Gemeenteraad reageerde op ingezonden stuk' van mevr. \V. Beekhuis-de Koning De werkloosheid stijgt nog steeds carnaval in ten barst los Grote huis-aan-huis collecte internationale hulpverlening 20 januari - 3 februari Goud voor Jan Holterman i J. W. Reijlink 25 jaar bestuurslid Vee fonds „Ons Belang' Jaarvergadering en nieu w j aar s visite jubilarissen de O.A.D. FILMAVOND Over gewestvorming gesproken Rectificatie Werelddiaconaal - uw verantwoordelijkheid ftootiiboiiien in stamboek Tulp laixgex- lioudbaax- frydag 17 januari 1975 Gemeenteraad reageerde op „inge zongen stuk" van mevrouw YV. Beek huis-de Koning in Holtens Nieuws blad van 3 januari j.l. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering maakten diverse raadsfracties van de gelegenheid ge bruik om, tijdens het traditionele vragenuurtje te reageren op een door mevrouw W. Beekhuis-de Koning, in ons blad van 3 januari j.l., ingezon den stuk „Onwaarachtigheid en lip pendienst". Voor alle duidelijkheid menen wy (redactie) er goed aan te doen de oorzaken die het college van B. en YV. tot een „uitspraak „Onwaarachtig heid en lippendienst" aan het adres van de VVD-fractie hebben gebracht vooraf opnieuw aan te geven en wel als volgt ontwerp .bestemmingsplan Beuse- berg" verklaarde WD-fractieleidster mevrouw F. ter Doest-Bos tegen dit pian te stemmen omdat zij van me ning was dat elders in Holten moge lijke bouwterreinen aanwezig waren welke, bij bebouwing, minder schade aan de natuur zouden aanrichten. 2) Tijdens de algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting 1975 drong de VVD aan op spoedi ge woningbouw. 3) Dit aandringen van de VVD-frac tie op spoedige woningbouw was voor het college van B. en W., tijdens de beantwoording, aanleiding om te ko men tot de uitspraak dat het door de WD-fractie vragen om spoedige wonmgbouw bij hun „onwaarachtig en als lippendienst was overgeko men" omdat mevrouw ter Doest zelf tegen het Beusebergplan had ge stemd. waardoor ze er juist aan had meegewerkt dat de woningbouw in Holten werd gestagneerd. 4) De uitspraak „onwaarachtig heid en lippendienst" door het colle ge gaf mevrouw W. Beekhuis-de Ko ning aanleiding tot het plaatsen van een ingezonden stuk in ons blad van 3 januari j.l.. waarin zij stelde de be- schu'digende woorden van mr. En klaar tegenover mevrouw ter Doest weinig gentlemanlike te vinden, wel ke beschuldigingen haar meer had den doen denken aan een wraakne ming en een neex*zetten van een jong vrouwelijk raadslid, uit bittere grief geboren bij mr. Enklaar tegenover een tegenstandster. In hetzelfde stuk wenste zij mevrouw ter Doest sterk te „Temidden van de logge, als scha pen volgzame kudde raadsleden, die hun eigen mening (als ze er al één hebben) niet durven uiten om politie ke redenen". Namens de fracties van AR en CHU stelden de heren A. J. Nijkamp en H. J. Westerik het college een in zeven punten gestelde vraag, terwijl de fractie van de PvdA het college mid dels schriftelijke verklaring, hun zienswijze had kenbaar gemaakt. Dr. J. Warrink (Gem. Bel.) legde namens zijn fractie persoonlijk een verklaring ■af. Zowel de verklaringen, de gestel de vraag, alsmede-1 hét antwoord van B, en W. laten wij hier, volledig heidshalve! in extenso volgen. VRAAG NAMENS AR EN CHU Gaarne zouden de fracties van AR en CHU het college de volgende vraag willen stellen a) Heeft uw college kennis genomen van het ingezonden stuk „Onwaar achtigheid en lippendienst", van me vrouw Beekhuis-de Koning, in het Holtens Nieuwsblad van 3 januari 1975? Het ingezonden stuk is geschreven naar aanleiding van het antwoord van 9e