Parlement B. W. OP Uit het Plaatselijk ANTWOORD VAN ALGEMENE BESCHOUWINGEN Hoge bomen vangen veel wind Belastingvoorstellen en begroting 75 haalden ongewijzigd de eindstreep 5i Flitsen uit de Raadszaal Mr. Enklaar: Pleidooi VVD-fractie over woningbouw kwam als onwaarachtig over V, RAADS VERGADERING Verdeelsleutel „Toeristenbelasting" door alle fracties niet helemaal redelijk geacht 'rijdag 27 december 1974 Vorige week donderdag kwam de gemeenteraad om twee uur in vergadering bijeen ter behande ling van een twaalf punten tellende agenda, welke vergadering, met een onderbreking van ruim een uur (voor een hap en een dronk) ook de gehele avond in beslag nam. Hoofdpunt van deze agenda ——vormde de (voortgezette) behandeling van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1975 Daar, tijdens de dinsdag d.a.v. gehouden vergade ring de diverse fracties hun verlanglijstje ten aanzien van deze begroting reeds aan het college van B. en W. hadden overhandigd, kon deze ver gadering worden geopend met het antwoord van het college op de wensen van de diverse partijen. (Zie voor de wensen ons blad van vorige week). Bij monde van burgemeester mr. W. H. Enklaar, werd dit antwoord gekenmerkt door de felle ver wijten aan het adres van de VVD-fractie, naar aanleiding van door hen geuite wensen ten aan zien van de woningbouw, waarbij mevrouw F. M. ter DoestBos van „onwaarachtigheid" en „lip pendienst" werd beschuldigd. Volledigheidshalve laten wij het antwoord van het college vrijwel in extenso volgen Ruilverkaveling Dames en heren leden van de raad, Ik moge beginnen met u dank te zeggen voor de constructieve wijze, waarop u ons college tegemoet zijt ■■getreden. De begrotingsarbeid door ons en de onzen verricht, heeft veel ""aandacht en veel tijd gekost, het heeft ons verheugd, dat zulks door u ""zo duidelijk is onderkend. De kritiek door u geuit is bij ons positief over- igekomen. Wij zijn u daar voor erken- tel ijk. Rekening Wij betreui-en het, dat wij met het opstellen van de rekeningen nog niet geheel bij zijn. Dit neemt niet weg, jdat er het afgelopen jaar twee re keningen door de raad voorlopig zijn Vastgesteld, terwijl opnieuw twee re keningen voor de jaren 1970 en 1971 behandeling in de financiële :ommissie gereed liggen. Voorts al [de rekening 1972 begin 1975 ter con- "e aangeboden kunnen worden, bedrijfsrekeningen, waarop de [opmerking ten aanzien van infla te met name betrekking zou kunnen [hebben, zijn inmiddels tot en met opgesteld. Bij de begroting [1975 is voorts uitgegaan van cijfers ietrekking hebbende op 1973. ïuisiiummering Het spoedig tot stand komen van Ie huisnummering is dringend gebo- i. De totstandkoming daarvan iagt veel werk, helaas is aan deze arbeid in 1974 nog weinig kunnen worden gedaan, ofschoon dit wel in het voornemen lag. De loonpost ad f 10.000,heeft be- tekking op een voor deze arbeid ran te trekken tijdelijke kracht, die ht routine werk dat uit deze ver nummering voortvloeit kan verrich- £1. blyven er mei kracht naar ren om deze dringende en noodza- arbeid in 1975 af te ronden. uerhalve blijven wij op het stand- unt staan, dat het niet aanvaard- aar is deze posten te schrappen. Ten aanzien van de samenstelling Kan een in; te stellen commissie a& hoe zullen wij overeenkomstig* uw suggestie tc zijner tijd nadere voor- hellen doen, waarbij wij met u van bordeel zijn dat deskundigen bij de nuisnummering niet gemist kunnen tvorden. De plaatsing van oriëntatie borden zal nader worden ben. Ambtenaar sportzaken Het is u bekend, dat een vacature be staat voor een ambtenaar, die zich met name met sport en culturele zaken zal bezighouden. De suggestie In dezen gedaan is aantrekkelijk, zij .het, dat deze gemeente voor een der- K>r gelijke gespecialiseerde ambtenaar te beperkte mogelijkheden heeft. Gemeente personeel Aan het aankweken en behouden v.d. goede werksfeer en teamgeest wordt volledig aandacht geschon- -n «ken. Wij hebben geen reden te ver onderstellen, dat deze geest niet goed zou zijn. De nieuwe huisvesting zal daarenboven deze goede geest nog verder kunnen bevorderen. JGewestvorming Hoewel voortgang van de gewest- vorming in het gewest Deventer nog niet spectaculair is dient vermeld te worden, dat de voortgang der werk zaamheden gefrustreerd is door de langdurige onderhandelingen met de gemeenten Zutphen, Lochcm, Warns- vcld en Vorden met betrekking tot ^„toetredïng. Voorts is het feit. dat de Minister van Binnenlandse Zaken, geen duidelijk beeld geeft, waar deze