Elfde motocross met meer dan 180 renners I Holten thuis tegen Kampen Tweede Paasdag Semvettoernooi Damesvoetbal Medianota aan de Kamer aangeboden Bergruiter-nieuws Topcoureurs op de Zuurberg Blauw Wit naar D.Y.O. AGENDA Hockeynieuws Aanzet voor een politiek beleid Aanvang PROGRAMMA SV „HOLTEN" Programma Verloting Postduivenvereniging „Snelle Wieken" Holten - Markelo PROGRAMMA BLAUW WIT EERSTE PRIJS Uit jaarverslag 1974 PROV. GEREFORMEERD JEUGDWERK HEEFT GEBREK AAN MANKACHT 23 - 28 juni DEN HAAG INTERNATIONAAL KOORFESTIVAL 1975 Streekplan IJsselvallei Denk mee, praat mee, doe mee over de toekomst van uw eigen streek. KAMPIOENSHOND W edstrijd Bridgeclub „Holten" Vrijdag 4 april 1975 5 De elfde motocross die op zondag 6 april door de Holtense Motor en Automobielclub „De Holterberg" op het circuit „De Zuurberg" (een van de snelste en mooiste in ons land) wordt georganiseerd, belooft weer een evenementje worden van grote klasse. Ruim 180 renners hebben voor deze cross ingeschreven. Bij de zij spannen-junioren komen 52 coureurs aan de start, het programma vermeldt 94 deelnemers in de 500 c.c. junioren en voor deelname aan de le kampioenscross 125 c.c. hebben 36 renners ingeschreven. Bij de zijspanners zal het onge twijfeld zeer spannend worden, want ze zijn er allemaal op gebrand om zo snel mogelijk door te stoten naar de senioren en internationalen. Een aantal van deze „kerels" is vol komen aan elkaar gewaagd. Op de lijst van deelnemers prijken de na men van Dreezen die onlangs eerste werd in Harfsen en Henk Knuiman met in het bakje broer Gerrit. Beide mannen aan het stuur hebben als solorijders internationale ervaring en ze moeten zeker tot de kansheb bers worden gerekend. Ze mogen echter op geduchte tegen stand rekenen van Piet van Leeu wen, Broersma, T. Bens (2e in Harfsen) en de Holtense coureur Jan Bak met „bakkenist" Jan Mein- ders eveneens uit Holten. JUNIOREN Bij de 500 cc „Junioren" komen in drie series maarliefst 94 renners ach ter het starthek. Door het grote aan tal inschrijvingen mag ook hier ge rekend worden op spannende gevech ten. Felle strijd zal er zeker gele verd worden door de oud-internatio nal Wiebe Plötz uit het Drentse Nueuw-Dordrectt, Johan Besselink uit Hengelo (eerste in Harfsen) Her man Noorman uit Exloo (Dr.) (2e in Harfsen), Ton Koopman uit Wapen veld (2e Paasdag winnaar in Wester- haar), Gerard Wemmenhove uit Hellendoorn en Gerrit Polsvoort uit Lochem. In de 500 cc klasse starten ook de „streekrenners" Wim Steegink en Henk van Norel uit Deventer en de Holtenaar Henk Haverslag. KAMPIOENSCROSS In de kampioenscross 125 cc „Se nioren" zijn onder de 37 renners een aantal die garant zijn voor het nodi ge vuurwerk. Gerard Rond uit Ben- nekom (winnaar in Loenen) „ligt" het Zuurbergcircuit en hij mag op zijn Yamaha H2 met Gertie de Moed de kleine mean van grote klasse, uit Arnhem op „Kawasaki" tot de grote kanshebbers worden gerekend. Ren ners die het dit. tweetal zeker heel lastig zullen maken zijn Wim v.d. Brink, Johny Vink, Henk Pauw, An- dré Gebben, Peter Herlings, Jos Klumper en Dinand Zijlstra (Daarle). Uit de regio nemen aan deze kam pioenscross deel Joop Staman, Nij- verdal, Gerard Kruiper, Nijverdal (junioren-kampioen betrouwbaar- heidsritten 1974) en Jos Oude Aven- huis uit Almelo. Wanneer alles volgens plan ver loopt (gezien de ervaring die de M.A.C. „De Holterberg" heeft opge daan, mag hierop worden gerekend) zal om half twee de eerste serie zij span-junioren van start gaan. Er zal van 10.00-12.00 uur gelegenheid zijn voor training. Kaarten in voorverkoop (gulden reductie) zijn tot en met za terdag verkrijgbaar bij clubcafé „De Biester" in de Stationsstraat. De rood-zwarten krijgen zondag Kampen op bezoek, op de ranglijst vierde van onderen. Op eigen terrein waren de Kampenaren niet zulke ge makkelijke tegenstanders. In de uit wedstrijd heeft Holten met veel moeite door een kleine overwinning de puntjes mee naar huis kunnen ne men. Wat zij in uitwedstrijden pres teren zal zondag moeten blijken te gen onze favorieten, die de laatste weken erg in de vernieling zijn geko men. Hopenlijk hebben zij zich door de paaseieren wat hersteld en nieu we krachten opgedaan. De selectie was bij het opstellen van dit bericht nog niet bekend. We ho pen maar, dat de geblesseerde spe lers o.a. Henri Xronsvoort weer vol ledig van de partij kunnen zijn, dan zal het zohdag, zeker wel gaan. Het legioen, zal gedeeltelijk tjvel ver~ stek laten gaan in verband met de motocrosswedstrijden van de MAC. „De Holterberg" op de Zuurberg. De supportersvereniging heeft dan ook besloten geen verloting te hou den. Bij. de ontmoeting tegen Roda, de - laatste thuiswedstrijd, zal er weer een extra verloting zijn. Wan neer die plaats vindt is nog niet be kend. Vermoedelijk zondag over veer- DES fl He'ten f2 G-8 Op 2e Paasdag moest Holten F2 voetballen tegen DES Fl. Omdat verschillenle spelers het niet nodig achten zich af te melden, kon pas om 10 uur i.p.v. 9.30 uur worden vertrok ken en dan nog maar met 8 man. Daar kwam nog bij dat de thuiswed strijd met 2-1 was verloren. Dus al t.e optimistisch ging men niet naar Nijverdal. Dit pakte echter veel an ders uit, want DES had ook niet meer dan 8 man. Het kon dus nog een gelijke strijd worden, maar in het veld bleek al gauw, dat de 8 van Des niet opgewassen waren tegen het vlotte spel van de 8 uit Holten. Door snelle en goede combinaties kon het „efltal" uit Holten met 8-0 winst de paasdagen volledig maken. tien dagen. Eerst zal de uitwedstrijd wel komen tegen Sportclub Overwe- tering. De KNVB-er was er donder dag nog niet. We vragen wel excuus voor het ont breken van een verslag van de wed strijd HoltenBroekland in het vori ge nummer. Onze verslaggever heeft ons in de steek gelaten. Het werd een 2-0 nederlaag. Hij was er zeker to taal kapot van. Toch moet men nog niet wanhopen om het kampioen schap, je weet nooit wat er nog kan gebeuren. Senioren HoltenKampen 2.30 uur. PH 3—Holten 2 10.00 vertrek 9.00 u. Holten 3—PH 5 10.00 u. NEO 5—Holten 4 10.30 u„ v. 9.30 u. Holten 5—WW 6 10.00 u. Rietvogels 6Holten 6 10 u., v. 9 u. Holten 7De Zweef 5 10 u. Twente 6Holten 8 10 u. v. 9.15 u. Holten 9—RV 3 10 u. Haarle 5Holten 10 10.30 u. v. 9.30 u. Junioren FVVN Al—Holten Al 2.30 u. v. 1.30 u. Holten A2Bornerbroek Al 3.45 u. Holten BIHeracles Bl 2 u. Sp. Rijssen B2Holten B2 2.30 u. v. 1.45 u. Holten ClBlauw Wit Cl 2.45 u. DES C2—Holten C3 12.00 v. 11.15 u. Holten Dl—DES Dl 1.30 u. GFC El—Holten El 11 u. v. 10.15 u. Holten C2 is vrij. Pup'11 en DES E2—Holten E2 11 u„ v. 10.15 u. Holten E3Excelsior E7 11 u. Holten FlSp. Rijssen F2 11 u. SVVN F2—Holten Fl 11 u. v. 10.15 u. Holten F3—Excelsior F3 10 u. Bl. Wit F4—Holten F4 9.30 u. Holten deed mee met een heren team en de dames van Holten wa ren te gast bij de Dolende Ridders uit Terborg en Deventer III Alhoewel de organisatoren, gezien de weersomstandigheden van de laatste week, het somber inzagen, werd het een grandioos toernooi met prachtig hockey weer. De Holtense heren wer den 4e in hun poule en kwamen daar door automatisch in de verliezers- poule. De winnaars van de heren werden: 1. Epe, 