45 Raad streeft naar aanleg tunnel in O. Deventerweg Afgifte bouwvergunning .Metalin' laat op zich wachten jaar in dienst Gebr. Wansink Verwarring rond abonnementen zwembad „Twenhaarsveld" Echtpaar Roman vijftig jaar getrouwd Diverse raadsfracties blijkbaar sterk op partij-politieke toer Alleen in Deventer steeg de werkloosheid CHU en ARP pleiten voor leefbaarheid kleine woonkernen Initiatief Werkgroep Wereldwinkel Film vertoonde schril beeld van de apartheid in Zuid-Afrika In tegenstelling met heel Overijssel Weinig hoop op daling Vrijdag 16 mei 1975 5 Namens de fracties van ARP en CHU diende de heer H. J. Westerik, tijdens de j.l. maandag gehouden raadsvergadering een motie in om er bij G.S. op aan te dringen om een ongelijkvloerse kruising van de Oude Deventerweg met de nog aan te leg gen weg S 14 te maken, geschikt voor alle verkeer en niet alleen voor fietsers, zoals blijkbaar wordt over wogen. Deze mot'ie werd ingediend nadat tevoren hierover door genoemde frac ties een schriftelijke vraag was ge steld. De vraag luidde als volgt: Graag zou ik het college de vol gende vraag willen stellen. Nu de uitvoeringsplannen voor de aan te leggen S 14 vaste vorm aan gaat ne men, blijkt, dat op het punt waar de man te leggen weg de Oude Deventer weg kruist, een gevaarlijke situatie dreigt te ontstaan. Onder de bewoners van deze omge ving is hier enige onrust ovèr 'ont staan. Is het college bereid zijn invloed aan te wenden om een zodanige con structie te bepleiten dat van een ge vaarlijke situatie niet meer gespro ken kan worden. Is het college met ons van mening dat een fiets/bromfietstunnel niet d'ie oplossing is, waarnaar gestreefd dient te worden, doch dat ook aan dacht geschonken dient te worden aan het landbouwverkeer en het lo kale verkeer? Antwoord college Bij monde van burgemeester mr. W. H. Enklaar gaf het college het volgende antwoord: Het is ons bekend dat enkele be langhebbenden zich onder overlegging van lijsten met handtekeningep tot het college van Gedeputeerde Staten hebben gewend met het verzoek de gelijkvloerse kruising van de provin ciale weg S 14 met de Oude Deven terweg te wijzigen in een ongelijk vloerse kruising. Inmiddels hebben wij aan dit verzoek, dat ons in af schrift is toegezonden, de nodige aandacht geschonken. Het is ons bekend dat inmiddels wordt bezien in hoeverre de gepro jecteerde kruising met het oog op de verkeersveiligheid kan worden ver beterd. Het overleg hierover is der halve gaande. Motie CHU en ARP Als reactie op dit antwoord ver klaarde de heer Westerik dat, juist nu het overleg gaande is, dit zo'n belangrijk punt te vinden dat de ARP en CHU-fractie gemeend hebben de volgende motie te moeten indienen: De Raad der Gemeente Holten; in vergadering bijeen op 12 mei 1975, verzoekt het college van burgemees ter en wethouders: Bij de Gedeputeerde Staten van Overijssel aan te dringen op een zo danige kruising van de Oude Deven terweg met de nog aan te leggen S 14, dat de veiligheid van het verkeer ge waarborgd blijft. Overwegende 1. Dat de Oude Deventerweg vrij intensief gebruikt wordt door: a. schoolgaande kinderen; b. landbouwverkeer (gemechaniseerd alsmede b.v. veetransport); c. lokaal verkeer; d. toeristenverkeer. 2. Dat de buurtschap Dijkerhoek en een gedeelte van het Neerdorp, wordt ingesloten door enerzijds de rijksweg Holten-Deventer, anderzijds door de nog aan te leggen weg (S 14). 3. Dat een fietstunnel onvoldoende waarborg biedt voor de algehele vei ligheid op dit kruispunt. 4. Dat er naar gestreefd moet wor den een ongelijkvloerse kruising dan wel een tunnel te construeren waar ook het overige verkeer onder punt la-ld genoemd, gebruik van moet maken. 