De de IERIK gil s Né V S mg Ds. GerriT Bax (1867-1939) Zondagsteams tennisclub .Holten' spelen gelijk Meiboom en Pinksterbloem opening van emancipade rf •mm <s:£ Cursus sociale verzekeri Van het erf der Kerk Den Alerdinck bespreekt o.a. Het Rode Kru.s komt een stukje tekort Arbeid op de Emcincipade Se i 8 °*a srs ■SLSt 5' ÉL Vaten, vet en voeding WAAR GAAN WE HEEN? „Wat bezielt ons' iRIALEN TREKKING g.tti O Vrydag 16 mei 1875 De gereformeerde kerk van Holten mocht als haar elfde predikant m successie de heer G. Bax begroeten. Zijn tien ambtgenoten, die vanaf 1846 achtereenvolgens deze kerk hebben gediend, waren de dommi J. J. Schuurman, H. Weenink, B. Vellekoop, J B. van Mechelen J. H. Brilman. A. van Apeldoorn, G. Goris, T. Oegema, A. Voogel en R. W. de Jong. Hun levensberichten publiceerde ik in de jaargang 1973 van Holtens Nieuwsblad en zond ik ïn kopie toe aan het algemeen bureau van de ge reformeerde kerken in Nederland. Koningslaan 11 te Utrecht. Over het ontstaan van de gereformeerde kerk in Holten schreef ik op verzoek van de redactie van het centraal week blad voor de gereformeerde kerken in Nederland twee artikelen, welke zijn opgenomen in de nummers van 17 en 24 februari 1,973. Ik vermeld dit ten dienste van belangstellenden in de (kerk)historie van Holten, om dat het artikel over ds. Bax voorlo pig wel het laatste zal zijn over de gereformeerde kerk van Holten haar predikanten. Op 23 januari 1867 werden Jacob Bax, agent van politie in Zutphen, oudtijds zowel Sutplhania als Sutfen ne (dus Zuidveen) geheten, en zijn vrouw Johanna Hendrika Martin ver blijd met de geboorte van een zoon, die onder de naam Gerrit. 'in het re gister van de burgerlijke stand werd ingeschreven. Het echtpaar Bax-Mar- tin, dat tot de hervormde kerk be: hoorde, liet zoon Gerrit op .,De Klok- kenberg" in Nijmegen de opleiding tot onderwijzer volgen. Als zodanig was hij werkzaam in Aalten, Drie bergen en Kampen- Op woensdag 14 mei werd te Utrecht een Symposium georgani seerd over „Gezonde voeding in h.et bedrijf". De Nederlandse Vereniging voor Ar- beids- en Bedrijfsgeneeskunde en de Vereniging van Bedrijfsrestaurateurs in Nederland besloten gezamenlijk aandacht te besteden aan een verant woorde kantinevoeding, nu steeds meer werknemers door bemiddeling van hun werkgever maaltijden krij gen aangeboden. De samenstelling daarvan kan naar het pordeel yan de Nederlandse Hartstichting en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding - een hartinfarct in de hand werken. De organisatoren maken zich zorgen over dit probleem. Zij stellen, dat de bedrijfsarts dient te waken tegen schadelijke invloeden uit het arbeids milieu. Hij dient daarom ook vei'ant- woordelijkheid te aanvaarden voor 't toezicht op het voedingsrrtiddelenpak- ket, dat aan de werknemers in de kantine wordt aangeboden. Een speciale moeilijkheid daarbij is 't voedingspatroon van de werknemers zelf. Deze geven tijdens de kantine- lunch de voorkeur aan gefriteexde waren, waax-door de voeding aanzien lijk ongunstiger van samenstelling wordt dan van degenen, die gewoon hun boterhammetje meebrengen. Onderzoek van de Afdeling Humane Voeding van de Landbouwhogeschool te Wageningen bracht aan het licht dat momenteel naar schatting .circa 30%'van de employés van de grote bedrijven een kantinelunch gebruikt. Deze levei-t dan 30 tot 40% van de dagelijkse calorieën van deze werk- nemers. Het is clan ook van groot be lang dat de samenstelling juist geko zen is. Helaas is dat vrijwel nooit het geval. Een dergelijke lunch is veel te rijk aan vet en dan nog wel vet van de ongezonde (verzadigde) soort.. Een voorlopige oplossing voor dit probleem kan worden gevonden wan neer de bedrijfsrestaurateurs uitgaan van de juiste grondstoffen en halffa brikaten. Veel gefriteerde en voorge- friteerde waren zijn momenteel nog toebereid met ongewenste vëtsóorten. Alleen een goed gericht inkoopbeleid van de bedrijfsrestaurateurs zelf kan de markt openen voor gezondere pro- dukten. Een meer definitieve verbetering van de voeding in het bedrijf wordt pas mogelijk indien bij de werknemers een grotere bewustheid ontstaat be treffende de waarde van een juiste voedselkeuze. Ook hier ligt een taak voor de bedrijfsarts. De grote groeps