Werkloosheid in rayon Deventer iets gedaald Speuren in het Holtens verleden [f, Koken met hart en nieren Kind en boek Schurascoop Toekomst nog somber Uitleningen stegen met 15,5 pet. Archeologische vondsten WAAR GAAN WE HEEN? Verzorging van anjers Simavi-€ollccte Zwartbonten in het stamboek P.B.C. „West-Overijssel Bridgeclub ..Holten" „Grands Savants" Berelicht •"j/i'» Of IV Voor het eerst sinds maandag is de werkloosheid in het rayon De venter iets afgenomen. De daling onder de werkloze mannen is voor al het gevolg van een, zij het zeer lichte toename van de werkgele genheid in de bouw en in geringe re mate, ook een gevolg van de te rugloop van de seizoenwerkloosheid in de bouw. Het totaal geregistreer de mannelijke werkzoeHeui kwam ultimo maart van 1645 op 1617. een •uiterst geringe vermindering der halve. Hier staat tegenover een stij ging in de sector metaal en van handels en kantoorpersoneel. De werkloosheid in dé metaal zal de komende maanden nog vrêl verder stijgen, als gevolg Van een massaal ontslag bij Crane Nederland BV. Door het gewestelijk arbeidsbureau wordt in het algemeen een geringe verdere daling verwdcht van de to tale geregistreerde arbeidsreserve. Wanneer een groep mensen ergens neerstrijkt voor kotte of lange tijd, dan blijven er sporen achter. Weer én wind wissen sommige uit. Andere zijn na vele jaren nog té vinden, soms „bij toeval", soms door opzettelijk speuren. In onze gerpeente wijzen de grafheuvels nog op vroege constante bewoning. Er moet een prentbriefkaart in dè "winkels gelegen heb ben, waarop de'grafheuvels van de Borkeld waren afgèbëéld. Wie bezit er nog eentje en wil die wel een paar dagen missen? Er kan dan een fotocopie worden genomen. De raatakkers in de Look en in de Lichtenberg getuigen ook nog van vroegere bewoning. Verder eveneens de sporen van een urnenveld op dë Zuurbërg. Bijlen, bekerscherven, speer- en pijlpunten kunnen aanwijzingen zijn van vaste, maar ook wél van tijde lijke bewoning. Zo kan een jager door een paar beren zijn neergesla gen, door wolven opgepeuzeld, of door een oeros vertrapt! Zijn wapen bleef liggen en werd mettertijd door onkruid overwoekerd. Niemand vond hem. Een enkele werd bij het ploe gen of graven ontdekt en als waarde loos materiaal bij de steenhoop ge smeten, soms ergens in een schuur neergelegd als afweermiddel tegen blikseminslag...Andere werden nim mer ontdekt en ze liggen nog tot de dag van heden verborgen in bos, beek of bouwgrond. In het musèiim Piet Bos liggen twee Holter stenen bijlen. In 't museum te Zwolle zijn er ook twee. In Enschede wordt de stenen ploeg van Espelo bewdard. Vier Hol tenaren bezitten een hier gevonden .bijl, ongeveer 4 a 5 duizend jaar oud. Een Deventernaar heeft verder nog een Holter bronzen bijl. Sommi ge bijlen zijn doorboord, andere wer den tussen een gesplete stok ge klemd, zoals primitieve Papoea's nu. >nog doen. vastgesnoerd met pezen, i Het .doorboren gebeurde met een si- gaarvormig stokje, dat bliksemsnel ronddraaide op de begeerde bijl. Oh-' der het houtje lag scherpzand, nat ïschèfpzand.' Dit sleep een •clrKrëLrön'd gat door de steen. Het houtje werd door een boog heen en weer-gedraaid. 'Vier mannen konden een steen door boren in 3 dagen...! Wie een bijl be zit of vindt, behoeft die niet in te le veren. Voor dc wetenschap is 't ech ter van groot belang om te weten Iwaar wapens en gebruikswoorwerpen zijn gevonden en hoe ze er uit zién. Graag noteer ik de maten, teken het model, neem een foto en geef het aan de vinder terug. De gegevens gaan naar een centrale plaats in ons land. Het Rijks Oudheidkundig Bodemon derzoek zetelt te Amersfoort. BERT GROENEWOUDT heeft zich zeer ver- dienstelijk gemaakt met het opsporen van archeologische vondsten. Daar over straks meer. Namenspeurders Er is een groepje speurders actiéf geworden op het gebied van naams verklaring. Opzienbarend! Ik bedoel