Zes-cyl. motor en progressieve veilighcidsteelinick RECEPTEN Fiets en Mode ij Ell uit de Indonesische keuken BIJZONDERE UITVOERING VAN DE AUDI 80 L Aangepaste fietskleding kende men al vroeg DE NIEUWE RENAULT 30 TS Saté van Nieuw Zeelands lamsvlees Sajoer betekent gewoon groente Exotisch dankzij kruiderij Crème Up voor 't hele gezin PAASKIND In commentaar nota werkgelegenheid Isoverbel: bevordering warmte-isolatie geremd foor uitblijven nieuwe voorschiften Ijsberen hebben geen tijd meer om te ijsberen Uitbreiding Ouwehand biedt werkgelegenheid maar Kroon vernietigt goedgekeurd bestemm ingsplan NS geven volle medewerking Deze zomer waarschijnlijk met een „OY-kaart Zeeleeuw in Dolfijnenshow Amerikaanse speeltuin Afrikaans centrum BERENTRAGEDIE 7 Op de komende personenautoten toonstelling in Genève, die op 13 maart a.s. wordt geopend, zal Re nault een geheel nieuwe personen auto introduceren; de Renault 30 In het begin van de jaren vijftig, emigreerden veel Indische Nederlan ders naar Nieuw-Zeeland. Al gauw ontdekten ze daar,, dat het Nieuwzee- ■landse lamsvlees heel geschikt is voor Indonesische gerechten. Met als gevolg dat in steden als Wellington en Auckland sate van lamsvlees po pulair werd. Sateh Kamahi bijvoor beeld. Sateh Kamahi: 500 gram Nieuw- zee.landser ..larasbp.ut, peper,vi GPinda-f saus, 1 ui, 2 tenen knoflook, mespunt samba!;1 4> eeöepels p&'ddktïlföfPm- water. gembemat, 1 eetlepel ketjap, 1 eetlepel citroen of azijn, 1 eetlepel tomatenketchup, snufje kerrie. Snijd de Nieuwzeelandse lamsbout ld mooie dobbelstenen. Rijg liet vlees -aan saté-pennen of stokjes, niet te dicht tegen elkaar. Rooster het vlees aan alle kranten bruin onder de grill of op een houtskoolvuur. De pinda saus die bij de saté hoort, maakt u Fruit de ui en de knoflook in een le pel olie, voeg sambal, 4 eetlepels pin dakaas en citroen of azijn toe. Al roe rend doet u er zoveel- warm water bij dat een mooie gladde saus ont staat. Nu de saus afmaken met gem bernat, de tomatenketchup, ketjap en ietsjes kerrie. Eet u smakelijk! TS, een vijf-deurs sedan model, met omhoogschamierende kofferklep, voor wielaandrijving, stuurbekrach tiging, een zes-cylinder motor een zeer groot aantal veiligheids voorzieningen die tot nu toe nog niet in! seriefabricage werden toegepast. Vanaf eind april zal de wagen op de Franse markt te koop zijn; bui ten Frankrijk zal de wagen vanaf midden juli tot eind september in de verschillende landen worden uit gebracht. De prijs van de wagen in Frankrijk zal 25 april a.s bekend worden gemaakt. Ze zal vermoede lijk om de f 22.000,— bedragen. De drie karakteristieke Renault eigen schappen comfort, economie en' praktische geb ruikseigen s ch ap pen door optimale ruimtebenutting wor den met het uitbrengen van de Re nault 30 TS bekroond met een vier de basiskenmerk; een hoge mate van constructieve veiligheid, Deze waarborg' en optimale bescher- ming voor -Bèstuurdei®,"' passagiers' én andere weggebruikers; veilig- fjï^veid&yojorziengfngen. die thans in se riefabricage kunnen worden toege past en die in dè Renault 30 TS zijn gerealiseerd. De jarenlange intensieve research van Renault op hel gebied van con structieve veiligheid heeft in 1974 geleid i.ct het uitbrengen van de z.g. B. R. V. of Basic Research Vehicle; een .studiewagen waarin een groot aantal constructieve veiligheidsop lossingen werden samengebouwd. Renault's uitgangspunten bij alle veiligheidsstudies zijn tweeledig; al lereerst