Ruilverkaveling Holten- Markelo kostte - tot nu toe ruim achtentwintig miljoen Nieuws van .De Fienpreuvers' School mag kind ook tussentijds opnemen V er keers vei ligheid op de weg Sinterklaasfeest Churehilistraat-Vrijheidslaan buurtvereniging SINT IN DIJKERHOEK Dne ton onder de begroting Kaartenactie van Amnesty International start 10 december Hoofdinspecteur Sinnema Vaste jaarvergoeding raadsleden Sinterklaasfeest Buurtvereniging HOLTENAAR Ds. W. R. Verdonk docen t in Leiden RONO-discussie over Zendingswerk Sport voor Sport Uitslag ivedstrijd Bridgeclub Holten Vrijdag 6 december 1974 3 „Paalhuus" dat prachtig was versierd. Sint was vol De kinderen van de Chr. Kleuterschool „Repelsteeltje" in de Schoolstraat konden het heel hest vinden met Sint maar ook met z'n zwarte knechten. Ds. W. E. Verdonk, vroeger predi kant in Okkenbroek, werd in de no- vemberzitting van de Generale Sy node der Hervormde kerk benoemd tot donent vanwege de Ned. Herv. kekr aan de Theologische Faculteit van de Rijk Universiteit te Leiden in de rang van „Wetenschappelijk hoofdmedewerker". Ook in Holten gaf Sintenklaas dit jaar weer vroeg acte de présence. nov.) bracht de „Goedheiligman" Jongstleden zaterdagmiddag (30 een bezoek aan de kinderen van de buurtvereniging „Holterhaar" (Ca nada, Verzet - Kenemansstraat et cetera) die speciaal voor dit doel waren verzameld in het „Paalhuus" Direct na het welkomstwoord door de heer van Ingen maakte één van de vijf zwarte pieten zijn entree om de kinderen te vertellen dat de Sint wat was opgehouden bij andere kin deren maar zeker nog naar het „Paalhuus" zou komen. Teneinde de zaal een meer feestelijk aanzien te geven werden door de kinderen vooraf prachtige tekeningen ge maakt, die als feestslingers door de zaal werden opgehangen. Na het zingen van bekende Sinter klaasliedjes werden de gordijntjes van de poppenkast geopend voor Jan Klaassen en Katrijn, waarvan jong en oud zeer genoot. En ja hoor, eindelijk was het dan zo ver dat de lang verwachte Sinter klaas ten tonele verscheen, in ge zelschap van vier Pieterbazen. Na een vermanend woord bij de één en een schouderklopje bij de ander te hebben uitgedeeld werden de kinderen ruim van lekkers voor zien en werd elk kind persoonlijk een stukje speelgoed aangeboden. Deze zeer geslaagde kindermiddag werd rond zes uud besloten. Sinterklaas en zijn zwarte knecht wérden in de leuk versierde zaal van „Het Bonte Paard" door een geestdriftig zingende kinderschaar verwelkomd. Uit zijn toespraak tot de vele kinderen bleek dat Sint erg tevreden was over de leerpresta ties. Verder deed het hem genoe- Voor de ruilverkaveling Holten-Markelo zal aan liet einde van dit jaar ruim achtentwintig miljoen gulden zyn uitgegeven. Vergeleken bij de begro ting waarop in 1968 is gestemd blijkt dat tot nu toe het totaal van de werken ruim drie ton goedkoper is uitgevoerd. Er resteert na 31 december 1974 nog een bedrag van f 21.700.060.-. De Plaatselijke Commissie is van mening, dat dit bedrag ruim voldoende zal zijn om alle resterende werken uit te kunnen voeren. Dit betekent ook, dat de uiteindelijke kosten die de belanghebbenden betalen moeten, niet hoger zullen uitvallen dan by de stemming geraamd was. Dit schrjjft de P.C. in zyn jongste informatiebulletin. Voor de reeds besteedde ruim 21 miljoen gulden zijn de volgende werken gereed gekomen: WATERBEHEERSING: 150 km. waterlossing, 2 gemalen en 1 onderleider. ONTSLUITING: 5 bruggen over de Schipbeek, pl.m. 80 km. zandweg verhard tot 3.5 meter, pl.m. 50 km. verharde