THEO.... len 98 8 dikke Jaffa sinaasa ppelen 188 Prachtige gemengde groene planten vanaf 168 498 348 350 169 259 gr. gei outen King Size pinda's 149 Kilo verse a ndiivie 158 88 88 114 kilo Conference handperen) 168 268 Kilo harde s ipruiten .98 188 248 Zak i 20 k ilo prima kleiaardappelen 498 20 Spaanse sinaasappe 248 85 Halve liter i 98 85 31 lei hij 148 ki lel 578 H. KOOPMAN OPRUIMING Betekenis van zout en sporenelementen Y oorlichtingsmiddag rundveehouderij Gezondheid van ons vee kost veel geld dei se sc ver V2 iraad! ap pet VERWERPING Firma Gervedink Nijhuïs Malse kassla Uil Sappige citroenen Ribstuk Schenkel Schwartzwalder kirschfaart Appelstrips Harde uien Winterpeen Vleesgehakt 25| I Sliklappen Franse Gold, Delicious 1 ftft 1Jaffa grape fruit Varkenslappen MR i Verse lever Karnemelk 79 Magere yoghurt Volkoren brood 78 Tarwebolletjes Aangifte hondenbelasting LANDBOUW EN VEETEELT INGEZONDEN De discussie over Zuid-Afrika INGEZONDEN RECTIFICATIE Landelijke loterij voor de kankerbestrijding Boeren betalen leeuwendeel isehang-tallektie 1975 Fa. A. Schipper 898 1 v- kilo VERSIER EEN ROE Spar-Super van boeken met 50% korting BOEKHANDEL HEUSINKVELD Vrijdag 24 januari 1975 5 Keukenzout en sporenelementen zijn van groot belang voor gezondheids toestand en de produktiviteit van het vee. De voornaamste sporenele menten die de dieren geregeld tot zich dienen te riemen, zijn: mag nesium, koper, mangaan, cboalt, jo dium en zink. Het is daarom nood zakelijk deze stoffen naast keuken zout steeds binnen het bereik der die ren te brengen. Het is bekend dat wanneer het voed sel een tekort aan zout en sporen elementen bevat, ziekteverschijnse len kunnen ontstaan, o.a. likzucht, kramptoestanden, kopziekte, rrivaag- en darmstoomissen. vitamineverlies en voortplantingsmoeilijkheden. een en ander altijd ten koste van de pro duktiviteit. Een tekort van de ene stof heeft vaak tot gevolg, dat ook de andere stoffen, die wèl voldoende aanwezig zijn, onwerkzaam worden. Boven dien zijn er individuele behoeftever- schllen tussen de deren die niet al tijd met het voedsel kunnen worden opgevangen. Een oplossing voor al deze problemen biedt de liksteen. De samenstelling hiervan is volledig aangepast aan de doorsneebehoef ten van de Nederlandse veestapel. De liksteen fungeert ook vaak als barometer voor de gezondh^dstoe- stand. Het is bekend dat het natirum- gehalte van zeer veel weidegebieden beneden de gewenste norm ligt. Men kan voor een luttel bedrag een liksteen kost maar weinig geld zich veel risico's besparen. Zowel 's zomers als gedurende de winter moet het. vee voortdurend enkele likste nen ter beschikking hbben. 't Komt de gezondheid en dus de produkti viteit van de dieren ten goede. De Verenigingen voor Bedrijfsvoor lichting Bathmen, Diepenveen en Holten organiseren in samenwer king met de consulentenschappen Hengelo en Zwolle een voorlichtings middag op dinsdag 28 januari in zaal „Boode" te Bahtmen. Aanvang 13.15 uur. Het programma voor deze mid- Een uitgebreid verslag van een dis cussie-avond over Zuid-Afrika stel len wij op prijs, omdat hierdoor mis schien nog meer mensen over de problemen daar zullen nadenken. De ze voorlichting is een belangrijke taak van het Holtens Nieuwsblad. Het is evenwel opvallend dat in twee kranten (Deventer Dagblad en H.N.) verslagen van geheel verschil lende toon gepresenteerd worden. Indien onze informatie hierover juist is, komen beide verslagen ook nog van dezelfde verslaggever. Dan