5 mei in Irene Herdenking- Canadese minister bezoekt Holten programma van de RONO Kegelcentrum „Dikkie Down' werd officieel geopend Suggesties voor viering van de dag van Europa Een groot schilder, een zo bescheiden mens Opening en „Open dag'' van nieuwe bureaux voor Maatsch. Dienstverlening Mogelijk tunnel in S-14 bij Oude Deventerweg Nationale Feestdag Ned. Comité Dag van Europa Oriënteringsrit De Stichting Sociaal en Cultureel Werk voor Holten stelt een ieder (jong en oud) in de gelegenheid maandagmiddag 5 mei a.s. de doorlopende filmvoorstelling m.et als onderwerp „De Tweede Wereldoorlog" te aan schouwen in gebouw „Irene". Deze authentieke film, die ongeveer der tig jaar geleden gemaakt werd, door verschillende Canadese militairen, is beschikbaar gesteld door het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Het filmmateriaal bevat ondermeer ook gegevens over de bevrijding van Deventer en omstreken (o.a. Holten). Doordat een bekend limonade- fabrikant als sponsor voor de filmploeg optreedt, is de entree gratis. Het begint allemaal om half drie (14.30 u.) en vier uur (16.00 u.), het geen betekent dat één voorstelling ongeveer anderhalf uur van uw kostbare tijd in beslag zal nemen. 's Avonds (5 mei) vanaf acht uur is er in gebouw „Irene" een disco show met medewerking van d.j. Fokke Runneboom. De discoinstallatie is speciaal voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld door „Klup 53". Deze avond vol met muziek en gezelligheid is vooral bedoeld, voor de Holtense jeugd, daarom is de entree, evenals bij de films kosteloos. Gelukkig dat de Stichting dit veelbelovende initiatief genomen heeft, want verder wordt er op deze dag weinig georganiseerd in onze gemeen te. Kom allemaal kijken in gebouw „Irene" en vier vijf mei mee. Heeft u er wel eens aar, gedacht, om van zo'n onpersoonlijke gang een gezellige entree te maken? Met plavuizen, decor- of mozaiektegels van ons schept u snel die persoonlijke sfeer die ook van uw gang een prettig 'biRnenkomertje' maakt Doe eens iets aan die gang. Maak er iets fijns van Wij helpen u graag. A.F- PIERIK b.v. Enterstraat 190 - Rijssen Telefoon. 05480-3044 Showroom dagelijks geopend van 9-6. donderdagavond tot 9 uur. zaterdag 9-5 uur. Vrgdag 2 mei 1975 Maak van uw gang een gezellige entree met plavuizen. Gedeputeerde J. Meulink (AR) heeft woensdagmiddag in de Statenverga dering vry positief geantwoord op vragen van de Statenleden Kaan (PvdA), Bouma (WD) en Netjes (CDA) over de onrust welke is ont staan by de inwoners van het Neer dorp, die bang zyn voor een gelijk vloerse kruising, welke zal ontstaan in de Oude Deventerweg zodra de nieuwe weg S 14 van de Dorperdyk zal worden doorgetrokken naar de Raalterweg ter hoogte van de Beer- dijk. Over de Oude Deventerweg passe ren namelijk veel fietsende kinderen en brommers en de ouders zijn bang, dat daar dan ongelukken zullen ge beuren. Men is overtuigd dat de ver keersveiligheid danig in het gedrang zail komen. De Gedeputeerde verklaarde de brief van de ouders nog niet ontvangen te hebben, maar wilde niet ontkennen dat het verkeersaanbod ter plaatse wel zo groot is, dat de aanleg van een fiets/bromfietstunnel ernstig overwogen moet worden. Een onge lijkvloerse kruising voor alle verkeer zag de heer Meulink zo niet zitten. De provinciale waterstaat onderzoekt de materie. Enkele suggesties voor de viering van de Dag van Europa. De Dag van Europa wordt in Ne derland voor