verbanden van onze bedrijven bieden •een -unieke mogelijkheid om gemeen schappelijk te streven naar leefge woonten die bescherming bieden te gen hart- en vaatziekten. De financiële gevolgen van een ge zondere voeding voor het bedrijf zul len gering zijn in vergelijking met 't menselijk leed en de hoge kosten door de gevolgen van hartinfarcten die op steeds jeugdiger leeftijd op treden. In de tijd van de Doleantie (1886) ging Bax over tot de gereformeerde kerken. Hij studeerde daarna theolo gie aan de Kamper hogeschool, waar van 1883-1902 ook de dogmaticus dr. Herman Bavinck (1854-1921) ais do cent werkzaam was. Bavinck, gebo ren in Hoogeveen, waar zijn vader Jan Bavinck christelijk gereformeerd predikant was. studeerde klassieke talen en theologie in Leiden,, waar hij 'in 1880 bij prof. dr. J. H. Scholten promoveerde op een proefschrift, titeld: „De ethiek van Zwingli", Hij was een man, die ook de niet-gere- formeerde theologie grondig kende. Men zie hiervoor de in 1972 respec tievelijk 1974 verschenen werken over kerkgeschiedenis van dé hoog leraren dr. Otto J. de Jong onder scheidenlijk dr. A. J. Rasker. In zijn studententijd zal het Gerrit Bax zeker niet zijn ontgaan, dat zijn naamgenoot W. Bax, hervormd pre dikant in Zaandam, socialist werd, hetwelk deze op een synodale afkeu ring kwam te staan. Ds. R. W. de Jong neemt in 1897 afscheid van de gereformeerde kerk van Holten wegens het aanvaarden van een beroep naar Temeuzen. Eerst na vier jaar. waarin acht be roepen werden uitgebracht en een dito aantal „bedankjes" werd ontvan gen, werd de predikantsplaats weer vervuld. De heer G. Bax uit Kampen slaagde voor het kandidaatsexamen theologie en stelde zich op 4 maart 1901 beroepbaar. Vijf dagen later ont vangt hij een beroep naar Holten, dat ook door hem wordt aangenomen. Op 14 juli 1901 hij was toen 34 jaar werd kandidaat Bax beves tigd in Holten door zijn zwager ds. Jan Willem Wechgelaer (1855-1911) uit Alkmaar. Twee dager) tevoren trouwde Holtens predikant in Aalten met Johanna Gesina Wechgelaer, ge boren 25 augustus 1869 in deze Ach- tërhoekse plaats. Haar ouders waren de koperslager Dietrich Wechgelaer en Janna Willeminia Lohuis. Bij de huwelijksstukken werd een verkla ring overgelegd, dat de bruidegom aan de nationale militie had voldaan. Als getuigen fungeerden twee broers van de heer Bax, n.l. W'illem Arend Jan en Jacob, respectievelijk winke lier en koopman in Zutfen, alsmede twee broers van de bruid, zijnde de reeds genoemde Alkmaarse predikant en Gerrit, die boekhouder was en woonde in Zeist. Toen ds. Bax in Holten zijn arbeid begon, was op het hervormd kerke lijk erf werkzaam de vijf jaar jonge re ds. E. G. J. Bal, die in 1903 werd opgevolgd door ds. P. A. Steenbak ker Merjlyon Loysen. Dc namen van Bax en Steenhakker werden met die van nog een zestal andere Holtenaren aangebracht op de gedenksteen in de voorgevel van het op 28 december 1906 officieel in gebruik genomen schoolgebouw aan de Stationsstraat. Vijftig jaar later waren hun zoons dr- Jacb Bax (reeds overleden) en ds. J. A. Steenbakker Morilyon Loysen, toen predikant te Angeren (Gld en thans weer woonachtig in Holten, de feestredenaars bij de viering van 't scbooljubileum in de „afgeladen" hervormde kerk. Ds. Steenbakker werd bij die gelegenheid door de heer G. W. Rietman naar de kansel leid. Aan deze avond, nu al weer achttien jaar geleden, zullen velen met mij góede herinneringen bewa ren, alsook aan de aangeboden feest avond in gebouw „Irene". Ds. Gerrit Bax wordt om zijn wijze van preken niet alleen, doch ook om zijn vriendelijkheid en beminnelijk heid, door tal van mensen, waaron der ook andersdenkenden, nog in ge dachtenis gehouden. Evenals de her vormde predikant ds. J. G. P. Müller sr. heeft ook ds. Bax Holten als enige standplaats gehad. Toen hun emeri taat werd verleend, kon worden ge zegd, dat hervormd en gereformeerd Holten door hen waren gevormd. De gemeenten droegen in veel opzichten hun stempel. Ds. Bax werd door ziekte gedwon gen emeritaat aan te vragen, dat hem met ingang van 1 juli 1936 werd verleend. Hij was niet in staat voor te gaan in een afscheidsdienst. Na mens hem heeft zijn zoon dr. Jacob Bax de gemeente toegesproken. De scheidende predikant ontving een schilderij