BATO-judoërs wonnen in Enter Diploma-uitreiking LES. te Haltonen OVER EEN TROUWER!] IN DE AGRARISCHE SECTOR OPEN-HUIS café-restaurant „Het Bonte Paard* Schuredag met „Fungus" VVV-evenementen lijst week 27 juni t/m 4 juli) VERBODEN Afscheid van Judoleraar Puzzelende Plattelandsvrouwen Jeugdschaakkampioenschappen voor meisjes Jongman-Meester had snelste duif Aan de ouders van onze zondagsschool- kin deiren Markt Rijssen I Als alles volgens de plannen ver loopt - en er is niets dal er op wijst dat dit niet zal gebeuren zal op vrijdag 4 juli a.s, ce gamine Kloosterboer van het van bucis be kende café „Het Bonte Paard'' m Dij leer hoek tijdens een - „Open- Huis" gelegenheid geven om ue.oe- Tangrij'ke uitbreiding en moderni sering in ogenschouw te nemen. Onder architectuur van het du- reau Uotkamp en Beeftink te Hol ten is er enige maanden door vak mensen hard gewerkt om van de herberg, die al bijna twee eeuwen bestaat, iets heel moois te maken met de uitdrukkelijke opdracht dat men in de stijl moest blijven éh dat het geheel moest passen in het landschap en de buurtschap. We menen te mogen stellen dat de aannemers hierin volledig zijn ge slaagd. Aan uitbreiding en modernise ring werkten mee: Pa. Paalman en Tempelman, metsel- en timmer werk: Fa. Broekhuis en Zoon. elec- tra, c.v.. Fa. gebr. Wissink, schil- HOLTENS NIEUWSBLAD 27 JUNI 1975 PAGINA 3 Het gerestaureerde café- restaurant Het Bonte Paard' in Dijkerhoek. derwerk: Fa Spakman en Zonen, stucadoorswerk: Fa J Huzen, stof fering: Fa Endendijk, rietdekker. Schalkhaar Het eaf' is ingericht met een ge zellige bar en in het nieuwe ge deelte is een prachtige eetzaal met plm. 80 plaatsen. Door het in schuiven van 'n vouwwand vormen café en de grote zaal een geheel en ook het café en de eetzaal zijn slechts door een vouwwand ge scheiden De keuken is geheel ge moderniseerd en ingericht door de firma Alma te Deventer met o.a. een kaniefbare braadslee, prachti ge werktafels, aanrechten en koe ling. Ongeveer 150 jongens en meisjes waren zaterdag in de sporthal in Enter, waar onderlinge wedstrij den werden gehouden. De wed strijden die 's morgens om tien uur begonnen waren 's middags om 5 uur afgelopen. Aan de wedstrijden werd ook deelgenomen door jongens en meis jes van de afd. judo van de sport vereniging „BATO". Zij behaalden de volgende resultaten: groep jon- In het gymlokaal aan de Tuin straat waar hij ruim vijftien jaar aan junioren en senioren van de afd. judo van de sportvereniging BATO lés heeft gegeven werd dins dagavond afscheid genomen van le raar B. v. d. Werfhorst te Zwolle. Judocr Jan Tuller die vijftien jaar les kreeg van de heer v. d. Werf horst- sprak namens de leden een woord van dank eri grote wgarde-, ring en hij bood een geschenk on der couvert aan. Namens de SV BATO sprak voorzitter Lukkien 'n woord van dank en ook hij bood 'n enveloppe met inhoud aan. De heer v. d. Werfhorst zei in r oen kort dankwoord steeds met veel plezier in Holten les te heb- ben gegeven en hij dankte tevens voor vriendschap en medewerking en de attenties die werden aange boden. ,,De Schuredag" zal dit jaar be perkt blijven tot een avondevene ment en wel op 26 juli. De elek trisch versterkte folkgroep „Fun gus" was spontaan bereid het mu zikale gedeelte van deze avond te verzorgen. Het is de bedoeling dat..het festijn zoveel mogelijk bui ten zal plaatsvinden, waar dan ook vermakelijkheden als een Spea kerscorner, teagarden en een gi gantisch doek, dat met alle be schikbare lichaamsdelen kan wor den beschilderd, klaar staan (en eventueel enzovoort). Verder wordt nog contact gezocht met een man of vrouw (of beiden, of een hele boel), die voor een komische noot zorgt. Alles vindt plaats op het terrein van „de Schure", aanvang 18.00 uur. De kosten zullen f 3.