wordt steeds uitgegaan van de praktijk; vele tienduizenden on gevalsanalyses werden in nauwe sa menwerking met een groot aantal deskundigen minitieus bestudeerd, waarbij alle op het verkeersongeluk Sajoer betekent gewoon groente. Bij de rijsttafel, de gewone dage- lljke maaltijd in Indonesië, hoort niet alleen een mooi drooggekookte rijst, maar ook een zogenaamde „sa joer": de sajoer die uitsluitend uit groenten en enige kruiden bestaat, de sajoer waaraan tijdens het ko ken stukjes vlees of vis zijn toege voegd (de sajoer pindang), en de sajoer, waarvan de kruiden vooraf in boter of olie zijn gefruit (de sa joer toemis). list Conimex. Als de groente voor de sajoer'in ruim water met zout is ge kookt, moet het vocht een beetje ge bonden worden. Dan heb je bijvoor beeld santen nodig. Dat tegenwoor dig verkrijgbaar. Kant en klare sausmix Santen verpakt in handige zakjes. Ook de kruiden, die in de ver schillende sajoers thuishoren, zoals laos, koenjit en ketoembar, zijn hier overal verkrijgbaar. Een „kokkie", die het zich gemak kelijk wil maken, en in plaats van Wie wel eens wat anders, wil. verse, groenten bij elkaar te zoeken klaarmaken dan de gewone holland- se pot, heeft .in ons land alle moge lijkheden, om een gewone indone- sische pot op tafel te brengen, want het is niet alleen zo, dat alle groen ten die hier op de markt zijn voor de sajoer gebruikt kunnen worden (alle koolsoorten, behalve rode - kool, verder spinazie, snij- en sperzie boontjes, peultjes, worteltjes ehZo- mesr)ook de overige ingrediënten die bij het vérvaardigen van een sa joer nodig zouden kunnen zijn, kun je hier krijgen Van rijsttafel specia- een kant-en-klare groentemix wil gebruiken, kan een zakje gedroogde „boemboe sajoer lodeh" halen. De ze groenten vormen dan, geweld in warm water, de basis voor een een voudige sajoerschotel waaraan eerst een in olie of margarine ge fruit schijfje „trassie" (een typisch indisch garnalen-produk-t) wordt töe'gévo'egd, wat knoflookpoeder, wat van poulet getrokken bouillon, en dat tenslotte gebonden wordt met een kopje santen en versierd met het gesnipperde pouletvlees. van invloed zijnde omstandigheden werden betrokken. Daarnaast werd er van uitgegaan en dit is Renault's tweede belang rijke uitgangspunt op het gebied van de constructieve veiligheid dat m ieder ontwerp de karakteris tieke Renault eigenschappen ten Zwitsal, altijd al een begrip in ba- bij-verzorgingsartikelen, maakt nu heel verrassend de sprong naar een kosmetisch produkt voor het héle gezin. Crème Up heet de nieuwe loot aan de stam. Dit is een produkt voor de totale huidverzorging, in de sfeer van Nivea en Crème 21. Kwa liteit en samenstelling zijn geba seerd op 50 jaar ervaring met de meest gevoelige huid. Het gebruik wijst zich vanzelfr eVen inwrijven, en de crème of lotion (vloeibaar) dringt al diep in de huid. Zo blijft de huid zacht en soepel. Zij wordt beschermd tegen de wisselende weersinvloeden, iedere dag opnieuw. Bovendien is dit ideaal na bad, douche of zonnebad.. Crème Up heet in vakkringen een „all purposes" produkt. Het. heeft al les te maken met het plezier van de totale huidverzorging van alledag in zijn facetten. Zij kan bijvoorbeeld a.ls cleansing milk welkome diensten bewijzen. In ons land neemt, de popu lariteit van de all purpose crèmes en lotions duidelijk toe. De verwach ting is dan ook dat deze produkten binnenkort in vrijwel geen enkel ge zin meer zullen ontbreken. De verpakking doet