Gewestvorming Gewestvorming verloopt traag Aan de ouders van kinderen Holten zondag naar Wesepe Onderzoek takenpakket voor het gewest Deventer TIENERDAG was een sukses M ill ISAM OOI' Blauw Wit-voorhoede was onproductief Beginnen met doeleindennota nieuws Prinsenbal „Fienpreuvers op 18 januari PROGRAMMA S.V. „HOLTEN' PROGRAMMA BLAUW WIT GESLAAGD VERGADERING GEWESTRAAD DEVENTER SCHIETWEDSTRIJD BEDROG! Uitslag brid gewedstrij d Gevonden en verloren voorwerpen Vrijdag lü januari 1975 3 In zijn oudej aarstoespraak waar in burgemeester Enklaar de raad en de burgerij elk jaar weer uitvoerig inlicht over het geen in het afgelopen jaar tot stand kwam en over hetgeen nodig tot stand moet komen, be klaagt hij zich over de trage gang van zaken ten aanzien van de gewestvorming. Dat de bur gemeester daarin niet alleen staat moge blijken uit hetgeen Jan Joost Lindner daarover schreef in de Volkskrant van 4 januari jl., dat wij elders in dit blad afdrukken. Meer dan een jaar of zes wordt aan deze materie al gedokterd, zonder dat men tot een oplossing is gekomen. Overigens blijkt wel uit het artikel van Lindner hoe moeilijk de problemen liggen. Het is niet alleen een zaak van de minister van Binnenlandse Zaken, maar vrijwel van het ge hele kabinet Voor de gemeenten is het wach ten op een ontwerp-gewestwet. Onder minister Beernink heeft de toenmalige staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, de tegenwoordige voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (V.N.O.), in 1971 een ontwerp- gewestwet opgesteld, maar deze is nooit door de Tweede Kamer behandeld. Maar ook de gemeenten zijn het onderling niet eens. In het pre- rwest Deventer kiest Deventer de eerste plaats voor dit klei ne pre-gewest, in de tweede plaats voor de Stedendriehoek en in de derde plaats voor een Gewest Deventer-Zutphen. Die penveen en Holten bijvoorbeeld kiezen in de eerste plaats voor het pre-gewest Deventer, in de tweede plaats voor Deventer- Zutphen en in de derde plaats voor de Stedendriehoek (Apel doornDeventerZutphen) In de „Concept-structuurschets voor de bestuurlijke indeling: kiest de minister van Binnen landse Zaken voor de Steden driehoek met 15 gemeenten en 391.472 inwoners (blz. 302). Die gemeenten zijn Apeldoorn Bath- men, Brammen, Deventer Die penveen, Epe, Gorssel, Lochem Olst Raalte, Voorst Vorden, Wamsveld en Zutphen. (w.b.) SENIOREN Wesepe—Holten 2.30 u. Holten 2Heracles 2 10.00 u. SDOL 2Holten 3 10.30 u. vertr. 9.30 Holten 4—PH 4 10.00 u. Omhoog 3Holten 5 10.30 u. vertr 9.30 u. Bornebroek 3Holten 6 11.45 u. vertr 9.45 u.- Wierden 3—Holten 7 10.30 u. vertr 9.30 u. Holten 8Rood Zwart 7 10.00 u. SDOL 5Holten 9 10.30 u. vertr 9.30 u. Holten 10—SOS 6 10.00 u. JUNIOREN Holten Al—SWN Al 2.30 u. Holten A2—Enter A2 12.45 u. Holten B2—Sp. Rijssen B2 2.20 u. Holten Cl—Enter Cl 1.15 u. Holten C3—SDOL C2 12.00 u. De elftallen BI, C2, Dl en El zijn vrij. Zaalvoetbal Goor 11 januari. Holten El—SDOL El 14 u. v. 13.30 u. Holten DlHector Dl 15.30 u. v. 15 17.30 Delden Dl—Holten D2 18 u. SENIOREN RKSV 1Blauw I 14.30 u. (vriendschappelijk) Blauw Wit 2—SVZW 3 2.30 u. Excelsior 10—Blauw Wit 4 12.30 u. 11.45 u. Blauw Wit 5—Excelsior 11 11.00 u. Blauw Wit 3—Blauw Wit Junioren Al 10.00 u. JUNIOREN Blauw Wit El—MW BI 2.30 u. Blauw Wit B2—Almelo B2 12.45 u. Blauw Wit Cl—Enter V. Cl 15.00 t DES C2-Blauw Wit C2 10.15 u. v. 9.5 ZAALVOETBAL Blauw Wit Dl—Enter D2 13 u 12.15 u. Blauw Wit El—Enter E2 13 u. 12.15 u. DEN HAAG 1975 is het jaar van de vrouw, van de monumenten en van wat al niet, maar het jaar van een Thorbeckiaanse vernieu wing van de sleetse bestuurlijke or ganisatie zal het vrijwel zeker niet worden. Hoewel door de hele Twee de Kamer en tal van betrokkenen in het land herhaaldelijk om spoed wordt gevraagd, is het tempo van het ministersoverleg tergend traag, zo verluidt in kringen rond het mi nisterie van Binnenlandse Zaken", aldus Jan Joost Lindner in de Volks krant van 4 januari j.l. De zaak is na lange en vruchtelo ze ruzies tussen vooral de ministers De Gaaij Fortman (Binnenlandse Zaken) en Gruijters (Ruimtelijke Ordening) over taken en omvang van de gewesten, nu in handen van een werkgroep uit de ministerraad de „Micog". Daarin zitten naast ge noemde ministers: Den Uyl als voor zitter, Van Doorn (CRM), Duisen- berg (Financiën) en Van Agt (Jus titie). Deze selectie had niet met bestuur lijke problematiek, maar