Oudejaarsrede burgemeester mr. W. H. Enklaar t Financiën Ruimtelijke Ordening V olkshuisvesting Onderwijs Sport V olksgezondheid Wegen en Verkeer Rui 1 ver kavelin g Maatschappelijk- en Cultureelwerk Herdenkingen en plechtigheden Bevolking Recreatie en Vreemdelingen verkeer Handel en Nijverheid Bedrijven Politie Brandweer Onderscheidingen Gewest Energiebedrijven Gemeenteraad Gemeentelijk apparaat Kerken Vrydag 3 januari 1975 3 Mijne dames en heren, leden van de raad en gij allen, die in gemeentelijk verband de onzen zijt. In der jaren loop hebben wij op het einde van ieder jaar telkens weer verzamelen mogen blazen, om ons tezamen te bezinnen op datgene, wat wij in het ten einde neigende jaar op het gemeentelijk erf ervoeren. Het was daarbij mijn taak u te bepalen bij een aantal saillante punten, daaraan zo hier en daar op eigen titel enige beschouwingen verbindend. Ik zelf heb deze oudej aarsbij eenkomst van uw raad, waarbij zoveel mogelijk onze medewerkers tegenwoordig waren, immer gewaardeerd, omdat op een avond als deze bestuurders en de hun toe gewijde ambtenaren en ook zij, die wij regelmatig op het gemeentelijke pad ontmoeten, samen de rijen sluiten, samen ook nog eens inventariseren, welke de resultaten van gemeenschappelijke arbeid waren, samen ook hun saamhorigheidsgevoel versterken. De bestuurder, die de verantwoordelijkheid draagt voor genomen besluiten, treedt naar buiten met alle goede en soms ook kwade kanten van dien, de ambtenaar, die de besluiten voorbereidde, de bestuurder ten goede raadde, blijft meestal op de achtergrond. Vanavond, nu wij de balans opmaken van ons doen en laten in het jaar 1974, horen ook zij in ons midden en zijn wij blij met hun aanwezigheid. Vanmiddag, mag ik dan weer al? Uw croniquer. Uw aandacht vragen voor het jaar 1974, zoals dat zich aan onze gemeente heeft gepresenteerd. Ik meen, dat ik het dit jaar iets an ders zou moeten doen, omdat veel. waarvan ik in mijn ouderjaarswoord gewaagde, reeds te vinden is in de nota van aanbieding bij de gemeen tebegrotingen 1975. Het zou van het goede wat te veel lijn, wanneer ik U vanmiddag op nieuw zou gaan vermoeien met cij fers en details, die U uit andere hoof de reeds bekend zijn. De voorwerpen van onze zorg en arbeid rubricerende moge ik in de eerste plaats Uw aandacht vragen voor de Geconstateerd mag worden, dat de financiële toestand dezer gemeente gezond genoemd mag worden. Hier door kon in het afgelopen jaar in al le bescheidenheid een aantal investe ringen geschieden. Ook in het komende jaar biedt het ons ter beschikking staande budget mogelijkheden om een aantal zeer ge wenste kapitaalsuitgaven te doen. Het totale budget van onze gemeen te bedroeg in 1974 25 miljoen, tegen 30 miljoen in 1975, terwijl het budget rond vier miljoen omvat Het is verheugend dat de zo lang gewenste verordening op de subsidi ëring van culturele-, sport- en jeugd verenigingen zijn beslag konden krij gen, waardoor deze verenigingen in den vervolge te voren weten, waarop zij kunnen rekenen. De verzuchting, door mij het vori ge jaar geslaakt, omtrent de eindelo ze weg, die men te gaan heeft, alvo rens een bestemmingsplan door de procedure van vaststelling en goed keuring te kunnen loodsen, slaak ik na de ervaringen van het afgelopen jaar nog dieper. Wij zijn met deze procedure daar mede in Nederland op een heilloze weg geraakt. Werkte het provinciale toezicht op ons planologisch handelen in het ver leden reeds uitermate vertragend en soms ook frustrerend, de omstandig heid, dat iedereen en dan ook ieder een, met kennis van zaken of daar door in geen enkel opzicht gehinderd, zich op het planologische jachtter rein kan begeven, maakt, dat je met zorg voorbereide plannen niet of pas na jaren en soms na zeer vele jaren de eindstreep halen. Het is duidelijk dat deze dan weer verouderd zijn en men weer opnieuw kan beginnen. Het. perpetuum mobile is hiermede dan eindelijk uitgevonden. Ruimtelijk ordenen, wil zeggen zo danige bestemmingen voor de grond bepalen, dat bij een groeiend inwo nertal en een toenemende ruimtebe hoefte per hoofd, de voor een toe komstige situatie te verwachten men selijke activiteiten zodanig over het gebied gespreid kunnen worden, dat de voordelen maximaal en de nade len minimaal zijn. Het is duidelijk, dat deze gemeen telijke taak met uiterste zorgvuldig heid en gewetensvol dient te worden volbracht. Aan de andere kant spreekt het eveneens vanzelf, dat daarbij voort varendheid niet kan worden gemist. Bestemmingsplannen worden ge maakt, omdat zich duidelijke be hoeften hebben aangediend, waaraan een zich van zijn verantwoordelijk heid bewust gemeentebestuur zich niet kan en niet mag onttrekken. Pla- onlcgie wordt echt niet bij wijze van tijdverdrijf bedreven. Het is eveneens