Komplan aan raad gepresenteerd Nieuw gemeentehuis dominant *2 i Feestelijke ouderavond in de o.l. Haarschool 5 Nog klein woongebied]e? pO Gemeentehuis Dorpshart Uitgangspunten Uitvoering in fasen Verkeer Kosten Woongebied je Vrijdag 4 april 1975 „Het Komplan, dat de gemeenteraad thans is aangeboden, is een verkleinde versie yan het plan, waaraan al vanaf het midden van de jaren zestig gedokterd is. Het- overleg, dat met diverse overheidsinstanties werd g.evoerd, heeft ér toe geleid, dat zowel met de Inspectie Ruimtelijke Ordening als met de Provinciale Directie Volkshuisvesting werd overlegd op welke wijze de uitgangspunten en de daarop gebaseerde schetsen meer nauwkeurig konden worden bepaald. Nog in 1973 werd duidelijk, dat naar het oordeel van beide diensten het plan toch eenvoudiger diende te worden opgesteld en tevens dat een zorgvuldige (en even wichtige) fasering diende te worden ingebouwd. Daarenboven bleek een toenemend verlangen naar renovatie c.q. ver nieuwing in plaats van sanering (amovering) te bestaan, hetgeen uitein delijk leidde tot een meer vereenvoudigd plan: de grootste veranderingen - het dorpsplein werd aanzienlijk verkleind, het gebied tussen Kerkstraat en Tuinstraat (begrensd door Larenseweg en Boschkampsstraat) werd niet langer als een potentieel saneringsgebied beschouwd", aldus de nota Komplan 1975. In de plannen, die voor het cen trum van Holten zijn ontwikkeld is het Dorpshart" geprojecteerd bij de kerk, die als identiteitsbepalend ele ment in de Kom een functie vervult. Het „Dorpshart" is verkregen door een pleinvormige ruimte (zie teke ning) te maken aan de Dorpsstraat. Dit gebied komt verder, door de cen trale ligging (bereikbaarheid) en van wege de kwaliteit van de aanwezige bebouwing, het meest in aanmerking voor hel realiseren van de plannen. Tevens is het mogelijk gebleken aan sluitend een aantal veilige goed be reikbare en voldoende parkeervoor- voorzieningen te maken. Een van de aanleidingen, die ver der hebben geleid tot het maken van plannen voor een „Dorpshart" vorm de de behoefte, om een hieuw Ge meentehuis te bouwen. De plein vor ming wordt bepaald door het te bou wen gemeentehuis, enkele winkels en de bestaande bebouwing. Het Gemeentehuis zal iq het gehe le gebeuren dan ook een belangrijke rol gaan vervullen. Een gedeelte van het gebouw (aan de Kerkstraat) zal bestemd worden voor de huisvesting van het administratief gemeentelijk apparaat. Een ander aan het plein gelegen gedeelte kan een openbare functie bezitten. In de vormgeving van het terrein is ruimte gehouden voor het voorrijden van trouwstoeten, doch tevens zullen ook andere acti viteiten, zoals exposities en jaarlijks terugkerende feestelijkheden mogelijk moeten zijn (b.v. ten aanzien van het toerisme). Het gemeentehuis is zodanig geplaatst, dat in de bestaan de omgeving de aanwezige bebou wingsstructuur en het wegenpatroon zoveel mogelijk herkenbaar blijven. Ook zijn en worden bestaande maat verhoudingen, de kleur, de matrieel- kcuze en de ruimtelijke werking in het vernieuwingsplan verwerkt. Met dit plan wordt beoogd een „Dorps hart" te maken dat uitnodigt tot ver- büjf en ontmoeting. Uitgangspunten van net plan zijn, het inspelen op het karakteristieke van het centrum, het scheppen van een bescheiden dorpscentrum, het nastreven van een bepaalde concen- r~-.j -rr -i,t tratic en het handhaven'van de woon functie. Uit een nader verricht onderzoek blijkt wat betreft het programma een toename van de verkoopoppervlakte met pim. 1000 m2 tot 1985 verant woord. De behoefte aan verkoopvloer oppervlakte voor nieuw te stichten winkels zal naar het oordeel van de