de Carnavalsclub. Ze ontraadselden namen als Zuurberg en Beuseberg- Ook vonden ze na diepgaande studie, dat de Borkeld naar de Borkeldsweg genoemd is. Bravo heren! Misschien lezen we nog eens, dat ze uit kunnen pluizen: de Kozakken zijn naar de Kozakkenstraat genoemd en .meis ter Rörik" naar het Rörikstraatje! Het interesseert deze speurders mo gelijk ook. hoe de naam Carnaval in de wereld is gekomen. Ja? Wel, dat zit zo. Waterjan de Ernstige was lang geleden koning van Holten. Zijn residentie stond tegenover hef Sehë- persvoetpad. Hij gewon élf kloeke zo nen, die zich voorbeeldig gedroegen. Zij waren hoog in aanzien bij 't volk, tot ver in de omtrek. Waterjan de Ernstige was gehuwd met hertogin Dika van de Kruusweg. Het was een goed huwelijk. Op zekere dag échter kwam de beeldschone èii sluwe gravin Carna aan het hof van Wa terjan de Ernstige een bezoek bren gen. Zij kwam uit het zigeunerkamp van „Farao's Basken" te Rijssen. Al eerder had gravin Carna het hoofd van Jonker Wander van de Waerden- borch op hol gebracht. Zeer vaak wandelde zij met koning Waterjan dooi' de dichte bossen, tot groot ver driet van zijn egade. Hertogin Di ka begon er slecht uit te zien. Zij kwijnde weg. De elf prinsen besloten nu Carna ten val te brengen. Dat ge lukte. Vermomd hebben ze hun ont spoorde vader op het Beukenlaantje gevangen genomen en opgesloten in de schaapskooi aldaar, geboeid en al! Carna hebben ze in het hunebed bij de Friezenberg gesmeten, waarin zij de hongerdood is gestorven. Stuif zand heeft later, veel later, alles be dekt. De dappere elf monterden moeder Dika helemaal op en trokken hun prinsekleren weer aan. Schaap herder Gertjan verloste zijn koning 's avonds en hij werd beloond. Water jan de Ernstige papte Weer met zijn wettige echtgenoot aan en beloof de haar onder vier ogen beter schap. Zij vergaf hem. Elk jaar vier de men echter voortaan de val van Carna. Later geraakte dat in onbruik maar enige jaren geleden werd het Carnavalsfeest in ere hersteld. Zo is dat! Waar is Carna? Jonker Wander van de Waerden- borch schijnt nog steeds naar Carna te zoeken, al eeuwenlang! Indertijd vond men hem zittend in een krui wagen op de plek waar zijn voorva derlijk slot eens stond. Studenten uit Leiden kwamen onder leiding van drs. A. D. Verlinde de opgraving be-- zichtigen. Zij namen de jonker mee vonden voor hem onderdak en goede verzorging in de Dorpsschool alhier. In de catacomben van het schoolge bouw droomt hij verder. Toen de B.B. enige weken oefening had in één van de kelders, is Jonker Wander ont waakt en heeft opnieuw vruchteloos naar Carna gezocht De staf van de G.C.C.V. vond hem in geschonken toestand tiiësen eën aantal lege bier- flèsjes, de stumpërd! Opsporingswerk van Bert Groenewoudt BERT GROENEWOUDT, leerling van de Holtense Scholengemeen schap, heeft vérschillendè oudheid kundige vondsten gedaan. Bert heeft dozen en dozen vol materiaal thuis en er is ook een gedeelte naar het „Rijks Oudheidkundig Bodemonder zoek" té Amersfoort gegaan vóór na der onderzoek. Hy. vond én verzamel de in 1973 én 1974. Hier volgt een overzicht, hoewel niet geheel volle dig. a MESOLITHICUM of MIDDEN STEENTIJD zo ongeveer 5.000- 10.000 jaar geleden (3.000-8.000 jaar v. Chr.). De mensén kenden nog geen ijzer of brons, doch moesten zich behelpen met. stukken steen. Zé stróoptèn het rund, dé wolf, de beer, het konijn of de vos door de pels open te scheuren met een scherpe steen of met steen splinters. In het plan „De Haar" vond Bert een huidenkrabber, 3 pijlweer- haakjes en vuursteenafval. Afval krijgt men als vuursteen- knollen met kracht wordèn stukge- sméten op een andere steen. De beste splinters werden gebruikt èn hét :andePè bleef liggen. Totaal zo'n 20 stuk. b. NEOLITICUM of LATE STEEN TIJD (2.000-1.7000 j. v. Chr.). Op de Kol (dat betekent kale hoog te) vond Bert scherven van de Klok- bekercultuur. Dé