Raadsflftsen Nieuwe Rijssense revue vanavond in première Klein t j e-huwelij ksf eest „DIESSENPLAS" Omzetstijging bij XOVECO' Uitbesteding tuinonderhoud in de Haar aan „Soweco' heeft geen gevolgen personeel plantsoendienst Hej non wal ooit in Personeel plantsoendienst Parkaanleg t.o. Bejaardencentrum Diessenplas Waarborgen Houtwal langs Klompssteeg geen speeltuin voor de jeugd V rije sneel ruimte Reconstructie kruispunt Dorps- slraat-Larenseweg Aanleg Keizersweg Riolering Villa- terrein „LOOK" RONO over „Periander" van W. F. Hermans Nationale landsch apsparken Houtwallen JAARVERGADERING TOLTWTREKKERS IN 1974 STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR SNIJMAIS-CONTRACTTEELT RONO over de verhalen van Vestdijk MARKT RIJSSEN Vrijdag 21 februari 1975 3 Als sluitstuk van de raadsvergade ring werd ook j.I maandag weer het traditionele „vragenuurtje" gehou den, het welk werd gekenmerkt door het grote aantal vragen dat door di verse raadsleden was ingediend. De heer H. J. Westerik (CH) wilde van het college weten waarom het tuinonderhoud in de Haar in z'n ge heel wat uitbesteed aan „Soweco" en welke consequenties deze uitbe steding heeft voor het personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst. Hij kwam tot deze vraagstelling om dat hij zich door deze uitbesteding al enige tijd zorgen maakte t.a.v. de gevolgen die dit zou kunnen hebben voor het gemeentepersoneel. PvdA-fraktieleider, de heer H. Meerman, verklaarde deze zorgen van de heer Westerik te delen om dat, tijdens de bouw van het plan „De Haar", uitbreiding werd gege ven aan het personeel van de plant soenendienst. Wethouder L. Kaan gaf de vragen stellers ten antwoord dat „Soweco" zelf om de gehele verzorging van het tuinonderhoud in de Haar had ge vraagd, omdat zij hun mensen graag in één project willen concentreren. „Tot nu toe werkt het „Soweco"-per- soneel verspreid door het gehele dorp. Concentratie van deze mensen in\de Haar heeft tot gevolg dat het gemeentepersoneel de rest van het onderhoud geheel moet verzorgen". Wethouder J. Rietberg vulde hier bij aan: „Wanneer we het tuinonder houd in de Haar geheel bij „Sowe co" onder brengen hebben we de ga rantie dat dit onderhoud beter ge beurt dan tot nu toe het geval kon zijn." Ten aanzien van eventuele ge volgen voor hét gemeentepersoneel verklaarde burgemeester mr. W. H. Enklaar: „Door uitbesteding van 't, tuinonderhoud aan „Soweco" komt indérdaad meer ruimte vrij voor het eigen personeel, waardoor de rest van het openbaar plantsoen nu meer aandacht kan krijgen. Met nadruk wil ik u erop wijzen dat er voor het eigen personeel geen enkele reden is zich zorgen te maken over eventueel ontslag, als gevolg van deze uitbe steding. Buiten de Haar is er voor het eigen personeel voldoende werk over. Vn'rpn<faande dis'cqssjfT "vióêiHe~~ voort uit een aanvankelijk, dóór de heer H. J. Westerik, gestelde vraag, waarbij hij van het coilege wilde we ten binnen welke termijn met de aan leg van het parkje tegenover het be jaardencentrum ,,Di :senplas" zal worden begonnen. Bij monde van de voorzitter kreeg hij hierop 't volgen de antwoord: „Met betrekking tot het terrein te genover 't bejaardencentrum „Dies senplas" hebben wij ter beantwoor ding van de daarover bij de algeme ne beschouwingen over de begroting 1975 gestelde vraag, medegedeeld, dat de plannen tot inrichting van dit terreintje en de restauratie van de zich daarop bevindende oude boerde rij Deijk nagenoeg afgerond zijn, waarbij ons een oplossing met geslo ten beurs voor ogen ctaat. Verwacht werd, dat met en en ander in de eerste maanden van het jaar zou kunnen worden begonnen. In ons nummer van vorige week hebben we gesproken over de on rust, die is ontstaan door de drie no ta's welke staatssecretaris Meijer