5. Dat een constructie zoals thans is aangegeven niet geaccepteerd wordt. Gaat over tot de orde van de dag. Zonder hoofdelijke stemming werd deze motie aangenomen en zal wor den gezonden aan G.S. en naar de Prov. Waterstaat. Niet tevreden De heer Bosschers was met dit ant woord allerminst tevreden. „Ik vind het jammer dat U het antwoord ook hier weer ophangt aan een nog te verwachten rapport. Ik heb in de uit komst van dat rapport niet zoveel vertouwen. De planologische dienst houdt de ontwikkeling van kleine ker nen al jaren tegen. Wat ik weten wil is hoe de mening van het college over uitbreiding." De heer H. J.. Westerik. vulde, .zijn fractiegenoot aan door op te merken dat de vraag nu juist was gesteld om. voor het 'verschijnen van het rapport, de wensen bij de planologische diens1 ter kennis te brengen. ,,Is de be reidheid om aan Dijkerhoek een ge ringe uitbreiding te geven bij het col lege aanwezig?", wilde hij ook we ten. Ook de heer J. Warrink (Gern Bel.) sloot zich bij'de vragenstellers aan door op te merken: „Als j{ wacht op het rapport, kun je er la ter alleen nog maar tegenaan schop pen. We zullen, ook in deze, zelf met initiatieven moeten komen. Als de PPD geen impulsen krijgt uit de pe riferie denkt men in Zwolle dat men de wijsheid alleen in pacht heeft. Geen standpunt Ondanks al deze aandrang liet het college zich niet tot uitspreken ver leiden. Wel was men van die zijde van mening dat, voor het behoud van het landelijk karakter, de kleine ker nen niet mogen doodbloeden. Wan neer hoger hand geen uitbreiding aan deze woonkernen wil toestaan zullen andere maatregelen tot behoud van de leefbaarheid genomen moeten worden, zoals b.v. verlaging van de leerlingenschaal voor de school in Dijkerhoek. Maar, om te weten wel ke maatregelen men zich voorstelt, zal het rapport toch eerst afgewacht moeten worden, zo werd gesteld. Met onmiskenbare duidelijkheid geeft de film „Zuid-Afrika ongecen sureerd" een beeld van de onvoorstel bare discriminatie die door de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering op de zwarte en gekleurde bevolking van dat land wordt toege past. Veel is over die apartheidspoli tiek gediscussieerd en geschreven, vaak is er twijfel over uitgesproken of het met de levensomstandigheden van die zwarten en kleurlingen wel zo slecht gesteld is. De film laat er geen twijfel over bestaan dat de so ciale en economische toestand waar onder deze mensen leven, slechter is gesteld dan men in het westen kan bevroeden. De film werd donderdagavond in het gebouw Irene vertoond op initiatief van de Werkgroep Wereldwinkel Hol ten en voor een vrij grote groep be langstellenden met een kort woord in geleid door mevr. Betty Neppelen- broek. „Toen onze werkgroep onge veer een jaar bestond kregen we de behoefte om wat meer te doen, dan alleen maar te praten over de derde wereld en besloten we een avond te organiseren. We zijn op het onder werp Zuid-Afrika gekomen omdat de Boycot Outspanactie en ook de We reldraad van Kerken op grote schaal de emigratie naar Zd.-Afrika gingen afraden. We zijn zo gelukkig de film over de apartheid vanavond te kun nen laten zien," aldus mevrouw Nep- pelcnbrock. Na de film, die telkens beelden liet zien hoe de meeste blanken in Zuid- Afrika in weelde leven in vergelijking met de inheemse bevolking wier ar beidskracht volkomen door de blan ken wordt uitgebuit, gaf de heer Du Plessis (Afrikaan), medewerker van het Afrika-studiecentrum in Leiden en tevens actieleider van de Boycot Outspan Aktie, nog een nadere toe lichting. Van de 22 miljoen Inwoners is slechts 17.2% blank, maar 87% van de grond ls in handen van de blanken. Steeds meer worden de zwarten ver dreven naar de reservaten, de „Ban- toestans", zodat ten slotte de steden volkomen blank zullen zijn. Daar komt nog bij, dat 22% van de zwarte en gekleurde bevolking werkloos is, zodat duizenden in diepe armoede ge dompeld zijn. Er heeft, volgens de heer Du Plessis, altijd een zekere apartheid bestaan, maar in 1948 werd onder minister president Malan de huidige, veel wre dere apartheid, door de blanke macht hebbers Ingevoerd. Spreker wees er nog op, dat de film een voortreffelijk beeld van de werkelijkheid geeft Een van de vele trieste beelden is de kin dersterfte: blank 27 per 1000, zwart 322 per 1000 inwoners. Na de pauze werden onder leiding van de heer De Boer uit Markelo, cursusleider op de Volkshogeschool Diependaal, door een forum bestaande uit leden van enkele plaatselijke poli tieke partijen, tal van vragen beant woord. 