SPAR SUPER H» KOOPMAN VAN BELANG U besteden Europese boeren onmisbaar bij ontwikkelingshulp ssèi 489 295 489 81 598 li 148 89 188 225 48 79 110 85 88 8$ 129 18 119 sen fliiike jongeman parttime krachten Aan vroegtijdig opgegeven adver tenties kan*en wij Ie meeste twee kelners serveersters Foto-, teken-, schilder en slagzinnen wedstrijd ïleesgehakt Malse sla Ierse worst Sappige citroenen Bananen Hollandse andijvie Groene import appelen Jaffa sinaasappelen Magere chocoladevla Bitterkoekjes dessert EEN WINKELMEISJE alonwander „DIKKIE- DOWN" Schouderfiletrollade QQft VOOR PINKSTEREN Heerlijke Pinkstertaart 375 4 slagroompunten 298 Appeltaart 179 Cashew neten 328) Doorregen runderlappen Besneden rede kooi Tomaten ifagmeiK Tarwebol Suikerbrood Roggebrood Bacon Leverkaas Gervelaat Gelderse rookworst Gemengde groene planten 175 vein maat Bloem- en perkplanten FIRMA G. J. HANEVELD GEBR. BIKKERS B.V. <galon Itfiengunie Holten B.V. „DE P0PPE" Hotel-restaurant „Be Holterberg" Wolf aan de riem Om te gieren Geboortebeperk i n g bridge wedstrijd Bedreigde landschappen Vrijdag iti mei 19/5 j Vrijdag 16 mei en zaterdag 17 mei VERS VLEES: 1000 gram VVW (500 gram528) 500 gram Exclusieve vleeswaren, zoals de echte overheerlijke PATÉ's, super fijne SALADES en de enig echte onvervalste ARDENNER BOERENHAM. IN ONZE GROENTE AFDELING: IN ONZE GEBAK-AFDELING: IN ONZE NOTENBAR: gezouten - 250 gram Dinsdag 20 mei en woensdag 21 mei: VERS VLEES: 1000 gram (500 gram 278) 2 kroppen (500 gram GROENTE EN FRUIT: kilo flinke - 8 stuks Leg maar gerust uw eisen op tafel, ais het gaat om de keuze van een kruidenier. Want dan kunt u niet gauw teveel verlangen. Wij van Spar zijn niet bang voor veeleisende klanten, omdat we zoveel te bieden hebben. En dat is heel wat meer dan alleen maar prijsvoordeel. Donderdag 22 mei: VERS VLEES: 1000 gram (500 gram 438) 500 gram y2 kilo Gehele week: ZUIVEL: liter linivu mIiL liter 400 gram BROOD: overheerlijk pakje VLEESWAREN: 100 gram 150 gram 150 gram Zie verder onze weekfolder en winkelaanbiedingen. de VAN DE MAAT EN ZN. Dorpsstraat 10, Holten Telefoon 1538 b-g.g. 2880 vraagt zo spoedig mogelijk in ruime sortering, zoals: Geranium's, Begonia's, Salvia's, petunia's, Ageratum, Dahlia planten, Chrysanten, Tomaten planten enz. enz. Grote sortering in bloembakken en hangpotten. Tuincentrum en kwekerij Holterweg 56, Laren (G.) Tel. 05738-387 Zaterdags tot 4 uur geopend. vraagt voor haar afd. siagerij Dorpsstraat 20 om opgeleid te worden in het sla gersvak (Leerlingstelsel) voor afd. keuken (bijv. gehuwde dames), die op on regelmatige tijden kunimen assiste ren. Telefoon 1324 V-V hefadresvoor moderne haarverzorging ook voorafspraak oranjestraat 181 holten I telefoon 1615 Harmellnk's stam- en stok- slabonen voor gezondere gewassen. Zwartepad 1, Tel. 1627 Te kooip wegens aanschaf C.V.: 2 gaskachels, 2 gevel- kachels en 1 mini- kachel Kolweg 52, Tel. 05483-1513 Café-Restaurant voor receptie, bruiloft, etentje en feestavond Prima keuken Max. 250 personen Telefoon 05476 - 1206 Zo spoedig mogelijk gevraagd: Of .^oltérberg 32 Telefootn 05483-1412 5» Kegelcentrum Unieke accommodatie in Oost-Nederland Behalve vrijdags en zaterdags nog diverse banen vrij. Tijdig reserveren' gewenst. Holten Dorpsstraat 20 tel. 05483-1324, na 19.00 uur 2998 of 2530 Grote belangstelling voor subsidie onderhoud eigen huis Dat er in. den lande een enorme be langstelling bestaat voor de rijks subsidie voor onderihoud van 't eigen huis, blijkt niet alleen via de radio maar valt ook af te le'iden uit het feit, dat donderdag op het gemeente huis alhier, niej minder dan 190 stel formulieren werd afgegeven. Vandaag (vrijdag) verwacht men nog 'n groot aantal gegadigden. Door het toege- zondenaanta 1 formulieren (55) raak te men al spoedig heen, zodat men, stante pede, zelf aan het afdrukken moest. Dat in deze maatregel een groot stuk werkgelegenheid schuilt, valt u'it het vorenstaande gemakke lijk af te leiden. De regering zal er dan