O.C.H. uitstekend op dreef blijspel Op bezoek bij de LTS in Rijssen V erkeerscursus Dijkerhoek m 1 t/m 5 april Paas-bij eenkomst Open Deur J aarvergadering .1 lol t ens Belang van YYY bank Feestavond S.V Holten in De week van het hart Mr. Enklaar: Aanleg toeristenweg stomme streek geen Echtpaar keer op Meinsma 250 de planken A. Moeliker sprak over Onroerend goed belasting Afscheid van bestuursleden Nekkers en Bouwhuis Voorstanders openbaar onderwijs vergaderen Geen krentenbloesem met Pasen Rono op le Paasdag BOEK VAN AB VISSER OVER DE MAFFIA Buit enbus sen 1 april in gebruik BONDSSPAARBANK Aanlijn gebod voor honden in Overijssels gebied Vrijdag 28 maart 1975 De Sportvereniging „Holten" hield vrijdagavond in Amicitia een zeer gezellige en geslaagde feestavond voor haar senior-leden en een aantal genodigden. De toneelclub „O.C.H." bracht voor het voetlicht het blijspel in drie bedrijven: „Wij komen niet uit met ons pensioen" van de auteur Frits Wempner, dat de ontspannings club overal in de omgeving reeds zestien maal heeft gespeeld. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door 't „Satumus Kwar tet", dat met feest- en dansmuziek een enorme stemming wist te kweken. Bovendien was er een enorme verloting met prachtige en waardevolle prijzen. In zijn openingswoord sprak voor zitter Warrink een woord van wel kom o.a. tot de heren K. Hofmeijer vice-voorzitter van de afd. Twente van de K.N.V.B. (T.V.B.). de verte genwoordigers van de Almelose Scheidsrechtersvereniging, de he ren W. ter Horst, G. Poolman, W. Niezzink, T. Zuidhof, T. Lentelink, met hun dames, tot een aantal ere leden en een afvaardiging van de supportersvereniging. Het blijspel, dat O.C.H. op de planken bracht had direct de volle aandacht. Augus tus Groendijk (Jan Konijnenberg) en -^ijn vrouw Ida (Marie Meinsma), De toneelclub „O.C.H.*' kreeg veel applaus voor de opvoering van het blijspel Wij komen niet uit met ons pensioen". V.l.n.r. J. Oosterkamp, mevr. Eggink- ten Velde, J. Holterman, mevr. Voordes - Konijnenberg. L. Meinsma, mevr. Meinsma-Kooy, J. KonijnenbergJohan Stukker, Ina Oosterkamp en G. Brinks. een paar nog zeer kwieke 65-plus- sers, konden vanwege de duurte niet rondkomen met hun pensioen. Daarom besloten ze iemand op ka mers te nemen. Zijn wens ging uit naar een jonge vrouw en Ida gaf de voorkeur aan een jongeman, met het gevolg dat zij zonder het van elkaar te weten hun ene kamer aan twee jongelui verhuurden van beiderlei kunne. Klaas Jager (Joh. Stukker) was chauffeur in het groen te- en fruitgrossiersbedrijf van zijn vader (Lieuwe Meinsma), die altijd 's nachts reed, en Lies (Ina Ooster kamp), was de dochter van Ali Fransen (Joke Vooi-des), die van huis was weggegaan, omdat haar moeder wilde hertrouwen, maar dat wist ze eerst nog niet, met de vader van Klaas. Toen de eerste pe rikelen van de verhuurderij wat achter de rug waren, besloot het echtpaar Groendijk de dubbele ver huur toch maar te laten doorgaan, want dat betekende dubbele inkoms ten. Lies 's nachts en Klaas over dag. Dat dit natuurlijk nooit goed kon gaan lag voor de hand. De zon derlingste situaties die ontstonden beheersten het hele stuk en gaven ie dere keer weer aanleiding tot grote hilariteit. Daarbij kwam het optre den van buurman Sprot (Jan Holter man), een enorme pantoffelheld, waarvan mede door de grimmering van Jan Oosterkamp, zo'n uitzonder lijke creatie was gemaakt, dat het publiek, onder het spel, geregeld applaudiseerde. Vooral de scènes op het balkon, waarbij August en Sprot met diens vrouw spraken, waren grandioos. Het slot van het stuk was, dat Klaas en Lies. die na veel won derlijke taferelen ontdekten, dat hun respectievelijke vader en moe met elkaar