OOSTENRIJKSE ZOMER IN DRIEKWARTSMAAT altijd heet Twee Olympische vlammen in Inshruck in 1976 Sambal is niet Historische fietsen Mini-cruises m- Geen tranen meer bij het kammen Hotelgids voor gehandicapten Wedstrijd mor vrijetajdsbesteders GOEDE OGEN de tweede keer dat de Olym- 1 I r- pdisehe Winterspelen -in deze //VIUD tSCUfiSlïv Van 4 tot 15 februari 1976 zullen in Innsbruck twee Olympische vlammen branden ter gelegen heid van de 12e Olympische Winterspelen die daar dan wor den gehouden. Die tweede vlam verkrijgbaar bij American Express, Plaats 14 in Den Haag. Ken folder met nadere informaties over de sportieve evenementen, prij zen van toegangskaarten en méér in formatie over de Olympische Win terspelen in Innsbriiek is op aanvraag gratis verkrijgbaar bij het Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam (Singel 464, tel. 020-255933). dient als symbool, want het is Oostenrijkse stad worden gehou den. Voor de eerste maal was het in 1964. De organisatiemachine" draait al op volle toeren, hoewei het sportieve gebeuren nog een jaar op zich zal laten wachten. De openingsplechtig heid wordt gehouden in het Gergisei Stadion, dat hoog boven Innsbrück is gelegen, vanwaar men een indruk wekkend uitzicht heeft over de stad. De tribunes in het stadion worden uitgebreid, waardoor een soort am phitheater ontstaan, dat plaats biedt aan 70.000 belangstellenden. De uit breiding van de zitplaatsen verdwijnt zodra de Olympische skispringwed strijden beginnen. De in 1964 aangebrachte voorzie ningen zullen worden uitgebreid en aangepast aan de moderne eisen, zo dat in 1976 alles in orde zal zijn om de gasten en deelnemers uit de hele wereld gastvrij te kunnen ontvangen. Er wordt een dankbaar gebruik ge maakt van de reeds beschikbare ac commodatie, zodat de kosten beperkt kunnen blijven. Het grootste Olympische bouwwerk verrijst in Igls bij Innsbrück aan. de voet van de Patscherkofel. In plaats van de gebruikelijke twee kunstbanén voor bobsleeën en rodelen, komt er 'n gecombineerde kunstijs bob-rodel baan. Een nieuwigheid is voorts, dat de baan niet alleen geschikt is voor rodelaars en tweepersoons-bobsleeën, maar de eerste keer in de geschiede nis van de Olympische Winterspelen ook voor vierpersoons-bobsleeën. Bangs de hple baan komt een loop- pad, waardoor belangstellenden de wedstrijden van allerlei punten af kunnen volgen. Op de meest aantrek kelijke plaatsen worden tribunes ge bouwd. Bert Isatitsch (Oostenrijk), presi dent van het Rodelcomité, en dr. Ro ta (Italië), president van het Bob- sleecomité, zijn van oordeel dat de nieuwe voorzieningen uit sportief oog punt de mooiste en beste ter wereld worden. De Olympische voorwedstrijden worden deze winter ('75) gehouden en wel op 24 en 26 januari (afdaling he ren op de Patscherkofel, afdaling da rner in Axamer Lizum). Van 1 tot 8 februari noordse skispelen in Seefeld (noordse combinatie heren en da mes, langlaufen, estafette én skisprin gen). Rodelen op 1 en 2 februari in Igls, bobsleeën van 25 februari tot 8 maart 1975 ook in Igls. Het Olympisch vuur werpt zijn schijnsel altijd vèr vooruit. Vandaar dat het nuttig kan zijn een winter sportvakantie in 1976 in Oostenrijk te combinei-en met bet bezoeken van een of meer manifestaties van de Olympische Winterspelen. Het is dan verstandig daaraan nu al t.e denken, want de kaarten voor de Olympische Winterspelen 1976 in Oostenrijk zijn sinds 1 december j.l. in voorverkoop Dit ensemble, japon met bij passend jasje, werd vervaardigd door de Duitse firma Radtke en Radtke, MüncJmn. Materiaal 45wol en 55 katoen en ver krijgbaar ift de kleuren rood, bruin en groen. geboortedag van walsenkoning Johann Strauss jr., die net als de grachten in Amsterdam aan Nederland, Oostenrijk een inter nationaal „merkteken'" bezorg- de. Zijn walsen en operettes zijn klassiek geworden en vandaar dat Oostenrijk een zomer in driekwartsmaat tegemoet