van kerk en pastorie, ver vaardigd door Gerard Bosch, ten ge schenke. Na zijn emeritaat vestigde ds. Bax zich metterwoon in zijn geboorte plaats, waar hij op 5 september 1939 in de leeftijd van 72 jaar overleed. Met hem ging een man heen, die 35 jaar lang trouw, oprecht 'en met gro te toewijding zijn arbeid in de ge meente heeft verricht. Op 8 septem ber d.o.v. vond te Holten de begrafe nis plaats. In de kerk werd gespro ken door ds. J. W. Dragt, opvolger van ds. Bax, en door ds. R. Ham ming van Nijverdal. Mevrouw Bax-Wechgelaer ontsliep op 2 december 1953 te Aalten, waar zij na het verscheiden van haar man inwoonde bij familie. Op 5 december d.o.v. werd zij eveneens in Holten ter aarde besteld. Hilversum. w. OTTEN. Ook in de tweede wedstrijd werd door Holten 1 met 4-4 gelijkgespeeld. Tot dit resultaat droeg o.a. bij René Heyting door zowel haar enkelspel als de damesdubbe] met Tineke Makel te winnen. De andere twee punten werden veroverd door Gerrit Makel in zijn single en zijn mixed met Tineke Makel. Door dit resultaat is de competitie nog geheel open. Zondag 28 mei zul len de kaarten duidelijker kunnen ko men te liggen wanneer in de uitwed strijd Beekbergen de derde'tegenstan der zal zijn. Het tweede team moest deze keer in Zwolle met een gelijkspel genoegen nemen Maar deze prestatie was lang met slecht gezien het feit dat met een invalster, de jeugdige Linda Kamper man, moest worden aangetreden. Lin da speelde goed en wist zelfs samen met Rudie Berends een mixed-dubbel te winnen Voor de andere drie pun ten zorgden Rob van Iddelinge o.a, samen met Yvonne Durieux in de tweede mixed. Hoewel de resultaten van de zater dagteams minder waren moet toch ge steld worden dat met name het heren (jongens!) team bijzonder goed ge speeld heeft. Met iets meer routine waren de punten in Holten gebleven, terwijl nu door een nederlaag na zeer lange strijd van de heren dubbel van Jan Herman ten Kampe en Bert Kam perman de sportieve en plezierige te genstanders uit Markelo met een 3-2 overwinning huistoe gingen. Het mixed-team speelde een min der plezierige. Niet alleen werd met 4-1 verloren, maar de sfeer was niet zoals we die gewend zijn bij tennis- competitiewedstrijden. Het pinkster weekend zijn er geen competitiewed strijden. Pinkstermaandag wordt nu een onderling toernooi georganiseerd, waarvoor de leden zich maandagoch tend in het clubhuis kunnen opgeven. Vormingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem, post Zwolle (tel. 05290 - 541), dat al eerder onder meer 30 cursussen rond het thema'„Stervenshulp: opgave en onmacht" hield, organiseert ook op 29 en 30 mei a.s. een tweedaagse oriëntatiebijeenkomst over begeleiding van stervenden en over vragen inzake medische macht en ethiek. Deze cursussen bedoelen een oriëntatie te zijn voor mensen die in hun werk en/öf het eigen leven op vragen over leven en dood en stervenshulp zijn gestoten. Agenda voor de week van donder dag 15 t.m. woensdag 21 mei 1975. Speciale openingstochten met de riièüWé salonboot Vaii Rederij Scheers op le en 2e pinksterdag. Vertrek 14.30 uur, aankomst 18.00 uur. Inlichtingen/ reserveringen: Rederij Scheers, w.s. Eureka, Worp, tel. 15914, b.g.g. 13254. VVV Deventer 05700-16200. E D.B.-theater, Smedenstr. 10, telef. 13615, weekfilm do. 15 t.m. wo. 21 mei Dokter Zhivago, 2e week, .14 jr.,.nacht voorstelling vr. 16, za. 17 mei 23.30 uur De veertien karatevrouwen 18 jr., matinee za. 17, zo. 18, ma. 19 mei 14 uur De vier clowns a.l. Aanvangstij den weekfilm: dagel. 19*30, zo. en ma. ook 16 uur. Cinema, Lange Bisschopstr. 69, tel. 11100, weekfilm do. 15 t.m. wo. 21 mei Marieken van Nieümegen, 2e week, 18 jr., nachtvoox-st. vr. 16, za. 17 mei 24 uur Enter the dragon, 2e week, 18 jr., matinee za. 17, zo. 18, ma. 19, wo. 21 mei 14 uur Heksen en bezemstelen a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 urn-, za. 18.45 en 21.15, zo., ma 16, 18.45 en 21.15 uur. Luxor theater, Brink 20, tel. 18662, Tijdens de pinkstex-dagen (17-19 i„__ is ex- op Den Alerdinck een bijeen komst rond de vraag: 'Wat bezielt ons in Godsnaam?1, in aansluiting het bezinningspx-oject van de Wereld raad van kerken over 'verantwoor ding afleggen van de hoop die in ons is.' 