Kerstconcert Jeugddienst Feestelijke intocht Sinterklaas Holten heeft voor 1975 een ondagsdiensten sluitende begroting P lat t elands vrouwen leren volksdansen BUIT WAS NIET GROOT KERKDIENSTEN Gemeente behoefde in 1974 niet te lenen Twee jongens door auto aangereden De sportvereniging ,,BA TO in het goud Geven voor leven en winkelweek Mevrouw Ledeboer- Tideman sprak voor christelijke plattelandsvrouwen BAZAAR CJV „DE VRIENDENSCHAAR' Burgerlijke stand Gevoixden en verloren Vrijdag 29 november 1974 26ste jaargang - no. 48 Uitgave van de Stichting „Hoitens Nieuwsblad" te Holten Holterberg 13, tel. 05483-1234 Adm. Gaardenstraat 17, tel. 05483-1533 Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Mvertentisprijs 18 sent per millimeter (bij contract lager) Abonnementsprijs f3.75 per kwartaal, f7,50 per half jaar, f 15.— per jaar. Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875687, Rabo-bank, Holten, t.g.v, Hoitens Nieuwsblad Voor de afd. Espelo van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen gaf me vrouw van der Pol uit Raalte in het gebouw „Trefpunt" te Espelo een-de monstratie volkdansen. Het ging in het begin allemaal nog Op vrijdag 13 december zal de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" een kerstconcert geven in de Ned. Herv. kerk met medewerking van Rob van Stormhoek, cello, Pie- ter van Dommele en Erik Rozen- brink, viool en Piet Cnossen, orgel, allen uit Arnhem. Het koor zal werken uit voern o.a. van Buxtehude, de Wolff en Preato- rius. Algehele leiding: Pieter Endedijk, di rigent van het koor. Heit personeel van Gebr. Dik kers BV gaat tijdens de Win kelweek één avond ovenverken voor de aktie „Géven voor le ven". Het bedrijf zal t.z.t. dit bedrag nog eens verdubbelen en vrijdagavond aanbieden aan het plaatselijk inzameMngsco- mité. In de maandelijkse bijeenkomst van de afd. Holten van de Chr. Platte landsvrouwen Bond (CPB) sprak mevr. Ledeboer-Tideman uit Ensche de over het onderwerp „Moeilijke ja ren van de vrouw". Ze stond achter eenvolgens stil bij de bouw en func tie van de organen en hoe alle klie ren over en weer invloed op elkaar uitoefenen. Nog maar al te vaak wacht men bij bepaalde klachten de dokter tijdig te waarschuwen. Wan neer men op tijd naar dc dokter gaat is bijv. bij kanker definitieve gene zing mogelijk. Er werden naar aan leiding van de causerie tal van vra gen gesteld. De presidente mevr. van Engbrink-Ramaker sprak een woord van dank tot mevr. Ledeboer en ze bood een prachtige plant aan. De .goed bezochte bijeenkomst werd door mevr. de Wit met dankgebed beëindigd na het gezamelijk zingen van het Lutherlied. wat moeilijk doch na de pauze kwa men de dames er steeds beter in en tegen het eind van de gezellige druk bezochte avond presenteerden ver schillende dames al vrij vlot een Roe meense dans. De presidente van de afd. mevr. G. Slijkhuis-Dikkers dankte mevr. v.d. Pol en haar assistente en ze of freerde beide een attentie. De jaar lijkse Kerstavond te verzorgen door de heer Hofstede uit Bathmen zal worden gehouden op maandag 16 dec. De collecte die door de dames in Espelo werd gehouden t.b.v. het gehandicapte kind bracht f 123,55 op. Zondag a.s. 1 december is er een jeugddienst in de Ned. Herv. Kerk. De dienst begint om 9.00 u. Voorgan ger is ds. P. Lugtigheid. Komt allien. De CJV „De Vriendenschaar" te Holten