raadsvoorzitter, burgemeester W. H. Enklaar, aan mevrouw ter Doeste, tijdens de begrotingsbehande ling. Zo ja, is het college dan niet met ons van mening: b) Dat in het ingezonden stuk pas sages voorkomen die de vex'houdin- gen, binnen de Raad van onze Ge meente, ten onrechte in een kwalijk daglicht stellen en op grove wijze on recht aandoen; c) Dat schrijfster van het ingezonr den stuk niet terzake is, want niet burgemeester W. H. Enklaar persoon lijk, doch het gehele college van bur gemeester en wethoudei's, bij monde van haar voorzitter, beantwoordden de algemene beschouwingen. In het onderhavige geval: het raadslid me vrouw ter Doest, fractievoorzitster van de VVD; d) Dat derhalve van persoonlijke grieven, wraakneming, pijnlijke en vernederende motieven geen sprake kan zijn, doch dat het uitsluitend gaat om de benadering van en het consequent zijn in zakelijke belan gen; e) Dat duidelijk onderscheid dient te werden gemaakt tussen personen en zaken en dat nimmer persoonlij ke gevoelens bij ,benadei-ing van za kelijke geschillen een rol mogen spe len; f) Wij zijn dan ook van mening, dat hetgeen schrijfster suggereert als ver werpelijk moet worden gekenschetst en ernstig inbreuk doet aan de vei*- houdirgen binnen de Raad. g) Voorts zijn wij van mening, dat de kwalificaties waarmee zij de Raad meent te moeten betitelen, ten sterk ste dienen te worden afgekeurd en naar wij hopen door de gehele Raad, met grote stelligheid van de hand worden gewezen. ANTWOORD B. EN YV. OP DE VRAGEN VAN DE AR EN CHU- FRACTIES. ,,1) Ons college heeft kennis geno men van het ingezonden stuk van mevrouw W. M. C. Beekhuis-de Ko- xxing. 2) Ons college pleegt niet te ant woorden op ingezonden stukken in de courant. Op vragen dienaangaande gesteld door raadsleden echter die nen wij te reageren. Daarom hebben wij naoev moeten ingaan op de in houd van het ondei-werpelijke inge zonden stuk, voorzover uw vragen daarom betrekking hebben. a) Wij onverschrijven de kwalifica ties ten aanzien van het inge- zenden stuk van de vragenstel- lers en zijn met hen van mening, dat in het ingezonden stuk ten on rechte o.a. de raad in een kwalijk daglicht wordt gesteld en grof on recht wordt aangedaan. b) Inderdaad is onze voorzitter zijn naam en zijn persoon doen niet terzake de woordvoerder van het college van B. en W. ge weest en heeft aldus de gevoe lens daarvan naar waarheid ver tolkt bij de beantwoox'ding van de Algemene Beschouwingen naar aanleiding van de behandeling van de Gemeentebegroting 1975. Dit antwoord gold inderdaad niet mevrouw ter Doest, doch de woordvoerdster van de fractie van de VVD in deze raad. Het getuigt van politieke onbe grip wanneer men zulks niet weet te onderscheiden. c) De opmerking over persoonlij ke grieven enz. van mr. W. H. Enklaar achten wij een onaan vaardbare verdachtmaking; d) Volkomen juist is het, dat opge merkt wordt, dat bij de behan deling van de raadsagenda per- soonlijke anti- of sympathieën zo al aanwezig niet ter zake dienen de zijn. Van raadsleden mag en moet worden verwacht, dat zaken en personen streng worden geschei den. Iedere suggestie, dat anders zou worden gehandeld, wijzen wij als onzindelijk van de hand, zo als wij het gewraakte ingezon den stuk als zodanig van de hand wijzen. Wij betreuren het, dat onderteke naarster van meergenoemd inge zonden stuk daarvoor blijkbaar gèen oog heeft. e) Haar ingezonden stuk is daarom te betreuren, omdat zij daarin dingen suggereert, die bestuur lijk zo onbehoorlijk zijn, dat wij ons door het uiten daarvan alleen al gekwetst gevoelen in onze be stuurlijke ethiek, zoals dat ook bij