van C.R.M. heeft aangeboden aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het betreft het „Ad vies van de Interdepartementale Commissie nationale parken en na tionale landschapsparken". Deel I: NaPonale parken,- Deel II: interim advies Nationale Landschapsparken en de „Nota betreffende de relatie landbouw en natuur- en landschaps behoud". We schreven toen, dat er voor ongerustheid, nu al, beslist geen plaats is. Die uitspraak ont leenden we aan krantenberichten. De „Relatienota" spreekt in deze duidelijke taal onder het tussenkop je „Overleg" op bladzijde 45, waar geschreven staat: „Bij de voorberei ding en de tenuitvoerlegging van be schermende maatregelen t.b.v. na tuur en landschap in het landelijk ge bied en het daarvoor beperkend re gime ten opzichte van het agra risch grondgebruik zal ook de agrari sche bevolking rechtstreeks en inten sief moeten worden betrokken. Het gestalte geven aan beheerders functie in een specifieke situatie kan slechts plaats vinden in overleg met diegenen, die deze functie zullen moeten vervullen; over de vormge ving van dat overleg zal nader be raad dienen plaats te vinden." Dat Hjkt ons duidelijke taal wat de in spraak betreft. Maar ook eldcrö wor den waarborgen gegeven tegen een eenzijdig beleid. In zijn aanbiedings brief zegt de Staatssecretaris, dat het beleidsvoornemen over de rea lisatie van de natior~le parken de procedure van de planologische kern beslissing zal doorlopen. Een duide lijke bij de wet gegeven procedure. De „Interimnota nationale land schapsparken" ziet de Staatssecreta ris als een goede basis voor de ver dere werkzaamheden van de In terdepartementale commissie na tionale parken en nationale land schapsparken. Met de betrokken provinciale besturen zal on korte termyn nader contact worden ge zocht in verband met de in de nota ontvouwde gedachten over proefge bieden. De Nota inzake de relatie land bouw en natuur- en landschapsbe houd. welke duideliike verbindingen heeft met de uitgangspunten van de beide bovenvermelde beleidsnota's bevat, naar het oordeel van Staats secretaris Meijer, een aantal met el kaar verweven beleidsvoornemens op het terrein van het landhouvvbe leid. het beleid irericht op het natuur- en landschanshrhoud en hef ruin- lijk ordeningsbeleid Hoewel het zolf- standinre maatregelen on de verschil lende beleidsterreinen betreft, is de regering van oordeel, dat de maat regelen slechts "n hun onderlinge "sa menhang effect kunnen hebben. Op de verschillende aspecten van de ta'« hopen we nog terug te komen (w.b.). Inmiddels is het overleg hierover met het werkvoorzieningschap „So weco" voortgezet. Deze staat hier po sitief tegenover. Het is echter niet uitgesloten, dat het nog wel twee maanden kan duren voordat het So weco dit werk ter hand neemt. Dit houdt tevens verband met het feit, dat het in de bedoeling ligt het onder houd van het „groen" van de gehele Haar in W.S.W.-verband uit te voeren. Het Soweco zal voor dit object een nieuwe voorman aantrekken. De op roep daarvoor is inmiddels geplaatst, terwijl de selectie is begonnen. Een voorstel tot het restaureren van het boerderijtje en de inrichting van het parkje is inmiddels aan het bestuur van Soweco voorgelegd. Een en ander vraagt vanzelfsprekend eni ge tijd. Het bewuste terrein werkt echter wel ontsierend in dit bestemmingsplan, vooral als verschillende bewoners uit de naaste omgeving dit terrein als vuilstortplaats menen te kunnen ge bruiken. We hebben intussen gemeen tewerken verzocht om in afwachting van de aanvang van de uitvoering van het werk het terrein zoveel mogelijk in een ordelijke staat te houden." Vervolgens wees de heer Westerik het college op de houtwal langs de Klompsteeg die ernstig heeft te lijden doordat deze als speeltuin door de jeugd