Uit het Plaatselijk Parlement Kunst in Gaierij Lenten Nota sportbeoefening biedt belangrijke perspectieven Moeten bronnen energie- alternatieve de voorkeur hebben Dikkers bouwt modern kegel centrum onder supermarkt Gemeentebelang5' spreekt ongenoegen uit over traagheid bij voorbereiding raadsbesluiten Lijst woningzoekenden in openbaarheid Gereformeerde Jeugdcentrale krijgt f 31.300 subsidie voor jeugdlokaliteit niet Korte raads besluiten Uitvoerig antwoord van B. en W. Voorstel VVD verworpen Niet tevreden Hand in eigen boezem School- begeleidi ngsdienst Brandkranen Baatbelasting Noodlokalen Sch olengemeenschap Torenuurwerk Tweede sportveldencomplex Kernenergiecentrales of. Vrijdag 21 maart 1975 3 „Gemeentebelang" spreekt ongenoe gen uit over traagheid bij voorberei ding raadbesluiten Tydens het traditionele vragen uurtje, aan het slot van de jl. dins dagavond gehouden raadsvergade ring, sprak de fractie „Gemeentebe langen". middels een schriftelijke vraag, haar ongenoegen uit over de traagneid waarmee de radsbesluiten wOrden voorbereid en vroeg over een vijftal concrete punten om een reactie van het college van B. en W. De vraag luidde als volgt: „Wanneer ien een gemeente wil besturen dan zal er een beleid ge voerd moeten worden. Een duidelij ke visie op de toekomst is één van de basisvoorwaarden om een beleid te kunnen voeren. In uw aanbieding- brief bij de begroting 1975 meenden we iets van zo'n visie te bespeuren. Visie en beleidvoering dienen echter wel tot een besluitvorming te leiden. Het is een bekend verschijnsel dat de besluitvorming in de overheids sector zeer langzaam tot stand komt. Het is een bijzonder soijtige zaak te moeten constateren dat onze eigen gemeentelijke overheid' daarop geen uitzondering vormt. De fractie ge meentebelang wenst hier niet aan mee te werken, voor zover dit binnen haar vermogen ligt. We worden te genwoordig overstroomd met rappor ten samengesteld door lieden van al lerlei pluimage. Het mag ons inzi geen aanleiding zijn om de eigen vi sie op de Holtense gemeenschap daaraan op te offeren. Evenmin mag dit de besluitvorming vertragen. De traagheid waarmee de voorberei ding van de raadsbesluiten tot stand komt verontrust onze fractie in bij- dere mate. Het gevolg hiervan kan zijn dat er kansen onze neus pas seren. U weet dat de teruggang in onze gehele economie er reeds toe heeft geleid dat er een aanzienlijke werkloosheid is ontstaan. De sym- tomatische bestrijding van de werk loosheid voor de huidige regering stelt diverse gemeenten in staat via •extra financiële middelen objecten uit te voeren, die men uitvoerings- klaar in portefeuille heeft. In ver band hiermee doen we een ernstig be roep op uw college de slagvaardig heid bij de voorbereiding van de raadsbesluiten te vergroten. Aan de hand van een aantal concre te vragen zouden we uw reactie wil len vernemen. 1) Waarom laat de voorbereiding van het raadsbesluit omtrent het Komplan zo lang op zich wachten. 2) Waarom laat de voorbereiding van het raadsbesluit omtrent het tweede sportcomplex zo lang op zich wachten. 3) Waarom laat de voorbereiding van het raadsbesluit omtrent de re organisatie van het Kolcomplex zo lang op zich wachten. 4) Waarom maakt men geen ge bruik van de bouwrijpe grond of bouwrijp te maken grond (onteige ning) in het plan de Haar. Informa tie heeft uitgewezen dat er behoefte bestaat aan bouwpercelen .van 500- 600 m2. Het plan Beuseberg mag ons inziens geen inzet vor.nen om iedere nog aanwezige mogelijkhed tegen te #c... - 5) Helaas zijn we genoodzaakt terug t.e komen op een tweetal punten, die in het vei'Ieden vragen hebben op ge worpen. a) Hoe groot is de jaarlijkse last, die de gemeente verschuldigd is aan het bureau Hajema. b) Wat is het eindresultaat van de nadere gesprekken, over de keurlo nen van de Vleeskeuringsdienst." Bij monde van burgemeester mr. W. H. Enklaar werd de volgen de reactie van het college gegeven: „Met de visie van de fractie Ge meentebelang. dat er voor het bestu ren van een gemeente, provincie of rijk beleid zal worden