- voor leden en f 5,- voor niet leden bedragen (dus nog gauw even lid worden). U hoort spoedig meer van ons. Zaterdag 14 juni werd in het Jaar beurs congres- en vergadercen trum te Utrecht het eerste jcugd- schaakampioenschap van Neder land voor meisjes gehouden. Kr werd gespeeld in twee groepen met elk 4 deelneemsters. Leeftijd tot 20 jaar: Kampioen: Els Woninck uit Rot terdam met 3 uit 3: 2. Ellen Pot- ma (Nosbo) 2 uit 3: 3. Anneke Schutte (HBS) 1 uit 3: 4. Irma U'i- terwijk (Haaksbergen) 0 uit 3. Leeftijd tol 13 jaar: Kampioen: Marjan Voss uit Rot terdam 5,5 uit 6: 2. Astrid Riem slag (Nosbo) 4.5 uit G: 3. Wendie Vasbinder (IIBS) 2 uit 6; 4. Frc- die Veenhuysen (Hardenberg) 0 uit G. Het toernooi werd geopend door oud-Nederlands kampioene me vrouw F. Heemskerk. Ze was zeer tevreden met het spcl-nivcau van de oudste groep. De kersverse kampioene werd door de heer As- sink uitgenodigd om deel te ne men aan het internationale blin- denschaaktoemooi in Haaksber gen dal na een jaar onderbreking in de herfst weer gehouden wordt. Het talent uit de Noord-Oostelüke schaakbond, Astrid Riemslag, kon niet voorkomen dat de tweede ti tel naar de Rotterdamse Marjan Voss ging. In hun onderlinge par tijen behaalde Astrid groot mate rieel voordeel, doch verloor een partij door tijdsoverschrijding en kreeg in de revanche te maken met eeuwig schaak. De duiven van de P.V. „De Bergvliegers" werden voor een wedvlucht van 450 kilometer gelost in Survilliers (Fr.). In concours 69 duiven. Gelost om 6.30 uur. Eerste duif binnen: 14.51.54 uur. 1, 12. 15 comb. Jongman/Meester: 2, 6. 8. 11, 16, 17 Jan Aaftink: 3, 4. 5 A, ten Dam (1); 7 Joh. Veldhuis 9 I-I. van Beek: 10, 13 A. ten Dam (2); 14 M. Lodeweges. Door Jan Tuller werd aan de scheidende judoleraar Van der Werfhorst namens de leden een geschenk in couvert aangeboden. gens tot 9 jaar: poule 1: 2 Erik Roelink. Groep jongens tot 15 jr.: poule 3: 1 Jan Hovenkamp. 2 Paul Terre, poule 4: 2 Joost Borgers, poule 5: 1 Erik Smetz. poule 8: 2 Wim Lettink. poule 9: 1 Andries Ligtenberg, 2 Ronald Smetz Meis jes 6 en 7 jaar: poule 1: 2 Carla Stam, De wisselbeker, die „Riessen On- deruut" beschikbaar had gesteld was voor de jongelui van BATO. omdat ze verhoudingsgewijs de meeste overwinningen hadden be haald. Een prachtig resultaat dat mede te danken is aan judoleraar Von der Werfhorst. De eerste stroom vakantiegangers en recreanten is de vorige week y rij dag en zaterdag onze gemeente binnengekomen. Wij heten ben hartelijk welkom en hopen, dat zij prettige dagen in Holten zullen doorbrengen. Wij bieden hen hieronder de VVV-evenementenlijst aan en een opgave van het interkerkelijk recreatiewevk. MAANDAG 30 JUNI: Bezichtiging manege Beltman. Markelose- weg 8, van 14 tot 16 uur. U kunt een kijkje nemen in de stallen en manege. Tevens is er een foyer waar consumpties verkrijgbaar zijn. Toegang gratis. DINSDAG 1 JULI: Bezichtiging kaasboerderij Cats, buurtschap Beuseberg nr. 93. U volgt de Oude Larenseweg tot bij bord kaas boerderij. Aanvang 14.30 uur. Kosten f 1,25, kinderen f 0,75. WOENSDAG 2 JULI: Fietstocht onder leiding. Vertrek 9 uur 's