'Religie en muziek' staat centraal ii een zomerweek op Den Alerdinck van 19 tot 26 juli. Een van de onderwer pen in deze veel omvattende week: Muziek en zang: Wat kunnen die en hoe functioneren die? Wat 'doen ze ons? Deelnemersprijs f. 190,-; kinde ren reductie. Adres voor opgave en nadere inl. ook over andere bijeen komsten: zie boven. (Hervormd Eersbureau) In Rusland: Wedergeboorte van het geloof? 'Als de thex-mometer 100° C. aanwijst, dan gelooft de atheïst, dat zo'n tem peratuur objectief bestaat. Het is voor een atheïst moeilijk te geloven, Als u de komende dagen een olifant ziet - een echte of een afbeelding - zult u aan het Rode Kruis moeten denken. Dat dier wordt namelijk als mascotte gebruikt bij de aanstaande collecte van het Nederlandse Rode Kruis, van maaudag 26 mei tot en met zaterdag 7 juni Affiches, t-shirts, autostickers en ander propagandama teriaal voor deze jaarlijkse inzameling zijn alle voorzien van een vriendelijke olifant, die het publiek vraagt dc collectebussen te helpen vullen. INZAMELINGSCAMPAGNE eind mei - begin juni Dat gebeurt onder het motto „Hel Rode Kruis komt een stukje tekort." Want inderdaad, steeds vaker wordt op het Rode Kruis een bex-oep ge daan, in binnen- en buitenland, voor eenzamen en gehandicapten, voor slachtoffers van rampen en conflicten. Het Rode Kruis vindt ook steeds nieu we taken op zijn weg: nieuwe vakan tieprojecten voor chronisch zieken en invaliden, telefooncirkels voor cori- tactbehoevenden, Medic Alert-pennin- gen voor speciale groepen en patiën ten Allemaal hulpverlenend werk, dat elk jaar meer kost. Vandaar dat het Rode Kruis, dat zijn taken alleen dankzij de vrijgevigheid van de Ne derlandse bevolking kan uitvoeren, steeds een stukje tekox-t komt. Die olifant wil u nxi - in alle goed moedigheid - bij de lurven pakken met het verzoek wat meer te geven als de collectebus u straks wordt voor gehouden. Opdat het Rode Kruis niets tekort komt, zodat medemensen die wel wat tekort komen, zo goed moge lijk kunnen worden geholpen. Joop Geesink is de ontwerper-teke? naar van de olifant. U kent hem wel van Loeki de Leeuw, die de STER- reclame opsiert. De olifant zal trou wens óók op de televisie te zien zijn. In de laatste week van mei en de eer ste week van juni zal enkele malen een filmspot van één minuut worden getoond, waarin het goede dier de Rode Kruis-collecte op zeer bijzonde re wijze zal aanbevelen. Een ander, die datzelfde zal doen - woensdag 28 mei om vijf vóór acht op Nederlaxxd I - is Simon Carmiggelt. Op de van hem bekende wijze zal hij vertellen wat het Rode Kruis allemaal waard is. Dat is in elk geval ook: een bijdrage van u. U moet natuurlijk niet vreemd opkijken als in dat program ma de olifant nog even om de hoek komt kijken Het Rode Kruis heeft hel dier geen naam gegeven. Daarmee zou de aan dacht teveel worden afgeleid van het doel waarvoor het dient: een extra opwekking aan u om naar vermogen bij te dragen voor hulpverlening aan ontelbare naamlozen. Al kunnen daar toe ook zeer bekenden van u behoren. Zorg, dat het Kruis niets tekort komt dat er objectief een moraal bestaat. Onze ziel met de kwikzilverkolom en de tien geboden met de schaal op de thex-mometer te vergelijken, is voor de atheïst onmogelijk. We hebben de thermometer van onze moraal ver loren we geloven niet aan elkaar, niet. aa.n het goede. Aan een ideale God kon men geloven - en men ge loofde ook - maar hoe kan men aan een zondig mens geloven? De mens heid richt haar blikken weer op God, want in het geloof aan God verwerft ze gemakkelijk ook het geloof, de hoop en de liefde.' Deze citaten uit bx-ieven van de op 4 •ovember 1972 in een gevangenkamp gestorven jonge russische schrijver Jurij Galanskov vertolken de gevoe lens en gedachten van vele russen. Er zijn in de Sovjet-Unie na 58 jaar communisme en atheïsme meer gelo vigen dan de statistieken doen ver moeden en misschien zelfs meer dan vóór de revolutie van 1917. Want vóór de revolutie was iedere rus weliswaar in naam christen (de orthodoxe kerk was staatskex-k), maar dat zei na tuurlijk weinig over zijn geloof. Na de revolutie werden materialisme en atheïsme de officiële wereldbeschou wing en ieder, die enigszins belang rijk of verantwoordelijk werk heeft, wordt geacht atheïst t.e zijn. Dat heeft twee