wordt gebruikt. Hij vroeg wel ke maatregelen het college denkt te nemen ter bescherming van deze houtwal. Namens het college gaf de voorzitter ten antwoord: „De mooie houtwal langs de Klompsteeg, die een essentieel en fraai onderdeel van het plan „de Haar" vormt, wordt inderdaad door de jeugd als speeltuin gebruikt. Toen de woningbouw ter plaatse nog in uitvoering was, heeft gemeente werken deze wal met prikkeldraad afgezet om veimielingen zoveel mo gelijk te voorkomen, met verwach ting dat als de woningbouw gereed zou zijn en de terreinen zouden zijn afgewerkt, de vernielingen wel zou den ophouden, mede ook door de op voedende invloed van de ouders. Ter afronding van het voetpaden plan ter plaatse zijn enkele doorste ken door de wal gemaakt om de no dige verbindingen tot stand te bren gen, hetgeen de wandelmogelijkheden ten goede komt. Om het crossen met fietsen door de wal ter plaatse van bedoelde door steken te voorkomen en tevens om het hoogteverschil te overbruggen, zijn deze doorsteken als trapjes uit gevoerd. Thans blijkt echter, dat de .jeugd met de. fietS-Q.a, juist langs de ze trapjes -rijdt,, waardoor er opnieuw problemen' ontstaan. Dé hoop. dat door de g€tfrp£fqqriM.9Qrzieningen. ver betering zou ontstaan is helaas ijdel gebleken. Voorlopig zou op de meest vernielde plaatsen een afrastering kunnen wor den geplaatst, doch het .enige middel om vernielingen tegen te gaan is vermoedelijk rondom de gehele wal prikkeldraad aan te brengen. Wij betreuren deze ontwikkeling ten zeerste, temeer omdat kosten noch moeiten gespaard zijn om dit be stemmingsplan te voorzien van de nodige speelhoekjes, trapveldjes e.d." Naar aanleiding van dit antwoord vroeg V.V.D.-fractieleidster mevrouw ter Doest zich af of de omheining met prikkeldraad wel het gewenste effect zal sorteren. „Het is bekend dat kinderen het liefst spelen braak liggende hoekjes grond. Hoe goed ook bedoeld en hoe prachtig de trapveldjes in de Haar ook zijn aan gelegd, het is gewoon te mooi voor kinderen. Ik zou de suggestie willen doen in de Haar een terreintje beschikbaar stellen waar vrij gespeeld kan wor den", betoogde zij. Een zienswijze die door het college en meerdere raadsleden werd onderschreven. Hoe wel het moeilijk zal zijn in de Haar een dergelijk terrein te vinden al omdat het 7-al moeten liggen op een plaats waar het uit estetisch oog punt gezien geen afbreuk doet de rest, was het college bereid zich intern nog eens over deze suggestie te beraden. C.H.-woordvoerder, de heer Westerik, vroeg het college gens wanneer met de reconsl van het kruispunt Dorpsstraat—La- renseweg zal worden begonnen, op welke vraag hij 'het volgende ant woord kreeg: „De reconstructie van het kruis punt Dorpsstraat - Larenseweg - Sta tionsstraat is opgedragen aan de fa J. W. Klein Horstman en Zn. De uit voering is echter met het oog op het jaargetijde, met kans op vorst, nog niet ter hand genomen. Bij een inval lende vors-t kan geen straatwerk wor den uitgevoerd, waardoor de moge lijkheid aanwezig is, dat de wegen dan half opengebroken blijven liggen met alle overlast van dien voor het verkeer. Om deze reden is besloten met het werk te beginnen zodra de kans op vorst vrijwel is geweken. Indien dan met het werk wordt begonnen kan dit vlot worden afgewerkt, hetgeen voor de verkeersdrukte op dit punt beslist noodzakelijk is." Tenslotte vroeg de heer H. J. Wes terik hoever de ontsluiting van het industrieterrein in de Haar is gevor derd. Burgemeester mr, W. H. En klaar deelde hieromtrent het volgen de mede: „De aanleg van de Keizersweg over het industrieterrein van de Aaltinks- weg af tot de rioolwaterzuiveringsin stallatie is intussen ter hand geno men. De uitvoering van het werk is enigszins vertraagd door een noodza kelijk overleg over