worden ge voerd, dat in besluitvorming zal moeten resulteren zijn wij het volko men eens. De constatering dat be- sluitvoring in de overheidssector zeer traag tot stand komt is al evenzeer juist. Dat daarop de gemeentelijke overheid van Holten geen uitzonde ring maakt wordt dezerzijds met spijt erkend. Dat de fractie van Gemeen tebelang hieraan niet wenst mede ts werken siert haar. Ons college heeft hiervan dan ook met vreugde kennis genomen. De traagheid, waar mee raadsbesluiten tot stand komen, is niet zo zeer gelegen in de besluite- gemeentelijk apparaat. Het zal de loosheid van ons college, noch in een niet voortvarend handelen van het fractie bekend zijn, dat bijkans ieder raadsbesluit, alvorens het aan de raad ter behandeling wordt aangebo den, besproken dient te worden in de commissies van advies en bij stand. Bedacht dient te worden dat over vrijwel elk voorstel ambtelijk advies wordt ingewonnen. Na deze adviezen volgt dikwijls ambtelijk of bestuurlijk overleg, dat vanzelfspre kend de nodige tijd vergt. De behan deling in de commissies van advies en bijstand dient uiterlijk 1 maand voor de raadsvergadering plaats te vinden, waarin het voorstel zal wor den behandeld. Na bespreking in commissies van advies en bijstand, dient het resultaat daarvan weer worden besproken in het college van B. en W. Voorts dienen de voorstel len betrekking hebbende op de rui telijke ordening menigmaal nog aan het Bestemmingsplanforum te wor den voorgelegd, nadat eerst uw raad informeel daarvan in kennis is ge steld. De fractie Gemeentebelang zal moeten beseffen, dat de inspraak op de besluitvaardigheid en slagvaar digheid een sterk remmende invloed heeft. De opmerking dat heden ten dage vele rapporten het licht zien en dat daaraan de eigen visie op de gemeen schap Holten niet mag worden opge offerd, achten -vij een irreële simpli ficatie, die sterk autarkische elemen ten in zich bergt. Zoals Nederland een deel van Europa en de wereld is, zo is Holten een deel van Overijssel en Nederland. Wij dienen natuurlijk - daarvoor zijn wij gemeentebestuur- deren van Holten een eigen visie op onze locale problematiek te heb ben, mits wij echter een open oog hebben voor datgene wat er buiten onze gemeentegerenzen geschiedt, mits wij ook rekening houden met bet provinciale c.q. landsbeleid. De uitspraak van de fractie, dat het kennisnemen van rapporten de be sluitvorming niet mag vertragen, ach ten wij kortzichtig. Besluiten geno men, zonder acht te slaan op gedach ten of 't beleid van hogere bestuurs colleges zijn gedoemd te worden ver nietigd, waardoor een snelle besluit vorming al illusoir wordt. De frac tie geeft, zo althans verstaan wij de gemaakte opmerking, te kennen, dat door het te laat tot stand komen van raadsbesluiten mogelijkheden van subsidies in het kader van de werk loosheidsbestrijding aan de Holten- se gemeentelijke neus voorbij gaan. Wij menen dat deze opmerking onte recht is. Voortdurend zijn bij de DACW werken aangemeld voor sub sidie, zoals bouwrijpmaken plan „de Haar", riolering en verharding Schoolweg in Dijkerhoek, herstraten diverse wegen in het dorp, aanleg sportveldencomplex „Meermans kamp", reperatie dak openbare dorps school, aanleg rijwielpad over de Holterberg en bouw sporthal. Thans zijn de volgende objecten nog in het werkenbestand opgenomen: uitbreiding zwembad, uitbreiding me chanisch gedeelte zwembad, riolering Holterberg, verharding verschillen de wegén, bouw uitbreiding scholen gemeenschap. Wij wijzen er daarbij op, dat geen D.A.C.W. subsidie ad 100 pet. wordt verleend, doch in het algemeen ten hoogste tot 75 pet. De gemeentebe groting dient derhalve middelen aan te wijzen ter dekking van de res terende 25 pet. Eerst wanneer het toekennen van een D.A.C.W. subsidie vaststaat kunnen aan de raad aan- kredieten worden gevraagd, ohidat dan' eerst kan worden over zien hoe gi-oot het aanvullend kre diet dient itgizijn. Wij mogen er in dit verband op wy- zen, dat van het Regionale Coördina tie college voor openbare werken in Overijssel bij brief