Hoofdredacteur of raadslid? Expositie in Rono- studio Groningen Een miljoen 200-jarig tulpen voor Amerika Europa's grootste hengstenshow te Utrecht Het gehele jaar |b Overijsselse vakbeweging vraagt aandacht van minister Boersma voor werkloosheid Holtens archief in, casco Heer deze heb dank voor spijze amen Vliegende zeehonden Provincie vijfde op de ranglijst INGEZONDEN „Van beeld tot Verbeelding Potgieters- pmgiramma voor de RONO Opstelwedstrijd voor de schooljeugd Herhaling Teleac-eursus „De Ondernemer" 31 januari en 1 februari KOOP-KREDIET MSB! SPAARGIRO BETAALCHEQUES HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN BONDSSPAARBANK Vrijdag 31 Januari 1975 In Overijssel zijn de werkloosheidscijfers reeds jaren hoger dan in geheel Nederland. Dit is door de economische situatie van dit moment nog eens extra duidelijk geworden. Overijssel krijgt gezien de structuur van verschillende regio's steeds forse klappen als het in het algemeen in Nederland minder goed gaat. Het algemene beeld is, dat de provincie met een gemiddelde van 6,4 in grote moeilijkheden zit. In de rij van de provincies neemt Overijssel met dit cijfer de vijfde plaats in. Per regio zijn er verschillen aan te geven, maar overal gaat het hoofdzakelijk om de werkloosheid in de bouw-, de diensten- en de metaalsector. Op die branches zullen voor Overijssel gerichte maat regelen moeten komen om de werkloosheid terug te dringen. Voor de bouw is het van het grootste belang dat de gelden, die de rijks overheid ter beschikking heeft gesteld, voor aanvullende werken per omgaande in concreet werk worden omgezet. Zoals reeds gesteld kent elke regio zijn eigen nuanceringen. Dit staat geschreven in een werk loosheidsoverzicht, dat de drie vak" eentrales in Overijssel minister Boersma maandag hebben overhan digd bij zijn bezoek aan Almelo. In een begeleidend schrijven is aan de minister gevraagd aan Overijssel extra aandacht besteden en dit ook te laten merken in daartoe geëigende maatregelen. .,De cijfers van het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening spréken een duidelijke taal", aldus het over" zicht. Er zijn 14.120 mannen werkloos, dat is 6,4 procent (landelijk 4,7 pro cent). Er zjjn 2.895 vrouwen werk loos, dat is 4,3 procent(landeljjk 3.5 procent). De absolute getallen zijn voor de verschillende regio's: Twente 7.987 mannen en 1.695 vrou wen. Z.W.-Overijssel 1.512 m en 332 v, N.W.-Overijssel 497 m en 96 v, N.O.-Overijssel 1.276 m en 215 v, W.-Overijssel (Emmeloord, Kam pen, Dronten, Zwolle) 2.848 m en 557 v. Gezien de beroepsgroepen is de verdeling als volgt: Bouw 6.215 m, metaal 1.423 m, textiel 113 m, 208 v, landbouw 511 m, diensten 2.104 m en 1.344 v, mindergeschikten 2.198 m en 185 v. losse arbeiders 867 m, le- vensmiddelenind. 166 m, overige be roepen 523 m en 1158 v. De grootste werkloosheid voor man nen zit in de volgende beroepsgroe pen: bouw 6.215, diensten 2 104, me taal 1.423 is samen 9.742 (totaal 14.120). Voor de vrouwen zijn dat: diensten 1.344, overige groepen 1.158 is sa men 2.502 (totaal 2895). De werkloosheid in de Diensten sector is voor mannen en vrouwen 3.448. In Overijssel zit een groot aan tal plaatsen in vele gevallen ruim boven het landelijk gemiddelde, te weten 4,7 procent mannen en 3,5 pro cent vrouwen. De volgende percentages geven daarvan een duidelijk beeld: Alme lo 7,9. Den Ham 15.5. Tubbc-rgen 10.9 Wierden 8,1, Heïlendoorn 8.1. Rijs- sen 7.5, Enschede 7,1. Haaksbergen 6,4. Losser 8,6. Denekamp 5,9. Olden- zaal 5,6, Ambt-Delden 5,6. Weerselo 5.8, Deventer 5,9, Holten 7,1, Raalte xx 8.4. N.O.P, 5,1. Brederwiede 8,1, Ui-k 20,1, Steenwijk 6.2, IJsselham 8,5, Hardenberg 12,4, Opimen 12,2, Gene- muiden 5,7, Kampen 6,1, IJsselmui- den 5,4, Dalfsen 6,4, Heino 5,3, Nieuwleusen 9,2. Zwartsluis 7,0 Zwol le 6,6. In het stuk wordt nog uitvoeriger ingegaan op de situatie in de ver schillende regio's, te weten N.W.