UITNODIGING EN HUI WAT ETEN WE MET PASEN? Tentoonstelling „Nederland - Canada dertig jaren blijvende vriendschap" Per mensen van m VLEES B V. week sterven 10.000 WV-nieuws Paastips Voordelige vakantie in eigen land Nieuwe school begin mei in gebruik m Paas-Folklore Paasvuren zullen weer belangstelling trekken ONZE AGENDA STRIJD TEGEN DE PAASKLOK Maanmengsel KAMPIOENSHOND Verloren - Gevonden Brochure: verwerving van grond in ruil- verka vel i ngsgebieden SaScsi Wander Jaarvergadering „School met de Bijbel" Mensen in nood Wij delen u mede, dat door be middeling van de Canadese Ambas sadeur in de week waarin wij in Ne derland de dertigste verjaardag van onze bevrijding vieren in de ruimten van de „Scholengemeenschap" een tentoonstelling zal wordengehou den onder de naam: „Nederland Canada 1945-1975, dertig jaren blijven de vriendschap". De paasvuren zullen weer veel be langstelling trekken. Nederland gaat een kleurig Pasen tegemoet. Niet alleen de bossen, de velden en onze dierbare voor- en achtertuintjes bekennen dan kleur, maar ook de Keukenhof doet volop mee. Nederlands nationale bloemen tuin ïn Lisse zal immers al met Pa sen open zijn, wat onder meer bete kent dat U dan een keur van tulpen kunt gaan bekijken in de warme (show-kas). Tulpen en narcissen be horen tot de vroegere bloemen die het buitengebeuren van de Keuken hof doorgaans opfleuren. Overigens, niet alleen de natuur maar ook de folklore bloeit op tij dens (en voor) Pasen. Wie daar zijn hart aan heeft verpahd, zou eens naar Overijssel moeten rijden, waar de paasgebruiken elk jaar op nieuw duizenden in hun ban houden. De aanzet tot de festiviteiten wordt al gegeven met Palmpasen, wanneer in tal van plaatsen optoch ten worden gehouden. Veel bekijks krijgt elk jaar opnieuw het gebeu ren in Denekamp. Zo tegen één uur 's middags, op Palmzondag trek ken hier tientallen jongens door de straten onder leiding van Judas en zijn assistent „Krioter" (afgeleid van Is Karioth!). De jongens roepen hardnekkig om „eier" ,,eier" (eie ren), die ze dan ook prompt van de omstanders in de handen krijgen ge duwd en die ze vervolgens weer verkopen. Van de opbrengst wordt het hout voor het paasvuur bekos tigd. Overigens: veel toeschouwers maken het de jeugd tegenwoordig Zaterdag 29 maart 10.00-16.00 u. Open-Huis U-Vlees BV' Exportslachterij, Pannenbakkersstr. (zie adv.). 20.30 u. Optreden van formatie „Boo- lus" in „de Schure" (zie adv. en be richt). Zondag 30 maart 14.00 u. Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.). 20.00 u. Ontsteken der Paasvuren (zie programma VVV.) Maandag 31 maart t.e.m. 6 april Nederlandse Hartweek 1975. Maandag 31 maart (Paasmaandag) 13.00 u. Autocross Rijssen. Terrein „De Banis" (zie adv.). 14.00 u. Discobal in café „De Wip- pert" (zie adv.). 19.30 u. Dansen in Bar-dancing „Boo- de" te Bathmen (zie adv.). Dinsdag 1 april 20.00 u. Bijeenkomst Herv. Vrouwen groep Dijkerhoek in gebouw „Betha- nië". Zondag 6 april 13.30 u. Motocross MAC „De Holter berg" Circuit Zuurberg. Aanvang training: 10.00 u. Maandag 7 april 20.00 u. Jaarvergadering afd. Holten OLM in zaal „Vosman". Spr. de heer Wieringa, hoofding. Prov. Water staat. Onderwerp: „Aanleg wegen in 't bijzonder de S 14 (doortrekken vanaf de Dorperdijk). Donderdag 10 april 20.00 u. Bijeenkomst Streekplanfo rum „IJsselvallei in zaal „Vosman" (zie adv.). Maandag 14 april 20.00 u. Ruilavond Holtense Postze gelclub ,,HPC" in hotel „Vosman". 