ook verstandig aan doen in dien nodig het niet bij de uitge trokken 80 miljoen te laten, omdat het hier een directe werkverruiming betreft. RHENEN De trouwe lezers van de verhaaltjes die elke week ver schijnen over het wel en wee in Ouwehands Dierenpark op de Greb- beberg in Rhenen, zullen zich onge twijfeld nog herinneren, dat er een jong wolfje was geboren. Het werd door moeder verstoten en door de buurvrouw van de heer Ouwehand liefderijk in huis opgenomen om te worden groot gebracht. De latere berichten, dat het wolfje ,,Bor" naar het dierenpark moest verhuizen, om dat hij het complete meubilair van zijn stiefmoeder vernielde, liggen ook nog vers in het geheugen. Lange tijd hoorden we niets meer over ,,Bor de Wolf" van Ouwehand. Maar hij is nu opnieuw in het nieuws gekomen. ,,Bor", nu bijna volwassen, is nog steeds handtam en maakt iedere dag aan de riem van zijn verzorger een wandeling over het dierenpark! ,,Bor" gedraagt zich als een doodge wone hond. Hij is helemaal niet agressief en dolblij als de oppas ser met riem en halsband komt aan dragen. Dit dagelijkse uitstapje is voor ,,Bor" een waar feest, omdat hij overigens maar een eenzaam be staan heeft. Hij kan namelijk nooit in de wolvenkolonie van het dieren park worden opgenomen. Hij wordt gewoonweg door de rest van de fa milie niet geaccepteerd. RHENEN Over een grote mate van tolerantie gesproken, daarvan is in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg een uitermate verstrek kend voorbeeld te vinden. Op nog geen twee meter afstand van twee vervaarlijk uitziende lammergieren, broedt een eend in een rieten korfje haar jongen uit. Dit vreedzame to neeltje speelt zich af op een eilandje van nog geen 50 m2 midden in één van de vele vijvers die op het park zijn te vinden. Terwijl de gieren hun middag maaltijd verorberen en de enorme beenderen tot op het bot afkluiven, wandelt vader eend rustig in het rond om zijn vrouwtje te beschermen tegen eventuele indringers. Maar dat is helemaal niet nodig, want de enige indringers zouden die lammergieren kunnen zijn en die zien kennelijk echt geen been in een eendekluif! In Ouwehands Dierenpark te Rhe nen zijn hief minder dan twaalf dwerggeitjes geboren. Tot die pro- duktie kwam één bok, die zes geiten ,,tot zijn beschikking" heeft. Feitelijk kan deze dwerggeitenfamilie wel vier en twintig stuks per jaar ter wereld brengen, maar de directie van de dierentuin doet aan geboortebeper king. Vrij eenvoudig, namelijk door de bok één keer in zijn harem te la ten. Arme bok. Hetontwikkelingsvraagstuk is Van de meest indringende zaken in onze tijd. In de rijke landen maakt men zich nogal eens druk over werkgelegenheid, inflatie, milieu, enz. Deze welvaartsperikelcn zijn vergeleken met het ontwikkelings probleem alleen maar schoonheids foutjes. De landbouw speelt een belangrijke rol bij de ontwikkelings hulp. Vooral de laatste jaren heeft men de rol en de betekenis van de landbouw weer in ere hersteld, want de moeilijkheden in de arme of ont wikkelingslanden zijn vaak te her leiden tot agrarische produktievraag- stukken. In ons land is men vaak geneigd alle vraagstukken die met landbouw en agrarische produktie te maken hebben met een minachtend lachje af te doen. ,,Het is immers al erg genoeg dat onze boeren en tuinders gesteund worden om het peperdure produktieapparaat draaiende te hou den". In het denkmodel van vele argeloze lezers wordt de „dure" Eu ropese boer de handen boven het hoofd gehouden. „Men zou er beter aan doen het geld aan de arme lan den te geven, zodat men daar ruimer adem kan halen". Zulke theorieën waanideëen komen helaas nog voor in onze welvaartsstaat. De landbouw heeft een wezenlijke functie bij de oplossing van het we reldvoedselprobleem. Ruim tien jaar geleden publiceerde het Landbouw schap het boerentoporgaan in ons land een rapport waarin de agra rische aspecten van het ontwikke lingsvraagstuk uiteen gezet werden. De laatste tien jaren zijn de opvat tingen over de