grondverwer ving, hetgeen ook op het technische vlak consequenties heeft éehad. Inmiddels is het noodzakelijke mate riaal, waaronder straatputten, het werk gearriveerd, zodat thans verder kan worden gewerkt." Namens de fractie van Gem. Be langen wilde de heer Warrink weten of het gemeentebestuur voornemens is het villaterrein „Look" op het rio- leringsnet aan te sluiten en of de ei genaren verplicht kunnen worden daarop aan te sluiten. Wanneer deze vraag bevestigend wordt beantwoord wilde hij vervolgens weten hoe mer aan de bewoners de door hen gedan: investeringen (zinkputten, en septic- tanks) denkt te compenseren. Ver volgens wilde hij weten wat de con sequenties zijn t.a.v. de zuiverings- lasten voor de percelen die niet op het openbaar riool zijn aangesloten Al deze vragen kregen bij monde van de voorzitter de volgende beantwoor ding: „1) Het is inderdaad de bedoeling om t.z.t. het villaterrein Look van een riolering te voorzien. De raad verleende bij besluit van 5 augustus 1974 een crediet van f 20.000,v het opstellen van een rioleringsplan ten behoeve van de recreatie-terrei nen in deze gemeente en het villa- terrein Look. Na goedkeuring van dit krediet door gedeputeerde staten is een opdracht voor het maken van een dergelijk plan verleend aan het Ingenieursbu reau Witteveen en Bos te Deventer. Het is thans nog niet bekend wan: neer tot uitvoering zal kunnen wor den overgegaan. Het is evenwel ge wenst verschillende plannen in porte feuille te hebben. 2) Op grond van artikel 322 van Bouwverordening kunnen eigenaren verplicht worden hun woningen aan te duiten aan het openbare riool. 3) De door de bewoners gedane in vesteringen kunnen niet worden ge compenseerd door de gemeente. Het is echter bekend, dat na verloop van tijd telkens kosten moeten worden ge maakt wegens problemen met putten en septictanks. 4) De heffing van zuiveringslasten is ons inziens niet afhankelijk van een vrijwillige of verplichte aanslui ting van een gebouwd eigendom aan het openbare, riool. Vrijstelling van zuiveringslasten is alleen mogelijk in dien op geef! ^enkele wij'zè afvalwa-; •ter wordt geloosd (bijvoorbeeld als al het afvalwater in de gierkelder wordt afgevoerd of in de grond wordt verzonken). Overigens is de heffing van zuiveringslasten een zaak die niet tot de competentie van de gemeente behoort, doch tot die van het Zuiveringschap West-Over ijssel. De onroerend goed-belasting kan worden geheven naar de maatstaf „waarde in het economisch verkeer" of „oppervlaktè". Deze maatstaven houden geen verband met de grond slag van heffing voor de zuiverings lasten." De heer Warrink verklaarde dat in de fractie van Gem. Belangen een zekere weerstand was gerezen tegen spoedige uitvoering van deze riole ringsplannen. Zijn fractie zou het een daad van onbehoorlijk bestuur vinden om dc bewoners op korte termijn tot aansluiting op de riolering te ver plichten zonder compensatie van door de bewoners reeds gedane investe ringen. welke pas over 10 a 15 jaar In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 23 februari (19.00-19.10 uur) spreekt Ko Pop over het to neelstuk „Periander" van W. F. Hermans (de Bezige Bij, Amster dam). „Periander" is kort geleden op de telvisie geweest, maar er valt nog ge noeg over te zeggen. In hetzelfde programma bespreekt C. F. de Vries het boek „In dienst van de „Koninklijke" Gerrit Krol (Oue- rido, Amsterdam). De „Koninklijke" is de Shell. Krol geeft in dit boek een beschrijving van zijn ervaringen bij de Shell, zijn afgeschreven. Burgemeester mr. W. H. Enklaar gaf de heer Warrink ten antwoord dat de plannen thans nog in een be ginstadium verkeren. Het is de be doeling om de realisering van dil plan aan te melden bij de D.A.C.W zodat hiervoor hoge subsidies worden