van 6 maart 1975 mededeling is ontvangen dat de bouw van een sporthal in deze ge meente kan worden uitgevoerd in het kader van de bestrijding van de werkloosheid. Ten aanzien van de concrete vra gen zij het volgende opgemerkt: 1) De voorbereiding van het raads besluit omtrent het Komplan is thans zover gevorderd dat de raad op maart a.s. zal worden geïnformeerd over onze gedachten dienaangaande. Daarna zal op korte termijn over leg plaatsvinden met de Holtense Handelsvereniging en zal het ontwerp ter bespreking worden voorgelegd aan het bestemmingsplanforum. Afhankelijk van de zienswijze van het bestemmingsplanforum zullen even tueel naar voren gebrachte sugges ties worden overwogen en worden be sproken met de commissie ruimtelij ke ordening. Eerst hierna kan het ontwerp-plan worden afgerond en het wettelijk voorgeschreven overleg met de uom- missie gemeentelijke bestemmings plannen en andere aangewezen stanties plaatsvinden. Alleen wan neer uit dit overleg geen wijzigin gen behoeven voort te vloeien kan het ontwerp-plan voor een ieder ter in zage worden gelegd, waarbij de ge- legenheid tot het indienen van be zwaren wordt geopend. Indien uit bedoeld overleg wel wijzi gingen voortvloeien zal eerst weer overleg met de stedebouwkundige de commissie ruimtelijke ordening moeten plaatsvinden. Eventueel in gekomen bezwaren tijdens c'e termijn van ter visie legging moeten worden onderzocht en na advies van de stedebouwkundige in de commissie ruimtelijke ordening worden behan deld. Hierna kan het komplan aan de raad ter vaststelling worden aan geboden. Deze behandeling zal der halve zeker nog niet op korte termijn kunnen plaats vinden. Dat de ontwikkeling van het plan heeft gestagneerd is, zoals wij in aanbiedingsbrief bij de begroting 1975 reeds mededeelden, een gevolg van de hieraan verbonden financi ële consequenties. Dit oorspronkelij ke plan kan nl. niet in aanmerking worden gebracht voor een rijksbij drage in de kosten van de met dit plan verband houdende sanering. In verband hiermede is getracht met handhaving van de aanvankelijke uit gangspunten een ontwerp te maken van zodanige omvang en uitvoe ringsmogelijkheden, dat verwacht mag worden dat het rijk in de kosten van uitvoering zal bijdragen. Dr voorbereiding van deze wijzigin; heeft wegens het noodzakelijke voor overleg met enkele instanties veel tijd gekost. Het conciniëren van een dergelijk plan met voorschriften vrij gecompliceerd en kan niet een handomdraai tot stand worden gebracht. 2) Ook over een ontwerp-bestem- mingsplan voor een tweede sportvel dencomplex zal de raad op 2' maart a.s. worden geïnformeerd. Be handeling van dit ontwerp door het bestemmingsplanforum kan daarna plaats vinden. Ook ten aanzien van dit ontwerp zal het wettelijk voor geschreven overleg en de verdere procedure, vermeld onder antwoord 1 moeten worden gevolgd. In verband hiermede zal behandeling door de raad voorshands nog niet kunnen plaatsvinden. 3) Alvorens een voorgenomen re constructie van de Kol ter verbete ring van de verkeerssituatie en het leefklimaat in deze wijk aan de woners ter discussie kan worden voorgelegd moest de inspraakproce dure worden geregeld. Besloten is een populaire versie van het desbetreffende rapport uit te ge ven, Dit geschrift kan binnenkort worden verwacht, waarna de bewo ners bij deze reconstructie kunnen worden betrokken. 4) Wij hebben onlangs opdracht ge geven een onteigening voor te berei den van de nog niet in eigendom van De gemeenteraad ging dinsdag avond zonder hoofdelijke stemming accoord met het toekennen van f 15.650,subsidie voor de bouw en inrichting van 'n jeugdlokaliteit ach ter gebouw Rehoboth, waarvoor de Geref. Jeugdcentrale plannen heeft ontwikkeld. Het rijk draagt eveneens f 15.650,bij. Ter voorkoming van mogelijke pre cedenten wilde mevrouw F. M. ter Doest-Bos (VVD) weten hoeveel van deze groeperingen nog meer voor 'n dergelijke subsidie in aanmerking wensen te komen. Wethouder L. Kaan gaf hierop ten antwoord dat op dit ogenblik verder geen gegadigden bekend zijn. „Ik