begrijpelijk, dat zij, die het behoud van het landschap ter harte gaat wie gaat dat overi gens niet ter harte in ons 'overvolle land waakzaam zijn en in het ge weer komen, wanneer natuurgebie den dreigen te worden aangetast. Iedere gemeentebestuurder zal het op prijs stellen, wanneer hij, mits in constructieve geest, mits daarbij ook begrip vindend voor de belangen die hij op het brede terrein van zijn ar beidsveld heeft te dienen, nog eens in het bijzonder wordt bepaald bij de op- vatliogen van de ander. De wijze, waarop natuurbescher mingsinstanties zich opstellen, wekt de indruk, dat zij menen het alleen bij het rechte einde te hebben en dat de ander per definitie ongelijk heeft. De natuurbeschermers, zo althans komt het vaak over. pretenderen, dat zij, bij uitsluiting van anderen, slechts hart hebben voor natuur en landschap. Zij kunnen natuurlijk gemakkelijk praten omdat zij maar één belang voorstaan, terwijl de overheid, zo vele belangen heeft te dienen. Wegen aanleggen, huisen bouwen, utiliteitsgebouwen stichten, vragen nu eenmaal vaak offers. De bestuurder heeft de belangen, di(_. in het geding zijn, gewetensvol tegen elkaar af te wegen. Wat te zeggen van uitlatingen van Dr. I.S. Zonneveld, die het ter gele genheid van het 75-jarig jubileum van het Staatsbosbeheer, heeft be staan, om te verklaren, dat het na tuurbehoud bij de gemeenten in de slechtst mogelijke hand is. De Heer Zonneveld, mijne dames en heren van de raad, schildert dan tevens even Uw portret wanneer hij zegt: .,Hel is een prachtige democra tisch" traditie, dat de gemeenteraad (en niet een geschoold rijksbestuurs ambtenaar) het hoofd van de gemeen te is. Maar hoe kan men van een fol kloristisch college, bestaande uit dorpskruidenier, een aantal agra rische uiterst vakkundige, maar pla nologisch niet onderlegde boeren plus wat praatgrage middenstanders aangevuld met een enkele intellectu eel, verwachten, dat zij natuurwaar den r.aar waarde kunnen schatten" De heer Zonneveld betoogt dan ver der. dat de taak van de ruimtelijke- ordening aan de gemeenten moet worden ontnomen. Ik wens tegen deze denigi-erende en hantaine opmerking van de heer Zon neveld krachtig en met verontwaar diging te protesteren. De hemel beware ons. wanneer het ever. ondemocratische als bizarre i- dee ingang zou vinden, dat, zoals Dr. Zonneveld suggereert, een geschoold Rijksambtenaar de dienst zou gaan uitmaken op welk gebied dan ook. De zeergeleerde heer Zonneveld blijkt overigens van bestuurlijke ver antwoordelijkheden geen notie te Rebben. Zouden de natuurbeschermers, on der het gehoor van de heer Zonne veld ook hebben geapplaudisseerd, toen de heer Zonneveld zich vermat tot deze even ongenuanceerde als grove belediging aan het adres van de Nederlandse Gemeenteraden, ook Uw raau? Ik heb daar wel zo mijn gedachten over Wat daar dan ook van zij, de heer Zonneveld is een slecht apostel ge weest van de zaak, die hij wenst te dienen, die ik ook wens te dienen. Zijn opstelling is destructief en dient het constructief samenwerken van gemeentebesturen met hen, die het milieu en natuurbehoud in hun vaandel geschreven hebben, geens zins. Ik dacht dat een constructieve op stelling van beide partijen, te weten de gemeentebesturen en de natuur beschermingsinstanties meer dan ge boden is. Voor een dergelijke opstelling is een bereidheid van weerskanten ver eist. De heer Zonneveld en de zijnen verharden de standpunten, zij drijven de gemeentebesturen in een hoek, waarin zij niet willen zitten, zij schep pen een sfeer, waarin een begripsvol en constructief overleg onnodig moei lijk wordt. Zij zijn agressief jegens hen, die voor overleg gaarne open staan. Ik betreur zulks, omdat zij door aldus te handelen, een goede zaak, die ook de mijne is, ernstig be nadelen. In deze tijd, waarin actie voeren, waarin het ongenuanceerd aanschop pen tegen alles wat men niet zint, tot de orde van de dag behoort, waarin zwart/wit spreken de hoogste ..wijs heid" schijnt te zijn. vergeten zij, die voor natuur en milieu opkomen, dat zij aldus doende in een gezelschap ko men te verkeren, waarin zij niet thuis behoren. Wanneer, om dichter bij huis te ko men, een Provinciale Milieu Federa tie en een comité Beuseberg, niet wilen begrijpen, dat een bestem mingsplan „Beuseberg" eenvoudig noodzaak is, wil deze gemeente al thans voldoen aan de plicht, die haar is gesteld, dan schaden zij daarmede de essentiële belangen van deze ge meente. Met name het comité Beuseberg, bestaande uit burgers van onze eigen gemeente laadt, door te handelen, zoals het doet, een zware verant woordelijkheid op zich, verstoort daarmede het levensgeluk van velen die hun medeburgers zijn en stelt zich aldus handelende, buiten de Hol- ter gemeenschap. Ter adstructie daarvan zij ver meld, dat