verkregen, waardoor de kosten van aansluiting voor de belanghebbenden zo laag mogelijk kunnen worden ge houden. De heer E. M. van Schooten (Gem. Bel.) verklaarde bijzonder geschrok ken te zijn van de inhoud van diver se persberichten omtrent de plannen van de regering om een zeventiental natuurgebieden (waaronder de Hol- terberg) tot nationaal landschaps park te verklaren. „Daar dit plan tevens 2000 ha. landbouwgrond om vat, heeft één en ander in landbouw- kringen grote onrust gewekt", aldus spreker, die van het college wilde we ten of zij de juiste begrenzing voor Holten kon aangeven en welke hou ding het college tegenover deze plan nen had aangenomen. Bij monde van burgemeester En klaar verklaarde het college omtrent deze materie niet meer te weten dan wat daarover in de pers is versche nen. „Wij hebben van deze persberichten met gemengde gevoelens kennis ge nomen omdat op ministerieel niveau blijkbaar plannen worden gemaakt zonder dat de betreffende gemeente besturen hier ook maar iets vanaf weten. Wij vinden het op z'n minst vreemd dat het gemeentebestuur op geen enkele wijze m het vooroverleg is betrokken", aldus mr. Enklaar. De heer van Schooten bleek V££l belang te hechten aan tijdige in spraak door de raad in deze plan nen en nodigde het college uit een brief te richten aan de staatssecre taris met het verzoek bij deze plannenmakerij te worden betrok ken, welk verzoek werd gesteund door de heer Westerik (C.H.) aan wie ook bekend was dat in landbouw- kringen grote ongerustheid t.a.v. de ze plannen aanwezig is Op voorstel van de heer H. J. Ro- bers (V.V.D.) werd tenslotte beslo ten op korte termijn de betreffende nota bij het ministerie op te vragen, zodat meer inzicht in de plannen kan worden verkregen. C.H.-woordvoerder, de heer "Bos schers, tenslotte gaf uiting aan zijn bezorgdheid ten aanzien van de toe stand waarin de voor het landschap kenmerkende houtwallen verkeren. Doordat sedert de oorlog de vraag naar rijs- en twijghout geleidelijk af nam worden de houtwallen thans niet meer ingesnoeid, met als gevolg dat een ruige houtopstand ontstaat waar door de onderbergwering verdwijnt. Aangezien dit alles het landschap ontsiert wilde hij weten of er een subsidieregeling bestaat voor het on derhoud van deze houtwallen, en of het college bereid is de mogelijkhe den voor onderhoud van deze hout wallen vei'der te onderzoeken. Burgemeester Enklaar gaf de vra gensteller het volgende antwoord: „De zienswijze van de heer Bos- schers met betrekking tot de grote waarde dié moet worden toegekend aan houtwallen, welke zo kenmer kend zijn voor het landschap, onder schrijven wij ten volle. Doordat de gebruikswaarde van het hout van deze wallen in de na oorlogse jaren is verdwenen worden deze niet meer regelmatig gekapt, De Rijssense revue „Hej non wal ooit" gaat vrijdag 21 februari (he-| den) in het parkgebouw in premiè re. Er zijn voorlopig drie avonden gepland om nie-t een te grote sprei ding en 'n verwarrende kaartver koop te krijgen. Naast de première datum zijn de andere twee opvoerin gen vastgesteld op dinsdag 25 en vrijdag 28 februari. Geleidelijk zullen in overleg met de Parkgebouwdirectie nog meerde re avonden worden vastgesteld. De toegangsbewijzen ('t zal wel weer stormlopen) worden verkocht „zo lang de voorraad strekt". In deze revue schitteren weer: Harm Agteres de veelzijdige gitarist; Her man Roosink le grote stimulator) weer in een schitterende creatie als bejaorde Riesner, Jan Zandbergen en mevr. Strokap als het bekende Rijssense echtpaar. Ze worden op uitstekende wijze bijgestaan door Ju- rie Zandbergen (buikspreker) en door mevr. Koerts, Graats Pfeiffer en mevr. Schippers. Het revue-orkest staat onder lei ding van de heer G. J. Mekenkamp. met het gevolg, dat er grotere bo men