Ivoorkust vol mistiek Hf Salzburg deze winter Verborgen bekoorlijkheden Ivan Portugais' hoofdstad MEER AANDACHT VOOR UW HUIDVERZORGING Oosterse ingrediënten i ül Ritus Tegenstellingen Bezienswaard! gheden Goede prestaties door goede voeding Weekeindtips Gratis vakantie in Zweden Minder zout maar toch lekker eten De fiets Fietsmonumenten Schoon heidsa vond Het als toeristisch object sterk in de belangstelling komend land, is De Ivoorkust, aan de westkust van Afrika, met een oppervlakte van 125.000 mijl. De Atlantische Oceaan vormt de zuidgrens, ten oosten ligt Ghana, ten noorden Mali en Opper Vol ta en aan de westzijde bevinden zich Guinee en Libië. Het rusti ge vlakke landschap wordt in Odienne en Man onderbroken door enige bergen waarvan de Mount Tonkoui met een top van 1170 meter, zich de hoogste mag noemen. Dit land heeft een tro pisch klimaat hetgeen twee hoofdseizoenen inhoudt: de re genperiode van april tot iuni en de droogte van december tot eind maart. Aan de kust zijn de temperatuurverschillen gering, in tegenstelling tot landin waarts. De ritussen zijn in alle delen van het land verschillend. Ten noorden (Korhogo) en ook in het zuiden (Man, Bouafle) treft men de Rooms Katho lieke en Protestantse alsmede de Moslem religie aan. De typerende Afrikaanse religies, met de traditio nele rituele ceremoniën, waaronder kleurrijke processies, hun primitieve doch betoverende tonen voortbren gende muziekinstrumenten, prachtige kostuums en ritmische beweende zanggroepen worden in het zuidelijk deel gepraktizeerd. De Ivoorkust is echter ook het land van grote tegenstellingen. De welge- stelden leven voor het grootste deel in de prachtige moderne steden met alle comfort van dien. De verschil- Een angstaanjagend schijnge vecht. lende stammen echter, Baoule, Agni. Senoufo, Gouro, Ebrie, Dioula etc. le ven op een erg primitieve manier in hun nederzettingen. Door soms on herbergzame gebieden waardoor on derling contact tussen de stammen moeilijk is, zijn meer dan 60 dialec ten ontstaan. De mensen van de ver schillende stammen leven, indien de diverse plantages nog niet zijn aan gelegd van de jacht en visserij. De landbouw levert hier de grootste bron van inkomsten voor de Ivoorkust na melijk 15 procent. Voorts is het land rijk aan: koffie, cacao, bananen, ana nas, olijfpalmen, rubber, cocosnoten en rijst. De beste periode voor de toeristen om de Ivoorkust te bezoeken is van juli tot mei met een gemiddelde temperatuur van 25 graden C. Voor een foto-safari zijn de maanden de cember tot mei het meest geschikt. De Ivoorkust bezit een schatrijke natuur en vele bezienswaardigheden waaruit wij voor u een kleine keus gemaakt hebben. Abidjan: Lagunes, universiteit, stad huis, Houphouet Boigny brug. nieuwe brug, de markten en het Nationaal Museum met meer dan 20.000 kust- objecten. Banco National Pare: 3000 km2 bos met gigantische bomen, lianen en varens. Bingerville: African Art college, dah lia's en botanische tuinen. Dabou: (30 mijl van Abidjan): La gunes. vis centra. rubberplantage oliepalmen en bananen. Korhogo: (400 mijl van Abidjan): Se noufo rites, tradities, gebruiken en jacht. Comoe National Pare (Bouna): De- cember-mei uitgestrekt wild-reser- vaat, fotosafaris, Lobi buildings en jacht. Man: Watervallen, Mount Tounkoui (1170 m.) traditionele gebruiken en gewoontes, grotten, lianen brug (Da- nane), Dent de Man (Mountain). Lissabon heeft er zich altijd te gen verzet op te treden als zove le andere Europese steden- waar het volstaat pleinen en lanen te 5 doorlopen, musea, paleizen en kerken te bezichtigen. In de Por- P tuigese hoofdstad ontbreekt het niet aan architecturale en artis- taeke schatten. De toren van Belem, het klooster van Jeroni- mos, het kaesteel Sao Jorge, Al- fama, het Terreiro do Paco, en F de Avenida da Liberdade heb- «i- ben geen reden tot enige afgunst (Dankzij de atmosfeer van gees telijk leven, die gedeeltelijk toe p te schrijven is aan haar uitzon- t derlijke geografische ligging, is t Lissabon zowel contemplatief als monumentaal. Het grootse en ongewone van de monumenten volgen het schilderach tige en het leven van de oude stads buurten -niet op als in een diaprojec tie. De