- Overijssel, West-Overijssel. Z W. Overijssel (Salland), N.O.-Overyssel en Twente. Zonder een economische teruggang diende er al zeer veel te gebeuren. Door de huidige teruggang in de economie zijn vele moeilijkheden nog scherper komen te staan. Allereerst zal de werkloosheid in de provincie door gerichte maatrege len op de branches waar de moeilijk heden zitten, teruggedrongen dienen te worden. Dat dit bijzonder hard nodig is. wordt nog eens extra onderstreept door de jeugdwerkloosheid namelijk) Mannen van 15-16 jaar 213, eind 1973 118; 17-18 jaar 1.073, eind 1973 473: 19-22 jaar 2.413, eind 1973 1.479; to taal 3.699, was 2.070. Vrouwen van 15-16 jaar 246, eind 1973 129; 17-18 jaar 568, eind 1973 289; 19-22 jaar 786, eind 1973 563; to taal 1*600, was 981. Tenslotte moet worden vastgesteld, dat de vraagzijde slecht is. Als voor beeld: bouw vraag 111, werkloos 6.215; metaal vraag 784, werkloos 1.423; diensten vraag 613, werkloos 3.448; losse arbeiders vraag 89, werkloos 867. Alleen de vraagzijde bij de textiel loopt bijna gelijk met 't aanbod, na melijk vraag 315, werkloos 321. Het blijft altijd een moeilijke zaak om vraag en aanbod bij elkaar te krij gen. Overijssel zakt elke maand ver der weg in het moeras van de werk loosheid. Er is duidelijk aangegeven waar deze zit. Alle betrokkenen, en met name de regering, wordt ge vraagd, zich in te zetten voor snelle en scherp op de werkloosheidshaar den gerichte maatregelen. Tenslotte worden in het stuk ook de landelijke eisen van de drie vak centrales genoemd, te weten: voering bouwaktiviteiten, vergro tingsmogelijkheden GAB. langdurig werklozen: betere financiële positie, krachtiger struktuurpolitiek, ge- meenschapsinvloed op investeringen, betere spreiding werkgelegenheid. Met het niet plaatsen van 2 inge zonden stukken in het ..Holtens Nieuwsblad", het enige blad dat ons (t.w. degenen die niet tot het gemeen tebestuur of tot de redactie van dit blad behoren) de gelegenheid zou kunnen geven in het openbaar van onze opinie te doen blijken, is de re dactie van dit blad een zeer bedenke lijke weg ingeslagen. De combinatie hoofdredacteur van 't enige plaatselijke blad en lid van de gemeenteraad wil mij, voorzichtig ge zegd, allerongelukkigst voorkomen. Duidelijker gezegd 'n dergelijke situa tie dient niet voor te komen. Dege ne die beide functies bekleedt, kan riiet beiden in volle vrijheid uitoefe nen. Het zou van inzicht hebben ge tuigd als hij tijdig een keus had ge maakt. De hoofdredacteur (niet de Stichting Holtens Nieuwsblad), die immers verantwoordelijk is voor redactione le inhoud, is nu in een positie geko men waarin hij moet beslissen of een ingezonden stuk, waarin kritiek wordt geuit op de handelwijze van o.a. zijn fractie, waarvoor hij medeverant woordelijkheid draagt, al dan niet ge- plaats wordt. Om zelfs maar de schijn van partijdigheid te voorkomen had hij deze stukken moeten plaatsen. Dat zou een moedige en objectieve beslissing zijn geweest. Pas daarna zou het al dan niet sluiten van de dis cussie aan de orde kunnen