is 't nog opvallender. Onze voornaamste kritiek op het verslag in het H.N. geldt de voorstel ling van zaken na de pauze. In een zo omvangrijk stuk als dat in het H.N. was ook wel gelegenheid aandacht te schenken aan andere meningen. In het DD wordt geschreven over ,,af en toe 'n debatje o.a. tussen prof. Ober man en ds- Addink." De Holtense be volking wordt geïnformeerd middels de zin: „een heftige discussie tussen prof. O. en ds. A." Vond u het nodig op deze manier over ds. Addink te .schrijven?. De taak,.van de PQrs in een kleipe gemeenschap ais Hol ten kdn tiietzijneenzijdig voorlich ten. Het betekent namelijk onjuiste voorlichting. Is de redaktie van het H.N. zich bewust van deze verant woordelijkheid? Los van welke groep dan ook wil den wij u op deze wijze onze mening hierover kenbaar maken. Met vriendelijke groeten. Annemieke Caljouw-Kamphuis. Joop Cal jouw. Commentaar van de redaktie: 1) Het belang dat nog meer mensen gaan nadenken over de problemen van Zuid-Afrika en andere ontwikke lingslanden onderschrijven wij ten volle. Vandaar ook ons uitgebreid verslag en opname daarvan op de voorpagina. 2) De suggestie, als zouden bedoelde verslagen in de regionale pers en ons blad van dezelfde verslaggever zijn, berusten op een onjuiste informatie. Overigens was 't verslag in ons blad en dat in het dagblad Tubantia ge lijkluidend. 3) Het grootste probleem waarvoor elke verslaggever zich steeds weer geplaatst ziet is die van de beperk te plaatsingsruimte die voor elk ver slag beschikbaar is en die hem steeds weer dwingen tot het weerge ven van hoofdzaken. In het betreffend artikel zal het de aandachtige lezer zijn opgevallen dat onze medewerker, in hoge mate be wust zijnde van zijn verantwoordelijk heid, onder de dwang zich te beper ken tot hoofdzaken, getracht heeft niet één- doch twee meest uiteen liggende meningen, welke die avond naar voren kwamen, weer te geven. Het woord „heftige" discussie willen wij gaarne terugnemen al klonk het phonetisch misschien wel een-s zo. De suggestie van eenzijdige- en daar door onjuiste voorlichting wordt de zerzijds met kracht van de hand ge wezen Redaktie Holtens Nieuwsblad. Wij ontvingen van mevrouw N. B.-H. uit Holten en Tonneke Populier uit Nijmegen reacties op het besproke ne in de gemeenteraad over het inge zonden stuk van mevrouw Beekhuis. Het, is nu eenmaal niet de gewoonte dat burgemeester. B, en W. en de ge meenteraad reagerden door middel van ingezonden stukken in een krant. Wij gunnen onze lezers heel graag plaatsruimte om hun zienswijze maar voren te brengen, maar in het onder havige geval is de zaak uitvoerig uit de doeken gedaan en hebben wij er geen behoefte aan daarvoor nog eens weer plaatsruimte beschikbaar te stellen. De discussie is derhalve In ons blad van vorige week (17 ja nuari) is, aan het slot van ons ver slag: „Gemeenteraad reageerde op ingezonden stuk" (pag. 3) een on juistheid geslopen. Wij schreven daarin: „Mevrouw Ter Doest-Bos ver klaarde namens de VVD fraktie zich van de inhoud van het ingezonden stuk te distanciëren, omdat het naai de mening van de VVD-fraktie niet terzake is". De verklaring luidde echter an" ders nl.: „Omdat de VVD fraktie er geen be hoefte aan heeft, 'op een ingezonden stuk in een krant is reageren, om dat ons deze hele geschiedenis over trokken voor komt en het ons in strijd lijkt met de vrije meningsuiting, dis- tancieert de VVD fraktie zich van de hele aangelegenheid". De inhoud van deze verklaring welke hiermee een geheel andere kleur krijgt, deed ons, met verontschuldi ging aan de VVD fraktie^ ^vergaan dag ziet er als volgt uit: 1. Opening door de voorzitter, de hr. G.W. Harmelink. 