A.E PIERIK 1975 het jaar van de vrouwelijke mode TAPIJT Uit het leven van ds. Gerlach van Gendt (1774-1830) in Almelo Aquarellententoonstelling Honden hoog gewaardeerd Teleac-cur sussen die starten in augustus-september 1975 Nu weer in voorraad bij uw BERBERSPECIALIST Slaapkamersuksessen: Verder diverse voordelige coupons. „De Vriendenschaar" slool seizoen Jeugd SV Holten Verkiezing .Beste kinderboek van het jaar „Film „Wereld kampioenschappen voetbal '74" Kameelwol GESLAAGD Tafeltennis kampioenschap Jan Aaftink had snelste duif Brid ge wedstrij d „Holten" HOLTENS NIEUWSBLAD 30 MEI 1975 PAGINA 3 fWüWlfc,,., Zuiver wollen Safari tapijt in 3 verschillende kleuren/ 400 cm breed/met foamrug: berber/donkerbeige/donker- bruin. Van f 169.- voorv Zuiver wollen bouclé berbertapijt/ 400cm breed/met foam- rug van f 189. voor» Lisa nylontapijt, 400 cm breed, met foamrug™» mm Groen nylon slaapkamer tapijt, hoogpolig, van f 89,- ftö VOOr MB OSB M A.F. PIERIK b.v. Enterstraat 190 - Rijssen Telefoon: 05480-3044 Showroom dagelijks geopend van 9-6, donderdagavond tot 9 uur, zaterdag 9-5 uur. Gerlach van Gendt werd op 20 december 1774 geboren te Maas tricht en een dag later aldaar gedoopt. De rijksrechten van deze oude stad, in middeleeuw se oorkonden gewoonlijk Tra jectum genoemd, waren over gegaan op de hertog van Bra bant, die er tijdens de Repu bliek der zeven verenigde Ne derlanden zijn gezag moest de len met de bisschop van Luik. Mosae Trajectum had dan ook een dubbele stadsregering waar van de Brabantse bestond uit protestanten en de Luikse uit katholieken. De staten-generaal begunstigden de gereformeerde hervormde kerken en inrich tingen. De ouders van Gerlach waren Gerlach Jan van Gendt en Maria Hanenberger. Zijn va der werd benoemd: in 1773 tot diaken, 1781 en 1787 tot kerk meester en 1795 tot ouderling van de kerk te Maastricht. Zij (Gerlach Jan en zoon) waren in het Trajectum van die dagen niet de enigen die de naam Van Gendt voer den. Op 18 mei 1767 kwam nl. in Maastricht ter wereld Jean (ook wel Johan) Godard van Gendt, die na zijn studie in het Zwitserse Lausanne suc cessievelijk predikant is geweest van de Walsche Waalse gemeenten in Veere, Harderwijk, 's-Hertogenbosch en Maastricht. In zijn geboortestad was hij de dertigste predikant. Op 12 de cember 1799 opende deze ds. J. G. van Gendt de zitting van de Waalse synode in Vianen. Blijkens ordinantie V van de kerkorde der Nederlandse her vormde kerk komen thans nog de Waalse gemeenten - zestien in totaal die een afzonderlijke classis vormen, bijeen in de Waalse reünie. Verder vond ik nog vermeld, dat de „silversmidt" Johan van Gendt in de jaren 1724, 1732 en 1738 achtereenvol gens diaken, kerkvoogd en president kerkvoogd in Trajectum is geweest. Mede gelet op de naam Van Gendt (Gendt is een meer dan 6000 inwoners tellende gemeente aan de Waal. ten oosten van Nijmegen) meen ik wel te kunnen stellen, dat de Maastrichtse families stammen uit (de omgeving van) Nijmegen, want in laatstgenoem de stad overleed op 5 juni 1735 een Gerlach van Gendt, die daar in 1640 ook het levenslicht had aanschouwd Deze Gerlach was getrouwd met Jo hanna Heys(s)en. Zijn vader was Jo han van Gendt, geboren 30 mei 1609 en gemeensman van Nijmegen, d.w.z. behorende tot het stedelijk kiescollege van de raad, deel uitmakende van de \Toedschap voor de verkiezing van de magistraat. Zijn moeder heette Helena Roukens. Gerlach's ouders