komen. Wié heeft hu beslist de hoofdredac teur of het raadslid? Ik geef de hoofdredacteur ernstig in overweging de bedoelde stukken alsnog te plaat sen evenals, naar ik hoop, dit stuk. Het zou een stuk onbehagen bij mij, en mogelijk anderen, wegnemen. Antwoord van de redactie: De com binatie hoofdredacteur en raadslid is- o.i. niet bedenkelijk en vormt geen enkel probleem. Holtens Nieuwsblad wordt in een goed samenspel, gere digeerd door drie personen. Indien er zaken aan de orde komen, waarin de hoofdredacteur partij is, worden deze afgedaan door zijn plaatsvervanger, die dan de verantwoordelijkheid draagt, zoals dit ook plaatselijk is ge schied. Daarmede is een zo goed mo gelijke objectiviteit gewaarborgd. Zelfs de schijn van partijdiheid kan dan niet in het geding zijn. Het inge zonden stuk van mevrouw Beekhuis hebben we met grote tegenzin opge nomen, omdat het een beledigend ka rakter droeg. Niettemin werd het ge plaatst, om de schijn te vermijden, dat we de raad in bescherming wil den nemen, juist omdat onze hoofd redacteur raadslid is. Zoals in ons Van zaterdag 1 tot en met vrijdag 28 februari wordt in de studio van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO), Prinsenhof, Martini- kerkhog 23 in Groningen, Martini- stelling ,,Van Beeld tot Verbeelding" gehouden, waarop zgn. fotogram men te zien zijn van Jan van Enckè- vort. De tentoonstelling is op werk dagen geopend van 8.30 tot 20,00 u. en op zaterdagen van 16.00 tot 20.00 u. Zondag is de tentoonstelling ge sloten. De toegang is gratis. Zaterdag 1 februari om 13.00 u. wordt de tentoonstelling geopend door Piet van den Eeden en de Gro ninger cabaretier Henk Lagerwey. Piet van den Eeden zal bij die gele genheid spreken over wat er op dit ogenblik met de kunst in Nederland aan de hand is en Henk Lagerwey zal een aantal liedjes zingten. Het geheel wordt begeleid door achter grond-pro jektie. Belangstellenden die als gevolg van de eventuele gro te toeloop de opening niet in de stu dio kunnen volgen, zullen die toch kunnen zien via video-monitoren in de hal van de studio. Kinderen zijn overigens bij de opening ook wel kom Jan van Enckevort, die media- kundig is, werd in 1934 geboren in Venlo. Na een opleiding aan de aka- demie St. Joost in Breda, waar hij één van de eerste was die afstudeer de in de afdeling foto en film, werk- te hij onder meer voor de KLM EN VOOR Mill Hill in Alaska. Japan. Spanje en de Filipijnen. Aangezien het maken van journalistieke foto's en de bedrijfsfotografie hem niet meer kon bevredigen, trad hij in '72 in dienst van de experimentele le rarenopleiding Ubbo Emmius in Groningen als mediakundige. Deze RONO-studio is zijn eerste solo-ex- positie. Foto's van Jan van Encke vort hebben gehangen bii World Press Photo en op een aantal groeps tentoonstellingen in Venlo. Een foto gram is een ,,foto" waarbij geen fototoestel aan te pas komt. Er wordt alleen gebimik gemaakt van fotopapier en fotomateriaal om een kompositie te maken. Het resultaat hoeft niet iets te vertellen zoals bij foto's, maar kan op zichzelf mooi zijn of gewoon prettig om naar te kijken. De tentoonstelling bevat wel iswaar een aantal „gewone" foto's maar die zijn er alleen bij geplaatst om aan te geven hoe Jan van Encke vort tot zijn fotogrammen is geko men. Jan van Enckevort laat de volgen de reeks zien: eerst de botte regis tratie, dan de journalistieke foto, hierna wordt het detail in zijn om geving geplaatst. De volgende stap is het uitvergroten