uw raad het geval zal zijn. f) Met de vragenstellers zijn wij van oordeel dat de teneur van het gewraakte ingezonden stuk in ho ge mate verwex-pelijk is. Wij verwachten echter, dat het emotioneel geladen stuk, waaraan hoogst kwalijke verdachtmakin gen niet kunnen worden ontzegd, aan de goede verhoudingen in de raad geen afbreuk zal kunnen doen. Wij achten de raad alleszins in staat zich van uitlatingen, als waarvan sprake is te distancië- ren en zich daarboven verre te verheffen. g). Tensotte delen wij u mede, dat wij van de kwalificatie die uw raad gewend zijnde een logge als schapen volgzame kudde raads leden die zo hij al een mening zou hebben, daaraan om politieke re denen geen uiting geeft, met gro te verontwaardiging hebben ken nis genomen. Wij achten deze uitlating in ho ge mate beledigend en zijn van mening, dat de schrijfster daar van zich aldus uitende, zich zelf slechts beledigen kan. Wij achten 't ingekomen stuk. waar van in deze sprake is, overigens niet waard daarop nog verder in te gaan en wij nodigen u mitsdien uit. daax-op verder het zwijgen maar te doen." VERKLARING PVDA SRAKTIE De fraktie van de Partij van de Ar beid vraagt uw aandacht voor het in gezonden stuk in „Holtens Nieuws blad" van 3 januari 1975 van de hand van mevrouw Beekhuis-de Koning. Het stuk heeft betrekking; op een dis cussie, gehouden in de openbare raadsvergadering van 19 december 1974, waar het College van Burge meester en Wethouders reageerde op de algemene beschouwingen van de- respectieve fraktie?.Met' name gaat het hier om hetgeen mevrouw Ter Doest.-Bos naar voren had ge bracht en hetgeen de burgemeestei- daarop antwoox-dde, zijnde de woox*d- voerder van het college van Bux-ge- meester en Wethouders. Het gehele ingezonden stuk is in een bijzonder onsympathieke geest gesteld en is beledigend voor de ge hele raad. Wat daarin de gemeente raad wordt aangewreven zijn leu gens, want de sfeer, waarin de raads leden met elkaar opereren, is een geheel andere dan mevrouw- Beek huis de lezex-s van Holtens Nieuwsblad wil doen geloven. Eén van de verwijten aan de Raad is, dat deze zich, wat de woning bouw betreft, vastbijt aan één plaats (de Beusebei-g?), niet ingaat op an dere reeds lang maar voren gebx-ach- te plaatsen (Zuidexdook?) en te wei nig pijlen op zijn boog heeft voor een snellere woningbouw. Als mevrouw Beekhuis zich goed zou hebben georiënteex-d wat betreft de mening van de raad over de uit breiding van Holten, dan zou zij we ten dat het plan Beusebex-g het voor deligste is, het snelst kan worden uit gevoerd (als niet weer obstakels op onze weg naar de realisering ervan worden gelegd) en de meeste kans biedt op woningen, waarin Holten mo menteel de meeste behoefte heeft. Ook op de politieke debatavond vóór de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing bleek men in Holten van WD-zij.de niet tegen het plan Beuseberg te zijn. De gemeenteraad heeft aan deze ma terie zeer veel tijd en enei-gie be steed, dat weet iedereen in Holten en daarom zijn de verwijten, die de raad ten deze worden gemaakt, zo on sympathiek en ook zo onjuist. Dat op een gegeven ogenblik in een raadsvergadering de mening van de burgemeester c.q. van het college van Burgemeester en Wet houders en de mening van 'n raads lid haaks op elkaar stonden, werd door de gehele raad als normaal ge accepteerd, juist omdat een ieder van ons een eigen meningsuiting ge oorloofd is, gezien onze democratisch opstelling. Mevrouw Beekhuis brengt ons dit in het begin van haar xnge- zonden stuk onder ogen, maar in die sfeer werkt onze gemeenteraad al lang! Dit alles is de