met zijn be leid in dezen naar toe wil, een uiterst vertragende factor. De structuurschets onlangs ter za ke verschenen biedt geen enkel hou vast. te meer niet omdat allereerst uit de gewestwet zal moeten blijken welke taken aan het gewest worden toegekend. De in deze structuur schets gedane suggestie om ook Apel doorn en Voorst aan ons gewest toe te voegen, achten ook wij moeilijk aanvaardbaar. De bijdragen van de gemeenten toegekend aan het ge west, zijn nuttig besteed. Een taakstellingsrapport is versche nen, een rapport over een op te rich ten DGD is gereed voor behandeling poor het Dagelijks Bestuur. Voorts is Ben bescheiden apparaat opgebouwd, o.a. de gemeentebesturen bij- at bij de behandeling van het reekplan IJsselvallei. Wij achten de lijdrage mitsdien alleszi"s verant- »rd. Straatverlichting Het aandringen op doortrekking ran de straatverlichting langs de taalterweg tot aan de Helhuizerweg, !ijn voor hen die van dit laatste ge- leelte gebruik maken, doch wij ach- len gezien de geringe bebouwing het voldoen aan dat verzoek niet verant woord, mede met het oog op conse- fquenties van soortgelijke situaties. Ons college bevindt zich ten aan- Bien van dit standpunt in het goede gezelschap van de gehele raad. die zich eergisteren met dit standpunt neefi: verenigd, toen 'n daartoe strek kend verzoek werd afgewezen. jVerrrrotrng bf>*I 4,Twenhaarsveïd" De gemaakte opmerkingen in dezen Worden door ons onderschreven. Wij kunnen op dit ogenblik geen enkele aanwijzing doen hzanneer aan de geuite wens kan worden voldaan. Bevolkingsonderzoek Ten aanzien van de gemaakte op merkingen zij het volgende vermeld: De meeste gevallen van snel voort schrijdende en ernstige longziekten (waaronder actieve tuberculose en carcinoom) komen thans voor bij nannen boven 40 jaar. In deze groep zal het onderzoek jaarlyks worden uitgevoerd. Bij de andere bevolkingsgroepen kun nen langere tussenpozen in acht geno men worden, afgestemd op het ziek tepatroon zoals dat in de afgelopen jaren in elk van die groepen werd aangetroffen. In de jongste in aanmerking komen de categorie (van 15-25 jr.) speelt actieve tuberculose tegenwoordig kwantitatief vrijwel geen rol en car cinoom in het geheel niet. Hier gaat het vooral om chronische, soms aangeboren ziekten en afwij kingen waarvan de ontdekking ech ter vaak van eminent belang is voor de betrokkenen. De zeer lange dec- tiefase maakt dat hiervoor een on derzoek met lange tussenpozen reeds doelmatig is. Op deze overwegingen berust het vol gende onderzoekschema: a) mannen en vrouwen 15-24 j. om de 5 jaar (gemiddeld) b) mannen en vrouwn 25-39 j. om de 3 jaar (gemiddeld) c) manhen 40 j. e.o. jaarlijks d) vrouwen 40 j. e.o. om de 2 jaar. Het is de bedoeling, in elke gemeente tegelijk met het jaarlijks onderzoek voor de mannen boven 40 jaar tevens de in dat jaar in die gemeente in aan merking komende andere groep (en) op te roepen volgens een vooraf op gesteld rooster. Ambulance Alle fractie voorzitters, hebben er hun vreugde over uitgesproken, dat een andere ambulance auto is aange schaft. De wens, dat te Holten een ambu lance auto blijvend zal worden ge stationeerd, wordt door ons volko men onderschreven. Onzerzijds is reeds bij het begin van de intergemeentelijke gesprekken ten aanzien van een regionale ambu lancedienst na deze claim van Hol ten op tafel gelegd. Het tot stand komen van deze regio nale ambulancedienst, wordt ver traagd, omdat de Minister nog steeds de uitvoeringsvoorschriften behorende bij de Wet op het Ambu lancevervoer niet heeft uitgevaar digd. Het Stichtingsbestuur Ambulancever voer Holten en Omstreken heeft dank zij een goed beleid in verband met plaatsgevonden afschrijvingen op de thans afgedankte auto, de nieuwe 2e hands ambulance auto zelf kun nen financieren. De jaarlijkse ge meent.elijke subsidie in het ambulan cevervoer is goed besteed. Het stemt tot erkentelijkheid dat de EHBO-vereniging bereid is een team, daartoe in het ziekenhuis opge leide, begeleiders bij het ambulan cevervoer ter beschikking te stellen. Aldus kan Holten zijn claim op een standplaats voor een ambulance auto alhier ook hard maken. De EHBO levert aldus een staaltje van burgerzin. Financiering nieuwe bestemmingsplannen De middelen vrijkomende uit grond- verkopen behoeven niet speciaal te worden aangewend voor nieuwe grondaankopen. Deze kunnen voor ie dere investering worden aagewend. Indien nieuwe groden in bestem mingsplannen in uitvoerig moeten worden genome zulle deze