Provincie Overijssel wil wegenaanleg beperken Scouting Nederland krijgt nieuwe uniformen De financiering van kleine en middelgrote ondernemingen Er werden 2 nieuwe tennisbanen ingewijd Uitleningen stegen met 16 procent Steunenberg ltad snelste duif PV „Snelle Wieken" „SUE" was nog steeds niet builen Stille rondSaras" Poolse vrouw sloeg met brommer over de kop Bergruitertjes in de prijzen Oriënteringsrit Diploma-zwemmen 81 HOLTENS NIEUWSBLAD 4 JULI 1975 PAGINA 3 Veel zelfstandigen In het midden- en kleinbedrijf kunnen hun bedrijven niet meer openhouden. In 1974 waren dat er vele duizenden. Onder hen zijn er die het lang hebben volgehou den, anderen slechts enkele jaren. Gemiddeld is de levens duur van ondernemingen die er in 1974 mee zijn gestopt, zes a acht jaren. Het korte bestaan van deze ondernemingen is niet alleen te wijten aan slecht ondernemerschap, ook externe factoren zoals overheidsmaatregelen, spelen een rol en kun nen succesvolle bedrijven in grote moeilijkheden brengen. Duidelijk is in elk geval dat ondernemer en onderneming met hun tijd moeten meegaan en zich moeten aanpassen aan veranderende omstandigheden. Gedrag en samenstelling van consumenten zullen gevolgen voor bijvoorbeeld de winkel inrichting en assortiment hebben. Als ontwikkelingen van de bevolkingssamenstelling in een buurt of wijk het voor een ondernemer niet meer mogelijk maken voldoende winst te behalen, dan is het noodzakelijk, om te zien naar een ander vestigingspunt. Een kernvraag hierbij is: „Waar haalt de ondernemer het geld vandaan om deze investeringen te financieren?" Financieringsvormen Voor kleine en middelgrote on dernemingen staan weinig moge lijkheden open voor het verkrijgen van investeringsgelden. Een finan cieringsbron zou de winst van de onderneming moeten zijn. Wat er van de winst overblijft na aftrek van de inkomens van de onderne mer en medewerkers, kan voor de interne financiering gebruikt wor den. Daar winsten van onderne mingen die tot het midden- en kleinbedrijf behoren over het al gemeen niet groot zijn, komt deze financieringsmogelijkheid niet veel voor. De ondernemer zou eventu eel hel nodige bedrag kunnen le nen van familieleden, vrienden of kennissen. Het vertrouwen in de ondernemer is vaak de basis van deze transacties. Een dure financieringsvorm is het leverancierscrediet. Het zal in j vele'gevallen voordeliger zijn kre diet van de bank op te nemen dan gebruik te maken van deze wijze van financiering. Ondernemers zul len vlugger geneigd zijn leveran cierskrediet op te nemen, omdat er geen formaliteiten bij nodig zijn. Om bij banken in aanmerking te komen voor kredieten, worden be drijfsgegevens gevraagd. Garantiekredieten Voor het rpidden- en kleinbedrijf is het in het algemeen moeilijker om kapitaal op de kapitaalmarkt: te kunnen lenen.. De overheid heeft ingezien dat maatregelen nodig zijn en heeft, door middel van ga rantiekredieten speciaal voor het. midden- en kleinbedrijf getracht gelijke kansen te scheppen voor kleinere en middelgrote bedrijven. Zo kan iemand die zich voor het eerst als zelfstandige wil vestigen, in aanmerking komen voor het ves tigingskrediet. Daarvoor is slechts een klein eigen vermogen nodig. Wanneer de zaken niet goed gaan. komt het vestigingskrediet pas als laatste in aanmerking voor terug betaling. Deze kredietvorm krijgt daardoor een speciaal karakter; het functioneert alsof het eigen vermogen is. Gaat het bedrijf goed, maar heeft de ondernemer tijdelijk behoefte aan direct beschikbaar geld, dan kan hij in