onze gemeente, op grond van de toewijzing van de Minister van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een woning toewijzing van 110 woningen ontving voor de jaren 1973/1975 terwijl voor de jaren 1975/ 1977 wederom 11.0 woningen zijn toe gewezen. Van deze woningen is nog geen en kele woning gerealiseerd en zal, wan neer men volhardt in zijn negatieve houding geen woning worden gerea liseerd. Aldus doende remt men de natuur lijke groei van Holten af, daarbij een alternatief stellende, dat pas over ve le vele jaren uitvoerbaar zal zijn en derhalve noch reëel noch geloofwaar dig .is. De burgerij van Holten heeft wel reden om het comité Beuseberg dank baar te zijn. Woningen, te weten 50 woningen per jaar, worden niet zon der reden toegewezen. De toewijzing geschiedt op grond van de reële be hoefte Het is een teleurstellende ervaring dat planologische maatregelen, door de grootst mogelijke meerderheid van de raad voorgestaan, d°°r bijkans de gehele bevolking van Holten als juist ervaren, door een uiterst gering eli tair groepje kan worden gefrustreerd ondanks het feit. dat aan dit plan ge degen studies, o.a. op landschappe lijk en ecologisch gebied, ten grond slag liggen. Mijne dames en heren, ik moest, sprekende over de ruimtelijke orde ning. uiting geven aan mijn gram schap, over het feit dat zo weinigen, zo velen de wet willen voorschrijven en zo weinig begrip hebben voor de democratische spelregels zonder wel ke onze democratie niet kan bestaan. Neen, geen raad maar een geschoold rijksambtenaar zij het ideaal, waar naar gestreefd schijnt te moeten wor den In het afgelopen jaar werd voort- gewerkt aan het ontwerpen van het komplan, dat, in verband met gewij zigde inzichten van de Rijksoverheid ten aanzien van saneringsbijdragen waarvan de economische haalbaar-, heid van dit plan afhankelijk is, van kleiner omvang zal moeten zijn. Het plan is thans gereed voor behande ling met middenstand en bestem mingsplanforum, waarna het in pro- cedure kan gaan. Voorts verkeert een ontwerp voor een tweede sportveldencomplex in één zelfde vergevorderd stadium, terwijl een eerste aaanzet is gegeven aan de ontwikkeling van een bestem mingsplan .Zuiderlook" dat tegen de tiiddat het plan „Beuseberg" is volgebouwd, ruimte zal moeten bie den voor de huisvesting onzer bevol king. Het ziet er naar uit, dat ik in mijn komende jaaroverzichten deze para graaf zal kunnen overslaan. Bouwterreinen zijn in Holten nage noeg uitverkocht. Er rest nog een enkele bouwkavel in het villaterrein „Look". Woningwetwoningen zijn er in 1974 niet meer gebouwd en zullen ook de eerstkomende jaren wel niet meer ge bouwd kunnen worden. De oorzaak daarvan is U voldoende bekend. Particuliere premiewoningen wer den er nog 5 in getal gebouwd, ter wijl er nog 34 vrije sectorwoningen in het villaterrein „de Look" van de grond kwamen. Het gemeentelijk woningbezit. werd overgedragen aan woningbouwver eniging „Onze Woning" te Deventer. Volkshuisvesting en Woonruimte commissie zijn nauw aan elkaar ver want. De één bouwt de woningwet woningen, de ander doet voorstellen voor een rechtvaardige verdeling. De taak der commissie blijft moei lijk, maar zij dan ook op deze avond hulde gebracht voor het geduld en de nauwgezetheid, waarmede zij haar taak vervult. Het is gebleken, dat door het schep pen van mogelijkheden, eerst goed duidelijk wordt, hoe groot de behoef te is aan bepaalde accommodaties. Het sportcomplex „Meermans kamp", waarvan wij aanvankelijk dachten, dat dit voor vele jaren volr doende mogelijkheden zou bieden voor de sportbeoefening, biedt deze duidelijk niet meer. Het advies terzake van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten volgend, hopen wij U in het komende jaar een bestemmingsplan voor te leggen, waarin een tweede sportvel dencomplex is opgenomen. Het sportcomplex Meermanskamp naderde zijn voltooiing met de bouw van twee kleedlokalen voor de voet balclubs en een clubhuis voor de ten nisclub. De wijze, waarop de Sportstichting de activiteiten der verschillende sportverenigingen coördineert en voorts In constructieve zin werkzaam is, is verheugend. Het gemeentebestuur ervaart de inbreng van deze stichting bij het voeren van zijn beleid met dank baarheid. De gymnastiekvereniging „BATO" kwam dit jaar in het goud te staan. Deze 50 jarige vereniging heeft te recht veel lof geoogst op haar jubile um voor de wijze, waarop zij zich, mede groeiende met de behoeften in deze tijd, verdienstelijk heeft ge maakt. „De postduivenvereniging „de Perg- vliegers" bestond 25 jaren. Met de heer J.A. Groot, die zich als tandarts te Holten vestigde, wer den de mogelijkheden voor tandheel kundige hulp ter plaatse uitgebreid. Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. verliep naar wens, terwijl de bloed- plasma-avond van het Rode Kruis succesvol was. Het moge dan zijn, dat de Auto snelweg Rijksweg 1 ons dorp verlost heeft van veel doorgaand verkeer, dit neemt niet weg dat het locale en interlocale verkeer het voorwerp is van voortdurende zorg. Met name Dijkerhoek ziet zich ge confronteerd met de onveiligheid van het doorgaande verkeer over de ou de Rijksweg E 8. Zelfs kamervragen hebben de mi nister geen aanleiding kunnen geven afdoende maatregelen te treffen, waardoor het oversteken ter plaatse kan worden beveiligd. De Kolweg, hoe langer hoe meer als sluipweg gebruikt, zal zijn functie als zodanig gaan verliezen, waardoor de wijk „De Kol" zal worden bevei ligd. Verdere maatregelen zijn in over weging en zullen met de bewoners worden besproken. De ruilverkavelingscommissie mag aan het einde van dit jaar terugzien op vruchtbare arbeid, zij zag de vol tooiing van de haar toevertrouwde taak belangrijk dichterbij komen. Naast voorzitter Kottelenberg, dient zeker de vice voorzitter Stegeman uit Holten met ere te worden benoemd. Zijn benoeming tot vice voorzitter mag zeker een trouvaille worden ge noemd. De Holter boeren zijn hem met de andere Holter leden der com missie veel dank verschuldigd voor diens toewijding en bekwaamheid, waarmede hij zijn functie vervult. De Stichting voor Sciaal en Cultu reel Werk is de periode van voor zichtig terrein verkennen en eerste aanzetjes geven reeds lang te boven. Na de aanstelling van de eerste leider, de heer Kampman, kwam het werk eerst goed van de grond. Dit jaar bleek het noodzakelijk een twee de functionaris, de heer Vogelenzang, aan dit werk te verbinden. De mogelijkheden om dit werk een betere accommodatie te schenken door de bouw van een centrum nabij het bejaardencentrum Diessenplas, lijken aanstaande. Naast de Bejaardensociëteit, die zich volop in de belangstelling van de 65 plussers mag blijven verheu gen, is de werkgroep „Open Bejaar- denwerk" in onze gemeente van start gegaan. Het ligt in de bedoeling, dat in het komende jaar met het eigenlijke werk kan worden begonnen. Met behulp van hen, die zich daar voor aanmelden, hoopt men in staat te zijn door raad en hulp te geven, er aan mede te werken, dat bejaar- verliet deze en ons met emeritaat. Wij bewaren aan de wijze, waarop hij met ons verkeerde en aan zijn vriendelijke persoon, 'n dankbare her innering. Ds. Peddemors kwam uit Amers foort over, om de taak van ds. Hoog kamp over te nemen. Het moet hem een voorrecht zijn, reeds zo spoe dig na zijn komst een mooie ver bouwde kerk ter beschikking te krij gen, welke onlangs in gebruik werd genomen. Hulde zij gebracht aan de offervaardigheid van de leden van de ze geloofsgemeenschap. Ds. A. Schellevis, die tevoren reeds vaak als hulpprediker de kansel der Nederlands Hervormde Kerk be steeg. mocht dit dit jaar doen als 3e N. H. predikant. Dit moet voor hem, juist gezien in het licht van zijn inspanningen om als Nederlands Hervormd predi kant te mogen worden toegelaten, 'n bijzonder ogenblik in zijn leven zijn geweest. De oud predikant der Nederlands Hervormde Gemeente, ds. J. H. Isra el, herdacht zijn zilveren ambtsjubi leum in bijzijn van vele uit Holten, die hem 'n goed hart zijn blijven toedragen. Op 4 mei vond als gebruikelijk en terecht weer een korte dodenherden king plaats bij het monument aan de Molenbelterweg. Denkende aan hen, die in donkere dagen van onze jongste geschiedenis met hun dood betaalden voor een be tere toekomst, ontvangen wij mis schien een nieuwe impuls beter en zorgvuldiger te bouwen aan die toe komst, die in '45 met nieuwe per spectieven voor ons openging. Ook in 1974 stonden wij met Cana dezen een ogenblik bij het kruis op het Canadese kerkhof, zoals wij dat in 1975 weer zullen doen in het kader van de dertigste verjaardag onzer bevrijding. Het onderwijs in Holten ontwikkel de zich op de wijze, waarop wij dat van de alhier gevestigde instellingen gewend zijn. Mijlpalen in deze ontwikkeling wa ren o.a. 1. De start van de Atheneumafdeling van de scholengemeenschap. 2. In gebruikneming van het school gebouw voor een openbare KB school in de Haar. 3. Stichting van een christelijke kleu terschool in de Haar. 4. Stichting van de school met de Bij bel „Het Kompas" op de Kol. In verband met het vertrek van de heer R.A. Mud, 6 jaren directeur van de scholengemeenschap, benoem de de raad tot rector van deze school de heer Drs. P. Bakker, te Wasse naar, Ik wil gaarne op deze avond nog eens herhalen, dat wij in Holten aan de heer Mud zeer dankbare herinne ringen zullen overhouden. Ik ben blij, dat de heer Mud, die één van de mannen van het eerste uur was, van het Meao, aan dit school type dat zo zeer zijn hart had, in Hengelo zijn gaven van hoofd en hart zal kunnen blijven schenken. De