alsdan moeten worden gefinancierd, met aan te trekken geldleningen. De thans gevolgde financieringspo- litiek is een gezonde en aantrekkelij ke. In dus tri eterrei n De Haar' Wij streven naar een onteigenings procedure ten aanzien van die gron den op het industrieterrein, die nog geen eigendom zyn van de gemeen te. Een voorstel tot de vaststelling van definitieve grondprijzen kan zeer bin nenkort tegemoet worden gezien. Ten aanzien van het aantrekken van nieuwe industrieën handhaven wij ons 't u bekende standpunt dat daar- by selectief dient tc worden opgetre den (schone industrie - red.), onder- De gemeenteraad komt op maan dag, 30 december, om 15.00 u. ten ge meentehuize bijeen om te spreken en te besluiten over de aanschaffing van een tweedehands kolkenzuiger en om 15.30 u. in de grote zaal van gebouw Rehoboth, Stationsstraat, voor het aanhoren van de Oudejaarstoespraak van de burgemeester. Om 16.30 uur heeft een ontvangst plaats ten gemeentehuize ln verband met de ingebruikneming van het nieu we gebouw. handelingen over een nieuwe vesti ging zjjn gaande. Wij merken voorts op, dat het in dustrieterrein plaats moet bieden voor vestigingen over een meer dan normale termijn. Komplan Een gewijzigd schetsontwerp kom plan is de commissie ruimtelijke or dening gepasseerd. Alvorens dit ontwerp aan het bestem mingsplanforum voor te leggen, zal nog gesproken worden met de mid denstandsvereniging. Hierna kan het plan in procedure worden gebracht, waarbij naar spoe dige voortgang wordt gestreefd. Bestemmingsplan „Zuiderlook" Ten aanzien van de ontwikkeling van dit plan zal uiteraard de nor maal geworden raadpleging en over leg plaatsvinden. Baarmoederhalskanker Voor het verzoek dit onderzoek eer der te doen plaats vinden, mogen wij u verwijzen naar onze aanbiedings nota. Het vervroegen, hoezeer ook door ons gewenst, is afhankelijk van laboratorium faciliteiten der Univer siteiten. Het financieren van dit onderzoek uit de verfijningsregeling heeft geen zin nog afgezien of zulks verstan dig zou zijn omdat daarvan de bespoediging van het onderzoek niet afhankelijk is. De kosten van het on derzoek zullen .bij vervroeging daar van uit de post onvoorzien moeteh worden betaald. Ten aariSiën van de organisatie van dit onderzoek zij vermeld, dat deze zorgvuldig zal zijn en vooraf zal wor den gegaan door uitvoerige voorlich ting waarbij de plaatselijke artsen hun medewerking hebben toegezegd. dat er geen m2 bouwterrein ta^«^tj^pvd en., financiering beschikbaar Is. wetende ook dergelijke dienst, terwijl de Sportterreinen De voorbereiding van 'n plan voor een nieuw sportveldencomplex is reeds zoals gevraagd met spoed ter hand genomen. De commissie R.O. en de Sport stichting hebben zich met onze zienswijze terzake verenigd, om de ze velden te situeren nabij de ge projecteerde en nog aan te leggen S 14 (doortrekking nieuwe provinciale weg LarenDeventerweg (gesitu eerd dus nabij Aaltinksweg - red. H.N.). Woningbouw Ten aanzien hiervan zijn opmerkin gen gemaakt, waarin wordt aange drongen op een snelle bouw van goed kope huurwoningen en vrijstaande woningen voor de middenklasse. Het heeft ons verbaasd, dat de VVD fractie spreekt over woningbouw, tende dat meer dat onze pogingen in de laatste jaren om deze ter beschikking te krijgen, nog in de vergadering van de raad van 14 oktober 1.1. door één van haar leden werden afgewezen. Het pleidooi voor genoemde snelle woningbouw komt derhalve bij ons als onwaarach tig over en wij vragen ons af of hier geen lippendienst wordt bewezen. De opmerkingen van de andere fractievoorzitters, die de oorzaak van het kwaad kennende zoals de V.V.D. fractie die in feite ook kent niet spreken over woningbouw maar over het plan Beuseberg onder schrijven wij ten volle. Ofschoon de beantwoording van de opmerkingen van de VVD fractie met betrekking tot de aan te leggen be perkingen t.a.v huisvesting en grond- verkopen nauwelijks relevant zijn. bij gebrek aan bouwterreinen en be schikbare woningen, mogen wij toch opmerken, dat de gesignaleerde wo ningbehoefte is gerelateerd aan 't in de regio plaats gevonden woning marktonderzoek. Voorts zij opgemerkt, dat bij uitgif te van gronden in de laatste jaren en de verdeling van woonruimte de maatstaven reeds worden gehanteerd, als gesuggereerd. Aannemers Van verschillende zijden is de aan dacht gevestigd op de werkhongcr van de aannemers ter plaatse. Er is voor gepleit hen zoveel mogelijk in te schakelen. Ofschoon met dit piet- dooi bij ons een