inleiding van hetgeen de fraktie van de Partij van de Ar beid in feite naar voren wil brengen. Dat heeft namelijk betrekking op de laatste alinea van het ingezonden stuk. Dat een inwoonster van Holten de gemeenteraad durft afschilderen als „een logge, volgzame kudde scha pen, die hun eigen mening, zo zij er al één hebben, om politieke redenen niet durven uiten" vindt de fraktie van de PvdA zo'n grove belediging aan het adres van de raad en ook zo'n pex-tinente leugen, dat zij (de frak tie) dit in het openbaar naar voren wilde brengen. De fraktie van de PvdA wenst zich van deze bijzonder denigrerende uiting te distanciëren en hoopt van harte dat de andex-e raadsleden haar daarin willenvolgen om ons werk voort te zetten op de wijze, zoals wij er na onze installatie aan zijn begon nen! VERKLARING FRACTIE GEM. BEL. Het in twijfel trekken van de hu mane en christelijke verdraagzaam heid binnen deze raad komt bij ons bijzonder vreemd over. Deze uit spraak is alleen maar te verkaren, doordat het de schrijfster van het in gezonden stuk ontbreekt aan voldoen de kennis van de Holtense gemeente raad. Hoewel het in twijfel trekken van een eigen mening wederom voort vloeit uit een gebrek aan kennis van de diverse opvattingen vertol ken over planologie van de gemeen te Holten. Gemeentebelang onderkent daarbij heel duidelijk de milieubezwaren. Wij zijn het echter niet eens met de over trokken bezwaren van de Stichting Natuur en Milieufederatie Overijssel en het Comité Beuseberg omdat, zij ons inziens duidelijk een camouflage van de bezwaren die er bij deze groe peringen bestaan tegen een verdere groei van de Gemeenschap Holten. Mevrouw ter Doest-Bos verklaarde namens de VVD-fractie zich van de inhoud van het ingezonden Stuk te distantiëren omdat het naar de me ning van de VVD-fractie niet ter zake is. De jaarlijkse filmavond van de MAC „De Ilolterberg" trok evenals voorgaande jaren weer een zeer gro te belangstelling. Zeker twee honderd motorsportlief hebbers uït Holten en omstreken ge noten in zaal „Amicitia" van het filmwerk van het motorfilmtcam uit Sint Anthonis. Dat dit uit pure amateurs bestaan de team er elk jaar weer in slaagt een zo gevarieerde filfavond te ver zorgen getuigt van een geweldige in zet en enthousiasme. Met filmbeelden van wedstrijden uit het afgelopen sei zoen, in diverse takken van motor sport, wisten zij de avond ruim schoots te vullen. Zo konden cross liefhebbers hun hart ophalen aan beelden van wedstrijden in Meijl en Rhenen en het bloed van de weg race-liefhebbers zal beslist sneller gestroomd hebben bij het zien van de film over de TT in Assen. Al met al een prachtig geslaagde avond. In „de Plattelandsvi-ouw", het maandblad van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen van januari la zen we het volgende: Gelderland is een onmogelijke pro vincie! O nee, niet wat bondsleden be treft, maar de aardrijkskundige vorm. Onze afdeling Hattem bijv. ligt onder de rook van Zwolle, maar bij Overijssel horen de leden niet. De leden uit Dinxperlo zien midden in hun dorp de Duitse grens en zijn zó met hun buren verbonden dat ze samen een ontspanningsgebouw en een zwembad hebben. En het lid uit Kerkdriel dat naar een kaderdag in Arnhem wilde, moest reizen via 's Hertogenbosch! Veel dure en tijd rovende kilometers dus voor verga deringen van pb en kommissies en kaderdagen. Daarom is Gewestvor ming, waar menn in de regering zo over kibbelt, voor ons al lang gesne den koek: drie bondsgewesten heb ben we, onderverdeeld in 17 ringen met in totaal 105 afdelirigèn. Het Y'eefonds „Ons Belang" had een slecht jaar in 