averigens sterk enken aan die van Zwitsal. Hetzelfde frisse geel en oranje is toegepast. Dat is met opzet zo ge daan. Want Zwitsal wil ermee aange ven dat zijn Crème Up uit hetzelfde huis afkomstig is, en van dezelfde uit gedokterde kwaliteit als het „moe- dermerk". Zo is als vanzelf een stukje garantie en zekerheid inge bouwd. Crème Up is verkrijgbaar in ver schillende uitvoeringen, als crème en als lotion. De crème kost f 1,95 of f 3,25 voor respectievelijk 70 en 150 gram, terwijl de prijs voor de lotion f 4,45 bedraagt voor een flacon van 200 ml. aanzien van gebruikseigenschappen comfort en economie moesten wor den gehandhaafd en dat geen conces sies dienden te worden gedaan ten nadele van al die eigenschappen waaraan de autogebruikers van vandaag gewend zijn geraakt. De giraffenfamilie bij Ouwehand op de Grebbeberg te Rhfenen ver wacht voor de vierde maal in vijf jaar tijds gezinsuitbreiding. Het zal waarschijnlijk tegen het einde van maart gebeuren. En dat wordt dan een paaskindje. Het girafferibestand is groot in Ou wehands Dierenpark. Ef stappen er vijf rond, twee vrouwen en twee man nen met één dochter. In de achterlig gende jaren werd één jong verkocht aan de dierentuin in Lyon (Frank rijk) en er ging er éenltje naar de dierentuin in Emmen,^ Als de ooievaar op tijd" komt, zullen de giraffen met de Paasdagen op heel veel kraambezoek kunnen re kenen. De door minister Boersraa in de de bevordering van warmte-isolatie in de bouw heeft een geringe kans van slagen zolang het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening talmt met de vaststel ling van nieuwe voorschriften en wenken voor het ontwerp van wo ningen. De herziening van deze tien jaar oude regeling, waarin ofwel onder meer nieuwe normen van warmte-isolatie worden gesteld is vorig jaar tijdens de energiecrisis aangekondigd. In Den Haag stelt Isoverbel, pro ducent van glaswol voor die Bene lux, vast, dat de bouwwereld ofwel wacht met het ontwerp of de uitvoe ring van projecten, ofwel in nieuwe projecten volgens de oude normen een volstrekt onvoldoende isolatie aanbrengt. Isoverbel is van mening dat in Nederland ruim vijftiendui zend arbeidsplaatsen zullen ontstaan zodra de warmte-isolatie in de nieuw bouw en de isolatie bij renovatie var. woningen georganiseerd wordt aangepakt. Vastgesteld wordt voorts dat Nederland een van de laatste landen is zonder vernieuwde voor schriften met betrekking tot de iso latie, De bouwwereld hoopt dat het ministerie van Volkshuisvesting om streeks de helft van dit jaar de nieu we voorschriften zal afkondigen. De ijsbererïkolonie in Ouwehands Dierenpark te Rhenen is sinds kort in de meest letterlijke zin van het woord aan de rol. Je zou ook kun nen zeggen: van carnaval komt car naval. Het gebeurde namelijk als volgt. Na de carnavalsfeesten in een van de parkrestaurants gooide een grappenmaker een leeg metalen biervat in één van de grachten, die publiek en beren gescheiden moeten houden. Toen 's ochtends de poglbe- woners naar buiten trokken en hun ochtendbad gingen nemen stuitten zij op dat lege biervat, dat onmidde- lijk tot speelbal werd gemaakt van de hele kolonie. De beren leverden er een compleet waterpolospel mee, Eén tikje met zo'n logge bereklauw tegen het holle vat zorgde ervoor, De Kroon heeft in hoogste instantie besloten het bestemmingsplan van de gemeente Rhenen, behelzende de toekomstige uitbreiding van het ge meentelijk sportpark en Ouwehands Dierenpark, broederlijk