kan Mt alleen de twee stemmen van de eigen fractie vóór werd tijdens de jl. dinsdagavond gehouden raads vergadering een voorstel van VVD- fractieleidster mevrouw F. M. ter Doest-Bos verworpen om de lijst met woningzoekenden, (welke op dit moment 432 namen telt) gespecifi ceerd in Holtenaren en van elders ko mende belangstellenden, aan de raadsfracties te overhandigen. Het was mevrouw ter Doest opgevallen, dat op die lijst namen voorkomen van mensen die al meer dan twee jaar een woning in Holten hebben. Zij was van oordeel dat op deze lijst ook namen kunnen voorkomen van mensen die óók elders staan inge schreven of er althans geen belang stelling meer - oor hebben. Zij noem de het aantal woningzoekenden van 431 „erg twijfelachtig". „Toen ik de lijst bekeek, stonden er allerlei doorhalingen op en veel namen van mensen buiten Holten. Wie van hen zoekt thans nog echt naar een woning in Holten?" was haar vraag. Burgemeester mr. W. H. Enklaar gaf haar ten antwoord, dat de gemee- te niemand kan verhinderen zich in Holten als woningzoekende te laten inschrijven. „Van tijd tot tijd sturen wc de wo ningzoekenden een briefje met de vraag of men werkelijk nog een wo ning in Holten wil. Overigens mei'k ik met nadruk on dat we nns wo ningbouwbeleid in het geheel niet op deze lijst baseren, maar op een enige jaren geleden samengesteld wetenschappelijk rapport voor deze regio." De heer H. J. Westerik (CHU) maakte vervolgens bezwaar tegen openbaarheid van deze lijst, „om dat; men dan binnen de fracties onder ling gaat uitmaken wie wel en wie niet een woning behoeft." „Raads leden behoren niet in die lijst te gaan snuffelen. Dat is het werk van de commissie woningruimtezaken. Ik heb aan publikatic van deze lijst ook al geen behoefte omdat het verzoek van mevrouw ter Doest mij sterk doet denken aan onze begrotingsver gadering". aldus de heer Westerik, die daarmee wees naar de „Beuse- bergkwestie". De heren Wiggers en Nijkamp (AR) verklaarden aan deze lijst geen be hoefte te hebben omdat het bouwbe leid daarop toch niet is gebaseerd. De heer J. Warrink (GB) stelde de vraag of de lijst wel of niet open baar is, waarop het college van B. en W. antwoordde dat dit niet h ge val is. „Dit zou ook een inbreuk op de privacy van de mensen beteke nen", merkte burgemeester Enklaar aanvullend op. Ondanks het aanbod van mevrouw ter Doest om bij de samenstelling van de lijst behulpzaam te willen zijn, haalde haar voorstel tot publi- Vntie bef pW. me voorstellen dat in de toekomst, theoretisch gesproken een aanvraag kan komen van bijv. Katholieke jon geren. Maar mocht dit het geval zijn dan nemen we uiteraard eenzelf de standpunt in." De heer Warrink (GB) vroeg ver volgens een principe-uitspraak over de vraag hoe het beleid is ten aan zien van de Stichting Sociaal en Cul tureel Werk. „Gaan we centraliseren of decentraliseren"? wilde hij we ten. Wethouder L. Kaan antwoordde dat deze subsidie tot stand gekomen is door een aanvraag bij de minister. „De rijksinspecteur heeft hier een onderzoek ingesteld en is tot de con clusie gekomen dat dit object voor subsidie in aanmerking komt. Voor centralisatie of decentralisatie in het jeugdwerk ligt voor de gemeente geen taak. Hierop kunnen wij geen invloed uitoefenen dan alleen in die negatieve zin dat we bepaalde subsi dies kunnen weigeren. Maar dat zou zeer ondemocratisch zijn". Burgemeester Enklaar wees de heer Warrink er op dat hij bij zijn stand puntbeperking voorbij ging aan de levensbeschouwelijke identiteit van deze groepering, welke dient te worden gerespecteerd. PvdA-fractie- leider H. Meerman onderschreef de ze opmerking. De heer Warrink verklaarde dat het hem niet ging om de identiteit, maar hij zag in de toekomst in Hol ten vele gebouwen verrijzen voor elk soort vereniging waarvoor weifiig of geen gebruik wordt gemaakt. Hij onderschreef het standpunt van wet houder Kaan dat in de toekomst bij aanvraag door andere groeperingen eenzelfde standpunt dient te worden ingenomen. Van 23 maart tot en met 13 april is de bekende kunstschilder Fred Klein wonende te Parijs met zijn werk te gast in de kunstgalerij R. Lenten te Epse, Kletterstraat 25- 27. Zondagmiddag, 23 maart, om 15.00 uur zal Henk van Gelre (essayist) zijn werk inleiden. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag 10.00-18.00 uur. Zon dag van 14.00-17.00 uur. 2e Paasdag als zondag. Ie Paasdag gesloten. Paasmaandag. 31 maart 11.30 uur is er concert. „Bouquet de chansons" uitgevoerd door Theo Wieringa. ba riton en Carel Willink, piano. Op vrij dag, 11 april, om 20.30 uur musisc- ren Pieter van der Staak, gitaar en de gemeente zijnde gronden en ge bouwen in het bestemmingsplan „de Haar". Opgemerkt wordt dat een onteige ningsprocedure ca. 12 maanden in beslag neemt. Onteigening kan en mag alleen geschieden ter verkrij ging van eigendommen voor het rea liseren van de aan deze gronden ge geven bestemming volgens een goed gekeurd bestemmingsplan, dat in kracht van gewijsde is gegaan, dat wil zeggen dat dat plan rechtskracht heeft verkregen. Dit houdt derhalve in dat een tijdens een lopende onteigeningsprocedure geen wijziging in de bestmming van de gronden kan worden gebracht. Al leen reeds om deze reden is de geda ne suggestie niet uitvoerbaar, 5) a) De gevraagde opgave is bij de ingekomen stukken ter inzage ge legd. b) Een gesprek met belanghebben den heeft nog niet plaatsgevonden omdat wij het van belang achten dat eerst de financiële resultaten van de vleeskeuringsdienst over 1974 bekend zouden zijn. Deze cijfers zijn onlangs gereed gekomen en met het oog op het door ons toegezegde overleg om advies in handen gesteld van hst Hoofd van de Vleeskeuringsdienst. Na ontvangst van dit advies zal behandeling in de commissie voor de vleeskeurings dienst plaats vinden." Met dit uitvoerige antwoord was fractieleider J. Warrink echter niet tevreden. „Uw antwoord begon zo goed. Het spijt me dat we na enige alinea's het bos worden ingestuurd", was zijn commentaar. Hij vroeg zich vervolgens af of er wel een visie aan wezig is waar we naar toe willen. „We leven in een tijd waar een over vloedige stroom van rapporten en no ta's valt te constateren. De vraag is echter of de uit te voeren objecten ook inderdaad ritvoeringsklaar in por tefeuille liggen. Het moet hier in Holten niet zo gaan als in andere ge meenten in ons iand waar sommige plannen meer dan 25 jaar in voor bereiding zijn. Vier jaar geleden heb ben we een rondgang gemaakt langs diverse sporthallen. Het uitvoerings- gereed maken van een sporthal in Holten is daarna blijven liggen tot vorig jaar herfst. Een raadstermiïn duurt maar vier jaar en in die tijd wil je wel wat gerealiseerd zien. Bo vendien kan lange voorbereiding al leen maar kostenverhogend werken. We moeten leren in termijnen te den ken. En dan niet in tientallen jaren maar aan termijnen die binnen ons gezichtsveld liggen." De heer H. J. Westerik (CHU) vond dat de fractie van Gemeentebelan gen de hand eerst in eigen boezem diende te steken. „Wanneer we in de commissie van bijstand met elkaar spreken over de plannen dan valt het mij op dat de vertegenwoordiger van Gem. Bel. nogal vaak een slag om de arm houdt om eerst contact mei de achterban op te nemen. We moe ten als raadsleden durven komen met een standpunt. Dat dit niet blijkt te lukken is een gevolg van het feit dat uw fractie aan de traagheid in beleid zelf meewerkt door steeds een slag om de arm te houden", was zijn verwijt. Wethouder L. Kaan (PvdA) merkte op dat de heer Warrink sprak over rapporten van diverse pluimage die het gemeentelijk beleid in Holten zod- den vertragen. Hij wilde weten wel ke rapporten de heer Warrink daar bij met name voor ogen stonden. De heer Warrink nosmde daarbij o.a. de rapporten „IJsselvallei", „Over ijssel 85" en met name het „Kom plan". waaraan intussen zo'n 15 jr. is'gedokterd. „We leven in een tijd waar 't ene rapport het andere over treft. Hierdoor blijf je wel leuk bezig maar je boekt daarmee geen werke lijke resultaten", verzuchtte hij. Wethouder J. Rietberg (CHU) bracht hier tegenin: „Met plannenmakerij moet je nu