1974. Niet minder dan 36 runderen moesten onteigend worden en 2 procent premie gehe ven worden om de schadeloosstellin gen te kunnen uitkeren. En daarme de kwam men er nog niet want ook het kapitaal teerde met ruim duizend gulden in. Dit bleek in de donder dagmiddag ;n hotel Holterman ge houden ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer E. Prins, Het minder opwekkend beeld werd gegeven door de boekhouder de heer E. Voordes, bij het uitbrengen van de jaarverslagen. Het fonds telt 1090 De presidente van de afd. Dijker- hoek van de Ned. Bond van Platte- landsvrouwén mevr. M. Reijink-kers heeft in haar openingswoord op de in café-rest. ,,Het Bonte Paard" Dijkerhoek gehouden jaarvergadering -tevens de' trdditióhelë ..Nieuwjaafif- visite" allen een gelukkig 1975 toege wenst en het pas begonnen jaar voor de vereniging een belangrijk jaar genoemd aangezien de afdeling in dit jaar haar 25-jarig bestaan hoopt te Een 4 tal leden t.w. de dames A. Kroon-Pasman. M. Bosman-Twellaar, A. v.d. Berg-Jansen en B. van Coe- verden-Nekkers sloegen in het afge lopen jaar geen enkele vergadering over en zij ontvingen een presentje. De presidente herinnerde nogmaals aan de mogelijkheid tot het deelne men aan een verkeercursus waarvoor zich tot nog toe en dat nog wel in het jaar van de vrouw maar enkele leden opgaven. Opgave voor deze be langrijke cursus die 23 jan. a.s. zal starten is nog mogelijk. Uit het jaarverslag van de secreta resse mevrouw D. Rensen-Podt. bleek duidelijk dat de afdeling in 1974 zeer actif is gweest. De penriingmeesteresse mevr. M. Paalfan-Kloosterboer maakte in d'r financieel verslag melding van een klein batig saldo. De kascontrolecommissie die be stond uit de dames H. Meijerman- Sluiter en T. Wissink-Haverslag had boeken en bescheiden in orde bevon den. Als bestuurslid werd herkozen mevr. J. Wechstapel-Beltman terwijl in plaats van mevr. Paalman-Kloos- terboer die niet herkiesbaar was, ge kozen werd mevr. M. Stevens-de Gro te. De presidente dankte mevr. Paal man voor het vele werk in het be lang van de afdeling verricht terwijl mevr. Paalman dankte voor de me dewerking die zij in haar functie van de leden heeft gehad. Op 11 februari zal een bezoek wor den gebracht aan het Bejaax-dencen- trum „Diessenplas" te Holten en t.z.t. zal onder deskundige leiding van de heer Lubbersen, ass. Rijks De aandachtige lezer zal bemerkt hebben,' dat in ons commentaar over „Gewestvorming" in de derde regel van onderen de naam „Hol ten" is weggevallen. De gemeente Holten zal n.l. ook onder het eventu ele gewest „Stedendi-iehoek" val len. Landbouw Voorlichtingsdienst een ex cursie worden gemaakt naar enkele bedrijven (ligboxenstal, kalveropfok e.d.). Na de pauze werd. de Nieuwjaars- visite'gehouden compleet met oliebol- *leri', appelflappenAi borreltje en bin go waarmee verschillende leuke prij- jes waren te winnen. Al met al een hëel gezellige avond en een prima start van het jubileum jaar. runderen van 110 leden met een ver zekerde waarde van f 1.325.150, De inkomsten bedroegen f 42622,20 en de uitgaven f 43770,98, zodat 1974 een nadelig saldo opleverde van f 1.148,75. Het kassaldo, dat op 1 januari 1974 f 7.255,10 bedroeg verminderde hier door tot f 6.106,32. De kascontrolecommissie bestaan de uit de heren B. J. H. Bronsvoort en Joh. Wissink had de boeken keu rig in orde bevonden, zodat de heer Voordes, onder dankzegging voor zijn beheer, decharge werd verleend. De nieuwe commissie zal besteaan uit de heren Joh. Wissink, Hbk 83 en G. Meijer uit Espelo. Bij de bestuursverkiezing werd voor de heer E. Prins, die zich wegens zijn gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, als bestuurslid gekozen de heer F D. J. Slijkhuis, wegens bedrijfsbeëindiging niet meer beschikbaar was, de heer Joh. Wis sink, Hbk 65. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren J. Oolbekkink, Hbk 63 en J. A. Reevoort, hook 81, werden E44, en voor de heer E. Reilink, die met bijna algemene stemmen herko zen. Bil de rondvraag werd besloten om de runderen wederom te verzekeren voor maximaal f 1300, De heer Voordes heeft de afgetre den voorzitter Prins bedankt voor het vele werk dat hij voor het vee fonds in de loop der jaren heeft op geknapt. In de op ledenvergadering volgende bestuursvergadering werd de heer J. H. Aanstoot, Borkeld 67, tot voorzitter gekozen. De heer J. W. Reijlink is woens dagmiddag door het bestuur van „De Vrijheid" gehuldigd in verband met feit dat hij 25 jaar zitting had in het bestuur. De voorzitter van de Melkleverings- vereniging Holten en Omstreken afd. Coberco de heer J- H. Veneklaas Slots bracht hem dank voor het ve le en belangrijke werk dat werd ver richt en bood als blijk van waarde- Voorzitter J. H. Veeneklaat Slots (rechts) wenste de heer Reijlink geluk met zijn zilveren jubileum. ring een prachtige electrische boor machine aan. Aan mevr. Reijlink-Kers werden bloe men aangeboden. Na de verspreiding van het Carna- vaiboekje begint Holten in de juiste stemming te komen. „De Fienpreuvers" ontvingen vele enthousiaste reacties op dit boekje. Aan sommige mensen die zich ver wonderd hebben over het noemen van namen van bekende Holtenaren in de mopjes tussen de advertenties werd gezegd dat hier niets persoon lijks mee wordt bedoeld. Ongetwijfeld zal het zaterdagavond in de residentie van „De Fienpreu vers" (zaal „Amicitia") een dave rend feest worden. Dat de carnavalskoorts in Holten heerst blijkt wel uit de nu reeds bin nenkomende aanmeldingen voor deel name aan de grote optocht (o.a. de Boerendansex-s, SV „Holten", Bergrui- tersponyclub, Holtense Muziekvereni ging, Muziekvex-eniging „Wilhelmina" te Rijssen enz.). Evenals vorige jaren wordt in de ko mende weken de belangrijke collecte voor het werelddiaconaat gehouden Een groot aantal kerken in Nederland houden de collecte voor het wereld diaconaat in deze tijd sinds de afschu welijke watersnoodramp van 1 febru ari 1953, die zuidwestelijk Nederland zo zwaar heeft getroffen. Zoals Ne derland toen geholpen werd door an deren, zo willen Nederlandse kerken zich inzetten voor hulp in noodsitua- ties waar ook ter wereld. In de Ne derlandse Hervormde Kerk is de sec tie internationale hulpverlening van de Generale Diakonale Raad uitvoe- rings- en coördinatiepunt van het we- relddiakonalë werk van de gemeen ten. 'Gok nu wéér wórdt van de .ge meenteleden gevraagd mede-verant woordelijk te -zijn voor dit werk. Al lereerst door een financiële bijdrage. Voor 1975 heeft de sectie internatio nale hulpverlening een takenpakket aanvaard van samen drie en een half miljoen. Daarbij behoren de zgn algemene projecten, die op het oog minder spectaculair zijn dan de spe cifieke hulpprogramma's, maar be slist niet minder noodzakelijk. Die algemene projecten hebben be trekking op het vluchtelingenwerk van de Wereldraad van Kerken (f 300.000,het werk voor gevan genen (f 125.000.en hulp aan min der draagkrachtige kerken in Oost- Europa door verspreiding van bijbels en christelijke lectuur, restauratie van kerkgebouwen, zorg voor predi kanten en verspreiding van medi cijnen (f 250.000, Daarnaast is er een groot aantal hulpplannen gericht op allerlei nood in verschillende delen van de wereld: projecten op 't gebied