gevolgen: ten eerste, wie openlijk lid van een kerk is, gelooft werkelijk (afgezien van in opdracht van de politie in de kerken werkende spionnen) ten tweede, tallozen, die werkelijk geloven, zijn niet openlijk lid van éen kerk. Het verlangen naar de 'ideale God' en een 'objectieve moraal' laat zich niet uitroeien. Telkens wijzen de sta tistieken uit, dat het merendeels ou deren, vooral oude vrouwen zijn, die de kerken bezoeken. Maar dat ver schijnsel doet zich nu al drie genera ties lang voor in de atheïstisohe sov jetmaatschappij. Dat bewijst, dat zij, die in hun jeugd'; niet geloofden, op latere leeftijd gelovig werden of dat zij, die als jongemensen niet naar de kerk gingen om hun loopbaan of die van hun kinderen niet in gevaar te brengen, voor hun geloof uitkomen, als ze daarvan geen gevolgen meer hoeven te vrezen. Velen, die in een kwetsbare positie; fvèrkeren, 'gaan ook heimelijk naar eéti-kerk, waar men hen niet kent. De laatste jaren ech ter sluiten steeds meer jonge mensen zich bij een kerk- aan zonder rekening mol mogelijke gevolgen te houden, hi' de protestantse kex'ken wat meer aantrekkingskracht voor jonge ren in de intellectuele beroepen schij nen te hebben. Een aantal in samïzdat (ondergrond se pers) verschenen artikelen van russen over deze herleving van het geloof, die juist, in het land met de langste atheïstische traditie plaats vindt, is opgenomen in een kort ge leden bij de YMCA Press in Parijs uitgegeven bundel met de titel 'Iz pod glyb' (Van onder de ijsschotsen van daan). Enkele willekeurige citaten eruit laten zien wat russen van ds geestelijke situatie in hun land den ken: 'Het is nog te vroeg, om ondubbelzin nige conclusies te trekken, maar het schijnt dat ook op de,vraag: 'Waar is de waarheid?' al een antwoord ge geven wordt. Zoals in het organisme het uitstoten van vreemde eiwitten plaatsvindt, zo vindt nu het uitstoten van de 'positieve filosofie' en de hele ermee verbonden ideologie plaats: in onze maatschappij vindt ze geen voe dingsbodem meer in de levende ziel.' 'Op geheimzinnige en onzichtbare wijze keert het bijna verloren gegane christelijke bewustzijn tot ons terug •Waarom vindt deze wedêrgêboorte, tegen de achtergrond van de ondex-- gang van het geloof en het religieuze gevoel in de hele wereld, juist in ons land plaats, waar de christelijke godsdienst aan bijzonder planmatige en wrede aanvallen is blootgesteld?' Vertalingen als die van de bundel 'Iz pod glyb' zijn zeer wenselijk, omdat ze regelrecht uit de sovjetwerkelijk heid komende stemmen doorgeven. (Hervormd Persbureau) weekfilm do. 15 t.m. wo. 21 mei Veel liefs uit Moskou i4 jr., nachtvoorstel ling vr. 16 mei 23 uur Fadango, de sex-ranch 18 jr., matinee zo. 18, ma. 19 mei 14 uur De lefschopper a.l. Aan vangstijden weekfilm: werkd. 20 uur, za. 18.30 en 21 uur, zo. en ma. 16, 18.30 en 21 uur. Goetiek De Rozijnenkorf, Grote Pooi 19, tel. 11848. geopend: ma. t.m. za. 14- 18, vr. ook 19-21: tot 15 mei Marie Sophie Mejan, tekeningen, litho's, 16 mei-6 juni Hans Zweverink en Bet ae Wilde, tekeningen, litho's. De Kunstpoot, adres en openingstij den als Rozijnenkorf: tot 15 mei Ank Spronk, etsen, gouaches, aquarellen, 16 mei-6 juni De vrouw in de kunst. Kunst Rondom. Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 13506: 15 mei-1 juni ten toonstelling i.s.m. Man-Vrouw-Maat schappij in het kader van 't Jaar van de Vrouw. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 21815, geopend: di. t.m. za. 10-18, zo. 14-17: tot 1 juni Edlef Ro- meny, schilderijen. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675, geopend: di t.m. vr. 9- 12, za. 14-17: Permanente expositie over leven en werk van A. Schweitzer (van 17 t.m. 21 mei gesloten). Woens dag 21 mei 12.15 u. onthulling van het Schweitzer-monument op de Brink door mej. dr. Christiane Eckert, klein dochter van dr. Albert Schweitzer. 15 uur herdenkingsbijeenkomst in d( Grote of Lebuïnuskerk, Grote Kerk hof. De herdenkingsrede wordt ge sproken door prof. dr. S. W Mönnich uit Amsterdam. Orgelbegeleiding: J. Kleinbussink. IJssélhotel, Worp 2. tel. 13520. Ge hele maand expositie van wandkle den van Sabine Wortelboer en Elma Beks; knipkunst door mevr. v d. Maas. Museum De Waag, Brink 56. telef. 