'Het forum bestond uit de he ren Beumer (PvdA), Vogely (CHU)," Mr. Neppelenbroek (PPR), Du Plessis en voorzitter De Boer: De ARP en Gem. Belang hadden geen belangstel ling en de WD zag geen mogelijkheid iemand te sturen. Het echtpaar G. J. Bosman-B. Bos- man-Nikkels, Borkeld 50, hoopt dins dag zijn gouden huwelijksfeest te vie ren. Beiden gen'ieten nog een goede gezondheid en zijn dag in dag uit nog altijd volop „in de weer". De heer Bosman (73), die enkele jaren geleden de boerderij aan de kant heeft gedaan houdt als hobby nog enkele stuks jong vee en heeft nog steeds belangstelling voor een goed paard. Het echtpaar heeft sinds de trouwdag op de boerderij Borkeld 50 gewoond en heeft het hier volgens de gouden bruid (77) nog best naar z'n zin. Het paar heeft twee kinde ren en 3 kleinkinderen. Er is avonds na half acht in zaal Vosman gelegenheid tot gelukwensen. Bij vele gelukwensen voegen wij gaarne de onze. „Zoals bekend is enige tijd geleden een perceel grond op het industrie terrein in de Haar verkocht aan de metaalwarenfabriek „Metalin" Bathmen. Tot op heden is aan deze' firma nog steeds geen bouwvergun ning afgegeven. Kunt u meedelen wat de reden hiervan is?'" Aldus luidde een vraag van de heer E. M. v. Schooten (Gem. Bel.) tijdens de j.l. maandag gehouden raadsver gadering. De heer van Schooten kreeg óp de ze vraag het volgende ten ant woord Door de fa. Metalin is nog steeds geen bouwaanvraag ingediend, firma heeft wel tekeningen bij de direkteur van gemeentewerken inge diend. Het eerste bouwplan is be sproken met de Welstandscommissie. Bij schrijven van 13 maart 1975 heeft de direkteur van gemeentewerken aan Metalin medegedeeld dat aan de bouw van 2 schuren van betonpla ten geen medewerking kan worden verleend. Op 20 maart d-a.v. is een nieuw bouwplan opgezonden naar de Welstandscommissie. Op 17 april j.l. heeft de direkteur gemeentewerken aan Metalin medegedeeld dat het ge wenst is dat er een gesprek plaats vindt tussen de ontwerper van het bouwplan en de Welstandscommissie. Hierop is tot nu i toe geen reactie ontvangen. Wij vragen ons overigens af in hoeverre een vrdag als de onderha vige niet in de..jibrnmissie gemeen tewerken thuis lie^bort". Als reactie op.:?dit antwoord ver klaarde de heer van Schooten dat „Metalin", wat de bedrijfsruimte be treft, muurvast is komen te zitten. Daarom drong hij er op aan met Tijdens de j.l. maandag gehouden raadsvergadering kwam vrij duide lijk naar voren dat diverse raads fracties de laatste tijd op de partij politieke toer zijn gegaan. Tot twee maal toe bleek dat men elkaar- een politiek primeurtje had afgesnoept. Een eerste aanwijzing hiervoor werd gevormd door een verklaring van de VVD-fractie waaruit bleek dat men van die zijde niet langer-genegen is om vragen 'in (besloten) commissie vergaderingen te stellen. Nadat de WD-fractie onlangs de kleuterschool- De heer A. J. Nijendijk herdacht dezer dagen dat hij 45 jaar geleden in dienst trad bij het winkelbedrijf fa. Gebr. Wansink. Hij werd tijdens een gezellige bijeenkomst met directie en personeel in hotel Müller gehuldigd en toegesproken door de oudste fir mant, de heer D. J. Wansink, die zijn woorden van grote waardering deed vergezeld gaan van een gouden hor loge. Door het personeel werd een prachtige bel met gongslag aange boden. Aan mevr. Nijendijk werden bloemen geoffreerd. kwestie in Dijkerhoek in de commis sievergadering