scholengemeenschap heeft in de tijd, waarin een vacuum ontstond, doordat de heer Mud zijn tijd en aandacht moest verdelen tussen Hol ten en Hengelo, terwijl het Athene um moest worden voorbereid, een moeilijke tijd doorgemaakt. Een woord' van waardering aan het adres van de adjunct-directeuren van Geel, Kamperman, Klein Burink en Kurz, wil ik vanavond gaarne uit spreken, voor de wijze, waarop zij te zamen mede hun schouders hebben gezet onder de leiding van de school. Op de open dag van de Huishoud school „De Noordenbarg" bleek hoe fris de wind is, die onder leiding van directeur, de heer Cammeraadt, door deze school waait. Over een nauwer samengaan met de scholengemeen schap zullen besprekingen op gang komen. Het lager onderwijs is bij de hoofden van scholen en hun onderwij zend personeel in goede en vertrouw de handen, zoals dat bij de kleuter scholen eveneens het geval was. Het is goed te weten, dat het onderwijs in Holten, kwaliteitsonderwijs is, zo wel wat het openbaar- als het bijzon der onderwijs betreft. De bouw van een bijzondere schooi met de Bijbel op de Kol vordert goed. Het gymnastieklokaal op de Kol reeds lang een dierbare wens is in aanbouw. De definitieve uitbreiding van de scholengemeenschap zal, naar het zich laat aanzien eind 1975/begin 1976 ter hand kunnen worden genomen, térwijl de bouw van 'n sporthal naar verwacht mag worden, in het komen de jaar tot de mogelijkheden zal gaan behoren. De bevolkingsontwikkeling gaf in 1974 het navolgende beeld: Loop der bevolking 1974. 31 december 1973 8790. Geboorten 1974: 116 Overlijden 1974: 75. Geboortepverschot 41. Vestingen: 377. Vertrek: 350. Positief migratiesaldo 18. Totaal aantal inwoners per 1.12.1974 en bezoekers, die dit werk ter hand gaan nemen. De culturele verenigingen H.M.V. en haar kloeke tamboerscorps wisten weer nieuwe lauweren aan haar vaandel te hechten. Het gereformeerde jeugdwerk mocht terugzien op een honderd ja rige geschiedenis, waarin het een be- x i langrijke plaats heeft ingenomen bin- lilhllPR nen de gereformeerde geloofsgemeen- schap en in de Holter samenleving. Het Hervormd Kerkkoor hérdacht het feit, dat het dertig jaren lang bij bijzondere gelegenheden de eredienst der Hervormde gemeente een bijzon der accent verleende. De president van de Royal Canadian Legion bood een gedenkplaat aan voor het gemeentehuis, waarop de dankbaarheid van de Canadese nabe staanden voor de wijze, waarop de Holter bevolking het Canadese Oor logsgraf met liefde omringt, is vast gelegd. Natuurlijk was de Holter School jeugd op 30 april present om uit te zingen, hoezeer onze Koningin ons hart heeft. De speeltuin vereniging „de Kol" opende een nieuwe speeltuin, op het voormalige terrein van Universal. Het toerisme naar Holten was min der goed, dan men gewend was, al is er nog altijd een respectabel aan tal vakantiegangers, dat in Holten neerstrijkt. Een schatting van 50.000 lijkt niet overdreven. Slecht weer en koning voetbal (we reldkampioenschappen) hebben ze ker een dalende tendens bevorderd ten aanzien van het vreemdelingen- bezoek. De toeristenbelasting, die dit jaar voor het eerst werd ingevoerd, ont lokte geen bijval aan de exploitan ten van horeca en aanverwante be drijven. Ik wil er in dit verband toch nog wel eens op wijzen, dat deze toeris tenbelasting, in de vorm van Kurtax, alom in het buitenland sedert jaar en dag wordt geheven, zonder dat deze als onredelijk wordt ervaren De tweede woningen, waarover zo vaak met een zekere reserve wordt gesproken, vormen voor middenstand en werkgelegenheid een aantrekke lijke verhoging van inkomsten, zulks te meer, omdat van deze woningen intensief gebruik wordt gemaakt. De neergaande conjunctuur laat ook in deze geme.ente haar sporen na. Het hoge werkloosheidspercenta ge, dat voor Holten staat genoteerd, geeft te denken en schenkt zorgen. De sluiting, c.q. faillissementen van een aantal bedrijven en zaken zijn sombere noten in dit overzicht. Gelukkig, dat er ook hoopgevende, van ondernemingslust getuigende fac toren zijn aan te wijzen. Belangrijke verbouwingen en mo derniseringen, zoals van de fa. Joh. Aanstoot, de K-markt van de Gebr, Wansink, de Centramarkt van Dik kers BV.Schildersbedrijf Maats, de Vishandel Reinaardus, Technisch Installatiebedrijf Lammers en foto Jan te Velde, zijn verheugende teke nen. Nieuwe vestigingen ter plaatse zijn „de Boetiek", Chinees/Indisch Res taurant „Kwok Shing" en het tuincen trum „Holtens Höfke". mensen, doch die van de economi sche haalbaarheid van het bedrijf zijn aanleiding geweest, ons te beraden of de bedrijven, in deze tijd van gro tere eenheden, levensvatbaar kun nen blijven. Het gedurende lange tijd ontbreken van cijfers, die eerst enige tijd gele den beschikbaar kwamen voor ver werking, was oorzaak, dat de onze