14556, geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17, za. 14-17. Antieke fietsen, keu kens, zilver, aardewerk. Museum De Drie Haringen, Brink 55. tel. 14556. geopend: di. t.m. za. 10- 12.30 en 14-17. za. 14-17. Tentoonstel ling van aanklëedpoppen uit 1860-1910 Museum voor mechanisch speelgoed •Noordenbergstr. 9, tel. 19739, geopend: als de Waag. Bergkerk, Bergkerkplein, tel. 10700. geopend: dagelijks 10-21 uur. Tot 25 mei „Onderweg.naar de vrede?", tentoonstelling over de periode 1933- heden t.g.v. 30 jaar vrijheid. Atheneumbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512, geopend: ma. t.m. vr 10- 12.30 en 14-17, zo. ook 18-20.45, vanaf 15 mei Verborgen vrouwenleven. De vrouw in het klooster. De Ervaring, Kleine Overstraat 85, geopend: wo. t.m. zo. 13-18. Tot 17 mei Exposities van Maddala's door Ioanna Salajan, Richax-d Lamm, Ries Kleij- nen, Bernd Bevers, Elly Geesink, Pim de Boer, Henk Gotlieb, Jan ten Voor de. Loes en Reinier van de Voorde. Galerij Bado. Koekendijk 12, Bath- men, tel. 05704-2330, geopend: di. t.m. za. 13.30-18, vr. ook 19-20, za ook 19- 20. Keramiek van Babs van Elsdïn- gen, Pam Wiekhart, Hans Boerrigter en L. M. Kolenbrander. In mei is de natuur pas goed wak ker uit de winterslaap, liet prille groen barst uit de knoppen, de hele natuur tintelt van nieuw voorjaarsle ven met een aanstekelijkheid, die al eeuwen en eeuwen zijn weerklank vindt in de heidense en christelijke feesten. Van oudsher is mei de maand waarin liefdesbanden en andere ver bintenissen worden gesloten, de maand waarin jongelui in 't groen ge kleed of met groen versierd, rondom de rijkversierde meiboom dansten. Al op de eerste mei praalde, reeds bij het aanbreken van de dag, 'de met goud en zilverpapieren lovertjes ver sierde meiboom. Een paar eeuwen geleden hadden de burgers er één voor de overheid, de armen voor de rijken, de schoolkinderen voor hun onderwijzeres, de minnaars voor hun minnaressen en de kinderen voor hun ouders geplant. In 's Hage maakte de burgerij en vooral de schutterijen veel werk van zulke bomen. De mei bomen droegen een speciaal devies, dat „de gezintheid van het volck, wat het prijswaerd achtte, wat het stoffe tot afkeuringhe gaf, rondelijck te ken nen gaf.'.' In een nieuwsblad uit 1669 stond te le zen: Als het nu den lesten dagh en avont van April was, hebben de bur gers van 's-Gravenhage volgens oude gewoonte ses rustige meyboomen ghe plant, waaronder één voor de Staten van Holland en de West-Vrieslandt in welker wimpels stonden dese woor den: „Humanarum grande decus co- lumenque rerum," wat betekent; hoe grooten zuvl van Staat van Hollant was. Het planten van de ,,Mey-boomen van Staat" met de zinspreuken is tot de Franse revolutie in gebruik geble ven. De meibomen omkranst of be hangen met versierde kronen werden 's-avonds verlicht en door ,,'t Hof' bezichtigd. Wat het een vroege zachte lente èn stonden op de eerste mei de bomen al in bloei, dan was het in de steden en dorpen een „regte" vreugdedag. Men zond elkaar meigiften, en de straten waren als het ware herscha pen in feestzalen waarin werd ge danst en waar mey-liederen werden gezongen. Soms ging het er echtér zo ruw aan toe, uiteindelijk, dat het „vieren van den May" 't volgend jaar bij klok- geklep en plakkaat werd verboden. In oude boekskes staan tal van mei liedjes, zoals: „lek kom hier planten met geluyt, trommel en fluyt, Eenen groenen, en playsanten Mey-boom, voor u deur, schoon bruyt." Als dan enige coupletten lang de schoonheid van het meisje is ge roemd gaat het lied verder: „Nu gaen ick schrijve in den Mey-boom die hier staat dat ick uwen dienaer blijve Tot dat 't leven mij verlaet." De plechtige ommegangen, het vo gelschieten, de pinksterdansen en het zingen rond de boom zijn zeer lang in gebruik gebleven. De pinksterbruid of pinksterblom, op gezamenlijke kos ten versierd met bloemen en slingers was omringd door een stoet van in 't wit geklede meisjes. De al zingend opgehaalde schat was vaak zo groot en de liedjes die gezongen waren vaak zo lichtzinnig, dat in de 17e eeuw de regering „verpligt was den omgang der pinksterbloemen strenge- !ijk te verbieden in Amsterdam, Enk huizen, Haarlem, Dordrecht, Arnhem en elders, op poene van een goudgul den voor elk kind dat den