veelvuldige, uiteenlopende en soms tegenstrijdige aspecten vormen een harmonisch geheel. Van het historische verleden, dat. haar gedurende lange jaren tot aan- trekkingspunt van het handelsleven in Europa maakte, behield de stad de kunst om zich bij alle volkeren geliefd te maken. Haar ligging op de hellingen langs de Taag op slechts enkele kabelleng ten van de Atlantische Oceaan biedt de bezoekers een samenspel van beelden en indrukken, dat op zich zelf reeds één van haar bezienswaar digheden vormt. Even buiten het drukke centrum zijn er aantrekke lijke groene plaatsjes. Een ander kostbaar bezit: de stad geniet van een uitzonderlijk, helder licht en be staat bovendien uit 'n grote verschei denheid van pastelkleurige gevels. In het zachte zonlicht speelt de azu- lejo tegel die men in heel het land terugvindt een voorname rol. Met haar oude buurten waar de volksziel nog intens leeft en haar mo derne gebouwen die onderworpen zijn aan de strenge urbanisatie-wetten, bewijst Lissabon dat ze de echte waarden van het verleden kent. Het culturele en toeristiche belang van de Portugese hoofdstad berust niet alleen op de pracht en praal van de gebouwen, maar veeleer op de diepe originaliteit. Zij heeft voor de De Torre de Beléin" werd in het begin van de zestiende eeuw midden in het water gebouwd als een echte zeeburcht tot be scherming van Lisbod, de hoofd stad. Het bouwwerk toont aan, hoe fel in die eeuwen de Portu gezen hun land beschermden te gen invallers, ook van zee uit. bezoekers wat de meeste steden ver loren hebben: een boeiende persoon lijkheid! Milieuvriendelijk is de nieuwe Wolf-maaier ,,V acumat - Super Speciaal". Een speciaal gecon strueerde uitlaat in verbinding met 'n toerentalkeuze-automaaz De WV van Salzburg heeft van 28 december tot 4 januari a.s. een oude- jaarsprogramma samengesteld. Het omvat uitstapjes naar de skicentra rondom Salzburg onder leiding van ski-instructeurs, een oude jaarscon cert, een get-together-party en een stadsrondrit. Dit oudejaarsprogram- ma 7 dagen halfpension inclusief het dagelijks programma kost f 547 tot f 757. Van 5 januari tot 30 maart 1975 biedt Salzburg weekarrangementen onder de naam Ski-safari. Deze hou den in 7 dagen halfpension. ski-uit stapjes (iedere dag naar een ander bekend skigebied), inclusief de lift- dagkaart en een get-together-party, in prijs variërend van f 490 tot f 645. Wintersporters kunnen in het Casi no van Salzburg terecht met 'n spe ciaal abonnement dat f 22.kost. Dat abonnement verleent viermaal recht van toegang, één drankje en vijf Jetsons (fishes). Voor nadere inlichtingen en aan meldingen kunt u zich rechtstreeks wenden tot Stadtverkehrb&ro, A- 5024 Slazburg, Auerspergstrasse 7, Je kimt er zelf veel' aan doen goede prestaties te kunnen leveren, weer stand en veerkracht te hebben, kort om. gezond, fit en energiek te zijn. Daar zorgt 'n goede vergoedeing voor! Vooral als je gehoort tot de leeftijds groep van 12-20 jaar de periode van een snelle lichamelijke ontwikkeling - moet je daar niet te licht over den ken. Voor 35 ct kun je hierover een in teressant boekje bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, postbus 1772 Den Haag. Plak op een briefkaart 85 ct extra postzegels (50 ct voor het toezendén van het boekje) en vermeld daarop „brochu re 123". zorgt voor een „milieuvriende lijk" maaien. De sterke 2-takt motor en de maaibreedte van 40 cm maaien gemakkelijk middel grote en grote oppervlaktes. Inlichtingen bij: Tuininformatie- bureau Wolf, Postbus 283, Ede. telef. (6222) 71511 of het Oostenrijks Verkeersbureau, Singel 464, Amster dam, waar ook gratis folders verkrijg baar zijn. Onlangs verscheen de nieuwe bro chure „Aantrekkelijke weekeind tips", met de bijlage: „Aantrekke lijke aanbiedingen langs de autorou tes". Deze brochure bevat 7 autorou tes in naburig Duitsland en verblijfs mogelijkheden langs deze routes. De verblijfsarrangementen. die geldig zijn tot de derde week van decem ber 1974, zijn zowel voor een week einde als voor een korte vakantie geschikt. Hier is voor ieder wat te vinden: van 'n luxe slot-hotel tot vakantie op een boerderij. Natuurlijk zijn hierin ook hotels, pensions. Gasthöfe en