2. Deventer III, 3. A.H.M.C. Apeldoorn. In de damespoule werd half DDR- half Holten 2de in hun poule en ein digde na de finales op de tweede plaats. De eerste plaats werd bezet door een Engels damesteam. De andere dameshelft v. Holten ver dwenen met Deventer II in de ver liezersronde. Al met al een zeer geslaagd toernooi en alle lof voor de organisatie in De venter en de „weergoden". Jongens six: DKSHolten six aan vang 13.45 uur. coach W. Oostvogel, meisjes six: Holten sixAlmelo Z. Aanvang 10.30 u. coach D. v. Loe nen. Jeugd jongens Haackey Bljongens Bl aanvang 12.30 u. coach J. Nieu- wenhuis of Jan Zoet. meisjes: Goor BlHolten Bl aan vang 12.00 u. coach H. v. Louweren- burg. zondag 6 april: heren I en II zijn vrij Wel is er een vriendschappelijke mi xed-wedstrijd tegen de pas opgerich te club in Nijverdal, aanvang 14.00 uur in 't Sportdal. Gerard Rond, die dit seizoen reeds enkele prachtige succes sen behaallde, behoort zondag middag op de Zuurberg tot de favorieten voor de zege. De prijzen van de verloting van Postduivenvereniging „Snelle Wie ken" zijn: 1. 1570; 2. 1739; 3. 1780; 4. 1951; 5. 1425 6. 1293; 7. 5l6; 8. 400 9. 1743; 10. 1365; 11. 451; 12. 1437; 13. 1441; 14. 1730; 15. 1216; 16. 1699; 17. 232; 18. 1785; 19. 1226; 20. 1158; 21. 717; 22. 1976; 23. 1371; 24. 737; 25. 1961; 16. 377; 27. 396. De prijzen kunnen afgehaald wor den bij D. Voortman, Wehmekamp 19 te Markelo. De afdeling damesvoetbal van de SV „Holten" vraagt meisjes van 10 tot 14 jaar voor het oprichten van een of meerdere jeugdelftallen. Opga ve kan geschieden op zaterdag en zondagmiddag in het ontmoetingscen trum van het Sportcomplex „Meer manskamp". Blauw Wit zal het zaterdagmiddag in Almelo zeker heel moeilijk krij gen. D.O.V. dat nog een, zij het klein, kansje heeft op het kampioenschap. De Almeloërs staan 4 punten achter op koploper Drienerlo dat een wed strijd meer heeft gespeeld. Verlies voor de gastheren betekent uitschakeling en om dit te voorko men zullen ze zeker voor de beide puntjes gaan „knokken". De wedstrijd die begint om kwart over vier zal worden geleid door scheidsrechter Aalderink. Senioren DVO - Blauw Wit 1 4.15 v 3.15 u DES 8 - Blauw Wit 2 11 v 10 u Blauw Wit 3 - DES 5 3.45 Blauw Wit 4 - Daarlerveen 5 1.30 Daarlerveen 3 - Blauw Wit 5 4.15 v3.15 uur. Junioren A 1 is vrij MVV Bl - Blauw Wit Bl 3 v 2 u Almelo B2 - Blauw Wit B2 2.15 v 1.30 Holten Cl - Blauw Wit Cl 2.45 Enter Dl - Blauw Wit Dl 1 u v 12.15 Pupillen DES El - Blauw Wit El 10.00 9.15 Blauw Wit E2 - De Zweef E4 10.15 Blauw Wit E3 - RKSV E2 9.30 Blauw Wit Fl - De Zweef Fl 11.00 Blauw Wit F2 - DES Fl 10.15 Blauw Wit F3 vrij. Blauw Wit F4 - Holten F4 9.30 Op de te Bathmen door de Kring Salland gehouden wedstrijd in het africhten van honden heeft de heer J. Aaftink, Schoolstraat, met zijn Duitse herder „Baldor van Honesch de eerste prijs gewonnen. De Stichting provinciaal Gerefor meerd Centrum voor Jeugd- en Jon- gerenerk in Overijssel en de Stich ting voor Gereformeerd Jeugdwerk in Noord-Oost Overijssel, waarbij ook het Holtense Gereformeerde Jeugdwerk is aangesloten, hebben over 1974 weer een uitvoerig jaar verslag uitgebracht. Over de activiteiten binnen het wat men noemt, parlement Deven- ter-Holten, werden o.m. de volgende activiteiten ontplooid: 5 parlements- avonden met gemiddeld 12 deelne mers. Het accent van de besprekin gen ligt op het uitwisselen van ge dachten over het jeugdwerk en meedenken met het PGCJ-bestuur, 2 Téider^contactavonden: 1 over het on derwerp 'Bijbel op 'de club' en 'Con tact mét de ouders" .en 1 avond over „Doel, inhoud