organiseert op vrijdag 29 nov. en zaterdag 30 nov. een grote bazar in gebouw „Irene", Vele attracties als rad van avontuur, poffertjes kraam zijn aanwezig als mede een tv waarop het programma „Geven voor leven" kan worden ge volgd. Bij de tv zal een bus worden geplaatst waarin giften gedeponeerd kunnen worden. Zaterdagmiddag is er van 2 tot 5 uur een speciale kin- derbazar met als hoogtepunt het be zoek van Sinterklaas. De bazar be gint beide avonden om half acht. Geboren: Janette, dv J. Vasters en D. Overmaan. Patrick, zv G. Gier man en W. H. Henkes. Ondertrouwd: N. ten Veen, 27 jr., en H. M. Meesterberends, 18 jr. Getrouwd: G. H. Schooien, 22 jr., De venter en J. H. Tuitert, 19 jr. Overleden: W. Kreker, 54 jr. BEVOLKING. Ingekomen: Vertrokken: H. J. Ulfman naar Til burg. J. M. ten Bos naar Deven ter. J. A. J. Flierman en gez. naar Enschede. J. J. Bruintjes naar Nijmegen. G. H. Verhorst en echt- gen. naar Lisse. Mej. L. C. Queri- do naar Almelo. mevrouw J. rf. Schoolen-Tuitert naar Deventer. Vanavond gaat het gebeuren. Ja vanavond zal bekend zijn of het streefbedrag van 40 miljoen voor de aktie „GEVEN VOOR LEVEN" bereikt is. In Holten gaan tussen 18.00 en 19.00 uur meer dan 100 koliek- tanten van start om ook uw gift in ontvangst te nemen. Zoudt u ervoor willen zorgen dat uw „giftenenveloppe" voor handen ligt, zodat de kollektant niet behoeft te wachten, maar snel verder kan gaan. Voor de telling in Holten is de aula van de Scholengemeenschap als aktiecentrum ingericht. Hier worden alle kollektanten ont vangen en zal 's avonds de eindstand voor Holten bekend wor den gemaakt. Nog even dit: Elke kollektant kan zich legitimeren. In de nacht van woensdag op don derdag werd bij een inbraak in het kantoor van de Meng Unie f 200— gestolen. De inbrekers brachten eerst een bezoek aan de afdeling slagerij van K-Markt Gebr. Wansink aan de Dorpsstraat. De voordeur werd met een ijzeren staaf opengebroken. Toen de inbrekers hier' niets van hun gading vonden braken ze het raam van het kantoor van de Meng. Unie open. Ze doorzochten alle bu reaus en vonden een bedrag aan con tanten van pl.'m. f 200.-. Arts r«B vrijdagmiddag 5.00 u. tot maan- lagmorgen 8.00 u. (uitsluitend voor poedgevallendokter W. R. van louwelaar, Holterenkstr. 18, tel. 750. Voor boodschappen bellen om 1.00 u. en 4.00 u. Wijkverpleging luster M. v.d. Zand, Prinses Irene- traat 7, Markelo, tel. 05476-1285. Ziekenvervoer garage Müller, tel. 1320 b.g.g. 980 en 1338. Zo. J. Aanstoot tel. 1-1338 b.g.g. 1320 Gezinsverzorging lie werkdagen behalve zaterdags, an 8-10 u bij mevr. C. Knijff-Dek- er, tel. 1538 b.g.g. tel. 1799 (mevr. Bekbnan-Aanstoot) Tandarts Brouwer, Boomkamp 10a Rijssen, tl. 05480-3194. Voor spoedgevallen: •7 u. nam. Fysiotherapie lie werkdagen behalve dinsdagmid- »g en donderdagochtend in het C3roe- Kruisgebouw, Gaardenstraat 33, J. Kraaij, tel. 2299. Maatschappelijk werk ichting voor Maatschappelijke ienstverlening, Joncbeerelaan 134, ijverdal, tel. 05486-4126. ureau Holten: Gaardenstraat 33, F. Kraaijeveld. Spreekuur: werkda- ïn 8.30-9.30 u. of na tel. afspraak 136 en 2298 b.g.g. 05486-4126. Oppascentrale v.d. Meer, Canadastraat 35, tel. 149. Bellen tussen 8.30 en 10.00 u. Dierenarts C. W. Wamelink, Houtweg 18 tel. Wachtdienst Vleeskeuringsdienst Be.m. zo. 1 dec. C. Meindertsma, frgmanstraat 12, tel. 1290. Ma. ra 