weg gereconstrueerd en 24 km. toegangsweg aangelegd. KAVELWERK: pl.m. 1300 ha. geploegd, gespit of gemengwoeld, 1200 ha. kavelwerk en 260 km. drainage en tenslotte pl.m. 70 ha. beplant. Andere zaken, welke in het afgelo pen jaar tot stand zijn gekomen: we gen en waterlopen zijn gereed en de toegangswegen naar de boerderijen zijn nagenoeg gereed. De kaveler ken in het Markelose- en Stokkumer- feroek zijijri zover' gevorderd, dat de ze in maart 1975 uitgevoerd zijn. De laatste boerderijbouwers zullen in het voorjaar van 1975 hun nieuwe bedrijven betrekken. De boerderij- bouw is hiermee praktisch tot een einde gekomen. Waterwinning Het onderzoek in Espelo inzake de waterwinning ten dienste van de ont watering der gronden vordert goed. Omstreeks januari 1975 zal hierover een beslissing wondien genomen. De problemen, die er nog waren ten aanzien van het landschapsplan zijn volgens de Plaatselijke Commissie nagenoeg opgelost. Er zijn wijzigin gen aangebracht ten gunste van de landbouwers, zonder dat de land schappelijke aankleding hierdoor wordt geschaad, terwijl bovendien in verband met het tekort aan SBL- grond een aantal percelen niet zal worden ingeplant. Bij de indeling &er gronden zal zó veel mogelijk 'rekening worden gehou den met waardevolle bestaande be plantingen. In 1975 zullen in het gebied! tussen Larensweg en Slagendijk in de ge meente Markelo de kavelverbeterin gen worden uitgevoerd. Het aan- vangstijdstip is afhankelijk van de mate van grasgroei op. de kavels, welke dit jaar zijn ingezaaid. Zodra de beslissing inzake de ontwa teringsmethode in Espelo is gevallen, zullen de plannen voor kavelverbete- ï-inigswerken worden opgemaakt. In dien dit mogelijk is zal nog in 1975 met de uitvoering' worden begonnen. Ten aanzien van de recreatieve voorzieningen, zullen in 1975 plannen voor de aanleg van pieknickplaatsen, ruiter- wandel- en fietspaden worden opgemaakt. Zodra de verschillende instanties zich akkoord hebben ver klaard met deze plannen en subsidie hebben toegezegd, zal met de uit voering worden aangevangen. De kos ten van deze werken worden geheel door de overheid betaald. De Plaatselijke Commissie zal de ze winter alle aangelegde drainages laten schoonmaken. Zij doet een be roep op een ieder, die gedraineerde gronden in gebruik heeft, de uitmon dingen van de drains op te zoeken en vry te maken zodat de lozing van overtollig grondwater niet wordt be lemmerd. „Dit is in deze natte tijd voor gronden absoluut noodzake lijk. Bovendien worden hierdoor, al dus de PC, de schoonm aakwerk zaamheden minder kostbaar". De kop is er af. Op 16 n'ovember j.l. is het Carnavalsseizoen op een zeer succesvolle wijze geopend. En nu verder... De voorbereidingen voor het Prinsenbal op 18 januari 1975 zijn in volle gang. Het belooft weer een ech te gezellige Carnavalsavond te wor den. Op 8 februari 1975 wordt 's middags de optocht gehouden. Al lijkt dit nu nog ver weg, toch willen wij u vra gen nu reeds uw gedachten eens te laten gaan over de manier waarop u aan deze optocht kqnt deelnemen. Op maandag 9 december zendt de RONO - de Regionale Omroep Noord en Oost - tussen 19.30 en 20.00 uur een diskussie uit tussen gemeentele den en drs. P.J. Pilon, docent aan de theologische hogeschool in Makassar (Indonesië). In deze rechtstreekse uitzending, die komt uit een bijruimte van de ontmoetingskerk in Emmeloord, ko men onder meer ter sprake onder werpen als: de verhouding tussen de plaatselijke gemeenten hier en de kerken in Indo nesië, zending tussen 6 