gaat. Wenen neemt alvast een voor proefje door in het voorjaar (van 20 tot 24 maart) toeristen voor een prijs vanaf f 200 uit te nodigen voor eèn speciaal arrangement onder de naam „Frühling in Wien", een voor jaarsuitje met veel operette, wijn en muziek, waarover het Oostenrijks verkeersbureau in Amsterdam meer kan vertellen. Op initiatief van de Groningse fiet senhandelaar W. Klei is aan de Park weg 123 in Groningen onlangs de Ga lerie d'Oude Fiets geopend waarin een permanente expositie van histo rische fietsen is ondergebracht, die wordt gecombineerd met wisselende kunstmanifestaties. De galerie is ge durende de gehele woensdag en op vrijdag- en zaterdagmiddag van twee tot vijf uur geopend. De toegang is gratis. Voor bezoek van groepjes kan men zich in verbinding stellen met W. Klei, Parkweg 123, Groningen, tel. 050-253731. drijfsleven stelt voortdurend hogere èisen aan kontrole op de afwerking van het produkt. Wanneer een werknemer over een goed gezichtsvermogen beschikt, zal hij in staat zijn eventuele fouten snel en tijdig te signaleren, waardoor veel extra moeite, tijd en geld bespaard kunnen worden. Bovendien zou ee'n niet gering aantal bedrijfsongeval len eenvoudig niet voorkomen, indien die weriknemer zijn ogen beter de kost zou geven, of kunnen geven. Natuurlijk kunnen niet alle onopge merkte foutjes of onvolkomendheden aan een produkt, gemiste drempels, stoepjes, enz. worden toegeschreven aan een onvoldoende gezichtsvermo gen. Oplettendheid en concentratie spe len vanzelfsprekend een zeer belang rijke rol. Toch zou het niet onverstandig zijn om, zoals u eens in het halfjaar al dan niet beverig de tandarts stoel beklimt, ook uw ogen regelma tig te laten nakijken, zodat eventue- tuele tekortkomingen of afwijkingen gecorrigeerd kunnen worden. Het spaart in de eerste plaats uzelf, maar wellicht ook uw collega's en werkge ver een hoop ongemak en wie weet ziet u plotsklaps „alles weer véél duidelijker zitten". (DIA). Vanaf april 1975 varen de Orion-bo- ten mini-cruises van 4 tot 6 dagen met als vertrekpunt Marine de Vila- moura, in Algarve, Portugal. Tijdens de winter en het voorjaar worden réi zen door vissers georgansieetd tel kens voor twee dagen. De vaartuigen worden eveneens ter beschikking ge steld van individuele huurders. Zij die niet over een vaarvergunning be schikken, krijgen uitvoerige instruc ties van beroepsmensen. Deze ple ziervaartuigen zijn met alle mogelijk comfort en alle technische hulpmid delen uitgerust. Wat de weergoden de komende zomer ook van plan mogen zijn, vast staat dat Oostenrijk een „muzikale zomer" krijgt. Het muziekleven in Oostenrijk staat dlit jaar in het teken van de 15Ue in het meer (17 juli tot 18 augustus), één tot drie maal per week een Jo hann Strauss-concert in het Weense Raadhuispark tijdens de maanden juli en augustus. Wie meer wil weten over de „mu zikale zomer" in Ostenrijk, kan te recht bij het Oostenrijks Verkeers bureau in Amsterdam (Singel 464, tel. 020 25 59 33). Daarnaast is sambal éen be langrijke bron voor vitamine C, en een ieder weet wat dat bete- Mary (links) en Romy rechts dragen een sportieve regenman tel en diolenkatoen. Het model van Mary heeft een dubbele rij knopen, de lengte is kniebedek- kend evenals d:tc het geval is met de mantel van Romy. Ver krijgbaar in verschillende kleu ren bijv.