ciertak be geleidde." Vaak waren het alleen de weeskinde ren, die langs de huizen rondgingen om zingend koekjes en stuivers op te halen. Vaak gingen een in 't wit ge klede jongen met een bloemenom- wonden staf en een in 't wit gekleed meisje met een versierde beker, voorop. Hun gezang bestond uit het refrein: ..De pinksterbruid, Die gaat vooruit Haar voetjes die willen niet horen en als ze dan niet horen wil, dan gaat de bruid verloren." De befoemdste Pinksterbloem was indertijd die van Schermerhorn. Ze werd voorgesteld, staande op een draagbank en omhangen met twintig zilveren tuigen, tien zilveren belien. drie beugeltasseh en vijfentwintig kettingen. In haar rechterhand hield zij een zilver kommetje en in haar linker een zilveren bel. die zij liet klingelen terwijl de giften werden in gezameld De Amsterdamse weesjongens uit vroeger eeuwen hadden de naam. al tijd betrokken te zijn bij het luilakken. Vrijdags voor Pinksteren al, gingen zij vroeg buiten de stad brandnetels plukken. A!s zij, de brandnetels steeds ronddraaiend terugkwamen, zongen zij: „De leuyelak! De grote slaapzak. Hij is opgestaan! Hij mag niet weer naar bed toe gaan! Alluyn, alluvn. een dief in de tuin. Alarm, alarm, een dief in je arm Al schoon al schoon de rozeboorr. Alhier de Eglantier!" De zaterdag voor Pinksteren klonk hetzelfde lied, terwijl ze de deuren van de huizen dichtbonden en er al lerlei vieze dingen aanhingen. Weldra mochten dan ook de jongens ■van de vaders van de tehuizen niet meer uitgaan vóór zij naar het werk gingen en zo bleef er van de oude ge woonte niet veel meer over dan het roepen van „Luylak" langs de stra ten. nadruk verboden Eij de t.g.v. het concours-tiippique door de rijvereniging Bergruiters ge houden verloting vielen de prijzen op de volgende nummers: rood: 385 516 - 437 - 238 - 208 - 377 - 445 - 203 - wit: 846 - 108 - 870 - 207 - 406 - 843 - 134 - 826 - 442 - 423. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer Robers. Pastoriestraat 48, Holten Natuurlijk niet; natuurlijk is een vrouw niks beter dan een man. Maar ook niks minder! Zeker, schaatsen en fietsen kan ze niet even hard; dat is eèn kwestie van' spierkracht. In 't denken en han delen zijn we gelijk. Hoe komt 't dan dat toch vrouwen zo vaak achtergesteld worden? Van ge lijke rechten is bepaald nog niet overal sprake. Op de Emancipade wordt gesig naleerd waar het fout zit en wor den oplossingen gesuggereerd, 'n Paar honderd groepen en orga nisaties laten zien hoe hun aan pak was of is. En daar kan men lering uit trekken. Of niet. Neem nu de werkende vrouw: zij krijgt een plaats in de sector Arbeid, waar het NVV zich uitgebreid pre senteert, compleet met de aangeslo ten bonden, het jongerenkontakt en 't sekretariaat vrouwelijke werknemers. Via een looproute wordt het leven van een' vrouw uitgebeeld van school, via werkende jongeren en gehuwde werkende vrouw tot pensioen. Er zal een praatboek zijn, waar deskundigen vragen beantwoorden en informatie geven. UTRECHT. Hare Majesteit Ko ningin Juliana opent op dinsdag 20 mei om half elf 's morgens de Eman cipade in de Margriethal te Utrecht. De manifestatie bestrijkt een aantal hallen van het Jaarbeurscomplex en is tot en met 8 juni dagelijks - ook in de weekends - geopend van 10.00 tot Maak van uw tuin een lusthof met sierbetontegels of blokken. Zelfs van hele kleine tuintjes is vaak veel meer te maken Wie gebruik maakt van spoorbielsen, sierbeton- blokken of schutting, bloembakkenen uitgewassen grind- tegels m vele soorten en kleuren van ons, die hoeft heus niet over te borrelen van kreatieve ideeën om er toch iets fijns van te maken. Dot eens iets aan die tuin. Maak er iets verrassends van. Wij helpen u graag. A.F. PIERIK b.v. Enterstraat 190 - Rijssen Telefoon: 05480-3044 Showroom dagelijks geopend van 9-6, donderdagavond tot 9 uur, zaterdag 9-5 uur. 18.00 uur. Op donderdagen zelfs tot 22.00 uur. De openingsplechtigheid wordt in geluid door een welkomstwoord van de voorzitter van het Nationaal Co mité Internationaal Jaar van de Vrouw, mevrouw ir. Nellien de Rui ter. Zij zal het woord vervolgens ge ven aan de Commissaris van de Ko ningin in Di-enthe, mevrouw mr. Ti neke Schiithuis. Dan is het moment aangebroken waarop mevrouw Marga Kamlag, van