Uw huis en haard zijn goud waard (voor inbrekers) WINTERSPORT HOEFT NIET DUUR TE ZIJN De bril in het modebeeld Verhuizen Overdag Registratie Afwezigheid Sterke toename Cruisevaart Fiets en gezondheid Gekleurde fietsen Bijpassende oorclips Make-up tips De Lange gezellige winter geeft tijd voor spelletjes en stu dies, een goed TV programma, wat rust en bezinning, kortom, een oerhuiselijke gezelligheid is voor vele Nederlandse gezin nen aangebroken. En wat past hier dan beter bij dan fijne warme relax-kleren van katoenen tricot in vrolijke dessins en kleurenTriumph International brengt een uitgebreide serie onder de naam Sporty". Pyama's, shorties, knielange T-shirts, enkellange jurken, pantalons en nog veel meer in kreukvrije warme tricot, waarin je kunt rondhangen, trim men, luieren en slapen en er toch goed in uitzien door de ge garandeerde pasvorm! Be deuren Wintersport is voor velen een kost bare vrije tijdsbesteding, Naast de kosten van reis en verblijf kan de beoefenaar niet zonder ski's eo ski schoenen en de dagelijkse ski-lessen, terwijl ook de prijs van de ski-liften er niet om liegt. Jongeren hebben doorgaans belangstellng voor spor tieve vakanties, maar te vaak vor men de kosten een reden om er van af te zien. Toch is dit niet nodig. Want dat wintersport niet duur hoeft te zijn bewijst de Franse jongerenor ganisatie UCPA. Deze Union des Centres Sportifs de Plein Air" be schikt over 30. ski-centra in de Al pen en de Pyreneeën. Hier organi seert zij ski-stages zonder winstoog merk voor jongeren van 15 tot 35 jaar. Zowel beginners als gevorder den volgen èr - een ski-cursus met 5 uur les per dag door staatsgediplo- meerde instructeurs. Vol-pension, huue van ski's «n skischoenen en het gebruik van de skiliften zijn in de cursusprijs inbegrepen. Nederlanders hebben zo de gelegenheid tot con tact met Franse leeftijdgenoten. Wie zijn reis zelf wil regelen be taalt voor een 7-daagsé cursus in Brunissard (Hautes AJpes) f 279,—": Inclusief de treinreis vanaf woon plaats komt een 14-daagse kerstva kantie waarvan 12 dagen skieën op f 640,Het Maatschappelijk Advies en Informatiebureau (MAI) in Rotterdam verzorgt de bemidde ling van UCPA vakanties en geeft een gids uit, waarin de centra en mo gelijkheden vebmëld staan. Over de divèrse vakantie-mogelijk heden voor jongeren geven Henriet- te Franken, Jannet, Vegter en Robert Nolet van de afdeling jeugdtoerisme u alle informatiè. Men kan ook bel len (010-147780) of schrijven naar MAI afdeling jeugdtoerisme, Mau- ritsweg 58, Rotterdam. JDaar fabrieken» kantoren, ban- fce», Winkels enz. er steeds meer toe over gaan de beveiliging te gen inbraak te verbeteren wordt bet voor inbrekers steeds inter essanter om, met veel minder ri sico, in woonhuizen hun slag te slaan. Uw huis is nL een erg ge makkelijk doelwit voor hen. Heel vaak zijn er talloze moge lijkheden om binnen te komen. Toch kunnen eenvoudige voor jéeningen u helpen om inbrekers van uw bezittingen af te hou den". Met deze woorden begint de tekst ▼an een folder, die het Technisch Bu reau ter Bevordering van Schadepre ventie (TBBS) in Baarn heeft laten verschijnen. Particulieren krijgen een aantal (niet kostbare) raadgevingen om hun eigendommen beter te be schermen. In de eerste plaats wordt de aan dacht gevraagd voor die sloten van de fmiteradeuren. Aanbevolen wor den de zgn. ,,dubbeltoers"-sloten, dwz sloten waarbij de sleutel twee keer moet worden omgedraaid. Deu ren met de schamierpennen aan de buitenkant 'kunnen het beste worden voorzien van zgn. „dievenklauwen". Dit zijn pennen, die voorkomen, dat na het verwijderen van de schar- nierpennen, de deur uit het kozijn kan worden gelicht. Ook als men die woning maar voor een paar minuten verlaat, is het van belang, de deuren op glot te doen. Er wordt steeds meer overdag inge broken. Niet alleen deuren, maar ook ramen dienen na het verlaten van het huis gesloten te zijn. Gewone raam- sluitingen zijn vaak niet betrouwbaar, er zijn goedkope slotmedhanismen te koop, die gemakkelijk ?ijn aan te brengen en een betere beveiliging ge ven. Het is aan te bevelen, om van waar devolle bezittingen een lijst aan te leggen, waarop fabrikaat, modelnum mer en serienummer staan vermeld. Een goede beschrijving van gestolen goederen kan de politie helpen bij de opsporing. Goederen, die geïdentifi ceerd kunnen worden door serienum mers