het eerst gevierd op 5 mei. De Nederlandse regering heeft hiertoe op verzoek van het Neder lands Comité „Dag van Europa" besloten, na advies te hebben in gewonnen van dc ministeries van Buitenlandse Zaken en van Binnen landse Zaken, alsmede van organi saties van oud-illegale strijders en ex-politieke gevangen. Vlagvertoon In combinatie met de nationale driekleur kan, al of niet met enig ceremonieel, worden gehesen: het zij de vlag van de' Raad van Euro pa (blauwe vlag met twaalf gouden sterren), hetzij de vlag van de Eu ropese beweging (groene ,,E" op wit veld). De vlaggen zouden aan alle gemeentelijke openbare gebou wen gehesen kunnen worden, ter wijl evenzeer het opgenbaar ver voer deze vlaggen zou kunnen voe ren. De beide blaggen kunne be steld worden bij de Dokkummer Vlaggencentrale, Kloostersingel 27, Dokkum (tel. 05190-3041). Gemeenteraad Op, of omstreeks de Dag van Eu ropa kan de voorzitter van de ge meenteraad in zijn openingswoord de aandacht vestigen op de Euro pese samenwerking. Wat meer doel gerichte informatie over de Europe se eenwording kan aangevraagd worden bij het secretariaat van de Europese Beweging. Bijeenkomsten In de raadszaal (c.q. burgerzaal, schouwburg) kan een bijzondere bij eenkomst houden belegd geijd aan de wenselijkheid van Europe se eenheid. Hiertoe zou de burge rij uitgenodigd kunnen worden, bij voorbeeld per brief, advertentie enz. Tijdens deze bijeenkomst, al of niet omlijst met muziek, films e.d. kan (Jcunnen) één (of meer) spreker(s) van buitenaf worden aangetrokken, om een algemeen of toegespitst on derwerp te behandelen. Discussie Is gewenst, aan een forumdiscussie kan gedacht worden. Tekenwedstrijd Een tekenwedstrijd kan de jeugd betrekken bij de Dag van Europa. Dit kan in schoolverband gebeuren, maar eveneens in het kader van jeugdorganisaties, hobbyclubs e.d. Ook slraaltekenwedstrijden zijn aan 1e bevelen. Bij dit laatste wordt ook de aandacht' van de ouderen op de Dag van Europa gevestigd. Hierbij wordt gewezen op de mogelijkheid van deelname aan de Eui-opese te- keningen- en opstellenwedstrijd. Scholen Tijdens de lesuren (geschiedenis, aardrijkskunde, burgerschapsvor- rning, economie enz.) kan een spe ciaal gedeelte worden gewijd aan de Europese eenwording. Zulks kan geschieden in klasseverband, maar ook in schoolverband, door gebruik van aula of hal. Informatie kan men krijgen bij C.E.V.N.O., Europese Beweging in der Europese Gemeenschappen. Organisatie De plaatselijke organisatie (jeugd-, vrouwenorganisaties, partijen, vak= bonden) kunnen worïden opgeroe pen in hun werkprogramma een bij eenkomst op te nemen, gewijd aan Europa. Straten en pleinen Ter gelegenheid van de Dag van Europa kan de gemeenteraad be sluiten een straat of plein te ver noemen naar Europa, of naar één der Europese voorvechters (Spaak, Schuman, Adenauer, De Gaspari), Bech, Beijen, Monnet, etc.) Tentoonstelling Beschikbaar is een Europese ón- derijstentoonstelling (aanvragen bij de Europese Beweging in Ne derland, Alexanderstraat 2, Den Haag). Europa-avond Tijdens een Europa-avond kan een combinatie Worden gevonden, van zowel tekenwedstrijd, tentoon- stelling e.d., als van een quiz met vragen over Europa, waarbij spjho- len, organisaties enz. als tegenstan ders optreden. Een Europa-caba ret of Europa-bal kan de avond af ronden (films over Europa zijn te verkrijgen bij de Rijksvoorlichtings dienst). AVaar het niet mogelijk is op de vijfde mei dc aandacht