Nationale leef milieu-actie 1975 1 JÊ I.V.N. biedt een milieu educatie-project aan Herv. Synode bespreekt de „Vastendag" Het gevaar van teveel geraffineerd voedsel T entoonstelling Het 2e-gebruik" Van het erf der kerk Terugblik Voor de Nederlandse jeugd riet misverstand over aangeboren hartgebreken Provinciale Jeugddag met reis om de wereld li wmm Voor t gehele Nederlandse onderwijs Expositie van textiel-werkvormen Markt te Rij; ssen STIERENKEURING Touwfrekktrs Ruwvoer is liet goedkoopste veevoer LANDBOUW Struktuurverbetering van de bodem Het menselijk, lichaam op het carnaval Vrijdag 7 maart 1975 3 De Nationale Leefmilieu Actie '75 is een vervolg op de Nationale Leef milieu Competitie van '74 en wordt ook dit jaar georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties met medewerking van de Nederlandse Bottelaars van Coea-Cola. Talrijke deskundigen en (over heidsinstanties werken eraan mee. Het is de bedoeling dat jongeren een beter inzicht krijgen in de samen hang van de vele factoren die het milieu beinvloeden. Daarom wordt iedereen van 10 tot en met 25 jaar uitgenodigd om het leefmilieu in de eigen omgeving te onderzoeken, de oorzaken van bijvoorbeeld verande ring, vervuiling en verstoring van het natuurlijke evenwicht op te spo ren, naar oplossingen te zoeken om de bestaande situatie te verbeteren en over deze gegevensen activitei ten een verslag te schrijven. Teneinde de Nederlandse jeugd over dezeactie te informeren, wordt dezer dagen op grote schaal een speciale milieukrant (zie bijla ge) verstuurd o.a. aan scholen voor bais- en voortgezet onderwijs. Actie ook op de t.v. Speciaal voor het onderwijs heeft de onderwijstelevisie vier program ma's gemaakt waarin, naast inhou delijke informatie, suggesties gege ven worden voor het zelf opzetten van een milieuproject. Tevens ver tellen deelnemers aan de actie van vorig jaar over hun ervaringen bij het onderzoek dat ze uitgevoerd heb ben. Deze progamma's worden uitge zonden op: 7 maart televisieprogram ma .milieubehoud' 5, 11.10 uur: 14 /maart televisieprogramma milieu behoud 2, 11.10 uur; 18 maart tele visie programma basisonderwijs, 14.25 uur; 19 maart herhaling tele- 9.40; 21 maart studio-uitzending o milieuwerkgroepen 11.10 uur. Iedereen, die belangstelling heeft voor de Nationale Leefmilieu Actie kan de milieukrant aanvragen bij de Nederlandse Vereniging voor de Verenigde Naties, Koninginne gracht 140 Den Haag (070 - 638504). In deze krant worden jongeren van 10 tot en met 25 jaar opgeroe pen zich naar keuze individueel of in groepsverband, in te schrijven voor de Leefmilieu Actie. De deelnemers ontvangen na in schrijving het zgn. projectenboekje Daarin staan o.m. vermeld: onderwerpen voor een milieustu die; voorbeelden van projecten, die tijdens de Nationale leefmilieu Ac tie in 1974 zijn uitgevoerd; onderzoekmethodes; wijze van verslaggeving aan de organisaties; overzicht van publdkaties op het gebied van milieu-onderzoek; adressen van milieu-organisaties: andere praktische informatie en aanwijzingen. Tijdens het uitvoeren van een pro ject kunnen de deelnemers een be roep doen op het Comité van Advi- viseurs. Dit bestaat uit deskundigen op het gebied van milieuzaken, het onderwijs, verder vertegenwoordi gers van wetenschappelijke institu ten, de pers, politieke partijen en het bedrijfsleven. I-Iet secretariaat zal de aanvragen voor advies en begeleiding behan delen en de deelnemers in contact brengen met mensen, die hen met hun project vooruit kunnen helpen. De inschrijving voor de Nationale leefmilieu Actie staat open tot 15 mei 1975. De deelnemers hebben tot 30 november de tijd om hun project uit te voeren en hun eindverslag in te sturen. Alle eindverslagen zullen door een jury uit het Comité van Adviseurs worden beoordeeld, daar bij worden de volgende leeftijdsgroe pen onderscheiden: 10 t/m 13 jaar, 14 t/m 17 jaaren 18 t/m 25 jaar. De Milieuwissclkikker. Deelnemen is belangrijker dan een prijs winnen. Het leefmilieu kan w-orden behouden en verbeterd door bijdragen van de Nederlandse jeugd zelf. Dat is de eigenlijke hoofdprijs van deze actie. Toch zullen ook tra ditionele prijzen ter beschikking wor den gesteld. Het beste project wordt onderscheiden met de Milieuwissel- kikker, een