vakantiewoningen opgenomen. Iede re aanbieding bevat buiten overnach ting plus ontbijt (veelal ook met half- of volpension) nog extra's bij voorbeeld vriikaarten voor het over dekte zwembad, gratis tocht per koets reducties bij paardrijden en leuke souvenirs. Deze brochure is gratis verkrijgbaar bii: Duits Reis Informatiebureau, Spui 24. Amsterdam, telef. (020) 241293. Belangstellende Nederlanders wor den in de periode van 1 september 1974 tot en met 31 mei 1975 in de ge legenheid gesteld om een gratis proef te nemen met een vakantie in een Zweedse vakantiewoning. Geduren de vijfdagen vanaf zondagmiddag tot vrijdagmiddag worden name lijk enkele comfortabele vakantie woningen in de bekende Zweedse pro vincie Varmlanlvier uurtjes rijden vanaf Güteborg gratis ter beschik king gesteld aan iedereen die met z'n tweetjes een passage boekt per Tor Line van Amsterdam naar Gtöe- borg v.v. Bevalt zo'n vakantie goed dan kan men direct na terugkeer de zomerva kantie in zo'n Zweedse stuga bespre ken. De vakantiewoningen hebben ruimte voor 4-6 personen, zijn voor zien van verwarming, water en toi let en liggen bovendien in een prach tig landschap. Inlichtingen en boekingen bij Bu reau Zweden BV, Vijzelgracht 17, Amsterdam, telef. 020-237341/229105. De folklore is erg rijk aan kleuren en originaliteit. Deze kledij wordt telkens weer te voorschijn gehaald voor tradi tionele ceremoniën. Aanstaande moeders die van de vroedvrouw of de (huis)arts het ad vies krijgen 'n natriumbeperkt (zout arm) dieet te volgen, hebben behoef te aan meer informatie over de prak tische toepassing hieryan. In de bro chure „Gezonde zoutarme voeding voor aanstaande moeders" worden veel tips en een voorbeeld van een dagmenu gegeven. Ondanks de voor geschreven beperking is 't zeker mo gelijk met weinig extra moeite toch lekker te eten. Als de brochure bij de vroedvrouw of de arts niet voorhanden is, kan ze worden besteld bij het Voorlichtings bureau voor de Voeding, postbus 1772 Den Haag, per briefkaart waarop aan de adreszijde 90 ct extra postze gels moet worden bijgeplakt (incl. 50 ct porto). De fiets raakt steeds meer „in". Dat komt niet alleen omdat steeds meer mensen gezonde lichaams beweging zoeken, maar ook omdat de prijs verhoudingsgewijs aantrekke lijk is. Voor de eerste wereldoorlog moest een Duitser 100 uur werken om een fiets te kunnen verdienen. Nu nog maar 20 uur, net als in ons land. Wist u dat er in Nederland monu menten staan, die gewijd zijn aan de in Groningen en Eindhoven. Er is nu 'n nieuw fietsmonument bijgekomen. Het staat in de boswachterij Auster- litz bij Zeist. Het is een obelisk, waarop in reliëfs episoden uit de ge schiedenis van de fiets zijn afgebeeld. De vakantie is weer bijna verge ten, alleen foto's herinneren ons nog aan onze bronzen zom er- kleur. Die hebben we zien ver dwijnen en plaats zien maken voor de winterse bleekheid. Na tuurlijk is er tegenwoordig make up in overvloed, geen en kele vrouw hoeft er meer bleek en ongezond uit te zien. We kun nen schilderen, plamuren en ver ven naar hartelust, maar weet u dat de eenvoudige make up, het vleugje ogenschaduw, het mi- Wie verre reizen doet kan veel verhalen, en van lekker eten weet hij dan óók veel af. Sinds de horizon voor velen van ons verder reikt dan Valkenburg of Vriezenveen, en wij onze vakan ties doorbrengen in cultuurge bieden die afwijkén van het on ze, huiveren wij niet meer voor een oprechte Noord-Afrikaanse coucous, of voor een heerlijk Joegoslavisch hapje schapen vlees. Wij eten olijven en cour gettes, de „vreemde" eethuisjes schieten uit de grond en kook boekjes met ingewikkelde re cepten uit verre landen vliegen over de toonbank. Jammer is alleen, dat sommige van die recepten ook al loopt het wa ter je bij 't lezen ervan in de mond niet te realiseren zijn, omdat on danks de internationale aanvoer in ons land veel ingrediënten hier een voudigweg niet te krijgen zijn. Anders is het, als je je zinnen hebt gezet op de Oosterse keuken, want hoe ver het Oosten ook mag zijn, een typisch Indonesiche maaltijd ia hier gemakkelijk klaar te maken, omdat alle inheemse kruiden en in grediënten in ons land te krijgen zijn. Allerlei soorten salbal. tafelzuren