werden be graven in de Nijmeegse Stevenskerk, waar ook zijn broer ds. Wilhelm van Gendt, predikant van Beek en Groes- beek, zijn laatste rustplaats vond. Va der Johan en zoon Gerlach stelden een boek samen, dat in handschrift van 3280 (familie) wapens was voorzien. Op 20 december 1797 wordt in het Groningse Middelstum een buitenge wone classicale vergadering gehouden. Daar is o.a. aanwezig Gerlach van Gendt, Trajecto ad Mosam Brabantus, teneinde préparatoir examen af te leggen. Hij wordt geëxamineerd door de predikanten H Blankstein uit Hui- zinge, J. F. Dinckgreve uit Noord- wolde en A. Stenhuis uit Breede. Ver moedelijk heeft hij in Harderwijk theologie gestudeerd. Van Gendt doet een kort preekvoorstel over 1 Johan nes 4 vers 9: „Hierin is de liefde Gods jegens ons geopenbaard, dat God Zij nen eeniggeboren. Zoon gezonden heeft in de wereld, opdat wij zouden leven door Hem." Het markebestuur van Holten ging op 3 december 1798 in zijn buitenge wone vergadering akkoord met het uitbrengen van een beroep op propo nent Van Gendt. Na het aannemen daarvan wordt hij op 8 januari 1799 peremptoir geëxamineerd door de do- mini J. J. S. Ballot uit Wesepe, dr. C. Franssen van Eek uit Deventer en Z. A. Meyling uit Goor. Ds. G. W. Im- mink (1776-1821) uit Enter bevestigt hem op 27 januari 1799 als predikant van Holten met de woorden: „Indien iemand spreekt, die spreke als de woorden Gods: indien iemand dient, die diene als uit kracht, die God ver leent; opdat God in allen geprezen worde door Jezus Christus, Welken toekomt de heerlijkheid en de kracht, in alle eeuwigheid, Amen." (1 Petrus 4:11). De handoplegging geschiedde door de bevestiger en ds. J. P. N. Cox uit Hellendoorn (overleden in 1840). Ds. Van Gendt deed intrede met Filip- pensen 3 vers 17: ..Weest mede mijne navolgers, broeders! en merkt op de genen, die alzoo wandelen, gelijk gij ons tot een voorbeeld hebt." Gerlach van Gendt begon zijn arbeid in Holten onder vigeur der staatsregeling van 1798, welke op 1 mei van dat jaar in werking was getreden. Reeds bij de creet van 5 augustus 1796 was in de Bataafsche republiek de scheiding van kerk en staat, een grondbeginsel van de revolutie, in principe aan vaard. Was dit voor de heersende (hervormde) kerk een gevoelige slag, voor andere kerken betekende het een bevrijding uit verdrukking en achter stelling. In genoemd decreet staat „dat eene heerschende of bevoorrechte kerk lijnrecht strijdig is, zelfs met de eer ste grondbeginselen van gelijkheid, waarop de waare vrijheid en broeder schap zijn gebouwd." Het wegvallen van de staatssteun leidde in vele ge meenten tot moeilijkheden op finan cieel gebied. In de additionele artike len tot de acte van staatsregeling van 1798 werden o.a. voorschriften gege ven over: het betalen der tractementen van de predikanten der „voormaals heer schende kerk" - de pensioenen van de emerituspre dikanten en de predikantsweduwen de nationalisatie van de geestelijke goederen de verdeling van kerkgebouwen en pastorieën De kerktorens en de klokken wer den eigendom van de burgerlijke ge meenten, aan wie ook beheer en on derhoud werden opgedragen. De kerk voogdijen zullen deze gedwongen eigendomsoverdracht tegen hun zin hebben geaccepteerd. Toen on 3 de cember 1971 de Grote Kerk in" Hilver sum was afgebrand, zagen somber ge stemde kerkvoogden toch een licht puntje: de burgerlijke gemeente zorgt natuurlijk voor de herbouw van de