open deur wordt in getrapt, dient wel te worden bedacht, dat er talrijke omstandigheden kun nen optreden die het onmogelijk ma ken om te handelen zoals u en wij wel zouden willen. Ten aanzien van de sporthal is de keuze gevallen op een standaard hal van Vaessen. Sporthallen, die voor subsidie in aanmerking komen moeten allen zo vele instanties passeren, willen zij subsidiabel zijn, dat alleen reeds daarom standaard hallen bij voorkeur in aanmerking komen. Men hoede zich voor het scheppen van illusies in gevallen, waarin con- structiebouw nu eenmaal niet an ders kan. Wel zij opgemerkt dat Vaessen zich schriftelijk heeft verbon den ernstig tc zullen trachten plaat selijke aannemers en arbeidskrachten zo veel mogelijk in te schakelen. Recreatie Voor de opmerking ten aanzien van de dagrecreatie in deze gemeente mogen wij verwijzen naar hetgeen daaromtrent staat vermeld in onze aanbiedingsbrief. Wij zullen uiteraard aan de hand van Terrein bij >.Diesenplas" In verband met het feit, dat de plan nen tot inrichting van het betrokken terrein en de restauratie van de zich daarop bevindende boerderij Deijk nagenoeg afgerond zijn, waar bij ons een oplossing met gesloten beurs voor ogen staat, verwachten wij, dat met een en ander in de eer ste maanden van het jaar kan wor den begonnen. Huis vuilophaaldienst De reorganisatie voorstellen, waar bij in belangrijke mate tegemoet wordt gekomen aan de door de frac tievoorzitters geuite wensen zijn bij de commissie gemeentewerken inge diend. In het begin van het nieuwe jaar hopen wij u nadere voorstellen te doen. Tijdens de vorige week donderdag gehouden raadsvergadering vroeg de heer H. Meerman (P.v-d.A.) of zijn inlichtingen juist waren dat het col lege voornemens is drie bomen te planten naast de nieuwe nooduitbrei- ding van het gemeentehuis, waar mee een bedrag van omstreeks fl. 5000,00 gemoeid zou zijn. ,,In deze tijd waarin de economische lijn sterk dalende is achten wij het niet verantwoord om drie zulke duz-e bomen te plaatsen. Wij vragen ons dan ook af of geen goedkopere oplos sing kan orden gevonden dit esthe tisch minder fraaie gebouw te ca moufleren door b.v. aanplant van wat berkenbomen", merkte hij op. Burgemeester W.H. Enklaar ver klaarde deze uitgaaf alleszins ver antwoord te vinden. Ook hij vond dit noodgebouw, uit esthetisch oogpunt bezien, niet passen bij het oude ge deelte en vond het dus zaak om dit zo snel mogelijk te camoufleren. „Wanneer we hier jong plantsoen zouden aanbrengen zou het jaren duren voor de verfraaiing enig ef fect sorteert. Bovendien kunnen wij deze uitgaaf financieren uit het bouw- krediet, zodat U hiervoor geen apart krediet beschikbaar hoeft te stel len", aldus de voorzitter. Meten met twee maten Wat de nooduitbreiding zelf betreft was de heer Meerman van mening dat in Zwolle met twee maten geme ten wordt bij het verstrekken van bouwvergunningen. „Wanneer een particulier deze bouw zou hebben ge pleegd zou het plan zeker zijn afge keurd. Nu de gemeente het doet mag het wel. Ik vind dat er verschil ge maakt wordt", vond hij. Burgemeester mr. W.H. Enklaar was dit bepaald niet met spreker eens. ,,Wij kregen toestemming tot bouwen omdat het hier gaat om een tijdelijk noodgebouw. Was dit niet het geval dan zouden óók wij geen toestemming hebben gekregen", verklaarde hij. Open dag! Op verzoek van de heer Meerman zegde het college vervolgens toe in januari a.s. een Open-dag" te hou den waarop de bewoners van Holten in de gelegenheid zullen worden ge steld de nieuwe nooduitbreiding te bezichtigen. In verband met het verzoek om aan verharding van wegen buiten het ruilverkavelingsgcbied aandacht te schenken, delen wij u mede bereid te zyn te onderzoeken in hoeverre daaraan kan worden voldaan. Uw verzoek zal in eerste instantie worden afgewogen tegen de zwaarte van an dere behoeften. Rioleringen Het rioleringsplan Ho/terberg is aanbestedingsgereed en is bij de DACW als objet aangemeld. Ten aanzien van andere riolerings plannen kan worden medegedeeld, dat aan het bureau Witteveen en Bos opdracht is verstrekt tot het ma ken van een plan voor het villaterrein Look, zomerhuisjesterrein en overige recreatiegebieden waarna dit plan bij de DACW eveneens zal worden aangemeld, zoals u uit onze aanbie dingsbrief zult hebben vernomen. Onderwijs Ten aanzien van de opmerkin gen met betrekking tot het gymnas tiekonderwijs aan de lagere scholen verheugt het ons Jtc kunnen mede delen dat door een wetswijziging de mogelijkheid is geschapen om