2. Ir. G. Brilman, consulent rundvee houderij te Hengelo geeft nadere toe lichting op de structuurmaatregelen en subsidieregelingen voor 1975. 3. Drs. P. Feenstra. dierenarts bij de gezondheidsdienst te Zwolle, over „Gezondhediszorg bij het rundvee". 4. Ing. M. Sikkema, medewerker van het consulentschap rundveehouderij te Zwolle over „Veeverbetering en economie". De bijeenkomst zal omstreeks 4 uur afgelopen zijn. Alle veehouders zijn van harte wel kom op deze voorlichtingsmiddag. De trekking van de Landelijke Lo terij voor de kankerbestrijding wel ke werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het KWF heeft met goedkeuring van. de Minister van Justitie op donderdag 2 januari 1975 om 16 uur plaatsgevon den ten overstaan van notaris me vrouw mr. J. van Erk te Amsterdam. Corrspondeert het nummer op uw lot met één der lotnummers welke hieronder staan vermeld, dan bent u de gelukkige winnaar van een prijs. U wordt in dit geval vriendelijk ver zocht uw lot aangetekend te zenden aan: Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds v de kankerbestrijding, Centraal Bu reau, Koninginneweg 28, Amsterdam 1007. Op de achterzijde van het lot gelieve u uw naam, straat, huisnummer, woonplaats en eventueel uw bank- of gironummer te vermelden, prijs zal dan zo spoedig mogelijk aan u werden overgemaakt. De prijzen blijven tenminste 6 maan den na de trekking ter beschikking van de winnaars. Het K.W.F, schrijft: „Onze erkentelijkheid voor de me dewerking, welke wij van u bij deze loterij ten bate van de kankerbestrij ding mochten ontvangen, betuigen wij gaarne langs deze weg." De hoofdprijs 10.000 gulden is ge vallen op lot nr. 092962. Over deze prijs moet door de winnaar 25 pet. loterij belasting worden betaald. Geldprijzen van f 250,zijn gevallen op alle loten eindigende op nr. 8975. Geldprijzen van f 50,op alle loten eindigende op 0717, 3692, 5920 9151. En geldprijzen van f 25,zijn gevallen op alle loten eindigende op 434 an 624. In Ouwehands Dierenpark hebben al zeer veel Nederlanders de weg ge vonden naar de tentoonstelling tand des tijds", die als ondertitel draagt. „Graven naar het verleden" en'handelt over de ontwikkeling van olifanten, nijlpaarden en paarden. Zeer geslaagd is daarbij het idee van de directie van het park om naast de tentoonstelling een peuter speelzaal in te richten, zodat de ouders op hun gemak en ongestoord van de interessante expositie kun nen kennis nemen. De show loopt nog tot half maart. - lauuciijnv; oiiuiiimg uw tot deze rectificatie. RED. H.N. heidszorg voor Dieren adviseert Niet alleen de gezondheid van de ruim 13 miljoen landgenoten ook het levenslustige, gezonde dier is een algemeen volksbelang. Neder land is een dierenland bij uitstek. Een van de vier gezinnen heeft een gezellig huisdier: de hond, de poes, de marmot of konijn is een onaf scheidelijke metgezel geworden. De Nederlandse veehouderij is op we reldniveau befaamd. Het gaat by deze „commerciële" veestapel zo'n 6'/i miljoen varkens, 4'/2 miljoen runderen, vv.o. ruim 2 miljoen melk koeien, 40 miljoen slachtkuikens, 2C miljoen legkippen en dan nog' 66.000 schapen en 74.000 paarden. De- gemiddelde burger- heeft-nauwe-' lijks idee van de geweldige inspan ning die nodig is om het dierenle- gioen in gezonde levensstaat te hou