prachtig beeldje van een kikker, gemaakt van recycled glas. Voor de beste inzendingen in drie afzonderlijke prijzen beschikbaar, die alle in verband staan met het milieu. Meerdaagse buitenlandse studiereizen boeken en het milieu- spel ,,De mens in zijn omgeving" zijn enkele van de prijze»* Siamww»'# Iwit- I. In de tweede helft van april zalu het INSTITUUT VOOR NATUUR BESCHERMINGSEDUCATIE (IVN) te Amsterdam aan alle 20.000 on derwijsinstellingen in ons land het project Water" aanbieden. Daartoe zullen 100.000 projectmappen met onderwijskundige informatie en ve le didactische tips naar de scholen worden gezonden. In het project staat het eigen „onderzoek" van de omgeving van het kind centraal. Het materiaal is in drie uitvoerin gen beschikbaar, t.w. voor de leef tijdscategorie 4-8 jaar, voor de leef tijdscategorie 8-14 jaar, voor de leef tijdscategorie boven 14 jaar. Dit project waaraan medewer king wordt verleend door de Ver eniging van Schoolbiologie, en de Stichting De Jonge Onderzoekers, heeft de bedoeling om nog eens de aandacht te vestigen op de nood zaak van de milieuopvoeding in ons onderwijs. Vele scholen zullen de ouders bij de milieuopvoeding be trekken, door hen o.a. met het werk van hun kinderen te confron teren tijdens een ouderavond oj Wereldmilieudag (5 juni a.s.). Do projectperiode valt in de maand mei. tt t tó S K Êi a,.;.: J Per jaar worden in Nederland tussen de acht- en twaalfduizend kin deren geboren met een meer of minder ernstige afwijking. Daar van komen er ongeveer zestienhon derd op de wereld met een aange boren hartgebrek. Deze kinderen hebben de naam „hartpatiëntjes", ongeacht de ernst van hun gebrek. Buitenstaanders zijn geneigd b denken dat de kinderen met een aan geboren fout aan hun hart ziek zijn en dat ze gedoemd zijn om gehandi capt door het leven te gaan. Een misverstand, dat volgens kinderart sen in de hartcentra onnodig paniek en verdriet teweeg brengt bij ou ders van zulke kinderen. Volgens mevrouw dr. C. L. Bruins, kindercardioloog in de kinderkli- niek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, moet het onderscheid in lichte en ernstige aangeboren hart gebreken goed in het oog worden ge houden. „Van kinderen die met een hartafwijking worden geboren, haalt een klein groepje slechts de eerste levensweek. Dan is er een he le grote groep die bij de geboorte niets lijkt te hebben. Maar kort na de geboorte krijgt een aantal van idie baby's moeilijkheden met de voeding en hun gewicht gaat ach teruit. Toch kunnen deze kinderen volledig genezen. Het kan ook dat er een geruisje te horen blijft zonder dat het kind daar Jast van krijgt. In een aantal gevallen is het beter om zo'n kind te opereren. Van de hele groep die geopereerd moet worden, verkeert misschien tien procent in de situatie van chronische invaliditeit. En het belangrijkste kenmerk daarvan is een beperkt uithoudingsvermogen". Naar de mening van de kindercar diologen is zeker eenderde van alle aangeboren hartgebreken te ver waarlozen. Ofschoon er een tendens is om fouten aan het hart op steeds jongere leeftijd door middel van een operatie te herstellen, zijn er ook kinderen voor wie nog geen oplos sing is gevonden. Kinderen die een dermate gecompliceerde hartafwij king hebben dat ze niet geopereerd kunnen worden. Deze overigens kleine groep heeft gemeen met andere lichame lijk en/of geestelijk gehandicapten, dat zij voor een optimaal functione ren speciale aandacht en voorzie ningen behoeft, terwijl bij de ouders doorgaans een grotere behoefte be staat aan begeleiding. Dr. Bruins: ,,Een aangeboren hartgebrek is een constructiefout: een gaatje in het hart. een verkeer de stand van een hartklep of een af wijkende "tand van de grote vaten. Het gevolg jg dat zo'n hart abnor maal wordt overbelast. Maar een aangeboren hartgebrek wil niet zeggen dat het hart niet gezond is. De hartspier is gewoon gezond en de hartbloeding komt niets te kort. Het is onjuist om te veronderstel len dot hartziekten en aangeboren hartgebreken iets met elkaar te maken hebben. Het is namelijk geen ziekte, maar, een fout die in ve»l gevallen te verwaarlozen is en in een aantal andere gevallen te ver heloen". Na d.e eerste hartoperatie bij een kind in 1943 