had aangesneden, kwam de heer E. M. van Schooten (Gem. Bel.) daarover in de volgende openbare raadsvergadering met exact dezelfde vragen en haalde daarmee de WD alle wind uit de zeilen. Maandagavond j.l. kwam de heer H. J. Westerik, namens CHU ARP met een motie betreffende een tunnel in de Oude Deventerweg, het geen de heer Van Schooten op zijn beurt niet leuk vond omdat hij tot de initiatiefnemers van een actie groep in Neerdorp voor deze tunnel behoort. Hiermee neemt de verhou ding tussen de diverse partijen on derhand het beeld aan van twee hon den d!ie vechten om een been Binnen dit kader behoort ook de opmerking van WD-fractieleidster mevr. F. M. ter Doest-Bos te worden betrokken, waar zij het college van B. en W. beschuldigt van polarisatie. Zij heeft n.l.. het gevoel dat de door de VVD gestelde vragen worden af gedaan als: „Niet ter zake", „Voor barig", „Het in een onjuist daglicht stellen van personen" etc., terwijl zij van mening is dat soortgelijke vra gen welke gesteld worden door an dere partijen, wel behoorlijk met mo tieven onderbouwd en zeker in vrien delijker gestelde redactie worden be antwoord. Hoe het ook zij, met dit gegeven wordt de vraag wel interessant in hoeverre de neiging tot polarisatie in de Holtense raad nog langer valt te ontkennen- Parallelweg naar Rijssen Tijdens de behandeling van de in gekomen stukken verklaarde de heer J. Wiggers er verheugd over te zijn dat de spoorbomen in de Parallel weg naar Rijssen zullen worden ge synchroniseerd met die van de naast liggende autoweg. Hiermee is naar zijn mening een eerste stap gezet op de weg naar een betere verkeers veiligheid op de Parallelweg. Overi gens was hij hiermee niet tevreden en wil er naar blijven streven dat op deze weg een snelheidsbeperking van 50 km wordt ingevoc*-3 Versnelling bezwaarschriftenprocedure «Bestemmingsplan" PvdA-fractieleider de heer H. Meer man verklaarde zich geheel te kun nen vinden achter een motie van de gemeente Eindhoven hetwelk aan dringt op een veel snellere procedu re binnen welke bezwaarschriften in zake bestemmingsplannen dient plaats te vinden. Even overwoog hij om een soortgelijke motie in te dienen, doch toen hem duidelijk werd dat hiervoor geen meerderheid te vinden was zag hij daarvan af. College onderkent problemen werkgelegenheid De Hout- en Bouwbonden van het CNV en NVV hebben een brief ge zonden aan B. en W. waarin zij het. college verwijten onvoldoende be zorgd te zijn over de dreigende situa tie in de Holtense bouwbedrijven. De heer A. J. Nijkamp (ARP) haalde deze brief naar voren en ver klaarde dat de raad deze zorgen wel degelijk deelt. De heer H. J. Westerik (CHU) deelde de mening van de heer Nij kamp volkomen maar vond dat het college deze zorg onvoldoende naar buiten brengt. Hij zou graag zien dat bij bouwprojecten er sterk op wordt aangedrongen Holtense aannemersin te schakelen en dat B. en W. eens hadden laten zien in welke gevallen zij hun invloed reeds hadden aange wend. Wethouder Kaan vond het jammer dat de bonden, met name uit de ver slagen in Holtens Nieuwsblad, de zorg van het college blijkbaar niet heeft geproefd. Hij vond het verwijt dan ook niet terecht. Bui tenbrie venbussen Mej. A. P. Reith (PvdA) verklaar de zich verheugd over de brief van de staatssecretaris van Verkeer Waterstaat waarin wordt bericht dat voor bejaarden en gehandicapten ontheffing kan worden verkregen voor een buitenbrievenbus. Geen tweede woningen op de Holterberg Tijdens dé behandeling van voorbereidingsbesluit tot herziening bestemmingsplan „Holterberg", ver klaarde de heer H. J. Weserik (CHU) te willen voorkomen dat aldaar zgn. tweede woningen ontstaan. Het voor bereidingsbesluit moest worden ge nomen naar aanleiding van een door de heer J. Murris ingediend verzoek om de hotelaccommodatie van ,,'t Losse Hoes", met 5 units te mogen uitbreiden. De heer Westerik