-zwart-, beige, oranje en kent. Dè sambal is onmisbaar in de Oosterse keuken, en wie een origine le rijsttafel (hoe klein ook) wil ser veren, zal het gebruik van sambal niet kunnen omzeilen. Dat hoeft voor hen, die bang zijn de mond te bran den (blussen met suiker of een hapjs kroepoek) geen bezwaar te zijn, want er zijn naast de sambal oelek (van verse pepers) nog tal van soorten gebakken sambal, die door de kom- binatie van pepers met uien en an dere kruiden, aanzienlijk milder van smaak zijn. Voor sommige gerechten kun je beter gebakken sambal ge bruiken om de authentieke smaak te bereiken, zoals sambal nasi goreng. als sambal oelek en sambal oelek worden naast de verse pepermoes Bijna alle gebakken sambalsoorten met trassi*, in Nederland gemaakt door Conimex. en in kleine flesjes verkocht. Sambal manis i3 van de gebakken sambal de meest zoete, zachte soort, terwijl voor sm aak avonturiers sambal badjak („zeero verssambal") en sambal brandal („deugnieten-sambal") aan te beve len zijn. Overigens: wie sambal niet iedere dag est (hoewel sommige soorten ook in Nederlandse gerechten geen gek figuur slaan), doet er ten behoe ve van de houdbaarheid goed aan niet met een gebruikt mes of een ge bruikte lepel in het flesje te komen. Neem er een apart lepeltje voor of serveer de sambal op een klein schaaltje. Er is iets gevonden op een pro" bleem dat alle moeders (en vaders) van nabij kennen: kleintjes die hui len bij het kammen van de haren, als deze net gewassen zijn. Dat komt door klitten en khopen. En het kleine verdriet neemt toe naarmate de haren langer zijn. Als eerste „huis" in babyverzor- gingsartikelen brengt Zwitsal een op lossing. Het heeft met veel zorg „kammen zonder tranen" ontwik keld, een crêmespoeling voor de jongsten, voor peuters en kleuters. De naam zegt al precies waarvoor het artikel is bedoeld: het verge makkelijkt het kammen en bespaart fle kleintjes een hoop verdriet. Het prikt niet in de ogen, evenmin als met de shampoo het geval is. In het gebruik werkt het eenvou dig. Na 't wssen het haar goed uit spoelen in het nog vochtige haar vol doende „kammen zonder tranen" in- masseren, en dan even laten inwer ken. Daarna het haar uitspoelen. De kam glijdt er nu doorneen. Het is verstandig om als ouders ook het produkt te gebruiken, Het is zach ter voor het haar dan de meeste cos metische crèmespoelingen. Behalve de traditionele Strauss- uitvoeringen op de Weense tonelen, zijn er voorts elk jaar operettewe- ken in Bad Ischl en Baden bij We nen. Die komen er dus óók dit jaar met werken van Johann Strauss, evenals de zgn. meerspelen in Mör- bisch, die ditmaal uitsluitend' operet tes op het programma hebben. Ope- rette-uitvoeringen staan verder op het programma tijdens de beroem de Bregenzer Fectspiele (op een to neel in de Bodensee) en van de thea ters In de provinciale hoofdsteden. Uiteraard staan de programma's dit jaar vol met de naam van Johann Straus, want zo'n 150e geboortedag is een unieke kans om Oostenrijk nog méér bekend te maken. Ook deze winter kunnen vrijetijds- besteders zich volop uitleven in de traditionele Nationale Wedstrijd Vrij tijdsbesteding van de Internationale Huishoudbeurs. Men kan deelnemen in 16 categoriën: haken, breien' en kantklossen; weven en borduren; wandkleden; macramé; poppen ma ken (mens en diervormen)hout- arbeid (meubels, speelgoed)boetse ren en keramiek: werken uit diver se materialen; inleg- fineer- en mo- zaiekwerk; snijden, gutsen en beeld houwen in hout en steen; modelböüw (schepen); modelbouw (andere on derwerpen) werkstukken van me taal) schilderen (olieverf en aqua rel) tekenwerk, hout- of linosnede; fotowerk. Ingezonden kunnen worden werk stukken, gemaakt in de. periode april '74 - april '75. Deelname in meer dan één kategorie is mogelijk, doch per kategorie kan slechts één werkstuk worden ingezonden. In alle groepen zijn fraaie prijzen beschikbaar en de beste werkstukken worden geëxpo seerd op de 30e Int. Huishoudbeurs, van 4 tot en met 13 april a.s. in de RAI te Amstei-dam. Formulieren voor deelname en het wedstrijdreglement worden op aan vraag toegestuurd door het secretari aat van de Int. Huishoudbeurs, Ger- rit v.d. Veenstraat 94, Amsterdam-Z., tel. 020-725376 en 720798. De Indonesiër staat er in te genstelling tof de Chinees om bekend, „heet" te eten. Dit zegt niets over de temperatuur van de groenten, maar over de scherpte van de smaak die wordt bereikt door toevoeging van lomboks (spaanse pepers), in