ontstaan en de onderbegroei ing verdwijnt. Op deze wijze veranderen aard «n- karakter van deze houtwallen, zulks tot schade van het landschappelijk aanzien. Ten aanzien van de vragen wordt het volgende opgemerkt: 1) Voor zover ons bekend bestaat er geen subsidieregeling op grond, waarvan de eigenaar-pachter een bij drage kan verkrijgen in het regelma tig kappen van het hout van deze wallen. II) Om het behoud van deze hout wallen te bevorderen zijn wij gaarne bereid de mogelijkheid te onderzoeken of bedoelde onderhoudswerkzaamhe den als E-objeci kunnen worden uit gevoerd. Een aanvrage daartoe zal door ons worden ingediend. Indien in principe wordt beslist, dat deze werkzaamheden als 'n gesub sidieerd E-object- worden geaccep teerd zal een inventarisatie van de daarvoor in aanmerking komende houtwallen moeten worden gemaakt, als ook een bijzondere kostenbegro- ting. Overleg met eigenaren/pachters en daarvoor in aanmerking komende instanties zal uiteraard moeten plaats vinden. In de jaarvergadering van de Hol- tense Touwtrekkersvereniging „OKIA" (Onze Kracht Is Achteruit) kon voorzitter W. Lubbersen 13 van de 20 leden welkom heten. In zijn openingswoord noemde hij 1974 een goed jaar voor de vereniging en hij hoopte dat 1975 (waarin in Nederland de wereldkampioenschappen gehou den zullen worden) voor „OKIA" een goed jaar zal worden. De secretaris de heer E. Struik liet hierna in een jaaroverzicht de verschillende activi teiten de revue passeren en penning meester E. Haverslag deed verslag betreffende de financiële positie van de vereniging die gezond is. De kas- controlecommissie die bestond uit de h.h. A. Luggenhorst en G. Paalman had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van deze com missie werden benoemd de h.h. A. Luggenhorst en D. Podt. Bij de ge houden bestuursverkiezing werd in- plaats van de Nheer B. J. Paalman gekozen de heer A. Luggenhorst. Voorzitter Lubberzen sprak een woord van dank tot de heer Paalman die 4 jaar zijn beste krachten aan de vereniging heeft gegeven. In het bestuur hebben thans zitting de h.h. A. Luggenhorst, voorz.; E. Struik, secr.; E. Haverslag, penn.: H. Klein Velderman, 2e secr.; W, Lubbersen, 2e voorz. De vereniging zal, tot. dat een nieuwe trainer is be noemd, worden getraind door de heer H. Klaasses. Op vrijdag 28 fe bruari zal een gezelligheidsrit wor den georganiseerd in samenwerking met de TTV „Bathmen". Men kan zich voor deelname opgeven tot maandagavond 24 februari bij secre taris E. Struik, tel. 05725-306. Op vrijdag, 14 februari j.I. traden de waarnemend kok van 'Diessen plas' Mej. Diniq Aanstoot in het hu welijk met Johan Meerman. Mede werkers en bewoners hebben alles in 't werk gesteld om het bruidspaar nog een uurtje in de recreatiezaal van 'Diessenplas' te krijgen. En dat is gelukt. Onder een ereboog van pannen, deksels en andere keukenbenodigd heden kwam het bruidspaar, na de huwelijksvoltrekking op het gemeen tehuis, de zaal binnen en namen plaats op de voor hen in gereedheid gebrachte en versierde stoelen, ter wijl een der bewoners, de heer Ge- leijnse, de Hochzeitsmarscb van Mendelsohn Bartholdy op de piano speelde. De voorzitter, de heer Alink, sprak als eerste het bruidspaar toe. Hij noemde met name de inzet van Dinie niet alleen in de keuken. Hij bood het bruidspaar namens het be stuur een broodrooster aan. De di- Op de foto wordt het bruids paar geluk geioenst door de heer O. Dupon, directeur van het be iaardencentrum Diessenplas recteur, de heer Dupon, sprekende namens de medewerkers, herinner de aan een Sallands gezegde 'als je een lange vrouw hebt, behoef je geen trap in huis te hebben'. Aangezien Johan dat niet kon zeggen kreeg het bruidspaar een trap aangeboden met nog andere cadeau's. De kok, de heer Besten, deed