den. Men vindt het vanzelfsprekend dat de lieve poe3 en de levenslustige hond met alle mogelijke zorgen om ringd worden. Het nauwkeurig mengesteld en afgemeten menu kost nationaal-economisch gezien veel geld. De gezondheid vraagt nog veel meer: het dier moet allereerst van goede huize komen; als een indruk wekkende stamboom aan het huisdier vast zit zal ook een constante medi sche begeleiding nodig zijn. Ook de Nederlandse veehouderij en dan gaat het over de ruim 100.000 veehoudende boei'en spaart, kosten noch moeite om de veestapel in op timale conditie te houden. Het moet ook wel, want miljoenen landgenoten leven tussen of dichtbij het dierenle- ger. Ons landje is klein, we zullen de ruimte dan ook samen delen Het veehouderijbedrijf levert boven dien produkten af die in geur kleur op het bord van de consument verschijnen. De melk, het ei. het kip penboutje of het varkenshaasje zijn medebepalend voor het geestelijk en lichamelijk gestel van de etende mensenmassa. De economische bete kenis van de Nederlandse veehoude rij is niet gering: de totale produk- tièwaarde in guldens gemeten be loopt ruim lD/s miljard, daarvan gaat ongeveer 6'/-.' miljard de grens over. Het is begrijpelijk dat velen zien terecht of ten onrechte zorgen maken over onze intensieve veehou derij, of de vaak onjuist betitelde bio- industrie. Deze zorgen zijn veelal ingegeven door ethische en milieu-motieven. Wij vechten deze motieven niet aan, maar wijzen toch ook op de natio- naal-economische betekenis van onze gezonde veestapel. Het is ook duide lijk dat de „nationale melkkoe" staat of valt met haar gezondheid. Ook bij het dier: beter voorkmoen dan genezen Er zijn drie groeperingen die zich bemoeien met de gezondheid van on ze veestapel: de praktiserende die renartsen, de Veeartsenijkundige Dienst van de overheid en de Ge- rondheidsdiensten voor dieren. Deze laatste diensten zijn in feite van het bedrijfsleven zelf en worden ook in stand gehouden door de gezamenlij ke veehouders in Nederland. Al ja ren geleden kende men in ons land de provinciale gezondheidsdiensten voor dieren, vrij zelfstandige organen die zich op de preventieve gezond heidszorg toelegden. Om de gedach ten te bepalen: de preventie ge zondheidszorg is gericht op het voor komen van zieken, terwijl de repres sieve zorg meer bestaat uit het. be strijden of wegwerken van ziekte verschijnselen. De provinciale gezondheidsdiensten hebben nu een overkoepelend orgaan dat landelijk werkt onder de naam Stichting Gezondheidszorg voor Die ren. Deze stichting coördineert en fi nanciert voor een belangrijk deel de voorbehoedende (preventieve) dier geneeskunde. Een mooie, maar wel dure opgave want dit jaar heeft de stichting daarvoor een bedrag van ruim 61 miljoen begroot. Daarenbo ven wordt, via de Stichting Gezond heidszorg voor Dieren nog eens 16 miljoen gulden gereserveerd voor eventuele calamiteiten. Zodra zich een besmettelijke ziekte bij een vee stapel voordoet, worden onmiddellijk maatregelen genomen om zowel de besmette als de verdachte dieren op te ruimen. Deze ziektebestrijding noemt men de zgn. stamping-out- methode die voor de helft ten laste van de stichting en voor de andere helft ten laste van de overheid komt. 