eenmaal rekening houden met bestaande plannen in wijds ver band.We zijn in Holten niet onaf- hankeijk maar we zijn met zilveren koorden vastgeklonken aan provin cie en rijk. Derhalve wijs ik uw ver wijt t.a.v. een traag beleid van ons college van de hand". De heer Warrink verklaarde dat het hem niet ging om het leveren van kritiek maar alleen een zeer ernsti ge waarschuwing tegen tijdsverspil- ling wilde laten horen. Tijdens behandeling van de inge komen stukken verklaarde mej. A. P. Reith (PvdA) dat zij prijs zou stellen op een adhesiebetuiging van de Holtense gemeenteraad met een motie van de gemeenteraad te Gendt inzake bekostiging van de school begeleidingsdiensten. „Deze motie spreekt ons nogal aan", aldus mej. Reith. Burgemeester Enklaar vfF- klaarde bereid te zijn de Vereniging van Ned. Gemeenten te berichten dat het gemeentebestuur van Holten zich met de inhoud van de motie kan ver enigen. De heer A. J. Nijkamp (AR) bracht in herinnering dat in een drie jaar geleden uitgebracht rapport van de commandant brandweer, ^as gesteld dat de bereikbaarheid van de be staande boerderijen in het buitenge bied, vanaf de brandkranen hier en daar te wensen zou overlaten en vroeg hieraan nog eens aandacht te willen schenken, welke suggestie door het college werd overgenomen. In de comissie van voorbereicïng „Brandbeveiligingsverordening" wer den genoemd mevrouw F. ter Doest- Bos en de heren W. ten Berge, J. H. Bosschers, H. Meerman en J. Wig gers. Tijdens de behandeling tot voorlopi ge vaststelling van de rekeningen algemene dienst en de gemeentebe drijven over de jaren 1970 en 1971 merkte de heer H. Meerman (PvdA) op dat hij het niet principieel vond wanneer de bewoners van de Geskesdijk geen baatbelasting behoe ven te betalen al had hij alle begrip voor de overwegingen die bij het college tot deze ontheffing hebben ge leid. „Het gaat mij niet om het be drag maar om het principe en de mogelijke producenten voor de toekomst en bewoners van andere straten waar wel baatbelasting wordt geheven. Wethouder Kaan onderschreef de opvatting van de heer Meerman dat het in principe niet juist is, maar zei dat de overweging was geweest dat de invorderingskosten het bedrag van f 1.50 aan te heffen baatbelasting ve le malen zou overtreffen en dat het college derhalve niet tot invordering wilde overgaan. Tijdens de behandeling van het voor stel van B. en W. om het batig saldo van de rekening algemene dienst 1972 te reserveren voor versnelde af schrijving op de noodlokalen van de openbare scholengemeenschap alhier omdat, zodra het nieuw te bouwen ge deelte zal zijn gerealiseerd, de rijks bijdrage ter zake zal worden stopge zet, verklaarde CH-fractieleider H. J. Westei-ik voorstander te zijn voor deze bestemming, „Ik heb er echter moeite mee dat bij het ge reedkomen van de nieuwbouw de thans bestaande noodlokalen geheel ten laste van de gemeente Holten komen. Holten vervult met deze school duidelijk een streekfunctie en derhalve ben ik van mening dat een kleine gemeente als Holten in de Rijksregeling een uitzonderings positie behoort in te nemen. In een grote gemeente als b.v. Amsterdam is altijd wel een bestemming voor dergelijke noodlokalen te vinden het geen in Holten niet zo is", aldus de heer Westerik wiens woorden steun vonden bij de heer E. van Schooten (GB). Burgemeester Enklaar verklaarde dat voor een uitzonderingpositie van Holten in de Wet geen ruimte aanwe zig is. „Zodra de nieuwbouw gereed is trekt het Rijk de handen van de noodlokaliteit af. Voor Holten werkt deze regeling wel hard maar het is nu eenmaal niet anders". Tijdens behandeling van het voor stel tot wijziging van de gemeen te- en bedrijfsbegrotingen 1975 stelde de raad een aanvullend krediet ad f 2200.beschikbaar voor nieuwe wijzerplaten aan het torenuurwerk der Ned. Herv. Kerk. Verder stelde de raad o.a. een krediet beschik baar van f 3573,voor het aanbren gen van een lichtpunt op de kruising Borkeldsweg-Landuwerweg. In de werknota sportbeoefening (buiten) (stru</.uurs«tfnets Holten) zijn de samenstellers