toren. Ongetwijfeld is deze zienswijze bij de huidige financiële moeilijkhe den, waarmee veel kerkbesturen te kampen hebben, wel representatief te achten voor het gehele land. Gerlach van Gendt was reeds in Holten werk zaam als proponent tijdens de ziekte van zijn voorganger ds. Willem Sta- verman. Laatstgenoemde verkreeg wegens ziekte eervol ontslag in 1798. Op 6 maart 1799, in de leeftijd van 29 jaar, is hij in de pastorie van zijn ouders in Nienhuis (thans Neuenhaus) in het Bentheimse land overleden Ds. Van Gendt stelde op 13 maart 1799 de kerkelijke gemeente van Holten met dit overlijden in kennis! haar bepalend bij Prediker 3 vers 2: „Er is een tijd om geboren te worden, en een tijd om te sterven." Ds. Van Gendt is op 30 maart 1800, na op 16 maart tevoren te zijn onder trouwd, in het huwelijk getreden met Elisabeth Susanna Mechteld van Du ren, gedoopt op 16 januari 1755 te De venter, zijnde een dochter van de ge meensman, later burgemeester van De venter, dr. Damiaen van Duren en Wilhelmina Margaretha Hagedoorn. In bijlage 1 van het boekje „Uit het ar- Na alle jaren waarin de vrouw moest proberen om zo stoer en geëmancipeerd mogelijk te lijken, mag ze nu, in het jaar van de vrouw, haar vrouwelijkheid weer benadrukken. Kleding, kapsels, sieraden en make-up zijn sierlijk en een tikkeltje romantisch en de vrouw mag er lief en zacht uitzien als ze daar zin in heeft. Natuurlijk, de sportieve blue jeans en de T-shirts houden een vaste plaats in haar kast, maar daarnaast er is nu weer zoveel méér mogelijk. Er zijn bijv. weer volop zomerse Dralonjurken en rokken te koop, met wijde, uitwaaierende rokken. Deze zijn prachtig te combineren met zijden sjaals, lange kettingen en ele gante schoenen. En nu we het woord „elegant." toch gebruiken: de „elegante vrouw" is in 1975 niet langer een begrip uit de oude doos maar zij i§ weer levende werkelijkheid geworden. Een werkelijkheid die door het gros van de mannen bijzonder wordt gewaardeerd. De come-back van de vrouwelijke mode is veroorzaakt door een groot aantal factoren, waarbij vooral de der tiger en de vijftiger jaren, beiden met hun eigen nos talgische charmes, van invloed waren. Daarnaast spe len mode-invloeden uit Azië en met name uit Japan een grote rol. De zachte modekleuren jade (groen), bamboe, zalm en lavendel wijzen hierop en ook de fijngetelcende dessins en de dunne, soepele stoffen, Come-back van de vrouwelijke mode. De jurk als de blouse-rok combinatie van het Lieverdje zijn hiervan een goed voorbeeld. De elleboogmou wen zijn modieus wijdde kragen plat en de rok ken rijken tot even over de knie. Het materiaal is heel soepele Dralonjersey. zoals zijden jersey, gemaakt van Bayer-textielvezet. Deze mode is niet, zoals de jeans-look, gebaseerd op nonchalance, maar op de verzorgde aanblik van de kleding. Op de foto ziet u hiervan een paar goede voorbeelden. Zowel de jurk (links) als de blouse-rok combinatie (rechts) zijn tot in details afgewerkt, zodat de draagster zich er overal en op elke tijd van de dag prettig in kan voelen. De eleboogmouwen zijn modi eus wijd, de kragen zijn plat en de rokken reiken tot even over de knie. Het materiaal is heel soepele Dra lonjersey. Bij deze kleding worden de schaftlaarzen gedragen die op het ogenblik up to date zijn: hoogge hakt en wijd rond de enkels maar ook touwsanda- len staan er leuk bij! Kortom: u ziet wel dat het een grote misvatting is dat een verzorgde vrouw