'De landelijke Stichting Gezond- ook het boerentoporgaan het Land bouwschap en voert de verorde' ningen van het schap uit, voorzover deze betrekking hebben op de gezond heid van het vee. Het gehele gezondheidsapparaat d.w.z. de landelijke en de provincia le gezondheidsdiensten telt ruim 600 medewerkers, w.o. 75 dierenart sen. Boeren betalen leeuwendeel van dierengezondheid De boeren betalen het leeuwen deel van het diergezondheidsbudget. Voor dit jaar komt het bedrag neer op 47V* miljoen gulden. De rest dat is ruim 20 procent wordt be taald door de overheid. Van de 61 miljoen gulden voor preventieve zorg gaat bijna 48 miljoen gulden naar de rundveestapel, 5 miljoen gulden naai de varkens, 6 miljoen gulden naar het pluimvee en de rest naar scha pen en paarden. Het lijkt voor de leek wellicht op geldverspilling, maar om onze rundveestapel te wapenen tegen het mond- en klauwzeergevaar is maar liefst 17'/ï miljoen gulden uitgetrokken. Ook de wat meer be kende Abortus-Bang-kwaal, d.w.z. het besmettelijk verwerpen van het moe- derdier, kost qua bestrijding nog steeds 4,7 miljoen gulden. Op welke wijze betaalt de boer zijn bijdrage voor de preventieve gezond heidszorg? Het Landbouwschap heeft zgn. hef- fingsverordeningen ingesteld op grond waarvan de boer een bepaalde bij drage moet betalen. Zo wordt 10 cent per 100 kg. afgeleverde melk van de veehouder gevraagd. In de pluimvee sector heeft men 20 ct. per 100 broed- eieren. Deze aanslagen leveren resp. 9,8 miljoen gulden en 950.000 gulden op. De landelijke stichting int een bedrag van 4'/s miljoen gulden van de pro vinciale gezondheidsdiensten die een Mijn vrind Theo is eeri opgeruimd mens, die bepaald niet: de indruk wekt te worden gehinderd door de problemen die het daaglijks leven zo heerlijk koel weet te serveren. Hij leeft min of jneer in celibaat in een klein flatje in het Haarlemse Schalkwijk en weet in zijn levenson derhoud te voorzien door 'n wekelijks repeterende opbrengst van een afge schoten deel van zijn geest, als ont werper van kruiswoordraadsel, door lopers, hersenbrekers, cryptogram men en meer van dat soort kunstma tig geschapen problematiek, dat we wekelijks in onze dag- en opiniebla den plegen aan te treffen. Toen ik hem dezer dagen even een nieuwjaarsbezoek bracht, begroette hij mij allervriendelijkst met: „Leuk dat je even gekomen bent. Loop door, dan zorg ik intussen even voor een bakkie leut". En bedrijvig repte hij zich naar zijn keukentje. Zijn kamer binnen stappend stfelde ik meteen vast dat hij zijn leefomge ving harmonisch met zijn beroep in overeenstemming had gebracht.1 Zijn kamergordijnen, vloerbedekking en meubelstoffen waren alle zwart wit geblokt, aldus diagrammen vor mend. Uiteraard was zijn boekenkast overmatig gevuld met een 118 deli- ge Westhoek encyclopedie uit 1927 en meer van die voor zijn beroep on misbare standaardwerken, zoals ,,De techniek van de doorloper", „Goden, halfgoden en godinnen" en „Een half miljoen puzzelwoorden, naar onderwerp gerangschikt". Theo kwam de kamer binnen met koffie en gebak. Wijzend op de ge bak zei hij: „Laat de kweekwee rus tig staan hoor, als je om de lijn mqet denken". Hij nam een pakje sigaret ten. „Strootje?", vroeg hij. Ik nam er één. Hij zag mijn blik afglijden naar een bos fel rode anjers, „Mooie jenoflels niet? Juist vanmiddag ge kocht in een reg hier orii de hoek". Vervolgens keek hij naar mijn kof fie. „Zeg. als je liever iets pittigers wilt? Zeg het gerust... Ik heb zelf eigenlijk ook wel zin om een propje te schieten. Ik zal ereis gaan kijken wat ik nog heb. Ik ben temet terug". Triomfantelijk keerde hij terug met drie flessen. „Wat zal het zijn, arak, mee, of ale?, vroeg hij zonder ook maar lachspier te vertrekken. Hij