20.00 u. Politieke Scholingscursus voor Vrouwen in zaal „Vosman". Dinsdag 15 april 20.00 u. Gemeente-avond Ned. Herv. kerk in gebouw „Irene". Woensdag 16 april 20.00 u. Bijeenkomst afd. Holten Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen in zaal „Vosman" Aafje Top met voor dracht. Deze tentoonstelling, welke ter plaatse onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zal staan, is een zinvolle omlijsting van de dagen van bezinning op onze vrij heid, die op 5 mei 1945 werd herbo ren. Nadere gegevens zullen wij u te zijner tijd gaama nader verstrekken evenals omtrent de herdenking op 't wat gemakkelijker door hen direct maar geld in plaats van eieren te geven. Ze kiezen geld voor hun ei eren. Het ei speelt ook een belangrijke rol in het Overijsselse Lossen, waar maar dan is het al Eerste Paas dag „eiértikwedstrijden" worden gehouden. Op de dorpsbleek van Losser, waar vroeger de was lag te bleken, wordt 's middags door de jeugd uitgemaakt welk hardgekookt ei (dat tegen een ander ei wordt ge tikt) het langst zonder scheuren blijft. In Ommen krijgt het eiertik- ken tegen elf uur 's morgens beslag op Paasmaandag. In het Overijsselse Ootmarsum vormen honderden inwoners een lange broederlijke rij (het z.g. „vlogelen") die zowel op Eerste als Tweede Paasdag, tegen half vijf 's middags, door de straten en zelfs door de huizen (voordeur in, achter deur uit) trekt. Er worden liederen bij gezongen.' Er is altijd veel pu bliek op de been. Aan paasvuren tenslotte geen ge brek, daar in Overijssel. Wie er op 30 en 31 maart een groot aantal te gelijk wil zien, doet er goed aan even de Holterberg bij Holten op te rijden. Uitzicht verzekerd. Ook in de provincie Drenthe wor den, vooral op 30 maart, veel paas vuren ontstoken. Ten slotte nog dit: behalve folklo re in Overijssel en de Keukenhof in Lisse, valt er met Pasen nog veel meer te doen in Nederland. Voor het publiek zijn dan onder meer geo pend: alle dierentuinen; Miniatuur Walcheren in Middelburg; de minia tuurstad Madurodam in Den Haag; het sprookjespark De Efteling in Kaatsheuvel; „Delta expo" (exposi tie over de Deltawerken) in Stellen dam bij de Haringvlietsluizen; het automuseum (met trouwens ook fu- tron" in Drunen; de Flevohof in Rid- dingshuizen (een grootse permanen te landboüwmanifestatie, die echter ook tal van plezante zaken voor de jeugd bied, zoals een indianendorp), en het recreatiepark plus safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek. In het dagblad „De Telegraaf" is abusief vermeld, dat de Paasvuren in Holten op Tweede Paasdag, om 20.00 uur worden ontstoken. In Ouwehands Dierenpark wordt koortsachtig gewerkt om voor de ko mende Paasdagen klaar te zijn en de Paasgasten te kunnen ontvangen zoals dat behoort. Er wordt zó hard gewerkt op talrijke plaatsen in de Rhenense dierentuin, dat men zelfs tijdelijk de vijfdaagse werkweek heeft afgeschaft. Met vijf en twin tig man en met behulp van talrijke moderne machines werd afgelopen zaterdag de grote strijd tegen de klok geleverd. Al die activiteiten zijn geconcentreerd op de voltooiing van de moderne speeltuin, het ont moetingscentrum in het hart van de tuin, het centrale punt in de Afri kaanse steppe en de verschillende verbouwingen en uitbreidingen, zo als die bij de kindercrèche, de .toi letgebouwen voor