en methodes voor het clubwerk (met 16 deelnemers). Ver der vond in oktober één instructie avond voor GJV-besturen plaats (met 14 deelnemers). Voorzitter is de heer J. Keizer uit Deventer en secre taresse, mevrouw J. Noorlag Uit Twello. Vanuit het parlement had eerst de heer Getkate uit Enter en later me vrouw Haan-Kampherbeek uit Hol ten zitting in het PGCL-bestuur. Over fusie tussen PGCJ en Stichting N.O.O. zegt het jaarverslag, dat laatstgenoemde zich in haar verga- Minister mr. H. W. van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zijn „Nota over het massame- diabeleid" - kortweg aangeduid als Medianota aan de Tweede Kamer aangeboden. „Een aanzet voor een politiek beleid en een basis voor een gesprek met de volksvertegen woordiging over het regeringsbeleid op middellange termijn ten aanzien van de massamedia", zo noemt de minister dit inmiddels al met veel publiciteit omsponnen stuk. De „commerciële" pers en de „niet-commerciële" omroep komen erin aan de orde. CRM's bewindsman wil voor die zaken een „samenhangend beleid" ontwikkelen met als doel de verwerkelijking van de vrijheid van meningsuiting en de bevordering van een zo ruim mogelijke deelname aan de verantwoordelijkheid voor het gebruik van de media. Want: voor al pers en omroep zijn van bijzondere betekenis voor het werkelijk funk- tioneren van een democratische maatschappij. Met name ten aanzien van de dagbladpers meent het kabinet een aktief en gericht beleid te moeten voeren. Redenen hiervoor liggen in het teruglopen van het aantal zelf standige dagbladondernemingen en de steeds verder gaande concentratie van de dagbladpers in steeds minder handen. De verscheidenheid in in formatievoorziening via de pers wordt met name door economische facto ren bedreigd, aldus de nota. En die verscheidenheid - ofwel de „plurifor miteit van de communicatie via de media" - kan niet los gezien worden van de geestelijke constellatie van de maatschappij, waarin die media funktioneren. biliteit wordt losgelaten en dat wel licht ook kan voorzien in een steun- plan ten dienste van initiatieven voor de opzet van nieuwe persorganen". Ook is het volgens de Medianota noodzakelijk dat het fusieverschijn sel in de pers wordt tegengegaan. Maar hoe precies, dat valt nog niet te zeggen. Eerst dienen de resulta ten te worden afgewacht van een stu die dié een speciale werkgroep van de SER momenteel verricht. In ie der geval bieden aldus de mi nister van CRM een wettelijke aan meldingsplicht van voorgenomen fu sies en de mogelijkheid van een fu sieverbod op zichzelf onvoldoende garanties om de verscheidenheid van - de pers te handhaven. Bedrijfsfonds voor de pers Grote waarde hecht de regering aan de mogelijkheden voor herstructure ring en reorganisatie, die het Be drijfsfonds voor de Pers aan de bladen biedt. Deze mogelijkheid kun nen uitgebreid worden: ondersteuning van nieuwe persorganen, oprichting van nieuwe of herstructurering van bestaande produktie-eenheden. In de loop van 1978 wil de minister van CRM de resultaten van het func tioneren van het Bedrijfsfonds voor leggen aan het parlement. De huidi ge financieringswijze van het fonds uit de tijdelijke toeslag van 5 pet. op de tarieven van de STER loopt 1 januari '77 af. Voorgesteld wordt na die datum het fonds te financie ren uit de algemene middelen. De invloed van de ongelijke con currentieverhoudingen op de adver tentiemarkt op het voortbestaan van afzonderlijke persorganen meent de regering te moeten compenseren. Een regeling hiervoor zal door het- Be- (djajfsjfonds voor de Pers