zijn: radio, televisie, taperecor der, platenspeler, horloge, schrijfma chine, fiets, bromfiets, camera, pro jector en electrische huishoudelij ke apparaten. Maak een speciale lijst van de sie raden, met vermelding van herken ningstekens, aantal stenen, soort me taal, de zetting en andere identifi catietekens (krassen e.d.). Tekenin gen of foto's hiervan kunnen erg nut tig zijn. BJJ afwezigheid 's avonds is het verstandig om in de kamer een lamp te laten branden. Bij langere afwezig heid moet niets erop wijzen, dat het huis onbewoond is. Dus geen briefjes op de ddur, geen dichte gordijnen en geen volgestouwde brievenbussen. Ju welen, goud en zilver in bewaring ge ven bij een bank! Wanneer men lang afwezig is, is het zaak dit aan de po litie te melden. Volgens cijfers van het CBS nam het totaal van alle ter kennis van de po litie gekomen dieftallen door middel van braak toe van 4.000 in 1949 tot 65.000 in 1972. Het percentage van de als opgehelderd gemelde gevallen nam in diezelfde periode af van 45 tot 27. In 1972 werden door de politie onge veer vijftien maal zoveel inbraken ge constateerd als in de jaren rond 1950, ruim vijf maal zoveel als in 1962 en ruim drie maal zoveel als in 1966. In de jaren 1970-1972 was de frequentie van de bekend geworden diefstal len door middel van braak in de gro te steden vier tot zes maal zo groot als op het platteland. Er is echter een duidelijke tendens naar sterkere toename van diefstal door middel van braak op het 'plat teland. De folder „Uw huis en haard zijn goud waard (voor inbrekers)is ver krijgbaar bij: TBBS, Postbus 54, Baarn, of bij Bureau Voorlichting Schadeverzekering, Postbus 990, 's- Gravenhage. Weet wat u bezit Wanneer men gaat verhulzen is het Öikwijls niet bekend wie er allemaal een sleutel van de nieuwe woning heb ben. Zeker als het een reeds eerder bewoond huis betreft, Is het aan te bevelen de bestaande sloten van de buitendeuren te vervangen of extra sloten aan te brengen. Sleutels moe ten nooit ergens worden achtergela ten, dieven kennen de plaatsen onder de deurmat, in d'e brievenbus, enz. «vengoed als de betrokkenen. Ideaal voor de koude winter nachten zijn deze nachtponnen uit de her f si-wintercollectie '74- '75 van Schieiser. Deze modelle tjes zijn in de kleuren blauw groen en champagne verkrijg baar. De Noorse rederij Fred. Olsen Li nes begint op 11 oktober de cruise- vaarten naar de Canarische Eilan den vanuit de haven van Rotterdam. Een aantrekkelijk element daarbij is dat de 13-daagse cruisevaart met de luxe „Black Prince" kan worden ge combineerd met een verblijf van twee weken in een bungalowpark in Tenerife, het grootste van de Cana rische Eilanden. De eigenaar van het bungalowpark „El P a ra der oop Tenerife is een Nederlander. De Bungalows fer staan er 19 en voorts nog 50 studio- appartementen) behoren tot de luxe klasse. De wintertemperatuur schom melt tussen de 18 en 20 graden, zo dat zelfs zwemmen nog mogelijk is. Een studio-appartement voor twee personen (één verdieping met zonne terras en uitzicht op zee) en 4-per- soons-bungalows kosten f 2177 per •persoon, inclusief de 13-daagse reis per „Black Prince". Er moet wél voor 2. resp. 4 personen worden ge reserveerd. De prijs is gebaseerd op accommodatie inclusief ontbijt in Te nerife. Nadere inlichtingen: Verenigd Car- gadoorskantoor b.v. Koningsplein 15, Amsterdam tel. 020-248303. De mode maakt'de vrouw weer vrouwelijker als vroeger. Soepe le stoffen, rake dessins in heim- weekleureni, verre van zuinig gesneden modellen die de knie- en verhullen maar verder alles benadrukken wat de vrouw maar figuur kan geven en véél toevoegingen zoals kettingen, 's, corsages en andere frut- -s. De make-up zoekt het in volwassen kleuren, de kapsels zijn lang geleden ook al eens ge weest. Het hele modebeeld ademt een sfeer van „toen", maar is toch on miskenbaar van deze tijd. Dat is met name te zien aan de brilmonturen. De bril van vandaag is een accessoi re die zijn weerga niet kent, die ook vrouwen zander oogafwijking uit ijdelheki naar de bril doet grijpen, en die brildraagsters elegant laat zijn. De ontwerpers van brillenmode (Do- ra Demmel, Emmanuelle Kahn, het huis Christian Dior, Pierre Marly, om een paar van de bekende te noe men) beijveren zich met aukses, Iedere dokter zegt het: fietsen is gezond en belangrijk om tegenwicht te bieden aan de