het gymnastiekonderwijs door bevoegde leerkrachten te doen geven. De uit voeringsmaatregelen- zijn nog niet verschenen. Zodra deze maatregel in werking is getreden zullen wij het nodige verrichten. Onderwijsbegeleidingsdienst Het wil ons niet opportuun voorko men voor deze dienst thans reeds een p.m. post op te nemen in de begro ting, omdat zulks een principe uit spraak van de raad veronderstelt. Wij achten het eleganter u in de loop van het komende jaar zodanig te do cumenteren, dat u een verantwoord besluit hieromtrent kunt nemen. Het college als zodanig zou het voor zich verantwoord achten een principebe sluit te nemen. Het wachten is thans nog op een herschreven nota van de voorbereidingscommissie omtrent S*1 dergelijke dienst, terwijl de Minister van Onderwijs en Wetenschappen be gin januari eveneens nog met een uitspraak komt wat betreft een rijks subsidie in dergelijke diensten. Buurtschapsscholen Een lichtvaardig besluiten ligt niet in onze aard, daarom zal ten aan zien van het voortbestaan, met name van de school te Espelo zorgvuldig worden overwogen, wat ons in dezen te doen staat, waarbij met name het belang van het kind primair staat. De fractie van de WD heeft wat voorbarig geconcludeerd, dat een be slissing ter zake reeds is genomen. De schoólgrenzen in de buurtschap pen rond de scholen Dijkrerhoek en Espelo zijn niet vastgelegd doch wor den naar gebruik gehanteerd. Het wil ons verstandig voorkomen in het ko mende jaar tegelijk met onze beoor deling of de school te Espelo moet worden opgeheven dan wel kan blij ven bestaan, de aangesneden kwes tie van de schoolgrenzen in onze be schouwingen te betrekken. Met betrekking tot het leeg komen de klasselokaal in Dijkerhoek stellen wij ons voor met het hoofd der school en met vertegenwoordigers uit de buurtschap nader in. overleg te tre- len. Ten aanzien van het kleuteronder wijs in Dijkerhoek delen wij u voorts mede, dat terzake een binnen geko men verzoek uit Dijkerhoek bij ons college in onderzoek is, in hoeverre de kleuteronderwijs wet mogelijkhe den biedt tot stichting van een kleu terschool of een dependance. De kleuterschool waar de fractie van Gemeentebelang over spreekt is geen kleuterschool in de zin der Wet, om dat deze niet voldoet aan de eisen van de Wet. Het betreft, in dezen een activiteit van de SOCUWE n.l. een peuterspeelzaal waarop tevens kleu ters worden toegelaten. Aangezien deze activiteit, niet van Rijkswege wordt gesubsidieerd, wordt van de ouders een bijdrage verlangd. Scholengemeenschap Er is geïnformeerd naar de voort gang van de bouwplannen met be trekking tot de scholengemeenschap. Toegegeven zij, dat de procedure tot nu toe niet over rozen is gegaan. De reorganisatie ten departemente heeft met zich mede gebracht, dat thans een scholenbouwplan is ontworpen, men zou ook kunnen zeggen een meer jaren planning, waarin de scho lenbouw te Holten is voorzien in de eerste termijn, zijnde 1974-1976. In het kader van deze planning dient een lokalenplan door het depar tement te worden vastgesteld. Dit plan kan in januari 1975 worden te gemoet gezien. Dit nieuwe lokalen- plan was noodzakelijk in verband met het feit, dat de stichting van een athe neum andere eisen stelde dan de oor spronkelijke Mavo-Havo-Meao combi natie. Nader overleg in hoeverre in verband met werkgelegenheid en met het in 1976 optredende lokalengebrek bespoe diging mogelijk is, zal zo mogelijk in januari 1975 door de rector en on ze voorzitter ten departemente wor den onderzocht en bepleit. In het oorspronkelijke plan is voor zien in een aula, als waarom ge vraagd. Wij hebben geen redenen aan te nemen, dat in een eventueel ge wijzigd plan deze aula zou ontbre ken. Huishoudschool De opmerking van de fractie PvdA ten aanzien van het onderwijs gege ven in de school voor algemeen vor mend beroepsoriënterend onderwijs „de Noordenbarg" is juist. Er openen zich, nu aldaar met een 4-jarige cursus is begonnen, nieuwe perspectieven. De direkteur van deze school en de rector van de scholengemeenschap zullen te zamen onderzoeken in hoe verre het mogelijk is het onderwijs op beide scholen, met behoud overi gens van eigen zelfstandigheid, op el kaar af te stemmen, waarbij met na me gedacht zou kunnen worden aan de brug periode van beide scholen. Uw voorzitter heeft daaromtrent met beide functionarissen reeds oriënte rende gesprekken gevoerd. Het is duidelijk, dat-ir*»: dit stadium van ideeën lanceren,-nog slechts ge sproken kan worden van een voor zichtige