naast el kaar gelegen op de Grebbeberg, te vernietigen. De gemeenteraad van Rhenen had het vastgesteld, gedepu teerde staten van Utrecht hadden het al goedgekeurd, maar na het in dienen van een serie beroepsschrif ten, onder andere door de stichting „Het Utrechts Landschap", die de nodige grond in eigendom heeft en deze voor de gewenste uitbreidingen zou dienen af te staan, vernietigde de Kroon het complete plan. Een al ternatieve oplossing ingediend door het Rhenense gemeentebestuur werd inmiddels al evenzeer van de hand gewezen. De gemeenteraad van Rhe nen gaat zich nu opnieuw op deze zaak bezinnen, omdat gebleken is dat men ervan overtuigd is, dat er toch wat zal moeten gebeuren. Niet alleen om de sportbeoefening in Rhe nen waj; méér armslag te kunnèri geven, maai' ook om de zo belang rijke toeristenindustrie als OuwtJöö hands Dierenpark nu eenmaal is voor Rhenen, ter wille te zijn, ook al in het belang van de werkgele genheid. In verschillende kranten is mel ding gemaakt van een proef met een gezinskaart: dit naar alle waar schijnlijkheid als gevolg van de brief die minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat onlangs aan 75 openbaar vervoerondernemingen verzond met een verzoek om hun medewerking aan dit experiment te verlenen. NS geeft aan dit experi ment zijn volledige en daadwerke lijke steun. Waarschijnlijk zullen dus met in gang van deze zomer enkele duizen den Nederlanders met één kaart een heel jaar in het hele land op trein, tram, bus en metro kunnen reizen. Naast deze proef voor het De modellenserie van de Audi 80 is uitgebreid met een actiemodel. Het is een Audi 80 L in twee- of vierdeurs uitvoering, die is aangekleed met een groot aantal extra's. Er is keuze uit twee kleuren: mala- chit-metallic met zwarte bekle ding of marathon-metallic met mari ne blauwe bekleding. De grill van de auto valt op door du bele koplampen, zoals de Audi 80 GL die heeft. Rond de wielkasten zit ten sierlijsten. Het actiemodel wordt geleverd met staalgordel-Radiaal- banden (155 SR 13). Wat betreft zijn interieur onder= scheidt het actiemodel zich door een luxueuze stoffenbekleding en een wagenbreed tapijt, zoals bij de Audi 100 GL. De speciale uitvoering heeft een autoradio met middengolf en FM. Onder de motorkap heeft het actie model van deze Audi 80 L 'n zwaar dere wisselstroomdynamo (45 Amp. Per uur) en een accu met een gro ter vermogen (55 Amp. per uur). De speciale uitvoering van de Audi 80 L is leverbaar vanaf begin maart en kost in twee-deurs uitvoering f 14.114,88 en in vier-deurs uitvoe ring f 14.706,48 iricl. BTW en af Leus- den. Het actiepakket kost dus f 316,68 incl. BTW meer. x hele land wordt ook een proef met een zgn. regionale kaart overwogen die geldig zal in de regio Am sterdam. Of de proeven zullen doorgaan en tegen welke prijzen staat nog niet helemaal vast. Dit zal moeten blij ken uit een marktonderzoek. Daar uit zal ook blijken wie aan de proef mee gaan doen. De deelnemers aan de proef zullen worden gevonden via een steekproef die een doorsnee garandeert van de bevolking. Daar om kunnen zich ook geen vrijwlli- gers melden: zij zouden immers aan de waarde van de steekproef afbreuk doen. De proef is het resultaat van een studie die een werkgroep van het ministerie van Verkeer en Water staat met deelname van NS en overige openbaar vervoerbedrijven naar de mogelijkheden van zo'n kaart destijds voorgesteld door het Tweede Kamerlid J. v.d. Doef heeft ingesteld. De