van de details. Hierdoor ontstaan vormen die iets suggereren, de laatste stap is ..iets dat mooi is op zich zelf". De foto's en fotogrammen zijn allen in zwart wit. Jan van Enckevort: „Kleur be perkt me te veel. Kleuren maken al les veel concreter. Met zwart-wit laat je veel mer aan de verbeelding van de kijker over." De fotogrammen worden in de donkere kamer gemaakt. Wel weet Van Enckevort tevoren precies wat hij gaat maken. Het toeval speelt nauwelijks mee. Op het ogen blik denkt hij er over om ander ma teriaal. zoals glas, metaal e.d. te gaan verwei-ken in zijn fotogram men. Hij zegt van deze expositie: „Het is niet de bedoeling om te laten zien hoe goed het allemaal wel niet is, maar om te laten zien: dit kan ook." Jan van Enckevort over toekomst: „De dynamiek van film spreekt me bijzonder aan. fotografie blijft statisch. Natuurlijk kan je met foto's en fotogrammen wel dynamiek suggereren, maar ze blijven toch op zich zelf. Film vergt een andere denktechniek! Ik ben be zig me naar film te ontwikkelen." vorige antwoord reeds werd gezegd, gaat de overheid over het algemeen niet in op ingezonden stukken in kranten, maar kiest zij haar eigen fo rum, in casu de raadszaal. Wanneer inzender het met het daar gesproke ne niet eens is kan hij zich tot de rad wenden, waar naartoe de zaak nu verplaatst is. De discussie tus sen mevrouw Beekhuis en de raad werd gesloten, omdat in de beide latere ingezonden stukken geen nieu we gezichtspunten werden aangedra gen. „De Boekenbus" van de RONO op zondag 2 februari brengt van 19.00-19.30 uur een programma ter herdenking van de honderdste sterf dag van Everhardus Johannes Potgie ter, van geboorte op 27 juni 1808 een Zwollenaar en overleden 3 fe bruari 1875 in Amsterdam. Menigeen herinnert zich "wel enkele titels.^uit .zijn werk: „Jan, Jannetje en hun jongste kind" en „Liedekens van Bontekoe", maar verder is hij ze ker niet een bekend schrijver. Er bestaat zoiets als het „Raadsel Potgieter", de schrijver, die zich verstopte achter allerlei maskers en vormen. Wellicht moet de oorzaak daarvan gezocht worden in zijn harde jeugdjaren in Zwolle. In het Potgieterprogramma volgt de levensloop van de man, die een enor me invloed had op zijn tijdgenoten door zijn imponerende persoonlijkheid en die was van 1 van de oprichters „De Gids", welk blad hij jarenlang grotendeels vol schreef. De akteur Jaap Maarlevelt leest uit de gedichten en het proza van Potgie ter, van wie door een tijdgenoot ge schreven werd: „Hoe opgewekt en slagvaardig men bijwijlen in zijn te genwoordigheid en als door het aan zetten van zijn vernuft mocht wezen, zijn geest was veel levendiger, ging tintelend, vonken-spattend vooruit". In verband met het gebrek aan ruimte ten gemeentehuize van Holten heeft de gemeente besloten voor het onderbrengen van het archief een stalen casco aan te kopen (oppervlakte 7\2 bij 3 meter) dat achter het oude deel van het gemeentehuis zal worden geplaatst. Eind vorige week is 't gevaarte op zijn plaats gezet. De plaatsing van deze kluishad door de nauwe doorgang bij het gemeentehuis nogal wat voeten in de aarde, maar verliep toch zonder ongelukken. HILLEGOM Amerika gaat in 1976 op grootse wijze het 200- jarig bestaan van de Verenigde Staten vieren. Er wordt reeds ge ruime tijd hard gewerkt om dit feest mogelijk te maken. Niet alleen in Amerika zelf, maar ook daarbuiten. Ook Nederland wil niet achterblijven. Daarom werd de Stichting 1.000.000 tulpen voor New York in het