aanmerking komen voor een zg. borgstellingsfóndskrediet. Het maximum bedrag dat hierbij geleend kan worden is f 10.000,-. Ook voor overname van een be drijf of gedeelten ervan kan kre diet worden aangevraagd. Verder bestaan voor de aankoop en inrich ting van een bedrijfspand krediet mogelijkheden. Wanneer ondernemers besluiten te gaan samenwerken, kan finan ciering van de samenwerking ge regeld worden via de kredietvorm Economische Samenwerking. Voor het verder tot ontwikkeling bren gen van goed lopende bedrijven kan eveneens kapitaal worden ge leend. Het bijzonder bedrijfskre- driet is beschikbaar voor al die gevallen, waar geen van de ge noemde kredietvormen voor in aanmerking komen. Ook voor ho tels, motels e.d. is een kredietvorm gecreëerd, nl. het krediet voor Toe ristische Accommodatie. Van de 30 duiven die door de p.v. ..De Belgvliegers" waren in- gekorfd voor de wedvlucht Chale- raux (Fr.) was de H-1739631 van G. Steunenberg als eerste terug. Tijd van lossing: 6,15 uur. Afstand 7Ó0 kilometer. 1, 2, 6, 8 G. Steunenberg (19,41.57 3 H. van Beek, 4 A. ten Dam (1), 5 J. Aaftink, 7 A. ten Dam (2). 9 comb. Jongman-Meester, 10 G. J. Egberts. Wedvlucht St. Quintin (Fr.) Af stand 350 km. Lossing 5,50 u. Aan tal duiven 51. 1, 4, 5, 10 J. Aaftink (11.40,04 u.)., 2 en 9 A. ten Dam (1), 3 Joh. Veld huis, 6 en 7 A. ten Dam (2), 8 comb. Jongman-Meester. De duiven (40 st.) van de P.V. .Snelle Wieken" werden voor een Wedvlucht over 699 km. gelost in Ihateraux (Fr.). 10 J. Scholte in 't Hof. 2 Comb 3eltman-Kuipers, 3 M. Voortman 5 en 6 J. Jansen, 7 en 9 G. J. Hassink, 8 G. J. Bekkernens. Al deze kredieten worden ver leend onder staatsgarantie. Wan neer de ondernemer niet in staat is de leningen af te lossen, zal de overheid deze schulden aan de bank voldoen. Het pleit voor de zelfstandigen dat hiervan niet vaak gebruik is gemaakt. De mentali teit is zodanig, dat zij schuldenvrij willen zijn. Zij zullen alles in het werk stellen om aan hun finan ciële verplichtingen te voldoen. In lichtingen over garantiekredieten kunnen worden ingewonnen bij de Nederlandse Middenstandsbank. Een speciale kredietmogelijkheid is de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen, die bestemd is voor onder nemers die niet in staat zijn in de dagelijkse kosten van levensonder houd te voorzien of dreigen in zul ke omstandigheden te geraken, wanneer hun geen hulp wordt ae- boden Die wordt hun verleend door de gemeentelijke sociale in stantie. in de vorm van leningen tegen zeer gunstige voorwaarden, d.w.z. de rente is laag tot zeer laag. Subsidies In het kader van de bestrijding van de economische teruggang in ons land. heeft de regering een aantal maatregelen genomen, die met name vooral tot doel hebben de werkgelegenheid te stimuleren. Daarbij is ook gedacht aan het midden- en kleinbedrijf. De Staatssecretaris van Econo mische Zaken, die speciaal is be last met het beleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf en toerisme, heeft reeds vorig jaar overheidssteun voor verbetering van winkelcentra toegezegd. Aan veel winkeliers zijn belangrijke be dragen toegezegd. De subsidies worden besteed aan bv. de aanleg van voetgangej-sgebieden, sierbe strating en de gemeenschappelijke beluifeling van winkelpanden. Een andere maatregel om de positie vah het midden- en kleinbedrijf structureel te verbeteren en tege lijkertijd de werkgelegenheid in de bouw te stimuleren is de subsidie regeling verbouwing van bedrijfs ruimten. Bij ondernemingen die hiervoor in aanmerking willen ko