gehandicapten, de Dost voor het verlenen-van eerste huln bij ongelukken en de restau rants. Daarbij komt dan nog een héél an dere strijd, namelijk die van de gi raffe, die een jong verwacht. Die renarts Gouda Quint komt praktisch elke dag op bezoek bij de aanstaan de kraamvrouw om poolshoogte te nemen en de gebruikelijke onderzoe ken te doen. Het ziet-er naar uit, dat tegen Pasen de kleine giraf er zal ziin. De bezoekers kunnen hem of haar dan nog wel niet op de steppe zien lopen bii de grote broers en zus ters. maar wél een kijkje nemen in de warme stal. die speciaal voor dat kraambezoek is ingericht. Canadese Kerkhof op 2 mei e.k., die onder auspiciën zal staan van de Canadese Ambassadeur hier te lande. Er zijn reeds medegedeeld, dat de leiding van deze herdenking in han den zal zijn van onze plaatsgenoot, de legerpredikant, ds. L. de Vrijer en dat ons eigen H.M.V. deze dienst mu zikaal zal begeleiden. Het comité. De kennis verkregen uit de ontwik keling van maanbanden heeft bijge dragen tot veiliger rijden over de be sneeuwde wegen op onze vertrouwde aarde. Technici van Goodyear, 's-we- relds grootste banden- en rubber maatschappij, ontwikkelden een spe ciaal rubbermengesel dat onder de ex treme temperaturen op de maan flexibel blijft. Een soortgelijk rub bermengsel wordt gebruikt voor het loopvlak van de G800 plus S Ultra Grip. Een winterhand zonder ijsna- gels die in sneeuw en op ijs ander half maal zoveel trek- en remkracht levert dan gewone banden. De Provinciale VVV in Overijssel heeft via haar afdeling „Overijssel Tours" opnieuw een aantal aantrek kelijke en voordelige vakantie-aan biedingen samengesteld voor de pe riode mei tot oktober van dit jaar. Het betreft een aantal volledig ver zorgde vakanties van een week, met daarnaast ook enkele weekend-arran gementen. Voor een sportieve vakantie heeft men keus uit een aantal fietsarren- gementen, o.a. de zes dagen duren de „Watermolen- en Saksische Boer- derijentochten", door Twente, en een 7-daagse fietstour door Overijs sel. Voor wandelaars bestaat de mo gelijkheid deel te nemen aan het 6- daagse, wandelarrangement door Twente. Men overnacht iedere avond in een ander hotel, en komt na 6-7 dagen weer terug bij het beginpunt. Bij de wandel- en fietsarrange- menten door Twente is de aantrek kelijkheid ingebouwd, dat men zelf niet voor het vervoer van de baga- In de hal van „De Schakel" werd de jaarvergadering gehouden van de Vereniging tot Stichting en In standhouding van een „School met de Bijbel". De voorzitter de heer A. J. Nij- kamp liet bij de aanvang zingen Gezang 177 :i en 6 en ging na lezing van het bijbelgedeelte Mattheus 20:20-28 voor in gebed. De heer Nij- kamp sprak naar aanleiding van het bijbelgedeelte waarin de vraag van de voornaamste een' rol speelt een openingswoord. Een vraag die sinds de zondeval een rol heeft ge speeld, de vraag van de wereld. En weer moet Jezus zijn volge lingen zeggen dat het in zijn konink rijk precies anders is. Hij zelfs is gekomen niet om zich te laten die nen maar om te dienen en zijn le ven te geven als losprijs voor ve len. En wie groot zal \villen zijn, zal de ander moeten willen dienen. Die stelregel zullen wij ons steeds weer voor moeten houden en ook on ze kinderen, ^n ons gezin, op onze school. En niet alleen voorhouden, maar ook trachten voor te leven. Mo ge dit zo besloot voorzitter Nijkamp, het