oriëntatie over en weer. Het op elkaar inspelen van onder bouw v.d. scholengemeenschap en „de Noordenbarg" vooral nu de laat ste ook gemengd is geworden, kan goede perspectieven bieden. Met de fractie van de PvdA zijn wij verheugd, dat de Noordenbarg, door ook jongens toe te laten nieuwe mo gelijkheden gaat bieden. Sporthal Zoals u bekend is de bouw van de sporthal voorzien in het investerings schema jaartal 1975 Dit object is aangemeld bij DACW. Indien uitvoering in dit kader moge lijk zou blijken, zal in zeer belangrij ke mate in de financiering zijn voor zien. Wij hebben ten aanzien van de totale financiering het overleg ge opend. In dit stadium is het ons he laas nog niet mogelijk nadere infor maties te verstrekken. Wij vertrou wen, dat het mogelijk zal zijn in 1975 met de bouw van de hal te kun nen beginnen. In verband hiermede ontraden wij u ten sterkste het bedrag ad f 24.000 uit het investeringsschema te schrap pen. Corrosie waterleidinghuizen De fractie van de WD is teruggeko men op de discussie, die in de vorige raad door haar terecht is uitgelokt. De gegevens daarbij door ons toen verstrekt, blijken juist te zijn. De wa terleiding maatschappij heeft de ver plichting goed water te leveren. Haar kan, zolang deze aan deze ver plichting voldoet (en dat doet zij) geen enkel verwijt treffen. De lekkage aan de buizen treedt slechts op in koud water buizen. In de warmwater buizen wordt het naar binnen geko men soldeermiddel snel afgevoerd, waardoor corroderen van de buis wordt voorkomen en het mogelijk is, dat de beschermende film aan de bin nenzijde van de buis wordt gevormd. Men zou er het beste aan doen, wanneer men althans koperen buizen wil blyven gebruiken, uiterst zorg vuldig te zijn met het solderen der buizen, zodat het soldeermiddel niet naar binnen kan lopen, terwijl ook de vraag gesteld kan worden in hoe verre de kwaliteit der koperen bui zen hoewel KIWA gekeurd hier bij een rol speelt. Hoe zachter het water is des te groter is de kans bij onzorgvuldig gebruik van het soldeer middel dat corrosie optreedt. Het zou verstandig zijn voor koud- waterleidingen plasticbuizen te ge bruiken. Het verwijt dat hetzelfde eu vel o.a. op de Veluwe reeds eerder is geconstateerd en dat daarop geen acht werd geslagen, is niet terecht. Gevallen als deze doen zich op onge regelde tijden en plaatsen telkens voor. Er is nog steeds een verdere studie gaande bij de waterleiding we reld (internationaal). Het blijkt, dat het euvel soms bij ogenschijnlijk zelfde samenstelling van het water soms wel soms niet optreedt. Energiebedrijven Teneinde een inzicht te krijgen over het al dan niet voortbestaan van de ze bedrijven behoren wy een inzicht te hebben in de laatste rekening cij- ders, die inmiddels beschikbaar zijn gekomen en over een verwerking dezer cijfers fn een rapport. Begin 1975 mag dit rapport tegemoet wor den gezien. Van rust in het financiële vlak ten aanzifcn van netspanrfingGverbeie- ringen is inderdaad wel sprake, in de ze zin dat netspanningsverbeteringen gewoon doorgaan, doch dat de kosten daarvan relatief lager zullen zijn. Voor ongerustheid is derhalve geen reden, zodat de modernisering der boerenbedrijven normaal kan door gaan. Ten aanzien van de uitbreiding van het gasleidingnet zij vermeld dat in januari het zgn. VEGIN rapport ge reed zal zyn. Daarna zullen wij u na der rapporteren. Socuwe Sinterklaas kan niet meer komen, want hij is al jaren dood. Doch de minister van CRM is nog springle vend en verwacht mag worden dat toezeggingen door deze gedaan ook door diens e.v. opvolgers zullen wor den gehonoreerd. Op grond van bestaande subsidiere gelingen geldt, dat de gemeente de lening voor de investering garandeert, de daaruit voortvloeiende kapitaals- lasten worden via de exploitatie ge subsidieerd. Met enthousiasme en vertrouwen is dit werk van de grond gekomen en heeft zich bijzonder gun stig ontwikkeld, zodat van de voor genomen plannen niet mag worden verwacht, dat deze binnen korte tijd weer in het zand lopen. Het mag ver wacht worden dat wij ook in dezen een volledig vertrouwen hebben in de zinvolheid van dit werk. Belastingen Het teruglopen van het zomergasten- bezoek is o.i. niet te wijten aan de toeristenbelasting doch aan andere omstandigheden als weer, neergaan de conjunctuur, wereldkampioen schappen voetbal e.d. Wij blijven niet temin alert of de belasting naar aard, maatstaf van heffing en hoogte tarie ven billijk is te achten. Wy menen echter, dat er thans nog geen