men, mogen niet meer dan 25 werknemers werkzaam zijn. Ook mag de onderneming niet meer dan vijf vestigingen omvatten. In aanmerking voor subsidiëring komen de kosten die verband hou den met bv. de aanpassingen van gas-, water- en electriciteitsleidin- gen. Ook voor het treffen van voor zieningen ten behoeve van gehan dicapten is deze subsidie bestemd. Per bedrijfspand wordt een subsi die verleend van 33'h% met een maximum van f 33.000,-. Aan mid denklasse hotels wordt subsidie verleend voor het installeren van sanitair. Ook hier geldt ee" spe ciale regeling voor het toeganke lijk en geschikt voor gebruik ma ken voor lichamelijk gehandicap ten. Subsidies lot 100% kunnen hiervoor verkregen worden. Inlich tingen over deze subsidies kunnen worden verkregen bij het Ministe rie van Economische Zaken en het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf te Amster dam. Rentesubsidies De overheid heeft vele krediet vormen voor het midden- en klein bedrijf gecreëerd. Toch hebben zelfstandige ondernemers bij het gebruikmaken van door de Staal gegarandeerde kredieten moeilijk heden. De hoge rentestand tegen woordig blijkt een grote moeilijk heid te zijn. In de openbare verga dering van de Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf van 16 okto ber 1974 werd een motie aangeno men, waarin een beroep werd ge daan op de Staatssecretaris van Economische Zaken een spoedige invoering in overweging te nemen van een rentesubsidicregeling en wel voor de kredietvormen Be drijfsontwikkelingskrediet en Ves tigingskrediet. Niet alleen voor nieuwe kleine en middelgrote be drijven is een rentesubsidie belang rijk, ook voor uitbreiding van be staande óndernemingen zou het een welkome stimulans betekenen. Bovendien zouden meer bouwakti- viteiten en werkgelegenheid en daarmee de economie van ons land ten goede komen. In vrijwel alle landen van de EEG blijken rente- subsidieregelingen reeds lang te be staan. Ook in Nederland wordt dat op kleine schaal toegepast Lenin gen. in het kader van de Rijks groepsregeling Zelfstandigen wer ken reeds met van de geldmarkt afwijkende gunstige rentepercen tages. Samenvatting Snelle maatschappelijke verande ringen maken dat ondernemer» hun bedrijven moeten aanpassen. Daar is veel geld voor nodig. Sinds lange tijd komt de overheid aan deze financiële behoeften tegemoet in de vorm van kredietverlening onder staatsgarantie en subsidie regelingen. Op "niet al te lange ter mijn zal.een nieuwe opzet van de staatsgarantie kredietverlening ko men. Een obstakel bij de krediet verlening is de hoge rentestand. Gedeeltelijke subsidiëring zou een oplossing kunnen betekenen. Daar velen werkzaam zijn in het mid den- en kleinbedrijf is stimulering van de activiteiten in deze sector van het bedrijfsleven van groot belang voor de economie en de welvaart van ons land. De op 27 maart 1975 in Ouwe hands Dierenpark geboren giraf- fenmerrie „Sue", nu ruim twee maanden oud, is nog niet buiten geweest. Zij wordt door de oppas ser angstvallig binnen gehouden, omdat de weersomstandigheden nog steeds te slecht zijn geweest. Verzorger Cees Derksen heeft een minder plezierige ervaring opge=- daan met een vorig jaar geboren girafje. Dat kreeg namelijk een kou te pakken, moest worden overgebracht naar de faculteit dér diergeneeskunde te Utrecht en overleed daar op de dag dat ,,Sue'' het levenslicht aanschouwde. De fantastisch gekleurde en gete kende ,,Sue", die in de giraffen- stallen is te bekijken, is nu al f 15.000,- waard. Een volwassen giraf wordt meestal