te vestigen op de Europese eenheid, kan voor één of meer activiteiten een ande re dag worden gekozen, bijvoorbeeld 9 mei. Donderdagavond vond de officiële opening plaats van het kegel centrum van de fa. Gebr. Dikkers, hetwelk gevestigd is in het soustera^n onder de „Cenhra"-superpiarkt alhier. Nadat tevoren de heer E. Dikkers sr de toegangsdeur had ontsloten werd de officiële opening verricht door burgemeester mr. W. H. Eniklaar en de voor zitter Man de Sportstichting, de heer J- Warrink, die samen de eer ste kegelsi trachtten omver te werpen, welke sportieve „oompeti tie" duidelijk in het voordeel van die heer Warrink uitviel. Bij ontvangst werd' aan mevrouw Enklaar en mevrouw Warrink beide een boeket bloemen aangeobden. Nadat burgemeester Enklaar en de I heer Warrink, alsmede hun echtge notes, de eerste kegels omver gewor pen hadden, sprak burgemeester I Enklaar de familie Dikkers toe met de woorden: „In de jaren dat ik in I Holten heb rondgelopen, heb ik me nig evenement bij de familie Dikkers mogen meemaken in de vorm van verbouwingen, openingen en her openingen. Met de opening van dit prachtige kegelcentrum hebt u met name het vreemdelingenverkeer in Holten een bijzonder goede dienst •bewezen. Voor de ve'rblijfsrecreanten is Holyten een goed uitgaanscentrum rijker geworden. Ik breng u dan ook hulde voor uw initiatief en moed, zeker in een tijd waarin ons alles bij ■de hand begint af te breken. Uw kracht is niet achteruit, maar altijd degelijk en vooruit geweest. Ik wens u dan ook graag alle voorspoed met deze voor Holten gelukkige accom modatie." Namens de Holtense Handelsver eniging zei voorzitter J. A. van de Maat: „Wij willen van Holten graag een sfcreekdorp maken dat mensen van andere dorpen aantrekt. Vanuit dit oogpunt zijn we bijzonder blij met deze kegelbaan, waarmee wij niet alleen u, maar geheel Holten geluk wensen." Ook de voorzitter van de Oost- Gelderse Kegelbond bracht zijn ge lukwensen over. Hij sprak de hoop uit dat in Holten een goede kegelclub zou ontstaan die Oost-Gelderland goed partij zou kunnen bieden. Sprekend namens de personeels vereniging van de firma Gebr. Dik kers zei de heer Bos dat het voor 'het personeel geweldig was .om te zien hoe het bedrijf groeit. Met de opening van deze kegelbaan zag hij nog meer sfeer aan het bedrijf toe gevoegd. Namens het personeel bood hij een kunstnijverheidsstuk aan, wat het kegelspel symboliseert. Namens het architectenburo Pot- kamp en Beef tink wenste de heer D. J. Beeftink do familie Dikkers geluk met dit initiatief om in Holten deze gelegenheid te scheppen. Namens allen die aan de bouw en inrichting hebben meegewerkt bood hij enige prachtige plantenbakken aan. De heer Warrink zei dat een kegel baan al geruime tijd een hartewens van de sportstichting was geweest welke de stichting niet kon realise ren. Daarom verheugde hij zich over dit particulier initiatief. De gehele opzet en aankleding vond hij zeer fraai en verantwoord. Hij gaf als suggestie om de hopelijk spoedig van de grond komende kegelclub de naam „Duim in het gat" te geven. Spiekend namens de VW Holten zei de heer J. Wiggors zeer gelukkig Op dinsdag, 6 mei, zal de minister van Veterans Affairs van Canada, Mr. Daniel J. Mac Donald, met zijn echtgenote en een klein gevolg een kort bezoek aan Holten brengen. Hij zal een krans leggen bij het kruis op het Canadese Kerkhof. Het gezel schap zal worden ontvangen door de voorzitter en