8 dec B Groot Obbink, fczakkenstraat 2, tél. 1526. Aangifte Sn gestorven dieren op za. van 9- I h. aan het slachthuis, tel. 1318. Storingsdienst 30 nov. t.e.m. vr. 6 december: iJECTRA: H. Dam Wichers, Indus- lèstraat 10, tel. 1217. J. Bosschers, Beuseberg 54, 1945. Brandmelding ITERDAG: tel. 1352 (Politiebureau) NACHTS: tel. 1224 (G. W. Kna lt) b.g.g. tel. 1325 (G. W. ter arms el). Op de Kerkhofswe^' werden zondag avond G. van Avesaat (19) uit Holten en P. Modderman (19) uit Goor, toen zij over deze weg v/andêlden aange reden door een auto die bestuurd werd door mevr. P.-G. te Holten. Mevr. P. verklaarde dat ze de beide jongens niet had opgemerkt doordat zij verblind werd door een tegenlig- ligger. De twee jongens werden bij de aanrijding zo ernstig gewond dat ze naar het St. Geeriruidenziekenhuis te Deventer werden overgebracht. Ned. Herv. kerk: 9.00 u. ds. P. Lug tigheid (Jeugddienst). Oppasdienst: mevr. Lugtigheid, Jan- ny Loman en Wilma Steunenberg. Jongerendienst naar jeugddienst. Extra collecte voor ,,Hervox-md Hol ten". Geref. kerk (in NHK) 10.30 en 15.00 u. ds. G. W. H. Peddemors. In 'bei de diensten is de eerste collecte voor de kerk en de tweede voor verbouw van de kerk. Kinderoppas: mevr. J. Stam-Hase- winkel, mevr. A. Dul-Fochent, mevr. W. Stam-Bosschers en Dinie Koor- des. R.K. kerk: za. 5.00 u. zo. 9.30 u. DIJKERHOEK: 10.00 u. ds. C. C Ad- dink Collecte (zie Holten). OKKENBROEK: 10.00 u. ds. M. de Heer. Gezinsdienst. Uitgangscollecte voor Prot. Intex-k. Thuisfront (PIT). NIEUW HEET EN(RKK): za. 19.00 u„ zo. 8.00 en 11.00 u. Het dagelijks bestuur onzer gemeente heeft de gemeenteraad voor het jaar 1975 een sluitende-ontwerp-bègröting aangeboden en in de aanbiedingsnota een groot aantal beleidsvoornemens uitgestippeld. Zij zal op 17 en 19 december worden behandeld. Op de post voor onvoorziene uitgaven (hoofdzakelijk bestemd voor rente en af schrijving der investeringen, Red.) is een bedrag van f 342.047.39 beschikbaar. In dit bedrag zijn niet begrepen de opbrengsten van eventueel nog door te voeren •belastingverhogingen. De ontwerp begroting geeft als totale raming van de uitgaven exclusief hoofd stuk XIV'(Verrekeningen, Red.) aan een'bedrag van rond 18 mil joen gulden. Ten opzichte van 1974 betekent dit een stijging van f 3.200.000 of 17,75 procent. De stijging van de uitgaven van 1974 ten opzichte van 1973- was 25.5 procent. De boekwaarde van de niet afge schreven kapitaalsuitgaven (investe ringen van de afgelopen jaren) be droeg per 1 jan. 1975: f 40.257.557,8: (1 jan. 1974: f 39.034.928,77). Dit'is per inwoner een bedrag van rond f 4523,(vorig jaar f 4435, De totale kapitaalslasten van deze investeringen welke in 1975 ten laste van de gewone dienst komen bedra gen f 3.721.309,20 (v. j. f 3.491.735,74) of per inwoner f 418,(vorig jaar f 397,—). Zoals bekend ontvangen de gemeen ten een belangrijk deel van hun in komsten, uit hoofde van de Wet finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten, uit het gemeentefonds en wel in de vorm van een algemene uitkering, een xxitkering per inwoner en verder door middel van doeluitke ringen b.v. voor het basis onderwijs, sociale zorg,, enz. B. en W. hebben becijferd, dat de toeneming van de algemene uitkering in vergelijking met de begroting 1974 rond f 770.000,meer zal bedragen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten stelt zich op het standpunt, zo zeggen zij, dat de uitkeringen in gevolge de Financiële Verhoudingswet 1960 verder moeten worden verhoogd, waardoor de gemeenten de taken, die zij hebben te verrichten, zo goed mo gelijk kunnen vervüllen. De stijging van de uitkering per inwoner met f 152.000,is bedoeld als een com pensatie van de loon- en prijsstijgin gen over de jaren 1974 en 1975, waar bij voor 1975 voorshands is uitgegaan van een prijsstijging van 8 procent. V erfijningsuitkering De „verfijning algemene uitkering ongewoon bevolkingsverloop", welke begrepen is in de bovenstaande ver hoging van de algemene uitkering ad f 770.000,vloeit direct voort uit een bovenmatige toeneming van het aantal inwoners als gevolg van het gereedkomen van de woningen in het bestemmingsplan ,,De Haar". De totale uitkering ongewoon bevol kingsverloop over 1975 is te stellen op f 148.770,Aangezien de snelle groei van deze gemeente zich heeft beperkt tot de jaren 1972 en 1973 en het vestigingsoverschot over de jaren 1974 en 1975 tot voor deze gemeente normale aantallen zal teruglopen, zal öe onderhavige uitkering over 1976 komen te vervallen. In verband met het tijdelijke ka rakter van deze uitkering zijn B. en W. van mening, dat de uitkering over 1975 evenals voor 1974 is geschied, zodanig dient te worden aangewend dat deze de begroting over 1975 niet beïnvloedt. Daarmee wordt voorko men dat deze gemeente lasten (i.e. rente en afschrijving) op zich neemt, die de begrotingen na 1975 in onguns tige zin zouden beïnvloeden. Op grond van het vorenstaande is een stelpost opgenomen ad f 148.770, waarbij wordt voorgesteld om dit be drag aan te wenden voor een extra afschrijving op de stichtingskosten van dé nooduitbreiding van het ge meentehuis. Dit betekent een vermin dering van lasten aan rente en af schrijving ad f 20.258,met welk bedrag de post voor onvoorziene uit gaven kan worden verhoogd. Eén en ander zal bij een afzonderlijke wijzi ging van de begroting worden ge raamd. f De uitkering ad f 148.770,over 1974 ig in de jongste raadsvergade ring bestemd voor de aanschaffing van 'n boekhoudmachine f 38.000,-) en een tankautospuit met reddings wagen en mobilofoons voor de brand weer (f 158.000,—). Kapitaalsinvesteringen Ook voor 1974 vond de financiering van kapitaaluitgaven plaats met toe passing van de bepalingen van de Wet Kapitaaluitgaven Publiekrechte lijke Lichamen. Voor zover thans be kend zal ook voor 1975 hierin geen wijziging worden aangebracht. Over 1974 werden de volgende in vesteringen van bedragen boven f 25.000,goedgekeurd op grond van de gunstige liquiditeitspositie. Het was in 1974 niet nodig om geldlenin gen af te sluiten. Dit was o.m. een gevolg van de snelle verkoop van de gronden gelegen in de bestemmings plannen „De Haar" en het villater rein „Look" en 't feit, dat deze vrij komende gelden niet konden worden aangewend voor de ontwikkeling van een volgend bestemmingsplan. In 1974 werden de volgende objecten geraamd met daarachter het bedrag van de machtiging: Bouw 4-klassige bijz. lagere school incl. inr. f 670.750 Routine investeringen (G.E.B.) f 92.000 Routine investeringen (Gasbedrijf) f 71.950 Elektr. voorzieningen best.plan „Look" f 53.150 Bouw noodlokaal Kolcomplex f 61.750 Aankoop vrachtauto gemeentewerken f 51.620 Bouw gymnastieklokaal Kol f 560.000 Aanbrengen nieuw plafond en verlichting gymnastiek lokaal Tuinstraat f 30.000 Aanbrengen slijtlaag op Langstraat - Gageiweg - Braamweg - Pasmansweg en Weversweg f 26.000 Uitbreiding gemeentehuis f 509.000 Uitbr. hoogspannings- kabelnet etc. (<3EB) f 30.326 Uitbr. hoogspannings kabelnet etc. omgeving Langstraat f 39.850 Spanningsverbetering buurtschap Espelo f 27.850 Spanningsverbetering Buurtschap Beuseberg f 39.650 Aankoop onderhoudsapp. bermen etcf 52.000 Reconstructie kruispunt Dorpsstr.