samenspel zijn tussen gezin en school en school en gezin. Hij deed verder nog mededelingen over de bouw van de 2e christelijke school „Het Kompas" op de Kol bij welke bouw men veel medewerking mocht ondervinden van het ge meentebestuur en de inspecteur de heer Rienstra. Begin mei hoopt men met de „Kompasklassen" die thans ondergebracht zijn in de o.l. basis school en het gebouw „Irene" te ver huizen naar de nieuwe school die Eieren verven in 'Irene'. De bejaarden van de bejaardenso- ciëteit Holtenhebben zich dinsdagmiddag in gebouw 'Ire ne' kostelijk geamuseerd met 'n werdsirijd in het verven van paaseieren. Het schilderwerk ge behoeft te zorgen. Deze wordt namelijk gratis voor de deelnemers vervoerd. Een wandel/fietsweekenc.' vanuit Delden is een fijne mogelijk heid voor een extra weekend „er uit". Wil men een weekendje met de ei gen auto er op uit, dan kan men een keuze maken uit een Autozwerfweek- eind door Twente of Salland en het z.g. „Tweelanden autoweekend" met een tocht door het Duitse grensge bied. Tenslotte de reis „8 dagen Overijs sel", een volledig verzorgde binnen landse touringcarries, waarbij men logeert in Nijverdal, Raalte of Rijs sen. Ook zijn hierin een drietal dag tochten opgenomen, t-w. naar Giet hoorn en Urk, Veluwe met een be zoek aan de Flevohof en een tocht door Twente. Inbegrepen is even liens de „heen-en terugreis vanaf of na bij de woonplaats. Een folder met nadere bijzonderheden kan men aan vragen bij de provinciale GW Over ijssel te Almelo, tel.: 05490-10266. t.z.t. nog met 2 lokalen tot zes zal worden uitgebreid. Uit het jaarverslag van secretaris G. Nijenhuis bleek o.m. dat de scholen op 31 dec. '74 door 344 leerlingen wer den bezocht t.w. 247 op ,,de Schakel" en 97 op „Het Kompas". De penningmeester de heer Ant. Koopman vermeldde in zijn financi eel verslag o.a. dat de onder de le den der vereniging gehouden Unie collecte in 1974 f 1207,05 had opge bracht. De commissie voor kascontrole die 'bestond uit de h.h. H. W. Verveda en L. Bronsvoort had boeken en be scheiden in orde bevonden. Als le den van de kascontrolecommissie 1975 werden benoemd de h.h. H. Meijer en H. W. Verveda. Als bestuursleden werden met bijna algemene stemmen herkozen me vrouw R. Bolink-Landeweerd en de heer G. Nijenhuis. Na de pauze waarin koffie met een koekje werd geserveerd werd met het hoofd der school de heer H. Ch. Vogely van gedachten gewisseld over een drietal vragen waarover de ou ders in kleine groepen tijdens de pau ze met elkaar hadden gepraat. Deze drie vragen waren: 1. Wat vindt u van het contact tussen de ouders en de school, bijv. door middel van de schoolkrant?" 2. „Hoe waardeert u het huisbezoek van de leerkrachten?" 3. Wat ziet, u als taken van een ouder commissie?" De zeer druk bezochte jaarvergade ring werd door ds. G. W. H. Pedde- mors. geref. pred. met dank aan God beëindigd na het gezamenlijk zingen van Gezang 229: 1 en 5. werd gekeurd <.