secretaris van de afde ling Holten van het Nederlands Oor logsgraven Comité, de heren Mr. W. H. Enklaar en J. Broere. De aan komst is om 11.30 uur. De heer H. Brown in gesprek met Dick Kevelam (links) en Martin Hols. hun levensfiets, zodat ze onmogelijk verder kunnen. Hoe heeft Breedveld deze zo trieste verlatenheid uitgebeeld? In de persoon van een mens, een vrouw, die zich als laatste redmiddel nog aan een dorre boom vastklampt, maar de wortel onder haar voeten biedt geen houvast meer. Zij vindt geen „rust meer voor het hol van hare voet". De angstge dachten waarin ze zichzelf heeft ver strikt, omgeven haar als een dodelijk web. DE OVERWINNIN nummer 27 Maar ook de overwinning hangt er. De mens die hoger wil, omdat hij mens wil zijn en ook hoger komt. Deze blijdschap is in prachtige etherische tinten weergegeven. De opgang, niet zonder strijd! Als u, bezoeker, goed kijkt, ziet u in de rij opgaande gezich ten ook een gezicht dat achterwaarts kijkt. Altijd is er in de mens en om de mens iets dat hem naar beneden wil trekken. Dit element in de Kunst nu, het grote geloof dat de mens vooruit kan als hij maar wil, dat de mensheid voor uit kan als hij maar wil, heb ik zelden zo subliem, zo beheerst zien uitgebeeld als hier. In Holten woont een groot kunste naar en een bescheiden mens. Beschei den mensen passen zo goed in het Sak sische land! Gaarne beveel ik deze ex positie aan bij allen die van buiten komen en ook bij alle Holtenaren zelf. Henk Breedveld, nu internationaal bekend, zal via zijn werk op den duur velen bereiken, mede doordat hij de kracht heeft gehad zichzelf te blijven in een chaotische tijd die krampachtig zoekt naar nieuwe vormen en te wer ken naar een vorm van klassieke schoonheid, waarnaar het mensdom, vroeg of laat, terug zal keren als het schoon genoeg heeft van „clamor". „Non clamor, sed amor sonat in aure Dei!" Rein Brouwer Meyerman-Pinkert de officiële ope ning verrichten. Daarna wordt er tot 's middags 5 uur en 's avonds van 7 uur tot half 9 een „open dag" gehouden, zodat alle belangstellenden de gelegenheid hebben de nieuwe huisvesting van maatschappelijk werk en gezinsver zorging in ogenschouw te nemen. RHENEN In Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg in Rhenen heeft men een andere methode ge vonden om de zébra's te verlossen van te lang uitgegroeide hoeven. Voorheen gebeurde dat altijd met nogal wat tumult. Voordat de ge streepte paardjes zich om eigen best wil lieten vangen, ontstond er nogal wat rumoer op de Afrikaanse steppe. Om dat te voorkomen heeft de aan het dierenpark verbonden arts Dr. Gouda Quint het nu wat anders ge daan. Hij heeft gebruik gemaakt van het verdovingsgeweer. Op deze ma nier konden de zebra's eerst in slaap worden gesust. De hele „operatie" duurde daardoor slechts tien minu ten. Daarna liepen de elegante paard, jes al weer te grazen alsof er niets was gebeurd. De heer Stukker met enige door hem geschilderde portretten. Onze plaatsgenoot huis- en decoratie schilder Hendrikus Hendrik Jan Stukker (62) elke wat oudere Hol- tenaar kent hem als Hendrik van de leermeester heeft op een schilde rijententoonstelling (plm. 400 schil derijen) die ter gelegenheid van de Huishoudbeurs 'in de RAI te Amster dam werd gehouden, hoge waarde ring gekregen voor een olieverf schilderij, een portret van een jongen uit Rijssen die bij een verkeersonge val om het leven is gekomen. Stuk ker die deze jongen nauwelijks ken de, hij