voor. ruim f 20.000,. verhandeld. Die hogere prijs vloeit voort uit het feit, dat het transport van een groot dier véél meer kost dan van een'klein tje. Vandaar dus die hogere kog- ten. Verzorger Cees Derksen wacht nog even met het terugbrengen van de moeder van ..Sue" bij de hengst. Hij wil de bevruchting op een dusdanig tijdstip laten vallen, dat hij ér zeker van' is, dat hét jong volop lengte heeft als het wordt geboren. Hel nieuwe makelaarskantoor Vin- cent. BV aan de Dorpsstraat hoek cieel zal worden geopend door loco-burgemeester J. Rietberg. Al sinds de herfst van 1971 is het stil geworden rond de uit Ouwe hands Dierenpark te Rhenen enke le jaren geleden weggevlogen ,,Sa- ras"-kraanvogel. U weet wel, de i jumbo-jet onder de vogels. Regel matig kwamen er meldingen bij Ouwehand binnen van mensen, die de enorme en mooie vogel hadden waargenomen. Soms vanaf de Wadden en dan weer vanuit Zee land of op de Veluwe. Nu het zo stil is geworden vraagt men zich op het Rhenense dierenpark af, is de vogel misschien doodgeschoten of ergens dood gevonden. Men zou het toch wel fijn vinden iets te mo gen vernemen over deze wonder baarlijke ..Saras", die toch zeker de winters heeft mee gehad en be slist niet van honger is omgeko men, als hij onverhoopt dood mocht zijn. Aan vroegtijdig opgegeven advertenties kunnen wij de meeste aandacht besteden. De vakantietocht van de 23-jari- ge Poolse E. G. werd bij Holten zondag ruw onderbroken. Vermoe delijk ten gevolge van de zware bagage, begon zij op de Parallel weg Hol ten-Rijssen te slingeren. Ze kwam met haar brommer te recht in de berm van de weg, waar zij over de kop sloeg. Met haar hoofd kwam ze terecht op het pla veisel van de Parallelweg. Hierbij liep zij een hoofdwond op. die door dokter Sijtsema gehecht werd. De Poolse vrouw was met haar brom mer op vakantietocht door Europa. Na Nederland stonden Frankrijk en Spanje nog op het programma. Ze vervolgde haar reis. nadat zij door de Holter huisarts behandeld was. De vrouw droeg geen helm. Dit is in Polen niet verplicht, ver telde zij de Holter politie. Op het in Albergen gehouden „Streekconcours" hebben de Berg ruitertjes de volgende resultaten behaald: Dressuur ring 4: 5 Mar jan Murris, ring 5: 6 Christien Zandberg, ring 9: 1 Jan Vos, 5 Ine ke Nijenhuis, ring 10: 2 Herm Jan Robers, 4 Marieke Robers. Springen (C-klasse L): 3 Gerrie Meilink. Springen (D-klasse L): 4 Jan Bronsvoort. Door middel van een onderling dubbel "toeimooi heeft de Tennis Club „Holten" de pas aangelegde banen ingewijd. Ongeveer 60 deel nemers verdeeld over twee dagen hebben in ongeveer 240 sets en plusminus 2100 games heel wat par tijtjes gespeeld. Doordat men nu de beschikking had over vier ba nen kon de tournooi leiding onder supervisie van Pierre Naayer ieder een telkens twee sets laten spelen terwijl vroeger tijdens dergelijke tournooitjes hooguit 8 games per wedstrijd konden worden gespeeld. Het was weer een typisch familie tennistournooi, zo moest Gè ten Kampe zowel in de heren en het mengd dubbel zijn vader „bestrij den", streden moeder en dochter Hovingh in de dames dubbel. Na twee dagen kon de voorzitter na de tournooileiding en de cantine- dienst te hebben bedankt de vol gende prijzen uitreiken: hel beste jongensdubbel Hans Hoek en Jook Spijker, het beste heren- dubbel Tamme Keestra en Herman ten Kampe en het beide gemengd- De Holtense Motor- en Automo bielclub „De Holterberg" organi seert op zondag 6 juli een oriënte ringsrit voor auto's, motoren en brommers. Er kan aan de rit van plm. 