Klokbekërmensen warén neergestreken op de Veluwè en afstammelingen van dezë lieden heb ben hier vermoedelijk een hele tijd gewoond. Zij zullen ook de graf heuvels op de,Borkeld hebben opge worpen toen ze hun doden hadden verrast. Bij de Pannenbakkerstraat lag een scherf aardewerk met een v-vormige versiering. Een paar maanden later vond Bert daar 3 scherven, waarvan er twee waren versierd; eentje vertoonde een kerf- spatelversiering. Deze versiering werd aangebracht, door met een ge tande spatel in de nog kneedbare wand van de pot te drukken, typisch voor de Klokbekercultuur. c. VROEGE of MIDDEN BRONS TIJD (1400-1200 j.v. Chr.). Langs de nieuwe Markeloërweg wérd een sloot gegraven naast het rijwielpad. Bert snuffelde langs de nieuwe zandwal èn ontdekte een aan tal voorhistorische aardewerk- scherven. Hij heeft er veel over ge lezen, is dus een deskundig amateur- archeoloog. Het opsporen van oude bewoningsresten is een hobby van hem! In die slootkant vond hij zo'n 50 schërvën van bnvërsièrd bekerach tig aardewerk. d. IJZERTIJD Bij de „Zadelkamp" werd een pre historische afvalkuil ontdekt, met wel zo'n 120 aardewerkscherven uit de tijd van 600-200 j. v. Chr. Er waren 2 versierde scherven bij deze voor raad. e. VROEGE MIDDELEEUWEN (7® of 8e eeuw na Chr) Op 23 februari 1974 vond onze ama teur-archeoloog bij de graafwerk zaamheden aan de Dorpsstraat tegen over smederij Maats ongeveer 50 aardewerkscherven en de helft van een pot; 2 scherven zijn versierd niét stempelindrukken (radstempel- versiering). Het R.O.B. té Amersfoort kon van ge noemde halve pot èn de bijbehorende scherven weer een complete pot re- construéren. Eén van de scherven vertoont een doorboring. De reden daarvan is niet bekend. Op de vind plaats hebben waarschijnlijk één of meer boerderijen gestaan, meent Bert. De ondergrond is échter in de omgeving van dé vindplaats door be bouwing verstoord, zodat nader on derzoek onmogelijk was géwordén. f. LATE MIDDELEEUWEN (12e eeuw) Aan de Keizersweg in de Haar werd een bouwput ontdekt. In de dikke be- woningslaag lagen veel kogelpot scherven. Verder kwamen er énige afvalkuilen aan het licht en tevens een houtconstructie van eikébalkèn op 2 meter diepte. Misschien is het aanvankelijk een waterput geweest. Later vermoede lijk niet meer gebruikt en als afval put geëindigd. Op dit terrein is het nieuwe politiebureau verrezen. Er werden 3 halve kogelpotten gevonden, een kléine kogelpot mét. afgebroken pootjes en een half handvat. Verder enige honderden kogelpotscherven en een 15-tal scherven van het Pings- dorfaardewerk (uit Duitsland ge ïmporteerd). Ook werd er een halvp slijpsteen gevonden. Wolter Wierbos hielp ook bij deze opsporing. De tijd was hier eveneens beperkt, doordat er spoedig werd gebouwd. Bert heeft vrij regelmatig contact met drs, A. D. Verlinde, die de leiding heeft van het R.O.B. voor de provin cie Overijssel. Enige tijd geleden sig naleerde onze jeugdige amateur spo ren van oude cultuur nabij Goor. Daarover heeft één en ander in de regionale bladen gestaan. Hij Is ook correspondent van het R.O.B., zodat vondsten bij hem, evenals aan mij, kunnen worden gemeld. B. H. Brouwer. Toch zijn de mutaties in maart groter geweest dan deze cijfers doen vermoeden, heeft de directeur, de heer J. A. Leenhouts, gezegd. In die maand werden 270 nieuwe werklo ze mannen ingeschreven. Een wat groter aantal kon echter aan nieuw werk worden geholpen. De werkloosheid onder de vrou wen is verder toegenomen, voorna melijk in de z.g. overige beroepsgroe pen. De vraag, zowel naar mannen als naar vrouwen, is zeer laag, met een nog verder dalende tendens. Van de 1617 geregistreerde man nelijke werklozen zijn er 57 werk zaam op a.w. en s.w.