fijngestampte vorm beter be kend onder de naam sambal. De sambal heeft een prikkelende werking op de slijmvliezen, en bevordert op die manier de spijs vertering. Wat er rond het thema „Strauss" dit jaar ln Oostenrijk allemaal te doen is, vergt veel van Uw geduld. We tippen voor Nederlandse toeris ten slechts aan: Weense Feestiweken (24 mei tot 22 juni) o.a. in Theater an der Wien met „Wiener Blut", Jo hann Strauss-tentoonstelling in het Weènse stadhuis (22 mei tot 31 okto ber), „Eine nacht in Venedig". in het Raimundtheater in Wenen (van 23 mei tot 29 juni) en tijdens de Bre genzer Festspiele o.a. op het toneel Voor gehandicapten die hun vakan tie in Zwitserland zouden willen door brengen 's een speciale hotelgids. die waardevolle informatie omvat, uitge geven. Vooral voor iemand die moei lijk ter been is of op het gebruik van een rolstoel is aangewezen, is het erg belangrijk vooraf te weten of een ho tel alleen maar via een trap bereik baar is of dat er in het hotel een lift aanwezig is. De ..Hotelführer für Behinderte" geeft hierover uitvoerige informatie. De gids is onderverdeeld in,3 catego rieën: hotels geschikt voor mensen met een rolstoel, hotels geschikt voor mensen die zeer slecht ter been zijn. hotels voor licht-gehandicapten. Men vindt bijv. gegevens betreffen de aantal treden, lift, parkeerterrein bij het hotel, dieetkeuken, zwemgele- genheid in of bij het hotel. De gids is verkrijgbaar bij de ..Schweizeri- scher Invalidenverband". Froburg- strasse 4, 4600 Olten 1, Zwitserland. Door de plaatselijke verkeersbureaus van Basel, Bern en Zürich wordt ove rigens ook een folder uitgegeven met inlichtingen over de toegangsmoge lijkheden in musea, winkels, theaters, bioscopen en hotels. Deze folders zijn verkrijgbaar by de desbetreffende „Verkehrsbüros" ter plaatse. Goede ogen zijn in het moderne productieproces ook letterlijk een kostbaar bezit. De steeds verder gaande mechanisatie van het be- Jongeren van 18 tot 30 jaar, die meestal erg reislustig zijn, maar misschien wel de meest vergeten groep vakantiegangers vormen, heb ben vrienden gevonden bij de inter nationale reisorganisatie Hotelplan Deze reizen-verkoper heeft het gene* raal-agentschap voor Nederland op zich genomen van de „Club Escolet- te". een Zw'tserse reisclub met een eigen reisstijl voor jongeren van 18 tot 30 jaar. „Hotelplan Hitparade" heet de speciale gids voor jongeren, die Ho telplan op de reismarkt heeft ge bracht en waarin een selectie uit het programma van de moderne Zwit serse rieselub -is opgenomen. De reizen zijn degelijk Zwitsers van kwaliteit en opgezet naar de tend van jonge reislustigen met aantrek kelijke reisdoelen in de zonnige reiswereld. Deze gids voor jongeren noemt o. m. als reisbestemmingen Mallorca, Costa Brava, Joegoslavië, Tunesië en de Bahama's. Acht dagen Mallor ca is al mogelijk voor f 398, acht da gen Joegoslavië voor f 349, 22 dagen Tunesië voor 952 of aciht dagen voor f 543 en een spannende Sahara-safa ri kost minimaal f 1076. Wie de zon nog verder wil zoeken op de kust tussen Noord- en Zuid- Amerika gelegen Bahama eilanden bijvoorbeeld, kan 16 dagen genieten voor minimaal f 1490. Nieuw van de club Escolette is o. m. het eigen clubblad, dat de leden gratis thuis krijgen. Wie zich voor een reis ODgeeft, ontvangt o.m. de fel oranjekleurige .Club Escolette T- shirt en een dito-kleurige reistas. Wie in 1975 trouwt krijgt voorts 7,5 procent korting op alle reisarrange- menten. En verder geldt voor deze reisclub als adagium: iedereen moet zichzelf kunnen zijn. Iedereen kan ziin eigen gang gaan, maar een reis leider is bes.chikbaar om wat meer van een omgeving te laten zien. Hotelplan stuurt de Club Escolette reisgids od aanvraag gratis toe aan belangstellende joneei-en van 18 tot 30 jaar. Adres: Hotelplan, laan v=n T,/r„„..j„vVoort so Den Hag, tel. 070- 63 15 50.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7