38 kilometer, die is uitgezet binnen de gemeentegrenzen, wor den deelgenomen in de A-klasse (gevorderden) en de B-klasse (be ginners). Men rekent op een grote deelname van vakantiegasten voor wie deze rit speciaal is bedoeld. De gemiddelde snelheid bedraagt 36 kilometer zodat men al puzzelend en rijdend toch ook nog kan genie ten van de prachtige natuur, o.a. van de golvende korenvelden. De eerste deelnemer zal om 2,00 uur starten bij clubhuis-café „De Bies- ter" aan de Stationsstraat waar vanaf 1,30 uur kan worden inge schreven voor deelname. Er zijn weer een aantal mooie prijzen be schikbaar. Van Rijksweg 343 (Holten-Rijssen-Wierden) is het gedeelte Holten-Rijssen van voldoende belang voor het doorgaand verkeer om plaatsing op het secundaire wegenplan van de provincie Overijssel te rechtvaardigen (nieuw S 41). Het zelfde is het geval voor de gedeelten Holten-Markelo en Markelo-Goor van Rijksweg 344 (Deventer-Hengelo-Rammel- beek), mede door de aansluiting van het eerstgenoemde ge deelte op Rijksweg 1 (E 8) (nieuw S 43 en S 44). Daarentegen kan het gedeelte van Rijksweg 344 (Deventer- Hengelo-Rammelbeek), dat evenwijdig loopt aan Rijksweg 1 (E 8). vooral doordat er bij Deventer, Bathmen en Holten vrij directe aansluitingen op Rijksweg 1 (E 8) zijn, niet als een belangrijke doorgaande verbinding worden aangemerkt. Voor het interlokale verkeer is deze weg echter van voldoen de betekenis om als tertiaire weg te worden voorgesteld (nieuw T 65). dubbel Christine van Iddekinge en Jan Heyting. Christine vormde sa men met Hedie Redeker ook het beste meisjesdubbel. Niet onver meld mag blijven het beloftevolle spel van Willem Leonhart en Jaap Hulshof een dubbel, waarvan in de verre toekomst nog veel te ver wachten valt. In zijn slotspeech attendeerde de voorzitter ook nog op de club kam pioenschappen eind augustus. Veel is dan te verwachten van de eer ste teamspelers Renee Heyting en Arjan Beekman. Samen wonnen ze immers het gemengdubbel in een tournooi in Dalfscn. waarbij Re- nee ook het damesenkel won. De resultaten van de andere Holtena ren waren hier redelijk, zo verloor Erik Ladiges pas na felle en ver beten strijd zijn herenenkel. Het is te verwachten dat voor de clubkampioenschappen het tennis park volledig zal zijn afgewerkt met windafschermingsmatten. bal- lenvangers, beplanting, betegeling en banken op diverse strategische plaatsen. In het natuurbad „Twenhaars- veld" werd voor de eerste keer in dit seizoen diploma-zwemmen ge houden. Het examen werd afge nomen door chef-badmeester G van Lemel en de heer Frits Paule. Namens de kring Twente-IJssel- streek van de KNZB was aanwe zig de heer L. Bongers te Hengelo (O.) Voor het diploma A slaagden mevr. Ten Kleij-Kors, H. Tempel man, D. Wegstapel, G. Pieterson. E. Schakelaar, R. Oosterdijk, J. Poppe, A. Joldersma. W. Leurink, B. Aanstoot, K. v. d. Bosch, H. Boode. E. Baltus, H. Megelïnk en H. Oolbekkink. Diploma B: H. Kevelham, H, E. Lukkien, M. Kers, J. Jansen, J. Blom, J. Aanstoot. A. Hulshof. M. J. Brinks. A. Megelink, R. J. Slot man, H. Vorink en J. Dhert. Diploma „Zwemvaardfgheid": J. Lukken en P. Bessembinder. Een en ander is onder meer ver meld in het voorstel van Ged. Sta ten van Overijssel aan de Provin ciale Staten. dat van 2 juni tot en met 1 juli op de provinciale grif fie in Zwolle en op de gemeente huizen in Overijssel ter inzage heeft gelegen, tot herziening van het secundair en het tertiair we genplan 1963. Met andere wij zigingen vormen zij de belang rijkste verschuivingen in het se cundaire