van het Raad gevend ingenieursbureau ir R Hajema en Partners B.V. te Assen er van uitgegaan, dat de situering van een tweede sportpark bij voorkeur dient te geschieden aan de west- of zuid westzijde van het dorp Holten. De juiste plaatsbepaling wordt ech ter mede beïnvloed door de facto ren grondwaterstand. bodem en milieu. Op grond van de aldus be kende gegevens is op een situatiete kening een viertal mogelijkheden aan gegeven voor de situering van de be doelde sportvoorzieningen t.w. een gebied: a) oostelijk van de Beuse- bergerweg. b) ten weste» van de Liezensteeg (ten zuiden van de Larenseweg): c) ten westen van de Aaltinksweg en tussen Oude Deventerweg en Burg. van der Borchstraat (de leeg te). Het gaat bij deze uitbreiding sport veldenvoorziening om: 2 a 3 voetbal velden, een trainingsveld, zevenhand bal (facultatief), club en kleedgele genheid ca. 4-5 ha., 2 hockeywed- strijdvelden, 1 trainingsveld, club- en kleedgebouw, oppervlakte ca. 2 ha,, buitenmanege voor paarden sport en bergplaats, grootte 0.5-1 ha., enige voorzieningen voor atletiek om parkeerterrein en groenvoorzienin gen. Hierbij zijn de aanbevelingen uit het rapport van de Ver. Ned. Ge meenten, onderschreven, zij het, dat voor de voetbalsport de voorkeur wordt gegeven aan een aantal van 7 a 8 wedstrijdvelden in plaats van 6 zoals dat rapport aangeeft. In de nota zijn de voor- en nadelen van de vier genoemde varianten op gesomd. Als belangrijke overwe ging gold de bereikbaarheid. De in het rapport beschreven situeringsmo- gelijkheden en uitwerkingsmodel len hebben er toe geleid, dat door het college van burgemeester en wethou ders na overleg met de sportstich ting, besloten is af te zien van één centraal sportveldencomplex, waar in meerdere sporten bijeengebracht kunnen worden. Na uitvoerige bestu dering door het college van B. en W. werden de volgende beslissingen ge nomen. de voetbalsport wordt in het zuid westelijke deel van 't gebied ten wes ten van de Aaltinksweg gesitueerd; nadeel: de grondwaterstanden en bodemopbouw. de hockeysport wordt onderge bracht op de vrijkomende velden in het complex „Meermanskamp", kleedaccommodatie kan gevonden worden in het gebouw van de tennis vereniging; ten behoeve van de vrije sportbe oefening c.q. schoolsport, alsmede een buitenmanege, wordt een oplos sing gezocht; de ijsbaan zal opnieuw worden aangelegd in het kader van de ruilverkaveling Holten1Markelo evenwijdig aan de nieuwe provincia le weg S 14; voor de motorsport wordt nog naar nieuwe trainingsgelegenheid ge zocht. Ook deze nota zal worden toegelicht in de informele raadsvergadering van dinsdag 8 april a.s. „Een van de grootste problemen bij de invoering van kernenergie is die van het radio-actieve afval. Het grootste gedeelte van het afval van een kerncentrale is slechts korte tijd radio-actief. Het be hoeft slechts korte tijd opgeslagen te worden. Een ander deel zal echter duizenden jaren vele generaties lang opgeborgen moe ten worden, zonder dat het in ons leefmilieu terecht komt. Dit af val moet uiterst veilig opgeslagen worden. En voor dit probleem is nog geen oplossing gevonden", aldus Jan de Jong en Joop Workel, studenten van de afdeling vrije chemie van de universiteit van Gro ningen, die donderdagmiddag in de aula van de scholengemeen schap spraken over „het energievraagstuk". De leerlingen van de hoogste klassen van de Havo- en Mavo-afdeling en enkele Meao- belangstellenden waren een en al oor en stelden na de inleiding tal van vragen. De heer De Jong behandelde, na door drs. J. Jansen, leraar scheikun de, te zijn ingeleid, het kernenergie vraagstuk, de heer Workel zowel de bronnen, als kolen, olie, aardgas, electra, waterkracht, als de alterna tieve mogelijkheden, als zonne- energie, windkracht, waterkracht enz. Ontdekt De kernenergie werd in 1938 ont dekt door Otto Han in Berlijn. Lan den als Duitsland, de V.S. en Enge land spanden zich in om uit deze krachtbron wapenen te fabriceren. Amerika was de gelukkige en maak te als eerste de z.g. atoombom, die in 1945 zulke ontzettende