met poli tieke vertegenwoordiging te maken: alle in het kabinet deelnemende par tijen zijn vertegenwoordigd, waarbij Den Uyl alg een boven de partijen zwevende minister-president is ge dacht, de schone schijn van het staatsrechtelijke boekje. Voorals nog heeft de Micog zich niet ge splitst in Keerpuntianen en aanhan gers van het christen-democrati sche „Groene Boekje" dat zou ze op gewestvormingseebied ook niet ver gebracht hebben. In feite hebben de ministers nog bijna niets gedaan, want ze zijn pas eenmaal, in december, bijeen geweest, hoewel de commissie al in juni ingesteld werd. De ministers hebben elkaar en dus ook de amb tenaren met gemene vraagjes be stookt en nu wordt naar antwoorden gezocht voor de tweede zitting van de Micog in februari. In dit tempo kan de discussie nog wel enkel ka binetten-Den Uyl duren. Micog wordt bijgestaan door een ambtelijke commissie met top- lieden van de zes ministers en deze club heeft wél nijver gearbeid. Er liggen nu twee modellen voor een geheel nieuwe bestuurlijke organi satie van Nederland, die elk weer onder te verdelen zijn in twee vari anten. De ambtenaren zijn dus erg ver deeld en de ministers beginnen met wat vragen en duwen aan de strijd om de definitieve keuze. Maar modellen lopen zo principieel uiteen en de varianten daarbinnen zijn ook van zo'n groot belang, dat van snel even kiezen geen sprake zal zijn. Een opmerkelijk feit is daarbij dat de in november gepubliceerde „ontwerp-structuurschets" met een indeling van Nederland in 44 be stuurlijke eenheden vrijwel geen rol speelt en dat. trouwens de tegen stellingen in het algemeen min of meer los staan van de gevechten, die al een jaar of zes over deze las tige materie gewoed hebben, geschiedenis van de gewestvorniing. toont niet een „opnieuw beginnen' per kabinet, het gebeurt soms zelfs vaker in één kabinetsperiode. Beide modellen die in de ministe riële werkgroep op tafel liggen hebben ééri ding gemeen: als het lager bestuur versterkt is, moet de financiële greep die het rijk heeft op de lagere organen, een heel stuk minder worden. De meeste „doel uitkeringen". de gelden die afzon derlijke ministeries aan gemeenten en provincies geven en die op één bepaalde manier besteed moeten worden zullen dan worden afge schaft. Het principiële belang hier van is, dat de lagere bestuursorga nen veel meer hun eigen prioritei ten mogen kiezen. Voor het eerst in lange tijd stoot „Den Haag" dan macht af. Neder land wordt minder bureaucratisch- centralistisch. Over de vraag, welke nieuwe be stuursorganen die macht over zeer aanzienlijke geldstromen (en dus over voorzieningen en verdelings vraagstukken) zullen krijgen, zijn de departementen zeer verdeeld. Financiën en Binnenlandse Zaken denken (met steun van Algemene Zaken en CRM) aan grote bestuurs- eenheden met een sterk ambtena renapparaat. Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening gaat uit van kleinere eenheden, die beter toe gankelijk zijn voor d burger. Justitie neemt nog geen standpunt in. Politiek klopt dat in zoverre dat minister van Agt's partij, de KVP, in deze strijd als een van de weini gen ook nog een standpunt heeft ge formuleerd. Formeel gaat het om standDunten van topambtenaren met hun diensten achter zich, de Haagse bureaucratie kent alleen goed gevulde arena's in feite speelt de opvatting van de minis- De heer W. C. Damen, leraar aan -de Holtense Scfcolengfcmeei^chap slaagde te Nijmegen voor het docto raal examen Franse taal en letter kunde. U kunt u uitdrukken, praten, gehei men vertellen, gezellig meedoen, dat kunt u, doordat u kunt praten, door dat uw taal zich heeft kunnen ontwik kelen Dit is beslist niet „zomaar vanzelf gekomen" De één heeft er weinig, de ander heeft er veel moeite mee gehad. Maar dat bent u allang weer verge ten of toch niet? Hoe ook, u wilt uw kind de beste hulpmiddelen bieden die u te bie den hebt. Welnu, een van de belang rijkste hulpmiddelen voor het kind Is de taal. De taal helpt begrijpen helpt de aandacht op iets te richten maakt contact mogelijk helpt bij het leren van nieuwe dingen, enz. enz. „Slechte schoolvorderingen bij kleine kinderen berusten maar al te vaak op een verwaarloosde taa)- opvceding". De grote kinderpsychologe Prof. Bla dergroen zegt: „Vele ouders menen, dat kinderen vanzelf leren spreken en dat vooral omgang met andere kinderen daartoe bijdraagt. Dit is