en tertiaire wegenplan vergeleken met de vigerende plan. nen van 1968. „Opneming van de bestaande rijkswegen in -een secun dair en tertiair wegenplan bete kent niet zonder meer een wijzi ging van beheer en onderhoud. Wel komen deze wegen ter gele- genertijd in aanmerking om aan de provincie te worden overgedra gen. Hierbij speelt, de door 't Rijk te betalen afkoopsom een belang rijke rol. Ook hel verkeren in zo danige staat, dat binnen afzienba re tijd geen ingrijpende verbete ringen aan deze wegen noodzake lijk zijn", aldus G. S. der zal worden onderzocht is nog niet in het plan opgenomen. I-Iet huidige secundaire wegen plan omvat 431.1 km,'waarvan-4212' km niet bij de provincie in onder houd. In. het ontwerp wordt dit bij 'dé prov. in onderhoud 305.9 km, niet bij de provincie in onderhoud 169.9 km nieuw aan te leggen 26.9 km, totaal 502.7 km. Het tertiaire wegenplan omvat momenteel 404.4 km, waarvan niet bij de provincie in onderhoud 24.5 km. In het ohtwerp ter tiair plan komt bij de provin cie in onderhoud 336.1 km, niet bij de provincie in onderhoud 69.2 km en nieuw aan te léggen 6.4 km, totaal 411.7 km. De huidige provinciale wegen plannen traden op 1 januari 1963 in werking hetgeen met zich mee brengt. dat herziening uiterlijk in 1977 moet plaats hebben. Beperking In de considerans van hun ont- werp-voorstel zeggen Ged. Staten, dat zij in hun beleidsnota 1975 reeds hebben aangekondigd, de aanleg van nieuwe provinciale we gen te zullen beperken tot die we gen, waarvan de aanleg uit een oogpunt van verkeersveiligheid beslist noodzakelijk is, dan wel 'n belangrijke bijdrage vormt tot ver. betering van het milieu. De nieu we plannen moeten als globaal en schematisch worden beschouwd. „De wegenplannen dienen niet alleen als uitgangspunt krachtens de Wet Uitkering Wegen voor de tg .ontvangen Rijksuitkering. Zij TieDDen ciok' tot strekking een ge coördineerd wegenbeleid te krij- gea= en-, dit,)er algemene kennis te brengen"," aldus G.S. in hun voor stel. Op de bij de voorstellen behorende toelichtende kaarten komt ook voor de aan te leggen Rijksweg 32 van een punt ten oosten van De venter tot aan de grens met Fries, land, die in Wezepe de provinciale weg Deventer-Raalte zal kruisen en waarin bij Wythem de. nieuwe Rijksweg 35 (uit Twente) zal uit monden. Over de aanleg daarvan is echter nog niets bekend. S 14 De weg Raalte-Gelderse grens (omlegging Heeten 0.8 km), be staande weg. is op het plan ge bracht (wordt S 14). De werken ten behoeve van de omlegging om Holten (opgenomen in het secun daire wegenplan '68) zullen in het kader van de bevordering van de werkverruiming medio 1975 aan besteed worden. Een mogelijke omlegging om Heeten, die nog na- Het bibliotheekwerk vervult een steeds belangrijker functie in onze samenleving. Dat blijkt uit de uit leningen over het eerste halfjaar van de Prov. Bibliotheekcentrale voor West-Overijssel. Bedroeg het aantal uitleningen in het eerste halfjaar van 1974 totaal 1.419.919. in dezelfde periode van 1975 steeg dit tot totaal 1.646.748. 