-objecten, 173 minder geschikt, 164 beneden 19 jaar zodat het reëel beschikbaar aanbod van volwassen 1223 bedraagt. Hier van zijfi er 154 50 jaar en ouder. Ondanks 14 verplaatsingen, 33 her vattingen en 36 afvoeringen in de bouw (totaal 83) was er door steeds weer nieuwe inschrijvingen slechts een daling van 23 (442-419). Alle bin- nehkomende aanvragen kunnen zon der meer worden vervuld. Door de slechte afgifte van bouwvergunnin gen zal het aanbod, volgens het arbeidsbureau slechts langzaam da len, hoewel er stapels aanvragen in behandeling zijn. In de sector metaal is het aanbod opnieuw gestegen door ontslagen in de aan de bouw verwante groepen. De verwachting voor de komende maand is, gezien de ontwikkeling op de arbeidsmarkt, nog verdere stijging. De vraag zal practisch sta biel blijven. Van het rayon Deventer is in Kaal te de werkloosheid het hoogst n.l. 9.9 procent (335), daarna volgt Hol ten met 7.5 proeent (82), Deventer met 6.1 proeent (1016), Bathmen met 5.7 procent (33), Diepenveen met 4.8 procent (79) en is Olst het laagst met 3.8 procent (72) van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking. Vergeleken met de cijfers per ultimo februari had de volgende vermindering plaats: Bathmen 5, Holten 8, Deventer 1, Olst 5 en Kaal te 9 mannen. In de komende week zal ook in de gemeente Holten weer de jaarlijkse collecte voor „Simavi" worden ge houden. „Simavi", vereniging voor directe medische hulp in de Tropen, bestaat dit jaar een halve eeuw en heeft zich in die achterliggende 50 jaar een prachtige naam verworven voor alls wat werd gedaan op me disch gebied. Spéciaal in de achtergebleven gebie den in de tropenlanden. „Simavi" helpt ongeacht kleur, geloof of ras. helpt ongeacht kleur, geloof of ras. Van maandag 14 t.e.rn. zaterdag 19 april wordt in het gehele land dus ook in onze gemeente gecollecteerd. Geef mild voor dit prachtige werk! Medische hulpverlening kan niet beperkt blijven tot het ver strekken van geneesmiddelen en medische instrumenten. SIMAVI steunt daarom aetief de preventieve gezondheidszorg zoals hier de voorlichting over baby- en kinderverzorging waardoor ziekten voorkomen kunnen worden. Door de heer E. Mastenbroek, in specteur Ned. Rundvee Stamboek (NRS) werden de volgende koeien ingeschreven: Pietje 55 b 80, Roza 8 b 82. Gerda 2 b78, Gonda fc>80 en Gea 2 b77 van H. Vrugteveen. Doutje A 65 b 80 en Lubke b 80 van H. Stegeman. Juliana 6 b79 van D. J. Bronsvoort. Lies 41 b 83 van B. J. Markvoort. Maritje 6 b 80 van E. Krikkink. Dikkie 13 b 80 van H. J. Struik. Tevens werden ingeschreven de stie ren Fred b 80 van H. Rensen en Akke's Rudolf 8 b+81 van II. Stege man. De leeslust van de bevolking in het werkgebied van de P.B.C. West- Overyssel blijft al enkele jaren in een vrijwel stabie! tempo toenemen. Over het gehele jaar 1974 bedroeg de stij ging van de uitleningen 15,3 pet., in het eerste kwartaal van 1975 be droeg de styging 15,5 pet. in ver gelijking met dezelfde periode v»n het vorige jaar. In totaal werden in het eerste kwar taal van 1975 869.578 boeken uitge leend tegen 752.774 in 1974. Als oorzaak van deze onafgebroken toenemende belangstelling kan onge twijfeld genoemd worden de voortge zette verbetering van huisvesting van de bibliotheken (Balkbrug. Dedems- vaart, Enter en' Vriezenveen) en de aktivering van de kontakten met het onderwijs. Dè meest opvallende resultaten uitgedrukt in procenten werden in het eerste kwartaal van 1975 ge boekt in de bibliotheken van Haarle (41), Dedemsvaart f31), Oldemarkt eri Zwartsluis (30), Enter (29), Kloos terhaar (28), Blokzijl en Hardenberg- (25), Kerkbuurt (24), Vriezenveen en Vroomshoop (23), Dalfsen en Lut- ten (22), Nijverdal (2a), Giethoorn en Westerhaar (19), Markelo (18), HaSsëlt en Wijhe (17), Heino, Vol- lenhove en Wierden (16), Diepenheim, Den Ham, Hellenidoorn en Rouveen (15), Lemele, Nieuwleusen en Rijs sen (14), Balkbrug en Steenwijk (13), Genemuiden. Hoonhorst en Lut- tenberg (12), Raalte (11) en Holten 0u Dé. cijfers over get Je kwartaal 1974 en 1975 waren voor 'Holten wat de uitleningen betreft resp. 23753 en 26203. 