zgn. gezinskaart voor het ge hele openbaar vervoer komt op naam van het gezinshoofd te staan; de gezinsleden krijgen elk een dupli- kaat, zodat zij zowel gezamenlijk als afzonderlijk kunnen reizen. Voor de landelijke proef zal NS de uitgifte en begeleiding van de kaart verzorgen. De proef zal moeten aantonen of een dergelijke kaart het openbaai- vervoer aantrekkelijker maakt. Uit de onderzoekresultaten zal blijken of de kaart aanslaat. Aan de hand hiervan zal de minister van Verkeer en Waterstaat een beslissing nemen of tot definitieve invoering van dit „openbaar vervoer-r'eisbewijs" zal worden overgegaan. („De Koppeling".) Een Javaanse huisvrouw Iaat haai' ossclapje net zo lang gaar sud deren als haar Nederlandse kollcga dat pleegt te doen, maar wie met zijn ogen dicht proeft, zal het indo- nesischc lapje direct aan kunnen wij zen. Dat komt door de kruiden. Dc kruiden voor die Ironische, gerech ten verschillen wezenlijk van wal hier gewoonlijk gebruiken. Beper ken wij ons meestal tot zout en pe per, nootmuskaat en kruidnagel, de exotische keuken is niet exotisch, als er geen djahé, djintan, ketoembar, koenjit of laos an tc pas komt. Hoewel: die kruiden worden na tuurlijk niet allemaal door elkaar gebruikt. Bij het ene gerecht deze kruiderij, bij het andere gerecht weer een andere. Rijsttafelspecia- Üst Conimex brengt een groot aan tal van de in de exotische keuken bestaande kruiden hier in de win kels, en op ieder potje staat ver meld, waarvoor ze geschikt zijn. Djahé bijvoorbeeld, is gemalen gember en wordt voor gerechten als kip gebruikt. Ketoembar, bij ons bekend als koriander, is om zijn zachte, aangename geur en smaak in vele gerechten (ook groentege rechten) te herkennen. Koenjit, een wortelstok die ook wel indische saf fraan wordt genoemd en die gebruikt wordt als kleurstof in vis en vleesge rechten, en die ook een belangrijk bestanddeel vormt van kerrie, wel ke laatste behoort tot de zogenaam de „samengestelde kruiden". Een ander uit diverse kruiderij gecom- poseerde boemboe is die welke spe ciaal voor de nasi goreng wordt ver kocht, terwijl de „boemboe sesaté" van Conimex bij velen bekend is als een kruidenmelange die als basis dient voor de marinade van saté vlees. Overigens mag knoflookpoeder als essentieel onderdeel van de exo tische keuken niet onvermeld blijven. Wat dit produkt betreft is het belang rijk te weten, dat het beste resul taat wordt bereikt als de knoflook bij 't aanfruiten van vlees en groen ten vóór het verhitten van de olie wordt toegevoegd. Hiermee wordt voorkomen, dat de knofloop bitter wordt. Wie nog problemen heeft, bij de juiste toepassing van oosterse kruiden kan steeds voor a la minute advies terecht bij Conimex in Baarn. Deze specialist bij uitstek op het ge bied van de oosterse keuken heeft een speciale receptenssrvice waarbij telefonisch (02154-4251) alle vragen worden beantwoord. dat het alsmaar rondtollend van de ene kant van het bassin naar de an dere kant snorde. Toen de ijsberen de smaak goed te pakken kregen, begonnen ze het vat zelfs op de wal- lekant te tillen. Dat was bepaald geen licht karweitje. Ook niet onge vaarlijk, want zo'n metalen vat i6 niet alleen zwaar, maar bovendien geen prettige gewaarwording, als je het op je beretenen zou krijgen. De beren toonden zich echter volleerde biervatensjouwers. Ze manipuleerden ermee alsof ze er speciaal in gedres seerd waren. Ze zagen zelfs kans de lege ton boven hun macht te tillen om het vat