zouden trouwen, zelf ook een paar werden. OVATIE Een zeer verdiende ovatie beloon de de spelers, die van S.V. „Holten" bloemen en een rokertje voor de mannen kregen aangeboden. Daar na werden de heer en mevrouw Meinsma nog door de voorzitter van O.C.H., de heer Oosterkamp, met bloemen en een geschenk gehuldigd omdat zij gedurende hun amateur loopbaan voor de 25ste keer waren opgetreden.. Ook dat werd met een spontaan applaus bezegeld. Het blijspel werd gespeeld onder regie van de heer W. ten Berge, souf leur was de heer Gerrit Brinks. Ge luid en verlichting werden verzorgd door de heer E. J. Kers. De grim mering was, zoals gezegd van di heer J. Oosterkamp. Jan Markvoort secretaris van de S. V. „Holten" en secretaris van de Veteranenclub bood na het toneelstuk, de 9 dames, die zich in de cantine op Meermans kamp altijd zeer verdienstelijk ma ken, bloemen aan. De verloting met prijzen als een paar stofzuigers parapluenbak, achterbout, rad van avontuur, prachtige levensmiddelen pakketten rollades, enz. had een vlot verloop, omdat alle prijzen genum merd waren. Reeds in zijn welkomstwoord had de heer Warrink, Tonny Brands en Teun Deijk, die als feestcommissie de avond organiseerden, dank ge bracht, en de leiding overgedragen aan eerstgenoemde, die als een ge- zelig causeur de nummers begeleid de. Het bal, dat het „Saturnus Kwar tet" verzorgde met spontane muziek en dat tot in de kleine uurtjes voort duurde. bracht een echte feesteli.i ke sfeer zodat de S.V. „Holten" weer op een zeer geslaagde feest, avond kan terugzien. Om de kinderen van een basis school een indruk te geven van een Lagere Technische School, gaf de di rectie van de school de leerlingen van de zesde klassen uit Holten de gelegenheid een kijkje te nemen. Een leerling van de Dorpsschool maakte het onderstaande verslag je over het bezoek aan de LTS. De klassen 6a en 6b van de O.L. Dorpsschool zijn op 25 maart naar de L.T.S. in Rijssen geweest. Door het slechte weer konden we niet op de fiets en daarom zijn we met de bus gegaan. Om 13.15 stapten we in. We gingen niet over de Rijssense Straatweg, maar door het bos. We zonlgen vele oude liedjes voor de chauffeur. Deze vertelde dat hij uit Rijssen kwam. De kinderen gingen eerst naar het nieuwe gebouw, waar ze in drie groepen gesplitst werden. We gingen eerst naar de houtbewer kingsafdeling. We zagen vele leuke dingen die de jongens gemaakt had den o.a. stoeltjes, kastjes, stoven en poppebedjes. Daarna zagen we jon gens bezig met het echte oude smeedwerk. Er waren ook jongens aan het lassen. Bij het metselen ver telde een meneer dat hier speciale cement werd gebruikt, die-niet hard werd, zodat de stenen 3 a 4 keer ge bruikt werden. Daarna worden ze verkocht aan b.v. boeren om een schuur te bouwen. Daarna gingen we naar de oude school. Dat was een flink eind lo pen. De oude school was lang zo mooi niet als de nieuwe. Deze oude school is in 1950 geopend. De school hèeft ook 1 jaar leeggestaan. Maar al gauw bleek dat de nieuwe school veel te klein was. Het enige verschil met de nieuwe school is dat deze school ook autotechniek heeft. Daarna reed de bus voor. We stap ten in en reden weer terug naar Hol ten. Donderdagavond werd in „Het Bonte Paard" de verkeerscursus besloten met het uitreiken van de diploma's. Er hebben 28 cursis ten deelgenomen aan de eindtest, waarvan er 27 slaagden. Voorwaar een prachtig succes! De cursuslei der was de oud-adjudant Rijkspo litie, de heer E. Kruit. De adjudant feliciteerde allen en stak de ene afgewezen candid'aat een hart onder de riem. Hij zei bij de uitreiking dat hij hoopte dat de ze cursus bijgedragen had aan de verkeersveiligheid. Als door deze cursus ook maar één enkel onge