kontinenten, moeten de Nederlandse kerken zich niet uit Indonesië terugtrekken, klopt het beeld dat de meeste gemeente leden van de zending hebben nog wel. Ook zal worden gesproken over de huidige politieke en ekonomische si tuatie in Indonesië. Dit programma is te beluisteren via de FM kanalen j 5,31 en 35 en de middengolf 188,2 meter. Praat er eens over in uw vereni ging, bedrijf, buurtvereniging, buurt of familiekring. Naast wagens zijn groepen (te__ voet, op de fiets of an derzins), Tndividuelen uiteraard van harte welkom. Laten we er met zijn allen, die iets voor Carnaval voelen, een groot spektakelstuk van maken. Gezien de ervaringen in het verleden zal er voor gecostumeerde kinderen ditmaal direct na afloop van de optocht gelegenheid zijn om bin- j nenshuis carnaval te vieren. Wij houden u op de hoogte. Gehoorgevend aan het verzoek van Amnesty International heeft de Raad van Kerken besloten om 10 de cember, de dag van de rechten van de mens, voor dit jaar om te dopen in de dag tegen het martelen. Diep droevig dat daarop de aandacht ge vestigd moet worden. Op deze dag start in Holten een kaartenactie van Amnesty International, waarvoor vele medewerk(st)ei's zich beschik baar gesteld hebben. Overal in Hol ten zullen tussen 10 en 25 december gezegelde kaarten a 80 cent per stuk worden aangeboden ter verzending aan mensen, die omwille van hun geloof, hun huidskleur, hun ras of hun politieke overtuiging gevangen De leden van de raad zullen waar- sehynlyk reeds in 1975 in plaats van het nu bestaande presentiegeld voor raads- en commissievergaderingen een vaste jaarvergoeding ontvangen. Dit streven gaat althans uit van de Minister van Binnenlandse zaken. Burgemeester en Wethouders heb ben in de aanbiedingsbrief by de begroting voor 1975 reeds een tipje van de sluier opgelicht en schi-yven daarover het volgende Een commissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, belast met het onderzoek naar de positie van raadsleden, heeft een rapport uitge bracht, getiteld: „Een goede raad". In dit rapport is onder meer een ver betering voorgesteld van de vergoe dingen aan raadsleden voor het bij wonen van de raadsvergaderingen, de aföelingsvergaderingen, de ver gaderingen van raadscommissies en het overige raadswerk. Globaal zal deze verbetering inhou den dat het presentiegeld zal wor den vervangen door eeft vaste jaar vergoeding en daarenboven een te gemoetkoming in de onkosten zal worden gegeven. Vooruitlopende op de definitieve re geling van deze vergoedingen is bij het vaststellen van de algemene uit kering uit het gemeentefonds voor 1975 reeds rekening gehouden mei de financiële gevolgen, die daaruit *oor de gemeenten zullen voortvloei- zitten. Bij elke kaart ontvangt de koper het adres en een korte levens beschrijving van de betrokken gevan gene, waaraan hij de kaart kan zen den met vermelding van zijn naam en adres. U krygt. hierdoor de ge legenheid om een kleinigheid te doen voor mensen waarvoor u mis schien héél véél zoudt willen doen. Laat dat kleine niet na, want zulk een groet per kaart is voor een ge vangene als een kaars in een don kere nacht van hopeloosheid en uit zichtloosheid en u hebt er geen idee van hoevéél U voor zulk een idee van hoevéél U voor zulk een klein gebaar! en. Dit houdt in dat te zijner tijd, als het wetsontwerp van kracht zal wor den geen extra verhoging van de al gemene uitkering mag worden ver wacht. In verb'anS hiermede achten wij het gewenst, dat voor 1975 een bedrag van rond f 20.000,van het bedrag voor onvoorziene