van landbouw, onderwijs, geneeskundige hulp, vor mingswerk, opvang van kinderen en zovoort. Het projectenboekje 1975, dat binnenkort aan alle diakonieën predikanten wordt toegezonden, geeft over al deze plannen meer informa tie. Het is mogelijk, dat een gemeén- te een project uitkiest om zich daar verder in te verdiepen en er aktie voor te voeren. De wex-kloosheid neenxt nog steeds onrustbarender vormen aan en is inmiddels in het Gewest Deventer tot ongekende hoogte gestegen. De komende maand moet nog met ec verdere stijging Wfojjfffjfc i - (tot 6a Th procent;. .stiiaL, trad de ina O M de burgerlijke- en utiliteitsbouw, (plus 105), metaal (plus 20), land bouw (plus 38) en G.YY'.YV. (plus 24). De vraag daalde ver tot goed 1 pro cent. In de bouwnijverheid is de vraag geheel nihil, terwijl er ook in de metaal een lichte daling was. Bij de vrouwen daalde de gere gistreerde ax-beidsi-eserve als ge volg van de vex-koopdrukte in de de tailhandel in verband met St. Niko- laas en Kerst, alsmede in de admi nistratieve sfeer in verband met in ventarisaties en belansen. De jeugdwerkloosheid gaat ook in het Gewest Deventer gx-ote zorgen baren (12 px-ocent van de ger. ar beidsreserve is jonger dan 19 jaar). Er. zijn geen aanwijzingen, dat hier spoedig verandering in komt. De vraag (12) is bijna nihil. Ook het aantal 50-jarigen en ouder, dat de vorige maanden redelijk constant bleef, begint nu verontrusten te stij gen. Bij de vrouwen geven de cijfers een gunstiger beeld te zien, doch de verwachting is, dat de komende maanden weer een stijging zal op treden. Verdeeld over de gemeenten in het rayon Deventer bedroeg het aantal werklozen als volgt. Daarbij liggen Raalte (273-8.4 procent) en Holten (78-7.1 procent) aan kóp. Tussen haakjes bij onderstaande opsomming de cijfers per ultimo november. Bathinen 26 is 4.7 pet. (22 is 4.0 pet.), Deventer 983 is 5.9 pet. (880 is 5.3 pet.). Diepenveen 75 is 4.8 pet. (58 is 3.7 pet.). Holten 78 is 7.1 pet. (65 is 5.9 pet), Olst 77 is 4.1 pet. (52 is 2.7 pet), Raalte 273 is 8.4 pet. (176 is 5.4 pet.), totaal 1512 is 5.9 pet. (1253 is 5.0 pet.). Tijdens de jaarlijkse gezellige avond van de Holtense Toneel club >,O.C.H." heeft voorzitter J. Oosterkamp de gouden speld uitgreikt aan Jan Holterman (Jan van Liezen) die 25 jaar bij O.C.H. op de planken heeft ge staan. Holterman is de vierde O.C.H.-er. die met goud werd onderscheiden. De heren A. R. Hommes, carrosse riebouwer, J. YV. Baltes, chauffeur. J. ten Have, elektricien en H. Lep pink. magazijnbeheerder allen te Hol ten herdachten het feit dat ze 25 jaar geleden in dienst kwamen bij de Overijsselsche Autobus Diensten ,OAD" te Holten. Ze werden door de. directie ontvangen in hotel .Hol terman" waar directeur A. J. Hodes te Ryssen namens het bedrijf woor den van dank en grote waardering sprak tot de jubilarissen van wiens vakmanschap men nog graag een aantal jaren wil profiteren. Dat ze 25 jaar by de OAD bleven bewijst dat ze het hier wel naar de zin hebben gehad zo besloot de heer Hodes. Hij bood namens de directie de vier per soneelsleden een gouden horloge aan en offreerde hun dames bloemen. In 1974 is vooral als gevolg van zul ke acties voor specifieke hulppro gramma's de opbrengst voor het we. relddiakonaat belangrijk gestegen. In de eerste negen maanden van 1974 kwam uit giften en collecten 2,7 mil joen binnen tegen 1,3 miljoen in heel 1973. De akties, die werden ge houden v.d. Sahel-landen (f 235.000,— en Bangla Desh (f 1.100.000,—), en een gift va, het Rode Kruis van f 266.000,voor een ziekenhuis in Bangla Desh zijn daarbij niet inbe grepen. Alles bijeen zullen giften en collecten voor het werelddiakonaat van de Hervormde Kerk in 1974 on geveer vier en een half miljoen be lopen. Ook in 1975 wil de sectie internatio nale hulpverlening graag in nauw overleg en in samenwerking met an dere instanties hulpwerk verrich ten. Een aantal plannen wordt uit gevoerd in samenwerking met de RAaad voor de Zending ff 528.000. tegen f 400.000.