rol en de funktie van die landbouw in belangrijke mate 1 e.a. Bontje-Dekkers 58.33 pet. Van Zoest-Grobben 58.33 pet.; Teussink-Van Veen 52.77 pet.; 4 e.e. heer en mevr. Rustebiel 50 pet., Dis- bergen-Dekker 50 pet.; 6 Goorman- Geerestein 47.22 pet.; 7 heer'en me- vrouW Sawade 33.33 pet. Stand: 1 Meijar-Dekker 57.88 pet.; 2 heer en mevr. Vermeulen 53.68 pet.; 3 Disbergen-Dekkers 52.16 pet.; 4 heer en mevr. Rustebiel 51.85 pet.; 5 Iddekinge-Geereste'in 50.91 pet.; f Hanenburg-Bogaard 49.57 pet.; 7 Teussink-Van Veen 49.30 pet.; 8 Dijk stra-Bontje 48.96 pet.; 9 Van Zoest- Grobben 48.80 pet.; 10 Goorman- Groot Obbink 48.67 pet.; 11 heer en mevr. Sawade 42.10 pet. gewijzigd. Men heeft ervaren dat de zgn. Groene Revolutie waarvan men destijds alle heil verwachtte slechts matige resultaten heeft op geleverd. De sociaal-economische vooruitgang in de Derde Wereld is zeer bescheiden geweest. Niet alle ontwikkelingslanden en bevolkings groepen hebben gedeeld in de voor uitgang. Het Bruto Nationaal Produkt d.i. de totale brutoproduktie in een land gedurende een zekere tijdsperiode is in de ontwikkelingslanden in de zestiger jaren gestegen met 5 procent pei jaar. Deze groei was zeer onge lijk verdeeld. Waar de grootste be hoefte een produktiegroei was, wer den de minste resultaten geboekt. Dc olie- exporterende landen, die minder dan 4 procent van de wereld bevolking hebben, hebben een pro- duktie-groei van 8,4 procent per jaar gekend. De armste landen, waar tweederde van de wereldbevol king leeft, hebben een groeicijfer van 3,9 procent per jaar. Daar nam het inkomen per hoofd slechts met 1,5 procent per jaar toe. Men moet daarbij bedenken dat het inkomen van de armsten gemiddeld genomen beneden f 700 ligt. De grote verschil len in de groei van de produktie en het inkomen werken funest voor de ontwikkelingslanden. In feite bete kent het dat 40 procent van de bevol king in arme landen nauwelijks weet wat welvaartstoename is. Deze niet onaanzienlijke bevolkingsgroep kampt met een situatie die alleen maar ver slechter. De armste bevolking is bij zonder kwetsbaar voor economische tegenslagen. Men treft er aan een hoog geboortecijfer, zeer miserabe le onderwijsmogelijkheden en een voorthollende inflatie. Eerst magen vullen, clan ontwikke len. Ruim tien jaar geleden taxeerde men de rol van de landbouw bij het wereldontwikkelingsvraagstuk als ondergeschikt. Men gaf de voorkeur aan de industriële ontwikkeling. Zo dra deze industrialisatie voortgang boekte, zou de landbouw het tempo volgen. Het gevolg van een en ander was een verwaarloosde voedselpro- duktie en een toenemende werkeloos heid op het platteland. De laatste ja ren is men tot de erkenning geko men dat het ontwikkelingsvraagstuk begint bij de landbouw. Dat is een van de redenen waarom het land bouwschap zijn visie over ontwikke lingssamenwerking aanpaste en ac tualiseerde. In deze visie wordt gegaan op de drie belangrijke func ties die de landbouw in ontwikke lingslanden heeft n.l. voedselprodu cent, werkgelegenheidsbron en pro ducent van grondstoffen. Alleen voedsel kan een volk op de Medio februari 1976 start Teleac met de cursus „Bedreigde landschappen". Deze cursus wordt geproduceerd in samenwerking met: de Stichting Na tuur en Milieu, het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, het Insti tuut voor Natuurbeschermingseduca tie. In het kader van deze cursus or ganiseren Teleac een foto-, teken-, schilder- en slagzinwedstrijd. Wat? Men kan aan deze wedsti'ijd meedoen door een landschap (b.v. een riviergebied, polder of bos, enz.) te tekenen, te schilderen of te fotogra feren. Ook kan men een slagzin in zenden met betrekking tot de „Be dreigde landschappen." (Deze slagzin moet opwekken tot bescherming van het landschap). Wie? Iedereen kan deelnemen aan deze wedstrijd, alléén of in groepsver band (klas, gezin, clubs enz.) Wanneer? Alle inzendingen moeten vóór 1 september a.s. binnen zijn bij het I.V.N., Warmoesstraat 39 te Am