lukje voorkomen zou zijn, dan al was hij de moeite van het volgen waard. De heer A. Meyerman, voorzitter van de Bestuursvereniging, onder wiens auspiciën de cursus liep feli citeerde de cursisten met het be haalde resultaat. Hij bedankte na mens allen de heer Kruit voor de prettige manier waarop deze de cur sus heeft geleid en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. De familie Kloosterboer bedankte hij1 voor het belangeloos afstaan van de zaal. Na de pauze werd een verkeersr quiz gehouden. De deelnemers moes ten vragen beantwoorden aan de hand van 25 dia's. Het beste resul taat behaalde de beer J. Veneklaas, die hiermee do winnaar van de avond werd. Op maandag 21 april vind in zaal „Holterman" 's avonds een film- o.a. verkeersge- auto te water. avond plaats over drag, autogordels, enz. De geslaagden zijn: 1. Mevr. M. Paalman, Kloosterboer D53. 2. J. Prins D5 3. J. G. Janssen D16. 4. H. D. Klaasens E 46 a. 5. J. W. Rensen D 57 6. J. H. Wissink D49. 7. J. Rensen D. 57. 8. W. H. Markvoort Hbk 95 9. J. W. Pinkert D 71. 10. D. Veneklaas D 10. 11. J. Veneklaas D79. 12. H. J. Wechstafel D 7. 13. A. Brinkman D 6. 14. Jhr, G.. van Coeverden, Loo 67, Bathmen. 15. J. A. Meyerman D 73. 16. Mevr. J. Smale-Krikkink D56. 17 Mevr. J. Rechterschot-Stoeven- belt D 55. 18. Mevr. B. van Coeverden-Nekkers Loo 67. Mevr. J. Broekhuis-Haverslag D 40. Huren-Koeleman D50. Hoekman Hbk 94. Markvoort-Markvoört de Klijne-Lute Schip- 20. Mevr. 21. Mej. 22. Mevr. Hbk. 95. 23. Mevr. holt D 69 24. J. W. Baltus, Legendijk la. Bath men. 25. H. v.d. Brink, D 40 a. 26. L. Haverslag D 35. 27. Heer Wiersma D 41 (buiten me dedinging). Het bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.Ó.), kwam op donderdag 20 maart in Ho tel Vosman bijeen met de hoofden van scholen voor basisonderwijs en de hoofdleidster der kleuterscholen in de gemeente Holten, onder voor zitterschap van de heer G. S. E. Vegter. Er werd aandacht gescho ken aan diverse problemen bij het openbaar onderwijs. Langdurig werd gesproken over het kleuteronderwijs, waarvoor zeer grote belangstelling is, zodat er dringend op korte ter mijn naar meer ruimte moet wor- den gezocht. De situatie van het kleuteronderwijs in Dijkerhoek werd uitvoerig toegelicht door de heer J. W. Kroon. In voorgaande jaren zorg de V.O.O. meestal voor een feest middag voor de kleuters en de leer lingen der openbare lagere scholen. Dit jaar zal het—bestuur zich bezin nen op welke wijze er iets voor het onderwijs kan worden gedaan. De krentenstruiken staan op vele plaatsen in volle knop. Maar van bloei met, de Pasen zal nauwelijks iets kun nen komen. Het gure weer van de laatste dagen heeft de ontwikkeling va.n de bloeiknopper, die al goed op gang was gekomen, vertraagd. We zullen dus moeten wachten tot de .temepratuur stijgt en het weer wat warmer wordt. Als het nog een week duurt, voordat de bloesemknop pen openspringen is het nog erg vroeg, want b.v. in 1971 en 1972 was het pas na midden appril, dat de wit te wade in de akkei-heggen prijkte. Een goudvinkenpaartje doet zich in middels tegoed aan de bloemknoppen evenals aan de vruchtbeginselen van de pruimenbomen. De Nederlandse Hartstichting gaat tijdens en na de Nederlandse Hartweek, 31 maart 6 april 1975 een enorme campagne voeren om ons volk bewust te maken van goede leefgewoonten, die hart. en vaat ziekten, met nameeen hart.infarct, kunnen voorkomen. Want het is altijd nog zo, dat voorkomen beter is dan genezen, al is genezen na tuurlijk ook zeer belangrijk. In een kadertje is een oproep vervat om de Hartstichting financieel belangrijk te ondersteunen. De hartbewa kingscentra doen voortreffelijk werk, maar dat werk kost veel geld. Wij-ontvingen een