samenstellers der nota. vermoedelijk niet hoger zijn dan 500 a 700 m2 v.v.o. De plaatsing is voornamelijk gedacht rond de z.g.n. Smidbelt", door amovering (afbraak) resp. ver plaatsing van een tweetal zakenpan- den tussen Binnenstraat en Smids belt. Er is dan een vergroot dorps plein ontstaan, wëar omheen een concentratie van voorzieningen is ge projecteerd. De verdere uitbouw van de winkel functie kan voorts gevonden worden door uitbrediing in de bestaande win kelfronten direct in de omgeving van door uitbreiding in de bestaande win kelbedrijven buiten het centrum zich eveneens kunnen vergroten. Men rekent op een herinrichting van een aantal (winkel-)straten rond het centrum. De uitvoering van het plan in fa sen (in meerdere aansluitende delen) kan als volgt geschieden: De eerste fase bestaat uit het slopen van de panden Brands en Van der Maat en het „inbouwen" (vervan gend oprichten van een nieuwe be bouwing) aan de Binnenstraat (die dan uiteraard deel uitmaakt van het Dorpsplein). In de tweede fase wordt e'fn TDegin gemaakt met de nieuw bouw voor 't gemeentehuis ter plaat se van garage Müller, die dan (wel licht in de le fase) gesloopt is. Ver dere winkelnieuwbouw kan dan even eens plaats vinden, zuidelijk aanslui tend aan de Binnenstraat. In de derde fase kan het administra tieve gedeelte van het gemeentehuis zo nodig aan de Kerkstraat tot stand komen. Nadien zal de tijdelijke kan toorvoorziening, die aan het huidige gemeentehuis is aangebouwd een an dere functie (winkelvoorziening?) kunnen verkrijgen. Op deze wijze wordt, volgens de sa menstellers van de nota, bereikt, dat in elke fase een redelijk evenwichtig plan gerealise^ri kan worden, dat niet of nauwelijks wordt gecombi neerd met langer of korter aanwezi ge, tijdelijke, open plekken. Ook wor den op deze wijze de financiële las ten geleidelijk over de perioden ver deeld; met name de subsidiërende overheden drongen hier sterk op aan. (verkoop gronden), alsmede de ver schillende sanerings- en overige bij dragen. Afhankelijk van de verschillen in sub sidiabele kosten bedraagt het nade lig saldo van dit plan ca. f 1.200.000,- tot maximaal f 1.500.000,-. De jaar lijkse lasten van dit plan bedragen dan (incl. rente en aflossing) f 150.000,- tot f 190.000,-. Het plan heeft een exploitatieduur van 10 jaar. Die financiële lasten lopen aardig in de papieren. Vergeleken met vroe gere plannen zijn de voorziene plan- kosten zoals herhaaldelijk reeds in de raad gezegd aanzienlijk te ruggedrongen. Desondanks belopen de totale kosten ruim vier miljoen gulden. In dit bedrag zijn begrepen de aan- koopkosten en de kosten van aanleg van de diverse openbare werken. Hiertegenover kunnen gesteld worden de verschillende directe opbrengsten De verkeersopzet gaat uit van de handhaving der Dorpsstraat-Oran jestraat resp. Larenseweg als de verdeel-resp. verzamelroutes voor het centrum. De Kolweg dient als zodanig af te vallen en sluit' niet meer aan op de Dorpsstraat-Oranje straat; eerstgenoemde straat behoeft dan ook niet meer verbreed t.e wor den. Doordat de Kolweg als zodanig zijn functie verloren heeft, wordt de directe aansluiting tussen de Kol en het centrum voor gemotoriseerd ver keer gevonden via de Stationsstraat of Waardenborchstraat (bedoeld zal zijn de Noordenbergstraat, red.). Een aantal wegen rond het centrum verkrijgt meer een erffunctie (hier bij wordt "het doorgaand autoverkeer teruggedrongen) hieronder vallen de Kerkstraat, De Binnenstraat (Smids belt) en delen van de Tuinstraat en Boskampsstraat. Grote waarde wordt toegekend aan een verbeterde ontsluiting ten behoeve van de voetgangers en fiet sers: verschillende „kortsluitingen" worden voorgesteld om het centrum voor deze categorie beter te ontslui ten goede verbindingen met do hierna te noemen parkeerplaatsen zyn evenzeer gewenst. Tot 1985 wordt de aanleg van een tweetal parkeerplaatsen voorgesteld: ten westen van de Larenseweg en ten noorden van de Dorpsstraat voor deze laatste voorziening, die zowel bereikt kan worden vanuit de Kol als vanaf de Dorpsstraat, is 'n meer oostelijk gelegen alternatief aanwe zig (bereikbaar in principe vanaf de Oranjestraat). Voorshands wordt dit oostelijk alternatief niet nodig ge acht tenzij het meer westelijk gelegen tweede parkeerterrein een andere bestemming krijgt. Voorts zal in de Kerkstraat en het eerste gedeelte van de Tuinstraat (aansluitend op de Larenseweg) even eens geparkeerd kun sen worden: her inrichting van bedoelde straten is dan wel gewenst. De parkeerplaats aan de Dorpsstraat ten westen van de Larenswegaansluiting, is nage noeg gehandhaafd. De totale beschik bare parkeercapaciteit bedraagt ca. 350 plaatsen. Door de samenstellers van het plan is nog gedacht om in plaats van een eventueel parkeerterrein ten westen van de Kolweg en ten oosten van het Meermansvoetpad een bescheiden woongebiedje te ontwikkelen. Het gaat bierbij in dit voorstel om ca- tien ji«S Er heerste extra drukte cn span ning in de o.l. Haarschool een week voor de paasvakantie. De leerlingen waren bezig toneelstukjes en liedjes in te studeren voor de feestelijke ouderavond. Helaas konden door ruimtegebrek niet alle leerlingen meedoen. Hel eerste probleem was dus al „wie wel en wie niet". Degenen die vorig jaar een hoofdrol hadden gespeeld in de musical „Brammetje Brom" vielen al dadelijk af. Toen bekend was wie er mee zouden spelen, kwam het volgende punt, „wat gaan we doen". De kinderen kwamen met heel veel ideeën naar voren, er moest een keus gemaakt worden. Nadat iedere klas zijn programma had samengesteld, wei-den de kle ding en de nodige attributen bijeen gezocht. De leerlingen sleepten van alles mee naar school, een oude fiets een autped, bakstenen, stro, een wasted, het leek wel een uitdragerij. Iedere dag vóór en na schooltijd werd er druk gerepeteerd. De grote dag Tot donderdag 27 maart de grote dag aanbrak, 's Middags generale repetitie, de kleuters van de Haar- kleuterschool en de leerlingen van de basisschool, die dit jaar geen rol hadden toebedeeld' gekregen, fun geerden als publiek. Het enthousiasme van de kleuters die telkenmale vroegen „komt ei nog meer", deed de spelers nog wel eens hun rol vergeten. In de pauze kreeg het jeugdige publiek een "be ker sinas en een paassnoepje. Ka dg middagvoorstelling werden de laatste aanwijzingen gegeven, de geluidsinstallatie nogmaal gecontro leerd, de stoelen weer recht -gezet en toen was het wachten op de avond. Half acht, de school was open, de eerste ouders zochten reeds een goed plaatsje in de Crea. De leerlin gen gingen door de artiesteningang naar binnen en verdwenen naar hun lokaal. Er heerste bedrijvigheid en spanning, er werd verkleed en ge schminkt. Om acht üur kon de voor zitster, mevrouw Driessen, ruim 180 ouders en genodigden welkom heten en ze een plezierige avond toewen sen. Kabouterland Een aantal eerste-klassertjes na men de ouders mee naar kabouter- land. Kleine mannetjes en vrouwtjes met grappige puntmutsjes op waren druk bezig het bos schoon te maken. Het mos werd geveegd, de bomen en bloemen schoon gemaakt. Na al dat werk was er nog tijd voor een spelletje en een liedje. Kabouter Ei genwijs (René Oosterling) zat heen en weer te wippen op de bekende ro de paddstoel met witte stippen. Ka bouter Spillebeen (John Jacobs) zou hem komen