in Baltimore zette men in ons land enkele jaren later de eerste schreden op het gebied van de kindercardiologie. De Leidse kindercardiologe kreeg destijds een deel van haar opleiding in Amerika waar zij samenwerkte met de art sen die de eerste operatie hadden verricht. Nu heeft Nederland zeven centra voor kindercardiologie: Leiden, U- trecht, twee in Amsterdam, Nijmegen en Rotterdam. Bovendien zijn elders (in het Zuiden) enkele kinderartsen aktief met bijzondere belangstelling voor de kindercardiologie. Het opsporen van aangeboren hart gebreken gebeurt op steeds jongere leeftijd. Iiuisarten, maar ook school artsen sturen kinderen dooi- naar de specialist, wanneer zij een hartafwij king vermoeden doordat ze geruis horen. Dr. Bruins: „Bij sommige aange boren hartafwijkingen is er mis schien een tendens tot dalen. Dat kan samenhangen met hét feit dat er minder grote gezinnen zijn, dus minder kans op kinderen met aan geboren afwijkingen. Maar ook doordat het minder vaak voorkomt dat oudere moeders nog baby's krij gen. Er zijn nog veel dingen onze ker. Zo is het niet bekend waar aan geboren hartgebreken vandaan ko men. Wel is bekend dat er een ver band bestaat tussen het hebben van rode hond tijdens de eerste zes we ken van de zwangerschap en een aangeboren hartgebrek. In die eers te weken wordt namelijk het hart gevormd en is de invloed van een virusziekte mogelijk. Helaas doen de meest wilde fantasieën de ronde over de oorzaken van de aangebo ren hartgebreken. Terwijl een hart afwijking beslist niet te voorspel len is. Alleen dan wanneer in de fa milie meer aangeboren afwijkin gen voorkomen heeft het zeker z'n om informatie te vragen over een kind." Dat het met de voorlichting aan ouders over hun kinderen in veel ge vallen slecht is gesteld, blijkt uit lekenverhalen waarin kinderen met een bijna te verwaarlozen hartge brek over één kam worden gescho ren met kinderen die een ernstiger gebrek hebben. De aan" het Leids Academisch Ziekenhuis verbonden psycholoog drs. R. P. Kamphuis: „De voorlichting is nog een pro bleem. Er zijn ouders die elkaar in de put praten terwijl daar geen en kele aanleiding voor is. Na een poli klinisch onderzoek hebben ouders toch nog vragen. In plaats dat ze de arts nog een keer vragen, praten ze er alleen maar thuis en met andere ouders over. Het lijkt alsof er nog steeds een drempelvrees bestaat voor de dokter. Er moet wel bij gezegd worcJen.dat het om een uiterst moeilijke tech nische materie gaat. Dan is het voor te stellen dat ouders die vaak door d® huisarts moeten worden in gelicht het niet helemaal goed begrijpen. De huisarts is bovendien voor zijn gegevens aangewezen op 't centrum voor kindercardiologie en hij weet niet altijd precies hoe de zaak in elkaar zit. In zo'n geval kun nen de ouders met hun vragen het beste bij het centrum aankloppen, want daar zitten de mensen die hen precies kunnen vertellen wat er aan de hand is. Het komt voor dat ou ders al jaren weten dat hun kind een aangeboren hartgebrek heeft, maar dat ze toch nog met grote misverstanden leven. Drs. Kamphuis: „Kinderen die eep hartgebrek hebben stuiten in on ze samenleving op moeilijkheden. Ze moeten vaak de grootste moeite doen om aan een baan te komen. Dat komt omdat de samenleving weer denkt; die is gehandicapt, die kunnen we niet gebruiken. Terwijl juist 'deze jonge mensen zeer ver kwikkend zijn." Het komt ook voor dat ouders een veel te grote druk op him kinderen leggen. Zozeer zelfs dat het kind al bij voorbaar voor een invalide doorgaat. Het beperk te uithoudingsvermogen bij kinde ren met een aangeboren hartgebrek wordt op scholen vaak niet goed be grepen. Sommige leraren hebben er begrip' voor dat zo'n kind de eer ste uren van de dag erg actief kan zijn, maar dat het aan het eind van de schooldag best erg moe kan zijn. Volgens dr. Bruins en drs. Kamp huis gaat het er om dat de samenle ving deze kinderen accepteert. En dat zal moeilijk zijn zolang we nog met zoveel vooroordelen blijven rondlopen. Binnen de Nederlandse Hartstich ting is sinds 1971 het Oudercomité Kinderhartenfonds erkzaam. Het is een groep van ouders die zich be ijvert voor vakantie-recreatie voor de kinderen; die zowel ouders als buitenstaanders probeert voor te