leven geroepen. De bedoeling is om die een miljoen tulpen en eventueel andere bloemen een bloemengroet van Nederland te laten vormen op enige van de honderden festiviteiten, die in 1976 rond het 200-jarig bestaan van Amerika in de stad New York worden gehouden. Initiatiefnemer van dit plan is de bekende Hillegomse bloembollenex- porteur C.M. van Trigt. Hij loopt eigenlijk al twee jaar met dit plan rond en heeft daar uitvoerig over gesproken met verschillende instan ties''in Amerika en in ons land. Het plan- werd^vzeer goed ontvangen, .en vooral in Amerika érg op prijs ge steld. Daarom heeft Van Trigt nu een stichting gevormd, waarvan hij zelf als voorzitter optreedt. Bedrijfsleven In de komende maanden wil het stichtingsbestuur een beroep doen het totale Nederlandse bedrijfsleven op cultureel en zakelijk gebied, de Nederlandse schooljeugd en de Ne derlandse bevolking. De bedoeling is financiële middelen bijeen te krij gen om deze grandioze bloemen groet aan de stad New York mogelijk te maken. Van Trigt: „We zijn eigenlijk nog nieteens officieel gestart en nu reeds hebben we vele bijvalsbetui gingen mogen ontvangen. Op ons re keningnummer 67.12.61.614 bij de Nederlandsche Mïddenstandbank N.V. in Hillegom zijn zelfs reeds "be hoorlijke bedragen gestort. Door di recties van bedrijven en door parti- culieren, die van onze plannen ken- ?5 In het bejaardenhuis, waar ik nu ruim een jaar woon, wordt de war me maaltijd gemeenschappelijk ge bruikt en ervoor en erna is er een stil gebed. Ik ben nooit gewend ge weest dat te doen en het zei mij eerst niets; ik maakte het zo gedachtenloos mee. Ik geloof, dat het bij vele van mijn medebewoners net zo ging en nog zó gaat, getuige de vaak gehoor de opmerking: „hebben we nu eigen lijk al gebeden of niet?" Het gebed is dan niet meer dan een duidelijk be gin- en eindpunt van de maaltijd. Maar de laatste tijd heb ik er mij toe gezet te trachten het gebed wer kelijk te beleven en dit heeft voor mij verrassende ervaringen opgeleverd. Het lukte mij het eerst bij nieuwe, verse groente en ik heb van harte kunnen bidden ,,dank voor deze heer lijke vérse slaboontjes"; ik kon het ook bij aardappels in de schil ge kookt, maar niet bij groente uit blik en aardappels, die al de vorige dag zijn geschild en de nacht over in het water hadden gestaan. Het bracht mij ertoe het voedsel, dat ons werd voorgezet, kritischer te bekijken en mij af te vragen of de goede gaven Gods door de mensen niet te vaak oneerbiedig worden behandeld. Het dankgebed lukte me niet, toen we kip aten, ik moest denken aan het artikel van ds. Gulmans van enige weken geleden in het Doopsgezind Weekblad over massale kippenslach terijen en aan verhalen over bio-indu- strie, die afschuwelijke fokmethode, waardoor de waardigheid van het dier, als schepsel Gods, wordt teniet gedaan en het wordt behandeld als een ding. Het lukte me ook niet toen we een verrukkelijke pudding kregen Ik constateerde alleen het feit. dat daarna het dankgebed bij mij niet wou lukken. Is het omdat ik moest denken aan al die arme drommels el ders op de wereld, die chronisch honger lijden en er vaak aan sterven? Maardaaraan denk ik ook wel bij an dere minder lekkere gerechten (M. H. de Holl, Alg. Doopsgez. Week blad) nis hebben genomen." Het is de bedoeling, dat deze een miljoen tulpen tegen het eind van april met een oorkonde, die een pre sentatie-oorkonde kan worden ge noemd, zullen worden overhandigd. InJ deze oorkonde zullen dan de