onderschreef de noodzaak dat elke bedrijfsexploitant de mogelijkheid moet hebben tot uit breiding. Hij wees er echter op dat in de horeca een ontwikkeling aan de gang is m.b.t. zgn. units' Vaak zijn dit los van het hoofdgebouw staande appartementen die door de exploitant later als „tweede wonii zouden kunnen worden verkocht. De heer Westerik zou een dergelijke gang van zaken op de Holterberg tot elke prij3 willen voorkomen. Daarom had hij graag een tekening van de plan- nen gezien. Hij wilde graag zien dat in het bestemmingsplan maatregelen worden opgenomen die deze ontwik keling voorkomen. Burgemeester Enklaar wilde deze suggestie, met de heer Westerik, graag in gedachten houden. P. v. d. A. maakt bezwaar tegen het zelf uitvoeren schilderwerk Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting 1975 maakte de heer H. Meerman (PvdA) ernstig bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om aan de rector van de Scholengemeen schap, drs. P. Bakker, een krediet spoed een bouwvergunning af te ge ven omdat hij bang was dat „Meta lin" zich elders zou gaan vestigen. Bij monde van wethouder J. Riet berg werd hem toegezegd dat de vol gende dag de betreffende instanties nog eens om informaties zouden wor den gevraagd. SCHOOL ESPELO Vervolgens vroeg de heer van Schooten hoe ver het staat met de voorbereidingen tot verbetering van de school te Espelo omdat in de be groting 1975 hiervoor een post is uit getrokken. Hierop kreeg hij het vol gende antwoord: De voorbereidingen voor de aan te brengen verbeteringen aan de o.l.s. in Espelo zijn in een vergevorderd stadium. Het materiaal voor het nieuwe hekwerk ligt geschilderd en op maat gezaagd gereed op de ge- meentewerf. Het hek zal één dezer dagen geplaatst worden. Het is de bedoeling dat het schilderen van de lokaalwanden en plafonds en het pla fond in de oude hal in de zomerva kantie zal plaatsvinden. Ook de te geltableaus achter de wastafels van de toiletten zullen in de zomervakan tie worden aangebracht. De reparatie van het fietsenhok is inmiddels gereedgekomen. De dak bedekking op het platte dak van de toegang tot de school is reeds ver nieuwd". Scheperspad Tenslote wilde de heer van Schoo ten-weten hoever 't thans staat met de onderhandelingen beteffende het Schéperspad, waarop hij het volgen de antwoord kreeg: „Naar aanleiding van het destijds gedaan verzoek van de heer B. J. Jongman, Holterberg 19, alhier tot het onttrekken aan het openbaar ver keer van het Scheperspad is uw raad voorgesteld om het verzoek af te wij zen. Op de dag van de raadverga dering hebben de'heren Drs. H. J. A. Hamers en G. W. IJsebrand, Hol terberg 17, alhier uw raad verzocht de behandeling van het verzoek van Jongman uit te stellen, opdat zij alsnog in de gelegenheid gesteld worden hierop te reageren. Het ne men van de beslissing op het ver zoek van Jongman is toen verdaagd. De kwestie is daarna opnieuw in de commissie gemeentewerken bespro ken. De commissie kon zich verenigen met ons voorstel het gedeelte voet pad tussen de Enkweg en de Mo- lenbelterweg te handhaven en het gedeelte voetpad gelegen tussen de Steenroddeweg en de Enkweg aan. het openbaar verkeer te onttrekken. Als gevolg h'iervan is de procedure niet overeenkomstig de Wegenwet toegepast en is deze zaak in nader onderzoek genomen. De betrokkenen zijn hierna schriftelijk ingelicht om- In tegenstelling tot alle overige rayons in Overijssel, waar de werkloos heid enigszins is gedaald, is deze in het gewest Deventer de afgelopen maanden toegenomen (1617-1716). Die toename manifesteert zich alleen in de gemeente Deventer en moet volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau aldaar voornamelijk worden toegeschreven aan de werkloosheid in de bouw en de metaal, hoewel ondanks alle moeilijkheden in de bouwsector in de loop van april nog 60 mensen aan een nieuwe baan konden worden