kerheid over het voortbestaan van de energiebedrijven tot op deze dag blijft drukken op hen, die deze bedrijven met zoveel toewijding dienen. Juist omdat wij bij de beslissing daarover niet over één nacht ijs wen sen te gaan, is het nodig, dat een be slissing door cijfers terdege wordt onderbouwd. Tot op deze dag kan ik geen enkele aanwijzing geven, in welke richting een beslissing zou kunnen uitvallen. Ik zou mij echter wel zeer vergis sen, wanneer daaromtrent in het ko mende jaar geen duidelijkheid zou gaan bestaan. Het is geen gebrek aan besluitvaar digheid, doch onze verantwoordelijk heid voor het bedrijf en de uitnemen de mensen, die dit bedrijf bemannen, die ons de plicht oplegt zorgvuldig te handelen. In september kon de politie worden gehuisvest in 'n functioneel politiebu reau, nadat deze meer dan 25 jaren had rond gezworven langs verschil lende min of meer voor dat doel on bruikbare onderkomens. Ondanks de onderbezetting van het corps, is het paraat. Ik wil gaarne mijn grote waardering en bewonde ring uitspreken voor zijn slagvaar digheid. Het gezegde „goed dat er politie is" wordt bewaarheid door de wijze waarop het Hqlter politiecorps op treedt. Voor hen, die het met de strafwet op een accoord willen gooien, is Holten niet veilig. Hulde zij gebracht aan adjudant Meijer en zijn corps voor hun niet af latende ijver en taai uithoudingsver mogen om duistere zaken tot klaar heid te brengen. De opzichter D. J. Pekkeriet, hoofd van de Plantsoenendienst, was 1 ja nuari 1974 25 jaren in gemeentedienst. Ik heb daar reeds in mijn vorig overzicht bij stilgestaan, evenals bij de hr. J. Broere, die op die zefde da tum het feit van zijn 40-jarig jubi leum bij het onderwijs herdacht. Onze bode G. H. Mekenkamp was medio 1974 25 jaren als gemeente-bo de in gemeentedienst werkzaam. In verband met diens gezondheids toestand werd er van afgezien, om bij dit uitgebreid stil te staan. In huiselijke kring hebben B. en W. met de jubilaris en zijn vrouw kun nen terugzien op de afgelopen kwart eeuw. De heer G. S. J. Hols, leraar aan de scholengemeenschap, stond stil bij zijn 25-jarig dienstverband bij het onderwijs. De heer G. A. Brands diende 40 jaren de houthandel Derckx. Ter gelegenheid daarvan ontving hij de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Het aantal gemeentebedrijven is se dert mijn vorig jaaroverzicht gewij zigd. Van het keurings-, waag- en slacht- huisbedrijf, in 1973 uiteengevallen door de verkoop van het slachthuis, bleef slechts het keuringsbedrijf over. Met het afstoten van bet bezit aan woningwetwoningen aan de Woning bouwcorporatie „Onze Woning" te Deventer verdween de essentie ook van dit bedrijf. De keuringsdienst, weliswaar als een bedrijf geïnstitutionaliseerd, ver richt uitsluitend diensten, welke door de wet zijn voorgeschreven. De kosten en baten worden veroor zaakt en betaald door hen, die van de ze dienst gebruik maken. Ofschoon er verschil van mening be staat tussen hen. die van de bewezen diensten gebruik maken, omtrent de verdeling van de lasten en men 't ei genlijk onderling eens zou moeten kunnen worden omtrent ieders aan deel in deze kosten, wordt Uw raad en het college geroepen de verdelen de rechtvaardigheid te betrachten. De laatste raadsvergadering heeft nog weer eens aangetoond hoezeer de meningen over datgene, wat recht vaardig is. uiteen kunnen lopen. De brandweer behoefde gelukkig niet voor grote calamiteiten in het geweer te komen. Slechts de bosbrand op de Holter- berg leek van ernstige aard. Door doeltreffend optreden liep deze, zich ernstig aanziende brand, met letter lijk een sisser af. Een nieuwe tankspuit, waartoe uw raad besloot, zal de slagvaardigheid van het corps verhogen. Dank zij gebracht aan de manschap pen van de Holter brandweer, die als immer weer paraat zijn geweest. Het gemeentelijk apparaat kon be ter dan voorheen gehuisvest worden. De nieuwe aanbouw aan ons ge meentehuis, hoewel wat architecto nische vormgeving betreft, bepaald onder de maat, daarvoor is het dan ook van tijdelijke aard voorziet ten volle in het ruimtegebrek, waar mede jarenlang werd geworsteld. De sterk verbeterde werkomstan digheden, komen de arbeidsprestaties en de goede werksfeer bepaald ten goede. Ook gemeentewerken heeft in haar werkplaats boven de Supermarkt „de Spar" een betere accommodatie ge kregen, waarin men uit de voeten kan. Kon er derhalve aan de werkom standigheden van ons ambtenaren corps veel ten goede worden gedaan, ook het corps zelf onderging verster king. Mejuffrouw E. H. M. J. Nieuwen- huis werd op de afdeling financiën benoemd, mejuffrouw Bulsink op de afdeling Sociale Zaken, ter aflos sing van mevrouw Beltman-Lensink, die ons om heugelijke reden, ging verlaten. De heer Trompetter kwam de func tie vervullen, die