grote map met veel reclamemateriaal. Ons blad is er niet voor ingericht om grote artikelen op te nemen. Niettemin heb ben we wel reeds aandacht aan de week van het hart besteed. Wat we nog wel graag doen willen, is de aandacht van de lezers vestigen op de vele uitzendingen van radio en televisie, die de komende weken zullen plaats vinden en hen op te wekken niet karig te zijn met hun bijdrage, want die wordt goed besteed. In de week van 1 tot'en met 5 april a.s. zal weer de jaarlijkse collecte worden gehouden van de Nederlandse Hartstichting. Steunt door uw milde bijdrage aan deze collecte onze strijd tegen de hart- en vaatziekten. De Nederlandse Hartstichting bestaat om financiële hulp te verlenen ter bestrijding van de hart- en vaatziekten. Deze bestaat uit: 1. Wetenschappelijk onderzoek. 2. Snelle hulpverlening na hartinfarct. 3. Revalidatie van hartpatiënten in geëigende centra. 4. Voorlichting aan het Nederlandse volk. 5. Activiteiten voor kinderpatiëntjes. De volgende week komt een collectant (e) bij u aan huis met een collectezakje. U kunt dan uw financiële bijdrage in het collectezakje doen. Dit mag ook zijn een giro- of bankopdracht. Het is ook mogelijk om lid te worden van de Nederlandse Hartstichting tegen een minimum contributie van 10,per jaar. U kunt zich als lid opgeven bij de collectant (e). Bij voorbaat onze hartelijke dank. Het Bestuur van de Vrienden van de Nederlandse Hartstichting. Afdeling Holten. Zaterdag 29 maart a.s. beleft de Open Deur-groep weer een bijeenkomst, die men wel ,,Paas-wake" noemt Evenals de Kerstnachtsamenkomst, is de Paaswake bedoeld als een voor bereiding op het Paasfeest. Vanuit de Lijdenstijd wil men a.h.w. wakend het Paasfeest beginnen, zoals de Kernstnachtsamenkomst vanuit de Adventstijd ons het Kerstfeest bin nenvoert. Daarom is de aanvangstijd gesteld op 23.30 uur en is de bedoe ling dat de bijeenkomst eindigt onge veer 0.15 uur, als officieel het Paas feest is begonnen. Vanwege het feit, dat men begint in de Lijdenstijd, is het begin wat sober gehouden en komt ook het vooraf gemeenschap pelijk zingen te vervallen. Ds. Schellevis. Hervormd predikant en tevens voorzitster van de Open Deur-groep, heeft de leiding en zal ook de meditatie „Zicht op Pasen" houden. Verder werken mee, de kerk organist, de heer Anton Koopman en de trompettist Wim Dollekamp. Lied boeken of andere bundels hoeven niet te worden meegenomen, want iedere bezoeker ontvangt bij het binnenko men een volledig gestencild pro gramma. Er zijn geen kosten aan verbonden. Wel wordt aan de uitgang een collecte gehouden voor het Open Deur-werk. De bijeenkomst wordt gehouden in de Hervormde kerk en begint, zoals gezegd om 23.30 uur. Zowel inwoners van Holten, alsmede zij, die de Paasdagen in Holten doorbrengen, worden harte lijk uitgenodigd om deze bijeenkomst mee te maken. Maandagavond, 24 maart jJ-, hield de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering in de grote zaai van hotel Vosman. Cen traal in deze vergadering stond een lezing over het onderwerp: „Onroerend goedbelasting", gehouden door onze plaatsgenoot de heer A. Moeliker, con troleur der Rijksbelastingen te Deventer. Tijdens zijn openingswoord zei voorzitter de heer E. K. Pronk, dat het bestuur gemeend heeft er goed aan te doen, middels deze openbare vergadering een eerste aanzet te ge ven om de discussie rondom de on- In de maandagavnd"in hotel „Holterman" gehouden jaarvergade ring van de VVV „Holtens Belang" heeft de voorzitter burgemees ter mr. W. H. Enklaar, na een woord van welkom waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot het erelid de heer W. Beijers en de heer Borghgraaf, directeur van de Streek VVV „Overijsselse