heersende bewe gingsarmoede en daarmee samenhan gende klachten en kwalen. Wat over het verband tussen fietsen en gezond heid te zeggen valt, werd samenge vat in een gepubliceerd boekje Fit door fietsen, verschenen in de serie Fietsotheek. Hierin wordt onder mie er verteld waarom fietsen gezond is, hoe men moet fietsen zodat het ge zond is, wat artsen ervan zeggen, hoe men een fiets-trimprogramma kan opbouwen enzovoort. Ook werd hierin een pleidooi opgenomen om tot beter wetenschappelijk onderzoek op dit gebied te komen, zodat nog duidelijker komt vast te staan wel ke rol de fiets voor de gezon'dheid van de mens kan spelen. Door overmaking van f 6.20 op postgirorekening nr. 234567 kan Fit door fietsen worden aangevraagd bij d'e stichting: Fiets! in Am-sterdam. lijkheid in de onderkleding, dia tevens als vrije-tijdskleding uit stekend geschikt is, voor jonge meisjes. Schiesser brengt dit seizoen modelletjes in bloem- en allerhande andere vlotte figuur tjes in twee prettig aandoende kleuren, uitgevoerd in tremra- katoen. Een fiets mag er best fleurig wit zien vindt vooral de jeugd en een fiets die al een tijdje meegaat mag wel eens een ander jasje heb ben. Dat is een leuke bezigheid voor een paar vrije uren. Eerst de nieuw te lakken delen vetvrij maken, goed schuren en de eventuele roestplekken met een staal- borstel bewerken. Dan de fiets in de grondlak zetten en goed laten dro gen. Als de grondlak helemaal droog is het geheel aflakken met hoogglans- lak die in een veel kleuren in vert- winkels en fietsenhandels te koop is. Het hoeft niet bij één kleur te blij- ven. Door het gebruik van verschil lende kleuren kan de fiets eT erg feestelijk gaan uitzien. Alleen het achterspatbord moet ontzien worden. Dat moet wettelijk voorgeschreven over een lengte van tenminste dertig centimeter, gemeten vanaf het ondereinde, helderwit zijn. Speci aal voor kinderfietsen ziin er ge» kleurde kunststof pijpjes in de han del die om de spaken worden ge klemd. Een vrolijk gezicht en het fietsende kind valt daardoor beter op in het verkeer. om de bril in het modebeeld op te nemen, zowel wat de vormgeving als kleur betreft. Voor het komende seizoen ligt de nadruk in de brillenmode op de twee- kleurigheid die op verschillende ma nieren tot uitdrukking komt. Zo is het monturenmateriaal niet alleen in twee kleuren (en asymmetrisch) ge marmerd, bovendien is de onderkant van het montuur donkerder van kleur dan de bovenkant. Dit laatste effect geeft meer evenwicht in een opgemaakt gezicht, en dankzij 't flin ke formaat van de glazen, de zich op halve hoogte bevindende neusbrug en die hoog aangezette poten (bij de Ier se fabrikant Menrad zijn de poten he lemaal onderaan het montuur aange zet, met hetzelfde effect) is er niets meer dat het vrouwelijk oog, zowel van voren als van opzij gezien, haar uitdrukking ontneemt. De glazen (die nauwelijks meer on gekleurd worden toegepast) zijn nu meer en meer van kunststof, waar mee een oneindige reeks van kleuren bereikbaar is. Groot nieuws zijn de tweekleurige glazen (bijvoorbeeld blauw van boven en oranje van onde ren, of in een yertikale verdéling -groen links en geel rechts). Een re cente ontwikkeling is, dat kunststof nu net als glas krasvrij gemaakt en ontspiegeld kan worden. Erg apart zijn de bloemetjesmotie ven die Pierre Marly in zijn brillen- materiaal laat doorschemeren. Zij komen ook voor in de collectie van Menrad. Dora Demmel (één van 's werelds toonaangevende ontwerp sters) ontwierp nu bij haar brillen (fabrikant Silhouette) ook bijpassen de oorclips. Er is een trend te herkennen naar het gebruik van dunner materiaal (dus ook in kunststof dunne randen, bijna zo dun als metaal), voorname lijk twee-kleurig. Daarnaast is de draadbril (in allerlei vormen, waar onder het zogenaamde vliegeniers model) niet meer weg te denken. Metallic-kleurtjes (zoals bijvoorbeeld „gun" voor heren) zijn voor dit type bril helemaal nieuw. Overigens wor den fraai gekleurde aluminiumbrillen, naast de traditionele grijze en bivine modellen voor heren een interessan te dracht. Een bijziende brildraagster heeft ver kleinende glazen in haar montuur. Een glimmende oog-make-up heft dit effect voor de aanschouwer enigs zins op. Een vérziende brildraagster heeft vergrotende glazen. Hier is een matte oog-make-up gewenst.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7