geholpen, door bemiddeling van het arbeidsbureau. In alle overige ge meenten binnen het rayon had een lichte daling van de werkloosheid plaats, zoals uit onderstaande cijfers valt af te leiden. De hoop die er de vorige maand was, dat er, gezien de geringe daling in maart, een zekeré stabilisatie in de werkloosheid zou ontstaan, is volkomen in rook opgegaan. Zij is in de maand april tot een punt gestegen, zoals dat er in de afgelopen maanden niet is geweest. Nu april, de maand waarin in voor gaande jaren door seizoenomstandig heden de werkloosheid juist enorm daalde, een dergelijk beeld te zien geeft, valt er, naar het inzicht van het arbeidsbureau, voor de komende maanden vrijwel geen gunstiger beeld meer te verwachten. Afgezien van enkele lichte schommelingen in de komende maanden, zullen de af gestudeerde jongemensen straks weer zorgen voor een forse stijging. Na een werkloosheidsstijging in maart jl. van 3.4 pet. tot 3.6 pet. on der de vrouwelijke werknemers, is deze maand weer een daling naar 3,1 pet. opgetreden. Hieruit mag echter geen optimistische conclusie worden getrokken, omdat vanaf juni a.s. ook weer een groot aantal jongelui op de arbeidsmarkt komt. Het aantal werkloze mannen bedroeg ultimo april 1716 (v.m. 1617), hiervan wa ren op aanvullende werkobjecten werkzaam 61, minder geschikt voor het normale arbeidsproces 179, bene den 19 jaar 169, zodat het reëel be schikbaar van volwassenen 1307 be droeg. Hiervan waren 50 jaar en ou der 147. Bij de vrouwen waren deze aantallen 329, minder geschikt 18, beneden 19 jaar 88, reëel aanbod 234, waarvan 27 50 jaar en ouder. In de bouwsector wordt de stijging van de werkloosheid veroorzaakt door inschrijving van personeel van kleinere aannemers. Door de zacht» winter zijn alle werken klaargeko men en is er geen aansluiting aan nieuwe opdrachten. De vrijwel alge mene klacht is, dat de nieuwe bouw vergunningen zeer vertraagd afko men. De stijging in de metaalsector be staat voornamelijk uit M.T.S.'ers, die de militaire dienst verlaten en uit personeel van de aan de bouw ver wante beroepen. Verdeeld over het rayon ziet de werkloosheid er als volgt uit: Bathmen 32 5.6 pet. (v.m. 33 5.7 pet), Deventer 1141 4.9 pet. (1016 6.1 pet.). Diepenveen 81=4.9 pet (79 4.8 pet.), HOLTEN 78 7.1 pet'. (82 7.5 pet), Olst 62 3.3 pet. (72 3.8 pet.) en Raalte 322 9.5 pet. (335 9.9 pet.) RHENEN Traditiegetrouw li mei weer uitgeroepen tot dierentuin- maand. Dat geldt alleen voor de vier particuliere dierentuinen die Neder land rijk is. Het Noorderdierenpark in Emmen, het Amersfoortse Die renpark, Burgers Dierenpark in Am- hem en Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen. Deze die renparken hebben zich veel moeite getroost om de bezoekers in de mei maand iets extra te brengen en mee te geven. Zo kan men deelnemen aan speurtochten en per gezin wordt gratis een fraai uitgevoerde poster uitgegeven. In Ouwehands Dieren park treft men in de openlucht twee tentoonstellingen aan in verspreide vitrines over onder andere fossielen èn skeletten. In het giraffengebouw is een tentoonstelling over vlinder» opgezet. Tijdens de jl. maandag gehouden raadsvergadering wees de heer A. J. Nijkamp (ARP) het college op verwarring die is ontstaan bij voorverkoop van abonnementen voor het zwembad „Twenhaarsveld". De verwarring spitst zich toe op vraag wat bij de tariefstelling moet worden verstaan onder „volwassene en „gezin". De vraag van de heer Nijkamp was als volgt geformuleerd: „In verband met de voorverkoop abonnementen zwembad „Twenhaarsveld" seizoen trent de bedoeling van de gemeente. Aan de heren Hamers en IJsebrand is tevens bericht, dat de gemeente voornemens is het verdwenen ge deelte van het Scheperspad over hun erf in de oorspronkelijke staat te herstellen. Tot nu toe is aan dit voor nemen nog geen uitvoering gegeven omdat wij het noodzakelijk achten