mor gens. Leuke fietstocht via de Zuurberg naar de Friezenberg. Pauze in een boerenherberg met veel antiek. Kosten f 0,50 per persoon. Opgave verplicht. WOENSDAG 2 JULI: Bezichtiging manege „Snorrewind" (tegen over restaurant De Poppe) van 14 tot 16 uur. U kunt een kijkje nemén in de manege of in de stallen. Toegang gratis. DINSDAG 1 JULI EN DONDERDAG 3 JULI: Natuurwandelingen onder leiding. Vertrek dinsdag om 10 uur en donderdag om 14 uur. Organisatie SBB. Vertrek vanaf de dagcamping op de Holterberg. Onder 6 jaar geen deelname. DONDERDAG 3 JULI: Bezichtiging kaasboerderij, zie dinsdag. (Zelfde tijd.) VRIJDAG 4 JULI: Warenmarkt van 14 tot 18 uur centrum dorp (Kerkstraat). ALLE DAGEN: Demonstraties steenslijpen. Steenslijperij Overmeen Hochtweg 1, grens Holten-Markelo. Ópen van 10 1 ot 17 uur. Dia- vertoning met geluidsband. Kosten volwassenen f 1.kinderen f 0,50. Op eigen gelegenheid wandelen. Mapje met 7 wandelingen f 2, bij VVV-kantoor. Op eigen gelegenheid fietsen. Mapje met 7 fietstochten f 2.bn VVV-kantoor. Voor dagtochten met de bus boekingen bij de VVV. Maandagavond vond in zaal Braakhekke te Bathmen de diplo ma-uitreiking plaats van de leer lingen van de Lagere Agrarische School Bathmen Namens 't school bestuur opende de heer Nieuwen- hüis. Burgemeester P W. Bazen reikte vervolgens aan de kandida ten het diploma uit; zes kandida ten ontvingen een A-diploma, 3 kandidaten een B-diploma, één kandidaat werd een getuigschrift overhandigd, terwijl er twee wer den afgewezen. De volgende kan didaten slaagden: T. J. Elkink. Markelo, G. H. Flierman, Averlo, J. W Haverslag, Espelo. G. A. 11- brink, Gorssel, G. J. H. Luttikhed- de, Markelo. H D. Meijerman, Hol ten. H Middeldorp. Wesepe, H. Nijland, Espelo, G. J. Sneliink, Markelo, G. Keuper, Hengevelde. Het hoogste aantal punten werd behaald door G. H, Flierman: deze kandidaat kreeg van de Ü.L.M. uil Zwolle, een boekwerk aangebo den Namens directie en personeel werden de leerlingen gefeliciteerd door de heer J. Vis. directeur van de school. Verdere sprekers wa ren namens Middelbare Agrari sche Scholen van Hengelo. Zutfen en Raalle, de heer A J. Snijders uit Hengelo, namens de standorga nisaties van Holten en Markelo de heer Wesseldijk, voorzitter OLM te Holten en namens de PJGO de heer W. Scholthof te Bathmen. Een speciaal dankwoord werd gericht aan de scheidende secre taris-penningmeester de heer Har- melink, welke als dank voor zijn werk een cadeaubon werd aange boden. Ook woorden van dank voor mevr. Boode, voor haar werk aan de school, haar werd 'n prach tige plant aangeboden. Na de pauze kreeg de heer En- dert uit Gorssel het woord, die het een en ander vertelde over zijn werk op een rubberplantage. Een interessante lezing. De dames van de afd. Dijker- hoek van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen ..hebben tijdensc}.e jaarlijkse puzzeuocht pérTiêls ukdnnen constateren hoe mooi de buurtschap Neerdorp is. Op de controleposten moesten op drachten worden uitgevoerd of een vraag worden beantwoord o.a. „hoeveel kilometer er al was af gelegd". Het was een reuze gezel lige rit, die ook deze keer weer was uitgezet door de h.h. jhr. G. van Coeverden, B. Nijland en B. Rensèn. Bij het eindpunt in café restaurant „Het Bonte Paard" werden de denies getrakteerd op een ijsje. De prijzen werden gewonnen door: 1. mevr. Rensen-Podt; 2. mevr. Paalman-Podt; 3. mevr. Wissink- Haverslag; 4.. mevr. v. d. Berg- Jansen; 5. mevr. Huzen-Koeleman. De poedelprijs (omgedoopt in pechprijs) was voor de dames Stevens-van Schooten en Sluiter- Roeterdink, die een betere „klas sering" verspeelden door een lek ke Band. Zondag 29 juni a.s. 10.15 uur is ei: een jeugddienst in de Ned.