mijnsinziens eeen grote dwaling. De eerste taaluitingen ontstaan in de zeer intieme verhouding met de" vol wassene, die 't kind in de individuele benadering vertrouwd maakt met M* •outactmiddel bij uitnemend heid: de TAAL. Het kind brengt het vermógen tot leren spreken mee. Wat het zal spreken en hoe het dé taal zal veroveren hangt af van de Dat voor een goede taalontwikke ling het kind zijn ouders nodig heeft is u wel duidelijk. Maar juist omdat u dit weet, en u het kind graag de beste hulpmiddelen wilt meegeven, zult u zich ongetwijfeld afvragen: „Hoe zouden wij dit kunnen doen?" Vee] kunt u en doet u intuïtief vanzelf spontaan. Wanneer u toch graag meer wilt weten hierover, er samen met ande ren onder deskundige leiding over wilt praten, is daar in Holten al heel binnenkort een gelegenheid yoor. Vier avonden kunt u al luisteren en/ of praten over dit belangrijke deel van uw kind de taalontwikkeling bezig zijn. U kunt zich hiervoor de ze maand opgeven bij: mevrouw Harmsen, Houtweg 20, telef. 1481: MEVROUW Van Ieperen, Schouten straat 50, telef. 2126. Van hen ontvangt u alle verdere in lichtingen. distr. verpl. Zr. Rietman, kinderhygiëne. ter al een grote rol. Hij moet alleen de mogelijkheid hebben op minis tersniveau zonder gezichtsverlies door de knieën te kunnen gaan. Binnenlandse Zaken en Financiën willen ongeveer twintig „provin cies nieuwe stijl". De Randstad-pro vincies en de grotere provincies „buiten" (in ieder geval Gelder land en Noord-Brabant) worden in twee of meer stukken gehakt, ter wijl de kleinere provincies waar bij het op dit punt gevoelige Fries land hun huidige omvang houden. Deze provincies nemen in ieder ge val alle huidige provinciale taken over. plus een deel van de gemeen telijke taken. Maar over welk deel lopen de opvattingen van met na me Financiën en Binnenlandse Za ken sterk uiteen. Fianciën heeft zich (voor het eerst) in deze strijd gegooid met een zeer radicaal hervormingsplan. De twintig nieuwe provincies krij gen elk een zeer grote geldpot en bijna alle gemeentelijke bevoegdhe den, plus grote ambtelijke staven. Zij kunnen naar eigen inzicht geld en bevoegdheden delegeren naar de gemeenten, maar zullen dat alleen doen als die gemeenten zich nauwkeurig aan de provinciale voorschriften houden. Deze provincies krijgen in het plan van Financiën ook een ruim eigen belastinggebied. Dit gaat uit van de bestuurlijk zeer gezonde gedachte, dat wie ingrijpend po litieke prioriteiten bepaalt, dan ook verantwoordelijkheid moet dra gen voor de lasten die aan de bur gers opgelegd worden. In de opzet van Financiën worden de twintig provincies duidelijk een zwaai-te- punt in het Nederlands bestuur. Het departement trekt uit deze op zet een consequentie die als onver mijdelijk gepresenteerd wordt: zoveel taken van gemeenten naar provincies nieuwe stijl overgaan, zullen ook veel ambtenaren moeten overstappen. Dit betekent dat de secretarieën van kleine gemeenten wel erg klein worden. Financiën vindt dat de keuze voor twintig sterke provincies betekent, dat gemeenten veel groter moeten wor den: minimaal zo'n 25.000 inwoners. Dat betekent een zeer radicale ge meentelijke herindeling, samen met de provinciale herindeling. Het plan van Financiën zit be stuurlijk gezien tamelijk logisch in elkaar. Het bestuur wordt efficiën ter. Het probleem van het lokale bestuur en daar begon de hele discussie over gewestvorming mee wordt eigenlijk opgelost door het lokale bestuur vrijwel op te heffen. Fr resteren alleen nog zeer grote gemeenten en die zijn nog aan han den en voeten gebonden aan de pro- vicies. Daaruit vloeit meteen het grote bezwaar van dit technocratische plan voort: de lokale democratie es sentieel voor het democratisch ge halte van een samenleving, wordt onthalsd. Burgers <31e iets willen veranderen kunnen alleen nog met spandoeken in de provinciale hoofd steden gaan staan, een wel zeer om slachtige en summiere wijze om in vloed van onderop gestalte te ge ven. De variant van Binnenlandse Za ken verschilt aanzienlijk maar is veel waziger uitgewerkt. Ook Bin nenlandse Zaken gesteund door een nogal abstract rapport van de Voorlopige Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, die alle gegevens van het ministerie kreeg wil twintig provincies, maar wil daarnaast ook de gemeenten veel meer intact laten. De provincies ma ken de plannen, de gemeenten krij gen „in medebewind" de