Heuvelrug- Salland", in zijn openingswoord aandacht geschonken aan de Toe- ristenweg over de Holterberg, een weg waar een ieder jaren naar heeft uitgekeken. Toen deze weg er was, was iedereen er blij mee en nu spreken sommige mensen al van een „stomme streek" en dat is niet reëel. Dit zijn mensen die geen.mens willen zien. Ze zoeke de stilte en willen in aUe rust genieten van de schoonheid van de Holterberg. De mogelijkheid hiervoor is er nog volop maar men moet dan van de weg af. Er zijn ook enorm veel mensen die per fiets of wandelend willen ge nieten en men mag hen dit genoegen niet onthouden. Wij zullen, zo zei mr. Epklaar waakzaam blijven tegen die mensen die de aanleg een idioot be denksel noemen. Deze weg is ook van enorm belang voor allen die van het toerisme moeten leven, we zul len nuchter moeten blijven en ons niet laten opzwepen, aldus mr. Enklaar, die vei-der nog wees op de enorme veranderingen op recreatiegebied. Vroeger kende men maar een doel, zo veel mogelijk gasten trekken, nu trekt men gasten aan naar dat men kan dragen. Uiteindelijk gaat het om het presenteren van een toeris tisch produkt dat de toets van de gasten kan doorstaan. Holten moet beslist geen 2e Valkenburg worden, maar zal toch aan de recreatie-voor zieningen alle aandacht moeten blij ven schenken: A. Voor de onderne mers en B. voor een zo goed moge lijk geslaagde vacantie voor de gas ten De vraag rijst; zijn onze voor zieningen voldoende of moeten we nog nieuwe treffen om ons toeristisch produkt zo goed mogelijk te verko pen, zo besloot mr. Enklaar. Minder gasten Uit het door de secretaris de heer J. Wiggers uitgebrachte jaarver slag bleek een daling van het aantal gasten. In het seizoen 1974 brachten ruim 5000 gasten hun vakantie in Holten door en dit aantal bedroeg in het seizoen 1973 ruim 54000. Het aan tal overnachtingen bedroeg «plm. 300.000 en dit is ruim 10.000 minder dan in '73. Het aantal dagtoeristen bleef met 227500 gelijk. Bij het bie den van verstrooiing voor de gasten werd medewerking verleend door verschillende plaatselijke verenigin gen en in de tent in „Hai'wichswei- de" aan de Boi-keldweg was de In terkerkelijke i-ecreatiecommissie een zestalweken (hoogseizoen) weer zeer aktief en de gasten toonden door hun belangstelling hun grote waardering voor dit werk. De ver eniging telde op 31 dec. 1974 343 le den. Uit het financieel verslag van pen ningmeester W. ten Berge bleek dat de inkomsten en uitgaven resp. be droegen f 18778,95 en f 17852,64 zo dat er een batis saldo is van f 936,31 De commissie voor kascontrole die bestond uit de hh.. Joh. Dollekamp in de „Boekenbus" van de RONO op zondag 30 maart (19.00 tot 19.10 uur) bespreekt C. F. de Vries het boek „De mythe van de maffia", ge schreven door Ab Visser en versche nen bij Bruna, Utrecht. Ab Visser, criticus en essayist met name op het gebied van de misdaadliteratuur en de science fiction, reisde veel in Italië en heeft een bijzondere inter esse voor Sicilië. Het boek biedt een feitenx-elaas van het beruchte misdaadsyndicaat met een geschiedenis van 800 jaar. De maffia breidde zijn operatie uit buiten de grenzen van Sicilië. Ook de V.S. maakte er kennis mee. In hetzelfde programma bespreekt Jan F. de Zanger het boek „onach terhaalbare tijd. Vijftig jaar gras duinen in literatuur" van Gerard Kuuvelder. De schrijver van het be kende „Handboek tot de geschiede nis van de Nederlandse literatuur" en het „Handboek tot de moderne letterkunde" heeft nu een deel van zijn ervaringen met het letterkundig bedi'ijf opgeschreven. Eén van zijn opmerkingen: „Nog altijd hoor ik, hoe sommigen waarschijnlijk ve len mij vervloekt hebben vanwe ge de vervaardiging van die boe ken"... en J. Kruk