had hem slechts een paar keer toevallig ontmoet, heeft op ver zoek van de ouders aan de hand van een foto een portret geschilderd waarmee de familie heel gelukkig was. De heer Stukker die de uitzonderlijke gave heeft de persoonlijkheid van 'n mens tot uitdrukking te brengen in een schilderij heeft uit zijn beroep het geduld geleerd. In België kreeg hij in zijn jonge jaren een zeer ge degen opleiding in het schilderen van hout en pas jaren later begon hij met het portret schilderen. Een por tret schilderen is bijzonder moeilijk wanneer het iemand op leeftijd be treft, wiens gelaat door de ouderdom is getekend, waarop zorgen en moei te hun stempel hebben gedrukt. Schilder Stukker vertelt niet zonder enige trots dat enkele van zijn wer ken een plaatsje hebben gekregen in de mooie kamer van Holtense gezin nen die ver over zee indertijd voordat ze naar Canada emigreerden hem 'n opdracht gaven om de boerderij te schilderen waarop ze zoveel jaren in ons goede Holten hadden gewerkt en gewoond. Enkele jaren geleden kreeg de heer Stukker via onze oud-plaats genoot Berend Soer de opdracht om een vaandel te maken voor een zang en muziekensemble in Oost-Bi a k (Nieuw Guinea). Naast zijn werk als huis en decora tieschilder vindt de heer Stukker toch nog tijd voor verschillende hobby's- Zo speelt hij elke woensdagavond in de recreatiezaal van het Bejaarden centrum „Diessenplas" het orgel bij de avondwijding. Heerlijk om de zang van de bejaarden muzikaal te omlijsten. Schilder Stukker was van 1945 tot plm. 1960 een zeer gewaardeerd mu zikant van „H.M.V." een vereniging die hij nog steeds een warm hart toedraagt. Op vrijdag 9 mei zal de officiële open'ing plaats vinden van het nieuwe bureau te Holten van Maatschappe lijk Werk en Gezinsverzorging in het pand Dorpsstraat 16. De opening zal geschieden door één der gezinsver zorgsters, mej. J. Penkert, die juist op die dag de bruid is. Nadat zij op het gemeentehuis in het huwelijk ge treden is met de heer J. Meyerman zal zij om plm. 11.15 u, ails mevrouw De Holtense Motor- en Automobiel club „De Holterberg" organiseert op maandag 5 mei (Bevrijdingsdag) een oriënteringsrit binnen de gemeente Holten. De start voor de af te leggen 37 kilometer is 's morgens om 9 uur bij het clubhuis café „De Biester" in de Stationsstraat. Aan deze rit kan een ieder die dat wil meedoen, \^ant de „uitzetters" hebben het beslist niet moeilijk gemaakt. De hoofdprijs is een buitenlandse reis voor twee personen en verder is er een aantal prachtige kunstvoorwerpen te win nen. Onder grote belangstelling heeft donderdagavond burge meester mr. W. H. Enklaar hei moderne kegelcentrum ,,Dikkie Down" van de gebr. Dikkers geopend. Mr. Enklaar kegelde een partijtje met de heer War rink, voorzitter van de Sport stichting „Holten". V. I. n. r. de heer Warrink, de heer en me vrouw Dikkers en burgemeester Enlölaar. •te zijn met deze accommodatie. In de vakantietijd .is het altijd wel een dag slecht weer. Met de opening van dit kegelcentrum is een goed vermaaks centrum voor de recreanten gescha pen. De bouw en inrichting werden ver zorgd door: Ontwerp: Architecténbüfo Potkamp en Beeftink Timmerwerk: Vukkink Metselwerk: Jansen en Klein Vel der man Stucadoorwerk: Spakman LoodgieierswerkLammers BV Schilderwerk: Gervedink-Nijhuis Elektra: Klein Vel derman BV Centrale verwarming en luchtver versing: firma Van Beek te Goor Meubilair: firma Kroese te Oldenzaal Stoffering: firma