uitgaven voor dit doel wordt gereserveerd. Wij verwachten, dat deze aangele genheid in 1975 nader zal worden geregeld en u ter zake een voorstel zal kunnen worden aangeboden, HUISNUMMERING Overeenkomstig onze toezegging bij de behandeling van de begroting 1974 zijn de voorbereidende werk zaamheden met betrekking tot een herziening van de bestaande huis- nummering in het buitengebied ter hand genomen. Momenteel wordt gewerkt aan een inventarisatie van aalle bestaande wegen. Zodra deze inventarisatie is gereed gekomen kan worden overgegaan tot straatnaam- geving. Het verdient volgens B. en W. aanbeveling, dat hiervoor een commissie ad hoe uit uw raad wordt benoemd om terzake van advies te diienen, Te gelegener tijd zullen wij u hieromtrent een voorstel doen toe komen. Zij hopen, dat de voox-genomen nieu we huïsnummering van het buitenge bied in 1975 kan worden ingevoerd. Kinderen, die „ongustig" jarig zijn (na 1 oktober), hoeven niet altijd te wachten tot het begin van het vol gende schooljaar, voordat zy naar de eerste klas van de lagere school kunnen. Lagere scholen mogen kin deren, die tussen 1 oktober en 1 april 6 jaar worden, halverwege 't school jaar 'aannemen, mits zy zorgen voor een goede opvang in het onderwijs programma. Dit zei de heer J. Sinnema, hoafdin- specteur van het lager onderwijs in de Noordelijke provincies, oud direc teur van de Holtense Scholengemeen schap, dezer dagen volgens de volks krant in Groningen tijdens een dis cussiedag over de samensmelting van het kleuter- en lager onderwijs. Deze dag werd georganiseerd door de RONO (Regionale Omroep Noord en Oost) en stond grotendeels in het teken van de praktische problemen, die de integratieplannen met zich meebrengen. De 1-oktober-grens remt veel scho len in. hun pogingen om nu al verder te gaan met de integratiegedach- te, zo vertelde een hoofdonderwijzer uit Nijbeets (Friesland). Veel onder wijzers willen in de praktijk wel meer vei-nieuwen en aansluiting zoeken bij de ontwikkeling van ieder kind afzon derlijk, maar de 1-oktober-regeling vormt daarbij een belangrijke hin derpaal, zei hij. Veel lagere scholen gaan er auto matisch van uit, dat kinderen alleen tot de eerste klas kunnen worden toegelaten als zij vóór 1 oktober zes jaar zijn. Dit is hoofdzakelijk 'n ge volg van het strakke jaarsysteem in het lager onderwijs. Door deze situa tie moeten kinderen, die „ongunstig" jarig zijn. vaak voor een derde jaar op de kleuterschool blijven, terwijl zij in ontwikkeling vaak al verder zijn. De heer Sinnema, verklaarde, dat dé 1-oktobergrens alleen geldt voor scholen, die in hun leerplan hebben staan dat de school op 1 augustus begint. Er zijn echter mogelijkheden, zei hij, om de start op meerdere tijd stippen in het jaar te laten plaats vinden. Vroeger was dat ook het ge val. Toen waren er „april-" en „sep- temberscholen"kinderen konden in die maanden naar de eerste klas* „In Nederland starten de scholen vrijwel uitsluitend in augustus maar 't hoeft niet", zei Sinnema. Als scho len bijvoorbeeld in januari een twee de startdatum instellen, kunnen kin deren die vóór 1 april zes jaar zijn, in januari tot de eerste klas worden toegelaten. In de noordelijke provin cies wordt van deze mogelijkheid in sommige gevallen gebruik gemaakt. Sinnema waarschuwde voor een al te grote voortvarendheid. De scholen moeten, z:ei hij, aan een belangrijke voorwaarde voldoen, voordat zij tot meerdere starttijdstippen overgaan: het onderwijs in het eerste jaar moet zo soepel zijn opgezet dat de erbij ko