waarschuwen, dat de paddestoel op deze manier zou bre ken. Maar al wie er verscheen, geen kabouter Spillebeen. Alle kabouters moesten roepen en roepen en ja hoor eindelijk kwam kabouter Spillebeen. Kabouter Slim (Gerrit Jan Reilink) vertoonde zijn rekenkunsten, "ook a) ben ik klein ik ben lang niet dom, ik kan veel beter rekenen, dan mijn grote broer kabouter Dom" (Roelof van der Broek). Toen het donker be gon te worden in het kabouterbos, gingen de kabouters naar huis. Daar zaten ze nog wat na te praten over de afgelopen dag, tot de kabouters met de kaarsjes kwamen. Er weid een liedje gezongen en alle kabou ters gingen slapen. Toneel Inez Hek en Sven Kurz, eveneens uit de eerste klas, voerden het to neelstukje op van de vos en de mees. De mees is bang voor de vos, maar wijst hem toch lekkere besjes aan, Als de vos de mees wil pakken, wijst de mees op nóg een besje en maakl gauw dat ze wegkomt. Daarna was de beurt aan drie kin deren uit de tweede klas met hun to neelstukje „Liesje, de zieke pop", Marieke (Jolanda Ran) heeft een zieke pop, die niet wil eten. Moeder (Jaqueline Hess) zal de poppendok ter bellen. De pop wordt uitgekleed en in haar wiegje gelegd. Daar gaat de bel. de dokter (Gerwin Leppink) komt binnen. Moeder pakt de jas van de dokter aan en neemt de hoed van het hoofd. De dokter zal zieke Liesje onderzoeken, na enige moei lijkheden met de stethoscoop, stelt de dokter de diagnose: griep. Liesje krijgt een drankje en moet in bed. Marieke wiegt haar poppekind in slaap met een zeer zuiver gezongen slaapliedje. Een zangkoortje van eerste- en tweede klassers bracht een drietal vrolijke liedjes ten gehore. Marlies Langendoen en Danielle Scheltens uit de tweede klas vroe gen aan Jan Kees van Gent: „wat wil je worden, als je groter bent". Op maandag is dat kruidenier, op dinlsdag conducteur, op woensdag De beide' clown's Lilian en Moniquezorgen met grappen en grollen voor uitbundig ple zier. groenteman, op donderdag kamer heer op vrijdag fietsen-Gijs, op za terdag kapitein, en op zondag de klap op de vuurpijl, brandweerman. Ieder beroep werd door een zeer fraai uitgedoste leeling voorgesteld de een was nog mooier dan de an der, de conducteur kon heel hard fluiten, de brandweerman goed spui ten en fietsen-gijs liet de band leeg lopen. Nu was het tijd voor koffie. De oudercommissie voorzag alle aanwe zigen van een kopje koffie en een paaschocolaadje. De kinderen kre gen sinas en een paassnoepje. Na de pauze zat ieder vol spanning te wachten, wat er verder nog gebo den zou. worden. De derde klas kwam aan de beurt met hun toneelstuk ,,de wolf en de drie biggetjes". MicheaV Mol was de verteller Drie biggetjes trokken de wijde wereld in. Het eerste big getje (Theo Paalman) komt een man tegen met een bos stro. Het biggetje vraagt om het stro en bouwt er een huisje van. Maar daar komt de wolf (Hans Koning), hij blaast het huisje stuk en eet het biggetje op. Het tweede biggetje (Margot Kra mer) vergaat het niet beter. Maar het derde biggetje (Dennis Klunder) bouwt zijn huis van stenen. De wolf kan dit huisje niet omblazen en hij moet een list bedenken. Hij stelt het biggetje voor om vijf uur naar het knollenland te gaan. Maar ons big getje is slim en hij gaat al om vier uur. Als de wolf om vijf uur het big getje komt halen, heeft deze zijn buikje al vol gegeten. De wolf is woedend, wil door de schoorsteen kruipen maar valt pardoes in een teil kokend water. Nu kwam de vierde klas met een circusnummer. De spreekstalmees- ter (Jan Tuitert) kondigde als eer ste aan de vijf acrobaten. Karin Da- leboudt, Gea Dijkerman, Anja van 't Holt en Marjan Voortman gaven een paar