Gebr. Schuppert Kegelbanen: firma Kruys en Sanders Bloemen en planten: ,,'t Holtens Höfke" Vrijdagavond (2 mei) houdt „Dikkie Down" van 7 tot 10 uur Open Huis. Maandag 5 mei wordt door de RONO een speciaal herdenkingsprogramma uitgezonden, dat is geconcentreerd rond de gebeurtenissen in Wagenin- gen op 5 mei 1945. In dit programma wordt, naast de aktuele gebeurtenis sen van 5 mei (de heropening van hotel „De Wereld'' door Prins Bern- hard en de estafettetocht naar de di verse gemeenten in Nederland) een terugblik gegeven op de capitulatie van de Duitse troepen in Nederland. Deze gebeurt door een direkt-betrok- kene. Met medewerking van het His torisch Archief van de NOS worden fragmenten ten gehore gebracht van opnamen van de capitulatie, en van de uitzendingen van Radio Oranje op die dag. Bovendien werkt aan dit program ma mee de heer Van den Have uit Wageningen, die indertijd leider was van de ondergrondse uit de omgeving van Wageningen en daags na de be vrijding terugkeerde naar zijn woon plaats. De heer Van den Have geeft een indringend verhaal over de ge beurtenissen in de laatste paar maan den vóór de bevrijding en de moeilijk heden bij de wederopbouw van het bestuur van de stad. Bovendien was hij degene, die indertijd de stoot gaf tot de inrichting van hotel „De We reld" als museum. Het programma, dat een uur duurt, wordt samengesteld door Henk Kro- senbrink. Komende door Holten, zag ik een expositie aangekondigd in de AMRObank, hier tor plaatse, vön het werk van de kunstschilder Henk Breedveld. In het westen waar ik al een kwart eeuw woon, zijn dergelijke exposities schering en inslag en vaak vallen ze te gen omdat de kunstenaars niet altijd begrepen hebben wat er in db-t oude kerkje van Anlo in Drenthe zo suggestief staat aange kondigd: non clamor, sed amor sonat in aure Dei, wat zoveel wil zeggen als: „niet het rumoer, maar de liefde weerklinkt in het oor van God". Als je zo vaak bij het zien van zo genaamde nieuwe scheppingen bent teleurgesteld, ga je met ietwat ge mengde gevoelens zo'n expositie bin nen. De bijzonder fijne wellevendheid van de heer Bus, beheerder van de AMRO-bank, deed ons bij het binnen komen al heel prettig aan. Hier nu eens niet een mens die een van buiten geleerd lesje afdraaide, maar een gast heer die het een vreugde vond zoveel geesteskinderen tijdelijk onder zijn hoede te mogen hebben. De tentoonstelling zelf was adem benemend schoon, zo dat ik de behoef te gevoelde er iets over te schrijven. Ik doe dit hoofdzakelijk over twee aquarellen, het aan de bezoekers over latende, de andere zelf te interprete ren. Ik doe het hoofdzakelijk over deze twee, omdat ik er een visie in vind, zo diep en zo eerlijk, dat ik er gewoon niet voor weg kan. Een visie van le vensmoed en levensdurf, die in het werk van het westen veelal ontbreekt, omdat men daar in het rumoer van de tijd slechts hoogst zelden het diepe inzicht kan bereiken van waaruit r-"n werkelijk, tot dat waarom het w lijk gaat, het essentiële dus, ka. men. EENZAAMHEID nummer 24 Hij die de wereld van heden ver staat, weet dat in deze chaotische wel vaartsstaat de eenzaamheid bij velen heeft aangeklopt, sterker nog: velen wurgt! Jonge mensen, opeengepakt in scholengemeenschappen weten soms met hun leven geen raad. Ouderen, avond aan avond gekluisterd aan de televisie, hebben de ellende van de ganse wereld als een molensteen aan

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5