nader moe ten worden uitgewerkt en uitgevoerd. Voorlopig wordt deze compensatie regeling beperkt tot een periode van 4 jaar vanaf 1 januari 1975. In de loop van 1978 zal de maatregel op zijn doelmatigheid beoordeeld worden. De ondernemingsgewijze produktie van kranten houdt het gevaar in, dat er economisch gezien steeds minder ruimte komt voor kanten die jour nalistiek van de in massa-oplagen verschijnende dagbladen afwijken. Volgens de Medianota moeten daar om andere produktiestructuren op hun praktische consequenties wor den onderzocht. De Persraad heeft in dit verband de idee van „een nieuw type persexploitatie" geopperd, naast de bestaande persondernemingen, „waarbij het kriterium van de renta- dering van 12 december 1973 uitsprak voor liquidatie onder voorwaarde, dat het werk van de stichting voort gezet zou worden. Het PGCJ-be stuur verklaarde zich met deze voorwaarde akkoord. Nieuwe statu ten werden opgesteld en goedgekeurd en aan de Rijks- en Provincia le overheden werd gevraagd zich be reid te verklaren de vergrote provin ciale instelling te subsidiëren. De provinciale overheid verklaarde zich hiertoe bereid, maar van 't ministe rie van CRM kwam nog - geen offi cieel antwoord op het verzoek. Uit de uitspraken van de rijksinspectie Jeugdzaken en Volksontwikkeling in de Noordelijke provincie,' leidt men echter af dat vanaf 1 januari 1975 de fusie een feit zal zijn. De PGCJ en de St. NOO beschik ken elk over één jeugdwerkadviseur. Daarover zegt het verslag o.m. „Al tijd blijkt, dat voor een goede onder steuning van het plaatselijk werk de contacten slechts minimale hulp betekenen. Met twee man voor 300 groepen blijft dit onhaalbaar. Het zou mogelijk moeten zijn voor een jeugdwerkadviseur om frequenter met de plaatsen mee te denken. Vermeld zij nog. dat de heer J. H. van Engbrink uit Holten, per 1 mei 1974 wegens drukke werkzaamheden, als bestuurslid van de inmiddels ge fuseerde organisaties heeft bedankt. Van maandaK 23 juni tot en met zaterdag 28 juni 1975 organiseert de Federatie van Nederlandse Zangers bonden voor de zesde maal het In ternationaal Koorfestival. In de loop der jaren heeft dit, op het gebied van de koorzang grootste evenement, in Nederland veel be kendheid gekregen. Vanuit het bui tenland is de belangstelling groot. Koren vanuit de navolgende 18 lan den hebben reeds ingeschreven: Amerika (3), België (3), Bulgarije (1) Denemarken (1), Engeland (2), Finland (1) Griekenland f2). Honga rije (1), Japan (1), Joegoslavië (1), Noorwegen (2), Polen (1), Roeme- Kom op de voorlichtingsavonden. Zwolle 7 april De Buitensociëteit Raalte 8 april De Leeren Lampe Holten 10 april Hotel Vosman Deventer 14 april Het Open Hof Begin 20.00 uur.Toegang gratis.Evenals een vers kopje koffie. secretariaat Streekplanforum IJsselvallei Luttenbergstraat 2 Zwolle Telefoon 05200-7 71 77 Paasmaandag wei'd door leden van de L.R. Bergruiters deelgenomen aan een streekwedstrijd. Hierbij slaagden voor de BI-dres- suur: mej. A. Dijkgraaf (met lof v.d. jury) dhr. H. Kuipers. Door de caprilli-proef kwamen: mej. A. Dijkgraaf op „Hassan" '.de heer T. Broekhuis op „Roy" en voor de B2-dressuur slaagde mej. Vera Steunenberg op „Laila". Er werd gex-eden op het terrein van de Wierdense rijvereniging. Dit ter rein wordt door de gemeente aan de Wierdense rijvereniging voor een symbolisch bedrag ter beschik king gesteld. De Bergruiters, in 1933 opgericht, wordt tot nu toe elk deugdelijk en acceptabel trainingsterrein onthou den. Vandaar dat de Bergruiters met lede ogen aanzien hoe omringende gemeenten hun