1 Heer en mevr. RustebieJ 65.28 pro cent; 2 heren Zoet en Grobben 56.94 pre.; 3-4 heren Meijer en Dekkers 52.77 pre.; heren Disbergen en Dek ker 52.77 pre.; 5 heren Goorman cn Groot Obbirjk 48.61 pre.; 6 heren Dijk stra en. Bontje 47.22 pre.; 7 heer en mevr. van Veen 25 pre. DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG. Grote Kerkhof 1, tel. 11500. Vrijdag 11 t.m. zaterdag 12 april aan vang 20 u. Paul van Vliet's Nieuwste One-Man-Show dinsdag 15 april aanvang 20 u. Mode show m.m.v. diverse artiesten. 10, tel. 13615. weekfilm do. 10 t.m. wo. 16 april De amazones a.l. nachtvoorstelling vr. li, za. 12 april 23.30 u. De man met de wassenbeel den 18 jr. matinee za. 12, zo. 13 april 14 u. Live a little, love a little a.l. aanvangstijden weekfilm: werkdagen 20 u.; vr. 21 u.: za. 18.30 en 21 u.; zo. 16, 18.30 en 21 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat 69. tel. 11100 (zie ook onder FILM ART '74). weekfilm do. 10 t.m. wo. 16 april Keetje Tippel - 6e week 18 jr. nachtvoorstelling za. 12 april 24 u De stalen vuisten van King 18 jr. matinee za. 12, zo. 13. wo. 16 april 14 u. De bandietenkoningin a.l. aanvangstijden weekfilm: werkdagen 20 u.; za. 18.45 en 21.15 u.; zo. 16, 18.45 en 21.15 u LUXOR THEATER, Brink 20, tel. 18662. weekfilm do. 10 t.m. wo. 16 april Rooie Sien - 3e week 14 jr. nachtvoorstelling vr. 11 april 23 u. Een maagd van 18 karaat 18 jr. matinee zo. 13 april 14 u. Karah Ben Nemsi de held van de woeste Balkan a.l. aanvangstijden weekfilm: iwerkd. 20 u-' za. 18.30 en 21 u.; zo. 16, 18.T en 21 u. FILM ART '74; inl. „Brink 30", tel. 11637. vr. 11 april in Cenam (zie boven) aanvang 22.45 u. Piary.of a mad hou sewife. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, •Grote Poot 19, tel. 11848. geopend: ma. t.m. za. 14-18 u.; vr. ook 19-21 u. tot 17 april Caro Pieck - wandkleden. KUNST RONDOMME, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 13506 tot 14 april Marian Baptist - schilderijen, tekeningen. daarna tot 4 mei J. C. van Schagen - grafisch werk. geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21; za. 10-17. u. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27. tel. 21815. geopend', di. t.m. za. 10-18 u.; 14-17 u. koken met hart en nieren Elk slachtdier levert behalve „spiervlees" ook organen, zo als lever, nier, hart, tong. zwezerik en hersenen In de Ne- dèrlandse keuken zijn deze organen niet zo populair, terwijl ze wat voedingswaarde betreft bijzondet waardevol zijn Helaas hebben lever, nier, zwezerik en hersenén een hoog gehalte aan cholesterol Omdat deze stof in verband wordt gebracht met het ontstaan van hart- en vaatziekten, wordt aanbevolen deze organen niet vaker dan 1 maai per 14 dagen op het menu te zetten Hart bevat echter beduidend minder cholesterol, Is erg ma ger en niet duur Verwerkt in gemengde gerechten is het een goed en goedkoop stuk vlees Varkenstong is veel minder duur dan kalfs- en rundertong en met een pittige saus zeer smakelijk Bovendien krijgt u een bijzonder geu rige bouillon van de tong! Lever is het meest gegeten orgaanvlees Bak het niet te lang, dan wordt het taai en droog niertjes op Franse wijze 300 g meren, 40 g boter of margarine 40 g bloèm, 4 dl (kippe)bouillon, 1 dl madeira, nootmuskaat, peper, zout, 2 eetlepels (koffie)room Bréng de nieren in ruim water met zout aan de kook Spoel ze goed af en snijd ze in plakken Bak ze in de helft van de boter of margarine bruin Doe de rest van de boter of margarine erbij Roer de bloem erdoor, voeg de (kippe)- bouillon in gedeelten toe en breng het geheel steeds roe rend aan de kook Schenk de madeira erbij en kook de saus 7 minuten door Maak de saus af met (koffie)room. nootmuskaat en peper. Geèf de niertjes met in kippebouillon gekookte rijst. Bak de rijst "eventueel eerst voor, in 2 eetlepels boter of mar garine en