sterdam. Voorwaarden: Bij de toekenning van de prijzen wordt er rekening mee ge houden of de inzending alléén of in groepsverband is gemaakt en ook wordt er gekeken naar de leeftijd van de deelnemers aan deze wedstrijd. Aille inzendingen blijven eigendom van Teleac. Prijzen: Hoofdprijs: een fiets. Ver dere prijzen zijn boeken, zoals: „Ne derland uit de lucht", „Wilde plan ten", meerdere exemplaren van het boek „Vies". been houden. De bevolkingsgroe gaat steeds sneller, ondanks de ac tiever wordende bevolkingspolitiek. Over 25 jaren -telt de wereld ruim miljard mensen, dat is een verdub beling van het huidige aantal. D< voedselbeschikbaarheid in de arm, landen zal 't tempo an de bevolkings groei niet bijhouden. De afgelopei 10 jaren kon elke inwoner in de ont wikkelingslanden per jaar over nau welijks 0,4 procent meer voedsel be schikken. In sommige streken moes het met minder voedsel doen. On dervoeding en hongersnood heerse op grote schaal in de Sahellandei Ethiopië, Soedan, India en Bangla desh. Het is dan ook te begrijpen da ontwikkelingshulp begint bij d maag. Dat dwingt tot een groter voedselproduktie in arme landen. D landbouw zal bij het ontwikkeling.' vraagstuk niet op de tweede plaal gezet mogen worden. Werkgelegenheid en koopkracht. De landbouw is in de ontwikk' lingslanden een belangrijke bron vr werkgelegenheid. Ruim driekwaï van de beroepsbevolking werkt in d landbouw; in de allerarmste landr loopt dit aandeel zelfs op tot 90 pr< cent. Als men de sterke bevolking groei wil opvangen zal de werkg legenheid in de landbouw uitgebrc moeten worden. Het betekent in f< te een andere aanpak dan in de wc terse wereld waar de boeren gedwo> gen zijn om kapitaalintensieve of a- beidsbesparende produktietechni ken toe te passen. In de ontwikk lingslanden daarentegen is de wer' gelegenheid alleen gewaarborgd rr veel arbeid vragende landbouwm thoc'en. Als derde funktie van de landboi in de arme landen kan het produ tievermogen van grondstoffen p noemd worden. Vele ontwikkelinr landen zijn aangewezen op de u voer van hun grondstoffen. De gro den die voor de verbouw van de exporteren grondstoffen nodig zi kunnen niet aangewend worden, vc de eigen voedelproduktie. De kritj in ons land richt zich nogal eens het overdadige gebruik van gran ten behoeve van de dierlijke eitw produktie (vlees). Als de grondst' fen voor onze vleesproduktie niet r dig zijn kan men de vrijkomen produktiegronden in de ontwikk lingslanden aanwenden voor de r gen voedselproduktie. Deze ogenschijnlijk juiste kriti snijdt echter geen hout: als men 1- vlees hier zou laten, staan, betek< dat ook een aantasting van de e portmogelijkheden in de arme ie den. Zij kunnen geen grondstof' meer uitvoeren en missen daarrr de begeerde deviezen die de sier voor de ontwikkeling zijn. Consequ doorredenerend komt het er voor - op neer dat onze wens om min vlees te eten ten behoeve van arme landen èigenlijk moet uitrr den in een koopkrachtsoverdra' Wij zouden de vrijkomende ko kracht, t.g.v. minder vleesconsi- tie, moeten overhevelen naar de r wikkelingslanden. Alleen dan drr men bij aan de oplossing van het c wikkelingsvraagstuk. Als de landbouw een essenl rol vervult bij het ontwikkelings: bleem, dient een daai'op afgest. landbouwbeleid gevoerd te worr Dat beleid moet vooral gericht op de voedselproduktie. Behalve toename van de voedelproduktie ook de koopkrachtige vraag n voedsel gestimuleerd moeten worr' Op dit ogenblik investeei-t men jaar rond 5 miljard gulden in 1? bouwprojecten in ontwikkelings' de de bevolkingsgroei probleem' wil opvangen zal de produktie jaar zeker 40 procent moeten tor men. Een heilloze weg die well' ontmoedigt. I-Iet betekent even dat de landbouwproduktie in de o wikkelde landen niet. gemist kan w den en op korte termijn zeker nog gevoerd moet worden. Dat klinkt r beetje anders dan de „oproltheor die onze „dure boeren" willen af' pei, ten gunste van de arme land'

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 6