-herv. kerk, waarvoor- wij uw bijzondere aandacht vragen. In Holten is het jarenlang een traditie geweest, dat de hoogste klas van de zondagsschool op het kerstfeest afscheid nam. De laatste jaren hebben wij gemerkt, dal deze jongens en meisjes die laatste paar maanden van de grote vakantie tot Kerst (de maanden dus dat ze al op een middelbare school zitten) zich tussen de anderen niet meer thüis voélen. We hebben daarom besloten dit afscheid nu te laten samenvallen met het afscheid van de lagere school. De jongens en •meisjes van de twee hoogste klas sen gaan dan gezamenlijk onder lei ding van zondagsschoolpersoneel naar de kerk. Nu is onze vraag, wilt u zoveel mogelijk ook met de andere kinderen die anders naar zondagsschool komen deze dienst bijwonen, zodat op deze manier het afscheid van de oudsten een feeste lijk tintje heeft. Deze jeugddienst is tevens onze laatste zondagsschooldienst. Wij wensen onze jongens en meisjes met hun ouders een heel fijne va kantie toe en hopen weer te begin nen op zondag 17 augustus. Met vriendelijke groeten. Het zondagsschoolpersoneel. Aangevoerd: 12 varkens. Prijzen: 121 biggen van f 302 tot f 112 Algemeen overzicht handel: han del rustig en prijzen staande. In mijn bezit is een foto. welke in de zomer van 1955 is gemaakt in de trouwzaal van Holtens gemeentehuis, toen iemand die zich bij deze gelegenheid oud-burgemeester Berend Willem Dapper noemde, er met vaart en verve het huwelijk voltrok tussen Hendrik Willem Twenhaar en Beren- dina Vossebeld. De fotograaf „schoot een plaatje" van de tribune, waar op die warme zomeravond waren gezeten of een staanplaats hadden gevonden de dames Enklaar-van Andel en Hofdijk- Enklaar met hun kinderen, alsmede het raadslid H. Soer. de directeur van gemeentewerken Jac. Louwerse met dochter Magda, de gemeente-ontvanger G. J. Bouwhuis met echt genote en dochter, de heer A. Nekkers, de heer Jan Wiggers. hoofdredacteur van Holtens beste krant, de secretarie-ambte naar Hielke Faber. alsmede ondergetekende met zijn vrouw en hun neef Gert Landeweerd. Op dé geanimeerde receptie van het zilveren bruidspaar Wiggers- Aanstoot ontmoette ik, behalve de huidige burgemeester van Hplten, ook zijn „illustere voorganger" Be rend Willem Dapper, in Holten al langer bekend als Jan. Ooster kamp Een gesprek met laatstge noemde inspireerde mij tot het schrijven van deze regelen. De heer A. Vincent was zo vriende lijk mij een kopie te zenden van de indertijd door mij op verzoek van Dapper opgestelde akte, welke luidt als volgt: „Op heden, den negentwinligsten van Hooimaand des jaars ééndui zend achthonderd zevenenvijftig, des namiddags te acht uren, com pareerden voor mij. Berend Willem Dapper. oud-burgemeester van Holten, waarnemende de werk zaamheden van publieken ambte naar des Burgerlijken Staats, in tegenwoordigheid van Hendrik Jan Aaftink. beroep smid. oud tweeën zestig jaren, Gerrit Kerkemeijer. beroep herbergier, oud zestig ja ren. Gerrit van Holten, beroep bouwman, oud vijfenzestig jaren, Hendrik Vöskes. beroep winkelier, veertig jaren, allen wonende onder Holfen. canton Kaalte, arrondisse ment Deventer, Departement der Monden van den IJssel, met voor nemen om een wettig