nad boeken en beschei den in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1975 werden benoemd de h.h. Dollekamp en Hm. Stokkers. In plaats van de aftredende en niet herkiesbare bestuursleden A. Nekkers en H. J. Bouwhuis werden gekozen de heren P. Baard en F. M. Pluijgers. De heren Nekers er Bouwhuis die resp. 21 en 26 jaar hun beste krachten aan de vereniging gaven werd hiervoor hartelijk dank gezegd door mr. Enklaar die zijn dankwoord vergezeld deed gaan van een geschenkbon. Toeristenbelasting Bij de „rondvraag" werd vrij uit voerig gesproken over de toeristen belasting die dit jaar voor de eer ste keer werd geheven. Evenals in de vorige jaarvergadering verklaar den de exploitanten van de verschil lende bedrijven het te kunnen billij ken dat men als gemeente belasting gaat heffen om de kosten die het vreemdelingenverkeer meebrengt dekken maar de tarieven zijn onre delijk en veel te hoog. De heer v.d. Heijden van het bun galowpark „De Haspel" noemde als woordvoerder van de ondernemers de toeristenbelasting een „benauwend probleem". Het VVV-bestuur heeft de plicht om B. en W. hierop te wij zen en zal moeten aandringen op ver laging van de tarieven en de wijze van heffing. Men besloot tenslotte tot een gesprek tussen de onderne mers en het VW-bestuur. Blijkens een rondschrijven van de directeur van het Postkantoor te De venter, de heer G. C. Kamphorst, zullen de door de PTT geplaatste buitenbussen ingaande 1 april in ge bruik genomen worden. Paketten gro te en aangetekende stukken zullen als vanouds thuis bezorgd worden Ligt de woning in het rayon van zgn. buitenbestelling dan kan men. indien men postzaken aan huis af te handelen heeft, dit schriftelijk of te lefonisch kenbaar maken aan de kantoorhouder (tel. 1233). De bestel ler vervoegt zich dan zo snel moge lijk aan uw woning voor de afhan deling van deze zaken. Het is overigens wel een waarde loze geschiedenis met die buitenbus sen. Er zijn o.a. rode slootjes bij verstrekt, die je met geen moeite dicht kunt krijgen; en dan te beden ken. dat soms in regen en wind de bus geleegd moet worden. Geen won der dat er overal protesten rijzen, te gen dit soort dienstverlening van de Rijksoverheid. Sociale zaken zoekt meer arbeidsplaatsen en Waterstaat voert de bussen in om arbeidsplaat sen te beperken. Huizinga heeft eens gezegd ,,Wc leven in een gekke we reld en we weten het". n degelijke De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen Effekten Beleggingen Leningen Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaaruermen is een bank meteen degelijke dienstverlening. Betrouwbaar advies. Dat betekent: Bondsspaarbank. VOOR MIDDEN EN DOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie' roerend goedbelasting op gang te brengen. „Het ligt in de lijn der verwachtingen dat deze vorm van belasting binnen enkele jaren ook in onze gemeente zal worden ingevoerd. En wanneer dat het geval zal zijn is het alleen maar een goede zaak dat we te zijner tijd weten waarover we praten", aldus de heer Pronk. Tij dens behandeling van de ingekomen stukken riep secretaris de heer L. Beumer de aanwezigen o.a. op de openbare discussieavond rondorn het zgn. „Streekplan IJsselvallei" bij te wonen, welke discussie-avond zal wor den gehouden op donderdag 10 april a.s. in zaal Vosman. Onroerend goed belasting De heer A. Moeliker begon zijn in leiding door te stellen dat de onroe rend goedbelasting in feite niet tot zijn terrein behoort. Hij is werkzaam bij de Rijks-belastingdienst, terwijl de onroerend goedbelasting een ge meentelijke bélasting is. „Wanneer u vanavond gekomen berit in de ver wachting van mij te vernemen welk bedrag u straks zult gaan betalen, moet ik u helaas te