te weten wat de consequenties kunnen zijn wanneer het betreffende wegge deelte met politiedwang in de oor spronkelijke toestand moet worden teruggebracht en het verzoek van de heer Jongman om het Scheperspad aan het openbaar verkeer te onttrek ken niet in behandeling wordt geno men. Deze aangelegenheid is nog steeds in studie, omdat het een moei lijk juridisch probleem vormt, dat niet zonder meer op korte termijn is op te lossen." Onjuiste procedure Aanvullend op het gegeven ant woord verklaarde burgemeester Enk laar dat de tot nu toe gevoerde pro cedure rondom het Scheperspad niet overeenkomstig de Wegenwet was gevolgd, zodat de behandeling van voren aan af opnieuw zal moeten plaats hebben. Namens de gezamenlijke fracties van ARP en CHU hield de heer J. H. Bosschers, tijdens de j.l. maandag gehouden raadsvergadering, 'n warm pleidooi voor het behoud van de leef baarheid in de kleine woonkernen en wel speciaal voor de buurtschap Dij kerhoek. Hij deed dit naar aanleiding van een door hem tevoren schrifte lijk ingediende vraag, welke als volgt werd gesteld: „De laatste tijd wordt de drang naar uitbreiding van kleine kernen groter, hier werkt de inspraak op zijn best. Gelukkig zien verschillende bestuur ders dit ook in, geen uitbreiding zal een vergrijzing betekenen, het ver enigingsleven zal beginnen te tanen, en de scholen onbevolkt worden. De middenstand zal weg kwijnen of nau welijks een redelijk bestaan vinden, en de leefbaarheid wordt door al de ze facetten minder, voor het dorp Holten zijn we naar onze mening op de goede weg om het bovenaange haalde te voorkomen. Anders ligt het met de kleine kern Dijkerhoek, wat deze buurtschap be- van f 1000.- te geven voor het door hemzelf uit te voeren schilderwerk in zijn dienstwoning. „Bij dalende werkgelegenheid be hoort de overheid n'iet voorop te lo pen om mensen krediet te verlenen tot het zelf uitvoeren van schilder werk. Het door beroepsmensen laten schilderen is uiteraard duurder, maar die consequentie moeten we dan maar nemen", verklaarde hij. Ook de heer Warrink (GB) vond 't een bedenkelijke zaak wanneer de overheid in dergelijke zaken voorop gaat. De fractie van de PvdA en de heer J. Warrink stemden derhalve tegen het voorstel van B. en W., zodat het krediet derhalve wel wordt verleend. treft zijn wij dankbaar maar met vol daan. Dankbaar voor al datgene wat er verbeterd is, wij denken aan o.a. de school, riolering, verbetering en reconstructie Schoolweg. Nog niet voldaan zijn wij omdat nog steeds geen uitbreiding is gegeven aan het bestemmingsplan „Dijkerhoek". Wij vragen U dan ook met klem een kleine uitbreiding van bovengenoemd bestemmingsplan, liefst op korte ter mijn". Bij monde van burgemeester Mr. W. H. Enklaar kreeg de heer Bosschers het volgende antwoord: „Het in de vraag aangesneden pro bleem van de kleine kernen staat de laatste tijd volop in de belangstelling. In verschillende rapporten en publi caties wordt aan deze complexe ma terie aandacht geschonken. In dit verband mag worden verwezen naar de oriënteringsnota ruimtelijke ordening en de voorlichtingsbrochure van het Provinciaal Bestuur inzake het Streekplan IJsselvallei. In laatstgenoemde brochure wordt gesteld, dat het provinciaal bestuur nog geen richtlijnen heeft gegeven voor de mate waarin verschillende typen kernen mogen groeien. Het heeft de provinciale planologische dienst opdracht gegeven een studie te wijden aan dit onderwerp. In dit licht bezien lijkt het ons weinig zinvol om dit stadium de stedebouw- kundige opdracht te verstrekken een wijziging van het bestemmingsplan Dijkerhoek voor te bereiden, waarbij de bebouwingsmogelijkheden worden uitgebreid. Een bestemmingsplanwij ziging wordt bij de beoordeling im mers getoetst aan de standpunten van de landelijk en provinciaal ont wikkelde inzichten, die zeer sterk tenderen naar een terugdringen van de suburbanisatie. In verband hier mede wensen wij het door gedepu teerde staten in uitzicht gestelde rap port over d« kleine kernen af te wachten". 