huwelijk aan te gaan: Hendrik Willem Twenhaar. bouw man. oud zesentwintig jaren, wa nende binnen deze gemeente enz jongman, zoon van Jan Willem Twenhaar, bouwman, en Berendi- na Johanna Mennegat, doende huiswerk, mede in deze gemeente woonachtig, ter eenre, en: Beren- dina Vossebeld, dienstbare, oud drieëntwintig jaren, jongedochter, wonende binnen deze gemeente, dochter van Dieks Vossebeld, bouwman, en Janna Zwartjans. doende huiswerk, beiden almede wonende onder Holten, ter andere zijde. De voorzeide ouders van de bruidegom en de bruid verklaar den hunne toestemming tot dit huwelijk te geven. Na volgens de inhoud der wet gelezen te hebben de Acte van ge boorte van Hendrik Willem Twen haar, waaruit blijkt, dat hij is ge boren den tienden van Louw maand. éénduizend achthonderd éénendertig binnen deze gemeente: de Acte van geboorte van Beren- dina Vossebeld, waaruit blijkt dat zij is geboren den eersten van Bloeimaand éénduizend achthon derd vierendertig: de Acte van verloving tussen de echtgenoten, door mij opgemaakt den vijftien den van Hooimaand éénduizend achthonderd zevenenvijftig, waar van de afkondigingen alhier voor de Hoofddeur van ons Hotel der gemeente zijn gedaan., de eerste op den negentienden en de tweede op den zesehtwihti'gsten van Hooi maand éénduizend achthonderd ze venenvijftig. Geen opspraak te- gens voorschreven huwelijk ge-r daan zijnde, heb ik de aanstaande echtelieden voorgelezen het zesde Hoofddeel van den Tijtel van het Codex Napoleon over- Huwelijken en dezelve gevraagd of zij eikande ren alzoo voor man en vrouw wil len aannemen. En na dat ook de bruidegom en de bruid met luider stemme verklaard hadden eikan deren wederzijds tot echtgenoten te nemen, heb ik, uit naam der Wet, uitgesproken, dat Hendrik Willem Twenhaar en Berendina Vossebeld door het huwelijk ver bonden zijn en de tegenwoordige acte opgemaakt, die door de jong gehuwden en de eerste, derde en vierde genoemde getuige,.benevens mij is getekend, verklarende de tweede genoemde getuige niet te kunnen schrijven uit hooide hij het nimmer geleerd heeft," De heer Dapper Iaat zich bij de huwelijksvoltrekkingen als boven bedoeld steeds bijstaan door de hulpambtenaar Derk Jan Helder man. Uit de in 1955 gehouden toe spraak herinner ik mij nog de vol gende vermaning van Dapper tot het bruidspaar en zijn gevolg: „Zorgt, dèt de flesse vanaovend op de taofel blif staon en dèt iej der zelf neet oonder komt." De namen in de akte hebben voor de inwoners van Holten een bekende klank, zij het dat Dapper en Mennegat zijn geïmporteerd uit Deventer en Enter, In de twintiger jaren woonde in Enter een kleer maker Mennegat. die ook buiten het klompenmakersdorp bekend stond als leverancier van ontplof bare stoffen, waarvoor rond de jaarwisseling grote belangstelling bestond. Dapper is de naam van. een ge slacht, dat in Deventer bekendheid genoot. Hendrik Dapper, gedoopt op 10 augustus 1628. trouwde op 27 juni 1657 met Catharina Auke- ma uit Enkhuizen, Hun dochter Debora Dapper huwde in. novem ber 1690 in Diepenveen met Georg Jordens. De presentielijsten van' de op 23 en 30 december 1772 in de kerk te Holten gehouden vergade ring van de goedheren en erfge namen van Holten (markebestiHrr- ders) bevatten ook de namen van de senior B. E. Dapper en de rent meester J. Dappèr. Ter gelegenheid van de onder trouw werd vroeger het boksen - maol gehouden. Dit maol. ook wel beer geheten - er werd steeds bier geschonken - was maar niet zon der meer een partijtje na het aan tekenen. Het werd bijv. gegeven als de bruid en de bruidegom niet behoorden tot dezelfde naober- schóp of marke. Als een boeren zoon uit Dijkerhoek wilde trouwen met een boerendochter uit Espelo. moest de bruidegom trachten met tracteren in de gunst te komen bij de jonge boeren uit de naober- schöp Espelo. want deze knapen waren natuurlijk niet weinig ja loers. dat de bruid niet aan één van hen ter vrouw werd gegeven. Het böksenbeer werd altijd gehou den in het ouderlijk huis van de bruid, waar spölleman en boeren dans niet ontbraken. Een bekende spölleman, die ook wel in Holten kwam. was Gaitjan van Eibarge (Gerrit Jan Nijenhuis), geboren 14 oktober 1829 en grafwaarts gedra gen op Oudejaarsdag 1906. Het bleef bij het boksenmaol niet bij eten en drinken. Er werd ook met geweren of roeren geschoten, op het platteland van Twente „bók- senschèèten" genoemd. In een Eglreglement van 1656 voor stad en platteland, staande onder de Generaliteit, komt een verbod voor om bruidsparen oij aantekenen of trouwen „na te roe pen. te schutten of te schatten öf bij het vergezellen van of naar huis roers af te schieten of het scheri1 ken van sterke wateren, bier of wijn toe te laten." In het desbe treffende artikel worden „Rijbie- ren of Buxenbieren" genoemd of „wat naam sooöanige' quaade ge- woonte en insolentiën moogen heb- ben." Toen het schieten met geweren - werd gestaakt en het drinken- c hoofdzaak bleef, behield het wóórd „boksen" de betekenis van bierJG fuif. Wanneer de jonggetrouwden op weg naar huis waren, werd er herhaalde malen geschut, ook wel geschud (in Twente „meuten" ge noemd Jeugd en vrienden, die een slagboom hadden aangebracht-- of een touw over de weg hadden. -• gespannen, beletten het bruidspaar om verder te gaan. Het schutten kon worden afgëkocht door bier te schenken, althans een .tonne biers" te beloven. Een anno 1742 door de heer van i Borculo uitgevaardigd plakkaat be- -v vat een artikel, luidende: „De^ Boxen-Bieren ofte het invallen in de. huysen daar nieuwgetrouwde eheluyden syn, om die te schatten.' - en daar nae het geld te versuipefi. worden hier mede ook verboden, op poene van tien goirtgiildens, by elk te verbeuren, .soo menigmaal sulks geschiedt. Ende indien de in- woonders van die huysen sulx niet -- aan en brengen, ofte daar over C*. niet en klagen, sullen vervallen svn in dubbelde breuke ende ver beurt hebben 20 goutguidens." j Eenuit het Twents-Achterhoek- se gebied afkomstige auteur is van" 'mening, dat- het oeroude volksge- bruik van. het'schieten met roeren.: teruggaat op vroegere economi- sche toestanden Volgens deze des-, kundige is men het er niet 'over eens of vóór „bökse" het woord broek dan wel buks moet worden gelezen. Naar mijn mening is het eerste het geval. De dialectische en de Nederlandse uitspraak van buks vertoont geen verschil. Buksen wa ren trouwens in deze streek toen- -- nog onbekend. Bovendien kwam E alleen'de „jonge manschap" op het - boksenmaol en die trachtten naac. gewoonte een bókse te „ratsen", vandaar dat in het oosten van de Achterhoek het boksenmaol v.ej. bóksennemmen werd genoemd. Een oud Twents-Achterhoeks gezegd^ 'luidt: ..Wóo-'t boksen büunt gèeldt gen rökke." Zij dit artikel opgedragen aan Jan Oosterkamp en aan allen, die. met hem in de komende maanden- weer op folkloristische toer gaan HILVERSUM -W OTTEN

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3