er per definitie saai uitziet. wordt gegeven, mege !.et kriteri'.nn zijn voor ons „tableau de la troupe De Hollandse Aquareliistenkring toont in ,,De Waag" werken van: Kees Andrea, Jeanne Bieruma O03- ting, Poppe Damave, Eddy Dukkerï, Hans Engelman. Dora Esser-Wellen- siek, Dirk van Gulik, Jan van Heel, Friso ten Holt, Paul Hugo ten Hoo- pen, Clara de Jong, Otto B. de Kat, Jacob Kuiper, A. A. C. Labbercon, Jutta Metzger, Martin Postma, Hans Royaards, Jet Schregardus. De C.J.V. „De Vriendenschaar" be sloot het seizoen vrijdagavond 23 mei met een disco-avond, waaraan mede werking verleende het discjockey- team „De Keurejo". Het was voor de oudere leden een zeer geslaagde avond met volop plezier. Zaterdagmiddag 24 mei was 't feest voor de iongens en meiskes van de clubs. Zij vermaakten zich kostelijk met sjoelen, bussen gooien enz. De prijzen waren voor Martin Aanstoot, Henk Westerik, Erna Vincent, Dik Megelink en Karin Jalving. Veel spanning en sensatie was er ook bij de zaalspelen zaklopen, bal lonrace en lampendans. Ook de win naars bij deze spelen kregen een leuk prijsje en iedereen kreeg een fris drankje. Al met al 'n geslaagde finish. Saljandia, toernooi voor El, vertrek om 8 uur- Haarle, toernooi voor Fl, vertrek om 11 ur. CJV-ers, toernooi voor E2 en F2, vertrek om 12.30 uur. Vertrekpunt: Meermanskamp. Evenals voorgaande jaren leest *n aantal kinderen uit verschillende plaatsen mee om gezamenlijk „Het beste kinderboek van het jaar" te kiezen. Het zijn kinderen uit de vol gende plaatsen: Dalfsen, Harden- berg, Hasselt, Holten. Kerkbuurt, Le- melerveld, Lutten, Nieuwleusen, Nij- verdal, Steenwijk, Vriezenveen en Wierden. Uit de boekenproduktie van 1974 zijn acht titels gekozen die gele zen en bespToken worden: R. Bas - De reus van Pecb zonder end: Th. Beekman - Mijn vader woont in Brazilië: Dros - Duif maar dapper L. Kooiker - De heksensteen; P. No- wee - Vraagtekens voor Arendsoog; H. de Roos - De kameloen in de storm; A. Schouten - lolo komt niet spelen: S. Scheel - De nacht van de heksenketelkandij Zaterdagmiddag 31 mei zal om 2 uur in de bibliotheek van Nijverdal de eindmiddag gehouden worden. De kinderen gaan eerst „het beste boek" kiezen. Hierna zal de schrijfster Th. Beekman een praatje houden en de kinderen in de gelegenheid stel len om haar van alles te vragen. Na de pauze kunnen ze zich uitleven in een aantal oude „volksspelen". De Jeugdcommissie van de s.v. „Holten" presenteert op vrijdag 13 juni in de collegezaal van de Scho lengemeenschap de film „Wereld kampioenschappen Voetbal '74". Iedereen, ook al is men geen lid van de S.V. „Holten", is van harte wel kom. Gratis kaarten zijn verkrijg baar bij: F. Paule, Voorsboersstraat 8 voor voorstelling 1: 16.30 uur; H. Beldman, Noordenberghstraat 9, voor voorstelling 2: 19.00 uur; A. Vincent, mr. G. Vixseboxsestr. 13, voor voor stelling: 19.45 uur; M. van Asselt, Lageweg 27 voor voorstelling: 20.30 uur. Op de te Arnhem gehouden Int. Hondententoonstelling werd de Eng. cockerspaniel „Yarden Constellation" van mevr. Van Dijk, Holterberg ge waardeerd met I-U, kampioen beste van het ras, beste jachthond en op 2 na de beste van de tentoonstelling. Een bouvier teef van de fam. Schen- kenberg uit de Canadastraat werd op de clubmatch te Almelo eerste in de „Jeugdklasse" tevens de beste teef van de match. RHENEN De kamelen en drome darissen in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen zijn mo menteel zwaar aan het verharen. De grote plukken wol van deze dieren worden verzameld cn aan liefhebbers, die zich melden, beschikbaar gesteld. Nadat het is ontvet, door het gewoon een wasbeurt te geven, kan men er op een spinnewiel draden van ma ken. Met een kiio van deze uitste kende wol kan men heel wat doen. „We verwachten wel veel interes se", zei directeur Ouwehand, „maar als het uit de hand dreigt te lopen zullen we het maar net gaan doen als Schaefer; vergeten!!" chief der marke van Holten" deelt J. de Graaf ons mee, dat o.a. als marke richter van Holten zijn opgetreden Joost Hagedookn, Bernhard Hage doorn, dr. Wesselius van Duren, dr. Joan Damiaan van Duren (broer van mevrouw Van Gendt) en F. W. van Gendt (broer van ds. Gerlach van Gendt). De conclusie lijkt mij gewet tigd, dat kandidaat Van Gendt aan deze relaties zijn beroep naar Holten heeft te danken. Frederik Willem van Gendt was een oudere broer van Hol- tens predikant Geboren op 6 april 1771 in Tricht opter Masen, een andere naam voor Maastricht, werd hij op 18 februari 1785 kadet bij. de artillerie. Na de inval van de Fransen in ons land maakte hij de veldtochten van 1793 en 1795 mee. Op 24 maart 1801 trouwde hij in Breda met A. M. Thy- rion, die hem 15 kinderen schonk. Vanuit Maastricht, waar hij na zijn pensionering in 1815 was gaan wonen, vertrok hij naar Delft, in welke stad hij collecteur van de staatsloterij werd, en tenslotte naar Deventer Van 22 december 1830 tot 21 augustus 1841 was F. W. van Gendt markerichter van Holten. Hij overleed op 27 febru ari 1847 in Deventer. Tijdens de ambtsperiode van ds. Gerlach van Gendt vervulde Gerrit Jan Mossink de functie van „leermees ter." Mossink werd geboren in 1774 te Wierden en was dus net zo oud als Van Gendt. Omstreeks 1811 leidde de „leermeester" een godsdienstoefening op een boerderij in de buurtschap Heksel bij Nijverdal, niet te verwar ren met het Wierdense Hooge Hexel. Hij overleed op 21 september 1847, in de leeftijd van 73 jaar, in zijn in het Neerdorp staande woning Blijkens de overlijdensakte was Mossink weduw naar van Hendrika Oldemulder en Geertje Willems. De aangifte van over lijden geschiedde door Hendrik Jan Struik en Jan Hendrik Veneklaas. Ik schreef reeds, dat de staatsrege ling van 1798 tal van gemeenten voor financiële problemen stelde. In „Oude verhalen over de kerk van Gelders Laren" van mevrouw J. Teenstra- Slagman wordt vermeld, dat dit ook het geval was tijdens de Franse over heersing. Van december 1810 tot 1812 werd daar geen tractement uitbetaald. In 1812 werd eerst een vierde en later nogeens een achtste deel uitgekeerd. De schrijfster deelt mee, dat marke en diaconie in diverse plaatsen de predi kantsgezinnen moesten bijstaan. Ds. Van Gendt heeft blijkbaar in 1812 en 1813 nog wel een deel van zijn bezol diging ontvangen, want het markebe stuur besloot op 21 september 1815 „om by wyze van vrywillige gifte aan den gereformeerden predikant G. van Gendt toe te leggen een som' van f 338,- eens, tot aanvulling van zijn te goed hebbende tractement over 1812 en 1813." Ook in de registersxomtrent de heffing van „patentregten" te Hol ten omstreeks 1810 ontbreekt de naam van Holtens predikant niet. Ds. Ger lach van Gendt werd hierin vermeld, niet omdat hij een patentplichtig ambt bekleedde, doch in verband met zijn nevenberoep als verkoper van haar- poeder. Hij bevond zich als zodanig in gezelschap van de heren