uitvoering. Het risico hiervan is. dat de ge meenten de provinciale opdrachten voor een deel aan hun laars kunnen lappen. In parlementaire kring wordt de vrees uitgesproken dat. het plan nen maken van de provincies een „soort werkverschaffing voor hun werkloze academici" wordt. De voorstanders van grootschali ge oplossingen voor het binnenlands bestuur zijn zowel in de Kamer als - op ambtelijk niveau ver in de meer derheid. Maar de essentiële ver schillen tussen de uitwerking door Financiën en Binnenlandse Zaken lei den tot een kloof in dit kamp. De voorstanders van kleinere bestuurs- eenheden, die de lokale democra tie een veel belangrijker gegeven vinden, hopen bij de komende ge vechten de tegenstellingen bij de tegenpartij uit te kunnen buiten. Minister Gruyters (Ruimtelijke Ordening) en zijn ambtenaren heb ben zo verluidt in parlementaire kring bij de Micog een model met kleinere eenheden gepresenteerd. Daarin wordt uitgegaan van zo'n vijftig sterke gewesten. Binnen die gewesten moeten kleine deelgemeen ten ontstaan door opsplitsing van de grotere gemeenten; in totaal j tweeduizend. Die deelgemeenten sluiten beter aan bij de groeiende tendens tot werken in wijk- en buurt- verband, zowel in het welzijnswerk als bijvoorbeeld op het terrein van de stadsvernieuwing. Juist die kleine bestuurseenheden zouden de spitsen va. de lokale de mocratie vormen, terwijl de sterke gewesten het rijk in staat stellen zijn bemoeiers met lokale zaken via deeluitkeringen aanzienlijk verminderen. Alleen dit plan is echt gebaseerd op de problemen van het lokale bestuur en vermijdt de goed kope oplossing van alleen maar schaalvergroting. De schaduwzijden zijn vooral fi nancieel: veel kleine secretarieën zijn in totaal duurder; duurder in elk geval dan wanneer het plan van Financiën wordt uitgevoerd. De besnoeeiing op de Haagse bu reaucratie en het verminderen van papierstromen tussen bestuurslagen zou echter kunnen betekenen, dat Gruijters' plan in totaal goedkoper wordt dan het bestuur nu is. Over de vraag wat er in dit klein schalige plan met de provincies moet gebeuren, wordt verschillend gedacht. Gruijters zelf zou voor stander van opheffing zijn, waarna de regionale verlangens op rijksni veau door een vijftal staatssecreta rissen opgevangen kunnen worden, terwijl het Rijk ook het toezicht op de vijftig gewesten uitoefent. Ande ren willen dat toezicht juridisch, financieel, planologisch laten ver richten door grote provincies, onge veer vijf (ook wel landsdelen ge noemd). Met de Micog als hoofdarena is de strijd om het nieuwe bestuur wel wat concreter geworden. Er kan nu gekozen worden tussen de principi ële visies van Financiën, Binnen landse Zaken en Ruimtelijke Orde ning. Als de publieke en parlemen taire discussie zich daarop toespitst kan die keuze sneller gemaakt wor den dan wanneer het een moeizame loopgravenoorlog tussen ambtena ren en bewindslieden blijft. Het be- j stuur is te belangrijk om aan be stuurders over te laten. I De gewestraad van het Gewest De venter komt woensdag. 15 januari 1975 om 20.00 uur in openbare ver gadering bijeen in het Postiljon-Motel Deventer. Behandeld zullen ondermeer wor den, als ingekomen stukken, de lijke indeling van Nederland (Minis ter van Binnenlandse Zaken) en een Rapport vooronderzoek takenpakket Gewest Deventer. Voorgesteld wordt deze stukken in handen te stellen van het Dagelijks Bestuur van het ge west om pre-advies in overleg met de vertegenwoordigers van de dagelijkse besturen van de gemeenten Lochem, Vorden, Warnsveld en Zutphen, met welke gemeente men het gewest De venter wil uitbreiden. Een voorstel daartoe komt eveneens aan de orde in de vorm van een wijziging „Rege ling Gewest Deventer", dat als naam zal kijrgen, indien de gewest raad met de voorstellen accoord gaat „Gewest Midden-IJsel". Aangezien door toetreding van de vier genoemde gemeenten de werk zaamheden op het gewestsecretariaat zullen toenemen, wordt ook een uit breiding van de personeelsformatie voorgesteld. Tenslotte komt aan de orde een wij ziging van de begroting voor het dienstjaar 1974. In de eerste uitwedstrijd in het nieuwe jaar moet Holten zondag aan treden tegen 't op de onderste plaats op de ranglijst staande Wesepe, dat door 1-0 overwinning van U.S.V. op Kampen op 22 december jl. de rode lantaarn van eerstgenoemde club heeft overgenomen. Dat Wesepe onderaan staat kan