eur stellen, om dat de hoogte van het bedrag van een reeks factoren afhankelijk is en per gemeente sterk afwijkt". Ingaande op de wettelijke materie van deze belasting stelde de heer Moeliker vast dat de onroerend goed belasting op zijn vroegst op 1 janua ri 1977 in Holten kan worden inge voerd omdat de Wet bepaalt dat tus sen het raadsbesluit tot vaststelling van de verordening en de daadwer kelijke heffing tenminste een termijn van één jaar gelegen moet zijn. De onroerend goedbelasting zal de heffing van de thans bestaande per sonele- en grondbelasting gaan ver vangen. In feite echter omvat ook de nieuwe wet twee belastingen omdat de heffing zowel plaatsvindt van'de gebruiker als van de eigenaar van een pand. In de nieuwe wet zijn ook bedrijfsgebouwen in de heffing be trokken. Kerkgebouwen zijn vrijge steld, terwijl van de terreinen en op stallen van landbouwers alleen het gedeelte is belast dat als woning dient. Als maatstaf van heffing hebben de gemeenten de keus uit twee moge lijkheden, nl. heffing naar waarde of naar oppervlakte. Waarde Bij heffing naar waarde wordt de belasting geheven over de waarde van een zoals deze kan worden be dongen „Leeg bij verkoop". Bij „leeg bij verkoop" ligt de prijs in het al gemeen 30 procent hoger dan bij ver koop in bewoonde straat. Oppervlakte Bij heffing naar oppervlakte geldt als criterium de oppervlakte van het terrein plus die van alle nuttig bruik bare ruimten in alle woonlagen van het pand zelf, waarbij per ruimte een vermenigvuldigingsfactor wordt gehanteerd. Sterke verschillen Van de 154 gemeenten waar de on roerend goedbelasting thans is inge voerd hebben verreweg de meeste gemeenten gekozen voor heffing naar waarde. „Opvallend is dat van deze 154 gemeenten het belastingbedrag onderling sterk afwijkt. Maar nog opvallender is dat b.v. de gemeente Amersfoort een veel hoger bedrag heft van de gebruiker-dan van de ei genaar van een pand, terwijl dit in de gemeente Haarlem weer net an dersom ligt", aldus de heer Moeli ker. die tenslotte opmerkte dat de heffing en invordering van onroerend goedbelasting in handen is gelegd bij de Rijksbelastingdienst terwijl be zwaarschriften door het gemeentebe- stuur worden behandeld. Geen progressie Na deze lezing werd er gelegen heid gegeven tot het stellen van vra gen. waarbij op vele facetten van de ze nieuwe belastingsoort nader werd ingegaan- Namens de PPR verklaarde mr. Nep- pelenbroek de Wet op onroerend goedbelasting een onding te vinden omdat er geen progressie in zit. Vervolgens bleek zijn partij voorstan der te zijn van heffing naar opper vlakte omdat deze grondslag beter controleerbaar is en de raadsleden meer mogelijkheden biedt een vinger in de pap te houden. De heer Neppe- lenbroek verklaarde wel van oordeel te zijn dat heffing naar oppervlakte veel voorbereidend werk zal vragen. „Maar ligt de oppervlakte eenmaal vast dan ben je er ook vanaf. Hef fing naar de waarde vinden wij een nogal fictieve en lukratieve zaak", verklaarde hij. De vergadering, waarvoor een zeer redelijke belangstelling bestond, werd gekenmerkt door een zeer levendige discussie. Blijkens een beschikking van de mi nister van landbouw en visserij is de aanlijning van honden verplicht gesteld in het gedeelte van Overijssel gevormd door de gemeenten Grams- bergen, Hardenberg, Vriezenveen, Tubbergen, Ootmarsum en Dene kamp. Dit is het gevolg van honds dolheid bij een vos uit Kloosterhaar. Deze vos, met afwijkend gedrag, werd 19 maart jl. gedood door iemand die ter plekke toevallig aanwezig was. Het onderzoek op het Centraal Dier geneeskundig Instituut, afdeling Rot terdam, gaf een positieve uitslag te zien.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3