen van bestaan betreft, ge heel aangewezen op de landbouw. In deze sector is dan ook meer dan 80 procent van de bevolking werk zaam. Terwijl in het verled1/» de land bouw voornamelijk gericht was op de produktie van aa,rdnoten die tot op heden het voornaamste export artikel vormen, wordt nu met be hulp van de FAO de produktie van katoen, rijst, mais en gierst verder uitgebreid. De FAO onderzoekt op het ogenblik in samenwerking met het Gambiaanse ministerie van landbouw betere zaai- en oogstme- thodieken. Tevens wordt uitvoerig aandacht besteed aan het introdu ceren van nieuwe opslagmethoden. Aktie De inzamelingsactie wordt ge houden in de week van woensdag 20 tot en met dinsdag 26 augustus, voorafgaande aan de viering van 't Sallands oogstfeest Stöppelhaene te Raalte. De actie wordt mogelijk ge maakt door een financiële garantie door de Nederlandse Meelfabrie ken en de spontane medewerking van de Nederlandse „warme bak kers". De „warme bakkers" zullen zak jes met siermais-zaad voor mini maal f 1.- in hun winkel en aan huis verkopen. De actie zal behalve door de Nederlandse persmedia, ook worden ondersteund door pos ters en stickers die worden ver spreid door o.a. de Nederlandse Middenstands Bank en de warme bakkers. Behaive de opbrengst uit de ver koop van zakjes siermais-zaad, kan men ook geld storten op rekening nr. 65.19.60.800 van de Nederlandse Middenstands Bank. In de 450 kan doren van de Nederlandse Midden stands Bank kan men ook geld storten in de collectebussen. Bij kalkmeststoffen speelt de fijn heid een belangrijke rol. Hoe fij ner de deeltjes, hoe sneller de werking. Wat fijnheid betreft staat de als nevenprodukt van de suikerindustrie vrijkomende kalk meststof schuimaarde onbetwist aan de top. Daarnaast wordt de werking van schuimaarde nog versneld, door dat de kalkdeeltjes in innig con tact zyn met de aanwezige orga nische stof. Juist vanwege deze beide eigenschappen behoort schuimaarde tot de snelwerkende kalkmeststoffen. Hoewel kalkmeststoffen en dus ook schuimaarde in de eerste plaats maeten worden gezien als pH-regulerend (zand- en dalgron den) en in de tweede plaats als meststoffen tot het voorzien van de plant met voedingselementen, is het toch belangrijk bij de toe passing rekening te houden met de nevenbestanddelen. Vooral vanuit dit oogpunt ver dient schuimaarde t.o.v. andere kalkmeststoffen bijzondere aan dacht. Per 1000 kg schuimaarde worden aan de grond toegevoegd: ca. 3,5 kg stikstof, 11 kg fosfor- zuur, 2 kg kali en 12 kg magne sium. Deze nevenbestanddelen verte genwoordigen een directe bemes- tingswaarde van rond f 13,per ton. Deze waarde is berekend naar de kunstmestprijzen van dit voorjaar en temeer zo interessant geworden, daar met name het laatste jaar de kunstmestprijzen zo enorm zijn gestegen. Afhankelijk van de afstand tot de suikerfabrieken zal schuim- aai'de maar in enkele gebieden meer dan f 15,per ton franco boerderij kosten. In vele gebieden ligt de prijs zelfs aanzienlijk lager dan de waarde van de nevenbe standdelen. Uit het bovenstaande is het dan ook zonder meer duide lijk, dat schuimaarde de aller goedkoopste kalkmeststof is. Problemen bij het strooien be hoeft men tegenwoordig niet meer te vrezen. Desgewenst kan de schuimaarde meestal ook ge strooid op het land worden ge leverd. TARTAAR STROGANOFF 4 tartaartjes, 4 eetlepels boter, 1 ui, 1 teentje knoflook, 100 gram champignons, peper, zout, 2 thee lepels paprikapoeder, enkele lepels bouillon (tablet), 1 bekertje zure room, fijngehakte peterselie en bieslook. Snipper de ui en knoflook. Maak de champignons schoon en snijd ze in plakjes. Zout en peper de tar taartjes. Smelt de boter en fruit hierin de ui en knoflook, strooi de paprika erover en laat* dit al om scheppend nog even fruiten tot aL les een mooie kleur heeft en de uien zacht zijn, (vooral op een zeer zacht vuur!). Schep de uien uit de pan en bak in de achtergebleven boter de tar taartjes snel aan weerskanten bruin. Neem ze uit de pan en leg ze op een goed voorverwarmde schaal, houd ze warm. Leg in de achtergebleven boter de champignons, laat die heel even zachtjes bakken, voeg ui en knof look eraan toe en dan de bouillon en de zure room. Roer dit enkele malen voorzichtig om en schep deze massa over de tartaartjes. Strooi er bieslook en peterselie VARIATIES: #voeg aan de zure room een klein beetje tomatenpuree toe. leg de gebakken tartaartjes op een gebakken sneetje brood en dan de uien en champignons erop. kneed door de tartaartjes alvo rens ze te bakken een restje fijngesneden ham.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7