lichten en die met behulp van het maatschappelijk werk in individue le gevallen begeleiding probeert te geven. Desondanks worden nog steeds kinderen en ouders onnodig verontrust, omdat de voorlichting misschien niet of verkeerd is over gekomen. Bij dit Oudercomité zijn maatschappelijk werk(st)ers aan-i gesteld. Het maatschappelijk werk moderne stijl behelst naast het biedep. van steun in de vorm feitelijke raad en daad het pei len van psychische nood en het ken nen of ontorpen van de wegen naar een mogelijke oplossing. Dr. Bruin: „In het milieu van de ze weken blijkt voor deze gehandi capten het vakantieleven met soort genoten een verademing, terwijl de thuis soms geremden zich ontpop pen tot zeer actieve gasten. Zo gaan, uiteraard onder medische controle, spelenderwijs de ogen open voor de mate van validiteit." De ouders van deze kinderen, kunnen die week te- samen met de overige gezinsleden een „normale" vakantie houden. In 1974 waren 200 kinderen de gast van het Oudercomité Kinderharten fonds in het Henry Dunantihuis" te Zeist. Naast de bescheiden eigen in komsten worden alle genoemde werkzaamheden gesubsidieerd door de Nederlandse Hartstichting Ouders, die in contact willen tre den met andere gezinnen in gelijke omstandigheden, kunnen zich mel den bij het Oudercomité Kinderhar tenfonds, p.a. Nederlandse Hart stichting, Sophialaan 10, Den Haag. Van vrijdag, 7 maart tot 2 april wordt in de openbare bibliotheek aan de Rörikstraat een tentoonstelling gehouden van textiel-werkvormen van leerlingen van de Holter Openbare Scholengemeenschap. De tentoonstelling is geopend maan dag en vrijdag van 14.30-17.30 uur en ■van 18.30-20.00 uur en op woensdag van 14.30-17.30 uur. Uit alle klassen van alle studierich tingen van de scholengemeenschap is er werkte zien. Onder leiding van de handwerklerares mevrouw Klei boer werd handwerk vervaardigd in o.a. de volgende technieken: macra- mé, weven, vrij borduren, haken, breien en batikken. Deze technieken werden in veel verschillende toegepast. Aangevoerd: 196 varkens. Prijzen: 196 biggen van f 95,— f 102,50. Overzicht handel: handel vlot prijzen hoger. Op het bedrijf van de K.I. Vereniging „Zuid-West-Overijssel" te Holten werd de voorjaarsstierenkeuring ge houden welke is bedoeld als voorse lectie voor de Centrale Stierenkeu ring op 16 april te Zutphen. Er be stond voor deze keuring van de zij de der veehouders een flinke belang stelling. Zij kregen de gelegenheid om het stierenmateriaal waarmee gefokt wordt te bezichtigen. In totaal werden 22 stieren waar onder enkele zeer bekende voor geleid aan de keuringscommissie. Voor de Centrale keuring werden 9 stieren aangewezen. De hervormde synode heeft in haar februari-zitting in Driebergen ook uit voerig en geruime tijd gesproken over de besluiten van de beleidsconferen- tie 1974 te Lunteren van de Raad van kerken in Nederland. Het gaat om „een verschijnsel", als scriba dr. A. H. van den Heuvel opmerkte, „dat overal in de oecur nische beweging kan worden gecon stateerd. De sociale vragen dringen zich, of men wil of niet, naar voren. Het wordt de wereldraad wel eens verweten, maar zie, ook in de her vormde synode gebeurt het". Het debat begon na een inleiding van voorzitter prof. dr. H. Berkhof van de raad, lid van de herv. afvaar diging naar Lunteren, die wees op de duidelijke grensoverschrijding in het leven van de Nederlandse kerken. De ervaringen op de beleidsconferen- tie hadden hem ervan overtuigd, dat elke drie jaar een verbrede gezamen lijke vergadering van de beleidsorga nen der kerken zou moeten plaats hebben. Duidelijk weerspiegelde „Lunteren" ook de verdeeldheid die in de r.k.