^or de dames Pronk en Vuur egge die beslist geen makkelijke taak hadden. De bejaarden konden deelne men in de rubrieken A 'Gezich ten', B 'beestjes', en C 'van alles wat'. De prijzen werden gewonnen in rubriek A door de heer D. J. Schuppert, mevr. Scholten en de heer H. Oolbekkink. Rubriek B: mevr. Brinkman, mevr. Nijenhuis en mej. Pasop. Ru briek C: mevr. Slooijer, mevr. Op de in Luxemburg gehouden Internationale Hondententoonstelling kreeg de Hong. staande hond (Vizsla) „Jitska Iluschka van het Lage Hutten" van mevrouw J. B. Smit, Lichtenberg 6 te Holten het cer tificaat „I Uitmuntend" en kampioen. „Jitska" kreeg tevens de titel Kam pioen van Luxemburg 1975. .Gevonden: kinderfiets, zwarts portemonnaie; Blauw wollen mutsje Schakel-armband; honde-riempje. Verloren: Sleutelring met 4 sleu tels; Rode want en zwart-gele vin ger handschoen; Groene portemon naie, inhoud f 40,-; Tennisschoenen met rode zool. blauw gympakje met embleem BATO.; Linker donker-brui- ne kunstleren handschoen; Uurwerk van een gouden horloge. Ojlftieuw wordt UV aandacht ge vraagd voor de wereldramp: de on dervoeding. Tenminste 500 miljoen mensen (30 procent va* de bevol king in de ontwikkelingslanden) lij den aan chronische ondervoeding. Het weekblad Time signaleerde al in november 1974 dat wekelijks 10.000 mensen tengevolge vtm de honger stierven in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Van de kinderen in de ontwikkelingslanden stert 30 procent voor zijn vierde levensjaar. De Stichting Mensen in Nood/Cari tas Nederland heeft in 1974 dankzij de voedselhulp van de Nederlandse Overheid ter ondersteuning van ont wikkelingsprojecten van particulie re organisaties, aan 80.000 mensen in 15 verschillende landen hulp kunnen bieden. Deze hulp gebeurt in sa- De WV heeft een circulaire met diverse paastips uitgegeven. De gasten welke hier met de pasen vertoeven, kunnen deze tips gratis afhalen aan het VVV- kantoor. Voor de lezers laten wij deze tips hierbij volgen, mis schien zijn er suggesties bij, zo dat indien er geen vaste plannen zijn, u uw nut er mee kunt doen. Natuur Historisch Museum: Ligging op de Holterberg, aan de toeristen- weg. Vanaf 22 maart weer dagelijks geopend. Toegangsprijs volw. f 1.50, kinderen f 1, Midgetgolf banen: Midgetgolfbaan „Holterberg", tegenover hotel ,,'t Losse Hoes". Met pasen en met de paasvakantie geopend. Midgetgolfbaan „De Haspel", lig ging aan de weg Holten-Markelo. Paasvakantie geopend. Prijzen volw. f 2,kinderen f 1, Paasvuren: Op paaszondag (30 mrt.) worden er diverse paasvuren ont stoken. Tijd plm. 20 uur. Deze paas vuren worden in diverse buurtschap pen gebouwd. Bij het samenstellen van deze circulaire waren de volgen de plaatsen reeds bekend, t.w. Laren- seweg, buurtschap Dijkerhoek, Look en Neerdorp. Indien u er meerdere wilt zien kunt u het beste met de auto even i-ondrijden. De VVV heeft evenals vorige jaren 'n wedstrijd uit geschreven, onder 't motto; welke buurt heeft het groot ste paasvuur. Hieraan zijn voor de makers enkele leuke prijzen verbon den. Eieren eten: Door de inwoners van Holten, vooral voor hen welke er ge boren zijn, behoort het* tot traditie om op de avond van de le paasdag volop eieren te eten. Ook in diverse hotels-pensions krijgt u als gast de ze traditie voorgeschoteld Kaasboerderij: Dinsdag 1 april om 14.30 uur. bezichtiging van de kaas- i boerdei'ij Cats. U krijgt uitleg en een kaasproefje. Dit is de eerste bezich tiging van dit seizoen (voor de gas ten). Adres is. Beuseberg 93, u moet de oude Larenseweg blijven volgen, tot bij het bord kaasboerderij. Kos ten f 1,25, volw. kinderen f 0,75. Wandelsuggesties: De VVV Holten heeft een tweetal rondwandelingen uitgezet en bewegwijzerd. Beginpunt Toeristenweg hoek Sparrenweg-Enk- weg. Dit is ongeveer 500 meter ver der als de oprit