daarna met een smak te gen de wereld te kwakken, wat weer een oorverdovend lawaai opleverde. Als de bierton dan weer het water inrolde dook het hele gezelschap er driestdol achteraan. De directie van het park heeft het even aangezien en voorlopig besloten het lege bier vat maar in de ijsberenarene te la ten. Ze zijn er voorlopig nog niet op uitgekeken en hebben nu wat aflei ding. Ze zijn er zo druk mee, dat ze geen tijd meer hebben om te „ijsbe ren". U weet wel, «at onophoudelijk rusteloos heen en weer lopen, wat men in dierentuin woonachtige be- -en zo vaak kan zien doen. De dolfijnen in Ouwehands Die renpark te Rhenen krijgen binnen kort versterking van een gedresseer de zeeleeuw. In eerste instantie gaat deze zeeleeuw afzonderlijk zijn kun nen vertonen. Later, als de dieren aan elkaar gewend zijn geraakt, zal de zeeleeuw samen met de beide dol fijnen in één show gaan optreden. Het gebouw, waarin de dolfijnen el ke dag hun kunsten vertonen, wordt momenteel omgebouwd. Er komt een kompleet Zuidzee-eiland, zodat de sfeer totaal verandert. De oude speeltuin in Ouwehands Dierenpark te Rhenen is compleet verkocht en overgebracht naar een camping ergsns in Nederland. Het terrein is intussen volledig omge ploegd en er wordt hard gewerkt aan de aanleg van een nieuwe, naar Amerikaans model ingerichte speel- gelegenheid. Ook dit object moet, evenals het Afrikaans Centrum, met de komende Pasen in gebruik kun nen worden genomen. Een uitge kiend drainagesysteem moet. ervoor gaan zorgen, dat de kinderen ook bij nat weer de speeltuin optimaal kun nen blijven gebruiken. De nieuwste snufjes op het gebied van speelwerk- tuigen worden geplaatst. De door de tuin opgetrokken paden geven ou ders en nie' spelende kinderen vol ledige veiligheid. Als men op die. paden door de speeltuin loopt, krijgt men beslist geen schommel meer tegen z'n hoofd. De speeltuin sluit aan op het ontmoetingscentrum in het park, waar men druk bezig is een sierbestrating aan -te brengen, In Ouwehands Dierenpark te Rhe nen moet in vier weken tijds een zogenaamd Afrikaans Centrum uit de grond worden gestampt. Het ga zon van 40 x 150 m, dat momenteel ligt tussen leeuwen, olifanten, ze bra's, struisvogels, nijlpaarden, gi raffen en blesbokken, zal aan dat Afrikaans Centrum worden opgeof ferd. De bedoeling is, dat bezoeker» gemakkelijk de diersoorten afkom stig uit Afrika kunnen bereiken en gadeslaan. In die vier weken tijds zal bovendien nog 1200 m2 asfalt moeten worden opgebroken, omdat de wandelpaden, zoals die er mo menteel liggen, gaan verdwijnen. 'Daila', de tienjarige wijfjes- kraagbeer in Ouwehands Dierenpark, te Rhenen, heeft na een halfjaar tobben en experimenteren dan einde lijk een jong echtpaar van dezelfde soort geaccepteerd. „Daila" was ooit getrouwd, had twee kindertjes, maar maakte vorig jaar haar echtgenoot met één forse bereklauw van kant. Ze stond dus al bekend als een deugniet. Waarom ze dan nu zo plotseling als een blad aan een boom is veranderd begrijpt fei telijk niemand. Misschen wel omdat ze een half jaar binnen moest blij ven. Het jonge stel wat ze nu heeft aangenomen komt uit de dierentuin van Londen. Kraagberen komen voor m midden- en zuid-Azië. Ze wonen in dichte oer wouden. Het zijn uitstekende klim mers. Ze zijn aangetroffen lot op hoogten van 4000 meter in het Hyma- lajagebergte. Het menu bestaat in hoofdzaak uit planten en ook uit knol len, eikels en vruchten, terwijl zo af en toe een klein dier er