'n vooruitgang van 16 pet. De uitschie ter. uitgedrukt in procenten was Tijdens de halfjaarlijkse verga dering van de landelijke raad ('t beleidsbepalende orgaan) van Scouting Nederland is het voor stel, om te komen tot een nieuw uniform voor de 100.000 leden van de vereniging, aangenomen. Aan dit besluit zijn vele gesprek, ken in groepen commissies voor afgegaan: daarnaast zijn alle leden van de vereniging via een enquête gehoord. De meerderheid vindt, dat het uniform een duidelijk onderdeel behoort te zijn van het lidmaat schap van Scouting Nederland. De jongens- en meisjesleden, die in diverss leeftijdsgroepen zijn on derverdeeld. zullen vanaf januari 1976 in eerste instantie herkenbaar zijn aan de kleur van hun blouse en groepsdas. Door de jongens en meisjes, die het spel van verken nen op het land spelen, zal een bruine broek of rok gedragen wor. den. De kleuren van de blouses zijn voor kabouters en welpen groen, voor padvinsters/gidsen en verkenners beige/oranje en voor sherpa's en rowans terra (brick). De leden van de watergroepen (waterpadvindslers/gidsen en zee verkenners) dragen een blauwe blouse, een groepsdas en een blau we broek of rok. Aan deze basis-uniformen kunnen naar keuze, per groep, uniform onderdelen worden toegevoegd. De leid(st)ers van een bepaalde leeftijdsgroep dragen het uniform, dat voor de leden van die leeftijds groep is voorgeschreven. Iedere Scouting-groep in Neder land kiest of men direct, dan wel geleidelijk - wanneer nieuwe leden zich melden - tot hel nieuwe uni form wil overgaan. Het overgaan van bestaande naar nieuwe unifor men dient in een tijdsbestek van drie jaar plaats te vinden. Dit houdt in, dat in september 1978 al le leden van Scouting Nederland 't nieuwe uniform dragen. Verplichte kampeercursus Een tweede belangrijk besluit, dat genomen is, is het instellen van een verplichte cursus voor tenminste één lid van de leiding van elke speleenheid, die gaat kamperen. Hiermee hoopt Scduting Neder land een zinvolle bijdrage te le veren aan de verbetering van 't niveau van het kamperen in re latie tot gebruik en bescherming van het milieu en de natuur. Haarle '43). gevolgd door Zwart-* sluis (40). Blokzijl (38), Dedeips-4 vaart en Westerhaar (32), Den Ham C29), Enter '28), Balkbrug. Harden- berg en Oldemarkt 24). Kerkbuurt (22). Daarlerveen. Nijverdal "en" Wijhe (21), Diepenheim. Nieuwleu-, sen, Vollenhove en Vriezenvèen - '20). Dalfsen (19). Rouveen.en; Vroomshoop (17). Giethoorn. Has-! selt en Heliendoorn (16), Klooster- haai', Lutten, Lutenberg' en Wier-' den (15), Heino (14), Kuinre, Le- mele en Wanneperveen (13). Hol ten, Raalte, Rijssen en Steen wijk (12), Genemuiden en Markelo (11), Ommen. Sint Jansklooster en Slag haren (10). In absolute cijfers bedroeg de stijging in Holten als volgt: uitle ningen le halfjaar 1974: 44.354, le half jaar 1975: 49.651. Opvallend is dat in bovenstaande opsomming alle bibliotheken in Noordwest-Overijssel voorkomen. De uitbreiding van de gebouwen in Diepenheim. Ommen en Wanne perveen zijn vrijwel voltooid. Aan de uitbreiding van het gebouw in Holten wordt druk gewerkt. De uitbreiding van het gebouw in Steenwijk met 550 m2 is gegund aan de fa. H. J. van Dijk en Zn. te Lutten. De nieuwbouw in Oudleu- sen en in Broekland zal worden aanbesteed, zodra de bouwvergun ningen ontvangen zijn. De plannen voor de vervanging van de nood gebouwen in Lemelerveld en in Lutten zijn bestedignsklaar, gehoopt wordt op spoedige toekenning van een AC W-subsidie. Overeenstem ming werd bex-eikt met de Rabo bank Dalfsen over de aankoop van een gedeelte van het aan de biblio theek grenzende bankgebouw. In verband met het feit dat de secretaris-penningmeester per 1 ju ni 1976 de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en mede gezien het vele extra werk dat in uitvoering van de bibliotheekwet met zich meebrengt heeft het bestuur tot zijn opvolger benoemd de heer J. Veldhuyzen, zulks met ingang van 1 september a.s.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3