rijverenigingen prach tige faciliteiten aanbieden, terwijl zij in Holten tot op heden alleen dank zij de medewerking van particulieren hun prachtige sport kunnen behoe- fenen. nië (1), Sovjet Unie (1), Spanje (1), Tsjechoslowakije (2), West-Duitsland (5), Zweden (1). Het totaal aantal buitenlandse deel nemers bedraagt ongeveer 2000. Ook zullen een 20-tal Nederlandse ko ren deelnemen (ongeveer 1000 zan gers en zangeressen). Het festival, dat zich afspeelt in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag, bestaat uit een concours gedeelte, dat in de middag wordt ge houden en een aantal internationale concerten, welke op de dinsdag woensdag-, vrijdag- en zaterdagavond worden gehouden. Donderdagavond 26 juni is gere serveerd voor een te houden zestal manifestaties in de plaatsen: Alme lo, Bergen (N.H.), Groningen, Haar lem, Krimpen a.d. Lek en Venlo. Op die avond vinden er in deze plaatsen concex-ten plaats waaraan de buitenlandse koren hun medewer king verlenen. De internationale jury, welke het concoursgedeelte beoordeelt, bestaat uit: Felix de Nobel (voorzitter) uit Nederland, Reszö Lantos uit Honga rije en John Poole uit Engeland. Wij willen u vooral ook attenderen op de openingsmanifestatie, welke wordt gehouden op maandagavond 23 juni. Op deze openingsavond wordt de „Achtste Symphonie" (bijge naamd de „Symphonie der Duizend") van Gustav Mahler ten gehore ge bracht in de Prins Willem Alexan- derzaal van het Nederlands Con gresgebouw. Hieraan werken, naast een 200 leden tellend symphonie-or- kest (Residentie-Orkest en Utrechts Symphonie Orkest), circa 800 zan gers en zangeressen mee. Op de Internationale Hondenten toonstelling te Leeuwarden kreeg de Hongaarse staande hond (Viszla) „Jitska Iluschka van het Lage Hut ten" van mevr. J. B. Smit, Lichten berg 6 te Holten het certificaat „I Uitmuntend" en kampioen. 1 MeijerDekkers 59.72 prOcent, 2 Van Iddekinge-Geerestein 56.25 pret. 3-4 dames Teussink en van Veen 51.39 pret., Goorman-Groot Obbink 51.39 pret., 5-6 Hanenburg-Bogaard 49.31 pret., Dijkstra-Bottje 49.31 pret. 7 van Zoest-Grobben 47.92 pret., 8 heer en mevr. Sawade 43.05 pret., 9 Spijker-Disbergen 41.67 pet. Stand na 28 wedstrijden: 1 Meijer- Dekker 58.46 px-ocent. 2 Spijker-Dis bergen 53 pret.. 3 van Iddekinge- Geerestein 50.99 pet., 4 heer en mevr. Rustebiel 50.63 pret., 5 Hanen burg-Bogaard 45.20 pret., 6 dames Teussink en van Veen 49.36 pret., 7 van Zoest-Grobben 48.35 pret.. 8 Goorman-Groot Obbink 47.90 pet., 9 Dijkstra-Bontje 47.89 pret., 10 heer en mevr. Sawade 42.52 pret. Opini eweekbladen Ter uitvoering van de motie Roet hof c-.s. (aangenomen 21 mei 1974) werden de opinieweekbladen onder gebracht in de postale catagorie van dag- en nïeuwsbladpers. Deze maat regel, ingegaan op 13 januari 1975 blijft voorlopig een jaar van kracht. Daarna zullen voor opinieweekbladen de posttarieven geleidelijk worden opgetrokken tot kostendekkend peil. Opnieweebbladen die beneden een nog nader vast te stellen niveau van ekploitatie-uitkomsten blijven, kun nen in principe in aanmerking ko men voor een papierprijs- en/of posttarievencompensatie. Algemene voorwaarde hiervoor is hetgeen ook geldt voor de advertentiecompen satie aan andere persorganen dat er een redactiestatuut is, waardoor de redactie medezeggenschap bezit in het bepalen van de journalistie ke inhoud en de signatuur van het betreffende blad. Voor de invulling en uitvoering van deze maatregel wil de regering even eens een beroep doen op het Be drijfsfonds voor de Pers. De papier prijscompensatie zal in principe in gaan op 1 