kook de rijst dan in 15 minuten gaar Geef ei een frisse salade bij. pork en kidneypie 200 g varkenspoelet 300 g mei i eetlepel bloem, zout péper 1 ei. 1 pakie diepvries bladerdeeg, bloem. Laat het bladerdeeg ontdooien. Snijd het vet van de nier en snijd hem in stukken van 2.x 2 cm. Bestrooi het vlees en de nier met bloem, peper en zout Leg dit mengsel in een ingevette vuurvaste schotel. Rol het deeg uit op een met bloem bestoven tafel. Bedek het vlees ermee en plak het deeg vast aan de rand van de schotel met wat losgeklopt ei. Plak met kleine stukjes deeg een mooi figuur op de pie en maak hier en daar een sneetje in het deeg. Bestrijk de pie met losgeklopt ei Schuif hem vrij laag in een voorverwarmde oven (175 =C). Laat de pie in 1 uur gaar en bruin worden. Geef hem warm met rode kool met appeltjes. Szendiner goulash 400 g runderhart, 3 uien, 1 teentje knoflook, 2 eetlepels boter of margarine, 1 eetlepel paprikapoeder, kummel, 500 g zuurkool. '/8 I zure room of yoghurt, zout. peper Fruit de kleingesneden uien en knoflook in de boter of mar garine lichtbruin Voeg het in blokjes gesneden vlees toe met de paprikapoeder en kummel Bak het even aan. Voeg 2 dl water toe en laat het vlees gaar worden op een klein vuur Voeg na I1/? uur de zuurkool toe en laat het ge récht nog 30 minuten doorkoken Voeg zo nu en dan nog wat water toe Maak de goulash op smaak af met peper en zout. Geef de zure room of yoghurt er apart bij Geef de goulash met andijviesla en gekookte aardappelen. Venetiaanse lever 300 g varkenslever, 4 grote uien, 1 eetlepel boter of mar garine bloem, peper. zout. olie Leg de lever 1 uur in het vriesvak en snijd er flinter dunne plakken van Snijd He uien in ringen Bak ze op een zacht vuur In 30 minuten lichtbruin in de boter of mar garine. Haal' de plakjes lever even door de bloem. Schroei ze di 1 minuut in de hete olie Leg ze op een scho tel op de gebakken uien. Bestrooi het geheel met peper en zout. Geef de Venetiaanse lever bij rode bietjes en aardappel puree varkenstong in zoetzure saus 2 varkenstongen, bouquet garni, foelie, stukje laurierblad, 2 uien, 2 eetlepels olie. 1 blikje tomatenpuree, 5 eetlepels azijn. 1'/2 dl rode wijn. 1 dl water, 2 eetlepels suiker, zout, 2 laurierbladen. 2 eetlepels rozijnen. 300 g appels. Was de varkenstongen Zet ze op met water. zout. bouquet garni, foelie en laurier en kook ze 30 minuten. Pel de tongen en snijd ze, in schuine plakjes Maak de uien schoon, snijd ze in ringen en bak die in de olie lichtbruin. Voeg de tomatenpuree, azijn, rode wijn. water, suiker, zout, laurier bladen en rozijnen toe Laat de saus 15 minuten zachtjes koken. Snijd de geschilde appels in reepjes en kook ze met de saus nog 2: 5 minuten mee Geef de varkenstong met witlof en gebakken aardappelen. Maak van de bouillon een lekkere soep Kongpot-Jongol (Vietnamese niertjes) voor de marinade 3 eetlepels ketjap (asm). 2 eetlepels orulne suiker 1 ui 2 teentjes knoflook, gemberpoeder, pe per. (vetsin), .300 g nieren, zout. 2 kleine paprika's, 2 eet lepels olie. 1 eetlepel aardappelmeel of maïzena. Maak een marinade van de ketjap, bruine suiker, kleinge- sneden ui en knoflook, gemberpoeder peper (en vetsin) Breng de gewassen meren in ruim water met zout aan de kook en spoel ze weer af Snijd de nier in dunne plakjes i.aat ze 20 minuten marineren Snijd de schoongemaakte oaprika's klem Bak de nier en de paprika in de hete olie 7oeg de marinade en 2 dl water erbij en warm hem goed door Bind de saus me' het aangemengde aardappelmeel of maïzena. Geef de niertjes met macaroni en preisalade van ringetjes prei met een saus van olie, azijn, peper en zout tot 13 april Fred Klein - schilderijen, tekeningen, aquarellen. Permanent: Grafiek, schilderijen, beeldhouwwerken, keramiek 1850- heden. ALBERT SCHWEITZER CENTRUM Brink 89, tel. 19675 geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-17 u.; za. 14-17 u. Permanente expositie over leven en werk van A Schweitzer. MUSEUM DE WAAG, Brink 56 tèl. 14556. geopend: di. t.m. za. 10-12.30 u. en 14-17 u.; zo. 14-17 u. tot 30 april Grof geld, fijn geld. Ex positie over het geld. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 14556. geopend als de Waag tentoonstelling van Aankleedpoppen uit 1860-1910. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9, tel. 19739. geopend als de Waag. ATHENAEUMBIBLIOTHEEK Kloos ter 3, tel. 16512 geopend: ma. t.m. vr. 10-12.30 en 14-17 u.; wo. ook 18-20.45 u. expositie Warme bakkers in de kloos terkeuken. Boeken, prenten en ge bruiksvoorwerpen uit het warme bakkersverleden. DE ERVARING, Kleine Overstraal 85 geopend: wo. t.m. zo. 13-18 12 april t.m. 17 mei: tentoonstelling van MANDALA's door Joanna Salajan, Richard Lamm, Ries Kleijnen, Bernd Bevers, Elly Gee- Geesink, Pim de Boer. Henk Gotlieb, Jan ten Voorde en Loes en Reinier van de Voorde. GALERIJ BADO. Koekendijk 12, Bathmen, tel. 05704-2330. geopend: di. t.m. za. 13.30-18 u.; vr. ook 19-20 u.; za. ook 9-12 u. Keramische sculpturen van Babs van Elsdingen; sier- en gebruiksaarde- werk van Pam Wiekhart en Hans Boerrigter. STADHUIS, Grote Kerkhof 4, telef. 72121. geopend: ma. t.m. vr. 9-17; za., zo. 11-17 u.; vr. ook 20-22 u. Tentoonstelling over Hans Christiaan Andersen (tot 17 april) vr. 20.30 u. voorstelling met dia's door T. de Bordes. VROUWEN CAFE, Menstraat 2, do. 10 april 20.30-24 u. JAZZ CAFE. Menstraat 2, tel. 11637. vr. 11 april 20.30-24 u. o.l.v. Davina Rovers. OVERDEKT ZWEMBAD, Smyma- dwarsstraat 2. tel. 21864. zaterdag 12 april aanvang 19.30 u., Af- zwemfeest diploma B. zondag 13 april aanvang 14-17 u. Re creatiewedstrijden De IJssel. DEVENTER REN- EN TOERIS TENVERENIGING „DE ZWALU WEN": inl. W. Bekking, Amstellaan 20, tel. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht start 8.30 u. vanaf Clubhuis D.K.C. Hellas sportcomplex Rielerenk; deelname ook voor niet-leden kosteloos moge lijk. 125 JAAR HOTEL BOODE, Brink 10, Bathmen, tel. 05704-1218. tot oktober dagelijks behalve woens dag Jubileum wandeltocht. Elke inschrijver kans op leuke prijs; elke deelnemer bon voor pannekoek tegen sterk gereduceerde prijs. Weekenddienst tandartsen: 12 en 13 april: Tandheelkundig Centrum Ach ter de Muren-ZP 9, tel. 19133. Op 17 april 1975 start Teleac met de cursus „Grands savants", een se rie uitzendingen over grote geleerden De cursus bestaat uit 7 tv-uitzendin- gen en een syllabus. De uitzendingen vinden plaats op donderdag, van 18.15-18.45 uur via Nederland 2. De televisielessen worden niet her haald. De cursusprijs bedraagt f 4.90. Het schriftelijk materiaal kan men bestellen door overschrijving op postgirorekening nr. 54 42 32 ten name van Teleac-Utrecht oneer ver melding Grands savants". Bespro ken worden onder meer: Carl Gus- tav Jung wegens zijn publicatie* over „Schizofrenie". Emiel van Beh- ring in verband met zijn publikaties over ontwikkeling van serum tegen difterie, Carlo Forlanini, bestrij ding tuberculose en Louis Pésteur, ■grondlegger van de pasteurisatie en de ontdekking van het vaccin te gen hondsdolheid, momenteel weer zeer actueel. Het betreft in totaal 7 lessen, met telkens een andere ge leerde. De anjer staat door kleurenrijk dom en friss geur, door edele hou ding en goede houdbaarheid hoog op de ranglijst' van veel gebruikte snij-, bloemen. In het Chrysal-laboratorium stelde men een speciaal produkt samen voor anjers, waardoor men veel meer kan genieten van anjers dan voorheen. Anjer-Chrysal is snijbloemenvoedsë! en bevat die stoffen welke de anjer nodig heeft om verder uit te groei en. De .blQjsmen worden groter en voller er, 'blijven heel lang moon„. Begrijpelijk mciet juiste toepas^TflV van het voedsel plaats vinden zoals op de verpakking staat vermeld. Dan alleen bereikt men het beste resul taat. Wil een bloem