-Stationsstrf 70.000 Spanningsverbetering buurtschap Neerdorp f 44.385 Ontsluiten villaterr. Look (gas en elektra) f 36.940 Aanbrengen openb. ver lichting langs Aaltinksweg f 48.175 Aanleg speelgelegenheid en uitbreiding groenvoor ziening Kol f 47.000 Boekenfonds scholen gemeenschap f 65.000 Bodemonderzoek etc. plan „Zuiderlook" f 36.000 Verbetering div. wegen in het kader ruilverkaveling „Holten-Markelo" f 250.000 Verbetering en verharding Schoolweg f 161.400 Aankoop boekhoudmachine t.b.v. afd. financiën c.a. f 38.000 Aank. tankautospuit etc. f 158.000 Bouw kleedlokalen t.b.v. sportveldencomplex Meermanskamp f 135.000 Totaal f 3.405.795 Zoals reeds opgemerkt zijn boven staande investeringen alle met eigen middelen gefinancierd. Gezien de ho ge rentestand voor langlopende le ningen (ca. ll'/i pet) heeft dit een gunstige invloed gehad op de totale rentelast in de begroting. Voor de beleidsvoornemens o.a. met betrekking tot belastingverhogingen c.q. verlagingen en andere zaken zie men vandaag (of een volgende week) elders in dit nummer. Gevonden: Zw. portemonnaie. Poes je. Bankbiljet. Verloren: Heren-horloge met zwart bandje. Leren groene ceintuur, smal Linker bruine dameshandschoen. Roodegroen-wit-blauw linker kinder handschoen. Plastic kaartenbak, grijs met 300 kaarten. Gouden armband met 7 geslepen tijgerogen in gouden kastjes. Huissleutel no. 29. Klein begonnen, als zovele vereni gingen, maar wel als een helder flakkerend stro vuur, dat na korte tijd verschrompelde en bijna uitdoof de, heeft zij zich weten te handha ven om bij te dragen aan het woord van de Latinist, waarop we op 31 au gustus 1932 mochten wijzen bij de of ficiële opening van het Sportdal: „Mens sana in corpore sano" (Een gezonde ziel in een gezond lichaam). Het begin is moeilijk geweest. Er wa ren in die beginjaren momenten, dat het ledental zo sterk terugliep, dat men de leider niet meer kon betalen en dat men met intekenlijsten langs de notabelen moest om wat geld bij een te garen. Maar „Bato" ging niet over de kop. Dank zij enkele „volhou ders" wist zij zich staande te houden. Zonder ook maar iets tekort te wil len doen aan de velen, die zich met volle overgave voor hun sport hebben ingezet, mag toch de naam van één hunner in het bijzonder worden ge noemd nl. de naam van Hendrik Soer, die zoals het boekje zegt het gepresteerd heeft om 26 jaar de voorzittershamer te hanteren. De kracht van de heer Soer school niet alleen in het hanteren van de voorzittershamer, maar veeleer nog in het blijven tx nen ook al waren er maar twee of drie man op een oefen avond aanwezig. Helaas te vroeg gestorven, mag zijn naam, als een posthume hxxlde, met gouden letters in de analen van de geschiedenis van „Bato" worden op getekend. want dank zij o.m. zijn doorzettingsvermogen mag onze sport vereniging nu haar gouden jubileum Gp het