- kerk heerst over de kwestie avond- maal-eucharistie. De oecumenische oppositie-groep, die te Lunteren fel reageerde op de r.k. afwijzing van de tafelgemeenschap, is, zo werd meegedeeld, door kardinaal Alfrink ontvangen. Daarbij zou gebleken zijn, dat deze overtuigd is van de onmo gelijkheid van gezamenlijke eucharis tieviering, De interkerkelijke groep was daardoor teleurgesteld, maar gaat door elkaar -te ontmoeten. Over de uitwerking van het pro ject nieuwe levensstijl vertelde drs. ,J. E. van Veen, secr. raad voor overheid en samenleving, dat een werkgroep van de raad van kerken bezig is de „bedding" voor te berei den voor een reeks activiteiten gedu rende langere tijd voor 't grondvlak, te beginnen op Prinsjesdag sept. Tegen Pinksteren gaat een voorberei- dingsbrief naar de parochies en ker keraden. Ouderling A. Ruiterkamp (agrariër uit Almen) en diaken W. J. Wester beek bepleitten met klem rekening te houden met de belangen van die bevolkingsgroepen, die door versobe ringsacties getroffen zouden worden in hun bestaan. Eén dag geen vlees eten zou vermindering van de vraag met 14 procent betekenen. Bovendien, de hoeveelheid graan, die nodig voor de productie van 1 kg. geslacht vlees 's aanzienlijk minder dan bij de introductie van het idee vastendag werd beweerd (n.l. slechts 10 pro cent). Ds. Van Veen zei, dat inder daad b(j de Nederlandse vleesproduc- tie de verhouding minder ongunstig is. En van het begin af aan heeft men ook met mogelijk kwetsbare groepen in de samenleving rekening willen houden. Prof. Berkhof had reeds gezegd, dat het hem vooral ging om de symbolische betekenis. Gezien het debat in de synode kun nen de herv. deelnemers in het over leg over de concretisering van een nieuwe levensstijl, rustig verder gaan met de verdere uitbouw van hun plannen. (Herv. Persbureau) In de loop der tijden zijn we „ver fijnder" gaan eten. Techniek en we tenschap maken het mogelijk om produkten te zuiveren of te raffine ren. Gemalen graan bijvoorbeeld, wordt gescheiden in wit meel er verschillende soorten bloem me-' meer of minder zemelen. Het is daardoor gemakkelijker geworden om verfijnde produkten te maken, zoals wit meel voor wittebrood. Als gevolg hiervan worden er steeds minder graanprodukten waarin ze- In „De -W^ag'iU.te „Almelo. wordt,, van 7 tot en' met 31 maart, een crea tieve expositie gehouden, die de bo venstaande titel draagt. De opening geschiedt op vrijdag. 7 maart, om 20.30 uur. Ter opluistering treedt het Almelose Huisvrouwenorkest op met 2de-gebruiks-instrumenten. De ten toonstelling is dagelijks geopend van 12.30-17.00 uur (ook op zondag). Op zondag, 16 maart, 's morgens om 11.30 uur is er een koffiepraatje over „Het 2de-gebruik in de beelden de kunsten" door het bestuurslid Henk Blokhuis. Ook niet-leden zijn welkom. De expositie „het 2de-gebruik" is in samenwerking met de kunstkring, georganiseerd door enkele leerlingen van de Almelose Pedagogische Aka- demie. Aanleiding was de uitgave van het grafisch-jaarboek „het 2de- gebruik". Om duidelijk te maken wat op de ze. expositie onder het ,,2de-gebruik" verstaan' wordt, het vólgende'"' voor beeld: niet de krant lezen, nadat uw buur man hem uit heeft en niet oude kran ten bewaren om er weer nieuw kran tepapier van te laten maken, maar de al of niet gelezen krant gebruiken om de andijvie in te verpakken of om onder uw hemd te stoppen als het vriest of om feestmutsen van te vouwen of om in kollages te gebrui ken (picasso) of om tochtgaten dicht te maken of om...vult u zelf maar in. Op de expositie zijn o.a. voorbeel den te zien uit de beeldende kunst, de volkskunst, de handenarbeid-sek- tor en uit de bewaar- en gebruiks- cultuur. De Kunstkring houdt zich aanbevo len voor aanvullingen, ideeën en sug gesties, na en liefst nog vóór de ten toonstelling. Zij vraagt „Kom mee exposeren". Het Provinciaal gereformeerd centrum voor jeugd- en jongeren werk en het christelijk jongerenver- bond Overijssel houden op zaterdag 22 maart a.s. een jeugddag voor klubleden van 8 tot 15 jaar. Tijdens deze dag, die plaats zal vinden in het ontmoetingscentrum „De Tref- koele" te Dalfsen, gaan de deelne mers een reis om de wereldma ken. In de te bezoeken landen kunnen zij deelnemen aan tal van aktivitei- ten. In Engeland wordt er bijvoor beeld een popmuziekkwis gehouden. In Japan kan men kijken naar een judodemonstratie en in Griekenland wordt er gevolksdanst. De wereld reis zal ook een aantal arme landen aandoen: In Suriname zingt Hans Breevelt liedjes over zijn land, in Afrika wordt voedsel uit de. Derde Wereld bereid en in Bangla Desh komt via een spel het vluchtelingen probleem aan de orde. Onderweg zal ook een ontmoeting met het werk De Touwtrekvefenigingen „OKIA" te Holten en de Bathmense TTV hielden gezamelijk een gezellige feestavond in zaal „,Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Voordat men ging feesten werd er een door de MAC „De Holterberg" uitgezette gezelligheidsrit gereden waarbij 5 adressen moesten worden opgespoord en allerlei opdrachten (kaarshappen, ballonblazen, schieten met pijl en boog, geblinddoekt rijden met coatching van de bijrijder) moes ten worden uitgevoerd. De finish was bij „Het Bonte Paard" waar OKIA's voorzitter Allard Lug- genhorst de drie prijzen uitreikte aan J. Knoef te Eefde 448 verliespunten. E. Struik te Holten 592 verliespunten' Joh. Brilman, Bathmen 683 verlies punten. De poedelprijs was met 1246 verliéé- 'iun'en voor E. Haverslag tee Dijker- hoek. Allard Luggenhorst dankte de MAC „De Holterberg" voor het uitzetten van de rit en de voorzitter van de TTV „Bathmen" A. Wassink sprak een woord van dank tot trainer Jan Knoeff uit Eefde öiie de laatste drie jaar voor de beide verenigingen enorm veel werk heeft gedaan. Hij bood de trainer- een fraaie asbak met inscriptie aan en verraste mevr. Knoeff met een bloemetje. Hierna werd tot in de kleine uur tjes gezellig gefeest met medewer king van het orkest Jan Hanekamp uit Diepenveen, van de zending plaatsvinden. Aan het slot van deze dag werkt o.m. mee de gospelgroep de Reflections uit Ommen. Naast ontspanning wil het programma van die dag de jeugd al spelend laten ontdekken, dat het niet overal even leuk is op de wereld en dat het in ons rijke land mogelijk is om aan een jeugddag deel te nemen. Onder het motto: „Op de bres voor Bangla Desh" worden de deel nemende klubs verder opgeroepen om ter voorbereiding voor de jeugd dag mee te doen aan een aktie voor twee jongensdorpen in Bangla Desh. Deze jongensdorpen zijn ontstaan op het initiatief van het YMCA (de internationale C. J. V. organisatie) en. geven aan ongeveer 200 weesjon gens een tehuis en een beroepsoplei ding. Aan het slot van de jeugddag zal de opbrengst van deze aktie be kend gemaakt worden. Verdere informatie over en aan melden voor de jeugddag bij: jeugd- wei-k Olde Vechte te Ommen, telef. 05291 1503. Het is voldoende bekend dat kracht voer een stuk duurder is dan het op het bedrijf gewonnen ruwvoer. Voor de veehouder is het daarom van het allerhoogste belang zijn voe der (gras, hooi, kuil) zelf te verbou wen. De voor het vee zo onmisbare bestanddelen (eiwitten, zetmeel, mi neralen) behoeven beslist niet alleen in de vorm van duur krachtvoer te worden verstrekt. Ruwvoer is veel ekonomischer! Bij de bemesting moet hiermee ech ter terdege rekening worden gehou den, De meststoffen moeten namelijk zodanig worden gekozen dat een voer wordt verkregen dat smakelijk is en veelzijdig, van samenstelling. Een meststof als bijvoorbeeld Thomas- meel bevat niet alleen fogforzuur, maar daarnaast nog kalk, magnesi um en sporenelementen. Dit zijn nu juist de mineralen die van zo'n gro- 1 te betekenis zijn voor de gezondheid en produktie van het vee. Wilmen tegelijk ook kali strooien, dan kan men gebruik maken van ge korreld Thomasmeel-kali dat in ver schillende aan het bedrijf aangepas te verhoudingen verkrijgbaar is. Thomasmeel-kali bevat naast kali dezelfde bestanddelen die in Thomas- meel aanwezig zijn. De ongeveer 30 procent werkzame kalk van Thomasmeel-kali komt goed van pas. omdat hiermee de verzuren de werking van kalkammonsalpeter ruimschoots wordt opgeheven. melen voorkomen gebruikt. Zemelen zijn de buitenste laagjes van graankorrels. Bij het verfijnen van het meel (raffineren) worden ze geheel of gedeeltelijk verwijderd. Wit meel bevat bijna geen zemelen meer, volkorenmeel daarentegen is rijk aan zemelen. Wittebrood wordt beschouwd als een verfijnd produkt in tegenstelling tot het gewone brui ne brood. In onze welvaartsstaat zijn we steeds meer geraffineerde produkten gaan eten. Uit onderzoek blijkt echter, dat er in West-Europa en in de Verenigde Staten steeds meer darmziekten voorkomen dan vroeger. Ook heeft bijna iedereen wel eens last van een trage of moei lijke stoelgang. Soms gaat dat ge woon weer over en wordt het ver geten; een andere keer komt er een laxeermiddel aan te pas. Zo'n mid del verhelpt het ongemak maar tij delijk en neemt de oorzaak niet weg. Over het algemeen beschou- wen we verstopping of cinstipatie als een lastige maar "toch