ging weer zitten. Nam een blocnote en potlood. „Je vindt het niet erg als ik even mijn boodschappen no teer? Anders vergeet ik morgen weer van alles. Vandaag vergat ik .ook al eppe- edik en een fles gala mee te brengen...." En terwijl hij schreef, zocht ik koortsachtig naar een reden om de finitief aan zijn drie flessen te ont snappen. „Ik zie het al", zei ik. „Je hebt het veel te druk. Ik kom later nog wel eens terug". „Eerlijk ge zegd wel", gaf hij eerlijk toe. „Ik moet vanavond nog twee ladders voor een nieuwe hersenbreker ma ken". Zonder mijn dankbaarheid te tonen stond ik op. Bij de deur hief hij groetend zijn hand op. ..Adé", zei hij. „Item", antwoorde ik. En me verwijderend begreep ik dat ik pas op de valreep zijn taal gespro ken had Maar, of ik mijn bezoek inderdaad spoedig zal herhalen D.J.M. heffing opleggen welke per rund ma ximaal f 6,— magftbèdrageri. Het Landbouwschap heeft voorts aan twee produktschappen (het Pro- duktschap voor Vee en Vlees en het Produktschap voor Veevoeder) ge vraagd om teheffen per varken of per ton geleverd' veevoer. Dit verzoek leidt tot een inkomstenbedrag van 8,6 miljoen gulden. Het Produktschap v( or Pluimvee en Eieren brengt ook neg eens Vit miljoen gulden in het laatje. Dat alles levert ruim 25 mil joen gulden op. De provinciale gezondheidsdiensten, innen aan de voet ruim 22 miljoen gulden, zodat het totale bedrag, dat door de gezamenlijke veehouders be taald wórdt, op de eerdergenoemde 47V: miljoen gulden terecht komt. De overheid vult het budget- voor de preventieve gezondheidszorg met 21,4 miljoen gulden aan. Alles bij elkaar een respectabel bedrag waarmee de gezondheid van onze nationale vee stapel voor dit jaar veilig gesteld wordt. Men kan zich voorstellen dat de zorg voor het gezonde dier veel geld kost, maar men zou ook moeten we ten dat de gezamelijke veehouders in Nederland voor de dierengezondheid veel ja heel veel geld en offers opbrengen. B. Schouwing. in braadhaantjes, krentenbrood enz. op vrijdag 31 januari in „Trefpunt" te EspeJo Aanvang: 20.00 uur. KOLOSSAAL GEZELLIG VERVEN en LAKKEN haalt men bij: Schildersbedrijf - Spuitinrichting DORPSSTRAAT 43 TELEFOON 1480 Het adres voor doe-het-zelvers BEHANG ('74) NU SPOTGOEDKOOP ZIE OOK ONZE NIEUWE Verf. en behangspecïaalzaak 0 2 kroppen Vrijdag 24 en zaterdag 25 januari: 1 4 stuks Vi kilo IN ONZE SLAGERIJ: Kilo ONS GEBAK UW SMAAK IN ONZE EXCLUSIEVE NOTENBAR: Maandag - dinsdag - woensdag: 2 kilo IV2 kilo kilo IN ONZE SLAGERIJ: i/2 kilo Donderdag 30 januari: 1% kilo S%5,,yri 6 voor kilo IN ONZE SLAGERIJ: Gehele week: GROENTE - FRUIT: liter ZUIVEL: S liter gesneden - 400 gram BROOD: 1 6'> stuks VLEES: Doet u ook mee met onze grandioze aktie: In onze slagerij bij aankoop van 15.aan vlees een koe-sticker gratis en dat gedurende 6 weken. Grandioze prijzen te winnen, o.a.: prachtige vliegreizen, diep vrieskisten enz. enz. Zie verder onze weekfolder en de winkelaanbiedingen. Dorpsstraat 24a. té Holten ';y, telefoon 1390 GEBEENTE HOLTEN Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de presonen aan wie voor 1974 geen aanslag honden belasting. werd opgelegd, doclf op 1 januari 1975 in het bezit waren van één of meer honden, hiervan schriftelijk aangifte moeten doen bij hun college vóór 15 februari 1975. Burgemeester en wethouders voornoemd, inklaar, burgemeester ecretaris 2 pockets voor 99 cent Kom eens snuffelen Dorpsstraat 62 - Telef. 1400

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5