Holterberg, dus even ten noorden van het viaduct. Wande ling aangegeven met een stip plm. 3 Klein Teeselink, mevr. Otter en mevr. Louwerenburg. Eén ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een Paasei. Vooral in de damesbladen zullen weer, in eetlustopwekkende kleuren, de gerechten - speciaal - voor - Pa sen worden tentoongesteld. Zo onder het opschrift van „Maak zelf uw: paas-diner" of „souper voor Tweede Paasdag". De advertentiepagina's gooien daar nog eens een schepje bo venop en menig huisvrouw zal, ge ïnspireerd door ideeën uit haar da mesblad, een kook- en - braad-plan uitwerken. Wat voor gerecht dit ook zal zijn, één ding staat vast: Eeieren komen er aan te pas. Want dit is zo de tra ditie met Pasen. Al eeuwen lang. De gewoonte om met Pasen eieren te nuttigen dateert uit de tijd der Ger- ZINNEBEELD VAN DE OPSTAN DING. Het eten van eieren was niet alleen een gebruik bij onze heidense voor ouders. Want niet alleen de Germa nen aten eieren tijdens de offerfees ten ter ere van Ostera, ook de Joden menwerking met de Caritasorgani- saties in de verschillende landen. De uitvoering van de projecten wordt gekontroleerd. Aan nieuwe aanvragen om hulp voor nog eens 200.000 mensen, kan niet worden voldaan, omdat de no dige f 20 miljoen voor aankoop en transport van eitwitrijke zuivelpro- dukten ontbreken. Eveneens ontbre ken de fondsen voor het program ma van landbouwverbetering; en huishoudelijke voorlichting. Zesdui zend Pigmeeën in het oosten van Kameroen worden daarom door hongersnood bedreigd. Vergeet voor al niet te helpen! Bijdragen voor voedselhulp kun nen worden gestort op giro 1111222, t.n.v. Mensen in Nood. Den Bosch, met vermelding van „voedselhulp". km, wandeling aangegeven door een plusteken plm. 4 km. Door het Staatsbosbeheer zijn in de omgeving van de picnickplaatsen op de Holterberg en Nijverdalseberg een 9-tal wandelingen uitgezet en aange geven met paaltjes met gekleurde koppen. Op de voetspoorkaart nr. 11 zijn al deze wandelingen aangegeven, deze kaarts is bij het VVV-kantoor verkrijgbaar, prijs f 2. Steenslijperij: De slijperij Overmee- is in de paasvakantie iedere dag geopend van 10 tot 17 uur. le paas dag gesloten. Daarna in de maanden mei en april op verzoek. Kosten f 1, volw. kinderen f 0,50. Ligging grens HoltenMarkelo. Bij restaurant „De Poppe" linksaf en steeds de bordjes slijperij volgen. Kinderspeeltuinen: Kinderspeeltuinen treft u aan bij café-restaurant Het Bonte paard, aan de weg Holten Deventer, hier serveert men als spe cialiteit pannekoeken. Verder bij ca fé-restaurant De Poppe, aan de weg HoltenMarkelo. Luilekkcrlandroutes: Dit zijn 3 rou tes samen in een mapje, uitgegeven in samenwerking tussen plaatselijke WV's en streek WV. U kunt deze routes "rijden naar eigen inzicht, met eigen tempo, zij voeren u langs zeer vele mooie plekjes, tevens is er telkens wat te bezichtigen en te smullen. Deventer: Voor bioscopen en schouw burgen van Deventer en Almelo ver wijzen wij u naar de agenda op het raam van 't VVV kantoor (zie elders in dit blad). Denekamp: za. 29 maart "s middags paashout halen. Zo. 30 maart 13 uur vertrek naar het landgoed Singraven, vragen om de paasstaak en terug- slepen naar het dorp. 20 uur aanste ken van het paasvuur en paasstaak op het paasterrein. Ootmarsum: za. 29 maart paashout halen, vertrek wagen om plm. 13 u. zo. 30 maart om 17.30 uur