gave handstandjes en rad- slagen weg. Edwin Boersma was de lollige acrobaat, die alles precies verkeerd deed. Hierna kwamen de twee clowns (Lilian Driessen en Mo nique Eiling), die met hun grappen en grollen het publiek danig ver maakten. Ook de gewichtsheffer (Ronnie Hulleman) mocht niet ont breken. Maar ondanks alle voorbe reidende concentratie oefeningen wil de het niet lukken. Dank zij de ..melk moet elke dag show" van Huib Boersma, kreeg onze kracht patser 500 kilo omhoog. Erg verma kelijk was het volgende optreden van professor „Weisichviel" (Dick Wegstapel) uit Duitsland met zijn vergrotingsmachine. Een snipper tje papier kwam als een groot vel uit de machine terug. Een ongelovi ge heer (Erik Koning) uit het pu bliek spuugde in de machine en kreeg een vol glas water in het gezicht weer om. Toen de professor een in judo- pak geklede pop in de machine stop te, sprong er een levensgrote judo ka (Tjako Schipper) te voorschijn. Dan stilte voor de koorddanseres Miss Lola (Sandra Kleinheerenbrink) die met haar assistente (Jannie Ool- bekking) een sterk nummer even wichtskunst weggaf. De vierde klas besloot haar optreden met een mo deshow. De lady-speaker (Ellen IJs- peerd) moest helaas mededelen dat alle mannequins ziek geworden wa ren. Gelukkig was er één manne quin (Marcel Colee) bereid gevon den alle kreaties te tonen. Het be gon met een bontjas, daarna een regentenue, een beeldig broekpak. een avondjurk tevens nachtgewaad en het eindigde met een zwembroek. Het ontdoen van de verschillende tenues, kostte enige moeite hetgeen grote hilariteit in de zaal veroor zaakte. Last but not least de gecombi neerde derde en vijfde klas met het toneelstuk „Brand". Erik Schmets was de verteller. Meneer Koko (Er- win Heeregrave) ging een avondwan delingetjes maken. Het was heerlijk weer en hij besloot op een bankje te gaan zitten en een sigaartje op te steken. De voorbijgangers, een oud vrouwtje, een dame met haar baby, een verliefd paartje en een vrolijke zwerver (Carin Wevers) groetten hem viendelijk. Meneer Koko werd slaperig en doezelde weg. En toen de vrolijke zwerver voor de tweede maal langs kwam, zat meneer Ko ko hard te snurken. De vrolijke zwer ver pakte de sigaar tussen de rin gers van meneer Koko vandaan. Maar daar werd meneer Koko wak ker van. Hij ging de zwerver ach terna, die in zijn argst de branden de sigaar weggooide, precies in het huisje van Mientje van Muffelen (Tanje Hess), de naaister. Het duur de niet lang of de boel begon te bran den en te roken, oer Pijper (Gerei Masselink) kwam langs en vroeg zich af „wat er nou tot met mien piepe an de haand is". Maar de rook kwam niet uit de pijp van de boer. maar uit het huisje van Mientje. Hei boertje belde snel de brandweer. De brandweer rukte uit, maar er was geen blussen aan, Mientje zat nog in haar huisje, ze riep help help! Er werd een vangzeil opgehouden, maar ze durfde niet te springen. Toen sprak de commandant (Ton Christophersen)..Mannen dan zal ik haar wel redden". Hij ging het huisje binnen on kwam met Mientje naar buiten. Zij was de commandant zeer dankbaar Er volgde een hap- pv end. Mientie en de commandant gingen bruiloft vieren. Hierna viel het doek voor de laatste maal deze avond. Jan Wesseldük. die de hele avond achter de schermen had ge werkt. kreeg nog een hartelijk ap plaus van de zaal. Om tien uur sloot de voorzitster deze bijzonder geslaagde avond. ijZ sprak haar bewondering uit over de creativiteit van de leerlingen, die in zo'n korte tijd van voorbereiding met steun van de leerkrachten, deze bon te revue ten tonele hadden gebracht.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3