mende kinderen makkelijk kunnen worden opgevangen. Het onderwijs in de eerste klas moet in zo'n situatie grondig worden vernieuwd, aldus Sinnema. „De ramp is niet te overzien, als je fron taal klassikaal blijft lesgeven. Dan wordt de ellende alleen maar groter. Zo'n regeling is alleen verantwoord, als je met 'n sterk geïndustrialiseerd onderwijs werkt." Een belangrijk gespreksthema op de RONO-discussiedag was de deel name van ouders in het schoolgebeu ren, de zogenaamde „ouderpatieipa- tie". Volgens John Peters, medewer ker aan het Instituut voor Onder wijskunde van de Rijksuniversiteit in Groningen, wordt ouderparticipatie nog al eens gehanteerd als een mode verschijnsel. Scholen halen ouders uit modieuze overwegingen binnen zon der de dienere bedoelingen voldoen de te beseffen. „Het gevolg is dan vaak. dat ou ders de „gastarbeiders" in de school worden" aldus John Peters. „Ze wor den „misbruikt" om alleidei klusjes op te knappen, zoals boeken kaften en knip- en plakwerk. Natuuxdijk is dit 'n goede methode om de ouders over de drempel van de school te krij gen. Maar ik ben bang,-dat ouderpar ticipatie dan nooit toekomt aan het invullen van de vraag wat we met de school en de maatschappij willen. En daar gaat het om," aldus John Peters. Het voorlichtingsblad van het mini sterie van Onderwijs, Uitleg, meldt deze week, dat de hoofdinspecteurs aan alle inspecteurs bij het kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs een brief hebben geschreven, waarin x'ichtlijnen met betrekking tot de ou derparticipatie „een vanzelfsprekend heid zou moeten zijn." Zij adviseren een grote mate van geleidelijkheid, groei en ontwikkeling bij het van de grond helpen van ou derparticipatie Ouderparticipatie moet niet zo maar over een school worden uitgestort", aldus de brief. „Er moet een duidelijke wederzijdse behoefte tussen de school en de ou ders bestaan om samen bepaalde ac tiviteiten te ondernemen. In de aard van die activiteiten kan een duidelij ke groei zitten, van de meest eenvou dige hand- en spandiensten tot en met het deelnemen aan activiteiten binnen de klas". Volgens de hoofdinspecteur moet de verantwoordelijkheid voor het totale gebeux-en in een school altijd duide lijk bij de onderwijzer blijven berus ten. De ouders zullen altijd moeten blijven beseffen, dat zij indicentele opdrachten binnen het onderwijsge- beuren krijgen Belangrijke voorwaar den zijn, dat de onderwijzers de ou ders als serieuze gesprekpartners accepteren en de ouders de bereid heid kunnen opbrengen hun manier van opvoeden ter discussie te stéllen, aldus de brief. Als de weergoden het toelaten maakt het amateur- en betaald voetbal a.s. weekend weer een belangrijk onder deel uit van de RONO-sportuitzen- dingen „Sport; voor sport". Zaterdag van 19.30 tot 20.00 uur wox-dt o.a. aandacht besteed aan het concours hippique in Zuidlaren, schaatsen, atletiek, volleybal, het za terdag amateurvoetbal en de jeugd- kompetitie betaald voetbal. Zondag van 18.00 tot 19.00 uur staan reporta ges van het betaald voetbal op het programma uit Wageningen en Zwol le. Vex-dér een x-eportage van de ama teurshoofdklasse B uit Drachten het concours hippique in Zuidlaren en weer veel aandacht voor de diverse amateursporten. Op uitnodiging van de plaatselijke afd. EHBO hield wachtmeester Leen- ders van de Verkeersgroep te Drie bergen in hotel „Vosman" een lezing met dia's over het verkeer en de ve le fouten die hierin .nog dagelijks in grote getale worden gemaakt, veel al met dodelijke afloop en/of ernsti ge