het cadeau van de keukenmedewerkers, een keuken klok, vergezeld gaan van een door hem voorgelezen gedicht. De voor zitter van de bewonerscommissie wenste 'het kind' Dinie en haar man alle goeds toe. Hij overhandigde haar een enveloppe met inhoud. Na nog een poosje gezellig bij elkaar te zijn geweest, vertrok het bruidspaar na gewuifd door alle bewoners. Van de totaal 20 nummers die ,,Hej non wal ooit" telt noemen we: „Daansles op de delle"; „Kemoo- sies vuur 't dook"; „De oale Hoar"; ..'t Kruus van de koo": „Ie kiekt de oogne oet" en .Hej 't al eheurd?" De commissie voor het behartigen van de belangen voor de snijmais- contractteelt vergaderde in hotel „Holterman" onder leiding van de voorzitter L. H. Rensen. Er was een goede belangstelling. De secr. c' heer J. Robers schonk in de notulen uitvoerig aandacht aan de besluiten die in de vorige bijeen komst i.v.m. contractteelt werden ge nomen. Uit een uitvoerig verslag van bedrijfsvoorlicl r de heer J. W. Lub bersen te Bathmen bleek dat er in 1974 in Holten plm. 40 hectare snij- mais op contract geteeld was, waar van ruim 30 hectare op basis van zet- meelwaarde, berekening in de kuil de prijs bepaald werd en 8' hecta re door een commissie op stam ge taxeerd werd. De opbrengst van de snijmais was wat minder dan in voorgaande ja ren als gevolg van wat slechte op komst en trage groei in het voorjaar en te natte en te koude herfst. De heer Lubbersen- gaf verder nog enkele adviezen betreffende de teelt in het algemeen o.a. het maken van een goed zaaibed, rassenkeuze en be- mestingsbeleid. Een voorstel van de commissie om de adviesprijs van de snijmais voor contractteelt te brengen naar 33 cent per kg. zetmeelwaarde, waarbij de oogstkosten voor de koper zijn of f 2300,per hectare voor een 100 procent gewas op stam getaxeerd, bleek vrij goed aanvaardbaar te zijn voor de belangstellenden. Het bete kent een prijsverhoging t.o.v. van '74 van 10 procent. In de pauze werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om nade re afspraken te maken tussen telers en kopers van snijmais. Na de pau ze hield de heer J. Kruiskamp. spe cialist landbouwwerktuigen van het Consulentschap -te Hengelo (O) een inleiding over „Mechanisatie moge lijkheden en transport bij de snij- maisteelt". Uit waarnemingen in de Veenkoloniën is gebleken dat de kos ten bij afstanden van 19-15 km. trans port het inschakelen van grote vrachtcombinaties of containers be langrijk goedkoper is dan werke* met zelflossende wagens. De heer Kruiska: i-\ die ook nog aandacht schonk aan eigen mechanisatiemoge- lijkheden, beantwoordde verschillende vragen. -Voorwtter Reïwerr 'sprak een van dank tot de heren Lubbersen en Kruiskamp en., deelde verder nog mede dat de contracten verkrijg baar zijn bij de commissie die te vens bereid is te bemiddelen. De commissie bestaat uit de heren: L. H. Rensen, Espelo 47, voorz.; H. J. Robers. Pastoriestraat, secr.; D. Aanstoot, Beuseberg 65; M. Rietberg Beuseberg 80; J. W. Lubbersen, No- teboomstr. 21, Bathmen, adviseur. Maandagmiddag 10 februari jl. hield de GOS afd. Holten haar jaar lijkse leden- en leveranciersverga- ering in Hotel „Holterman". De ver gadering stond onder leiding van de voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer W. Rensen. Deze verwel komde in het bijzonder de voorzitter van de GOS en vice-directeur van Coveco, de heer H. Kets uit Hoog Keppel. Eerst werd de huishoudelijke agenda afgewerkt. Bestuursverkiezin gen vonden niet plaats in verband met de reorganisatie van de afdelin gen. In Overijssel zal het aantal afde lingen worden teruggebracht tot 19. De afdeling Holten vormt met de af delingen Wierden, Rijssen en Enter één afdeling. De voorzitter van de te vormen af deling heeft automatisch zitting in het nieuwe