vlöggl'n vanaf Grotestraat, ma. 31 maart om 17.30 ur vlögg'n vanaf Grotestraat. Ommen: ma. 31 maart (2e Paas dag) op het Kerkplein het zg. eier- tikken. Aanvang 11 uur. Er is gele genheid om gekookte eieren te ko pen Daarna eierenzoeken voor kin deren. Nijverdal: ma. 31 maart (2e paas dag) Sterrit met leuke opdrachten. Inschrijving tussen 6 en 7 uur 's mor gens bij het restaurant „De Elf Pro vinciën" op de Hellendoornseberg. Er wordt gereden in A en B-klasse. Verder zijn er diverse meerdere eve- nementjes, indien u de moeite neemt om aan het WV kantoor de lijsten en gidsen door te kijken, dan kunt u hier veel uit puren. U kunt ook een ANWl?-route rijden, u merkt wel keu ze genoeg. Wij wensen u prettige paasdagen en zeggen „weer Komm", I 5 «ij de Stichting Beheer Land bouwgronden (S.B.L.) te Utrecht is de brochure verschenen „De wer ving van grond in ruilverkavelings- gr bieden", die een overzicht geeft van de mogelijkheden die hiertoe be staan. Grondverwerving door de S.B.L, betekent meestal grondaankoop, maar kan ook betekenen het verwer ven van pachtrechten. Dit laatste komt voor als de eigenaar-verpach ter zijn grond niet wenst te verkopen, maar wel wil meewerken aan het overdragen van de pachtrechten. De S.B.L. koopt een belangrijk deel van de grond op de grond markt. De S. B. L., is in die gevallen één van de vele gegadigden voor de grend en moet zich richten naar het prijsniveau, dat ter plaatste geldt. Om de grondverwerving in ruilver- kavelingsgebieden door de S. B. L. te ondersteunen, bestaan bovendien een aantal regelingen. Die regelin gen kunnen het Hen, die er over den ken hun bedrijf te gaan beëindigen of te gaan specialiseren, aantrek kelijker maken, van hun grond af sla nd te doen ten behoeve van de ruilverkaveling. De brochure is gratis verkrijg baar bij de Stichting Beheer Land bouwgronden, Maliebaan 21 TE Utrecht (tel. 030 - 321422) en de Hoofdingenieurs- Directeuren voor de Landinrichting. aten deze bij een begrafenis, om zo doende, te willen aangeven, dat er na de dood een wedergeboorte volgde. Over de gehele wereld, vroeger en nu, was en is het ei het symbool van de opstanding, van de wedergeboor te, van nieuw leven. Van de lente, die volgf. op de winter. Geen wonder, dat de eerste Christenpredikers het ei overnamen als het teken, dat be hoorde bij het feest, waarop de op standing van Christus uit de doden wordt gevierd. Geen wonder, dat het Christelijke Paasfeest een voor jaarsfeest is, wanneer alles nieuw wordt en de dode takken opnieuw tot bloei komen... Paaseieren worden niet alleen opge geten. Er wordt van alles mee ge daan. Het beschilderen van de Paas eieren is al een heel oud gebruik. Het verstoppen en opzoeken van eieren nu nog een attractie voor de jeugd vindt zijn oorsprong in het gebruik uit vroeger tijden, toen men eieren in de grond stopte om naar men aan nam 't land vruchtbaarder te ma ken. SPELLETJSE MET EIEREN Weet u „wat boezen" is? Of „bol len"? Kent u het spel, dat „tippen" wordt genoemd en hebt u wel eens „gekupt"? Houdt u van „knotsen"? U zult wellicht antwoorden: „Vertel eerst maar eens wat deze vréémde werkwoorden betekenen." Welnu, het antwoord kan kort zijn. Wat in Zwol le „boezen", in Overflakkee „bol len", in Limburg „tippen", „kup- pen" of „knotsen" wordt genoemd kan in het algemeen Nederlands met één woord worden vertaald: eiertik- ken, een spelletje, dat