aan leiding is wijzigingen te overwegen van deze belastingverordening. Mitsdien zijn wij niet bereid in het voorstel tc treden van de VVD frac tie, om de belasting te herzien en de buitendienst ambtenaar niet aan te stellen te meer waar de gesuggereer de verschuiving van werkzaamheden onder de andere ambtenaren in dit ge val niet mogelijk is. Blijft het kabinet het komend jaar ln het zadel? Tijdens de vorige week donderdag gehouden raadsvergadering sprak de heer H. Meerman (PvdA) er zijn ge noegen over uit dat het college van B. en W. in 1975 blijkbaar geen alge mene verkiezingen verwacht, gezien het feit dat de post „Presentiegelden leden stemburo's" in de begroting voor 1975 „Pro Memorie" is opgeno men. Voorlopig geen woonwagenkamp in Holten Naar de heer H. J. Westerik (CH) via de pers had vernomen vroeg hij het college of in Holten inderdaad een woonwagenkamp zal worden geves tigd, waarop burgemeester W. H. Enklaar ten antwoord gaf: „Deze be richten zijn op z'n zachtst gezegd zeer voorbarig. Er zijn inderdaad plannen, maar ze zijn nog zeer vaag, zodat het zeer de vraag is of het er wel van zal komen". BB. zonder inhoud De heer H. Meerman (PvdA) wilde geacht worden te hebben tegen ge stemd op de door B. en W. uitgetrok ken post ad f 4160,voor „Bescher ming Bevolking", omdat, naar het oordeel van spreker aan de taak van de BB geen inhoud was gegeven. EHBO-subsidie indirect verhoogd De heer J. Wiggers (AR) vond dat de sedert 1951 ongewijzigde subsidie, ad f 1200,aan de EHBO veel te laag was en vroeg hiervoor om aan passing. Burgemeester Enklaar gaf hierop ten antwoord: „Nu de EHBO de ziekenbegeleiding per ambulance gaat verzorgen moeten enige van hun mensen daarvoor een opleiding vol gen te Deventer. We hebben ons be reid verklaard in de kosten daarvan bij te dragen. Deze steunverlening lijkt ons beter dan subsidieverlening. Verlichting Kol weg wordt opnieuw bekeken Op vragen van de heren H. J. Wes terik (CH) en J. Wiggers (AR) zal in de commissie „energiebedrijven" op nieuw bekeken worden in hoeverre verbetering kan worden aangebracht in de (slechte) straatverlichting langs de Kolweg. Reservepolitie krijgt extra kopje koffie Op verzoek van de heer A. J. Nij- kamp (AR) werd het door B. en W. uitgetrokken bedrag voor de reserve politie (f 100,naar f 200,ge bracht. „Van f 100,kunnen deze mensen maar amper een kopje kof fie betalen", aldus de heer Nijkamp, die ook vroeg om aanpassing van de begrafenisrechten welke sedert 1964 ongewijzigd zijn gebleven. Lekkages waterleidingen Teneinde de schuldvraag te kennen verzocht de heer J. Warrink (GB) het college van B. en W. om contact op te nemen met TNO met de vraag in hoeverre het is betrokken bij het on derzoek naar optredende corrosie in waterleidingbuizen, hetgeen hem werd toegezegd. naar de zuiveringsinstallatie. Deze lasten worden opgelegd door het zuiveringschap. Onroerend goed belasting Het is thans nog te vroeg om op de gestelde vragen in te gaan, omdat het overleg met u hierover nog moet worden geopend. Het college moet zich hierover ook nog beraden. Van zelfsprekend zal aan uw verzoek om vroegtijdig bij de keuze van de maat staf van heffing e.d. te mogen wor den betrokken, worden voldaan. Woonforensenbelasting Bij de invoering van onroerend goed 'belasting zal de terzake gemaakte op merking in beschouwing worden ge- Rioolbelasting Rioolbelasting betekent een vergoe ding in de kosten van afvoer van wa ter en vuil naar een centraal punt. De zuiveringslasten zijn bedoeld voor de zuiveringskosten van dit water, alsmede voor de afvoer daarvan Straatbelasting en Personele belasting Afgezien van het feit of de Minis ter bij art. 12 gemeenten bepaalde maatstaven aanlegt zijn wij van me ning dat belastingen en tarieven trendmatig moeten worden bijgehou den, omdat anders een belasting en tarievenverlaging zou optreden. Daartoe is het noodzakelijk dat een bepaalde norm wordt aangehouden, waarvoor wij als de best hanteerba re de art. 12 norm gebruiken. In verband hiermede behoeven, af gezien van hetgeen hiervoren reeds werd betoogd ten aanzien van huis- nummering en exploitatie van sport hal geen dekkingsmiddelen te wor den aangewezen." Aldus burgemeester W. H. Enklaar in zijn uitvoerige antwoord aan de begroting 1975 ongewijzigd werd vastgesteld. De door het college van B. en W. voorgestelde trendmatige belas- het advies van het Recreatieschap tingverhogingen haalden, tijdens de vorige week donderdag gehou- Saiiand ons standpunt nader bepalen den