districtsbestuur waaruit het hoofdbestuur voor Coveco wordt ge vormd. Door de heer Kits werden medede lingen gedaan omtrent de omzetten van 't afgelopen jaar van de afd. Hol ten. Hieruit bleek dat het aantal var kens iets was gedaald, maar dat het aantal runderen was gestegen met 12 procent, nuka's met ruim 15 procent en de biggen met 4 procent. De heer Kits hield vervolgens een inleiding over: „De situatie van de producent op de vee- en vleesmarkt". Spreker stelde het op prijs om mid dels deze vergadering de gelegen heid te hebben om kennis te maken met zijn college-boeren in Holten en tevens hen informatie te kunnen verstrekken over de gang van zaken bij „Coveco". De prijzen hadden in 1974 voor de boeren een zeer onbevredigend ver loop. De opbrengsten vielen tegen, van de diverse diersoorten, onder an dere varkens plm. f 60.biggen plm. f 20.rundvee plm. f 240. en nuka's plm. f 180.per stuk la ger opbrengst dan in 1973 Voorlopig ziet het er niet naar uit dat de varkensprijzen sterk zullen stijgen, gezien de waardedaling van de buitenlandse valuta's als de dol lar, de lire en het pond Sterling. „Coveco" kan echter terugzien op een gunstig verloop van de omzetten en resultaten in 1974. De koopkracht van de consument is sterk afgenomen met het gevolgd dat de consumptie in 1973 van vlees is ge daald. Belangrijk is het voor de pro ducent van vlees om het produkt zo lang mogelijk in eigen had te hou den, door zich zo dicht mogelijk op te stellen bij de consument. Dit geldt niet alleen voor het slachtprodukt, maar ook voor de vlees conserven in blik, verpakte vleeswaren enz. SLACHTVEE In deze sector zijn de prijzen sterk gedaasld. Waren de nuchtere kalve ren een belangrijk bijprodukt van de melkveehouderij, ook hiervan zijn de prijzen sterk gedaald. „Coveco" heeft voor de afzet van nuka's soe- ciale overnameplaatsen ingesteld, waar de dieren direkt worden gese lecteerd en geklassificeerd. Doel hier van is het tot zo groot mogelijk waar de brengen van het produkt. De re sultaten zijn veelbelovend, gezien de omzetstijging bij de nuka's. De export van fokvee is bij „Co veco" gestegen. Vooral de olieprodu cerende landen doen er veel aan om de landbouw in hun land op een hoger plan te brengen. „Coveco" stimuleert samen met de veevoedercoperaties de verho ging van de kwaliteit van het Neder landse varken. Bij „Cofok" wordt geëxperimen teerd met verschillende kruisingen om de slachtkwaliteit op te voeren om de Nederlandse boer een voor sprong op zijn buitenlandse collega's te laten behouden. Ook de volledige integraties dragen daartoe hun steen tje bij. Diverse vragen worden gesteld aan de heer Kits. De voorzitter W. Ren sen en de secretaris E. Stam zullen geen zitting nemen in het nieuwe af delingsbestuur. Hen wordt bij monde van de tweede voorzitter, de heer E. J. Kouterman, dank gebracht voor het vele werk verricht voor de plaat selijke afdeling. In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 2 maart (19.00-19.10 uur) bespreekt Ko Pop de bundel „Ver zamelde Verhalen" van Simon Vest dijk (De Bezige Bij, Amsterdam). Behalve een indrukwekkend aan tal romans schreef Vestdijk ook vele verhalen, die nu in een boek beschik baar gekomen zijn. In het zelfde programma bespreekt Tinv Mulder de uitgave „Uit de werk plaats van het liedboek" (Boeken centrum. Den Haag. Nu het liedboek in de meeste ker ken en op scholen regelmatig wordt gebruikt, ligt het vor de hand, dat men ook wel eens wil weten, hoe die psalm- en gezangteksten tot stand zijn gekomen. Vier auteurs, die daar aan hebben meegewerkt, geven in dit boek een kijkje in hun werkplaats. Aanvoer: 193 varkens. Prijzen: 193 biggen van f 88.tot Algemeen overzicht: en prijzer hoger. handel vlot

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3