de heer T. Boes door benoeming elders vrijmaakte. De dames W. Baan-Müller en G. Derksen-Roeterdink zijn onze voor treffelijke schoonmaakster van het gemeentehuis, mevrouw D. Kappert- Broekmaat, als zodanig komen hei pen. Bij gemeentewerken kwam me vrouw J. F. Rensen-Scheperboer als typiste in dienst. Bij het gasbedrijf deed A. J. Lich tenberg als hulp-gasfitter zijn intre de. De heer Tuller verving onze zieke gemeentebode gedurende 9Vs maand. De heer A. J. Eiling trad als tweede badmeester in gemeente dienst. Aan het begin van mijn overzicht heb ik u reeds gesproken over de onzen, ons gemeentepersoneel. Ik wil daar nog slechts aan toevoe gen. dat ik hen dankbaar ben voor hun inspanning, hun werklust en hun saamhorigheidsgevoel. De sfeer, waarin wij tezamen wer ken, wordt bepaald door ieder on zer. Ik prijs mij gelukkig, dat een ieder binnen ons gemeentelijk apparaat, die bijdrage daartoe wil geven, die on ontbeerlijk is voor het goede functio neren van onze gemeentelijke huis houding. De gewestelijke samenwerking, die in het studiegewest Deventer, thans Midden IJssel, op gang is gekomen, heeft nog geen duidelijke gestalte ge kregen. Wij varen in Nederland op dit ge bied nog volledig in de mist. Het is teleurstellend, dat de Minister van Binnenlandse Zaken zo weinig duide lijkheid aan de dag legt omtrent de richting waarin deze meent, dat in deze gekoerst moet worden. De Structuurschets voor de bestuur lijke indeling, zoals deze door de Mi nister van Binnenlandse Zaken werd geproduceerd vermag nauwelijks eni ge duidelijkheid te verschaffen. Met het verschijnen van zijn structuurno ta, laat de Minister reeds doorsche meren. dat hij nog niet aan het einde van zijn wijsheid is en reeds weer be zig is met andere structuren. Het is voor de gemeentebesturen frustrerend, dat zij bij hun bereidheid om tot samenwerking te komen, voor de voeten gelopen worden door een onduidelijk beleid in Den Haag, waar van niet blijkt, wat men nu eigenlijk wil. Wij varen thans nog volledig in de mist en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat er van de zijde van de Minister in deze een duidelijke lei ding uit zal gaan. Geen wonder, dat in gemeentelijke kring het geloof in gewestvorming met de dag geringer wordt. Ds. R. A. Hoogkamp, die geduren de 28 jaren de gereformeerde ge meente met grote toewijding diende, Veel lof kan ik uitspreken over de wijze, waarop deze bedrijven in deze gemeente functioneren. Direkteur en personeel spannen zich bijzonder in, om een ongestoorde energievoorziening in onze gemeen te te verzekeren. Aan een kleine schare wordt een zware opgave gesteld. Niet overwegingen, die verband houden met de kwaliteit van onze De gemeenteraadsverkiezing 1974 bracht een nieuwe raad op het kus sen. De heren van der Harst, Riet berg jr., Vlogtman en Wansink keer den niet weer terug. Hun plaatsen werden ingenomen door de dames ter Doest-Bos en Reith, alsmede door de heren Robers en Warrink. De wethou dersverkiezing bracht al evenzeer een aflossing van de wacht met zich me de. Wethouder ten Berge moest zijn plaats in het college van B. en W. af> staan aan de heer L. Kaan. In het nieuwe college werden duide lijker afspraken gemaakt, ten aan zien van d§ portefeuilleverdeling, waardoor deze een wat exactere ge stalte kreeg. Ik heb er behoefte aan alle raadsleden, die in 1974 zowel in oude als in nieuwe samenstelling te zamen als hoofd van de gemeente hebben gefungeerd, te danken voor de constructieve wijze, waarop zij te zamen met mij hebben willen samen werken. Het is in Holten nog steeds mogelijk geweest om met alle ver schillen van opvattingen en uitgangs punten, harmonieus en in goede ver standhouding onze zaken te doen. Pet is juist het gevoel voor onze ge meenschappelijke verantwoordelijk heid en onze wederzijdse vriendschap pelijke gevoelens, die het werk in uw raad zijn bijzondere charme ver lenen. Dit geldt met name voor de sa menwerking in het college van B. cn W. De wethouders Rietberg, ten Berge en Kaan hebben aan deze goe de verstandhouding in de tijd, dat zij tot dit ambt zijn en waren geroepen, een belangrijke bijdrage geleverd. Ook in het nieuwe college, werd de goede verstandhouding, gedragen door wederzijds vertrouwen tussen de leden van ons college onderling, gecontinueerd. De gemeentesecretaris verdient een extra woord van waardering. In het persoonlijke vlak een betrouwbaar vriend, met wie het de jaren door een voorrecht is geweest hem tot de naas te medewerkers te mogen bezitten. De helderheid van zijn verstand, zijn bekwaamheid en inzicht in be stuurlijke zaken maken hem tot de man met wie Holten zich rijk mag achten. Ik zou te kort schieten, wanneer ik in mijn oudejaarswoord 1974 ook niet enige aandacht zou schenken aan het tijdsbeeld, dat zich