gewonden en grote materiële scha de. Er mankeert nog heel veel aan het juiste gedrag van hen die aan het verkeer deelnemen en nog steeds zijn tal van ongelukken een gevolg van alcoholgebruik. Ook in het drinken van een paar bier- tjes of borrels schuilt een groot ge vaar omdat de bestuux-der meer risi co gaat nemen met alle gevolgen van dien. De heer Leenders wees verder op het grote belang van het dragen van een helm door bromfietsex-s en de vei ligheidsgordels in de auto. Er werden naar aanleiding van de causerie en de dia's tal van vragen gesteld die door de heer Leenders op duidelijke wijze werden beantwoord. Mevrouw Wielinga, assistente van de heer Leendex-s, testte aan de hand van een aantal dia's de verkeersken- nis van de aanwezigen waarbij bleek dat een aantal van hen die al jaren een rijbewijs hebben er met hun ant- wooi-den finaal naast zaten. Al met al een leerzame avond. De heer A. Jalink, voorzitter EHBO sprak een woord van dank tot me vrouw Wielinga en de heer Leenders en hij offreerde beiden een attentie. 1. heer en mevrouw v.d. Meulen 70.83 pet., 2. heren Hanenburg en Bo gaard 56.25 pet., 3. heren Meijer en Dekker 55.5 pet., 4. heren Bontje en Witzenburg 54.17 pet., 5. heren Spij ker en Disbergen 51.39 pet., 6. heren Goorman en Groot Obbink 43.75 pet. 7. heren van Zoest en Grobben 43.05 pet., 8. dames Witzenburg-Van Veen 38.89 pet., 9. heer en mevrouw Sawa- de 36.11 pet. gen dat de kinderen zo veel liedjes zo goed zongen. Ook de blokfluit- groep kreeg een complementje. De eerste klas opende de rij met een piepklein toneelstukje o.l.v. van mevrouw van Max'uik. Mevr. Kurz had met haar tweede klas een paar leuke gedichtjes inge studeerd, terwijl meester Bult met de derde klas een toneelstukje over het voetlicht bracht. De kleuters, als altijd vertederend, zongen, speelden en d'ansten o.l.v. mevr van Heere. Er tussendoor werd een groot reper- grote boek staan. Eén voor één wer- de kinderen bij deSint geroepen en ■geprezen voor hun goede prestaties op school of hun hulp bij mama thuis. Een enkele keer moest Sinter* klaas een vermanend woord spreken de kinderen bijij dé Sint geroepen en der de indruk en beloofden heilig hun fouten te verbeteren. Piet had voor ieder kind een kadootje en 'n zakje met snoep en fruit in de grote zak. Toen Sinterklaas en Zwarte Piet weer afscheid hadden genomen, gin gen alle kinderen opgewonden, maar tevreden weer naar hun eigen huis. In Dijkerhoek genoot Sint van toneel, muziek en zang. tore van bekende liedjes gezongen, mochten kinderen Sint een handje komen geven, een liedje zingen, tel len, een tekening aanbieden enz. Aan het eind van de gezellige mor gen verzocht zijne „Eminentie" ou dercommissie en personeel de ca deautjes die Piet 's nachts op tafel had uitgestald uit te delen. Woensdag 4 december heeft Sinter klaas een bezoek gebracht aan de kinderen in de Churchillstraat. Tachtig kinderen, verzameld in zes huizen, zaten tussen 6 en half acht vol spanning te wachten op de Goedheiligman en zijn zwarte knecht. In alle huizen werden Sint en Piet met gezang ontvangen. Veel kinde ren hadden een mooie tekening voor Sinterklaas meegebracht. De aller kleinsten keken eerst wel een beetje angstig naar Zwarte Piet. Maar toen de pepernoten te voorschijn kwamen was de angst gauw vergeten. Van ieder kind had Sinterklaas iets in het ■-i-w: De kinderen van de Kol school kregen een hele grote pluim van Sint omdat ze gem zorgd hadden voor een prachtige versiering.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3