— in 1974). In .het pi-ogramma zijn verder v. f 300.000 projecten opgenomen, die werden aangedragen door de commissisie werelddiakonaat van de Gerefor meerde Zendingsbond. Goede samen werking is er verder met het Alge meen Diakonaal Bureau van de Ge reformeerde Kerken (afdeling we relddiakonaat) en de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluch telingen, die de aanvragen om hulp bij rampen, die de YVereldraad aan de ledenkerken voorlegt, coördineert. Uw gave in het offerzakje (of op gi ro 875587 v.d. Rabobank te Holten, t.g.v. rekening „Werelddiaconaat") wordt dus goed besteed cn is dringend nodig. Door de heer A. Landeweerd, in specteur Ned. Rundvee Stamboek te Barchem werden de volgende koeien ingeschreven: Gerda 9 b78 en Marietje b 82 van M. Rietberg. Elsje 25 b78. Juliaantje 22 b-f 30 en Elsje 22 b79 van A. Jur- jens. Willy 52 b77 en Willy 48 b77 van J. Haverslag; Frida 14 b-f80. Frida 15 b-f80 van Joh. Boode. Olga 34 AB 85, Marijke 19 b-f83, Olga 31 b-f82 en Bontje 13 b-f81 van B. J. Stevens. Koos je 34 b77 en Roosje 27 b77 van G. H. Blankena; Sientje 5 b-f80 en Dina 2 b-f80 van M. G. Meijerink. Nelly 35 b-f80 van H. H. Bouwhuis. Emma 17 b79 en Adda 76 b-f80 van B. A. Haverslag. Coorie 34 b77 en Dina 19 b78 van H. Bosman. Coba 9 b76 van J. Veneklaas. Elsje 36 b 80 en Elsje 37 b77 van wed. W. F. Tromop. Marie 19 b78 en Jansje 16 b77 van M. J. Klein Horsman. Du- Dutha 4 b77 van H. Mekenkamp. Everline 7 b79 van G. J. Podt. Elske 1 b-f81 van H. Beltman, Markelo. Dora 15 b79 van B. J. Vosman. Door- tje 24 b79 en Toosje 28 b-f80 van H. Worsink. Anna 27 b-f80 van Jhr. A. G. van Coeverden. Dora 14 b73 en Rozette 57 b-f81 van A. Groteboer. Johanna 28 b-f80. Everdien b76, Jo hanna 28 b-f80 en Bea b76 van H. J. W. Scheperboer. Coba 11 b77 van G. J. Veneklaas Slots. Paulientje 4 'd77 van Joh. Wansink. Hendrika 23 b78 van Joh. Bekkernens. Dora 12 b77 en Toos 37 b 80 van E. M. van Schoo- ten. Jannie 18 b77 en Riek 12 b 80 van H. Landeweerd. Voorlopig wer den ingeschreven de stieren Adriaan b- van H. Oolbekkink en Friso fa- van G. ten Dam. De bekende Belgische biochemicus Ir. Buys is er, na enkele jaren gede gen wetenschappelijk onderzoek, in geslaagd een speciale Tulpen-Chrysal te ontwikkeen. Het effekt van deze vinding mag opzienbarend (worden ge noemd en is een belangrijke stap op weg naar verdere popularisering van Nederlands nationale bloem. In water waaraan Tulpen-Chirysal is toegevoegd worden bloemen groter, komen beter op kleur, de stelen wor den sterker (geen "zgn. zwaaien) en de houdbaarheid wordt aanzienlijk verlengd. Dat afgesneden bloemen net zo min als andere planten en dieren (en mensen) van water al léén kunnen leven is eigenlijk een vanzelfsprekende zaak. Planten zijn in staat om via het proces van de koolzuurassimilatie zelf organische bouwstoffen te vormen, nodig voor de ontwikkeling van de plant. Een afgesneden bloem heeft het vermo gen zelf organische stof op te bou wen grotendeels verloren, zodat de ze stoffen in gemakkelijk opneem bare vorm moeten worden toege diend. Deze vinding heeft tot gevolg dat tegenwoordig vele miljoenen bossen snijbloemen langer meegaan.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3