januari 1975. Opvoering PTT-tarieven Reea's eerder werd besloten de posttarieven voor periodieken per 13 januari met gemiddeld 30 pet. te verhogen en die voor dag- en nieuws bladen en tevens voor opinieweekbla den met gemiddeld 15 pet. Dit geshiedt in 't kader van de in 1970 gestarte geleidelijke opvoering van de PTT-tarieven voor deze bla den tot kostendekkend peil. Voorts zal het nu geldende BTW O- tarief voor de abonnementsprijs van dag- en nieuwsbladen niet verlengd worden. Dit betekent dat per 1 ja nuari 1976 de abonnementstarieven van dag- en nieuwsbladen met 4 pet, BTW belast zullen worden. De dag en nieuwsbladen kunnen deze fiscale tariefsverhoging vanaf 1 januari 1976 in hun abonnementsprijzen doorbere kenen. Voor de financiering van deze pers maatregelen stelt het kabinet in to taal een bedrag van f 89 miln. be schikbaar, exclusief de opbrengst van de 5 pet. heffing op de tarieven van de STER over 1975 en 1976. Omroep: tuchtbevoegdheid minister verdwijnt Frequentieschaarste en cultuurbe leid zijn de belangrijkste motieven voor betrokkenheid van de overheid bij de omroep. Het gebruik van de kabel behoeft daarin geen verande ring te brengen. De bemoeienis van de machtiginghouder met kabel omroep dient beperkt te blijven tot het beheer over de technische in stallatie. Voor de toelating van (aspirant-)om roeporganisaties dient reële beteke nis te worden toegekend aan het cul turele kriterium. Om pei's en omroep op het punt van de vrijheid van meningsuiting zoveel mogelijk een gelijke positie te geven dient de tuchtbevoegdheid van de mi nister ten aanzien van omroep-uitzen- dingen, die iets bevatten dat gevaar oplevert voor de veiligheid van de Staat, de openbare orde of de goe de zeden, te verdwijnen. Hiertoe zal een wetsontwerp worden voorbereid. Werkgroep voorloper De koppelingen van het lidmaatschap van een omroeporganisatie aan het abonnement op een programmablad en aan het betalen van omroep bijdrage dienen beidé te verdwijnen. Het lidmaatschap als grondslag voor de meting van de aanhang van de omroeporganisatie moet echter wor den behouden. Het idee van om roepverkiezingen wordt afgewezen. Het voorschrift dat een „volledig pro gramma" moet worden geboden, zal strikt worden gehandhaafd. De structuur van de NOS wordt on derzocht. Moet deze eventueel wijzi ging ondergaan, dan moet dienover eenkomstige wijziging der Omroep wet niet uitgesloten worden geacht. Het „ontmoetingspunt" als wettelij ke karakteristiek van het NOS-pro- gramma dient te worden geschrapt. Behoefte bestaat aan een ..sprekers- hoek" in NOS-zendtijd. Ter bestrij ding van het verschijnsel „oneigen lijke programma's" zouden de uit zendingen van de NOS niet langer in „blokken", d.w.z. op hele avonden, uitgezonden moeten worden, maar tussen die van de omroeporganisa ties. Daardoor wordt waarschijnlijk ver mindering van de zendtijd van de NOS mogelijk. Regionale omroep Regionale omroep kan van belang zijn voor het eigen cultuurleven van een regio en voor de samenlevings opbouw. Hetzij de NOS. hetzij repre sentatieve culturele instellingen kun nen de programma's verzorgen. Pers organen zullen er geen deel aan kun nen hebben. De culturele instellingen die toegelasten worden, zullen op technisch gebied moeten samenwer ken met de NOS. Regionale omroep dient gefinancierd te worden uit regionale middelen. Re clame in de regionale omroep wordt afgewezen. De experimenten met kabeltelevisie in zes gemeenten moetqn allereerst worden afgerond. Daarnaast komen er twee jaar durende experimenten met regionale radio via de ether