aan moet geloven. Ze kunnen dertig jaar oud worden. Ondanks al die knollen en eikels die ze verorberen zijn het krachtpatsers. Het drietal bij Ouwehand verkeert in prima conditie. De gitzwarte vacht glimt als een spiegel en de kraag om de hals, vandaar de naam, is spier wit. Aangepaste fietskleding kende men al al vroeg. Toen de fiets in het laatste kwart van de vorige eeuw populair werd, ontstond bij de fietsers vrywel direct de behoefte aan doelmatige, aange paste kleding. Er bestaat derhalve een verband tussen de fiets en de kle- dingmode. Dat verband is niet altijd even dui delijk geweest. Speciale fietskleding kreeg vooral aandacht in de perioden dat de fiets een bepaalde status be zat. De eerste gebruikers van de fiets behoorden tot de meer gegoede bur gerij; zij zagen het fietsen als een sportief vermaak en wensten daar bij passende kleding. Geleidelijk aan, maar sneller dan men had kun nen vermoeden, bereikte de fiets steeds breder het publiek. Ook het gebruiksdoel veranderde. Het sportie ve karakter van de fiets raakte steeds meer op de achtergrond; men ging de fiets zien als een nuttig en nood zakelijk vervoermiddel voor iedereen. Door het algemene gebruik verlooi de fiets tenslotte haar exclusieve sta tus, waardoor ook aan de kleding minder aandacht werd besteed. Ken merkend voor dit veranderde fiets gebruik is de kritiek die door fietsers van 't eerste uur via ingezonden brie ven in kranten en tijdschriften erop werd getoverd dat zelfs diensmeis jes en loopjongens op de fiets stap ten. Ongehoord in de ogen van de sta- tusbewusten, maar het werd snel geaccepteerd. Come-back van fiets en fietsmode In de zestiger jaren van deze eeuw heeft de fiets even plotseling als on verwacht weer aandacht gekregen. Het fietsen raakte weer „in" en kreeg bijzondere betekenis voor de gezonde, milieuvriendelijke en ont spannende recreatie. Bij de her nieuwde status van dé fiets veran derde ook het gezicht van dit tradi tionele vei'voermiddel. Het uiterlijk werd moderner, sportiever en naar de eisen van de tijd aangepast in ■vormgeving. Technische verbeterin gen deden de rest. Bij de nieuwe fiets bleek nieuwe fietskleding gewenst en zo kwam langzaam maar zeker een nieuwe fietsmode tot ontwikkeling. Over het toen en na van de fietsmole is onder de titel Fiets en mode een uitvoerige documentatiemap uitge geven die door overmaking van f 6. op postgirorekening nr. 234567 bij de stichting: fiets! in Amsterdam kan worden aangevraagd. Gluhtenue bepaalde oudste fietsmode De leden van Nederlands eerste fietsclub Immer Weiter. die in 1871 in Deventer werd opgericht, kenden al een eigen clubtenue. Praktische kle ding, waarin men zich graag op de fiets liet bewonderen. De heren-rij ders dames deden namelijk nog niet direct mee droegen een jas met papden, witte rijbroek, zwarte glimmende beenkappen of hoge laar zen en een ronde hoed. Toen en kele jaren later ook fietsclubs voor dames werden opgericht, zochten de modekoningen naarstig naar een aassend kostuum voor mevrouw op de fiets. Die kostuums kregen ex tra aandacht toen bekende actrices zich er mee in het openbaar ver monden. De bewonderde Sara Bern hardt was een van de eersten die 'oor het Bois de Boulogne bij Parijs "etste. Zo ontstond een lange nauw- luitende damesbroek, waarboven en kort jasje met ceintuur werd ge dragen. Een eenvoudig hoedje en kor- le rijglaarsjes voltooiden dit kostuum. Ook een rij-zweepje hoorde hierbij, want de geëmancipeerde