raadsvergadering ongewijzigd de eindstreep terwiil ook de na dienaangaande onze advies licha- -- J men geraadpleegd te hebben. Ten aanzien van de verblijfsrccre- atie in Espelo zij opgemerkt, dat ons standpunt ter zake ter kennis is ge bracht aan de ontwikkelaar van een project aldaar, n.l. dat wij verblijfs- recreatie voorstaan mits niet in de vorm van tweede woningen. In hoe verre dat plan kan worden verwezen lijkt is afhankelijk van de reac tie van de project-ontwikkelaar, het welk vanmorgen is ontvangen. Het argument van de werkloosheid mag in onze ogen geen aanleiding tot in wezen onjuiste en onberade be slissingen zijn. Hetgeen niet zeggen wil dat wij deze werkloosheid niet ernstig betreuren. Kleine kernen beleid In tegenstelling tot de gemaakte opmerking delen wij u mede, dat ten aanzien van dit beleid door de regering nog geen definitef standpunt is bepaald. De kwestie van de kleine kernen is een complex vraagstuk, waarvoor het tijd noch plaats is om verder op in te gaan. Toeristenbelasting Met name de WD fraktie bleek veel moeite te hebben met de heffing van toeristenbelasting en zouden die belasting het liefst zien verdwijnen. „Niet alleen de campinghouders, maar de hele Holtense middenstand moet voor een groot deel van het toe risme leven", merkte VVD fraktie- leidster mevrouw F. M. ter Doest op. „Nu echter de opbrengst voor f 67.000.00 op de begroting stond, was zij wel van mening dat deze be lasting niet kon worden afgeschaft, maar vond wel dat ze moest worden verlaagd. Ch-woordvoerdr H. J. Westerik merk te op dat het CDA de invoering van deze belasting indertijd had gesteund, omdat het toerisme kostenverhogend werkt op het gemeentelijk apparaat, „Bovendien worden aan de plaatse lijke- en streek-VVV hoge subsdiies verleend. Daarom vinden wij deze heffing wel op zijn plaats," aldus spreker, die zijn woorden zag onder steund door de heer A. J. Nijkamp die zei: „Het zou onredelijk zijn om deze hogere kosten alleen op de be woners van Holten te laten drukken. Dat neemt niet weg dat ook wij de voordelen van het toerisme voor on ze middenstand onderkennen". De heer Meerman (PvdA) wilde de belasting op zich niet aanvallen maar zag, met de VVD dat het met de verdeling van het tarief niet hele maal goed zit. „Vooral de kleine man met de tent betaalt relatief meer, ter wijl de caravan in het tarief is gelijk gesteld met het zomerhuisje", aldus de heer Meerman, die van oordeel was dat tariefsherziening behoorde plaats te vinden. Namens het college zegde burge meester mr. W. H. Enklaar graag toe het geheel nog eens op zijn meri- tus te zullen bekijken. „Wanneer zal blijken dat we op de verkeerde toer zitten met de tariefstelling, zullen we tot wijziging daarvan moeten over gaan". We werken nog maar een jaar met deze belasting en dan is een juiste oordeelsvorming erg moeilijk. Overigens hebben we er al wat in ge zien getuige het feit dat we niet tot trenmatige verhoging zijn over ge gaan, zodat gesteld kan worden dat we deze belasting in feite hebben verlaagd. We zullen de zaak in 't ko mende jaar nog eens opnieuw bezien en wanneer bijstelling nodig zou blij ken kan deze pas op zijn vroegst in 1976 ingaan". Tevreden met deze toezegging zag de VVD fraktie af van het indienen van een wijzigingsvoorstel. Straat* en Personele belasting Bij monde van de heer J. Warrink, bleek de fraktie van Gem, Bel. erg veel moeite te hebben met het voor stel tot verhoging van de straat- en personele belasting. Van die zijde was men van oordeel dat verhoging niet nodig was omdat o.a. de exploi tatielasten van de sporthal niet in 1975 zouden vallen. Aanvankelijk maakte hij er een voorstel van deze belastingen niet te verhogen, doch trok dit voorstel later weer in toen hem duidelijk werd dat anders de sporthal in 1975 niet van de grond kon komen. Burgemeester Enklaar onthulde hierover nl. „Bestek en tekening zijn gereed. Het wachten is enkel nog op subsidie van de D.A.C.W. en het Min. van Onderwijs. Zouden die sub sidies er in januari uitrollen dan kun nen we op 1 juli de schop in de grond steken en beginnen met de bouw. Maar ja, wanneer je niet kunt aantonen dat je de exploitatie rond hebt, dan zeg maar rustig dag met je handje, want dan komt de sport hal er niet". Dit offer was de heer Warrink ech ter te groot en dus trok hij zijn voor stel weer in. Alle voorgestelde belastingmaatrege len en de begroting 1975 werden ten slotte ongewijzigd vastgesteld.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3