ln Amsterdam en in een deel van Noord- Brabant. De RONO en de ROZ, reeds be staande regionale omroepen, kunnen afdelingen der NOS blijven. De RO NO dient wellicht opgesplitst te wor den in kleinere eenheden. Ook op draadomroepinrichtingen, die niet als regionale omroep zijn aan te merken, is de Omroepwet van toe passing. Ze zullen uitsluitend ge bruikt mogen worden voor specifie ke programma-doeleinden (bv. zie kenomroep. kerk. telefonen, instruc tieve omroep en samenlevingsop bouw), voorts niet voor reclame of commercie en alleen door niet op winst gerichte instellingen. Van het streven naar een landelijk centraal antennesysteem is afgezien. „Mediaraad" De Medianota van minister Van Doorn stelt tenslotte, dat er behoef te is aan meer systematisch onder zoek. De Unesco heeft op dit punt aan bevelingen gedaan. Begonnen dient te worden met een inventarisatie vèft het gebied van de massacommunica tie. Daarna kan een programma van onderzoek worden onderworpen en kunnen prioriteiten worden ge steld. Tegen het oprichten van een nieuw Nationaal Instituut voor Massacom municatie - onderzoek bestaan be zwaren. Liever ziet de heer Van Doom eerst een werkgroep ingesteld, te vormen uit leden van Omroepraad en Persraad. universitaire deskundi gen en ambtenaren. Deze werkgroep kan een voorloper zijn van een toe komstige „mediaraad". De adviezen van Omroepraad en Persraad over het werkconcept van de Nota over het Massamediabeleid zijn gepubliceerd in de Nderland- se Staatscourant van dinsdag 18 maart 1975, nr. 54. Vrijdag 4 april 14.00 u. Voorjaars-Weekend-Show RO- BA-Automobielbedrijf BV Rijssen (zie adv.). Zaterdag 5 april 10.00-18. uü u. Voorjaars-Weekend- Snow ROBA-Automobielbedrijf BV Rijssen. Zondag 6 april i3.ou u. Aanvang Motocross MAC „xJt iloufciüêig Circuit „Zuur berg". iraxnuig van 1U tot 12.00 u. tzie adv. en berichtj. 14.UU u. Dxscobax in café „De Wip- pert" (zie adv.). i9.30 u. Dansen in Bar-dancing „Boo- üe" te Bathmen. zater- Maandag 7 april tot en met uag 13 april Grote xinanciële „Huis aan Huis-Ak- tie" t.b.v. Holtense muziekvereniging (zie adv.). Maandag 7 april 20.00 u. Jaarvergadering afd. Holten OLM in zaal „Vosman". Spr. de heer Wieringa Hoofding. Prov. Wa terstaat. Onaerwex-p „Aanleg van we gen in 't bijzonder de S 14 (doortrek ken vanaf de Dorperdijk). Woensdag 9 april 20.00 u. Bijeenkomst afd. Dijkerhoek Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Bonte Paard": Discussie avond. Donderdag 10 april 19.45 u. Bijeenkomst Herv. Vrouwen groep Holten in gebouw „Irene". Ei gen avond. 20.00 u. Bijeenkomst Streekplanfo rum „IJsselvallei" in zaai „Vos man" (zie adv.). Maandag 14 april 20.00 u. Ruilavond Holtense Postze gelclub „HPC" in hotel „Vosman". 20.00 u. Laatste Politieke Scholings cursus voor vrouwen in zaal „Vos man". Onderwerp „Defensie". Dinsdag 15 april 19.30 u. Openbare raadsvergadering ten gemeentehuize. 20.00 u. Gemeente-avond Ned- Herv. kerk in gebouw „Irene". Woensdag 16 april 20.00 u. Bijeenkomst afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in zaal „Vosman" Aafje Top met voor dracht. Donderdag 17 april 19.45 u. Bijeenkomst Herv. Vrouwen vereniging Holten in gebouw „Irene". Spr. de heer v.d. Hengel te Okken- broek. Onderwerp „Gelaatsprothese". Vrijdag 18 april 20.00 u. Ledenvergadering Varkens- fokverenigirfg in café „Kalfster- Maandag 21 april 19.45 u. Vergadering afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in „Trefpunt". Spr. mevr. Wielinga uit Dalfsen. Onderw. „Veilig Ver keer".

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5