bij deze jaar- wende aan ons voordoet. Ik moet zeggen, dat ik dit tijdsbeeld benauwend vind. Onze tijd is tumul tueus, onrustbarend en benauwend. Iedere tijd kent, Gode zij dank, zijn evolutie, anders ware er een stilstand en daarmede achteruitgang. Onze ou ders en voorouders zullen, evenzeer als wij, hun wenkbrauwen hébben gefronst over de veranderingen, die zich in hun tijd voltrokken. „Wij le ven in een bezeten wereld en wij we ten het", zeide de cultuurhistoricus Huizenga reeds in 1935. Ik haalde dit woord reeds eerder aan, wanneer ik ter gelegenheid van de jaarwisseling tot u sprak. Dit te beseffen, maant mij tot rela tiveren, dwingt mij te erkennen, dat de mensen van alle tijden hebben ge leefd met en in de evolutie van de samenleving. Wat mij echter be nauwt is, dat er zo weinig tegenspel wordt geboden tegen datgene, wat zich aandient. In de ideeën die ons worden gepresenteerd, rijp of groen, wordt in mijn ogen te weinig het kaf van het koren gescheiden. Wij dreigen met onze maatschappij te verzanden in onze lethargie en ons fatalisme, in onze houding van „het zal onze tijd wel duren" en van „je kunt er toch niets aan tegenhou den", een houding die dan met het woord „tolerantie" een edele ver momming moet krijgen. Tolerantie echter wil niet zeggen, wat het te genwoordig in feite betékent,' ri.l. gebrek aan zedelijke moed en slap heid, l)ét,wil, zeggen: verdraagzaam heid en respect voor eens anders" eer lijke overtuiging, begrip ook voor eens anders afwijkende mening. To lerantie houdt echter niet in, dat men ontrouw moet worden aan zijn eigen heilige overtuiging. Mensen, die in alle eerlijkheid, zonder de b.edoeling, ideeën en gedachten willen realise ren, verdienen respect, verdienen ook tegenspel, opdat zij deze ideeën en gedachten kunnen toetsen op hun houdbaarheid en geloofwaardigheid. In deze tijd hebben wij principiële mensen nodig, die willen staan voor wat zij menen, die willen getuigen van hun levensbeschouwing, die, wegende wat er aan nieuwe denk beelden naar hen overkomt, willen openstaan voor meningen van ande ren, maar niet uit slapheid en gebrek aan zedelijke moed achter de waan van de dag aanlopen, opdat wij niet met zijn allen op een kwaad mo ment bemerken op hol te zijn gesla gen. Ik voor mij zelf heb 't gevoel, dat wij te weinig kritisch leven, te weinig ook ons bewust zijn, dat wij een toe komst moeten bouwen voor onze kinderen. Het is de taak van onze ge neratie een toekomst te scheppen voor hen, die na ons komen en een samen leving achter te laten, waarin onze kinderen en kleinkinderen gelukki ge mensen kunnen worden. Die wordt dan hun wereld, die zij heb ben .te moduleren, maar waarvoor wij de fundamenten hebben te leggen, opdat het' gebouw, dat zij daarop op trekken, niet ineen stort. Hun huis zij hecht en goed en veilig,zodat zij sterk in het leven kunnen staan. Dat is onze verantwoordelijkheid, dat is ook onze opdracht, die wij ernstig hebben te nemen. Het is een wat sombere diagnose van deze, onze tijd, die ik u gaf. Zij is misschien wat zwaarmoedig gekleurd, maar ook ik heb te getuigen, ook ik heb. met alle tolerantie, die ik in de goede zin tracht na te streven, de plicht tot getuigen. Mijn kritische noot bij het tijdsbeeld anno 1974-1975 wordt echter ook weer verzacht door mijn geloof en mijn hoop. die ik put uit de woorden van de wijze Prediker, wanneer deze zegt: „Het ene geslacht gaat en het ande re komt, maar de aarde staat in eeuwig heid." en verder: „Hetgeen er geweest is, hetzelfde zal er zijn Hetgeen er gedaan is, hetzelfde zal er gedaan worden, zodat er niets nieuws is onder de zon". Dat zou een fatalistische uitspraak kunnen zijn, wanneer men niet tege lijkertijd er zich van bewust is. dat wij mensen - kinderen in onze eigen verantwoordelijkheid staande, de uit daging hebben te aanvaarden, die God, die deze wereld, die de gemeen schap. waarin wij te leven hebben, ons stelt. Albert Verweij zegt het zo: „Wij zijn in de wereld gezonden „een karavaan ..om een kostbaar juweel 'te gelei den „naar een plaats, die wij niet ver= staan". Die karavaan zijn wij. mensen van deze tijd. die met onze ondracht om in deze wereld ons getuigenis te ga ven van wat ons heilig is en dit door te geven, opdat onze samenleving hecht en gaaf blijve. Aldus doende zullen wij de woor den van Henriëtte Roland Holst te beter verstaan, wanneer zij zegt: Ik zal de halmen niet meer zien, noch oogsten ooit de rijke schoven doch doe mij in de oogst geloven, waarvoor ik dien. Moge het u en mij gegeven zijn in het jaar. dat voor ons ligt. als kara vaan in deze wereld het kostbare ju weel van onze overtuiging verder te geleiden, gelovende in de oogst van de rijke schoven, die eens op akker zullen staan.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3