1975 is een aankondiging verschenen in het Holtens Nieuwsblad van 18 april jl., waarin een overzicht wordt gegeven van de tarieven en een uit leg wat verstaan moet worden onder het begrip „volwassene" en „gezin". Gaarne zou ik echter van Uw college vernemen wat verstaan wordt onder: „de eerste volwassenen van het ge zin." Naar mijn mening is deze omschrij ving in de aankondiging niet duide lijk overgekomen en is hierover ver warring ontstaan. Verder heb ik mij afgevraagd, waarom met deze ver koop ambtenaren zijn belast. Is dit niet tijdrovend en ook extra kostbaar? Kunnen hiervoor misschien niet be ter anderen worden ingeschakeld? B.v. Badmeesters?" Namens het college gaf burgemees ter Enklaar het volgende antwoord: „Inderdaad is een verschil in uitlag ontstaan over de toepassing van de verordening op de heffing en invor dering van rechten voor het gebruik van het zwembad „Twenhaarsveld" met betrekking tot de gezinsabonne menten. In deze verordening wordt in artikel 1 een omschrijving gegeven van het begrip „gezin" voor de han tering van deze verordening. Onder gezin wordt verstaan de samenwo nende echtgenoten met hun inwonen de ongehuwde kinderen enz. In artikel 2 onder 2 is het gezins-ta- rief geregeld, luidende een abonne ment voor personen, deel uitmaken de van een gezin: a. voor de eerste volwassene uit een gezin ft. 22,- enz. In samenhang met de algemene be gripsomschrijving van „gezin" kan hieruit worden afgeleid, dat de eerste volwassene één der ouders behoort te zijn. Op deze wijze heeft - ook over eenkomstig de oorspronkelijke be doelingen van de verordening - de verkoop plaatsgevonden. De vraag doet zich evenwel voor of in juridisch opzicht deze interpretatie kan worden volgehouden. Bij de woorden „de eerste volwassene" is nl. niet uitdrukkelijk vermeld, dat In verband hiermede hebben wy alsnog besloten voor dit jaar een rui mere interpretatie toe te passen. Hierdoor is het mogelijk geworden van het gezinstarief gebruik te ma ken zonder dat één der ouders in het bezit behoeft te zqn van een abon nement. Wij hebben inmiddels opdracht ge geven een wijziging van de redactie voor te bereiden waarbij het voor het volgende seizoen slechts mogelijk zal zijn het gezinstarief toe te passen, in dien ook de ouders in het bezit zijn deze één der ouders moet zijn. van een abonnement. De uitvoering van ons besluit inzak» de gewijzigde toepassing van de ver ordening zal binnen niet te lange tijd ter hand worden genomen. De verkoop van de abonnementen geschiedde voorheen door de heer Kers van de V.V.V. Deze verkoop vormde in feite steeds een grote be lasting. Nu voor het eerst de moge lijkheid werd geopend de abonnemen ten in voorverkoop te verkrijgen is eveneens tot registratie van de ver koop overgegaan. Inschakeling van de badmeesers bij de voorverkoop lag minder voor de hand omdat juist in die tijd kort voor de opening van het bad het nodige moest worden ver richt ter voorbereiding van deze openstelling." Klok terug Naar aanleiding van het antwoord wilde de heer Nijkamp ook weten of, voor de reeds afgegeven abonnemen ten, de klok za! worden terugge draaid. Hierop was het antwoord be vestigend. Verkoop geen taak voor ambtenaren Vervolgens bleef de heer Nijkamp van mening dat de voorverkoop geen taak is van gemeenteambtenaren. Hij vroeg zich af of dit niet door anderen kon worden overgenomen omdat te veel ambtelijke taken moeten blijven liggen, omdat daar geen tijd voor is. Hij deed daarom dé suggestie om de voorverkoop volgend jaar een maand te vervroegen zodat dan de verkoop door de badmeesters kan plaats heb ben, welke suggestie voor nadere overweging door het college werd overgenomen.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5