fietsende vrouw moest zich niet alleen nerveus geworden honden, maar ook opdrin gerige mannen van het lijf houden. De Nederlandse Vélocipedisten Bond, die spoedig Algemeene Neder- landsche Wielrijders Bond (ANWB) zou gaan heten, beval de mannelijke leden aan: een donkerblauwe rij broek, hooggesloten colbertjasje, sportkousen en een fietspet met ven- tilatiegaatjes. De „spotzusters" dis cussieerden lang over passende, de cente kleding om gemakkelijk te kunnen fietsen en om de vele tegen standers van de fietssport vooral niet teveel te prikkelen. Zij droegen bij voorbeeld onder een wijde rok, waar van de punten konden worden opge knoopt, een pofbroek die al gauw spottend harembroek werd genoemd. Natuurlijk werd daarbij een hoed ge dragen. Voor dames en heren op de fiets bleef hoofdbedekking overigens gewenst, omdat men anders „na kend op de fiets" ging. Ook ken de men speciale opengewerkte riet schoenen met lage hakken. Onderaan de wijde damesrokken werden kleur rijke zware metalen vlinders geklemd niet alleen voor versiering maar vooral om het opwaaien tegen te gaan. Praktisch en aantrekkelijk Bij de moderne, sportieve fiets van vandaag hoort sportieve, doel matige en aantrekkelijke kleding. Dit is het uitgangspunt van kleding ontwerpers en van de confectiefa- brikanten. De fietskleding is een on derdeel van de vrijetijdskleding ge worden, Mannequins „showen" nieu we modellen op de fiets, mede met het motief dat fietsen zo bevorderlijk is voor de gezondheid en voor de slan ke lijn. Bovendien belooft het fietsen zo belangrijk te zijn voor het aankwe ken van welgevormde benen. In de herenmode keerde men terug naar de zo doelmatig gebleken knickerboc ker, een rietsbroek bij uitstek, waar bij sportkousen, coltrui of sporthemd worden gedragen. Voor fietsende da mes kwam de rokbroek weer in zwang, ook het broekpak en de ber muda-short. De wat langere strakke rok is op de fiets natuurlijk weinig praktisch. De jonge vrouw kan -zich echter ook in minirok op de fiels vertonen. Het zogenoemde lage-in- stapframe bij de moderne fiets, maakt ook het opstappen en fietsen met lange rokken goed mogelijk. Bij de introductie van nieuwe kle- dinsmodellen blijkt dat men met de fiets rekening houdt. Bij dameskle ding is daarbij de variatie groter, zo als dat voor de mode in het algemeen geldt. Ook dit jaar is dat weer het geval. Mevrouw op de fiets kan prak tisch gekleed gaan en er aantrekke- lijk uitzien in bijvoorbeeld katoenen short met bretels waarbij onder de bretels een truitie wordt ge dragen. Of de ribfluwelen broekrok met lang safari-jasje. Uit Japan is de pof-short overgewaaid waarbij een wijde blouse wordt gedragen. Ook een shortpakje is erg handig*op de fiets. Strakke shorts zijn af te raden, die kunnen tijdens het fietsen hinder lijk gaan knellen en striemen veroor zaken. De fietspet voor dames is er in vele modieuze variaties. Ook voor heren is de fietspet weer in opkomst. Ook aan de conceptie van de fiets wordt het nodige gedaan om bij-de- tijd te blijven. Lichte materialen, moderne, vloeiende vormgeving. Een grote verscheidenheid aan fra me- en spatbordkleuren, zodat tus sen fiets en fietskleding eenheid of juist geraffineerde contrasten kun nen worden bereikt. Men kan er een echt fietsfeest van maken. Een ex tra stimulans om op de fiets jè goe de kledingsmaak ta tonen. De moder ne mens wil en mag per slot van rekening best gezien worden.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7