de bekende NOS-tv-sportrubriek. de estafetteloopsters zal binnenpraten. Zij komen uit de verschillende pro vincies van ons land aangerend - vaak zijn ze al de vorige avond ge start - met in de hand geklemd een koker met een boodschap van hun respectievelijke Commissarissen van de Koningin. Deze hoge heren heb ben de kokers eigenhandig uitgereikt aan de atletes: soms, afhankelijk natuurlijk van de locatie, zeer iaat in de avond of zeer vroeg in de morgen. Eén en ander is georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. De centrale van de plattelandsvrou wenorganisaties maakt een aantal problemen zichtbaar van vrouwen zo. wel in het agrarisch als midden- standsbedrijf, zoals kinderopvang als in het bedrijf moet worden meege holpen., oplossingen voor het geval de vrouw b.v. door ziekte uitvalt en voor de geldzorgen wanneer het bedrijf tij delijk niet zo goed gaat. Eén en an der is gesitueerd in een doolhof met de symbolische duizendpoot als de personificatie van de vrouw, die werkt in een bedrijf aan huis. De levensloop van vijf babies, gebo ren. jn verschillende milieus, wordt nagegaan en gevisualiseerd door de drie vrouwenbonden CNV. NKV en NVV. Eenmaal getikt, altijd getikt, zeggen de Kantoorvrouwen. Maar liefst een derde van alle werkende gehuwde en ongehuwde vrouwen zit op -een kan toor. De meesten in de dienstverle nende sector. Kiest de vrouw dit werk zelf of wordt ze thuis en op school 'n bepaalde kant opgestuurd? Vindt ze het gezellig op kantoor? Wat zijn haar mogelijkheden daar later? Het antwoord is aan de vrouw zelf. Een kleine quiz helpt haar op de Emanci pade. De Stichting Ombudsvrouw werkt aan de opheffing van discriminatie b.v. bij belastingmaatregelen en ontslag problemen bij part-time werk. De ombudsvrouw zelf, Meta van Beek. is aanwezig in de week-ends en op donderdagavonden. En anders is er iemand van haar team. De tentoonstelling Emancipatie - Be vrijden - Kwaliteit is ingericht door ir. J. van Ettinger. adviseur Bouw centrum, wiens uitgangspunt is: de omgeving van de mens bezit moge lijkheden genoeg voor gelijke kansen voor alle mensen om zichzelf te ont wikkelen. Wat echter ook nodig is, is tijd. Pas wanneer Tijd voor Kwaliteit wordt vrijgemaakt, is volledige eman cipatie van vrouw en man moge lijk. De expositie laat zien hoe men dit zou kunnen realiseren. Er zal een experiment worden opgezet, waaraan iedereen kan meedoen. Hoe meer deelnemers, hoe beter. De vrouw, die werkt, de vrouw die wil gaan werken en de vrouw, die an der werk wil: veor hun allemaal is de Emancipade, de manifestatie die hoopt een stukje ontevredenheid weg te nemen, waar dat is. P.S. voor mannen: Wij zijn tégen het kommerciële instituut van moeder dag. Bij deze een tip voor de mannen die dat gevoel ook hebben, maar toch iets willen doen. Beloof 'r een kaartje voor de Emancipade! Kost maar f 4.50 en in groepsverband (minimaal 20 mensen) f 3.-. Kinderen beneden de 12 jaar gratis. Elke dag geopend - ook de week-ends van 10.00 tot 18.00 uur, op donderdagavond tot 22.00 uur. De uitvoeringsorganen van de so ciale verzekering, maar ook vele an dere instellingen en bedrijven heb ben medewerkers nodig die beschik ken over een goede, op de praktijk gerichte vakkennis van de sociale verzekeringswetgeving. Een hierop gerichte tweejarige cur sus begint weer in september. Zij is georganiseerd door de Stichting Op leiding Sociale Verzekering te Am sterdam. Oorspronkelijk was deze cursus be doeld als vakopleiding voor hen die werkzaam zijn bij een der uitvoe ringsorganen van de sociale verzeke ring. De praktijk wijst echter uit dat in de laatste jaren circa een derde deel van de cursisten, zoals maat schappelijk werkers, medewerkers van personeelsafdelingen en organi saties op sociaal gebied, elders werkt. De cursus omvat twee delen. Het eer ste deel betreft een aantal onderwer pen die met de sociale verzekering in relatie staan; het tweede gedeelte geeft een gedetailleerde behandeling van de sociale verzekeringswetge ving. De mogelijkheid van aanmelding voor deze cursus sluit 10 juli 1975. Het adres van de Stichting Opleiding So ciale Verzekering is: Bos en Lommer plantsoen 1, Amsterdam-West, teief. 020 - 871513.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 9