niet stige kwaal. Daar zijn de artsen de laatsfë'ja'-~ ren heel anders over gaan denken. Bij een vergelijking van de voeding die wij vroeger gebruikten met de hedendaagse kost, va] het onmiddel lijk op dat de laatste rijker is aan eiwitten, vitamines en vet, maar veel armer aan ruwe vezel; vooral aan ruwe vezel uit graanprodukten die een sterk laxerend effect heb- ben. Wat is nu precies ruwe vezel? Dat is he., moeilijk verteerbare omhul sel van graankorrels en peulvruch ten en de harde en stevige delen van groente en fruit die men ook wel de cellulose noemt. De laatste benaming is slechts ten dele juist, no\ een Vrfe Cellulose er ook nog een ander aantal andere ruwe °™da"t ruwe vezel niet slechts gedeeltelijk verteerbaar Tnïh" -l N weinig voeding uit! Toch is het een heel nuttige stof vooral voor de darmen. Ruwe vezel -houdt water vast, waardoor hoeveelheid ontlasting gr wordt en zacht blijft, prikkelt de darm tot beweging PlSfeLd.' re<*to!"<e ".lasting Mensen met traag" werkende darmen kunnen beter hun voedtag eranderen dan op eigen houtje la- Erd"m slikken. Dat betekent eten dl produkten moeten n,. II zl,n aan ruwe vezel, n 7!Jn grove graanprodukten boekweitegrutten en meel, vers en gedroogd fruit, groente noten, aard- appelen, peulvruchten en produkten wann zemelen zijn verwerkt, o* a tl aTN en Tarrolas. Grove graan- kn°aïkteVijn o.a. bruinbrood, vo"- eenofto f1 tarweSries (Brinta) gepofte tarwe (puffed wheat), tar we vlokken, havermout, havervlok- gort, gortmout, gepofte rijst, enspies, zilvervliesrijst, mais! Tti?«L laatste jaren zien wij, dat veel Italiaans Raaigras gezaaid wordt on- aer granen als groenbemester-struk- vrnPhf Een goede bodem' vrucht is een voorwaarde om oi oen landbouwbedrijf tot goede re- sultaten te komen. Een goed gewas vruchtbaarheid is een voorwaarfe om op eeen landbouwbedrijf tot goe- -vC resultaten te komen. Een goed gewas Italiaans Raaigras in de ondergeploegd brengt 5000- 0500 kg organische stof in de grond. Waaigrassen zijn ongevoelig voor de len. Wortelorrkruiden kunt U dus gestoord bestrijden. Ook het zaaien van de raaigrassen zal in dit ver- oand geen problemen geven. De grond bedekking die u krijgt is goed En dat brengt met zich mede, dat er vooral tegen zaadonkruiden eer goede konkurrentie ontstaat. De in tensieve beworteling, die uit vele r-nne wortels bestaat, zorgt ervoor dat de samenhang van de grond be ter wordt. Met name op slempge- voelige gronden wordt hierdoor een veel betere structuur verkregen. Ook voor zandgronden en gemeng de bedrijven is Italiaans Raaigras MSG Romo (tetraploid) en MSG Milano (diploid) het meest geschikt. Gezaaid onder dekvrucht tarwe, rog ge en gerst voldoet dit zeer goed, hetgeen duidelijk in de praktijk is gebleken. Groenbemesters zijn struktuurverbeteraars bij uitstek. Ze houden de humus in de grond op Pcf en maken het gemakkelijker om de grond' te bewerken verhogen de opbrengsten, voorkomen struk- tuurbederf, kortom ze maken de bo dem gezond1 ken, rice, NAGEKOMEN WIJZIGING IN VOETBALPROGRAMMA BLAUW WIT Blauw Wit e3 ontvangt niet De Zweef e€, maar moet om 11 uur spelen in Nijverdal en wel voor de wedstrijd Eversberg e2 Blauw Wit e3. Vertrek 10 uur. Op 11 maart 1975 start Teleac met de cursus „Het Menselijk Lichaam". Een cursus van 13 televisielessen en een syllabus. Iets wat de mens zijn leven lang meedraagt is zijn lichaam, dat sa menstel van botten, vlees en bloed, waarmee hij alles doet wat hij doet, onafscheidelijk van zijn persoon. De meeste mensen weten er maar weinig over te vertellen. Hoofd, romp, ledematen. Verder een hart dat klopt, de buik die rommelt en de rest is stilte. Interesseert het ons dan niet? Toch wel, alleen we denken: er zo op .een doordeweekse dag niet over na. Zo dra er iets mis wordt dat anders. Dan willen we graag beter begrijpen wat er gaande is, en waar de dokter het over heeft als hij ons iets probeert uit te leggen. Dan zouden we eigen lijk over wat meer parate kennis moeten beschikken. Wat? In deze cursus wordt in 13 lessen iets meer verteld over hoe het al lemaal in ons lichaam toegaat. Een cursus om onze kennis aan te vullen niet tot het niveau van de medi cus, er wordt over ziekten trouwens niet zoveel gesproken. Maar zó, dat we