Stationsplein zorgden de H tense muziekvereniging „HMV" het tamboerkorps voor een door hoge gast zeer gewaardeerde mu kale ontvangst. Vele honderden k: deren zongen voor Sint met begel ding van het muziekkorps enkele 1 kende Sinterklaasversjes en zwa den met vlaggetjes. Sinterklaas, die inmiddels h plaats genomen op de waranda v café „De Biester" vertelde de k: I deren, dat hij pas hersteld was v leen zware griep en dat het ma iheel weinig gescheeld had of hij h [niet naar Holten kunnen komen. Jan Pronk (5 jaar) zong voor de K: i dervriend een bekend Sinterklaaslie Na deze hartelijke ontvangst maak- ;te Sint op zijn schimmel een rit door ie,en deel van het doip. Overal ston- |den de mensen rijen dik op de trottoir iom hem toe te wuiven. Tijdens de rit, idie eindigde op smidsbelt, strooi- (den zwarte pieten met gulle hand" pe pernoten en ander lekkers. Na een hartelijke ontvangst maakte Sint een rondrit door een deel van het dorp. Sinterklaas tijdens de rit door het dorp in de Dorpsstraat waar nogal het een en andér veran derde sinds het bezoek van het De sportvereniging „Bato" herdenkt zaterdag dat zij vijftig jaar geleden, nl. op 28 november 1924. Zij 'heeft ter gelegenheid van dit gouden jubileum welke huis aan huis door de post bezorgd is en die. verleden, een kort historisch overzicht geeft van Klein begonnen is ,.Bato"; mede door de oprichting afdeling Volleybal, uitgegroeid tot een grote en sportbeoefende gemeenschap inneemt. 30 november, met 'n feestelijke receptie in Amicïtia als gymnastiekvereniging werd opgericht, een herdenkingsbrochure het licht doen zien verlucht met veel foto's, vooral ook uit het „verre haar glansrijk bestaan. in 1962 van de afdeling Judo en in 1966 van de sterke vereniging die een belangrijke plaats in onze Met velen heeft ook Hendrik Soer de groote opbloei van zijn vereniging mogen beleven. Een belangrijke stimulans is daar bij, na de bevrijding, geweest dat de schoolarts en de plaatselijke huisart sen de kinderen, om gezondheidsre denen, naar de gymnastiekvereniging „Bato" verwezen, zodat er een jonge generatie ontstond en bleef ontstaan, die de bloei inluidde en verstevigde. Zo is er dan nu een vereniging van omstreeks 500 leden in het veen steekt het niet op een turfje die wel enige problemen meebrengen. Een van de problemen waarmede het huidige bestuur, dat zich actief voor de vereniging inzet, kampt, is het probleem, dat bijna alle plaatse lijke sportbeoefenaren aanbelangt, het ontbreken van de nodige outila- ge en van de nodige ruimte om jaar lijks met de hele gymnastiekafdeling een uitvoering te geven, zoals dat vroeger in Amicitia geschiedde. De spoedige totstandkoming van een sporthal zou dan ook het schoon ste geschenk kunnen vormen, dat men de gouden jubilaresse zou kun nen aanbieden. Inmiddels, proficiat „Bato"! Sint Nicolaas is zaterdagmiddag door een grote schare kinderen, va ders en moeders op spontane en har telijke wijze ontvangen, toen hij met de trein van 14.25 uur op het itation arriveerde. Daar waren ter begroeting namens de Holtense Handelsvereniging aan wezig d'e heren. W. ten Berge en J. Wissink. Zaterdagmiddag 30 november brengt de Sint een bezoek aan Djj- kerhoek. Hy arriveert om 14.30 uur by de school, waar „HMV" present zal zlin voor een muzikale nntvanu-c*

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 1