en gedroogde groenten worden zelfs in Nederland ter plaatse, gemaakt en potjes gestopt door Conimex, een fabriek die bekendheid heeft verkre gen door chinees/indische rijsttafel- produkten. Wie een nasi goreng of een bahmi- schotel zelf wil klaarmaken, hoeft niet ver te lopen om alle ingrediën ten in huis te halen. De meeste krui deniers hebben wel 'n aantal pro-duk- ten in voorraad. Allerlei flesjes gemalen kruiden bij voorbeeld. zoals gember, koriander en knoflook voor de speciale exoti sche „touch", flessen gekruide ket jap (sojasaus), potten met allerlei soorten tafelzuur (atjar), diverse soorten kroepoek en zakjes met ge droogde groenten. De laatste zijn er in 2 soorten: sajoeran kering voor bahmi en boemboe nasi goreng voor de nasi goreng. Om sat;é-vlees te marineren zijn er flesjes boemboe sazaté en kant-en-klare satésaus. Zelfs in 2 smaken, namelijk de be kende pinda satésaus en de ketjap satésaus. Voor degenen die niet precies we ten hoe al die ingrediënten gebruikt dienen te worden en wie ook wel eens iets andere wil maken dan nasi go reng, heeft Conimex een kookboekje samengesteld (verkrijgbaar bij de zelfde winkelier die de genoemde in grediënten verkoopt, of rechtstreeks bij Conimex in Baam), waarin kor te en duidelijke recepten de Holland se huisvrouw in staat stellen zonder moeite een kleine rijsttafel klaar te maken. Een ..kleine rijsttafel, zoals die in Indonesië op een gewone dag wordt, gegeten: rijst, een vlees gerecht en een groente-saus (sajoer), met daarbij atjar en kroepoek - nuskule likje crème, aan glans en schoonheid wint, als 't wordt aangebracht op een gave, goed verzorgde en vooral gezonde huid? Onze huid krijgt het in deze tijd ex tra moeilijk, als de stormen ons diep doen wegduiken in onze jas en ons gezicht en handen blauw doen zien. Nu is de tijd gekomen om eens wat extra's te doen voor de huid. Wat ex tra verzorging en bescherming voor komt die droge gevoelige gezichts huid. de schrale gesprongen handen en de rode glimmende neus. Dat ex traatje dat u uw huid geeft, hoeft bepaald niet duur te zijn. Dat is de mening van de specialisten van Johnson en Johnson. Neem eens een avond voor uzelf. Zoek een avond uit waarop de tv iets leuks biedt, een programma waar u graag naar kijkt. U legt klaar: een paar wollige schone handdoeken, watten, tissues, nagelvijl, schaartje etc. stukje John son en Johnson's babyzeep, babv- poeder en baby-olie en reinigings melk. Zorg dat u ook een theelichtje en een schoteltje bij de hand hebt. Vervolgens reinigen we het gezicht. Reinigingsmelk over gezicht en hals verdelen, licht masseren en daarna met lauw water afwassen met rond draaiende bewegingen. Zo worden alle afscheidingen van de huid, het stof en de make-up volledig verwij derd. Op een vochtig watje wat ba by-olie en daarmes- gezicht en hals betten. Niet afwrijven, in laten wer ken. Douchemuts op en uitgebreid douchen. Gebruik een flinke snons en dan flink inschuimen met babyzeep. Blijf wat langer staan dan u gewend bent en draai de douche tenslotte langzaam kouder. Stevig afdrogen, zodat de huid meteen al tintelend warm wordt an er roze uitziet. De babypoeder. Niet teveel, maar wel zorgvuldig alle plooitjes van het li chaam bepoederen. Bedjas aan, naar de kamer en lekker ontspannen gaan zitten. Leg de benen hoog. Vijl de nagels indien nodig bij, en doe een beetje baby-olie op een scho teltje. Zrt dit od het theelichtje om warm te worden. Met de warme olie masseren we dc nagelriemen en de handen. Elke vinger apart zorgvul dig bewerken. U maakt bewegingen alsof u te nauwe handschoenen aan trekt. Daarna zeker een half uur tot drie kwartier laten inwerken. Na af loop de handen wassen met lauw wa ter en babyzeep. Een watje met babylotion bevoch tigen en daarmee het gezicht betten, na eerst de overtollige olie met een tissue te hebben verwijderd. Een iikje babyzalf in de nagelriemen masseren en dan naar bed. want u weet...slaap is een van de beste en goedkoopste schoonheidsmiddelen. De volgende morgen zult u merken hoeveel beter de huid er uit ziet. hoeveel makkelijker het opmaken gaat en uw handen zijn fluweelzacht.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 9