voedselhoudend wa ter op kunnen zuigen, dan moeten de -stelen, voor het in de vaas zetten, op de juiste wijze worden afgesneden. Men moet hiervoor eén scherp mes gebruiken en daarmee enkele centi- meters van de steel schuin afsnijden. De bloemen daarna direkt in de op lossing met Anjer-Chrysal zetten. De anier mag men niet in de nabij- heid plaatsen van rijp fruit. daar: fruit schadelijk gas afscheidt, waar- -• door anjers krimpen. Het feit, dat men nu nog langer van deze mooie bloem kan genieten, zal zeker het gebruik van deze nieuwe vinding nog meer stimuleren! RHENEN Hoog in de berenrots van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg werden bij de bouw in de dertiger jaren kleine glasplaten aangebracht in het beton om er wat licht in te brengen. Het zou niks zijn voor de propere Hollandse huis vrouw, want om die ruitjes schoon te maken moeten er halsbrekende toe ren worden ondernomen. Dat is dan ook de reden, waarom die rot(s) ruiten sinds de bouw pas tweemaal zijn gëcieand. De laatste keer gebeur de dat een paar dagen geleden. Met behulp van nooasteigers en touwlad ders is één van de verzorgers erin geslaagd daar in de nok van de rots te sponsen en te zemen. Toen het moeilijke en niet ongevaarlijke kar weitje was gefikst, knipperden mens en dier met hun ogen. Het was in eens berelicht! „De Boekenbus" van de RONO op zondag 13 april (19.00-19.10) is geheel gewijd aan historische ro mans en verhalen, geschreven voor kinderen. In dit programma verge lijkt Riana Luis de beide jeugdro mans over Grote Pier, een vermaar de figuur deels historisch, deels gefantaseerd uit de geschiedenis van de Friese- strijd om de vrijheid. C. Wilkeshuis schreef de roman „Grote Pier v. Kimswerd", (Streng- holt, Naarden) Diewke Winsemius noemde haar roman „Grote Pier" (Gallenbach, Nijkerk, 2e druk). Verder bespreekt Piana Luiks de jeugdroman „De straf van Wodan" van Wil Vening (Strengholt Naar den): een dragline-machinist vindt ergens in Drente een veendijk. Hij gaat terug in zijn gedachten naar de. ijzertijd, waarin deze man geleefd moet hebben. Wil Vening fantaseer de een levensgeschiednis van het gevonden veenlijk. Ton Oosterhuis nam bekende en vooral onbekende personen uit het Huis van Oranje als hoofdpersonen van de verhalen in zijn boek „Rid ders, Prinsen. Koningen" (Leopold Den Haag). De vier historische jeugdboeken zijn voor kinderen van 10 tot 14 jaar. Vrijdagavond 11 april en zondag middag 13 april, vanaf respectieve lijk 20.30 uur en 14.30 uur zendt jeugdsociëteit „de Schure" op haar golflengte, de komische western „El Condor" uit. Deze golflengte is vrijdagavond voor iedereen te ontvangen, die de geze gende leeftijd van zestien jaar be reikt heeft zondagmiddag is „de Schure" ook toegankelijk voor jonge lui, die nog zo'n twee jaar op hun bromfiets moeten wachten (dus 14 jr. en ouder). De kijk- en luistergelden bedragen voor leden f 2,en voor zwart-kijkers f 2,50. John Guillermin. de cineast, Lee van Cleef en Jim Brown, de hoofd rolspelers, nemen ons terug naar de jaren vlak na de Amerikaanse bur geroorlog. Generaal Chaves, één van de militaire leiders van Mexico, brengt het goud van de Mexicaanse schatkist naar het afgelegen fort, El Condor. Luke, een dwangarbeider, heeft' dit vernomen, wéét te ontsnap pen en gaat op zoek naar het fort. - Onderweg ontmoet hij Jaroo, een man waarvan men beweert dat hij op een afstand van 3 km. het rech- terpootje van een vliegend vogeltje kan raken. Luke vertelt Jaroo zijn plannen en deze laatste ontpopt zich ook als een liefhebber van goud. Sa men gaan ze op pad. Met behulp van 100 slecht bewapende Apachen en de 'beeldschone Claudine, dochter van de Generaal, gelukt het hun het fort te nemen. Maar daarmee zijn ze er nog niet... In déze komische Western blijkt op nieuw dat het niet allemaal goud ls wat er blinkt.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7