ech ter nimmer een vrijbrief zijn voor onze jongens om het nu maar eens wat kalm aan te doen, want juist de ze elftallen in nood willen nog wel eens fel van zich afbijten. De selectie bestaat waarschijnlijk - bij het ter perse gaan was dit nog niet definitief bekend - uit B. Breu- kink, G. Paalman, B. Knapen, G. Soer, J. W. Dikkers, W. Schooien, A. Reijlink, J. Veneklaas, H. Bronsvoort G. Oolbekkink, A. Dekker, S. Krikke en H. Kalfsterman. De supportersclub zal weer een of meer bussen laten rijden, naar ge lang van de behoefte, en doet een dringend beroep op allen om zoveel mogelijk in Wesepe present te zijn om de jongens flink aan te moedigen. De bussen vertrekken om 13.00 uur vanaf het Sportcomplex „Meermans- Blauw Wit I had tegen koploper Drienerlo, dat technisch en tactisch beter speelde, zeker geen overwin ning verdiend, maar de schuld van de 3-0 nederlaag moet ze toch wel he lemaal bij zichzelf zoeken. Na tien minuten kwamen de T.H. stu- Bij de door de s.v. „Eendracht' zaal „Vosman" gehouden wedstrij den waren de resultaten als volgt: Luchtgeweer: Groep A: 1. G. Sghuppert 124 p., 2. G. H. Paalman 1 h. p., 3. H. J. Nekkers 121 p., 4 A. Haverslag 110 p., 5. J. van Asselt 109 p. Groep B: 1. D. J. Nijendijk 109 p., 2. D. Jansen 108 p., 3. G. J. Sluiters 106 p., 4. A. Paalman 105 p, 5. A. Schup- pert 96 p, 6. J. A. Aanstoot 91 p Groep C: 1. E. J- Grootentraast 104 p., 2. A. J. Bieleman 101 p., 3. Geels 73 p, 4. H. J. Bekkemens 71 Bij de onderlinge wedstrijd „Lucht- pistool" van ?-v- „Eendracht' Holten was de uitslag als volgt: G. A. Haverslag 43 p., J. van Asselt 41 p., A. J. Bieleman 39 p. (2 x 10), G. Koopman 39 p. (2 x 9), G. Schuppert 39 p. (1 x 9), G. H. Paal man 38 p, A. Paalman 37 p, A. Schup pert 36 p., E. J. Grootentraast 35 p (1 x 10), H. J. Nekkers 35 p., G. J. Sluiter 32 p.. H. J. Bekkemens 27 p. D. J. Nijendijk 25 p. Zaterdag 18 januari om 20.30 uur start in de residentie Amicitia de tweede daverende carnavalsavond van dit seizoen. Ook dit jaar zullen weer diverse ingezetenen van Hol ten hun medewerking verlenen. De muziek wordt verzorgd door het voor treffelijke orkest o.l.v. Ben Lansink. U doet er verstandig aan kaarten in de voorverkoop te halen bij Foto J. ten Velde of café J. Maats. Bij voor baat reeds een plezierige avond. Eén dezer dagen zult u de tweede uit gave van het programmaboekje der Fienpreuvers in uw bus vinden. Wij zijn bijzonder verheugd dat zovel ad verteerders wederom deze uitgave hebben mogelijk gemaakt. Ongetwij feld zult u dit boekje met een lach op uw gezicht doorlezen en wellicht reeds 'n beetje in car^Svalstemming raken. Mocht u door onvoorziene om standigheden geen boekje bezorgd krijgen dan kunt u er ten alle tijde één afhalen bij J. Maats of foto ten Velde. Op 8 februari, direkt na de optocht zal in de residentie een kindercarna val worden gehouden. Deze mid dag zal onder leiding staan van enke le dames en zal uiteraard worden bezocht door Prins Gert van Gunder met zijn hele gevolg. Mede door de uitgave van bovengenoemd boekje is 't mogelijk om dit feest voor de ju- nior-carnavalisten te organiseren. De kinderen worden uiteraard gekos tumeerd verwacht. Tenslotte nog even aandacht -"oor de optocht. Mocht u op enigerlei i ze willen deelnemen dan verzoeken wij u dit op te geven bij E. Vincent, Molenbelterweg 13, tel. 1420. Wij ho pen (en vertrouwen) dat de telefoon vele malen zal rinkelen. De Fienpreuvers. ,.Een gewest, dat met de gemeenten de verantwoordelijk heid heeft voor de ontwikkeling van de samenleving in de regio, zal door het opstellen van een ontwikkelingsplan dui' delijk coördinerend en integrerend bezig zijn". „Immers aan de gemeenten wordt een integraal plan voor de ontwik keling van de regio voorgelegd, zo dat bij de uitvoering en realisatie van dit plan door de gemeenten en het gewest een beleidsafstemming reeds van te voren in grote lyn aan wezig is", aldus het „Vooronderzoek takenpakket Gewest Deventer", dat is uitgevoerd door de afdeling „So ciaal-Geografisch en Bestuurskundig Onderzoek" (SGBO) van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, op verzoek van het dagelijks be stuur van het gewest. Tot het Gewest Deventer behoren de gemeenten Bathmen, Deventer, Diepenveen, Gorssel, Holten, Olst en Raalte en zullen binnenkort waar schijnlijk behoren de gemeenten Lo chem, Vorden, Warnsveld en Zut phen. Bij dit ontwikkelingsplan