gevolgen had voor de bevolking van de Japan se stad Hiroshima. Spoedig bleek dat het proces van de kernsplitsing toe passing kon vinden als energiebron. Met de toepassing kwamen ook de problemen. In Duitsland zijn reeds in drie van de acht kerncentrales ern stige storingen opgetreden. Een be kend ongeval gebeurde in '66 in Mon roe in de Veren. Staten waardoor de Fermi-centrale bijna de lucht in vloog. In Nederland is een bereke ning gemaakt voor een 100MWE cen trale (Brossele heeft een capaciteit van 600MWE). Aangenomen werd al dus Jan de Jong, dat op de Maasvlak te, waar door 'n ongeval 100 pet. ra dio-actieve gassen en 1 pet. van de radio-actieve vaste stoffen, bij zuid westen wind vrij komt, de gevolgen van een dergelijk ongeval rampzalig zullen zijn. In totaal zullen 400.000 mensen door directe stralingsgevol gen getroffen worden. Hierbij vallen 90.000 doden. Over de kansen voor 'n dergelijk ongeval zijn de deskundigen het volstrekt oneens. Dat het moge lijk is blijkt wel uit de reeds voorge vallen ongelukken. Spreker ging nog uitvoerig in op de aan kernenergie- gebruik verbonden risico's. Energieverbruik De heer Workel ging uitvoerig in op de toeneming van het energiege bruik in de vorm van kolen, aardgas enz. en op de. nog geschatte aanwe zige voorraden. Nederland heeft cm grote aardgasbel. In 1978 zal de top van het verbruik bereikt zijn, in 2010, is het, naar berekeningen van de gasuni, op. Met gas en olie uit de Noordzee zul len we ons in 1985 voor 70 pet. kun nen bedruipen. In 1990 zal dit nog maar voor 30 pet. zijn. In 1975 zal de export van ons aardgas 52.6 pet. bedragen. Nieuwe bronnen De historische bronnen zullen opra ken, dus kernenergie met haar vele bezwaren? Er zijn echter alternatie ven in de vorm van wind. zon en wa terkracht. In Nederlan gaat het geld voor onderzoek door de regering voor 80 pet. naar de kernenergie en is voor alle alternatieve bronnen sa men slechts 1.5 pet. beschikbaar. De redenen daarvoor moeten vooral ge zocht worden in economische termen. Het voordeel van deze bronnen is. dat ze niet opraken en bovendien zijn het schone energiebronnen. Joop Workel heeft groter voorkeur voor deze bronnen, dan voor de bouw van kernenergiecentrales. Voor Nederland zal het z.i. voorlopig geen bezwaar zijn om die centrales niet te hebben, wanneer we 14 pet. energiebesparing zouden kunnen be reiken. Hij meent, dat binnen 10 k 15 jaar. beschikt kan worden over voldoende zonne-energle. Drs. Jansen dankte de beide heren, die hun inleidingen met lichtbeelden hadden toegelicht. Midden in het dorp, tegenover het Gemeentehuis zal Holten binnenkort zijn verrijkt met een modern kegel- centrum. Het krygt de naam „Dikkie Down" wat aansluit op de Snack Bistro „Dikkie" welk Gebr. Dikkers BV vorig jaar juni hebben geopend. De ruimte beneden heeft een groot te van maar liefst 500 m2 en is naast de 4 kegelbanen voorzien van Het nu nog open terras wordt aan de straatzijde afgesloten en zal straks ruimte bieden aan de grotere gezelschappen in „Dikkie" en „Dik kie Down". De kegelsport heeft de laatste ja- i ~n enorm aan populariteit gewon nen en de exploitanten verwachten dan ook dat deze nieuwe inrichting voor Holten en omgeving in een gro te behoefte zal voorzien. Voor de zo- kome aanvulling zijn op wat Holten te bieden heeft. De banen die vanaf 1 mei te reser veren zullen zijn hebben volautoma tische kegelopzetmachines, een elec- tronische puntentelling en voldoen aan de voorwaarden van de Neder landse Kegelbond. Voor de diverse Kegelclubs die on getwijfeld opgericht zullen worden zijn voor de ochtend, middag en »*-->•- De vele clubs buurt- en personeels verenigingen enz. kunnen op diverse tijden 2 of 4 banen reserveren. Ook voor het hartige hapje of een gezellig verzorgde tafel is voldoende accommodatie aanwezig. Inlichtingen zijn te verkrijgen in d* Snack Bistro en bij de heren Dikkers. Het ontwerp was weer van architek- tenbureau Potkamp en Beeftink en wordt uitgevoerd door Holtense aan-

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3