meer te weten komen over de werking van verschillende organen en vooral, dat we iets beginnen te begrijpen van de zin van de syste men in het lichaam. Voor wie? Deze cursus is bestemd voor ieder een die over het hier bovengenoem de iets meer wil weten. Niet voor de ingewijden die al dagelijks met me dische en biologische begrippen om gaan. Maar wel voor de geïnteresseerde leek die zich zijn biologielessen nog maar half herinnert, of die eigenlijk weinig biolo-gie-onderwijs heeft ge had. Hoe? De cursus „Het Menselijk Li chaam" is in een aantal zeer con creet omschreven onderwerpen in gedeeld, en deze worden zó behan deld dat iedereen ze kan begrijpen. Basis van „Het Menslijk Lichaam" is een lange populair-wetenschappe- lijke film van Duitse oorsprong, en die van Nederlands commentaar is voorzien. Tevens hebben wij voor iedere les een groep geïnteresseer den in de studio uitgenodigd. Zij krijgen volop gelegenheid om vragen te stellen aan de deskundigen die voor de verschillende onderdelen zijn aangetrokken. Inhoud van de 13 lessen 1) het bloed, waar dient het voor, wat zit er in. waar gaat het rtnr toe 2) ademen om te kunnen leven wat gebeurt er in onze longen? 3) slagaders, bloedbanen die van het hart af komen 4) aders, bloedbanen die naar het .___2iai£_i&&-XQÊX£s 5) het hart, een pomp met kleppen 6) het hart nader bekeken 7) de mens en zijn omgeving ihoe kan het lichaam bestand zijn te gen Invloeden van buiten? 8) botten, kraakbeen en gewrichten —hét skelet dat ons overeind houdt en waarmee we ons voort bewegen 9) het ontstaan van de mens vanaf de bevruchting 10) waarom niet alle mensen op aar de gelijk zijn, erfelijkheid, chro mosom1/:, ergelijke afwijkingen 11) cellen, miljarden mini-compu ters, waar ons hele lichaam uit is opgebouwd 12) transplantatie hoe komt het dat ons lichaam een vreemd or gaan wil afstoten? 13) waar ligt de grens? de mens heeft afweer tegen tal van indrin gers Cursusprijs Het schriftelijk materiaal van deze cursus kunt u bestellen door over schrijving van f 7,50 (incl. verzend kosten) op postgirorekening 544232 t.n.v. Teleac-Utrecht, onder vermel ding van „Het Menslijk Lichaam". Uitzendtijden De cursus sart op dinsdag 11 maart a.s. De uitzendingen vinden plaats op dinsdag van 18.15-18.45 uur via Neder land 1 en worden herhaald op zondag van 14.30-15.00 uur via Nederland 1 Na l april 1975 zullen de televisieles sen op dinsdag via Nederland 2 wor den uitgezonden. Presentatie Dr. M. J. van Trommel, lector in de huisartsgeneeskunde aan de Eras mus Universiteit te Rotterdam. Produktie Stichting Teleac, Postbus Utrecht, tel. 030-94 02 44. 2414, Nu het carnavalsgebeuren al weer 'n paar weken achter ons ligt en we allemaal weer in „normale doen" zijn, wil ik nog even terugblikken met name om iedereen te bedanken die zijn steen(tje) heeft bijgedragen om het Carnavalsfeest tot een goed' feest te maken. Nadat in het „voorseizoen" al di verse feestavonden een groot succes waren voor iedereen die ,,de Fien- preuvers" een warm hart toedraagt, vormde zaterdag 8 februari het hoog tepunt. Begunstigd door zeer fraai weer, trok de optocht door Holten enige duizenden toeschouwers ter wijl het aantal kinderen dat in „Ami- citia' 'een enorm feest beleefde het aantal volwassen feestgangers op de avond nog overtrof. Voor de vaste kern van „de Fien- preuvers" duurde het feest voort tot dinsdagavond twaalf uur precies, slechts onderbroken voor enige nood zakelijke slaapperiodes. Herinnerin gen aan gecostumeerd voetbal, Hof- bar appèl, Goor, oppertapper en ver dere feestplaatsen schieten als flar den voorbij. Al deze vrolijke en ontspanning brengende momenten zouden niet hebben plaatsgevonden als niet een grote groep Holtenaren keihard zou hebben gewerkt om alles voor el kaar te krijren. Om u een idee te geven laat ik hier een rijtje volgen: Raaa van Elf en Prinsengarde der „Fienpreuvers", alle versierders, optochtcommissarissen en anderen die aan de optocht meewerkten, het kindercamavalcomité. de Holtenes caféhouders, gemeentebestuur en po litie, H.M.V., „Wilhelmina" (Rijs- sen) en vele anderen. Allen wil ik hier nogmaals harte lijk bedanken: De Fienpreuver- alaaf! Prins Gert van Gunder.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3