na- .rn,en van jle gevers en de bedrijven met het pfodukt, dat door hen wordt gemaakt, worden vermeld. Het bestuur van de stichting heeft zich ook gericht tot de Nederlandse schooljeugd. Dat geschiedt via de hoofden eh directeuren van de scho len. Men wil namelijk de jeugd ak- tief bij dit huldeblijk betrekken. Voorgesteld wordt in een extra les aandacht te besteden aan de Vere nigde Staten en hun invloedrijke be tekenis. Daarna moeten de leerlin gen in een opstel van veertig woor den schrijven wat de V.S. voor hen betekenen. Stichtingsvoorzitter Van Trigt; „De leerlingen moeten zelf dit op stel naar de stichting (Frederiksl. 10, Hillegom) sturen met duidelijke vermelding van naam, adres woon plaats, leeftijd en scholengemeen schap. Buiten de normale briefport moet voor f 1,— (of meer) „overgefran- keerd" worden. Per Nederlandse provincie zal uit deze korte opstel len door een notaris een scholier worden gekozen, die dan in het voor jaar van 1976 bij de officiële presen tatie aan het New Yorkse stadsbe stuur aanwezig zal zijn op kosten van de stichting. De naam van iede re leerling zal worden vermeld-in de presentatie-oorkonde. Dat is ook het geval met de namen van de Neder landers die een bijdrage storten". Naar New York Het stichtingsbestuur overweegt verder om naast die leerling per provincie zoveel mogelijk andere jongeren een deel van Üe feestelijk heden in New York te laten meema ken. Er zal een speciale weekreis worden georganiseerd, waarbij men alles van New Rork te zien krijgt en ook nog een bezoek aan Washington D.C., de hoofdstad van de U.S.A., zal worden gebracht met excursies naar de Parlementsgebouwen, het Witte Huis en de begraafplaats Ar lington, waar president Kennedy is begraven. Aan de Kleurwedstrijd van Marki- sol Zonwering RV (agent Gebr. Schuppert BV) werd ook door een aantal kinderen uit Holten deelgeno men, Een plaatselijke tot oordelen bevoegde jury heeft de inzendingen waarvan 3 mochten worden ingezon den voor deelname aan de eindkeu- ring bekeken en de tekeningen van Eric Schmets, Churchillstraat 56, Ma rion v.d. Voet, Waardenborchstraat 50 en Arnold Nijenhuis, Kolweg 26 als de mooiste aangewezen. RHENEN. De voor Ouwehands grijze zeehonden, afkomstig uit de Dierenpark aangekondigde zending Noordpool, is gearriveerd. De dieren twee wijfjes en een mannetje, wer den overgevlogen van Reykjavik (IJsland) naar - Luxemburg. Daar werden ze met eigen transport van het vliegveld gehaald en met enige vertraging, vanwege de grensblokka- de door opstandige vrachtwagenchau- feurs, overgebracht naar de Grebbe- berg. Iedere zeehond had een eigen plaats in het vliegtuig. Lieftallige stewardessen zorgden er voor, dat ze onderweg niets tekort kwamen, dankzij een aan boord aanwezige hoeveelheid verse vis. De grijze zeehond wordt twee me ter lang. Bij Ouwehaend woont al enige tijd een exemplaar afkomstig van onze eigen Waddeneilanden. Die blijft klein en zal ook nooit met de grijze soortgenoten uit Groenland kunnen aarden. Maar dat is ook niet de bedoeling. De nieuwkomers zullen als ze volwassen zijn. waarschijnlijk onder één dak komen met de zeeleeuwen. En dat is dan ook de re den, waarom het zeeleeuwenbassin binnenkort driemaal zo groot zal worden. De cursus „De Ondernemer" heeft alom zo'n grote waardering ondervon den. dat Teleac heeft besloten tot heruitzending. De cursus start op 23 februari a.s. en i-s bestemd voor on dernemers, directieleden en hun naas te medewerkers (maar is tevens