mrs. Jacob- son, advocaten en procureurs te Bath- men, tevens schouten van Bathmen en Holten. Op 1 januari 1815 werd een nieuw orgel in de hervormde kerk in ge bruik genomen. Ds. Van Gendt sprak hierbij over psalm 100, een lofzang, waarin ook vóórkomt de tekst: „Dient den Heere met blijdschap; komt voor Zijn aanschijn met vroolijk gezang." De voorganger gaf een;'geknopte ver klaring aan de hand "van een drietal gedachten: a. de verplichting van de christenen om de Allerhoogste door het gods dienstig gezang te verheerlijken: b. de vereisten voor een God verheer lijkend gezang: c. de nuttigheid van de orgelmuziek bij het kerkgezang. Ds. Van Gendt bevestigde op 31 augustus 1817 tot predikant der her vormde gemeente van Bathmen ds Lambertus Willem Wernink 1787- 1844), voorheen verbonden geweest aan de gemeenten van Zevenhoven (Z.H.) en Den Burg op Texel. Van Gendt sprak daarbij over 2 Timotheus 4 vers 5: doe het werk van een evangelist,. In 1829 schonk Gerlach van Gendt aan de hervormde diaconie van Hol ten twee stukken land, genaamd „De Zwaanematen" en gelegen bij het Hol- terbroek. Holtens predikant overleed op 9 januari 1830, in de leeftijd van 55 jaar, in de „weeme" Beuseberg 194. De genabuurde landbouwers Hendrik Jan Zandvoord en Gerrit Mulder, oud respectievelijk 37 en 39 jaar. deden hiervan aangifte bij de burgerlijke stand. Mevrouw Elisabeth Susanna Mechteld van Gendt, geboren Van Du ren, ontsliep op 8 maart 1829 in de pastorie. Zo gingen ook deze mensen naar het woord van Prediker 12 naar hun eeuwig huis. HILVERSUM W. OTTEN Mevrouw H. C. E. Hogeslag-Van As selt slaagde aan de Pedagogische Academie te Deventer voor het di ploma onderwijzeres met hoofdakte. Zij was een tijdlang hospitante aan de O.L. Kolschoox, loofd de heer H. Wilpshaar. Les gammas: augustus. Een cursus Frans voor beginners. 39 tele- visielessen, schriftelijk materiaal, 12 grammofoonplaten of 6 geluids cassettes, studiebijeenkomsten, test met certificaat en zomercursus sen in Frankrijk. Grands savants: augustus. Een serie van 7 uitzendingen over de volgende geleerden: Jung, Von Behring. Yamagivva, Baekeland, Pavlov, Forlanini en Pasteur. 7 televisielessen en een syllabus. Graven naar het verleden: augustus. Archeologie der lage landen van ijstijd tot middeleeuwen. 18 televisielessen, schriftelijk mate riaal, 28 kleurendia's en een lp van Chris Hinze met muziek uit de cursus. Hoe word ik de computer de baas?: september. Basiskennis infor matica 1. Een serie van 30 uitzendingen voor toekomstige computer gebruikers. 30 televisie-uitzendingen, schriftelijk materiaal, huis werkcorrectie en trainingsdagen voor de examenkandidaten. Guten tag, wie geht's: september. Een cursus Duits bedoeld voor hen, die enige basiskennis van het Duits bezitten, maar die hun vaardigheid in spreken en luisteren willen verbeteren. 26 televisie lessen (12 lessen worden vóór en 14 lessen worden na de zomer vakantie 1975 uitgezonden), schriftelijk materiaal, 13 grammofoon platen of 7 geluidscassettes en een afsluitende 14-daagse cursus in Duitsland. Chemie is overal: september. Deze cursus wil laten zien, welke rol de chemie speelt in het dagelijks leven. 13 televisielessen, schriftelijk materiaal, excursies en een doe-het-zelf-doos. De Hollandse Aquareliistenkring houdt van 1 t.e.m. 22 juni in het Ex positiecentrum De Waag te Almelo een gemeenschappelijke tentoonstel ling. De opening zal plaats vinden op zaterdag 31 mei om 15.30 uur door de heer Anton Buytendijk, tweede voorzitter van de kring. De Holtense Aquareliistenkring werd opgericht op 18 oktober 1945 door Jan Wiegers en Otto de Kat. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 12.30-17 uur (ook op zondag). Een gemeenschappelijke tentoonstel ling kan men zien als een „tableau de la troupe". De deelnemende kun stenaars, die hun rol hebben ge speeld, komen voor het open doek en wachten de waardering af voor hun gezamenlijke en persoonlijke presta ties. Voor een expositie van de Hol landse Aquareliistenkring lijkt deze vergelijking niet te stout, want naast de duidelijk herkenbare individuali teit zijn er in-deze kring vele tekenen van samenspel. We bespelen immers een gelijk of verwant 'instrument en de keuze tot dit instrument vormt de basis voor het samengaan van deze kunstenaars. Dit is geen grondslag om een mani- In het ontmoetingscentrum Meer manskamp zijn de eerste wedstrijden gespeeld om het tafeltenniskampioen schap Holten. Allhoewel van deelae- merszijde de belangstel.-ing niet zo groot was, werden er tcch spannen de partijen gespeeld, zoals de wed strijd tussen de nog regerende kam pioen Henk Warrink en G. Damink, die door Henk met k-ein verschil werd gewonnen. Spannend was ook de partij T. Evers-M. Groothuis, waarbij de geroutineerde Swiftspeler het onderspit moest oelven. Om de titel gaan strijden: In poule A: Warrink, Evers, Arf- man en Prinsen. In poule B: Groothuis, Leeftink, Hulleman en Gütlich. Vrijdagavond 30 mei beginnen de wedstrijden om 20 uur (19.30 inspelen en loting). fest op te bouwen, maar wel kan er een conclusie aan in uitzicht gesteld worden. Is de verbintenis met de aquarel als voetbal voor wat de beel dende kunstenaars mede Wil delen niet in zekere mate bepalend voor zijn geaardheid? De waterverf is vluch tig en lichtvoetig. De aquarel roept een illusie op en is niet nadrukkelijk. Bezit hij een hechte opbouw, dan moet de toeschouwer deze hoofdzake lijk u'it aanduidngen aflezen, is hij dynamisch, dan volgt het oog de be wogen penseelslag die steeds door zichtig blijf: Nimmer verbergt of overwoekert de aquarel het papi;--r, dat het licht weerkaatst en het pi ment doorstraal:. Demate waarin aan deze ver zachting een antwourd De duiven (totaal 132) van de p.v. „De Bergvliegers" te Holten werden in Noyon (Frankrijk) gelost voor een wedvlucht over 385 kilometer. Tijdstip van lossing: 6.50 uur, eerste constate ring: 12 56,01 uur. 1, 4, 7, 8, 11, 18 en 22 Jan Aaftink, 2, 12 en 33 Comb. Jongman-Meester, 3, 6, 14 en 26 J. W. Willems, 5 en 15 G. J. Egberts, 9 en 25 H van Beek, 10. 13, 16, 20, 21, 24 en 30 A. ten Dam (2), 17 en 27 M. Lodeweges, 19, 23 en 32 A. ten Dam (1), 28 G. Steunenberg, 29 en 31 Joh. Veldhuis. Meijer-Dekkers 74.34, Dekker-Dis- bergen 55.1 petHanenburg-Bogaard 51.6 pet., Van Zoest-Grobben 51.6 pet., Bontje-Dijkstra 45.4 pet.. Van Veen- Geerestein 42,8 pet., heer en mevr. Rustebiel 42 pet., mevr. Vermeulen en partner 36.5 pet. 1 Meijer-Dekkers 58 70 pet., 2 Ver meulen en partner 53.84 pct„ 3 Disber- gen-Dekker 52.09 pet.. 4 heer en mevr. Rustebiel 51.30 pct„ 5 Van Iddekinge- Geerestein 50.51 pet., 6 Teussink en Van Veen 49.36 pet, 7 Van Zoet-Grob- ben 49.32 pet., 8 Hanenburg-Bogaard 48 88 pet., 9 Bontje-Dijkstra 48 84 pet., 10 Goorman-Groot Obbink 48.62 pet., 11 heer en mevr. Sawade 41.83 pet.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3