gaat het om de volgende sectoren: bevolkingsontwikkeling, wonen/woonmilieu, werken, inkomensverwerking en productiemilieu, openluchtrecreatie, voorzieningsniveau (sociaal-me dische, sociaal-culturele en eco nomische voorzieningen, onder wijs, enz.), verkeer en vervoer en landinrichting en milieuhygiëne. Gat woningbouw Op korte termijn moet worden voor zien in het gat van teminste 3 jaar dat in de Deventer woningbouw zal vallen, menen de onderzoekers (en in. Holten, Red.). Voor langere ter mijn vinden zij een huisvestingspro gramma nodig, waarmee tevens de bevolkingsspreiding wordt gestuurd; het verband met de werkgelegen heidsontwikkeling maakt het wel licht nodig hiervoor een ruimer be leidskader dan het gewest Deventer te kiezen. Onderzocht zou moeten worden wat de meest gewenste sprei ding is van werkgelegenheidsterreinen en arbeidsplaatsen (qua aai-d en aan tal) in het gewest Deventer. De samenstellers van de nota me nen te mogen aannemen, dat het ge bied van de Stedendriehoek (Apel doorn, Deventer, Zutphen, Voorst en zovoorts) in toenemende mate func tioneert als één arbeidsmarkt; in de toekomst zal er mee rekening moe ten worden gehouden, dat de werkge- legenheidsfuncties van deze kernen elkaar ingrijpend zullen beïnvloeden. De ontwikkeling van de winkel functies, die de eigen kern ver te bo ven gaan, kunnen, volgens dc nota. een evenwichtige ontwikkeling van centrumfuncties in het gewest De venter verstoren. Coördinatie op het punt van de distributieplanologie, vinden de samenstellers dan ook ge wenst. In de sociaal-medische sfeer zal in het gewest moeten worden nage gaan hoe 't eerste en tweede echelon beter op elkaar kunnen worden af gestemd en zullen verdere onderzoe kingen moeten plaatsvinden, hetgeen volgens de nota ook zou moeten ge schieden ten aanzien van de meest wenselijke spreiding van onderwijs voorzieningen. Het gewest Deventer zal wellicht kunnen bijdragen aan een stroom lijning van het openbaar vervoer in het gebied en de zorg voor het milieu kan worden gediend door de op de verschillende niveaus te nemen maat regelen beter op elkaar af te stem men. Het gewest Deventer zou wel licht de problemen van de vuilverwij- dering en autowrakken kunnen aan vatten. Een gemeenschappelijke visie achten de samenstellers van de no ta tenslotte nodig voor de vraag stukken van landinrichting, zoals de spanningen tussen landbouwbelang cn milieubelang, de groei van de klei ne kernen en de introductie van niet- agrarische gebruiksvormen in 't bui tengebied en dergelijke. Beperkte planningstaak De taakvervulling door het gewest Deventer op korte termijn dient vol gens de nota als volgt gestalte te krygen. Aan de ene kant moeten de inwoners van de deelnemende gemeente opti maal rendement van het functione ren van het gewes.t kunnen hebben. Maar aan de andere kant mag de tot standkoming van een mogelijk gewest Stedendriehoek voor de wat lange re termijn niet bemoeilijkt worden doordat binnen het gewest Deven ter een herstructurering heeft plaats gevonden sterk gericht op de huidi ge omvang van het gewest. In concreto betekent dit. dat, naar het inzicht van de samenstellers, het gewest Deventer zich vooral 2al moeten bezig houden met een beperk te planningstaak en met stimulerend en coördinerend optreden. Het overnemen van gemeentelijke taken (de uitvoeringstaak), die een zekere „hardheid" aan de structuur zullen geven, dient met voorzichtigheid te worden benaderd. ..Het opstellen van een ontwikke- naam zal krijgen, indien de gewest- telijk en gemeentelijk handelen zal op korte termijn een te grote opgave voor het gewest Deventer zijn. Be ter kan begonnen worden met het opstellen van een doeleindennota. als voorbereiding op een toekomstig ont wikkelingsplan", aldus de nota. denten door Eric Roessink op 1-0 toen 2 verdedigers een voorzet niet on derschepten. Doelman Frans v. Gen nep deelde tenslotte in de misère en zag het houdbare rollertje in het net verdwijnen. Blauw Wit niet aangeslagen door deze tegenvaller ging in de aanval waarbij Nico Labobar uit een voorzet van Jan Verveda alleen voor de doel man kwam. Helaas ging hij te onbe heerst te werk en knalde de bal hoog over de lat. Rust 0-1. Na tien minuten 2e helft kwamen de gasten door Kleine op 2-0 toen van Gennep niet in aktie kwam bij een verre bal die wel naast zou zijn ge gaan, ware het niet dat de snelle Kleine er nog juist