nut tig voor allen die zich willen verdie pen in de boeiende facetten van „het ondernemen"). Oorspronkelijk bestond de cursus uit 13 televisielessen. Voor deze her uitzending werd zij uitgebreid met 'n drietal nieuwe lessen over Finan ciering. waardoor 't totaal dus geko men is op 16 lessen. Het overgrote deel van de uitzendin gen is geheel gewijd aan gesprekken met ondernemers. Geen anonieme of „bedachte" case studies, maar de realiteit van de ontwikkeling van Nederlandse bedrijven de problemen die daarbij hebben gespeeld, de in zichten en visie die er aan ten grond slag hebben gelegen- In het bij iedere uitzending beho rend schriftelijk lesmateriaal in toaal circa 260 pagina's vindt men niet alleen de volledige tekst van ieder gesprek, maar ook uitgebreid commentaar, kritische beschouwin gen en een groot aantal vragen. De ze vragen zijn bedoeld, cursisten aan het denken te zetten, zowel over het betreffende bedrijf alsmede over hun eigen situatie. De lessen zijn bepaald niet „theo retisch". Zij zijn geen „studiemateria- aal", maar „denkstof". Geen „oplos sing", maar „opwekking". Zij behan delen belangrijke facetten van het on dernemen: management, marketing, produktontwikkeling, produktie, fi nanciering, personeel, meerjaren planning, „opvolging" etc., in de taal van de ondernemer. Bovendien bevatten vele lessen aanvullend ma teriaal, overdrukken van artikelen, documentatie. Gezien de door de cursisten getoon de belangstelling voor de financie- ringsproblematiek, zijn de volgende 3 nieuwe televisielessen toegevoegd. Zij zijn gewijd aan: het financieren in tijden van inflatie en worden gegeven door Prof. dr. M. F. Gans. buiten gewoon hoogleraar in de Onderne- mingsfinancisring, in samenspraak met drs. D. J. da Silva. 14. „Winst maken als alles duurder wordt..." 15. „...ook het geld..." 16. „...en daar hebben we juist meer van nodig..." Cursusprijs f 150, Hiervoor ontvangt men het bij iedere televisieles behorende schiftelijk ma teriaal. Tevens kan men een bij eenkomst in de Doelen te Rotter dam bijwonen, waar de presentator en andere deskundigen een samen vattende beschouwing geven over de hoofdpunten van „het ondernemen". Op deze bijeenkomst zullen stands worden ingericht door groeperingen van adviseurs, overheids- en semi- overheidsinstanties. Geïnteresseerden kunnen zich daar oriënteren over de deskundige steun die desgewenst be schikbaar is bij de oplossing van spe cifieke problemen op velerlei ge bied. U wordt cursist door overschrijving van f 150,op girorekening 54 42 32, ten name van Teleac-Utrecht onder vermelding van De Ondernemer. •Oud-cursisten kunnen het lesma teriaal van de drie nieuwe lessen over de Ondernemingsfinanciering gratis toegezonden krijgen, mits zij dit schriftelijk voor 1 april a.s. aan vragen. Wanneer we bedenken dat blijkens een onlangs gehouden enquête het aantal paardensportbeoefenaren het getal van 200.000 reeds be duidend is overschreden, dan wordt het duidelijk dat het paard en de pony momenteel in het middelpunt van de belangstelling staan. Aangezien de sport en de fokkerij nauw met elkaar verweven zijn, heeft de sterk toegenomen belangstelling voor de hippische sport een navenante uitbreiding van de paardenfokkerij teweeg gebracht. Een en ander motiveert dan ook de.toename van het aantal jonge hengsten, dat dit jaar op de grootste hengstenshow van Europa in Utrecht zal worden voorgeleid. Niet minder dan 350 nieuwe heng sten verschijnen in de grote arena om de