overigens ook nog Losser, Meppel, Zeegse in Dren the, Oude Tonge en Bolnes wordt ge daan. De eieren worden met de spit se punten tegen elkaar getikt. Het gaat er nu om het eigen ei heel te houden en dat van de tegenstander te kneuzen. Degene, wiens „tippe", „tumpien", „punte", „-kop of „spits" het langste heel blijft, heeft gewonnen. Hij krijgt als prijs het ge- kneusde ei van de verliezer. Er zijn echter nog andere spelle tjes met eieren. Het rollen met eieren of het hardlopen met een ei op een lepel wordt hier en daar nog be oefend. Eieren worden ook ingezameld. In het noorden van het land gebeurt dit ten bate van de patjënten in de zie kenhuizen. Ook in Twente is 't „eier- gaddern" nog in ere, hier verzamelt men hen voor de bejaarden. ANDERE ETENSWAAR In Groningen worden noten gebruikt om spelletjes mee doen, op z'n Gro nings „riester'n" geheten. Een aan tal noten wordt op een rijtje gelegd en van enige afstand wordt op de noten geschoten. Wie de voorste no ten raakt, schiet „dun" en krijgt de noten als prijs. Degene, die de ach terste noten schiet, heeft „dik" ge schoten en moet een gelijk aantal noten aan de rij toevoegen. Hier en daar gaat de Paaskoe nog rond. De bedoeling is het gewicht van het dier te raden. Bij een goede oplossing krijgt de winnaar een ge deelte van het geslachte dier. In Vlaanderen laat men het niet bij eten. daar wordt ook nog wat ge dronken. Te Lombeek een dorp dicht bij Halle heeft op Tweede Paasdag een processie plaats. De be devaart voert over zeven gemeenten en duurt de hele dag. Sommige deelnemers gaan te paard, anderen te voet. Doch. rijdend of lopend, de deelnemers, gekleed in oude soldaten uniformen, krijgen er op den duur dorst van. Maar daar is wel een mid del tegen. Meermalen worden de be devaartgangers van drank voor zien. Dit gebeuren bij onze zuiderbu ren heeft dan ook de bijnaam van „zatte processie". „Volop eten en drinken. Waarom niet na een lange tijd van vasten", zeggen de Brabanders. Reeds op Paasza terdag worden op de boerderijen ra men en deuren opengegooid onder het roepen van „Pasen naar binnen, de Vasten naar buiten!" Met lange be zems worden de vastendagen naar buiten geveegd. Daarna gaat men eieren eten. In Oost-Gelderland heeft men be hoefte aan wat steviger voedsel. Op Paaszaterdag gaan precies om 12 uur, de hekken van het kasteel Laag- Keppel open en de omwonenden gaan naar binnen om een stuk spek te ha len. Hier en daar worden nog boterlam- metjes gemaakt. Een schaap met twee lammetjes. Het schaap heeft een palmtakje in de bek. Maar al eet men met Pasen ook wel iets anders, voor ieder, en vooral voor de kinde ren, blijft het Paasfeest het feest van het ei. Voor hen geldt nog steeds het liedje, dat de kinderen met Palmpasen in Twenthe zingen: „Pallem-pallem, Poaske De hoonder goat hen roaske Ei koerei, ei koerei. As 't nö nog eenmoal zondag is Dan krieg wi'j 'n lekker tik-ei" .EXPORTSLACHTERIJ PANNENBAKKERSSTRAAT 3 HOLTEN Met medewerking van het gezamenlijk personeel houden wij op ZATERDAG 29 MAART van 10.00-16.00 uur. Tr Ieder, die geïnteresseerd is in ons bedrijf, ifc van harte welkom. Ook voor afspraak Oranjestraat 18 Telefoon 1615 Dieren speciaalzaak Fons Tusveid Vogelzaden Vogels Hondensport Hengelsport Tuinartikelen en aquarium-afdeling Stadhuisplein 1 Telefoon 05480 2474

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5