even een tikje te gen kon geven. Met nog een kwartier te gaan (Ribberink had inmiddels 0-3 gezorgd) kreeg Blauw Wit meer dere kansen om de nul weg te wer ken doch R. Beldman, Beldsnijder en H. Aanstoot lieten goede tot zeer goede kansen onbenut. Stand le klasse A: Drienerlo 9-16, DVO 9-15, Den Ham 8-11, VESOS 9-10, Blauw Wit 8-8, Eversberg 8-7, Daarle 9-7, Daarlerveen 7-6, Rijssen 9-6. De nekamp 7-5, Boswinkel 9-1. Het op listige wijze uit onze beurs toveren van onze zuur verdiende cen ten, door middel van bedrog, is een oud en helaas nog veel voorkomend verschijnsel in onze moderne maat schappij. We weten al niet beter of het hoort er zo bij. Er komt geen ge weld aan te pas. er wordt alleen ge speculeerd op de goedgelovigheid en argeloosheid van anderen. Blijkbaar wordt -verondersteld' ;dat goedgelovi ge en argeloze mensen dom zijn en dat ze gemakkelijk zijn te bedriegen. Dit laatste is een feit. Ze zijn inder daad gemakkelijk te bedriegen! Maar niet omdat ze dom zijn, maar omdat ze zelf de kunst van het bedriegen niet verstaan en ervan uitgaan dat anderen dat ook niet kunnen... Een voorbeeld van bedrog is de cur sus die wordt aangeprezen en waar van wordt gezegd dat miljoenen mensen er aan deelnemen. „Miljoe nen mensen kunnen zich niet vergis sen", luidt de slogan, die de nog niet deelnemers moet overhalen. Dit is een leugen. Miljoenen mensen kunnen zich wel degelijk vergissen. De miljoenen in Nazi Duitsland zijn daar met hun opgeheven rechter arm maar al te zeer een voorbeeld van gebleken. Ik kom op dit verhaal omdat in de handel een apparaatje is verschenen dat inhaakt op de lotto en dat voor nog geen twintig gulden wordt aange boden, zo in de trant van: „Het ap paraatje helpt u de zes getallen sa men te stellen op dezelfde manier waarop de lotto-apparatuur dat ook doet". Het apparaat heeft een soort pomp- bediening. Wie op de zijkant drukt ziet voor een zestal ronde venster tjes zes verschillende getallen ver schijnen. Het beroerde is echter, dat dit apparaat niet met een soort navel streng met het echte lottoapparaat verbonden is en dat ze van eikaars bestaan ook niets afweten. Het is dus een aperte leugen dat dit apparaatje u ook maar iets kan hel pen op de weg naar geluk. Het kan niet meer dan u zelf ook kunt. nl. zes willekeurige getallen kiezen. Het kost alleen weer geld dat nuttiger kan worden aangewend. Wie desondanks blijft denken dat dit apparaat hem echt kan helpen om de lotto te winnen, die is echter niet meer te helpen. D.J.M. kamp". Men kan zich opgeven voor busvervoer in de kantine. Eventueel via telefoonnummer 2099. Er wordt gerekend op een grote deelname. Na het gelijkspel (2-2) tussen Raalte en Kampen is de stand in 4H thans als volgt: Holten Roda Broekland Lemelerveld U.D. Heracles Spel. Overwet. Kampen Sallandia Raalte U.S.V. Wesepe 11 9 1 1 19 11 8 2 1 18 11 6 4 1 16 11 6 4 1 16 11 5 1 5 11 11 5 1 5 11 11 5 0 6 10 11 1 5 5 11 2 1 11 1 1 28-6 32-16 20-12 23-16 18-20 17-22 18-13 17-19 16-25 12-21 17-28 7-27 (De stand in ons vorige nummer was fout. De drukkerij had de foutieve stand van het Dagblad van het Oos ten overgenomen en niet onze stand). 1. Meijers-Dekkers 69.44 pet., 2. van Iddekingen-Geerestein 58.33 pet., 3. v Zoest-Grobben 51.39 pet., 4. Spijker- Disbergen 48.61 pet., 5. Dekker-Groot Obbink 47.22 pet., 6. Dijkstra-Bontje 45.14 pct„ 7. Van Witzenburg- van Veen 43.75 pet., 9. heer en mevrouw Sawada 41.67 pet. Stand na 16 wedstrijden: 1. Meijer- Dekkers 59.35 pet,, 2. echtpaar v.cL Meulen 55.09 pet., 3. Spijker-Disber- gen 52.50 pet., 4. Hanenburg-Bogaard 51.42 pet., 5. echtpaar Rustebiel 51.25 pet., 6. van Iddekinge-Geerestein 50.91 pet., 7. dames Witzenburg en van Veen 49.42 pet., 8. van Zoest- Grobben 48.74 pet., 9. Dijkstra-Bontje 48.12 pet., 10. Goorman en Groot Ob bink 47.30 pet., 11. echtpaar Sawade 40.98. Gevonden: een zilveren kettinkje „Herma"; 2 kinder wanten, rood bruin gevoerd; houten trap; bloedko ralen armband; regen-broek; jong hondje. Verloren: bruine dames portemon- noie, inh. 4 tot 10 gulden; school- etui, spijkerstof, blauw, inhoud: pas ser, vulpen, vulpotlood, ballpoint; steunzool; sleutel-bos in een bruin étui met ongeveer 5 sleutels; gou den dameshorloge met doublé band je; papieren cheque RABO bank, au tokeuring; rechter bruine stoffen handschoen; portefeuille met rijbe wijs, kentekenbewijs enz.; wieldop Toyota; zwarte bouvier „robbie"; bruine ceintuur met gesp; bruine portemonnaie met ongeveer f 1,50 en een pasfoto; Drentse patrijs-hond, roepnaam Boris, leren plus vlooi enband om stamkaart OAD; zwar te etui met sleutels; leesbril en een zwarte etui; zwart leren armbandje; groene portemonnaie, inhoud plm. f 12,50; bril, paars/rose montuur; hui sleutel „nemef" no. 10. Na een succesvol denkspelentoer- nooi en goed geslaagde record-breek- pogingen, met o.a.: één uur op één been staan, 52 minuten jojoën, 387 se conden touwtjespringen en in twaalf tellen een ballon op blazen, is het (ft weekend weer tijd voor wat filrb- werk. Vrijdagavond 10 januari (16 jaar en ouder) en zondagmiddag 12 januari (alle leeftijden) vanaf respectievelijk 20.30 uur en 14.30 uur draait in jeugd- sociëteit „de Schure" de film: „Kuif je en de zonnetempel". Deze komische tekenfilm van Hergé kost je als lid f 2,en als niet-lid f 2,50. KUIFJE EN DE ZONNETEMPEL Op geheimzinnige wijze komen een aantal geleerden om het leven. Ze wa ren lid van de expeditie, die het graf van Inka Raskar Capac ontdekte en de mummie mee naar Europa na men. Prof. Zonnebloem, die bij toe val de armband van de mummie droeg wordt ontvoerd. Kuifje ver moedt dat hij naar Peru is gebracht. Samen met zijn trouwe hond Bobby, Kapt. Haddock en de detectives Ge- brs. Jansen, reist hij naar Zuid Ame rika. Na een gevaarlijke tocht door oerwouden en woeste bergen, berei ken zij het bolwerk der Inka's. Onze vrienden worden door de vijand ver rast en gevangen genomen. Zij wor den veroordeeld tot de brandstapel als zoenoffer voor de zon. Doch Kuif je zou Kuifje niet zijn wanneer hij zichzelf en zijn vijanden niet zou we ten te redden. Dankzij een scherozin. nige list worden ze vrijgelaten en ko men als vrienden afscheid van de dienaren van de Inka's nemen. Op maandag 30 december j.l. werd er in 't Paalhuis en in de Schure een Tienerdag gehouden voor de jongeren van 13 t.m. 15 jaar. Het doel van de ze dag was, te komen tot de start van het Tienerwerk binnen de Stich ting voor Sociaal en Kultureel Werk voor Holten. 73 tieners waren 's mor gens om 10.00 u. naar de Beuseberg getogen om aan deze dag deel te ne men. Tijdens deze dag werden de Tieners gekonfronteerd met een verscheiden heid aan aktiviteiten, welke binnen deze werksoort tot één van de mo gelijkheden kunnen behoren. 's Morgens werden de jongeren ver welkomd met een kopje koffie, waar na de opening plaatsvond. Na de ope ning werden de deelnemers in diver se groepen verdeeld, welke ook de ge hele dag werden aangehouden. Het geheel werd gerealiseerd d.m.v. een spelvorm. Nadat de groepen zich ge formeerd hadden werd er begonnen met mondiale ekspressie. Iedere groep kreeg de gelegenheid om ca. 20 minuten 'n opgegeven opdracht tot 'n kort toneelstukje voor te bereiden. Na deze ekspressie werden er enke le gezelschapsspelen gedaan in de vorm van een estafette. Daarna was er een korte pauze, wel ke gebruikt werd om met elkaar na der in kontakt te komen, en om een broodje te nuttigen tijdens een wan delende lunch. Om twee uur werd er I begonnen met de speelfilm, welke bij de jongeren goed in de smaak is ge vallen. Na de film werd er een vossejacht gehouden, dit om een ieder even een schepje frisse lucht te laten opsnui ven. Nadat een ieder van deze yos- sejacht was teruggekeerd, werd er een diskussie gehouden over het tie nerwerk. Een kleine 20 jongeren gaven zich op om mee te denken en te helpen met de eerste aanvang van deze nieu we werksoort binnen de Stichting. In januari zal dan verder aan dit werk nader aandacht worden besteed en zo kunnen dan de jongeren van 13 t.m. 15 jaar binnenkort iedere week aan de Beuseberg hun aktivi- teit realiseren, dit in samenwerking met de beroepskracht. Na deze dis cussie werd er een Boerenkoolfuif ge houden. De keukenstaf, welke bestond uit en kele vrijwilligers van de Schure heeft zich dan ook goed geweerd deze dag. Het eten was prima verzorgd. *s Avonds werd er een dropping ge houden, waarbij gelukkig niemand verdwaald is geraakt. Aan 't slot van deze dag was er tot half elf 'n disko- bal waarbij men niet al te snel uit de stoel kwam. Om half elf gingen alle jongeren die aan deze dag hadden deelgeno men moe maar voldaan huiswaarts. Al met al een zeer geslaagde start van het Tienerwerk binnen de Stich ting voor Sociaal en Cultureel werk te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3