kundige juryleden handen vol werk te geven. Rond 40 pet. van de nieuwe hengsten heeft een Engels Volbloed als vader en daarmede is meteen aangetoond dat de merriehouders voor een be langrijk deel hun toevlucht zoeken bij „het edele bloed". Ofschoon door de ze gedragslijn, die al enkele jaren het algemene fokkerijbeeld beheerst, het type sterk wordt omgebogen in rich ting van het rijpaard, brengt een en ander ook bepaalde gevaren mee. In elk geval hebben we bereikt, dat Ne derland extra sportpaarden aan int. markt kan afleveren en dat geeft uiteraard nieuwe levenssappen aan elke fokkerij. Wanneer men nu voor de toekomst de meest, geëigende we gen kan uitstippelen en daarvopr is o.m. deze hengstenshow een uitste kend medium zal de suksessen- reeks geprolongeerd kunnen worden. Voor vervulling van al uw wensen Bij de Bondsspaarbank j krijgt u naast een j aantrekkelijke rente i ook nog de kans zelf I uw rente te bepalen Kan de service van uw Bondsspaarbank orde en rust brengen bij het beheer van al uw geldzaken. Houdt die in één hand. De vertrouwde hand van uw Bondsspaarbank. Een dienst van de Bondsspaarbank waar zonder meer iedereen zijn nut van kan hebben. Daarmee heeft u zonder risico altijd 'gegarandeerd' kontantgeldopzak. ÏVorden door de Bondsspaarbank als 'maatwerk' aan uw omstandigheden Een goede verzekering is onontbeerlijk en hoort bij al die geldzaken, waarvoor u terecht kunt bij de Bondsspaarbank VOOR MIDDEN EN ODST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie' In dit verband is het van belang, dat goede buitenlandse rijpaardheng- sten het antwoord kunnen geven op de vraag: „hoe nu verder?". Ze laten ons in Utrecht niet in de kou staan, want 6,6 pet. is recht streeks uit buitenlandse fokgebieden afkomstig. Het grootste aantal, na melijk 9 stuks, is afkomstig uit het voor ons land belangrijke fokdistrïct „Normandië". Dit Franse bloed heeft speciaal in midden-Nederland een pré. Voor stamt 13,2 pet. van onze eigengefokte hengsten van Frans bloed af, zodat we niet uitsluitend op de Engelse Volbloed behoeven te te ren. Ook de Holsteinse fokkerij is voor ons van belpng en dit bloed is met 6 pet. vertegenwoordigd. Opval lend goed komen, althans kwalitatief gezien, de nieuwe tuigpaardheng- sten opdraven met 37 representan ten. Andere rassen Na deze grepen uit „de nieuwe lich ting" vragen andere rassen onze aan dacht, nl. de opvallend -gekleurde Ap- paloosa's, de IJslandse pony's, de New Forest pony's, Engelse Vol. bloedhengsten, de Welsh hengsten en niet te vergeten dc Lipizzaners. die voor de eerste keer in Utrecht ko men. De fokkerij van deze „hoge school-paarden" is onlangs in ons land onder auspiciën van het W.P.N. van start gegaan. Al met al zullen er zo'n kleine 900 hengsten in de nieuwe veemarkthal len (by de Berekuil) opereren?" Ze worden niet alleen aan de hand ge keurd, maar gaan bovendien hun ex cellente bewegingen onder het zadel demonstreren. De verschillende stan- boeken verzorgen fascinerende show nummers en de tuigpaard-hengsten worden dit keer ook aangesparmen. Voeg hierbij de opwindende publieke veiling van rij- en tuigpaarden, waar voor grote buitenlandse interesse be staat, dan behoeft het nauwelijks be toog meer, dat er in Utrecht twee dagen (31 januari en 1 februari) lang véél te beleven is. Het is ten zeerste aan te bevelen om tribuneplaatsen te reserveren WPN, Soestdijkseweg 260 Z., Bilthoven. tel 030-786241.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3